J2este Cezers, uk NegërrtTêrrcte Kaargang. Prijs per nummer Tj25 ïr Zondag 30 December, 1945 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LU YSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. Aan a! onze Lezers een Zalig en Gelukkig Nieuwjaar J Zoo zijn we alweer op 't einde van het laar en we schrijven, over een paar da- en, 1946. Naar oud en kristelijk gebruik enschen wij U allen een zalig en ge- kkig nieuwjaar in dezen wensch om katten wij alles wat U in eenigerlei ma- voordeelig kan zijn, maar wij willen katholiek weekblad meer speciaal en nadruk leggen op hetgeen U in het ubliek leven moet toebedeeld worden. Het verloopen jaar is hoofdzakelijk lekenmerkt geweest door het einde van den tweeden, ontzaglijken wereldoorlog. Wij Belgen kunnen den Hemel niet ge- eg bedanken omdat wij er zoo goed koop zijn van af gekomen, niettegen staande wij, zooals altijd op het kruis punt liggen van de groote strijdmach ten. Hoeveel miljoenen soldaten kwa men niet over ons grondgebied, haast uit alle hoeken van de beschaafde we reld, hoeveel miljoenen kilos moorden de bommen werden door de dagelijksche luchtkaravanen over onze hoofden heen gevoerd naar het vijandelijk land - Laat ons God bedanken dat al dat oorlogsge weld zich hier niet heeft moeten doen gelden. O voorzeker, wij hebben gele den, sommigen hebben veel geleden, hebben alles wat zij bezaten verloren, maar veel meer nog hebben niets gele den en kunnen en moeten thans in de bres springen om te helpen. Na de be vrijding en na de officieele beëindiging van den oorlog was het een bittere vast stelling om te doen, dat, op welk uit zicht van het publiek leven men ook den blik wierp er overal veel, zeer veel, moest hersteld en heropgebouwd wor den en dat de groote schade die wij in den oorlog hadden geleden niet zoozeer stoffelijk was, doch moreel. Wanneer de staatsmachine, en samen met haar het heele publieke leven terug op normalen voet moesten gaan werken, hebben wij in alle sectoren opgemerkt dat het niet kon vlotten omdat de moreele waarden van het volk te veel geschokt waren ge weest door de oorlogsomstandigheden, zoowel de militaire als de politieke en economische omstandigheden van dezen bangen tijd. In de administraties was de gezonde traditie gebroken in plaats van allen te dienen algemeene diensten in te richten en de betrekkingen die de burgers onderling hebben in algemeene lijnen te ordenen en te beletten dat som migen misbruik zouden maken van be voorrechte posities is de Staat er integen deel toe gebracht geworden zich in de plaats te stellen van persoonlijke initiatie ven en bevoegdheden, van zich het hee le economisch leven toe te eigenen en de verdeeier te worden van de goederen. Daar hij evenwel daartoe de bevoegd heid niet heeft en daar anderzijds te veel goederen in te geringe mate voor handen zijn, zoo werd de Staat, in den persoon van zijne agenten, al te gemak- kelijk.den verdeeier van persoonlijken rijkdom. Want dezen die de gunsten van den staat (d.i. zijne agenten) konden verwerven, aan dezen werd alles moge lijk gemaakt. Het is dan ook niet te ver wonderen dat er zeer dikwijls ernstig mocht geklaagd worden over de manier waarop de goederen verdeeld werden en, vandaar uit, over de moeilijke herople ving van ons economisch leven. De- schuld lag echter niet uitsluitend bij den Staat ook de nijveraars en de handelaars hebben dikwijls gezondigd tegen de goede oude zeden. Nog dage lijks hooren wij van menschen die de grondstoffen achterhouden of de goede ren anders zoeken aan te wenden dan volgens hunne normale bestemming ontegensprekelijk treft hen een zware schuld, want den speculatieven geest werkt altijd storend in de economie, daar hij op een of andere wijze de goe deren onttrekt, hetzij aan den arbeid, hetzij aan het normaal en redelijk ver- - bruik. De speculatieven geest is een ||vorm van ikzucht, hij is onkristelijk en Jis anti-economisch zoowel als anti-soci- Wii ons verontschuldigen, beste Le zers, indien wij bij gelegenheid van deze nieuwjaarswenschen onze moeilijkhe den van vroeger wat dieper trachten te ontleden, maar het