Een plaaster op een houten been Hoe wij er weer bovenop komen. De houding van Koning Leopoid Hl Negentiende (Jaargang. Zondag 5 Oogst 1945, Prijs per nummer ifr. Drukker-U i tgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, NINOVE Postchekrekening n' 1862.54 Handelsregister Aalst n' 1093 Zelfs in normale omstandigheden, wanneer een regeering het vertrouwen in haar beleid, tengevolge van een mis stap. geschokt zit, zij moge dan nog alle middelen uitzoeken om de zaak te red den. dan zijn haar dagen geteld. Maar de regeering Van Acker heeft een re geering van Nationale unie willen zijn. Omwille van de oorlogsomstandig heden was iedereen van gevoelen dat de verantwoordelijkheid van de regeerings daden door allen moest gedeeld werden, (de katholieken hadden zich alleen ver zet tegen de deelname van de communis ten aan de regeering) omdat men oen strijd der partijen nadeelig vonat voor het heropbouwen van de belgische poli tieke gemeenschap. Wie zou durven zeggen dat de regee ring Van Acker er werkelijk eene is ge weest van nationale unie. Zij was het niet in den geest want zij was van tien beginne af een concentratie van linksche anticlerikale tendenzen TEGEN de rechtsche strekking. Onmiddellijk heeft men in verscheidene departementen, ais Binnenlandsche Zaken, Openbaar On derwijs, Verkeerswezen, Ravitailleermg en andere, een geweldige aanval kun nen vaststellen op alles wat niet dooi en door anticlericaal was. De rechtvaar digheid werd gewurgd en alleen het or dewoord van de vrijmetselarij was de wet. Doch laten wij hier nog niet zt o- zeer op steunen als wel op de onpolitie ke, ongepaste en onrechtvaardige wijze waarop de regeering Van Acker de ko ningskwestie vanuit een walgelijke pers campagne, waaraan alles toegelaten werd en niemand verantwoordelijk ge steld werd voor den uitgekraamden las ter, tot een bedroevend debat in het parlement heeft geleid. Dit tegen de zienswijze in van de overgroote meer derheid van het volk. en uit naam van de nationale unie „Nuchter beschouwd, bracht dit debat ons niets anders dan het bedroevend schouwspel van een eerste-minister en een verminkte regeering die hun kening in beschuldiging willen stellen en die. daarom, zich schuldig maken aan het verzwijgen van een heel deel waarhe den en aan het uitkramen van dubbel zinnigheden, en zelfs leugens Het par lement, synthese en uitdrukking van een democratisch regiem, kende het schouwspel van de lafheid van een ver minkte regeering die, toegevend aan een minderheid, een der raderwerken van ons politiek systeem wil breken en uit schakelen door het aan te klagen zon der zijn verdediging te hoeren. Zooveel uitzichten van de zaak en even zooveel miskenningen van ons grondwettelijk democratisch regiem. „Ook in feite was die regeering niet van Nationale unie Daarvan getuigt het feit dat in een kwestie van zoo groot belang als de koningskwestie, de regee ring niet onmiddellijk met open kaar ten heeft gespeeld, dat zij, tot bewijs van 't tegenovergestelde, wederrechter- lijk is opgetreden om den Koning van hier verwijderd te houden en het voor het land te laten uitschijnen als zou den Koning niet gewenscht hebben terug te keeren. wijl aan den Koning door de zelfde regeering werd geraden niet te rug te keeren. Zij was niet een regee ring van Nationale Unie wanneer zij steeds toegevend aan een minderheid, (dat bekenden de heeren Van Acker en Devèze ontslag nam, voor 't geval de Koning zou terugkeeren, met bedreiging dat zij dan ook het land zou prijs geven aan de wanorde. En nu de Rechterzijde voor 't eerst sedert 61 jaar in de oppositie is getre den. met 73 gekozenen, versterkt met 3 onafhankelijken, wie zou durven be weren dat de regeering Van Acker nog op eenigerlei wijze beroep zou kunnen doen op een etiket van Nationale unie Zij is een regeering geworden van partijpolitieke tendenzen en de opname van drie katholieke dissidenten zal daar niet aan veranderen. Indien wij van het standpunt van 't algemeen beiang uit betreuren dat M. Van Acker gemeend heeft de zaken zoover te moeten laten komen dat de Rechterzijde hare deelna me aan de regeering voor onmogelijk moet houden, van het partijstandpunt uit zien wij de komende dingen met ver trouwen tegemoet. Het land zal de hou ding van de rechterzijde goedkeuren wanneer zij een scherpe controle