Negentïerncle (Jaargang Prijs per nummer 1,25 fr Zondag 9 December, 1945. CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE PoslchecKrekening 1882.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. HERNIEUWING van de abonnementen Binnen weinige dagen zullen de kwij tingen aangeboden worden voor de her nieuwing van de abonnementen voor het jaar 1946. De prijs is vastgesteld op 67,50 fr. voor gansch het jaar. Daar de kwijtschriften maar éénmaal aangeboden worden, worden de abon- nenten verzocht passende schikkingen te treffen. Wij hopen dat u er een goed onthaai zult aan schenken. Wij van onzen kant zullen het blad vermeerderen naar ge lang de omstandigheden het toelaten De Pompiers in feest ONS TREINVERKEER Beroepsheraanpassing in het ambachtswexen ECHTE ETERNIT K. B. V. B. op Zondag 9 December, 1945, te 14,30 uur, nieuwe thuismatch van F.C. NINOVE tegen EENDRACHT AALST (Reserren) Wat zal F.C. vermogen tegen het beste reservenelftal van 't land Verleden jaar kwamen ze ons een lesje geven in voetbal, maar op den terugmatch deden onze jongens beter. Dat zai weer een massaopkomst zijn TOONEELKRING STILLEKENS AAN speelt in de zaal Volksverheffing aan de nieuwe kerk op Zondag 6 Januari 1946, om 6 uur, en Maandag 7 Januari 1946, om 7 uur. HET GOUDEN KALF vroolijke geschiedenis in 3 bedrijven en NIEUWBAKKEN KONINGEN kluchtoperette in 1 bedrijf. KLOKKEKLANKEN STAD en OMLIGGENDE NINOVE MEERBEKE REGELMATIGE VERVOERDIENST Ninove -Brussel Brussel - Ninove JOZEF PARDAENS Burchtdam 122, Ninove Tel. 259 OP DEN UITKIJK STRYTEM DE RUBRIEK VAN F. C. De Denderklok Telkenjare op den Zondag die volgt op "t leest van Sint Niklaas, zijn de pompiers van Ninove in feest. Velen denken dat zij den grooten kindervriend vieren maar dat. is mis Op 4 December valt het naamfeest van de H. Barbara, patrones van de brandweerman nen, zooals van de mijnwerkers en van de artilleriesten. 't Is alleen omdat men te Ni nove de gewoonte heeft genomen op de Zon dag na Sint Niklaas bizonder te kermissen dat ook de brandweer haar feest op dien dag heeft gesteld. Maar de pompiers stellen zich onder de be scherming van de H. Barbara. Hoe komt het dat deze heilige als hunne beschermster mag worden aangezien Barbara was de dochter van een zekeren prins Dioscorus, landvoogd en vertrouweling van Keizer Maximiliaan I, die een verwoede afgodendienaar was. Dioscorus had zijn doch ter innig lief en daar zij zeer mooi was, zoo V dacht hij van haar een der meest invloedrij ke vrouwen van het Rijk te maken Daarom moest zij gansch heidengch opgevoed worden. Maar Barbara kon de veelvuldigheid der af goden niet aanvaarden en toen zij gelegen heid had gevonden om het christen geloot te ieeren kennen liet zij zich doopen. Ten be wijze van haar geloof in de H. Drievuldig heid liet zij daarom een derde venster maken in den toren waar zij haar verblijf had. Dit gebeurde binst de afwezigheid van haar va der ook. was er heel wat beroering bij zijn terugkeer wanneer Barbara hem de reden van deze nieuwigheid bekende. Dioscorus wilde zijn dochter ter dood brengen. Barbara ontvluchtte en ging zich verstoppen in een rots. Een herder verried haar en toen werd zij gevangen genomen opgesloten en gepij nigd met alle soorten van foltertuigen om haar te verplichten haar geloof af te zweren en aan de afgoden te offeren. Doch het hielp niet. Marcias heette de beul die verplicht werd haar. haast naakt, en met wonden over heel het lichaam door de straten van de stad te sleuren de man schaamde zich dit tc moe ten doen. Toen kwam een engel die aan Bar bara een kostbaar kleed bracht en de