Pri]s per nummer lfr. Zondag -2 December 1945 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Handelsregister Aalst 1093. WAT IS DE C.V.P. De C.V3**®voöï< nieuw «toer haar leiders op alle trapje© der organisatie ontwaart men nieuwe es fgm$e krachten die veel geestdrift en ij ver,, ,£84» beste kunnen wijden aan de grootsche taak van vernieuwing die ze aan gepakt habben De twaalf punten der Christelijke Democratie KLOKKEKLANKEN STAD en OMLIGGENDE NINOVE K B V B ZONDAG 2 DECEMBER, 1945, De grootste match van 't seisoen. De derby der Denderstreek. te 15 u. F. C. NINOVE tegen St. DENDERLEEUW De ploeg die in topvorm verkeert. Zal het een match worden zooais tegen Temsche P Supporters, mist dat niet. te 11 u. F. C. JUNIORS tegen S. K. Geeraardsbergen Juniors Komt onze jongeren aanmoedigen. HEROPEN! NGSKASARET. APOSTOLAAT L", ti s 4 D E k W IN D E K E ECHTS ETERNIT VAN' ALLES WAT WORDT GEVRAAGD OP DEN UITKIJK PLOEGEN (Iduël) iMifriPKiiijiffefr mn,rn "m" nn ncyewwü De Denderklok Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove De Christelijke Volkspartij is de nieuwe partij ten voordeele van dewelke de vroegere Katholieke partij zichzelf ontbonden heeft. Deze partij is geen opkalefatering van de oude doch een formatie gansch nieuw door den geest, het programma, de methodes de leiders. Nieuw doer haar geest, is de partij niet confessionneel, maar staan haar rangen open voor alle menschen van goeden wfi, geloo- vigen of niet-geloovigen, die besloten zijn van België een voorbeeldige natie te maken. Nieuw door haar programma, wil de C.V.P. in de groote vraagstukken van dezen tijd stoutmoedige en vooruitstrevende oplossin gen verwezenlijken. De C.V.P. wil den arbeider deproletari- seeren door tastbare maatregelen hem een duurzaam en fatsoenlijk statuut verzeuren, hem doen deelen in het leven van de onder neming waar hij werkt, hem het aanzien verschaffen op hetwelk elke vrije mensch recht heeft. De C.V-.P. wil aan al degenen die de oorlog geruïneerd heeft, bedienden, ambtenaars, gepensionneerden een menschwaardiger bestaan teruggeven dat hen toelate in hun stand vooruit te komen. Zij wil dat het gezin overal beschermd worde en dat et Orde gebracht worde in de onsamenhangende* 'eft voorbijgestreefde mi litaire wetten, Zij wil belétteh dat de slachtoffers van den oorlog opdieuw Slachtoffers worden van den vrede. Zij wil aan de banken en de trusts sommi ge onrechtmatig verworven rechten ontne men. Zij wil van den Belg die niet meer meester is in zijn huis, noch op zijn akker, noch in zijn werkhuis, noch in zijn winkel de vrij heid en de ^meesterschap waarover hij zoo fier was tertiHWhenken. Niauw ook is de partij doer haar methodes Studiecommissies, secretariaten, pers en pro paganda, een maandelijksch bulletijn, en wel dra een populair weekblad zullen tegelijk met talrijke meetingen de jonge partij doen kennen en groeien. En laat het ons zeggen, ze heeft den wied m de zeilfen. Door de samenbundeling van al le krachten en door den goeden wil van die het goed tneeneti gaat zij hoopvol en opge wekt den komenden kiesstrijd te gemoet. Op, propagandisten, niet getalmd Voort doen zonder versages de toekomst is aan ons. C.V.P. Inkomen naar senflofisto en levensduurte. Hierdoor verstaan we vóór alles het toeken nen van een inkomen aan het arbeidersgezin, waardoor, ook met de vrouw aan den haard, een behoorlijk levensminimum wordt verze kerd. In dit punt liggen verder twee betrachtin gen opgesloten aan iedere arbeider een be zoldiging in verhouding met de verdienste van zijn werk uitbetalen en hem een