zal houden over de regeeringsdaden wan neer zij. om het hooger belang van het land. deze regeering zal bekampen en zal doen vallen. En dat zal niet lang du ren... De nieuwe ministers zijn een plaaster op een houten been. Zoolang er geen nieuwe verkiezingen geweest zijn, te genover een parlement dat verminkt is. vermits één of twee en twintig zetels on bezet blijven, in omstandigheden als de ze waarin zooveel moet verkregen wor den door gemeenzame krachtinspanning zien wij geen andere regeering mogelijk dan deze van ordeminnende en verant woordelijke menschen. een regeering van Nationale unie. met uitsluiting van de communisten. De regeering Van Ac ker is dat niet. daarom moet zij verdwij nen. Onder deze hooding verscheen in «De Spectator van 29 Juli 1.1. eene zeer in- terante bijdrage van de hand van den Heer L. Moyersoen. Wij vinden er de opvattingen onzer Dynastie nopens de door België te voeren Buitenlandsche politiek in onderlijnd, politiek welke er op gericht is alleen het BELGISCH be lang te laten meespreken. Na een uiteenzetting van de destijds door Koning Albert gevolgde gedrags lijn tijdens den oorlog 1914-18 en den nuchtere werkelijkheidszin van dezelve te hebben onderstreept in verband met en met het oog op de volledige Belgi sche Onafhankelijkheid, komt steller van het artikel tot de houding van Leo pold III. EEN ONJUISTE VOORSTELLING Ziedaar wat men zich moet herinne ren om zekere woorden en houdingen van Leopold III te begrijpen. De Eerste Minister heeft zijne beschuldiging als volgt samengevat De Koning heeft geen verraad gepleegd, maar Hij heeft, overtuigd als Hij was dat de Duitschers gingen winnen, zware fouten begaan. Welnu, deze voorstelling is niet juist. Of de Koning ooit gedacht heeft, zoo- als zooveel duizenden Belgen, en zoo veel millioenen Franschen dat Duitseh- land ging winnen, dat weten wij niet maar zeker is het dat de Koning steeds De arbeidersgezinnen snakken naar den terugkeer van huiselijken welstand en geluk, naar terugkeer van regelma- tigen arbeid voor allen, naar terugkeer van een atmosfeer van rust en vrede in het land. Moest men van alle kanten uit de menschen voortdurend maar opwekken om allen weer rechtvaardig en broeder lijk te zijn met elkander, om werkzaam en vreedzaam te zijn. om allen van goe den wil te zijn en moedig met vereende krachten ons landje weer omhoog te helpen, hoe schoon en goed zou dat niet zijn, hoe moedig en optimist zou ieder een zich niet voelen en hoe vlug zouden we tot veel betere levensvoorwaarden terugkeeren Een kind kan dat begrij pen. Het is toch te klaarblijkend. Daarentegen het voortdurend aanpre diken van passie en geweld, het uitzaai en van verdachtmakingen en wraaklust, het opruien tot stakingen en straatge weld. het opjagen van menschen tegen menschen, het vertroebelen van het volksgemoed, kunnen niet anders dan den terugkeer tot orde en welvaart ver hinderen. De massa onzer arbeiders moet thans gezond, bedaard en verstandig weten te denken en te handelen. Daarin ligt voor de drie vierden onze redding. Waar dat moet wijken voor blind geweld en wil de passies gaat men enkel nieuwe mise ries en onheil tegemoet. Dat alles hoeft geen betoog. Er zijn veel arbeiders die hierin moe ten geholpen worden Hoe tracht men hen immers te overrompelen, te verbit teren en den kop te verdraaien Hier is een prachtig, opbouwend, waarachtig vaderlandslievend werk te verrichten. Zie rondom U in welke maat loopen de arbeiders mede met de onnadenkende massa In welke maat zijn zij napraters van ophitsende dag bladen In welke maat houden zij zich onafhankelijk van geweldpredikers In welke maat kunnen zij zich persoon lijk een nuchter beeld vormen van den werkelijken toestand In welke maat zijn zij in staat om uit te maken waar gelogen wordt, waar feiten verdraaid worden, waar demagogie verkocht wordt onder ronkende leuzen Moeten zij daarin niet geholpen worden Dat is uw taak. Gij die tot over den kop. zes dagen in de week medeleeft met de massa, hebt haar niet te volgen, waar ze misloopt en mis oordeelt. Gij hebt er het gezond verstand en het kal me, ware oordeel recht te houden. De arbeiders moeten beschermd wordn te gen de opruierij in verband met de ko ningskwestie Ze moeten weten dat, wanneer beweerd en geschreven wordt dat de ciericalen zich verzetten