Eerste Verjaardag en titan In dienst van de menschelijke waardigheid Drukker-U itgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Negentiende 'Jaargang. Wie zou niet met vreugde terugden ken aan den 3de September 1944, dien blijden Zondag waarop wij vol verwach ting over de nakende verlossing opvol- genlijk het nieuws boorden dat de En- gelschen naderden Zij waren 's namid dags reeds in Doornijk in Ronse in Lessen !...in Geeraardsbergen ...in Edingen ...de mare liep rond en 't was als zagen wij, na maanden lang geklotst te zijn geweest op de baren van een on heilspellende zee, eindelijk de zonnige kusten naderen van 't beloofde land. En 's namiddags rond 5 uur, dat ei genaardige, overstelpende geluid van de pantser- en rupswagens die in onafge broken tempo langsom de stad ons in palmden en voorbijsnoerden naar Aalst en naar Brussei. haast tegelijk die eer ste pantserwagen die, vol bloemen, naar het midden van de stad kwam en die zoo geestdriftig werd onthaald dat de mannen haast hun zending gingen ver geten. Bevrijding Wat een prachtig oogenblik, vol van verlichting en zwaar van beloften Een nieuwe tijd brak aan want, welhaast, hoe zou het anders kunnen zou heel het grondgebied worden schoongevaagd en de oorlog tot zijn uite-ste eind voe ren de totale nederlaag van Duitsch- land de capitulatie. Helaas, we waren nog niet aan 't eind van onze moeilijkheden. Weinige dagen duurde het of daar vielen de eerste V- wapens van Duitschland op onzen bo dem. Het tragische uur van Antwerpen en Luik was aangebroken, het uur ook van het blinde risico voor heel het land. Hoeveel zijn er gevallen, hoeveel slacht offers hebben die gevergd, hoeveel pui- nen hebben zij verocrzaakt Nog we ten wij dit niet met zekerheid maar wij hebben allen den angst gekend van het verraderlijk geronk der vliegende bom en de onbehaaglijke verrassing van de ontploffing der stratosfeerbom. Daarbij kwam nog het wanhopig offensief van één der beste Duitsche veldheeren, von Rundstedt. die duizenden menschen van het Luiksche en Luxemburgsche verras te. op de vlucht dreef of onder de pui- nen van hunne haardsteden gevangen hield. Drie weken, vier weken lang heb ben menschen, in een kelder zich moe ien schuilhouden met als gezellen den angst, den honger en zelfs de dood. Doch eindelijk kwam dan voorgoed het breken der duitsche militaire macht en het ontzetten van gansch om grondge bied. De lentezon scheen heider en lach te over het wederom vritgeworden va derland Morgen herdenken wij het stralend vooruitzicht dat we. een jaar geleden bij 't naderen der geallieerde legers koesterden en wij hernieuwen onze dankbare herinnering aan dezen die zich opofferden om het te verwezenlij ken, aan allen, zopder onderscheid van kwaliteit, ras of taal. aan de levenden zoowel als aan de dooden. In kristelij- ken zin immers blijven wij één met al len, en wij denken piëteitsvol en diep over het levensoffer van vele dierbaren na. Wij denken na over de hpaden die tusschen ons bestaan, over de die op ons rust om den fakkel <p*er te ne men en voort te dragen, ja wgertoeid en standvastigheid. Voltaire schreef ergend dat 4e wereld uit twee deelen bestaat de bedriegers en de bedrogenen. Doch Voltaire was een sarcastische sceptieker, een spotter die zijn fijne speurzin sleehts gebruikte om wat mis was aan te ktjtyten en wat goed was verdacht te makeroWij deelen zijn opvatting niet omdat wij weten dat ook goede stroomingen in de wereld zijn ja zelfs dat overal, in alle gedachten- strooming wel iets goeds te ontwaren valt doch dat alleen de menschelijke ge breken oorzaak zijn van de