loon verzekeren, dat aangepast is aan de werke lijke levensduurte. Een verschil in leeftijd, scholing, bekwaam heid, jaren dienst, enz. wettigt ten volle een verschil in bezoldiging. Een loon naar ver dienste uitbetalen, dat de eerbiediging en de erkenning van de individueele waarde im pliceert. is tevens de beste waarborg tegen een niveileering, die altijd naar onder ge beurt en derhalve ook in het nadeel der arbeiders is. Door een loon volgens de werkelijke le vensduurte te eischen, leggen wij de nadruk op de reëele loonen. Daarom moet het loon gebonden zijn aan een index van levensduur te, die op een ernstige en vernieuwde basis berekend wordt. 5, - Echte sociaie verzekering - -Vrijheid en controle én de verplichting. - Wij willen geen aimoezen, maar echte so ciale veiligheid voor alle kleine lieden tot behoud van eigen standing en gericht op proventie. De bedragen die door de arbeiders gestort worden en de patronale bijdragen aijn voldoende om de arbeidersgezinnen te gen de kansen van het leven te vrijwaren. De bestaande wetten geven thans geen waarborgen om dit doel te bereiken. Daarom vragen wij onmiddellijke wijzigingen in den aio van a. Uitbreiding van de sociale veiligheid tot alle categorieën van arbeiders b. Leiding en beheer door de belanghebben den zelf, mat controle van den Staat. c. Een beter techniek. d. Werkelijke preventie. e. Uitbetaling van vergoedingen volgens pres- tatie's, géén nivelleering. f. Aanvulling door diensten, die ook vroeger bestonden, als moederkas, weezenfonds, epz g. Gelijkberechtiging voor de gehuwde vrouw aan den haard. Verder moeten de arbeiders over de ruim ste keuze kunnen beschikken in hun ver plichtingen. I Dit alles béteekend o) Dat aan de erkende verzekeringsorga- tiismen het karakter van echte verzekeraars moet gegeven worden, met al de verant woordelijkheden, die daaruit voortvloeien, b) Het volstrekt recht voor den verzekerings- plichtige zich langs vrije verzekeringen om, voordeelen te waarborgen welke de wette lijke aanvullen. C. Kindertoeslag volgens loon sn werkelijks lasten. Als principe stellen we voorop dat het groeiend aantal kinderen geen oorzaak mag zijn van verlies aan standing en zeker niet een oorsprong van ellende. Over de beteeke- nis van het kroostrijkegezin voor de Staal gemeenschap hoeft hi ei1 Hiel uitgewijd. De kroostrijke se®noen zijn de beste dienaars en de grootsi^^kgofljt de gemeenschap. Wij staan e>. dpn, opk op. dat „de kink slag op zulk'e Wijze Woldt bér Aè' aan hel kroostrijke gezin Hèt ZIJD standing wordt gevrijwaard. Daarom Vra gen wij progessieve kindertoeslagen, veral gemeening en verhooging ervan kindertoe slagen, die aangepast zijn aan het loon en 1 toereikend om den werkelijken last te dek ken. ('t vervolgt» Zoodat de verkiezingen in Oostenrijk nu ook al achter den rug zijn. De Christliche Volkspartei behaalde de volstrekte meerderheid met 85 zetels te gen 76 voor de Socialisten en slechts 4 voor de Communisten. In afwachting dat Minis ter Van Glabbeke de technische moeilijk heden kan overwinnen en ook aan de Bel gen de gelegenheid worden gegeven hun oor deel te vellen over het regeeringsbeleid en een parlement aan te stellen naar hun goes ting moeten we met leede oogen do gebeur tenis afwachten Wie weet hoe lang dit nog zal duren Ondertusschen wordt liet terrein voorbereid en stelt onze minister van Sinnenlandsche Zaken alles in het werk om zijn vrienden aangenaam te zijn en de incivieken uit te schakelen. Het is kenschetsend voor de zuivere inzichten van de regeering wanneer we vaststellen dat ge tuigschriften