iTwTntïgslé Jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 3! Maart, 1946. CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 18S2.54 Drukker-Uitgever R. LUY5TERMAM-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. FEESTZAAL ONS HUIS DREEFSTRAAT, NINOVE Zondag, 7 April, 1946, te 6 uur. een Prachtig CABARET door het Gezelschap V R E D A (reeds meer dan 1 50 uitvoeringen) Drie uren yan groot Succes. 35 ATTRACT!ENUMMERS PRIJZEN 15- 10 fr Het nummeren Zondag 7 April van 10-12 uur. Zondag 14 Aril, 1946 om 6,30 u. GROOTE MUZIKALE VARIETEAVOND door de Harmonie DOOR EENDRACHT STERK van de Kristene Werlieden. Het volledig programma zal volgende week aangekondigd worden ZAAL VOLKSVERHEFFING - BURCHTDAM - NINOVE Tooneelkring STILLKENS AAN speelt op Zondag 14 en Maandag 15 April, 1946, telkens om 7 uur. DE SCHUTTERSKONING. Klucht in 3 bedrijven door K. Freuler en H. Jenny Fehr. Vertaling Jos Joosten ALS DE KOEKOEK ROEPT Vroolijk zangspel in 1 bedrijf door Arie Entbroukx. Muziek Nic Belet TUSSCHENIN MOOIE LIEDEREN Kaarten aan 20 15 en 10 fr. op voorhand in Volksverheffing en bij al de leden De kaarten kunnen bij de leden op voorhand genummerd worden. Antwerpen Brabant West-Vlaanderen Oost-Vlaanderen Henegouwen Luik Limburg Luxemburg Namen Volledig vernield Beschadigd HOEKJE VAN DEN ARBEIDER. Ons Programma van Actie. 3.- Sociale zekerheid Er moet dringend verder gewerkt wor den aan de uitbreiding van de sociale zekerheid tot de categorieën werkne mers die tot heden toe van de voordee- len verstoken bleven. Van den anderen kant dienen de reeds genomen beslis singen toegepast te worden. In verband met de medische diensten, is het nood zakelijk dat het tarief van het dokters honorarium ten spoedigste geregeld wor de. om een einde te stellen aan de mis bruiken die op dat gebied voorkomen. Wat betreft de ouderdomspensioenen dienen ze berekend te worden op het modaalloon en niet op het minimumloon Bescherming van het gezin. Het belang van het land eischt dat er zonder talmen een politiek ter bescher ming en ter eerbiediging van het gezin gehuldigd en gevolgd worde. Die poli tiek heeft moreele en sociale aspecten. In het raam van onderhavige nota gaat onze aandacht slechts naar dc sociale aspecten. Het A.C.V. stelt voor a) Een vergoeding uit te keeren aan de moeder die thuis blijft. b) De sociale risico's te dekken welke de thuisblijvende moeder loopt, door haar dezelfde vergoedingen toe te kennen als aan de vrouwen die loon arbeid verrichten. c) Een verhooging der gezinsver goedingen Andere maatregelen. a) De pogingen aanwakkeren tot het bekomen van uitgelezen en ge schoolde werkkrachten. In dit verband blijkt het noodzakelijk 1De wedden uitbetaald aan het per soneel van het technisch onderwijs te brengen op 100 van de wedden die vastgesteld werden door den Staat. 2) De rechtstreeksche uitbetaling der wedden. 3) Het regime der pensioenen van vóór 1933 terug invoeren. b) Herziening van de classificatie dei- onderwijzers. c> Definitief de loon- en weddeschalen der Staatsagenten opmaken. De VERHOOGING van den KINDER TOESLAG. Als gevolg van het optreden van het A.C.V. zullen vanaf 1 April de kinder toeslagen verhoogd worden met 25 P ■/onder'vlleg\is 8crochtvaardiRd door nunttie. voedsëjkomsten voor gezins-' Op 20 Mei rappbi 7.ijn regeering dat de- A.C.V. dat R.A.S.C. terug in onze Stad. De SHAEF Supreme Headquarters Allied Expeditionary Forces) deelt ons dringend mede De M.P.F.C. troepen de mannen van den petrol) die vroeger in Ninove ingekwartierd waren en die van uit de stad naar Nederland en