komt ons voor dat, zoo wij in de toekomst vruchtbaar wil len werken, wij ook juist moeten weten waar de kwaal schuilt, zelfs indien het ons onaangenaam mocht in de ooren klinken. Daarom wijzen we nog op een derde oorzaak van onze moeilijkheden en dat is het gemis aan zin voor den arbeid. Dat de twee eerste euvels oorzaak zijn van dit derde kwaad geven .we graag toe zoo blijft het spreekwoord zijn voile waarde bevestigen dat «het voorbeeld van hooger moet komen». Maar den zin voor arbeid is ook iets dat van huis uit geleerd wordt, dat door de moeder eerst, en later door den vader, aan de kinde ren moet worden geleerd en dat, in alle takken van de samenleving, op alle spor ten van de sociale ladder, omdat het een factor is van het grootst mogelijke per soonlijk geluk hier op aarde en het ee- nige middel voor den collectieven wel stand. Aan de openbare machten is de taak opgedragen de omstandigheden in dewelke den arbeid kan worden ver richt zóó te regelen dat de daaruit voort vloeiende rijkdom, aan ieder, volgens zijn aandeel in de productie, zou wor den toebedeeld. De groote Pausen Leo XIII en Pius XI hebben de grondregels van den socialen codex klaar en duide lijk neergeschreven, zoodat niemand on wetend kan blijven van den te volgen weg. Maar helaas, de staten blijven doof aan deze stem Wij wenschen dan ook dat dit nieuwe jaar daardoor moge gekenmerkt zijn dat ons volk, gansch het volk. opnieuw aan den arbeid zou mogen gaan, den eerlij ken, moedigen, veredelenden strijd om het leven, in den geest van de kristelijke rechtvaardigheid en liefde. Daaraan, en daaraan alleen hebben wij behoefte om over al onze miseries heen te komen, dat ieder zi)n taak zou vervullen om zijn plicht te doen tegen over zijn familie, en zoo tegenover zijn land en volk. Als ieder 't zijne doet», zegt onze oude vlaamsche spreuk, «dan worden de koeien ook gewacht». Deze beeldrijke uitdrukking van de aloude en algemeene volksche ondervinding wijst er op dat ieder iets te doen heeft, dat hij het doen moet, en dat ook de nede rigste taken hunne waarde hebben in een goed begrepen samenleving. Zoodus, beste Lezers, hoog de harten, de handen uit de mouwen, allen aan 't werk. ieder op zijn plaats en, met Godes zegen. Heil en Voorspoed in 1946 De twaalf punten der Christelijke Democratie. De arbeider is ook staatsburger en a!s dus danig geroepen om te leven in een staatsge- meenschap. Dit leven brengt wederzijdsche rechten en plichten mede, zoowel voor den Staat als den burger, zoowel voor de arbei dersklasse als voor de andere standen. De ar beider heeft zich dus van een taak te kwijten, waarvoor hij eigenschappen moet bezitten plichtsbewustzijn, zin voor verantwoordelijk heid en waardigheid. Het kan -daarenboven den arbeider niet on verschillig zijn hoe die maatschappij, waar in hij leeft en werkt, gebouwd en beheerd wordt. De Staat beheerscht immers van te dicht bij de stoffelijke en de geestelijke be langen van den arbeider. Daarom werd aan den arbeider de mogelijkheid gegeven aan dit besturen deel te nemen, hetzij onrecht streeks langs het stemrecht, hetzij recht streeks door een politiek mandaat. De arbeider wil geen tweederangsburger zijn, maar iemand die in vrijheid en met waardigheid, zijn deel opneemt in het poli tieke leven en in alle uitingen van het ge meenschapsleven. Ook aan de vrouwen moet de mogelijkheid gegeven worden hun in vloed op het openbaar leven te laten gelden en meer bepaald door de deelname van de vrouwen aan de verkiezingen. Wij willen een vrij en waardig burgerschap, met al zijn plichten en rechten. Géén dictatuur, noch van rechts, noch van links, maar eerbiediging van onze grondwettelijke instellingen en vrij heden, basis van de democratie. Daarom ei- schen wij een georganiseerde maatschappij, waarin de sociale groepen worden erkend, waarin, volgens den geest van de ware de mocratie, een actieve, durvende politiek ge volgd wordt tot stoffelijken en zedelijken bloei ten dienste van het volksbelang en den welstand van den geringen man. Dit programma zou totaal zijn doel missen indien de verwezenlijking ervan slechts be ter