van burgertrouw mogen afge leverd worden aan vrijwillige arbeiders in Duitschland of elders en er op last van den minister van Binneniandsche Zaken op dit getuigschrift geen melding mag gemaakt wor den van het feit dat belanghebbenden vrij willig werknemer geweest is Het lijdt geen twijfel dat we hier staan voor een kiesmaneuver vanwege socialisten en com munisten door den heer Van Glabbeke ge willig uitgewerkt en waardoor het hen zal mogelijk zijn een gedeelte van hun kies- kliënteel te behouden. Welnu, zijn alle Bel gen dan niet gelijk voor de Wet en zijn alle incivieken dan geen incivieken Aan de Katholieken wordt verweten dat zij de on waardige burgers beschermen en voorspre ken. alhoewel niet kan bewezen worden dat het hierbij werkelijk om serieuze gevallen ging De katholieken zijn steeds voorstan ders geweest van Gerechtigheid in de re pressie zonder aanzien van personen Dat kan niet gezegd worden van communis ten en socialisten die de rechtvaardigheid aan hun hielen lappen en de bestraffing uit- sluitelijk naar rechts willen doorvoeren. Ver mits het geweten is dat de eerste contingen ten vrijwillige arbeiders onder de commu nisten gerecruteerd werden komt bovenstaan de maatregel onze zienswijze bevestigen. Te Kortrijk werden incidenten uitge lokt in verband met de vrijlating van verdachten, de kontrole op de in voorioopige vrijheid gestelden en met de re pressie in. het algemeen. Een vijftal kop stukken der betoogers werden aangehouden er, den volgenden nacht vrijgelaten. Te Kortrijk zoowel als elders is het een publiek geheim dat het communistische heethoofden zijn die terzelvertijd in het plaatselijk OF. een leidende rol spelen en verantwoordelijk zijn voor deze en andere wanordelijkheden. Het is er hen niet om te doen de bestraffing van verraders en onwaardigen in rechtvaar digheid en onafhankelijkheid te laten door gaan maar wel aanhangers te ronselen voor hun politieken winkel. Om die reden alleen worden incidenten voorbereid en te pas of fen onpas uitgelokt Dat het Gerecht in vol ledige onpartijdigheid zijn gang ga absoluut vermijde personen vrij te laten die zich zelf uit de Belgische Gemeenschap gesloten heb ben door hunne ernstige vergrijpen tegen volk en land. De inwoners van den Burchtdam hebben deze week met onverholen leedwezen hun kapelleken of beter gezegd wat er sinds 1940 van over bleef zien verdwijnen. Met het kapelleken van den Berndam verliest deze stadswijk weer een breksken van haar typisch beeld en wezen. Alhoewel" overbodig geworden als rustaltaar voor het H. Sacrament bij het uitgaan der jnarlijksche processie hielden de inwoners aan hun kapelleken en deed het hen pijn het in zoo'n deerlijken toestand gedurende meer dan vijf jaren te zien staan. Nu er eene op lossing gekomen is vraagt eenieder zich af of die monsterachtige kabien waarmede de Electriciteitmaatschappij als zooveelste exem plaar en uiting van haar esthetisch gevoel, de stad begiftigde den zelfden weg van liet een voudig kapelleken niet zal volgen Vermits er weerom gesproken wordt over stadsuit breiding en het ürbanisatieprobleem voor Ninove gesteld gaat worden kan het oogen- blik gunstig zijn om dezen onder opzicht van verkeer zoo gevaarlijken hoek een lo gische en afdoende oplossing te geven. Onder deze voorwaarden zuilen de, Ninovieters van den overkant zich over het verlies van hun oud kapelleken van O.L.Vrouw Ter Hand kunnen troosten u Letterkundig» Arheidersprijs 1945 Het Secretariaat van den Arbeidersprljs herinnert er de belanghebbenden aan dat de handschriften, bestemd voor de