later Duitschland overgeplaatst werden zul- len in 't kort ontbonden en hiervoor naar Oostende overgebracht worden. Deze verplaatsing geschiedt per auto- camions en omvat alle vroegere in Ni- nove gevestigde corpsen, namelijk R.A.S.C. Pioneer Corps. R A.MC. en Tank Transporters. Op algemeene aanvraag van officie- ren en soldaten werd een oponthoud van 48 u. toegestaan in Ninove, ten einde de manschappen in staat te stel- len hunne vroegere vrienden nog eens terug te zien alvorens in te schepen naar Engeland. Tot daar de mededeeling die ons toe kwam en ziehier wat we verder verna men Onze tommies zullen aankomen Maan dag a.s. rond 10 u. voormiddag in het fa briek Union Allumettière. ingang langs den Burchtdam (Tramlijn). Officieren en soldaten zullen hun in trek nemen bij de personen bij wie ze vroeger gelogeerd waren en hierbij ver zocht worden hunnen Tommy te komen afhalen stipt op het gestelde uur. Aangezien deze jongens een lange reis achter den rug hebben en zich een groo- ten omweg getroosten om ons weer te zien. moet er gezorgd worden dat ze da delijk een goede rust kunnen nemen. Hunne bevoorrading zullen ze zelf mede brengen. Vergoeding voor logies zal niet betaald worden. Zij die weten dat hunnen tommy reeds gedemobiliseerd is moeten zich niet aan bieden. De Town Major hoopt dat de bevol king aan onze goede vrienden een har telijk onthaal zal voorbereiden, waar voor op voorhand besten dank. VAN ALLES WAT Oorlogsvcrnelingen en heropbouw op het Belgisch Spoorwegnet. In 1940 werden er slechts 60 Km. hoofdsporen en 11 Km. bijsporen ver nield tegenover 1100 Km. in 1914-18 340 bruggen werdén onbruikbaar ge maakt, waaronder 280 onderkruisingen 10 tunnels en 50 bovenkruisingen. 600 stationgebouwen werden vernield of ernstig beschadigd. Gedurende den oor log werden enkel de reizigersstations van Pendermonde. Thuillies en Gee- en dat, met den besten - de Belgen het niet langer cla. ufthouden. Het is een vaststaand 1»^, rte/.a tragische omstHndigheden. ze hef juYWerëen heropgericht andere on- viermaal zoolang uithielden, terwijl ze ver- ngen slechts voorloopige herstellin- schrikkelijke verliezen ondergingen om de n.'i7iwig naar Duinkerken af te grendelen, waar do groote aftocht der Britsche en Fran- srhe troepen reeds begonnen was. in deze periode wrslen de Belgen dat hun Njsitie hopeloos was en dat ze veroor- Voortu. blijven om immer onmi ning te bekonieft. Allo Allo Ze zijn aangekomen de nieuwe KAMIONS RENAULT 300 K. 1 ton 2 ton 3 1/2 on 7 ton. onmiddellijk beschikbaar Voor inlichtingn en prijzen zich wenden tot GARAGE THEO BEECKMAN, NINOVE 1940 werden 9 electrische seinhui- 'ernield en 13 beschadigd. 1 Duitschers hadden op 15 Juli 1940 s 80 bruggen en de diensten van de '3§remJ,°*te>r^er tc Maatschappij reeds 2 bruggen te rug in gebruik gesteld. Vernielde en beschadigde huizen. Volgens statistieken ingewonnen op het Ministerie van Openbare Werken, blijkt er dat in België 61.107 onroeren de goederen volledig vernield werden en 457.240 onroerende goederen bescha digd. Per provincie zijn deze cijfers als volgt: 14.101 104.009 5.609 60.920 8.271 53.444 6.083 45.706 6.497 40.191 11.291 109.541 2.285 14.011 5.171 16.270 1 799 13.148 Huizen waarvan alleen de ruiten vei- nield werden, zonder andere schade die de benuttiging der gebouwen bemoei lijkt, zijn in deze cijfers niet opgeno men. En wat is er voor al die slachtoffers vanwege het Ministerie voor Oorlogs schade reeds gedaan Niets In plaats van al hun tijd de verspillen aan statis tieken zou het Ministerie beter doen met voorschotten aan de getroffenen te ver- leenen en hulp te verschaffen voor hun woningnood. Wat de Duitschers in Nederland aan bouwmaterialen wegnamen. De Duitschers hebben gedurende de bezettingsjaren uit Nederland uitge voerd 150 miilioen metselbaksteen. 