sh SCHOONHEID 0, miskende democratie christen, vlaamsch en volksgezind weekblad voor het kanton ninove Twin'tTgsTe Jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag, 21 April, 1946 '865.51 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Nino Handelsregister Aalst 1093. ZALIG PAASCHFEEST Schoonheid is God en derhalve onbo- gi ijpelijk, zei Dr Jules Persijn. Indien echter God in zijn pracht onbe grijpelijk is- omdat ze oneindig is. dan Kunnen we toch voelen en bewonderen, smaken, genieten en meeleven in de schepselen die ze ten deel kregen- En is er wel iets schooners dan de bruid van Kristus. zijn heilige Kerk «een enkel organisme kreeg rijker en onuitputbaarder schoonheidsschatten mee om door t leven te gaan. Inderdaad i eeds 2.000 jaren straalt ze haar schoon heid over het smakeloos geworden menschdom uit. en nog blijft ze even oud en even schoon zooals St Augus- linus zong van de Goddelijke schoon heid. In het leven van de Kerk vieren we thans de prachtigste dagen, maar we moeten het even bezien met de fijnsma- kende oogen van ons diep geloovig een voudig volk dat nog ontroerd wordt door het simpel verhaal van het lijden des Heeren. Weieven nu op de hoogte punten van onzen Godsdienst. 40 dagen zijn we naar omhoog gegaan langs de scherpe trappen van een vasten die haast geen vasten meer is. na al de ontberin gen die de oorlog ons oplegde. De Kerk wou ons schooner maken om haar schoonheid beter te begrijpen, om te vatten de herinnering van het groote drama, het roerendste van alle tijden dat zo ons in haar liturgie doet meele ven Palmenzondag I Zoo populair in onze vlaamsehe gouwen geen kamer, geen schuur, geen salon, geen stal of geen hok of hoek of het krijgt zijn palmtak Geen veld- geen haag of heg of wei die niet hun groene palm krijgen geloovig en met godvreezende hand in de aarde ge duwd opdat God het land en de vrucht zou zegenen. Die palmtak, het groene hout. beeld van Kristus. wordt overal rondgedragen in een soort triomf door gansch het land als een herhaling van dien vroegeren triomftocht in Jeru salem. die zou eindigen met een droevi ge» tocht onder een ander hout het ki uishout. Misschien kennen we nog zoo- ds in sommige gemeenten de blijde tochten met den palmezcl. zckei kennen v e den diepzinnigen tocht van den pries- ic r die met zijn gevolg de kerk verlaat die achter hen gesloten wordt beeld uit het oude testament- beeld van het gesloten paradijs, de gesloten kerk die de subdiaken weer doet openen na etm- ge stooten met het allesvernieuwende kruis. Pakkend schoon het eenvoudige pas sieverhaal omdat het ons van zoo dicht bij raakt. Diepzinnig die donkere metten waarin de droeve tijd vjfior Christus wordt afgespiegeld in donkere kleuren, omdat de vloek Gods op de menschheid rustte. Schoon is de dag van Witte Donderdag waarop God ons zichzelf gaf alvorens weg te gaan alvorens, volgens Zijn ei gen woorden. Hij deed wat Hij leerde, t grootste bewijs te leveren van liefde tot zijn evenmenseh alvorens zijn le ven te geven voor ons allen Het is de dag van het roerendste afscheid dat ooit plaats had en ook de dag van het ge- trouwste blijven van God bij ons omdat die dag het sacrament van Zijn liefde zag ontstaan. Avond waarop Hij aan d< mensehen het groote mandatum gaf. het groote gebod van de liefde die zoo miskend werd op onze dagen, zoo ver draaid werd in haat en moord, die niet afdaalde tot het voetwasschen van den naaste maar overging tot het smoren van den naaste in zijn eigen bloed. Schoon is de bloedroode dag van Goe de Vrijdag- met zijn soort mis. een nutti ging van hetgeen er van gisteren over bleef Nog een overblijfsel van de roe rende gewoonte der