Naar de Verkiezingen 'Twintigste 'jaargang Prijs per nummer 1,25 fr Zondag 13 Januari, 194(3 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. Aan de plaatselijke voorzitters der C.V.P. Door het ontbindingsbesiuit worden de verkiezingen uitge schreven. Deze zullen plaats hebben op 17 Februari aanstaande. In verband hiermede zal dus de POLLVERKIEZING, voor het ar rondissement Aa!st,rond 20 Januari plaats hebben. De Poll moet voldoende talrijk zijn om in de ruimste mate vertegenwoordiging van al de partijleden toe te laten Daarom is het noodzakelijk dat vóór 15 dezer maand al de strooken van de inschrijvings- kaarten der leden binnen geleverd ziin in het ARRONDISSE MENTSECRETARIAAT, St Jorisstraat, 26 AALST. Ingeschrevenen van na 15 Januari, kunnen aan de pollverrich tingen geen deel nemen, noch rechtstreeks noch onrechtstreeks. U kunt dat ook doen langs de kantonale organisatie om De afrekening dient eveneens klaar gemaakt C.V.P. NINOVE Hetgeen wij reeds maanden lang heb ben aanzien als een absolute noodzake lijkheid de raadpleging van het bel- gisch volk door de verkiezingen, is nu ineens, op het meest onverwachte oo- genbiik, door de regeering Van Acker. of beter gezegd, door de soci alistische en communistische vleu gels van de regeerig uitgelokt Het is gebeurd, zooals dat moest ge beuren de socialisten hebben eindelijk ondervonden dat de communisten in de regeering het spel niet speelden zooals het behoort, dat zij er weinig om be kommerd zijn de algemeene lijn van de politiek van de regeering te eerbiedigen en evenmin de verantwoordelijkheid op te nemen van het beheer van staatsgel den als zij hun eigen partijpolitieken slag maar kunnen thuis halen. Dat was te voorzien, want de heer Pierlot had een ondervinding opgedaan samen met de liberalen en de socialisten en zij had den samen diezelfde doenwijze van de communisten ondervonden en de kaak gesteld, zij wisten dat de communisten, buiten de vergadering van den kabinets raad hun eigen gang gaan. dat zij niet eerlijk blijven tegenover hunne ploeg maten en de heer Pierlot had onofnwon- den verklaart dat degenen die morgen hetzelfde experiment zouden wagen op dezelfde wijze zouden teleurgesteld wor den. De communistische partij is in ha ren geest immers geen nationale partij. De socialisten anderzijds zijn bang geweest het spel langer te laten duren omdat het hun te zeer veel zou gekost hebben aan bijval in de verkiezingen De regeering kwam immers voor hare ver antwoordelijkheid te staan, met de be spreking van de wet op het vrouwen stemrecht. waarover hare eigene woord voerders. zooals de socialistische volks vertegenwoordiger Mevrouw Blume. hadden gezegd en geschreven, dat het een volstrekte noodzakelijkheid was. waarvan het achterwege blijven, in een beschaafd land, niet kon begrepen wor den dan kwam de kwestie der aanpas sing van de loonen en wedden der staatsbedienden met daarbij de alge meene loonenpolitiek verder nog. en hier zou het er op losgaan, de bespre king der begrootingen. De heer Van Acker zat in zeer nauwe schoentjes met al deze moeilijke vraagstukken en wist dat de zeer sterke oppositie van de ka tholieke rechterzijde de onvergeeflijke fouten van sommige zijner regeeringsle- den zoo scherp zouden hebben aange klaagd dat de regeeringsmeerderheid er door zou verbrokkeld geworden zijn, want men kan toch niet aannemen dat alle gekozenen van de linksche groepen de ongerijmdheden van het bestuur zouden blijven goedkeuren, ook dwars tegen de meest elementaire regels van het bestuur en dwars tegen de waarheid in. En de liberalen De liberalen hebben in den laatsten tijd alles geofferd voor een handvol ministerzetels en voor den ouden sectairen geest van vijftig jaren achteruit. Zij hebben er aan gehouden, wij vermoeden onder den druk der vrij metselarij, dan wanneer iedereen voel de dat alleen een nationale regeering het land kon besturen, in een regeering te treden die het karakter vertoonde van een volksfrontregeering en zij heb ben de lessen die anderen hier en elders, daarbij opgedaan hadden over 't hoofd gezien lettende alleen op