wonden bedekte. En steeds bleef Barbara standvas tig in haar geloof. Dioscorus, koppig in zijn toorn, deed haat- toen buiten de stad brengen op den berg en met eigen hand. houwde hij haar hoofd af. Op 16 jarigen ouderdom haalde Barbara aldus de palm der Martelaren. Toen haar vader naar de stad terugkeerde brak een zco hevig onweder uit dat donder en bliksem niet van de lucht waren er was vuur in de lucht en op vele plaatsen te lande. Dioscorus zelf werd zóó door het hemelsvuur getroffen dat zelfs zijn asch niet kon gevon den worden. De christelijke gemeenschap daarentegen nam vol eerbied de relikwiën der heilige en vereerden ze. Het is dus tengevolge de straf welke God haar vader deed ondergaan, dat de H. Bar bara aanroepen wordt tegen den geesel van het vuur en zoo werd zij als vanzelfsprekend de patroon van dezen die het vuur helpen bestrijden. Deze enkele notas zullen onze flinke brand weermannen voorzeker aanbelangen en nu blijft ons nog over hun een zeer aangenaam feest toe te wenschen en dat de H. Barbara. hen zoo min mogelijk gelegenheid geve hunne kunst aan den dag te leggen. In verband met ons treinverkeer kunnen wij mededeelen dat er sedert 1 December twee avondtreinen bijgekomen zijn Een trein om 21 u. 2 uit Denderleeuw (aan sluiting van Aalst 20u.14) en een andere naar Denderleeuw te 19 u. 37. Ongetwijfeld verbetering aan den toestand. Doch we vragen een morgentrein rond half acht naar Denderleeuw en een om hetzelfde uur naar Geeraardsbergen. En we zien niet in waarom de spoorweg maatschappij deze zoo noodige treinen niet wil inleggen. Op ander lijnen wordt men om zoo te zeggen overstelpt met autorails. Doch hier waar de bevolkingsdichtheid veel groo- ter is moeten de menschen maar wachten en ondertusschen sukkelen en tijd verliezen, 't Wordt tijd dat er iets gedaan wordt. Hierna de laatste briefwisseling aangaande deze veelbesproken kwestie. Waarde Volksvertegenwoordiger. Brussel, den 17-11-1945. Bij brief van 2 October 11. hebt U de vve- derinlegging gevraagd, op de lijn 90. van den trein 2415 die. vóór den oorlog, de werklie den en bedienden van de sectie Lessen-Den derleeuw toeliet Brussel, Aalst en Gent tij dig te bereiken en te Gent aansluiting ver schafte met de lijnen naar Oostende, Adin- kerke, Eekloo. enz. De Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen aan wie ik deze zaak ter onder zoek heb voorgelegd, laat mij weten dat de werklieden der sectie Lessen-Dendorteeuw over volgende verbindingen beschikken om hun werkplaats te Brussel en te Aalst te be reiken. 8111 Lessen V. 5u.31 - Geeraardsbergen V. 5u.45 Aalst-N. V. 7u.07. Deze trein is te Denderleeuw (A. 6u.44 in aansluiting met de treinen 2756 Denderleeuw V. 6u.47 - Brussel Gr. 7u.41 en 2806 Denderleeuw V. 6u.49 - Brussel (Z.) 7U.17. De trein 8111 geeft tc Aalst eveneens aan sluiting met den trein 9017 Aalst-N. 7u.l3 - Gent-St-Pieters 8u07. Te Gent-St-Piete^s geelt laatstgenoemde trein aansluiting naar Oostende-Adinkerke- Eekloo en Zelzate. respectievelijk met de treinen 1811 Gent-St-Pieters 8u.l2 - Oostende 9U.17. 9311 Gent-St-Pieters 8u.23 - Adinkerke-Dc Panne llu07. 