eerste kerk die van Witte Donderdag tot de Paaschnacht de missen afschafte omdat de bruidegom die dagen weggenomen was van de bruid Het waren droeve dagen waar op de eerste kristenen treurden met Ma ria om het afsterven van dat goddelijk kind. het waren dagen waarop gansch de kristenheid volledig vastte van al' goeden vrijdag tot Pasehen zonder eenig voedsel te nemen Schoon is het oogenblik waarop de men zich van een booswicht door fusil lade vroeger deed met het op het kruis Misschien hebben we reeds getracht om een beeld te vormen van een dergelijk tafereel de natuur in opschudding, ron dom den heuvel een jouwende en haat dragende menigte en tusschen hemei en aarde een mensch op het hout gespij kerd - om alles naar zich te trekken handen en voeten doorkerfd en geklo ven. 't vleesch van de ledematen gerukt en 't bloed dat langzaam stollend er langs loopt en neerdrupt op den grond in een klomp kleverige viezigheid. Schoon is dan die minuut stilte die onze kristene arbeiders afgedwongen hebben in hun werkplaatsen op het oogenblik dat de klok drie uur wijst, stond waar op alles stilvalt om in eerbiedige inge togenheid te denken aan dat ander vre- desmoment. dat zoovele zielen moest kalmeeren. Sc hoon is het gebruik in de kloosters en in vele parochies op dat historisch oogenblik den kruisweg te doen in de kerk. soms in de wijk of in heel het dorp om aldus een openbaar eerherstel te doen voor den schandigen tocht door Jerusalem. Schoon is die nachtwake bij het kruis die herinnert aan die liefde- wacht die Maria deed terwijl achter haar 't volk jubelde. Schoon die innige liefde van ons ge loovig volk voor het kruis waarop Ge zeik* dichtte- zich aldus de tolk makend van ons stoer kristen geloof Al sloeg men mij den schedel stuk. nog en haala* men er het kruis niet uit. Mocht dat kruis aldus blijven staan als 'n troon van waarop Kristus. Vlaanderen mocht blij ven regeeren. Schoon is die Paaschzaterdag. niet om het einde van den vasten of om de eie ren die de klokken nu weer na een om weg langs Duitschland meebrengen uit het eeuwige Rome. Schoon die eindeloo- ze profetiën- die eindelooze lofzang van de Paaschkaars een ander lichtend beeld van den Verlosser. Schoon die driemaal losbrandende alleluia die u onweer staanbaar meesleept naai de Paasch- vreugde. Schoon op dien dag het einde van die paaschretraiten die overal plaats grijpen in de honderden parochies om van ons lijf te schudden alle sleur van het zondige leven, al het uitheemsche dat de oorlog hier achtergelaten heeft om ons volk te besmeuren. Langs die re traite komen we werkelijk tot de ver rijzenis die voor ons elk Paaschfeest moet zijn. Verrijzenis waarna een ander leven begint zonder egoisme. zonder haat. zon der bloeddorst. Want Pasehen is het hoogtepunt van onzen Godsdienst. Zoo hoog dat St. Paulus er dierf op zeggen «Indien Kristus niet verrezen is. dan zullen wij ook niet verrijzen. En indien Kristus niet verrezen is dan beteekent onzen Godsdienst niets. Dat was een ant woord dat hij erin hamerde bij de kris tenen tegen de heidenen die hen verwe ten te gelooven in een mensc*h die op een kruis stierf en dus geen god kon zijn. Tot sluiten van het winterseisoen 1945-46 stelt HOOGER OP voor in de zaal CZARDAS VORSTIN op Zondagen 21 (Paschen) en 28 April, alsook op Maandag 22 April. telkens om 7 uur 's avonds. De zorg aan het monteeren dezer alomgekende Weener-operette gewijd, even- wrV »7an ,enkele,weken beste<?d aan het opvoeren van Het Hollandsch ïjfje Muziek en tekst zijn van de zelfde auteurs en geen twijfel gaan wij nog een grooteren bijval tegemoet. Tooneelliefhebbers - een dezer dagen voorbehouden en naar de Roxy Wij hebben