hetgeen zij or.dertusschen als ami-klerikalen zou den kunnen verwezenlijken. En daar voor heljfc-iïr rij hun etiket van grond wettelijke partij prijsgegeven, zij heb ben den Koning en de monarchale in stelling van ons land aangerand en zich zelf daanaan bevuild, zij hebben meege werkt aan de verkrachtingen van de grondwet, en dat is zeer erg en kan zwa re gevolgen hebben, zij hebben een eco nomisch en sociale politiek helpen voe ren. hoewel niet officieel dan toch in fei te, welke onvermijdelijk een zware cri sis moet teweegbrengen door onze in dustrie in de onmogelijkheid te stellen op vruchtbare wijze voort te brengen en te verkoopen. zij hebben de partijdigheid gehuldigd en konden zich daarom ook niet verzetten tegen de ongehoorde practijken van andere socialistische en communistische collegas, maar. aan 't eind van dit lekker extra-diner komt de bittere rekening. De socialisten waren bang voor de verdere drijverijen van de communis ten. de heele regeeringsploeg wist niet goed meer hoe zij zich zou verantwoor den voor het land bij de aanstaande ver gaderingen van de Kamer en de commu nisten wisten ook dat het voor hen geen groot geluk meer zou bijbrengen nog lan ger op de verkiezingen te moeten wach ten en daarmee ineens, niettegenstaan de het gekerm en gekijf van den heer Van Glabbeke. heeft de heer Van Acker besloten ontslag te vragen en de ontbin ding van de Kamers te doen volgen. Niemand zal er om treuren tenzij de vrienden van de heeren Van Glabbeke, Buisseret en consoorten. Hoewel de re organisatie van den katholieken rechter vleugel in de nieuwe, ruime, besliste Christelijke Volkspartij nog niet is door gevoerd. de rechterzijde is verheugd om de vervroegde verkiezingen omdat zij weet dat het land hunkert naar een nieu we oriënteering van de politiek naar een gezonder opvatting van de rol van den staat en naar een meer reëele vertegen woordiging van de opinie van het land. De C. V. P. verwacht in hare rangen alle burgers die van oordeel zijn dat het algemeen belang moet gediend worden, eerst en vooral en dat het particulier be lang het resultaat moet zijn van het al gemeen welzijn. De C. V. P. is van oor deel iat het moet uit zijn met godsdienst haat en philosophische twisten, maar dat in werkelijkheid alle gedachten moeten geëerbiedigd worden wanneer zij in be hoorlijken vorm uitgedrukt zijn en niet strijdig' zijn met de algemeen aan vaarde beginselen en wetten, de C.V.P. wil den eerbied voor het gezag herstel len en in de eerste plaats voor het gezag en den persoon van den Koning, steeds in overeenstemming met de Grondwet en met de belangen van het belgisch volk. de C.V.P. wil vooruitstrevend soci aal zijn en radikaal afbreken met het li beraal capitalisme. zoodat de vrucht van den arbeid niet uitsluitend zou gaan naar dezen die het gouden kalf aanbid den. maar verdeeld weze onder allen die aan de voortbrengst van den rijkdom medewerken, de C.V.P. wil de eenheid van het land gesteund op den eerbied en de liefde van de burgers onderling, op de meest volkomen rechtvaardigheid tegen over allen en voor allen, op de naleving van eenieder van zijn plichten tegeno ver de gemeenschap zooals op de erken ning en den eerbied van eenieders rech ten. De C.V.P. is één blok waarin ALLE standen vereeningd zijn en waarvan de vertegenwoordigers de belangen van al len zullen weten te verdedigen. De C.V. is. in België, de partij die beantwoordt aan de nooden van dezen tijd en de ee- nige waarborg voor de politiek van de toekomst. Wij gaan naar de verkiezingen. Leve de verkiezingen Leve de C. V. P. ECHTE ETERNIT I TeL nr 5 AAN U, MIJN KONING l Vier jaren door den vijand bezet. Vier jaren duurden strijd en verzet, Vier jaren naar Zijn Koning getracht, De Bevrijding heeft, helaas, geen vrede gebracht. Duizenden vielen voor Vorst en \oor Land, Duizenden werden vermoord en verbrand De wapens werden neergelegd, Helaas, U, mijn Koning, het land ontzegd Mijn Koning, waarom werdt U zoo belaagd Was het omdat U zoo onversaagd, Het bevel gaaft niet meer te strijden, Om Uw volk te sparen voor dood en voor lijden Mijn