prijsvraag, uiterlijk op 31 Deeembef 1945 dienen binnen- gestuurd, volgens richtlijnen verschenen in het Reglement, aan het adres van het Secre tariaat van den Letterkundigen Arbeiders- prijs, Poincarélaan, 79. Brussel. P Oraniënburg. Voor een bomvolle zaal met een zeer ver scheiden publiek, heeft Prof. Flor. Peeters, gedurende twee volle uren ons een beeld trachten te geven van 'het folterkSmp waarin hij 40 maand lang heeft verbleven. Zijn voordracht was boeiend, objectief en geleerd, wars van alle emotioneele drijve rijen. De folterkampen werpen in de geschiede nis van Duitschland en de wereldgeschiede nis een zwarte schaduw tegenover zijn ei gen volk en tegenover de wereldburgers Het wereldproces "tegenover de nazibeulen is in gang. Móge Hèh'een voorbeeldige straf te wachte» «taafo. Te dief getegetfhèid werd ons op de ge heime wértüng Vho Den Kring binst den oorlog tegenover onze gedepor teerden er. hunne familieleden hier, kenbaar gemaakt. Proficiat aan ïjgt bestuur van de Christen Werkiiedenkrin.^Ons Huis om uw stille vaderlar.dsche houding en werking. .Zaal VOLKSVERHEFFING aan de Nieuwe Kerk. Eindelijk is de zaal VOLKSVERHEFFING hersteld. De leden van Tooneelkring STIL- LEKENS AAN hebben weken aan een stuk hun avonden opgeofferd om de zaal van den BURCHTDAM terug in orde te brengen. Ze wilden zoo gauw mogelijk het talrijk en ge trouw publiek hunner vroegere tooneelavon- den in de gelegenheid stellen, terug gezond en deftig vermaak te komen vinden op hunne tooneelfeesten, waarvan de opbrengst altijd bestemd is voor de kerk en de parochiale werken van St. Theresia Parochie. Natuurlijk moet er nu eerst gespeeld worden om de groo te herstellingskosten van de zaal te kunnen betalen. Toekomenden Zondag, 2 December 1945 om 6 ure en Maandag 3 December 1945 om 7 ure steken we van wal met een prachtig Schoone liederen en kluchtige nummers zul len worden opgevoerd. Dik aiies opgeluisterd door de SYMPHONIE EXELCIOR. die. onder de kundige leiding van Heer Urbain Van Driessche, voor een puik muzikaal program ma zorgt. Een tombola naar een schoone schilderij, geschonken door Kunstschilder J. Van Wan- zeeie er. naar een gemakkelijken leunstoel, geschonken door den meubelwinkei H. Arys. zal gehouden worden gedurende de opvoe ring van Maandag 3 December. Loten aan 5 fr. zijn te bekomen bij al de leden van STIL- LEKENS AAN. Ook ingangskaarten tot dek king der onkosten aan 10 fr. We beginnen stipt op tijd en zullen zorgen voer goede verwarming. Ons eerste groot tooneelfeest op 23 en 25 December om 6 ure. Opgevoerd wordt d Het Gouden Kalf, een vroolijk gebeuren in 3 bedrijven. Nieuwbakken Koningen, kluchtoperette in 1 bedrijf. Vrachtwagen neemt vuur. In een autobergplaats van den eigenaar Albert Carael is brand uitgebroken in een vrachtwagen die spoedig groote uitbreiding kon nemen. Dank aan de koelbloedigheid van den eigenaar die het vuur kon overmeeste ren heeft slechts het kabien. de motor en drie banden schade opgeloopen. Feestzaal ONS HUIS Dreef, Ninove TOONEELFEEST op ZONDAG 2 DECEMBER 1945 door ARBEID EN KUNST Aalst. Burgerlijk tooneelspel in 3 bedrijven door Lodewijk Scheltjens. Een lach er een traan - een weelde voor oog en oor. Prachtig Decor Keurige Belichting Deuren om 5 1/2 u. Gordijn om (1 u. Prijzen der plaatsen 15 - 10 fr. Het nummeren der kaarten Zondag 2 Decem ber van 10 tot 12 u. Stoutmoedige diefstal. Des avonds zijn dieven langs achter over een muur geklauterd die uitgaf op- den koer van een firma in gemaakte kleedingstukken. De schelmen zijn er in geslaagd de deuren open te breken. Alle