veel geleerd. Domper e. m. Ninove vermeldt «Prach tig Paaschbal» Maandag 22 April. Triomf van den bleeken dood. Eindelijk hebben sommige heeren een duidelijke taal ge sproken. We zijn wakker geschokt uit een al te langen slaap. Met een gevoel van verontwaardiging is ook een koppi ge wil gerezen. Domper is de naam van de plaatselij ke Vlaamsch - Katholieke studenten- vereenigmg en bevat in zichzelf een programma. Principes oi programma schijnt men hier niet te weten, of liever, men wilt er niet van weten. Velen im mers zouden hun bloot-weinig-interes sant persoontje in eer en aanzien zien verminderen. Daarmee is heel wat ver anderd. Sommigen hebben van de oorlogsom standigheden geprofiteerd om zich bin nen te «smokkelen» terwijl ze ergens an ders thuis hoorden z.ulke mannetjes zijn er te veel Wie deze harde woorden kwetsend vindt, overwege maar eens het I* ransche spreekwoord il n'y a que la vérité qui blesse Anderen exploiteeren de kleinburgerlijkheid van sommige le- klok .1 u. wijst en herinnert aan het oo- don en maken hun franskiljonsche op- gcnblik waarop die goddelijke boosdoe ner - die niets anders misdaan had dan zijn volk to beminnen tot den dood - kreunend uitriep Vader, vergeef het hun want ze weten niet wat ze doen Vader, in uw handen beveel ik mijnen geest Het is volbracht Nu ontdoet vattingen tot algemeen geldende stand- regels. Wat meenen zulke heeren daar mee te bereiken In Brussel met de on vermijdbare intellectueele sletten, roept men a bas la calotte daar viert men «Saint Verhaegen» met knuppels, ijze ren stangen en rookbommen. In den grond is het een zeer jammerlijk feit dat er nog steeds menschen gevonden worden die. met een bezieling als van een dronkaard voor een kruik genever hun best doen om het rad van de tijd om te gooien, en pogen zich illusies voor te spiegelen over het jaartal waarin we leven. De Ninoofsche Studentenschap Eerst onttrekken ze zich aan de grond principes. Nu toonen ze stilaan wat ze zijn de aap komt uit de mouw. Of denkt U Heeren, dat U gansch alleen en afgezonderd leeft Het volk ziet en hooi t uw daden. Het oordeelt er U naar. Wat is uw geest Waar blijven de ou de Vlaamsehe strijdliederen op clubs en ander vergaderingen Gulden Sporen viert men niet Leeuwenvlaggen zwaait ge niet Om Vlaanderen lacht ge In waarheid het doel van sommige ge niepige leden is bereikt. Vele ouderen denken met weemoed terug aan hun verleden, terwijl ze met leede oogen zien wat nu gebeurt. De naam van een oude geliefde klinkt altijd zoet in de ooren. maar liefde blijft niet berusten op een mooie naam Dat wordt bewezen, dat voelt ge. Velen nochtans zijn getrouw aan stu dentikoze tradities, kunnen zich flink vermaken en zelfs tegen alle bourjeois- mentaliteit in zeer studentikoos docu. Wij juichen een hernieuwd frisch en joviaal studentenleven toe maar vesti gen tevens met aandrang de aandacht van alle Vlaamsch-Katholieke milieus. Studiose. HOEKJE VAN DEN ARBEIDER. OP DEN UITKIJK Voor eenen keer dank u Dzezeken om dat Mr Lebureau ten achteren is En mocht het O.L. Heer believen dat hij in dat vak achteruit bleef tot in der eeuwig heid. Wij moesten met Paschen weeral op dubbel zomeruur staan Maar Mr Lebu reau van den ijzerweg is niet gereed ge raakt en wij krijgen uitstel In den ouden tijd, als iemand heel dwaas deed noemden ze dat in 't Fransch chercher midi a quatorze heures. Nu moeten wij middag zoeken te 10 uur en wie zoekt te quatorze heures die is er in werkelijkheid op. Hoe een dubbeltje toch rollen kan Maar wanneer gaat er aan die zottig heid toch eens een einde komen wan neer gaan ons bazen toch ophouden met alles op zijn kop te zetten Dat zomeruur en dubbel