jammerlijke afwijkingen die men ook overal ontdekt Een jaar geleden straalde in ons de hoop op betere dagén en wij stelden ons voor dat we onmiddellijk zouden aan "t werk togen tot het opruimen van de puinen van het oude, e» oprichten van een nieuw en luchtig tjehoon ge- bouy. En inderdaad, wijbevonden ons in een zeer begunstigde positie ten over staan van heel Europa. Vergeleken bij al de in den oorlog betrokken landen was België oprecht bevoorrecht, als bij mirakel gespaard van zeer groot onheil, van ondergang. Het grootste deel van ons leger was sinds lang uit krijgsge vangenschap teruggekeerd. (Alleen Wal lonië was op dit gebied min goed be deeld). De spoor- en waterwegen waren weinig beschadigd en om zoo te zeggen iedereen was paraat om onmiddellijk den arbeid aan te vangen al was het dan nog in een kleiner tempo dan vroeger. Doch wij moesten één zaak verwezen lijken den terugkeer tot de orde en de wettelijkheid. En daaraan hebben wij gefaald. Oh wij denken niet alleen aan het vergrijp van den enkeling. Wanneer wij spreken over terugkeer tot de orde en de wettelijkheid dan gaat ons gedacht over al de vormen van het publiek le ven, over de administratie, de economie en de politiek. Het was niet zonder in zicht dat wij verleden jaar, kort na de bevrijding schreven dat wij meer te presteeren hebben, in de eerstkomende maanden, om den vrede te winnen dan wij in vier jaren hadden moeten doen om van den vijand verlost te worden. Want dèt den vrede winnen, dat zal uitsluitend w» werk zijn. En wat moeten wij daarom doen De geschokte orde herstellen. De vij and heeft maatregelen genomen die ons administratief appaiaat hebben gewij zigd. Die maatregelen, nam hij, of deed. of liet ze nemen omdat zij in rijn voor deel waren. Niet alleen vele personen weiden daardoor in hunne rechten ge krenkt maar ook den geest van de admi nistratie werd daardoor gewijzigd zoo als b. v. in zake verdeeling van conti- genten of hen vaststellen van prijzen en ioonen. De vijand heeft ook propaganda ge voerd en we weten al het leed dat ons dit heeft bezorgd en hoe diep de gevol gen daarvoor geweest zijn. Eindelijk hebben de oorlogsomstan digheden en de door de administratie en de duitschers opgelegde maatregelen, het mogelijk of soms mogelijk gemaakt buiten alle reglementen om, een indus- trieele of commercieele aktivrteii aan den dag te leggen die dan voor natuur lijk gevolg kreeg, het verwezenlijken van ongerechtvaardigde winsten, wat in andere woorden zooveel beteekend als het uitbuiten van den verbruiker. Om tegen dit alles in te gaan, cm tot betere verhoudingen te komen, om een gezondere lucht in het land te hebben, moesten we onmiddellijk na den oorlog blijk hebben gegeven van een waren en geest van rechtvaardigheid. En. daar zal iedereen wellicht van getuigen, die geest is ver te zoeken. Noch in de zuivering, noch in den han del. noch in de toekenning van contin genten of vergunningen hebben wij tot hiertoe de rechvaardigheid als eerste kenmerk kunnen bespeuren. Geld is de wet, maar geld om gék! is ook een oor zaak üoe is het moge lijk dat niet beter te begrijpen, dat men niet klaarder inziet hoe men de daad van eenieder, zooveel malen herhaald het land, oorzaak is van de moeilijkhe den van allen. Wanneer de collectisiteit toegeeft aan het argument geld dan wordt de werld oprecht zooals Voltaire zich die voorstelde. Bij. deze eerste verjaring van de be vrijding stellen wij «set spijt vast dat wij nog niets openlijks en kordaat heb ben gedaan om onszelf te bevrijden van den verderfelijken geestelijken nasleep van vier jaren bezetting. Laat ons