tegen de abdicatie, de koningskwestie over heel de lijn haar oorsprong vindt in het anti-clericalisme dat wanneer er spot lachend wordt opgeworpen dat alle ac tie voor den koning gerugsteund wordt in Mechelen. niet minder dan de loge» alle anti-koningsgezinde propaganda or ganiseert. Onze arbeiders moeten weten dat alle rechten van den volkswil gene geerd worden en dat zij, die als taak hebben gekregen den economischen her opbloei in het land te bewerken zich on ledig houden met schandvlekken van hun Vorst, en de eer van ons land. Zij moeten weten dat niet de luidschreeu- wers alleen daarom zuiver staan en alle vertrouwen waard zijn. Ja. het oogen- blik is gekomen dat aan de Cateline van onze huidige geschiedenis in duidelijke taal gezegd wordt Nu we zien dat ieder uwer gewrochten gesteund zijn op verraad, vertrek uit 's lands bestuur, niemand houdt U tegen, de deuren staan wagenwijd open. en uitsluitend aan België heeft gedacht, louter Belgische politieke opvattingen er op nagehouden heeft en zekere woor den heeft gesproken en houdingen heeft aangenomen die door deze opvattingen waren ingegeven. Wanneer wij de fei ten van dat standpunt uit willen be schouwen, dan worden veel zaken klaar en dan mogen nog vele feiten welke Mr. Van Acker zoogezegd aan het licht heeft gebracht, werkelijk waar zijn. dan behoeven ze ons nog niet te veront rusten. Nemen we aan dat de Koning ge dacht heeft dat Duitschland ging over winnen moest Hij niet als Vorst ook deze verschrikkelijke mogelijkheid in de oogen durven zien De beschuldi ging kan toch niet verder gaan. Want nooit heeft hij een daad gesteld die de gewenschte overwinning der geallieer den zou hebben gehinderd Dat de Koning gemeend heeft dat België den oorlog met moest verklaren aan Italië, is dat van Belgisch standpunt uit niet verdedigbaar België was in 1940 niet meer dan in 1914, de geallieerde van Engeland en Frankrijk, en indigo het waar is, dat de Koning een brief zou hebben ingegeven waarin verklaard wordt dat België geen andere verplich ting had dan de verdediging van zijn grondgebied en deze verplichting tot het uiterste had nagekomen, dan heeft Hij niets anders dan een juridische en historische waarheid verkondigd. DE BELGISCHE ONAFHANKELIJKHEID Een vriend van den Koning heeft uit een gesprek met Hem aangeteekend. dat de Koning niet in België wenschte te zijn bij de komst van de geallieerden, o. m. omdat hij vreesde dat de geal lieerde bevelhebbers in alles zouden wil len tussehenkomen en dat Hij dit niet zou kunnen verdragen indien hij op het grondgebied was. M. Van Acker heeft daaruit besluiten geïnsinueerd die niemand beamen zal. Wij kunnen alleen onthouden dat de Koning der Belgen, niet gerust was over het lot dat België, op het gebied van zijn onafhankelijk heid. wachtte bij de aankomst der ge allieerden. Indien men vooropstelt dat onze redders alleen door eene edelmoedige zelfverzaking werden gedreven dan kan men zich aan deze voorspiegelingen ergeren. Niet wanneer men de geschie denis kent en de zaken nuchter be schouwt. het is niet zoolang nog gele den dat in het Parlement, toen Minister Pierlot wees op de bespottelijk geringe hulp die wij van onze geallieerden had den verkregen, met verontwaardiging van links werd geroepen «?a ne peut pas durer Weten wij welk lot aan ons leger is beschoren Wie beveelt er Hebben wij reeds iets mogen recupereeren in Duitschland Kom aan Het is te vroeg om daarover te spreken want ons geval komt in op stand waar wij niet anders dan vriend schap en genegenheid wenschen te zien. De ontgoochelingen zullen maar al te vroeg komen. Ondankbaar is de taak van diegenen die het nuchter verstand luider laten spreken dan het gevoel. Men moet een koning zijn d.w.z. de drager van een traditie, de schakel ii( een continuïteit die de ebbe en vloed van vriendschap en haat overleeft om dat te kunnen en dat te moeten. Wij besluiten De Koning heeft niet verraden. Hij heeft zich nooit laten leiden door de gedachte dat Duitschland ging overwinnen. Hij heeft maar ee.i inspiratie gekend het Bel gisch belang. Wanneer men dat inziet dan begrijpt men dat de campagne te gen den Koning door de communisten werd ingezet, dan begrijpt men ook de tusschenkomst van zekere invloeden die men tot hiertoe onverklaarbaar vond. Het zal vroeger blijken, dan wij