zomeruur is niet doodelijk op zijn eigen, het is maar het kenteeken van een doodelijke ziekte. Het eenvoudige, natuurlijke, is te een voudig en te natuurlijk en er moet wat anders op gezocht. Er moet besparing gedaan worden op het licht Wel dat ze te 11 uur 's avonds het licht afleggen of de vermakelijkheden doen sluiten Neen dat gaat niet maar de horloge twee uur vooruit dan is het te 1 uur fei telijk maar 11 uur En de enkele hon derden nietsnutten, echte wanluizen van onze moderne maatschappij zijn voldaan Ze kunnen voor 1 uur niet gaan slapen omdat ze voor 11 uur in den voormiddag niet kunnen opstaan. En om die luie vel len te voldoen moet heel ons leven over hoop gezet. Ons dat is het leven van hen die wer ken. Er worden jaarlijks millioenen uitge geven voor de wetenschappelijke op zoekingen. Die opzoekingen hebben uitgemaakt dat de nacht gemaakt is om te rusten. Ze hebben zelfs uitgemaakt hoe ons bed moet georienteerd zijn opdat wij ten volle zouden genieten van die speciale ti illingen die zoo voordeelig op ons or ganisme werken. Daarbij ieder mensch weet dat wij, om gezond te zijn. ons nachtrust noodig hebben. Honderden, duizende werklieden van hiei en elders die te 5 1/2 uur den tram nemen om naar hun werk te gaan die dan reeds een half uur gemarcheerd heb ben en daarvoor geëten en gedronken staan te 2 uur of 2 1/2 uur op in plaats van te 4 uur of te 4 1/2 uur, moeten ie- deren dag hun schoone gezonde rusturen afstaan, hun gezondheid laten ondermij nen en hun werkkracht verminderen... en licht en vuur verspillen dat zij zelf moeten betalen, voor die luxe schepsels die als ieder luxe-artikel volledig over bodig zijn. te doen sparen zonder dat ze het voelen of weten En na de afgedane dagtaak komen de werkers naar huis de schoone vooravonduren die zoo be darend werken op een overspannen ge- stei en de natuurlijke voorbereiding zijn van de gezonde nachtrust zijn voor hen verloren. Ze moeten met de kiekens gaan slapen willen ze hun noodige rust uren hebben en vóór dag en dauw weer uit de veeren zijn. En zeggen dat zoo iets allemaal ge beurt onder een echt democratisch re gime. het eerste echte dat wij werkelijk hebben och arme Aan de Bloemenvrienden. DE KEGEL REMY NINOVE De Denderklok Roxy te Ninove. De vorming van het nieuw cabinet Van Acker heeft ons niet het minste gevoel van opluchting gegeven omdat het op touw zetten van een linksche combinatie, naar den zin van de heeren Buset en andere waalsche so cialisten. niettegenstaande de schreeuwerige reclame van de socialistische bladen en de geestdriftige goedkeuring van de communis ten. slechts een broos kaartenhuisje blijft dat het land best kon missen. Want het land moet bestuurd worden vol gens een breed opgevat plan dat de zware moeilijkheden voor 't oogenblik zakelijk wil aanpakken en daarom moet een regeerings- ploeg gevormd worden uit menschen die allen juist hetzelfde willen met dezelfde middelen en die gesteund worden door een ernstige meerderheid in het Parlement. Wanneer meer dan één partij deel neemt in do verantwoor delijkheid van de regeering dan moet haar meerderheid in Kamer en Senaat des te groo- ter zijn om te vermijden dat deze soms op onbelangrijke kwesties zou uiteenvallen en aldus de regeering ten val brengen. De derde regeeringsploeg Van Acker komt ons voor als un manage de raison sans raison Hoewel dhr Van Acker nu bii on dervinding weet dat het zeer onbehaaglijk is en zelfs gevaarlijk met de communisten op denzelfden boot te zitten, heeft hij toch ge meend deze afgescheurde broeders terug te moeten opnemen. Hoe dhr. Van Acker nu ge rustgesteld is over de inzichten en de manier van doen van de communisten, en