Koning, waarom wordt U zoo gesmaad Was het voor die nobele daad, Dat U bij Uw Volk zijt gebleven, Om met hen in ballingschap te leven Mijn Koning, U bleeft en deelde onzen nood... U werdt belasterd, 't was laag, 't was snood, Sire Uw Volk schreit om Zijn Koning Men wacht op U in ieder woning. Mijn Koning, er heerscht geen vrede in het land. Tusschen Vorst en Volk verbroken de band..., Maar België blijft aan Zijn Koning gehecht, Zonder Hem, geen Vrijheid geen Recht. Hoelang zal het wachten nog duren...? Wij mogen geen welkomskreten sturen Maar in de Harten van groot en klein. Kan zonder U, Mijn Koning, geen blijheid zijn - «Uit September van 5-1-46» Echtg. HEUTEN Wanneer een regeering ontslag neemt dan wil het gebruik van een democra tisch regiem dat de eerste-minister de redenen van dit ontsiag aangeeft wenscht de regeering zich om haar be leid te verdedigen dan moet zij ook dul den dat de oppositie hare meening zou laten hooren. Waarom deed de heer Van Acker dit niet Dat was nog nooit in ons land ge beurt. Hij hield een pleidooi en tooide zich metandermans pluimen en be lette de anderen te antwoorden. Is dat democratisch? Neen dat is DICTATUUR Honni soit qui mal y pense In ons verslag over het bezoek van minis ter Vos hebben wij tal van personaliteiten uit het oog verloren die, of te wel aanwezig wa ren, zich lieten verontschuldigen, eventjes eens kwamen kijken, of te wei te laat kwa men. Wij sommen op Ex-schepenen Evenepoel en Pierre-Charles Vioion. Beiden verloren zijne Hoogheid geen oogenblik uit het oog. De laatste werd heele- maal vergeten de eerste stond verdoken achter den laatste. Stadsontvanger, Hove, liep rond als een braekelsch kieken dat moet leggen, hetgeen hij ongaarne doet. Hij dacht Vos lid te maken van het Davidsfonds, doch boekte geen sukses. Lafontaine was hem ditmaal te rap geweest hij teekende reeds in als be- schermiid van 't Willemfonds. En lachen dat onze nog jeugdige stadsecretaris deed Zij die hunne kat zonden Fransman K. was aan 't mosselen visschen in de «Ster» zijne eerste telloor, mosselen natuurlijk, liet hij in een glas bier van 5 fr. zwemmen, kwestie van ze te doen zwellen. Gemeenteraadslid Paul Wachtelaar had meel gezeefd en moest nog chimiek menge len. Idem De Muyter was op ronde voor «Soli dariteit» kwestie van met iedereen wel te staan. Senator De Clercq zat «In de Keizer» bij nen demi Trop bronnen zijn vijfde hoorde ik zeggen. Gelijk bij alle senators was 't effect van 't nat naar de voeten gezakt. Hij verloor evenwel 't evenwicht van zijn budjet niet. Onze werkelijke burgemeester Dr Behn zond een telegram. Hij had weerom «Chatte- ka». Gevolg van een te nat regiem Bour gogne regiem voorgeschreven door een confrater, voorstander van alle natte regie- men. Notaris Van den Berghe, voorzitter van de commissie van 't zwart spel, had ook eens verlof gekregen om te mogen komen kijken. Hij zag er weer moe uit Den ganschen mor gen had hij naar een dossier Vos gezocht, doch niets ontdekt. Als alle goede notarissen heeft hij weinig memorie. Hij diende te zoe ken in de archieven 14-18. Fred, le joyeux Biribi, baas van 't confec- tiehuis «In den Boer» zat met een bestelbon op zak. 't Betrof een nieuw pak, door den gemeenteraad aan Vos aangeboden Fred nam de maat al loopen Een artist in zijn vak. Zij die eens kwamen kijken Cooremans, de communist, hoofdopsteller van 't zeeverblaadje «Een storm in een glas water» kwam eventjes kijken. Hij rekte zich. De «rek» van zijn bretel sprong af 't was nog oorlogsmarchandise van eigen fabrikaat Vos is Lcopoldist schreeuwde hij uit in verbauwereerdheid om zijn eigen moed, en verdween spoorloos van Augst. Minister VoSj had juist de stoppels in hand toen Henri Fransman toekeek. F.en man van 't oud systeem beweerde vriend Henri, de mijnen is al lang weg. Hij trapte het af. Kamaraad, De Ville Octaaf, secretaris aer communisten, liep met twee documenten op zak een manifest van Staline en een nieuw barema voor de doodwroeters, in opdracht, voor te leggen aan minister Vos. Van Trim- pont ruimde echter niet en de documenten bleven achterwege. Op de