9419 Gent-St-Pieters 8u.30 - Eekloo 9U.38. TA 9473 Gent-St-Pieters 9u.25 - Zelzate lOu. 08. Voormelde toestand biedt een gunstiger reisgelegenheid dan zulks het geval was met den vooroorlogschen trein 2415 :Lessen Gu.56 - Denderleeuw 7u.46), waarmede Aalsi, Brussel, Gent, Oostende,A- dinkerke-De Panne, Eekloo en Zelzate res pectievelijk te Tu.52, 8u.l5, 8u.31, 9u,15, 10u.ll. lOu.25 en 9u.25 konden bereikt worden. Om gevolg te geven aan het door U uitge drukt verlangen, zou de Nationale Maat schappij der Belgische Spoorwegen genood zaakt zijn een nieuwen trein in te leggen on der de uurregeling van den vooroorlogschen trein 2415, met aansluiting naar de verschil lende voornoemde richtingen, hetgeen haar zou verplichten een beele reeks nieuwe trei nen te voorzien, wat thans niet kan beoogd worden bij gebrek aan materieel. Sedert 8 October 11. werd trein 8101 (Gee raardsbergen V. 5u.22 - Denderleeuw A. 6u. 12*. die tc Geeraardsbergen de aansluiting uit Lessen opneemt, met 7 minuten vervroegd, waardoor hij onmiddellijk aansluiting geeft naar Brussel-Noord, en aldus trein 8111 be ter ontlast. IJw dienstwillige, Mijnheer de Minister, Ik ben in iiet bezit van uw scrijven van 17 November 11. Nr 6958*90, Algemeene Direc tie van het Vervoer. 2e Directie en moet u en de N.M.B.S. dank zeggen om de uitvoerige wijze op dewelke de verschillende aanslui tingen door treinen 3111 en 8101 te Dender leeuw en te Aalst verzekerd uiteengezet wor den. Ik mag u met stelligheid mededeelen. dat ai die opgesomde mogelijkheden in voldoen de mate door de betrokken bevolking zijn gekend en op hun juiste waarde geschat. Wat echter onze arbeiders en bedienden vragen is een trein die hen rond 8u.30 én te Brussel, én te Aalst brengt en die hen aldus niet ianger verplicht vanaf 6 uur 's morgens en nog vroeger op de baan te zijn om hun dagtaak rond y uur aan te vangen. Dergelijke verbinding bestond vóór den oorlog, ze was er noodig en kon niet gemist worden en men ziet niet in waarom de N.M. B.S., deze trein die 1200 en meer reizigers vervoerde naar Denderleeuw, niet opnieuw kan inleggen. Moet het tekort aan materieel nog steeds dienen als afweermiddel tegen het inleggen van soortgelijke allernoodzakelijkste trein verbindingen Naar de belanghebbenden verklaren zou het uitblijven van deze trein het gevolg zijn van het feit dat deze sectie Geeraardsbergen- Denderleeuw beheerd wordt door de groep van Brussel-Noord die er geen enkele trein laat op rijden en die afhankelijk is van de groep van Gent of die van Bergen voor a! de treinen die op deze sectie rijden. Het ligt voor de hand dal deze beide groe pen eerst voor hun eigen gebied zorgen. Doch. ter oorzake van dezen staat van in nerlijke organisatie moeten onze werklieden, bedienden eri scholieren heel vroeg, te vroeg vertrekken om kostbare uren in nutteloos wachten te verspelen voor zij hun werktaak of school beginnen. Het is daar nu den tijd r.iet meer voor. De bevolking ontkent geenszins de moei lijkheden die de N.M.B.S. te overwinnen heeft wegens het gebrek aan materieel, doch /ij oordeelt dat. in dit speciaal geval, met een minimum van goeden wil de gevraagde trein kan ingelegd worden. Fen simpele oogslag in het treinboek vol staat om aan te toonen dat veel minder be volkte streken heel wat beter door de N.M.B. S. bediend worden dan zulks voor de bespro ken sectie der lijn 90 het geval is. Ik durf dan ook de hoop uitdrukken dat gij er de hand zult aan houden dat aan dezen wensth van onze werkende klasse voldaan worde. K. Fransman. Geschoolde arbeidskrachten worden met den dag zeldzamer. Werkloozen die, ingevolge omstandigheden onafhankelijk van hun wil. hun beroepskwa lificatie verloren hebben, kunnen tot vol waardige werklieden heropgeleid worden. Anderen die een geschoold beroep uitoe fenden dat, ingevolge de economische evolu tie, bestemd is om te verdwijnen, kunnen in een aanverwant beroep flinke arbeidskrach ten worden. Nog andeien. die over geen vakkennissen beschikken, kunnen tot geschoolde arbeiders worden opgeleid. De bovengenoemde categorieën