75 miilioen dakpannen. 100.000 ton (100 miilioen Kgr.) cement en voor hun versterkingen 300 miilioen kalkzandsteenen en 2 miilioen ton ce ment. Met dit alles zou men 30.000 woningen kunnen bouwen. In België was zijn roofzucht niet min der. MEN KLAAGT Wij ontvingen verscheidene klachten van mensehen wier goede trouw ver schalkt werd naar aanleiding van een geldinzameling voor de zoogenaamde Vrije scouts. Deze ventjes bieden zich aan voor ver koop en steunkaarten ten bate van de scouten en laten hierbij voorzichtig achterwege te zeggen om welke scouts beweging het gaat. Fair play en oprechtheid schijnen dus niet meer in de wet van Dc scouten te staan. Onze brave lieden wezen hiermede dan ook gewaarschuwd. PIKANT. Toen de communisten over laatst hun monster - optocht hielden om hun suc ces in de verkiezingen te vieren, kon men soms hooien roepen C.V.P. is V.N. V. In werkelijkheid is dit veel te onnoo- zel om er op in te gaan maar we willen toch graag een vraagje beantwoord zien door de mannen van Moscou Is het waar dat de muziekmeester van het muzieksken dat in de stoet opstapte een kerel is die hier lang in de stad ge werkt heeft, geheel den oorlog lid ge weest is van het V.N.V. En zoo ja. zou het niet passen, onder meer. dat die vent den groeten jaan niet uithangt Uit Sovjet-Rusiand. Joseph J. Maloney. Australisch gezant te Moscou heeft in een toespraak het volgende verklaard Sovjet-Rusland gaat onder een strenger dictatuur ge bukt dan die van Hitler van ware de mocratie is in dit land geen spraak de censuur in Rusland is uiterst streng, en is zoodanig ingericht dat enkel gun stige inlichtingen Rusland kunnen ver laten. De voedselrantsoenen der Russische arbeiders zijn lager dan die der Austra lische arbeiders. Is dat het beloofde land van vadertje Stalin waarvoor er tienduizenden zich hebben laten verleiden bij de laatste verkiezingen Lezers overweegt deze regelen, ze zijn uitgesproken door een gezant die er ja ren vertoefd heeft en die kan er meer van weten dan onze communistische propagandisten die er voor ijveren in het blinde. Onze aloude Rederijkerskamers nog steeds in rollen bloei. De eeuwenoude Koninklijke Rederij kerskamer «St Pieter Vreugd en Deugd» van Geeraardsbergen, gesticht in 1476. ook nog genoemd Thaboristen en schuilende onder de bescherming van de H. Apostel Petrus, met kenspreuk «Spi ritus vult spiral» bleef vanaf haar stich ting tot op heden, doorheen de moeilijk heden der tijden, een der bloeienste en sterkste liefhebberstooneelkringen van Zuid-Vlaanderen, die niet het lichaam maar de ziel, niet de stof maar de geest, als het voornaamste beschouwen in het leven en in de kunst. Tal van meesterwerken werden door haar voor het voetlicht gebracht en on langs, met den grootsten bijval, Kin deren van cm? volk «De Klokke- gieter Sonna en meer andere. Ook de machtigste zangspelen als De Lustige Boer Victoria en haar Hu zaar Driemeisjeshuis Sep- pel «De Vledermuis De On voltooide Symphonie «De dochter van den Tambour-Majoor enz. werden voor bomvolle zalen en begeesterd pu bliek opgevoerd met bijgevoegde ver tooningen. Men weet dat het hedendaagsch too- neel zijne oorsprong heeft in de kerkspe- len door de geestelijkheid ingericht. Al spoedig nochtans verlieten het drama en het blijspel de kerk voor de marktplaats en werd de rol der klerken door