eerstkomende al gemeene vergadering vraag ik uitleg. Dr Prové kwam in vijfde Vitesse aange hold. Van op den vierden trap keek hij naar boven, "t Dingen belangde hem niet aan. Hij stoof verder. Felix De Clercq als echte democraat, kwam per fiets aangehold. Hij botste op nen doktor in de rechten ze spraken van voetbal van 't weer gezondheid verdikken en ver mageren radium radar atoombom. Uitgesproken vijanden van het trappen be- Zij die te laat kwamen, niet konden of wil den komen Leon, de onmisbaren regisseur der socia listische ziekenbonden, lag in onmacht en dokter Van der Hulst, kwam, als altijd aan gesnord als 't gedaan was of te laat. Hij krijgt immer het juiste uur per televisie en zoo komt het dat «zijn ajuin» nu eens het juiste uur van Tokio, dan dit van Sydney of Bloemfontein, opgeeft. Gansch de film «Vos» werd «verdraaid» voor rekening van de Ufa Pictures C° lid. on der leiding van scenarist Albert. Waarvan dus akte. Al deze kandidaat-poli tiekers worden niet meer uit het oog verlo ren en bij naaste gelegenheid onder een ver grootglas genomen dit voor verdere kennis making. z KUNSTLEVEN De reeks der tentoonstellingen gaat onaf gebroken verder en ditmaal krijgen de kunst kenners en de kunstliefhebbers de gelegen heid kennis te maken met het werk van twee flinke jonge krachten. Schilder Armand HUYSMANS en Beeldhouwer Jef CANCE- LIER brengen hunne werken samen in de stemmige zaal van den Liberalen Kring van 13 tot 20 Januari. HUYSMANS voltooide zijn bouwkundige studiën maar schilderen zat hem in 't bloed. Hij studeerde verder aan de Koninklijke A- cademie te Brussel en daarna te Antwerpen waar hij de lessen volgde van Isidoor Opso- mer. Zuiverheid van smaak;, 'uitgesproken dynamisme, sobere indeeling, een vaste hand en eene aangeboren fijngevoeligheid maken samen met een persoonlijken kijk op de din gen de voornaamste kenmerken uit van zijn werk. Zijne onlangs te Brussel gehouden ten toonstelling was een succes. Het is inderdaad niet alledaagsch een «ensemble» te kunnen genieten getuigend van filosofischen geest, sobere gratie en gepaard met een gezonden werkelijkheidszin. Zijn doeken reiken ver boven het gemid delde en moeten niet onderdoen voor de prachtige aquarellen, echte juweeltjes in hun aard breed geborsteld en vol licht valt de keuze waarlijk lastig en weet ge niet welke meest te bewonderen In zijn geheel beschouwd is het werk van Kunstschilder Huysmans een bezoek waard. CANCELIER is een kunstenaar in den echten zin van het woord. Over grondige vak kennis beschikkend en bezield met een vurige liefde voor Kunst. Steeds zoekend naar SCHOONHEID en inspiratie vindend bij de Muziek heeft hij zin voor monumentaliteit en welt het Kunstwerk op uit een rijp overwe genden geest. Jef Cancelier verstaat de kunst zijn per- sonnages te groepeeren en heeft klaarblij kelijk aanleg voor compositie. Hij wordt maar echt scheppend kunstenaar wanneer hij alle methoden en theoriëen overboord werpt om zijn eigen inspiratie te volgen en oorspronkelijk werk te leveren wars van alle nuttelooze détails en vol diepgaande ana lyse. Waar de belangstelling van het publiek meestal naar den schilder gaat blijft het niettemin waar dat de beoefening der beeld houwkunst een lastig iets is en ook deze kunst alle bewondering verdient. iOnze vrouwen mochten onder den oorlog armoede en honger lijden ter* wille van het vaderland en van hunne mans of zonen, zij mochten sterven als heldinnen en nu nog mogen zoowelen treuren als weduwen van gesneuvelden voor het executiepeieton of van marte* laars in de duitsche kampen. Woorden krijgen zij daarvoor genoeg, maar wanneer het er op aan komt aan deze voorbeeldige burgers toe te laten zich over staatszaken uit te laten Halt dat niet Geen stemrecht i, De vrouwen zijn van geen tel STAD en OMLIGGENDE NINOVE Jqsiane Wachtelaer dochter van Richard. Walter Hemmerijckx zoon van Victor. OF DEN UITKIJK Er is, God dank, nog altijd een pers die haar taak begrijpt, die niet geindus- triealiseerd is, die niet als hoogste doel heeft de belegde kapitalen den hoogst- mogelijken interest te doen afwerpen. Die