verzadigde materialisten boeken. Ook als arbeiders moeten we steeds onze hoogere roeping indachtig zijn. De economische wel vaart is slechts een deeldoel het tijdelijke welzijn is en blijft slechts een middel tot het bereiken van ons verheven einddoel. Betere tijden eischen ook betere menschen. De ziel van alle hervormingen is de hervorming van de ziel. In alle sociale Encyclieken komen dc Pauzen op die eischen terug geen ware vre de zonder de beleving pan de christelijke ze denleer géén echt geluk zonder christelijken levensstijl. Het eene impliceert het andere. Hierin ligt de sterkte en de stuwkracht van onze beweging dat we niet een schijngeluk, een schim van welzijn willen voor de arbei ders. Wij weten dat we een programma ver dedigen, dat gegrondvest is op de groote ge dachten die de Kerk zelf, vertolkster van Gods-gedachte en Godswil, steeds voorgehou den heeft. Het waar geluk in Christus, in Zijn godsdienst, in Zijn Kerk. Christelijke levensstijl beteekent het on derhouden van Gods geboden, eerbied voor V.V.K.S. Jan Minnerscoutsgroep Ninove GEZELLIGEN AVOND op Zondag 30 December, 1945 MUZIEK TOONEEL ZANG SCOUTSFILM Algemeene Inkomprijs 5 fr. TOONEELKRING STILLEKENS AAN speelt in de zaal Volksverheffing aan de nieuwe kerk op Zondag 6 Januari 1946, om 6 uur, en Maandag 7 Januari 1946, om 7 uur. HET GOUDEN KALF vroolijke geschiedenis in 3 bedrijven en NIEUWBAKKEN KONINGEN kluchtoperette in 1 bedrijf. den menschelijken persoon en de familie eerbiediging van het primaat der godsdien stig» zedelijke en intellectueele waarden. Christelijke levensstijl beteekent plichts vervulling, orde, tucht, fierheid, eerbied voor het gezag, eerbied voor anderen en voor ons zelf. Het is alleen wanneer wij in dien geest leven en werken, dat wij het ware geluk zul len bezitten en, naar het voorbeeld van den Grooten Werkman, christelijke arbeiders kun nen genoemd worden. (slot). N.K.B. nieuws Het Plaatselijk Bestsur van het «Belgisch Nationaal Blok der Koningsgezinden» stuurde volgende boodschap aan Zijne Majesteit Le opold III Aan onzen Geliefden Koning Leopold III en Hunne Koninklijke Hoogheden in schandelijke ballingschap te Pregny (Zwitserland). Het bestuur en leden van de plaatselijke afdeeling Ninove van het «Belgisch Nationaal Blek der Koningsgezinden» bieden Zijne Ma jesteit en Zijne Hooggeachte Familie hunne beste en vurigste wenschen aan voor Kerst dag en Nieuwjaar en wenschen Huneenspoe- digen terugkeer in ons land opdat hier weer rust. orde en voorspoed zou heerschen. Zij beloven Zijne Majesteit niet te zullen rusten alvorens die blijde dag zal aangebro ken zijn Leve onzen Geliefden Koning Leopold III De secretaresse, Oepelsmaeker Rachel De Bestuursleden EEN HANDSVOL WENSCHEN De oorlog is gedaan, althans de vijandelijk heden hebben een einde genomen, maar nog zuchten en sakkeren wij midden een he n van narigheden, narigheden van stoffelijk n en zedelijken aard. Dies wenschen wij dat ons landje eindelijk den vrede en de veiligheid terugkrijgt die we, o zoo lang reeds ontberen dat ons landje eindelijk zou geregeerd worden naar de princiepen van waarheid, rechtvaardigheid en oprechtheid die een ware democratie moeten kenmerken dat onze besturen en openbare diensten eindelijk zouden inzien dat zij uitsluitend geschapen zijn en moeten werken voor het algemeen belang dat onze bevolking, zoo neringdoende als andere, het einde mogen zien van de ze gelt jesafhalerij, vragerij plak- kerij en meteen het einde van de lo kale textiel-, vleesch-, drank-, schoentrus- ten en andere die haar het leven moeilijk maken. aan onze huismoeders, de spoedige t.t.z. nog vóór de verkiezingen, bedeeling van den cacao, de rozijnen enz. waarmee Mi nister Lalmand ons zoolang reeds zoet houdt aan onze schooljeugd, de spoedige bedee ling van de speculocs en de chocolade waarmede onze regeerders St Niklaas be loven concurentie aan te doen aan onze jeugd, de spoedige, dus nog vóór bedeeling van de citrusvruchten en ba nanen waarvoor we al twee maand op geschreven staan aan de mannen van den electriek, het ein de van hun miserie met de stroomaftap pers