plaatsen werden door snuffeld eu kasten opengebroken. Ze legden de hand op ongeveer 200.000 frank een veer tigtal meter stof en twee gemaakte kleederen. Dit alles gebeurde terwijl de bewoonster af wezig was. Door de politie werd een ernstig onderzoek ingesteld. - BURGERLIJKEN STAND Geboorten. Michel Pensis zoon van Roger Louis De Saedeleer zoon van Alben Roland Verstuyft zoon van Maurits Nicole Evenepoel dochter van Henri Huwelijken. Leopold Van Liedekerke 25 j. bediende, en Adelina Vernaillen 26 j. z. b. b. te Ninove. Augustinus Van Liedekerke 66 j. schoen maker ejïi Martha. Van Volxem 65 j. z. b. beiden te Ninove. Cesar Raes 32 j. landbouwer te Der.derhou- tem en Elvira Van Geem. 35 i. z. b. te Ninove Middenstanders Handelaars - Herbergiers - Ambachtslieden - Neringdoeners HANDELSREGISTER Voor alle formaliteiten, 't zij inschrijving, wijziging, overdracht of verheffing, opgave van overlijden of afstand, alsook om uwe be staande inschrijving te laten nazien of deze- met de huidige werkelijkheid overeenstemt en in het oni kennend geval uwe inschrijving volledig in regel te laten stellen volgens de huidige bestaande wetgeving, wendt U in vol le vertrouwen tot het Gewesteljik Secreta riaat van het Christelijk Nationaal Midden- standsverbond. Wekelijkschett zitdag eiken Zaterdag van 10 tot 12 u. en van 14 tot 16 u. in het lokaal MIDDENSTANDS HUIS Hoek Beverstraat te Ninove. De Provinciale Afgevaardigde DE FEYTER O. Botsing. Ter hoogte van het gehucht Bakergem is de auto toebehoorende aan Emiel De Beeck uit Idegem in botsing gekomen 'met een be spannen paard waarbij de geleider Soetens Petrus uit Ninove gekwetst werd aan het voorhoofd en geneeskundige hulp moest ont vangen van Dr. De Beenhouwer. De rijks wacht stelde eer. onderzoek in. Twee Lkiitschers aangehouden. Hangs de wegen van de gemeente Pollare bemerkten de bewoners twee verdachten die gansch vreemd .waren aan de stréek. In de veronderstelling "zijnde met boosdoeners te doen te hebben werd de rijkswacht van Nino ve per telefoon verwittigd die dadelijk de Kerels achterna zette tot in Dénderwindeke. Daar werden ze bij de lurven gevat en eenzeivigheidskaart gevraagd. De twee man nen verklaarden krijgsgevangenen te zijn en in een vliegveld te werken waar ze waren weggelcopen met de bedoeling bij hun moe der naar Duitschland te kunr.engaan. De twee soldaten werden aan de militaire over heid overgeleverd. Z liZZL'.Mi ViEER OPNIEUW DE r ij bi. VAN öELLE te NINOVE vci ler-j ulis andere bouwstoffen, CERABOU i.N DELHA CE - tegels ARDUIN - MARMER enz. Te!, nr .5 Hei razicht der kiezerslijsten. De kiezerslijsten liggen tes inzage op de gemeentehuizen. De kiezers deen er goed aan deze lijsten te raadplegen of zijzelf en hun familieleden, die stemgerechtigd zijn er op voorkomen. Dit is vooral van belang voor personen die wegens teistering of andere cor- icgzomstahdtgheden.' Van woonplaats of adres veranderd zijn. riet ontnemen van het kiesrecht aan onwaardige Burgers. In het Staatsblad van heden verschijnen de onderrichtingen aan de gemeentebesturen be- tre:-er.de de formaliteiten, welke door de ge meentediensten moeten vervuld worden om d - burgers die door de besluitwet van 19 Sep tember li. bestendig c-n tijdelijk var. hun kiesrechten .ervallen verklaard worden, van de kieslijsten af te schrijven, van de stem ming te weren. Godsdic-nsihaat kwam Frankrijk duur te staan. Iemand heeft becijferd, dat van 1870 tot 1914 ruim de helft van de Fransche parle- mentzittingen betrekking had op godsdienst kwesties. lees papenvreterij. En hef waven de communisten ais Vail- iaiu-Couttirier en Gabriel Peri, die cr voor den oorlog reeds op wezen dal Frankrijk met den militeerenden godsdiensthaat heelwat goeds hatj verbeurd, zeodat hel op sociaal gebit-d. een der achterlijkste mogendheden ter wereld is. Tot in den jongsten tijd al- thans De Belgische godsdiensthater.