werkloozen houden zich ter beschikking van de kleine werkgevers uit het ambachtswezen, om een periode van beroepsheraanpassing in de on derneming door te maken. De economie van het land in 't algemeen en de werkgevers in 't bijzonder, hebben er alle belang bij het vooropgestelde in over weging te nemen. Voor voorwaarden en inlichtingen wendt U tot het Bureau voor Arbeidsbemiddeling Geeraardsbergschestraat, 82, Ninove EINDELIJK WEER OPNIEUW DE bij G. VAN BELLE te NINOVE verders alle andere bouwstoffen, CERABOS EN DELHAYE tegels ARDUIN - MARMER enz. Tel. nr 5 Vadertje Stalin zou naar het schijnt werkelijk aanstalten maken om het af te trappen en den zwaren post van Russisch Staatshoofd op de sterkere schou ders van Maarschalk Voroschilow overdragen Er wordt gezegd dat een der hoofdbekom mernissen van Stalin in verband met zijn aanstaand aftreden de vervulling is van eene door hem gedane belofte in Februari 1942. Hij beloofde aan zijn onderdanen welke geen deel uitmaakten van de communistische par tij en niettegenstaande dezelfde prestaties leverden als de partijmannen., dat zij na de overwinning op het nazisme in den Russis- sehen Staat de zelfde rechten zouden hebben als de communisten. Volgens de constitutie van 193G hebben de verschillende kiezers- groepen het recht lijsten voor te dragen die volledig onafhankelijk zijn van de Partij maar in feite werd slechts één enkele lijst toegelaten met name «Blok der Communis ten en Partijloozen» Het zou dus blijken dat het aftreden van Maarschalk Stalin met een eene nieuwe periode zal inluiden voor het Sowjet-systeem in ander woorden ge zegd overwegen de Sowjet-ieiders serieus, op democratiseering van den Russischen Staatsvorm aan te sturen En dat is geen klein bier na vijf en twintig jaar communis tische dictatuur Practisch mogen we uit wat voorgaat besluiten dat onze inlandsche communisten met een kwart eeuw vertraging achterna hinken Mogelijks zullen de di rectieven welke hen in eene nabije toekomst vanwege Moscou zullen overgemaakt worden er op wijzen dat ze den Belgischen Staat, best kunnen laten zooals hij is of ten minste zoo- als hij zou behocren te zijn volgens de con stitutie een gezonde democratie waarin de plichten er. de rechten van alle Staatsburgers uelijk zijn en geeerbiedigd worden Bij de bespreking van het socialis tisch voorstel om de parlementaire vergoeding van 60.000 op 100000 fr. te brengen verweten de socialisten aan de Katholieke Volksvertegenwoordigers dat ze arn demagogie deden. Feitelijk kunnen die roode luidsprekers niet verdragen dat Gods vsaterken over Gods akkertje loopt De Socialisten hebben nu al sedert hun bestaan steeds maar aan demagogie gedaan en voor ne keer dat de katholieken den schijn geven van hetzelfde te doen wordt het hen naar het hoofd geslingerd In werkelijkheid is er niemand vies van een opslag maar het blijft toch een feit dat de socialisten het initiatief genomen hebben van deze verhooging Dat ze liever zouden gezien hebben dat gansch de Kamer als één man achter hen stond om die welbegrepen naastenliefde te verdedigen tegenover al dezen die te vergeel sen wachten op eene redelijke aanpassing hunner wedden en pensioenen Minister Van Acker wint den eenen slag op den anderen. De papierslag is gewon nen, althans voor de Roode Pers de kolen- slag is gewonnen in al de ministeries en de openbare diensten 1... en in de officieeie scho len Wanneer hij nu ook nog den koning slag kon winnen dan ware hij er bovenop Hier is echter een windstilte ingetreden in afwachting van het witboek of misschien zal het een zwartboek zijn vermits het