leeken overgenomen. Aldus werd op het einde der 15e EEuw door de Ghesellen van de Rethorijken in den Paaschtijd, de Pas sie gespeeld op de Marktplaats van Gee raardsbergen. Zoo volgen de hedendaagsche Retho- rijekers de voetstappen hunner roemrij ke voorzaten door de ontworpen ver tooningen van Het geding van Onzen Heer van Paul De Mont op 14 en 21 (Paschen) Aprii a.s. te 4,30 u. en 28 April, te 3 uur. Het boeiendste aller drama's, de hoog ste tragedie die hare ontknooping vindt op Golgotha, zal dan ook de groote mas sa doen stroomen naar de ruime feest zaal der EE. PP. Jozefieten. alwaar deze opvoeringen zullen doorgaan. Deze grootscheepsche en machige on derneming wordt tot in de kleinste bij zonderheden verzorgd de typeering en kostumeering staan in de lijn der ver maarde Passiespelen van Oberammer- gau. Het staat dan ook buiten allen twijfel dat Vreugd en Deugd haar tooneel- seizoen waardig zal openen. Misschien zullen deze opvoeringen leiden tot open- luchspelen en massaspelen die wel eens vermaard zouden kunnen worden. STAD en OMLIGGENDE NINOVE Moto rijder door aula aang&rede-.t. Ter hoogte van het gehucht Bakergem is de motorijder Octaaf Van Der Schue- ren gewezen wielrijder door een auto aangereden waardoor hij met geweld ten gronde werd geworpen. Van Der Schueren bekwam hierdoor verscheide ne verwondingen over gansch het li chaam doch als bij wonder van geen ernstigen aard. De geleider die het on geluk veroorzaakte zette ongestoord zijn weg voort zonder zich met zijn slachtoffer te bekommeren. De rijkswacht heeft een ernstig onder zoek ingesteld en zou een spoor volgen. BURGERLIJKEN STAND Geboorten Rudi Simon zoon van Vital en Maria Standaert. Francine Van Opdenbosch dochter van Albert en Magdalena Van Cutsem. Laurent Van Der Taelen zoon van Ar thur en Amandine Coppens Monique Neirincks dochter van Jozef en Caroline Allard. Lydia Huart dochter van Antoine en Laura Van Den Berghe. Overlijden Maria Van Der Veecken 71 j. Godshuis Maria De Cooman, 71 j. Godshuis. Julia Van Steenberghe. 76 j. Biezen- straat. Huwelijken Rupert J. Fish, 21 j. Amerikaansch S. en Clementina Fariseau. 19 j. febriekw. te Ninove. Petrus De Bolle. 22 j. Meerbeke, en Marie Martin 21 j. bedienden te Ninove Albert Debbaut 22 j. bediende en Mar- garetha Evenepoei. 21 j. fabriekwerkster beiden te Ninove. Petrus Coppens 24 j. en Germaine Scheerlinck 21 j. fabriekwerkers beiden te Ninove. Willy Van Den Brempt 22 j. en Ju lienne D'Hondt 21 j. bedienden b. t. Nin. Oscar Wachteiaer 33 j. febriekwerker te Ninove en Maria Leirens 31 j. z. b. te Outer. Dieven per auto aan het werk Des nachts werd aan de Tramstatie te Meerbeke een spiegelruit stuk gesne den van Hertveldt G. handelaar in kiee- dingstoffen, en waar de dieven er in ge slaagd zijn de geheele uitstalling te ste len, terwijl ze verder alles hebben mee genomen wat hen van dienst kon zijn. De waarde werd geraamd op ongeveer 80.000 fr. Niet het minste spoor werd achtergelaten Op de zelfde wijze werd in den zelf den nacht de spiegelruit stuk gesneden van Van Brantegem Petrus wonende Brusselstraat te Ninove. De politie ver- vervolgt op 2 blad. OP DEN UITKIJK Mag hier als tegenhanger van «Allo C.V.P.