het vreezen, dat de Koningskwestie de kwes tie van 's lands onafhankelijkheid is. L. MOEYERSOEN. Voor de gepensionneerden. Volgende veranderingen zijn aange bracht in de pensioenwet 1 - Voor de periode van 1 Januari 1926 tot 31 December 1931 volstaat het dat 72 Fr. gestort werd voor de man, 24 BY. voor de vrouw. Voor de periode van 1931 tot 1932 ten minste 50 Fr. De stortingen voor de volgende jaren worden aanzien als in orde 1939-1940 1940-1941 1941-1942 1942-1943 1943- 1944 1944-1945. Wat betreft het jaar 1944-1945 moet men beginnen te storten vanaf ae maand waarin men geboren is. 2 - De inkomsten der kinderen mogen 60% hooger zijn dan vroeger, voorwat betreft het in rekening brengen van het geen de kinderen moeten opbrengen ten voordeele van hun ouders. 3 - De bestaansmiddelen in het geheel genomen mogen 3600 Fr. en 2400 Fr. zijn in plaats van 2800 Fr. en 1900 Fr. Al de personen die in verband met de ze veranderingen in de pensioenwet door een nieuwe aanvraag voordeel kun nen doen mogen zulks niet uitstellen. Wie meer uitleg wil, kome den DINS DAG van 9 tot 12 ure naar ONS HUIS Dreef. 4-6. Ninove. 12 - 15 Oogst EENIGE RICHTING DENDERHOUTEM De grootste keus en de voordeeligste prijzen voor VLOEREN, FAIENCE, BAKSTEEN, DAKPANNEN, enz. Belangrijke hoeveelheden zijn reeds toegekomen bij G. VAN BELLE te NINOVE, tel. no. 5. OP DEN UITKIJK De uitslag van de Engelsche verkie zingen is gekend. Labour heeft een schitterende o- verwinning behaald. Het persoonlijk prestige van Chur chill heeft zijn partij niet kunnen red den. Pers en Radio hebben er een socia listische overwinning van gemaakt. Wonder is dat niet. Ge mocht dat best verwachten van wege menschen die zonder stameren kunnen spreken van den katolieken minister Spaak ge lijk de B.B.C. weer gedaan heeft in de koningskwestie. Die menschen zijn zóó slim dat ze zich zóó dom kunnen gebaren dat ze niet uitgemaakt worden voor leugenaar. Geen Radio ter wereld zal zingen Radio Paris ment, Radio Paris men' La B. B. C. en fait autant. Goesting is koop, en wie met leugen; gediend is moet maar leugens slikken. Een Amerikaan kan ons, moeilijk uit leggen welk verschil er bestaat tusschen Republiekeinen en Democraten Een Engelschman kan ons beter inlich ten over de aldaar bestaande politieke partijen als hij maar weet hoe het met de onze gestaan en gelegen is. Engelsche conservatieven hebben nietgemeens met onze conservatieven. Engelsche liberalen niets met onze libe ralen en Labour niets met onze socialis ten. Honderde jaren lang waren er in En geland twee partijen Conservatieven: voorstaanders van beschermende tolta rieven Liberalen voorstaanders van volledige vrijhandel. Veel later is La bour gekomen met de esperaties van de werkende klas. Even als conservatieven en liberalen staan de Labour-men op zuiver econo misch en sociaal terrein. Labour heeft niets gemeens met mar xisme, ook niet met christen democratie Het heeft geen godsdienstige noch wijs- geerige basis. Het is niet in de leer ge gaan "bij Karei Marx die zijn theorie gebouwd heeft op materialisme die voorop stelt dat er geen God is, geen ziel, geen moraal, niets dan stof niet- organische en organische. Het is ook niet in de leer gggaan bij de Pausen die in Rerum Novarum en Quadragsimo anno 5 op godsdienstige en zedelijxe beschouwingen hun sociaal systeem hebben opgebouwd. Labour pakt uit met een concreet, praktisch programma van sociale her vormingen. In Labour staan nevens malkaar ge- loovigen van al de engelsche geloofs belijdenissen, Roomsch katholieken in begrepen, en ongeloovigen zooais er in Engeland veel zijn. Die menschen bij ten om een godsdienstige overtuiging malkaar de keel niet af. Wij hebben met Frankrijk de revolu tie van 1789 doorgemaakt die de sotialc toestanden heelemaal heeft veranderd. In Engeland was de oude sociale struc tuur gebleven tot ten huidige dage. Het eerste-geboorterecht bestaat er nog. Wellicht staan wij nu aan den voor avond van een omvorming die meer dan honderd vijftig jaar op de onze ten ach ter is. En zal doorgaan in den vorm van ordentelijke evolutie en niet in den vorm van bloedige revolutie Wij kun nen bij de Engelschen nog veel leeren. Drinkt overal het fijne bier CHURCHILL der brouwerij Concordia. Depothouder: Edm. Van Aelbroeck, Ninovat

Denderklok | 1945 | | pagina 1