den wensch uitdrukken dat wij tot inkeer komen voor het te laat is en dat wij ons eindelijk voorgoed zou den keeren naai wat eerlijk is en be trouwbaar. Vraagt overal de fijne bieren der BROUWERIJ AS ALE Vertegenwoordiger O. Dammekens, Ninove. We leven voorzeker in een tijd waar in niemand zich rekenschap kan geven van wat te gebeuren staat. Reeds voor den oorlog zagen we toe standen die op verre na niet strookten met onze katholieke overtuiging en ze ker niet met onze principen van geloo- vige menschen. We vragen ons terecht af wat de toe komst ons brengen zal voor de werklie denstand. Zal men voortgaan, met den arbeider te beschouwer» als een minder waardig onderdeel van de groote be- drijfsmachiène Zai men voortgaan met den arbeidersstand te misbruiken met uiteindelijk doel, politieke munt ie slaan uit de mistevredenheid die er heerscht Zal men er dan nooit aan denken persoonlijke belangen te offeren aan deze van de gansche maatschappij Ten allen tijde hebben de arbeiders zich laten misleiden door beloften en schoone woorden, omdat het meer dan vast staat dat den arbeidersstand als het ware getrokken wordt door het godsdienstloos en materialistisch socia lisme en communisme. En nochtans, ie- deren arbeider, iedere mensch kent een schroomelijke nood, zelfs wanneer vol daan is aan de eischen van de mensche- lijae natuur, wanneer een betrekkelijke welstand wordt bezorgd aan hem die door zijn verstand koning van de schep ping moet zijn. Of heeft de werkman geen zie? meer, alleen maar om het feit dat zulks wordt ontkend Zijn zij zelf die dat over daken uitschreeuwen, er wel degelijk van overtuigd Het is een feit, we gaan naar een nieuwen tijd. De arbeidersstand neemt zijn plaats in de maatschappij in, niet als onmondige klasse, maar als een KLOKKEKLANKEN Ik ben er deze week ne keer op uit getrokken om wat meer te vernemen over de bevrijdings feesten van Zondag aanstaande en het iniatief van Solidariteit Het toeval wou dat de eerste kennis welke ik hier over polste n'en echten weerstander was geenen van den vierden September en volgende weken, maar n'en echten, ee- nen van onder de bezetting met haar op zijn tanden en wilskracht in zijn oogen. Ik viel maar direct met de deur in huis en vroeg op den man af wat hij dacht over de werking van Solidariteit Kabouterken zei hij van waar komde gij nu eigenlijk of komt ge mij misschien voor 't lapje houden?Ik keek een beet je raar en zoo onnoozel en onschuldig als het maar eenigzins kon deed ik hem opmerken dat er den dag van vandaag over die kwestie veel gesproken werd en dat er veel menschen waren, de groo te meerderheid nog wel hier te Ninove, die voor dit organisme veel sympathie gevoelden Mijn woorden waren nog niet goed uitgesprogen of die echte weer stander werd echt koleirig Zoo, ven tje kwam het er uit. als ge peinst dat ons Ninovieters zich daaraan nog la ten vangen dan zijt ge niet goed op de hoogte Het is een publiek geheim dat Solidariteit eene stichting is van het O. F. Welnu het Onafhankelijkheids front zelf is er gekomen op initiatief van de Kommunistische Partij geduren-" de de bezetting. Maar vergeet ge soms dat het heelemaal in de lijn ligt van de Kommunistische Partij overal kernen te vormen en binnen te dringen onder een of andere vermomming, of leest ge misschien uw Denderklok niet regel matig Als ik u zeg dat Solidariteit» niets anders is dan een kommunistische vliegenvanger dan moogt ge me vrij gelooven !...enweg wou hij. Nog ne pink, zei ik, hoe komt het dan dat er in dat bestuur menschen zitten waarvan ik goed weet dat ze toch geen communis ten zijn