er op aan komt den koning zwart te maken Maar zoover zijn we nog niet Da-ag Kabouter. Tooneelkring Stiflekens Aan Het heropeningskabaret van Stillekens Aan i) is uitgegroeid tot een uitbundig succes Vooral den tweeden dag toen bij dien schoo- nen troep jongens en meisjes de planken koorts overwonnen was. Van meet af aan was de leute er in en het ging maar immer in stijgende lijn. We kunnen er bezwaarlijk een of ander nummer uitnoemen als zijnde het beste allen hebben ten zeerste voldaan, maar we hopen stellig dat de cow-boy nog weer keert uit Amerika en de vedette-zanger ons. met sterkere stem, nog dikwijls enkele lie deren zal ten beste geven. De Symphonie Exelsior heeft ons een muzi kaal programma te snoepen gegeven, dat op zijn eigen reeds een genotvollen avond be zorgde. Dirigent Urbain Van Driessche en al zijn muzikanten dienen hartelijk geluk ge- wenscht voor hunne flinke uitvoering. Spij tig dat wij niet méér gelegenheid hebben om eens hun volle kunnen te beluisteren. En nog spijtiger dat de Ninovieters niet zwij gend kunnen genieten van een muzikale uit voering. Stillekens Aan is gestart in een veelbelo vend tempo. Met hun jong bestuur en hun ieverigen tooneelleider aan het hoofd, zien we ze weldra de vroegere faam nog hooger op voeren. Wij wenschen hun veel moed en goed heil. Dieven op bezoek. Des avonds kwam Karei Verbecken wonen de Albertlaan, met vrouw en kind naar huis en bemerkte in de verte een persoon rond zijn woning, die hem vervolgens verwijder de. Toen hij in zijn huis kwam bemerkte hij dadelijk dat alle kasten waren opengebroken en dat alle kleedingstukken van zijn gezin waren ingepakt en meegenomen. Zijn fiets was insgelijks verdwenen, doch hij stelde vast dat de fiets van zijn vrouw ook reeds geladen was met ingepakte kleedingstukken die ze hadden achtergelaten. Boven al deze voorwerpen werd nog een som van 20.000 franken gestolen zoodat de buit op ongeveer 30.000 fr. mag geschat worden. Een der schel men die de ruit had stukgeslagen heeft zich gekwetst en het bloed werd overal aangetrof fen. Van de daders geen spoor. Fiets gestolen. Zekere Petrus De Caluwé plaatste zijn fiets in de poort van een koffiehuis waar het door een dief werd weggehaald zonder dat het op gemerkt werd. De politie stelde een onder zoek in. Mislukte diefstal. Des avonds ging mevrouw Willy Maus wo nende Astridlaan op haar koer waar ze die ven bemerkte. Deze sloegen op de vlucht en den buit die het kippenhok was, moest ach tergelaten worden. Mislukte diefstal. Tijdens den nacht hoorde de politie op ron de zijnde in de Em. De Molstraat een ver dacht gerucht en gekraak. Ze haasten zich in de richting van het lawaai en inderdaad bemerkten ze een engelschen auto die met geweld herhaalde malen de poging deed om de poort open te rijden van de autobergplaats van Frans Coppens aldaar gelegen. Wanneer de twee soldaten de politie zagen opdagen hadden ze juist den tijd om de plaat te poet sen en gezien de auto niet voorzien was van een nummerplaat konden ze ook niet vereen zelvigd worden. De Veronderstelling was dat de auto van Coppens hen ook van dienst kor. zijn. Een onderzoek werd echter ingezet. L'JFIGERLIJKEN STAND Gebsarten. André Baudewijn zoon van Frans. Micheiine De Caluwé dochter van Jean Marie-Claire Stevens dochter van Robert Diane Walravens dochter van Willy iit-weiijken. Jules De Cooman 24 j. grondwerker, en Maria De Dobbeleer, 21 j. fabriekwerkster b. te Ninove. Jules Van Volxem 38 j. en Parthenopie Avramidon 24 j. fabriekwerkers b. te Ninove. Georges Coussens 31 j. koolmijner en Ma- thilde Van Impe 18 j. z. b. beiden te Ninove. O ver i (üens. Albert Vernaillen. 