- ter overwe ging aanbevolen. üe Heer Hohn tegen don Heer Nothomb. Dhr Rolih. socialistisch senator, die onlangs ■Jv'.vcerde dat er geen Duitsche tanks waren geweest bij de gevechten aan de Leie, is zeer gevoelig aa.n de ironische opmerkingen die men in dit verband in de pers heeft kun- en lezen. Bij de opening van de Senaatzit ting. Dinsdagnamiddag, vroeg hij het woord om te verklaren dat deze opmerkingen on verdiend waren daar hij overtuigd is dat zijn woorden met de tvaarheid strooken. Doch de katholieke senator.' dhr Nothomb. die reeds in de pers deze zaak heeft aange raakt. stond daarop kalm recht en Tas' een kleine nota van generaal Lev waarin deze verklaart dat op 1 Juni 1940 een Duitsche tankdivisie te Nasareih gestationneerd was. Da laatste van Dhr Van Glabbeke. Te Sint-Truiden had de gemeenteraad een parig (dus ook socialisten en liberalen) den adjunct-pollitiecommissaris voorgedragen als eerste car.didaat voor net ambt van politie commissaris. Door tusschenkomst van een notaris der stad. heeft de Minister van Binneniandsche Zaken nu een verwoed anti-clericalen libe raal aan het hoofd van de Sint-Truidensche politie gesteld. De zooveelste daad van tartende willekeur van het menschje dat vooralsnog den plak mag zwaaien in Binnenland., Epidemie van Kinder verlamming in Fra-tsch-Viaanderen. De epidemie t an kinderverlamming, waar mede men enkele weken geleden in ons land te kamper, had. schijnt zich verplaatst te hebben naar Noord-Frankrijk. Te Rijsel werden reeds 114 gevallen vast gesteld. Maatregelen zijn genomen om de uit breiding der kwaai tegen te houden. Te Rij sel o. a. werden alle zwembaden tijdelijk ge sloten. Werkmeisjes in het doozeniabriek O. VAN LIERDE, Statiestraat, 40 NINOVE. Al loopt de leugen nog zoo snel, de Waar heid achterhaalt ze wel Maar toch is er voor die achtervolgings match een zeker tijdbestek noodig. En zoo blijkt eens te meer dat alles zijn góeden-kant heeft. Het landerfanten der regeering om verkie zingen te houden heeft de Waarheid den tijd gelaten om de leugen-bij den nek te pakken. AI wie niet vrijwillig ziende blind is, weet nu het fijne over al de groote vraagstukken die de publieke opinie hebben bezig gehou den. Daar was corrt de Weerstand. Daags na de bevrijding was er mets dan O.F. - F.I. en bui ten dat was er niets. Zij hadden het al ge daan en zij hadden zooveel honderd duizend ledendat was daags na Donderbeestjesdag 1 En ze spraken noch min noch meer dan van een regeering samen te stellen, want dat kwam hun toe en ze hadden zelfs een kan didaat voor het Regentschap Een oud-strijder van 14-18 met 8 frontstre pen op zijn mouw dacht even na hoe hij het parlement had moeten helpen innemen om aan een klein jaargeld te geraken. Maar veel z«_-ggen dierf hij niet en velen die alles wisten dierven ook niet uit vrees voor het strookot. Maar er waren er toch die dierven. En nu weet iedereen hier en zoo hier, zoo in heel den lande dat ef te Ninove maar een commit nist in O.F. was en dat ze na de bevrijding zich vermenigvuldigd hadden gelijk de Don- derbeestjes op een zwoelen onweersdag. De mondhelden die op 4 September 44 stonden te praten in al hun weerstandsglorie Staan daar nu als operettehelden ïn hun costuum van veerstander van na de