Kabouter vent, nu is 't ge noeg... dat bewijst alleen maar dat die menschen meenen dat ze te slim zijn of dat ze te dom zijn of alleen maar dat ze niet zin wat ze willen schijnen L.Als ge 't nu nog niet beet hebt dan is het stand die bewust is van zijn recht op medezeggingschap, steunend op de men schelijke waardigheid van ieder indivi du. De toekomst staat in het teeken van die waardigheid, ontegensprekelijk 1 Is het niet treffend dat het machtige Ame rika in de Vereenigde Staten, leiders kent als Truman, die spiekend van den heropbouw van de werldorde, niet aar zelt te verklaren lts het teeken van de Menschelijke waardigheid De arbeider heeft in het verleden in de maatschappij geleefd als minderwaar dige, zoodanig, dat geen. rekening werd gehouden met de rechten van zijn per soon en zijn familie. Weliswaar was hij onderworpen aan de belangen van het kapitaal, aan de belangen van de klasse socialisme aan de belangen van het nazisme, fasicme, communisme, die ten andere niets minder zijn dan de onder drukkers en de verdrukkers van het volk. Wat kregen we immers uit den volksmond te hoor en' Rood of geen brood. Als ge rijk zijt moogt ge alles, De Staat is alles, gij zijt niets Vandaar ellende en armoede, haat en verbittering geen hoop meer, geen uit zicht, géén geweten, géén geloof meer Stilaan werden alleen stoffelijke belan gen nagestreefd en zedelijke verplich tingen uit het oog verloren. Gedaan met alle broederlijkheid, gedaan met den vrede Maar nu, nu we op den drempel staan van een nieuwen tijd, ook gedaan met alle laksheid en braaf toezien. Een re- volutionnaire geest dient te ontstaan in de rangen der arbeiders. Niet de revolu tie van het geweld in dienst van het geld en de dictatuur, maar in dienst van de menschelijke waardigheid. omdat uw kabouterverstand er te klein voor is Salut en de kost Ik geloof dat w'er dézen keer zullen op zijn met onzen derden minister van Justitie. Dat is de man zie die er moest komen om de re pressie op praktische wijze te doen op schieten De groote schuldigen zegt hij moeten snel en hard getroffen worden en de kleine kollaborateurkens, deze die een straf van minder dan vijf jaar verdiend hebben zullen de gelegenheid krijgen eene minnelijke regeling te tref fen Potdorie, moesten ministers Ver beet of du Bus in hunnen tijd zoo iets voorgesteld hebben er zou in den senaat een huilconcert van belang opgegaan zijn Overlegt dat eens goed waar dat naar toe gaat Ne sukkeleer-collabo- rateur dus eenen met ne platten porte monnee moet voor drie, vier jaar de doos in en ne chicard-collaborateur koopt zijn vrijstelling zoo maar af aan den overeen te komen losprijs Onze mi nister van Justitie heeft zijn roeping ge mist want dat was de gedroomde man om aan het hoofd te staan van Prijzen en Loonen Nu zal hij de leiding ne men van de zwarte markt Onze minister van Buitenland- sche Zaken heeft het deze week ook niet onder de markt gehad nopens het beleid van zijn departemen ten De Interpellanten van den Senaat hebben hem kort en wel te verstaan ge geven dat ons land veel ten achter staat voor wat betreft de van Duitschland te eischen schadevergoeding en de te ne men veiligheidsmaatregelen en dat allemaal wegens de drukke bezigheden vervolgt op 2 blad. den. Nu zien wij dat wel, buiten veel an dere dingen die wonder zijn. Als een koning die in het Land niet mag komen omdat hij geen verrader was; een De- grele die in het Land moet komen om dat hij wel een verrader was, nen Rik De Man die vergeten wordt als God in Frankrijk al was hij politiek collabora teur in den overtreffenden trap; en dat er geen