pers weet dat ze een groote plicht heeft van voorlichting dat ze een weg wijzer is voor de volken die argeloos opstappen naar het onbekende der toe komst. En regelmatig klept ze alarm en tracht de aandacht der tijdgenooten te vestigen. «Vijand Nr 1» van de West-Europee- sche beschaving kinderbeperking Het probleem is angstwekkend: Het is zoo klaar als twee en twee vier is dat de West-Europeesche volkeren bezig zijn met koelbloedig zelfmoord te ple gen. Ze laten zich leeg bloeden, zonder veel pijn, gelijk een verfijnde gebloseer- de die het leven beu is en zich de polsa der oversnijdt En het is een wanhopig geval omdat iedereen er onverschillig tegenover staat. De meest schaamtelooze propaganda gaat onverhinderd haar gang. Bij de massa gaat het er in gelijk koek ze paait het geweten dat te luide de schaamtelooze lafhartigheid aanklaagt. Frankrijk beklaagt er zich over dat het een half millioen levens verloor door het oorlogsgebeuren het beklaagt er zich niet over dat het sinds jaren reeds, en nu nog een half millioen le vens verliest, ieder jaar, door kinderbe perking. Had het Fransche volk zichzelf naar het leven niet gestaan het had met honderd vijftig millioen levens de rol kunnen spelen waarop het aanspraak maakt en die nu verloren gaat omdat het machteloos is ten gevolge van bloed armoede. Wij staan er niet beter voor. De Brus- selsche agglomeratie en het Walenland hebben meer doodkisten dan wiegen. Het geboorteoverschot is Vlaanderen vult nog de putten maar hoelang nog lederen keer als ik een doodsbrief krijg van een tijdgenoot en er begin nen er veel te komen tel ik de kinde ren en de kleinkinderen die hun rouw aankondigen. Doe het ook eens. Het ge beurt Wel meer dat er min kleinkinde ren zijn dan kinderen. De schande der families staat tegenwoordig op de doods brieven De schande neen hoor dat is geen schande Zij die kinderen hebben wor den begekt en bespot en verstooten Zij moeten zich schamen. De man is een dwaas en de vrouw een sloor... En heel de moderne samenleving staat vijandig tegenover hen. De meest gekende archi tecten in dienst van machtige finanti- eele organisaties bouwen in serie «ap- partements francais» waarin alles voor zien is, tot het honden-«kamertje» toe... maar de kinderkamer is vergeten De tiartstochteiijkste vaderlander die een huis of een kwartier weigert aan een zwarte omdat hij met dit soort men- schen geen uitstaans wil weigert even driest hetzelfde hui$ of kwartier aan een huisgezin met kinderen «omdat ze te veel schade doen» In de praktijk is vijand nr 1 het kind. Als het huwelijkscontract afgesloten wordt zijn er geheime schikkingen bij die bepalen hoeveel niet veel kin deren er zullen zijn. Het kindje dat er niet is voor het hu welijk komt er niet meer. Ze hebben ge noeg met eentje om gaarne te zien en te vertroetelen en daarbij het moet rijk zijn. In de 4de en 5de eeuw was het Ro- meinsche rijk ontvolkt, gelijk West-Eu ropa nu aan het ontvolken is. De Ro- meinsche legers hielden de wacht aan Rijn en Donau en zaten in machtige versterkingen. In het binnenland groei* den er weinig menschen en veel boo- men De barbaren beukten op de verster kingen aan de grenzen... het duurde ja ren en jaren maar ze braken door. lie pen het keizerrijk onder den voet, moordden, plunderden en brandden en i,vestigden zich in het Land waar de ap- esisienen groeien Begint dat spel wederom, of }iever is het aan den gang Zullen er weer barbaarsche volksstam men uit het OostenLuistert hoort ge ze nog niet stappen Marcel'.WacWelaer ^goon, van Albert Michel Van Dér J&#<fsneiF*Qon win Henri Marie-Antoinette Watté dochter van Marcel klimmen, zwenkten ze ai naar den «cercle» .MATCfcl J^jeiRap zoop. van Albert, en «verdronken» Ves. 'wiUeffl"P^^»n? koon traor Oscar. Een aanbeveling van Eerste-Minister de heer Van Acker Houdt het hart warm en de hoofdei koelik zorg voor koude voeten De Denderklok EINDELIJK WEER OPNIEUW DE bij G. VAN BELLE te NINOVE verders alle andere bouwstoffen, CERABGS EN DELHAYE - tegels ARDUIN - MARMER enz. W BURGERLIJKEN STAND Geboorten.

Denderklok | 1946 | | pagina 1