de stabi liteit van onze munt nu. terwille van de ge vaarlijke politiek \an deze heeren. geen ge- vaar meer loopen zal, dat blijft ons een raad sel. Zooals lut ons ook nog niet duidelijk ge bleken e waarom de liberalen nu plots heb ben afgezien van hunne voorgenomen afzij digheid van alle regeeringscombinatie en nu weerom in een combinatie zijn getreden die hen oor enkele weken zoo tastbaar door het kiezerskorps werd aangewreven. De politiek van den miljardendans van de ongrondwette lijke goocheltoeren, van de anti-economische, anti-sociale en hatelijke staatsinmenging, van de onverantwoordelijke fratsen van een hoop nieuwbakken administratieve departemen ten. die ongelukspolitiek zal. door de schuld van de liberalen dus opnieuw kunnen ge voerd worden tot groot profijt van de com munistische politiek en dezer creaturen, maar tot schade en schande van de gemeenschap en van de democratie. Van de democratie Wel zeker Hebben we den heer Van Acker, bij de ïv- geeringsverklai ing. niet reeds een duidelijke bedreiging hooren uitspreken tegen de oppo sitie. voor 't geval deze van hare macht zou gebruik maken om het de regeering onmoge lijk te maken. Alsof de macht van deze oppo sitie niet rechtstreeks gegroeid was uit den wil van het volk alsof deze machtige par lementaire vertegenwoordiging niet tot de op positie verplicht werd door de koppigheid van enkele socialisten en door de laksheid en het profiteurisme van de brusselsche libera len alsof de vrije uiting van de gedachte van bijna de helft van het kiezerskorps, dat ondubbelzinnig zijn gunst heeft gegeven aan de jonge partij die uitpakte met een volledig programma, een vooruitstrevend en met een van - werkelijkheidszin - getuigend program ma. niet beter moest aanhoord worden en niet veel hooger te prijzen viel dan de taal die aan de regeering kan worden opgedrongen door drie gansch verschillende en in feite on- vereenigbare groepen die slechts om het spek rond de groene tafel verbroederen. De demo cratie, ziet gij. heeren van de regeering. die eischt dat men in waarheid en klaarheid de taal spreke van het volk en niet. zooals dat nu weer is gebeurd, dat men om voldoening te schenken aan de hongerige eerzucht van sommigen, met kunstige knepen en fijne smoeltjes, de valscheid van deze nooit-volda- nen voor de taal van het volk late doorgaan. De reactie zit achter de schermen van uwen politieken poesjenellenkelder Ook in de politiek moet men zakelijk zijn. Dat is wat het volk in de eerste plaats eischt. De jongste verkiezingen schonken geen vol strekte meerderheid aan om 't even welke partij maar de C.Y.P behaalde 92 zetels wijl de socialisten er >19 kregen. Anderzijds zal toch niemand beweren dat de liberalen door het kiezerskorps begunstigd werden met een regeeringsmandaat en wat de communisten betreft, wij doen beroep op de heeren socia listen zelf om te weten hoe wenschelijk het is dat dezen in de regeeringsploeg zouden be trokken zijn. wel te verstaan, van het stand punt van het algemeen welzijn bezien, en niet van uit den hoek van het socialistisch partijbelang. Welnu dan is de zaak klaar ons land moet bestuurd worden er. gezien de toestanden zeer kiesch zijn. moeten wij een regeering hebben die voor een heele tijd met een klaar programma op de baan kan. Onze instellin gen willen dat de regeering steeds steune op de parlementaire meerderheid, die de eenige uitdrukking is van de meerderheid van het volk. en dus is het aangewezen dat de C.V.P. de leiding hebbe van de regeering met deel name van de socialisten, beiden in evenredig- beid van hunne vertegenwoordiging, steunen de jp een parlementaire meerderheid die 161 zetels telt