29 j. Herlinckhovestraat. David Robert. 95 j. te Denderwindeke. Sonck Paula. 28 j. te Ophasselt. Stichting der Christelijke Volkspartij De bijeenroeping der leden der vroegere Kath. VI. Volkspartij, met als doel de stich ting der Christelijke Volkspartij, vond alhier Zondag 11. plaats. De gelegenheidsrede werd gehouden door den Heer Dr Franz Van der Hulst, ijvervollen voorzitter der C.V.P. te Ninove. In een prachtige en klare uiteenzetting schetste hij de politieke formatie der nieu we partij. Zij is geene heruitgave noch lou tere reorganisatie van de oude partij. Ze is nieuw nieuw in haar structuur nieuw in haar kaders, in haar geest en houding daarenboven is zij volksch en democratisch met christelijke inspiratie zonder confession- neel te zijn. In haar kader is orde en harmo nie. geen standen meer, alles voor de ge meenschap. Ook heeft de C.V.P. voor doel de onderlin ge twisten op politiek terrein, welke zich vaak voordoen op de landelijke gemeenten, te niet te doen en verstandhouding te bren gen onder hen die onder dezelfde vlag dienen te strijden. Onder het vaandel der C.V.P. worden alle geschillen geregeld. C.V.P. be oogt het welzijn van de geheele gemeenschap hoogste doel van haar politiek. Dr Van der Hulst kan weerom gerust een pluimken op zijnen hoed steken. Zijne ver standige rede schiep een nieuwen geest en bracht de verstandhouding onder de aanwe zigen. Ook werd een voorloopig comité da delijk gesticht en een aanzienlijk getal leden lieten zich inschrijven. Wellicht komen wij hier later op terug. In- tusschen feliciteeren wij de Heeren van het voorloopig comité voor hunne bereidwillig heid en ijver breidt het uit in den zin die U werd aangewezen en aangeboden en die tot de algemeene verstandhouding en een heidsfront op uwe gemeente zal leiden en dan wordt Meerbeke voorzeker een burcht voor de C.V.P. Er komen nieuwe bankbrieven uit van hon derd frank. Daarmee zullen er ook van drie soorten zijn gelijk bij die van duizend en zullen de namakers het zooveel te schooner hebben om er hun valsche tusschen te moffelen. Er zijn veel menschen die mistevreden zijn omdat ze met den beeldenaar van Leopold I zijn. Ik ben ook niet content. Als ik dat bericht gelezen had heb ik den eenigen brief va» honderd frank die in mijn porte-monnoie nog zat boven gehaald en ik heb er zitten bij droomen gelijk nen jongen bij 't portret van zijn meisken dat hem afgeschreven heeft. Ik heb van leven zooveel leugens op zoo'n klein plaatsken zien staan In mijn jongen tijd was een brief van hon derd frank, honderd frank zooveel als hon derd frank zilverstukken of honderd frank goudstukkenMaar na den eersten laat- sten oorlog hebben ze van eenen frank er een stuk of tien gemaakt. Ze hebben ieder stukje frank gedoopt en er omtrent tien maal zoo veel gemaakt. Na den tweeden wereldoorlog hebben ze hetzelfde gedaan of erger nog want hij was van goud frank papierfrank, geworden en de muizen konden er gemakkelijk aan peuzelen En de frankskens hebben vermenigvuldigd gelijk de donderbeestjes op een zwoelen zo merdag. Er heerschte papierschaarste maar toch heeft de drukpers gedraaid, gedraaid gelijk in de Roode Vaan En zeggen dat er nog altijd opstaat dat namaak met dwangar beid gestraft wordt In mijn jongen tijd gingt ge met een bank- brief naar de bank om hem als 't u blieft uit te wisselen in geldstukken die toch zoo schoon blonken, en toch zoo schoon klonken en dansten als ge ze op nen steen liet vallen. Het stond er op gedrukt, op den brief payable vue, betaalbaar op zicht Het staat er janverdorie