economische colaborateurs kun nen gestraft worden omdat de staat de grootste was. Sakker, sakker, sak ker en dat onder Van Acker Prijs per nummer 1 fr. Koepoortstraat, 10. NINOVE OP DEN UITKIJK Het schijnt dat wij toekomende jaar de televisie zullen hebben. Het be stond al vroeger en het doek waarop het beeld verscheen was zoo groot als een visietkaartje. Nu spreken ze van de afmetingen van een blad van de gazet. Maar |iet kan toch allemaal niet helpen. Vroeger in de gazet vertelden ze ons de waarheden die ze gaarne kwijt waren en over wat we best niet wisten werd er gezwegen als vermoord, De radio kwam en 't was weer het zelfde. Ze verteüe» het eene en verzwij gen het andere naar gelang het in het kraam der hooge oomes past. De televisie zal juist weer hetzelfde zijn. Ze zullen ons laten zien wat ze gaarne gezien hebben. Mijnheer zal op het doek verschijnen dans sa position la plus avantageuse als hij bezig is met deugenieterij af te werken zullen wij hem niet te zien krijgen. De televisie zou moeten uitgevonden v/orden zoodanig dat we bij de tafel in ons keuken het doen en laten kunnen afkijken van dezen of genen grooten menheer die beweert een rol te spelen op het wereldtooneei. Ge moogt gerust zijn die komt er nooit. De uitvinder die hem daaraan durft riskeeren gaat den bak in voor honderd jaar boven zijn leven. Eeuwig en altijd zullen ze de men schen een rad voor de oogen draaien, ze wijs maken dat ze alles weten, alles mogen weten en moeten weten... wat ons belieft, peinzen ze er stillekens bij. Vroeger moest, wie de waarheid wil de kennen, tusschen de lijnen kunnen lezen. Met de rjwlio moet ge tusschen de woorden kunnen hooren en roet de tele visie zult ge tusschen de beelden moeten kunnen kijken, 't Zou er anders zoo bont niet mogen toegaan Kijk ne keer Onze nieuwe minister van justitie, dat was er nu eens een goede, de eerste na de bezetting. Nu ging de justicie ne keer just zijn Menschen met slecht humeur hebben hem verweten dat zijn madame-advo caat zijn winstgevend postje voortzet, dat hij, voor hij minister was, aan de justitie bekleedde. Om daar op te reclameeren moet ge een slecht karakter hebben. Wij zijn er lang aan gewoon dat de «cumuls» verboden zijn voor de kleinen die met moeite hun droog brood verl dienen. Ne piocheur aan den ijzeren weg zijn vrouw mag geen winkelken hebben om ne cent bij te verdienen. Als ge groot en sterk genoeg zijt om van u af te bijten moogt ge wel een stielken bij doen. In Septembre van 26 Oogst schrijft er daar iemand een open brief asm den minister van justitie om hem een mis bruik aan te klagen.Hij noemt met voor naam en familienaam en adres nen men heer van Brussel die onder de bezetting op zeer vriendschappelijken voet leefde met de moffen en met hen schoon geld. heeft verdiend. Die iemand behoorde tot de Weerstand en had dien colla borates ingerekend In dien tijd ge raakte gelijk wie gemakkelijk binnen maar niet gemakkelijk buiten. Op alle regels zijn er uitzonderingen en de meneer in kwestie was zoo rap buiten als binnen. Hij had immers een cousin die ook van de weerstand was een zekere Marcel Grégoire wiens ma-' dame ook advokaat is enz. enz. In den tijd öai ministers zelfrespect hadden, en de menschen respect voor de ministers gebeurde zooiets niet. Familie is familie en St. Job is met zijn volk, daar valt niet op. Maar als ge zulke karweitjes uitgevoerd hebt neemt ge het postje niet op van opperbaas vin alle vrederechters en rechters van het land om integraal recht te doen gesehie* Postchekrekening n' 1862,54 Handelsregister Aalst nr 1093

Denderklok | 1945 | | pagina 1