aan de velorijders, de spoedige, dus nog vóór bedeeling van de honderd duizenden velobanden aan de auto- en motorijders, de spoedige dus vóórvrijlating van den essence en van al de looperij achter zegeltjes en vergunningen aan de voetgangers, het spoedige bekomen dus vóór van bons voer schoenen en zolen waarvoor iedereen reeds mins tens een paar zelen heeft versleten aan onze plaatselijke liberalen, een spoe dig inzicht in hun uitzichtloozen toestand het einde van het economisch en politiek liberalisme aan onze socialisten, een juist begrip van de democratie en van de rechten van al deze die niet socialist zijn aan onze jonge Christelijke Volkspartij, een voortgang in den succesvollen weg dien zij zoo dapper volgt KLOKKEKLANKEN De blijde Kerstboodschap, de eerste welke wij in volle vrij heid mochten beleven sedert zes lange jaren werd met oprechte vreugde door de menschheid ontvangen en innig beleefd. Z.H. de Paus, de Amerikaan- sche President en Koning Georges van Engeland hebben zich ingespannen om ons doen te gelooven dat we nu een lan ge periode van Vrede voor den boeg hebben, op voorwaarde dat we «van Goeden Wille zijn». Maar die vredesboodschappen hoe wel gemeend ook hebben een valschen klank Vóór negentienhonderd vijf en veertig jaar kwamen de Wijzen uit het Oosten geleid door de schitterende helwitte ster. Die witte ster is mettertijd rood ge worden en wordt niet meer gevolgd door WijzenHet is werkelijk be droevend te moeten vaststellen dat bij het eindigen van deze jaren langen strijd der vrije volkeren tegen barbaren dom en verknechting door Hitiers' ben den het rechtprincipe zelf in Oostelijk Europa onmeedoogend met de voeten getreden wordt Zie Joego-Slavië waar slechts de roode Tito-terreur den scepter zwaait Zie Polen, voor het welk de Westersche Mogendheden den strijd aanbonden, hoe het met handen en voeten gebonden ligt in den machti ge greep der $ovjet-Republieken en voort bloedt onder roode dictatuur Terecht mogen we ons afvragen of den oorlog welke gevoerd werd in naam van het Recht en vooral in naam van het vrije recht der volken om zelf het re gime te verkiezen waaronder ze willen leven een ijdel woord is geweest De groote gebeurtenis in Frank rijk is wel de devaluatie van den Frank. Zoodat we nu waar schijnlijk wel goedkoop aan n'en echten Cognac zullen geraken in de plaats van er nog steeds 40 fr. en meer te moeten voor betalen Of zullen de tusschen- personen en de bazen alleen het verschil op zak steken zooals het wel meer ge beurt Minister Van Acker heeft ne schoonen solo gezongen in het sportpaleis te Brussel Het ging er van tout va trés bien, madame la Marquise of «voir tout en ro se Leopoldisten, incivieken en re- actionnairen steekt hij allen in eene grooten zak om er op te kloppen want bij slot van rekening is dat toch alle maal hetzelfde te rekenen bij de opposotie van Zijne Majesteit Achiel Over enkele weken vernamen we door de pers en radio dat de hoofdcommissaris der Brussel- sche Politie maatregelen getroffen had om de steeds toenemende verkeersonge vallen te keer te gaan. Alwie nog meer dan veertig in het uur bolt zal op den boek komen en geverbaliseerd worden In onze stad is dat nog niet zoo noodza kelijk maar we hebben hier andere kat ten te geeselen. Stijf dronken geleiders veroorzaken regelmatig ernstige onge vallen aan onschuldige voorbijgangers en worden met rust gelaten. De publie ke opinie eischt met nadruk dat strenge maatregelen getroffen worden om die moordenaars voorbeeldige straffen te doen ondergaan Een dief die op hee- terdaad betrapt wordt vliegt minstens voor een paar jaren achter slot en gren del en een zattekul die achter zijn stuur het leven van eiken voetganger bedreigt kan het met een gewoon proces-verbaal vervolgt op 2 blad. OP DEN UITKIJK Van uit mijn uitkijkpost zie ik het laatste eindje staart van '45 in het verle den verdwijnen. Ik voel er geen spijt om. Ni fleurs ni cour onnes 't is een jaar geweest zonder geschiedenis en het zal in de geschiedenis van België ge boekt blijven als het meest roemlooze van ons «roemrijk» verleden. De laatste maanden van '44 waren za kelijk arm geweest maar rijk aan belof ten. Het jaar '45 heeft niets gebracht dan ontgoochelingen en de zorg en de kommer bevangt meer en meer het hart van ieder verstandig burger. Het brood is beter, of liever is goed. Beter is nog niet altijd goed en wij heb ben er genoeg. Het kolenrantsoen is ver hoogd en de schouwen «rooken» dat het een plezier is om zien. Maar iedereen weet dat het brood dat wij eten en de kolen die wij verbranden niet de vrucht zijn van onzen arbeid maar betaald zijn met het zweet van onze zwarte broeders uit Congo. De wereld heeft van 1939 tot 1945 zot gedaan. Alle krachten werden samengebun deld om rijkdom te vernietigen en le vens de grootste rijkdom te ver nietigen Er werd feitelijk niets voortgebracht al wat voortgebracht werd stond ten dienste van de vernietigingsroes. Het is klaar dat de wereld daardoor arm geworden is, straatarm. Iedereen die zijn «vijf» heeft weet dat, om uit dat slop te geraken er maar een middel bestaat werken en sparen Werken en er is niet gewerkt - België moet werken, zijn industrie moet. wer ken en daarom moeten er kolen zijn. In de koolmijnen werd er gestaakt onder alle mogelijke en onmogelijke voor wendsels, zelfs onder voorwendsel dat de Duitsche krijgsgevangenen te veel voortbrachten. De grootste patriotten al ler tijden, hier te lande hebben het werk! gesaboteerd. -* En er is niet gespaard, en er wordt niet gespaard, en al wie spaart is een ezel want al wat hij gespaard heeft en nu nog spaart moet hij afgeven óm zak ken te vullen. Wie werkt en niet spaart leeft het ge makkelijkst en het best. Daarom eten wij nu overvloedig wit brood dat ver diend is binst de oorlogsjaren en bran den wij kolen die uit den vreemde ko men en onze schouwen zoodanig doen rooken van buiten en van binnen. Dat heeft de politiek gedaan, de oude vermolmde politiek van voor den oor log die na den oorlog nog een beetje meer vermolmd is dan vroeger met een parlement dat al lang moest dood zijn en dat niet sterven wil en dankbaar ge bruik maakt van zijn laatste levensda gen om zijn wedde op honderd duizend frank te brengen, aldus om zakken te vullen - Toen het na de bevrijding voor het eerst bijeenkwam na zijn roemrijke zitting van Limoges werd het op al gemeene onverschilligheid onthaald. Er klonk geen enkel «het leve lang». Nu heeft het de kwaadaardige belangstel ling van gansch de bevolking op zich getrokken. Had het tijd om te luisteren het zou een zang hooren weerklinken van den eenen hoek van het Land tot den anderen «het leeft te lang, het leeft te lang Het parlement is bekroond naar zijn beeld en gelijkenismet een minis terie en dat ministerie is bekroond naar zijn beeld en gelijkenis met een «pre mier» de edelste en hoogste uitdrukking van ons Belgische beschaving. Gelukkig dat er daarboven niets staat niets dat moet de verlenging zijn van al dat bewonderenswaardige. Als die, «kopsteen» er weer eens is. behoorlj Achiel en zijn ministerie en zijn parj ment samen met 1945 tot het verlee Dat verleden uitwisselen gaat niet. bladen van het gulden boek van «roemrijke» geschiedenis zijn gemj merd. En tusschen al die schoone zijden zal die van 1945 blijven pri] als een groote zwarte klad. ECHTE ETERNIT M JOZEF PARDAENS Burchtdam 122, Ninove Tel. 259 De Denderklok 11.- Vrij, waardig burgerschap in een echte democratie. 12.- Waar geluk door ohristelijken levensstijl. Vergast alle OUDERS en SCOUTSVRIENDEN met een om 6.30 uur. in de zaal STILLEKENS AAN op den Burchtdam 0e Symphonic EXCELSIOR verleent hiertoe haar welwillende medewerking. Zuilen elkaar afwisselen. OUDERS, EERELEDEN, SCOUTSVRIENDEN Leert Uw jongens en hun beweging kennen en waardeeren. Kinderen niet vergezeld van hun Ouders worden NIET toegelaten. 1 De voorzitter De ondervoorzitter Dr Van der Hulst F. Van Oriessche Urb. Cassiman Roger Mondelé Afb Van den Berghe Karei Verhumst Albert EINDELIJK WEER OPNIEUW DE bij G. VAN BELLE te NINOVE verders alle andere bouwstoffen, CERABOS EN DELHAYE - tegels ARDUIN - MARMER enz. Tol. nr 5 REGELMATIGE VERVOERDIENST Ninove -Brussel Brussel - Ninove

Denderklok | 1945 | | pagina 1