nog op maar ga eens wisse len In mijn jongen tijd kocht ik voor vijf cent een pint bier of een pint melk twee eieren of twee haringen. Nu kost de pint bier vijf frank, de pint melk met zegels twee frank één ei kost van vijf tot acht frank en één haring kost acht frank. De pinten zijn niet grooter geworden, de eieren ook niet en de haringen evenmin maar de frankskens zijn maar jongskens meer van de oude frank vernepelingen nog veel kleiner dan de dubbel franken van Gutt De franken zijn nu veel kleiner maar er zijn er veel meeren daarmee blijft het hetzelfde Pardon, excuus, ze hebben onze goede groote franken afgepakt en ons een kleintje in de plaats gegeven en met de overige hebben ze zelf gekocht en betaald Toch ben ik veel rijker dan vroeger. Mijn huis dat al zes jaar op reparatie wacht van de wonden die het oorlogsgedoe van '40 er in geslagen heeft, dat in zes jaar geen borstel verf en geen verfborstel meer gezien heeft, waarop de pannen allemaal los liggen, losgezogen door de vliegtuigen die er overheen gescheerd hebbenmijn huis is veel meer waard dan toen het nieuw teas. Idem voor mijn schoenen die gapen gelijk gerookte haringen om niet te spreken van mijn versleten hemd dat tien maal meer waard is dan toen het nieuw was. En waarom zou ik geen oorlogswinst be talen indien ik geen «franksken» heb is het. mijn schuld. Had ik «affairen» gedaan ge lijk ze tegenwoordig «affairen» doen, ik had er ook gehad. Wie gewerkt heeft op de zwar te markt of op de Witte markt met factuur in regel plus zooveel op de hand, die heeft frankskens. Ge mocht dat niet doenhet was verbo den Dat was om te lachen ge ziet het wel. Die zullen wel kunnen betalen en de deurwaarder zal hun meubelen niet moe ten aanslaan omdat ze wederspannige a belastingsbetalers zijn Zoo héb ik zitten piekeren bij mijn laat- sten bankbrief gelijk een jongen bij 't por tret van zijn meisje dat hem afgeschreven heeft. En het staat mij niet aan dat de beel denaar van Leopold I op de nieuwe komt. Maar toch nog liever Leopold I dan Leopold III. De man is veel te goed om te staan op de leugenbankbrief, actueelste zinnebeeld van ons leugenmaatschappij maar een doode voelt het affront niet meer een levende wel! Waarom zetten ze er den kop van Achiel niet op Geweldige autobotsing. Drie gekwetsten. Uit de richting van Ninove kwam den heer Jozef Roelandt afkomstig uit Denderhoutem thans wonende te Brussel met zijn wagen. Toen hij ter hoogte van den berg was reed hij zoodanig zig-zag dat hij met geweld op den wagen terecht kwam van den heer Ro ger De Langhe wonende te Ninove. De beide wagens werden in stukken geslagen, en vrouw De Langhe werd uit den wagen ge! slingerd en gekwetst aan den linker slaap, terwijl haar echtgenoot insgelijks aan het aangezicht verwondingen had opgeloopen. Beiden werden door Dr. Soens uit Meerbeke verzorgd. Roeland bekwam insgelijks ver wondingen in het aangezicht. De rijkswacht van St. Kwintens Lennik stelde een grondig onderzoek in. Nu we juist halverwege gekomen zijn van de kampioenschappen, past het enkele be schouwingen te wijder, aan de verrichtingen van onzen F.C. Er werden tot hiertoe 15 matchen gespeeld, waarvan zeven thuis, namelijk tegeu Eekloo, Nederbrakel, Deinze, Temsche, Scela Zele[ Lokeren en Denderleeuw. Daarvan werden er drie gewonnen tegen Deinze. Temsche en Lokeren twee gelijk ge speeld. tegen Nederbrakel en Scela Zele en twee verloren tegen Eekloo en Dender leeuw. Er dient eveneens opgemerkt dat, konden onze mannen penaltys geven, de match tegen ~»§Moo gelijk ware geweest, en dtte tegen

Denderklok | 1945 | | pagina 1