bevrijding 1 De waarheid heeft de leugen bij den nek Daar kwam de kwestie der incievieken. De incivieken waren rechts Links wa ren ze vaderlander en hoe verder links hoe meer vaderlander, de communisten droegen den beker weg Nu weet iedereen wie zijn incivieken dekt en dat er noch blauwe, noch bleek-roode noch bloed-roode incivieken vast zitten om dat de vriendjes ze geeammoufleerd hebben. De menschen vragen niet meer naar De Man. den man met het plan. Ze verschieten er niet van als de socialis tische voorzitter van den Luikschen provin- ciraad in vrijheid wordt gesteld. Ze volgen met plezier dat lendeloos proces van den groolen vaderlander Bologne die vies was van de lucht in een kamer waar er een zwarte ook ademde, 't Is plezant om zien hoe de krijgsraad nu tijd te over heeft, waar het er anders met vuile voeten doorgaat. Ze volgen zelfs met een.beetje humor het pro ces der beulen van Dachau en ander plaatsen. Daafts "nog niet eens spraak geweest van de communisten die daar het werk deden waar aan de Nazi's hun handen niet wilden vuil maken. En se weten nu want de waar heid heeft de leugen bij den nek, waarbij het komt dat de communisten zoo wel te pas teruggekomen zijn uit de kampen, van den eersten dag spreekbeurten hielden, ter- wijl de anderen die terug kwamen voor maanden het bed in moesten en op regiem le ven. Ze weten nu want de waarheid heeft de 'eugen bij den nek dat ze beste maat jes waren met de Duitsche communisten en in gemeenschap overleg het rantsoen opaten der andere gevangenen, hun medeburgers, en het heel goed - steMen terwijl de anderen stierven van honger. En dat canaille heeft de helze-campagne op touw gezet als de misdaden der concentratiekampen aan het licht kwamen. Maar de waarheid heeft de leugen bij den nek En de koningskwestie Het moet uit zijn met dat gezaag Er moet bedaring ko men en toenadering want de waarheid heeft de leugen bij den nek en het staat hun ne excellenties niet aan als ze uitgefloten worden en verweten van leugenaar Er komen verkiezingen Ze moeten toch eens komen De wereld 'mag toch niet weten dat ze be zig zijn mét de vrijheid den hals om te wrin gen. I- ngeland en Amerika moesten ook eens weigeren ons democratie te erkennen Er zullen verkiezingen komen en dan zal de waarheid weer eens de leugen bij den nek hebben en ze schudden dat ge ze zult hooren rammelen en ze buiten walsen. Ons volk, a! heeft het physiek en moreel veel geleden van vier jaar bezetting is toch nog veel gezonder dan het menig leugenpo- litieker lief is ooruit mijn kleppers, trekken maar Trekt, trekt een diepe vore Trekt, trekt een strakke kluitensnaar, Eens speelt het gouden koren Hierop zijn lied t Is moeizaam werk maar forsch en stoer Gaat. poot voor poot naar voren En iedre stap is winst de boer Doet blij zijn roepstem hooren ocruit mijn kleppers, trekken maar Trekt, trekt een diepe vore Trekt, trekt een strakke kluitensnaar, Eens speelt het gouden koren Hierop zijn lied 1, moeizaam werk den ganschen dag, Tot 's avonds komt de ruste En rijst de zon met nieuwen lach, TV eer klinkt de stem met luste Vooruit mijn kleppers, trekken maar jffrtkt. trekt een diepe vore Trekt, trekt een strakke kluitensnaar, Eens speelt het gouden koren Hierop zijn lied 't Is moeizaam werk maar 't gaat steeds voort Steeds voort, tot al de velden Zijn omgekeerd en steeds maar hoort Mijn oor de blijmaar' melden Vooruit mijn kleppers, trekken maar Trekt, trekt een diepe vore Trekt, trekt een strakke kluitensnaar, Eens speelt het gouden koren Hierop zijn lied A. Maris. t

Denderklok | 1945 | | pagina 1