-ers» in de eerste kolom van ver leden week een «Allo C.V.P.» staan C.V.P. werd in koortsige haast, met de verkiezingen in t zicht, voorloopig ger sticht van boven naar onder. Nu moet definitief werk geleverd wor den van onder naar boven. De verkiezingen zijn een maand ach ter den rug en wie weet komen er eer lang geen nieuwe. Er mag niet verpoosd worden en er moet degelijk werk gele verd worden. Hier en daar is er aan begonnen. De werking moet algemeen zijn en de uit bouw moet geschieden volgens een wel overlegd plan. De politiek gaat in ins Land voort ge lijk ze bestond voor 1940 met haar mis bruiken en wantoestanden die zooveel menschen afkeerig maakte voor «poli tiek». C.V.P. kan niet in eens de politieke atmospheer van het Land zuiveren. Het kan ze wel zuiveren in eigen rangen en daardoor de zege der laatste verkiezin gen omzetten in een triomf bij de vol gende. De exclusieven die van Brussel uit, in naam der partij uitgesproken werden tegen enkele politieke persoonlijkheden moeten eens en voor altijd verdwijnen. Niemand gelooft nog in de persoonlijke onfeilbaarheid van gelijk welk leider. Lokale en kantonale groeperingen arrondissements- en provinciegroepee- ringen moeten onafhankelijk staan elk in zijn gebied. Ieder moet in zijn hof- ken wieden en zijntijd niet verspillen met over het muurken te gaan kijken bij den gebuur om er wenken of bevelen te geven. Wij leven in de eeuw van het diploma. Om in de bewaarschool met spons en dweil te werken is er een diploma ver- eischt. Alleen voor de politiek is er geen noodig integendeel het is uit den booze Het algemeen stemrecht is een soort H. Geest die door zijn wondermacht com petentie inpompt in zijn uitverkorenen. Het zal nog lang duren vooraleer wij zullen kennis maken met het diploma van kandidaat Volksvertegenwoordiger, Senator, Minister In de rangen van C.V.P. kan daarmee begonnen worden. Het mag niet vol staan dat iemand een hevige zij, of het wel kan zeggen om aan de lei ding gesteld te worden. Er moet een ze kere graad van verstandelijke ontwikke ling vereischt worden voor de lokale groepeering, minimum een bewijs van hoogeren graad van lagere studies met vrucht beëindigd, of lageren graad van middelbare of van een examen dat die elementaire ontwikkeling bewijst. Voor hoogere groepeeringen moeten hoogere eischen gesteld worden. Er moet een grondig onderscheid zijn tusschen partij-leiding en partij-verte genwoordiging. Het eerste mag geen trapladdertje zijn om tot het tweede te geraken. De leiding der groepeering moet het verbindingsteeken zijn tusschen partij leden en partij-vertegenwoordigers en deze laatste moeten de verbindings-agen- ten zijn tusschen de partij en de open bare instanties. Het voorzitterschap van een groepee ring is voldoende om iemands bedrijvig heid te voeden en een voorzitter die geen politieke ambitie heeft zal met de noodige onafhankelijkheid in het orga nisme recht door zee varen De partij moet de cumuls uitsluiten. Geen Burgemeesters - Volksvertegen woordigers meer enz Er is volk genoeg om elk iets te doen en dat iets, goed te doen. Zoo geraken de persoonlijke competities tot een mini mum herleid en zal de weg open blijven voor de echte toewijding die hem anders zoo licht versperd vindt door behendig of brutaal arrivisme. Zoo zal de partij uitgroeien tot een strijd organisme met een overweldigend dynamisme en naar de absolute overwin ning gaan. Het ware een idéale democratie waar geen meerderheid is om een minderheid te overheerschen en waar het Land be stuurd wordt in onderlinge verstand houding. De brutale uitdagende hou ding der neo-ultra-patriotten van het gebroken geweer en van de bomrnen-de- mocratie laten ons geen keuze. Wij moe ten vooruit naar de absolute meerder heid. C.V.P. met zijn overheerlijk pro gramma en gebouwd op een gezond re glement van inwendige orde, dat alle misbruiken weert heeft de zege maar te plukken De Denderklok 1

Denderklok | 1946 | | pagina 1