op 202 en die ons dus uit naam van de overgroote meerderheid in dit land zou kunnen besturen. Dat is de eenvoudige taal van het volk. Mijnheer an Acker, dat zou eigenlijk uwe taal moeten zijr.. van u. het volkskind dat beweert spontaan te doen. wat de omstandig heden gebieden. Maar wij vreezen dat gij reeds veel te veel aangetast zijt van de «club ziekte» om die gezonde interpretatie van de teitcn nog tot werkelijkheid om te zetten. Daarom wenschen wij dat gij ten spoedig ste tot dat bewustzijn zoudt komen en het land verlossen van uwe nuttelooze regeering. FABELTA, ninove. 10 en 11 April waren bewogen dagen voor onze mannen in den Onderhoudsdienst. In staking zijn is immers allesbehalve veilige situatie. En toch moeten we soms de tanden laten zien Week na week nam de mistevredenheid toe om ten slotte los te barsten in een alge- meene stop van het. werk. Zonder de heeren van Fabelta in discrediet te willen brengen, mogen we toch zeggen dat er niets gedaan werd om die groeiende misnoegdheid te keer te gaan. Door het regelen van afzonderlijke gevallen was er nooit staking gekomen. Wat is nu het resultaat van deze actie 1 "In de uitbetaling vanaf 1 April 1946 aan de werklieden van den onderhoudsdienst zal rekening worden gehouden met de hen toe gekende klas en categorie door een com missie van herklasseering. Deze commissie zal bestaan uit den Heer Ingenieur, het af- deelingshoofd. de werkplaatsoverste, de hoogst geklasseerde werkman in het vak en de verbindingsagent der weikplaats. Een scheidsrechter zal buiten Fabelta worden aangeduid in onderling accoord met Vak bonden en verbindingsagenten der werklie den. 2.- Gelijkschakeling voor wat betreft de ma- noeuvers. aan de barema's van Obourg en Tubise. Klas 1 een vermeerdering van 0.50 fr.. klas II een vermeerdering van 0.40 fr. en klas III een vermeerdering van 0.25 fr per uur. 3.-Het in liet leven roepen der kias VII A B met de modaliteiten die in Tubise en O- bourg in voege zijn. Voorwaarden reeds 2 En thans een nieuwe mooie tuin aan gelegd als symbool van een gelukkige en v ooi spoedige toekomst. n-rnf-- *dC nieuwste en mooiste variëteiten van Gladiolen Rozelaars, Sinds 5 jaren zijt U niet meer in de gele genheid geweest uwe hoven te versieren daar er nijpend tekort was aan artikels, en eenie der wil natuurlijk zijn tuin die door het ont- brekeri van de voornaamste sieraden in een jaar in klas I B zijn en 80 bekomen op meer ontredderde toestand verkeert "e klassifieerlngsflche. zo° spoedig mogelijk weer in de oude glorié 4.- Na 9 maanden prestatie in de toegekende herstellen, functie zal men automatisch kunnen over gaan van categorie A naar B. zooals in de fabricatie. Do herklasseeringscommissie zal gemachtigd zijn een volledige klas verhoo ging toe te staan. b. v. van IV B naar V. B. Doch deze regel zal maar één maal van kracht zijn. 5- Hinderingspremie zal worden toegekend met afronding op een kwart uur. 55 minu ten zal^ een premie uitmaken van 3 4 uur. 1 uur 5 minuten een premie van 1 1 4 uur. De tijdopname zal per dag geschieden. Premie voor de loodgieters zooals in Aalst. 7.- Toepassing van het barema voor minder jarigen zooals in Aalst. 8.- Hinderingspremie ook voor den kelder der spinnerij. Het gehalte za! door ontleding vastgesteld \yorden. A. 0. V. Alpelf ,-re-Eiohem. Paschen is op komst De Christene Ar beiders willen het Feest van Paschen niet on opgemerkt laten voorbijgaan. Dit jaar zullen do mannen van Appelterre - Eiehem samen hun Paschen houden ot> Paaschdag zelf ondo de H. Mis van 7 uur. Na de H. Mis hebben we een Paaschontbijt met gezellig samenzijn in het Klooster. Begonia's Doorlevende planten Zaaiplanten Sierboomen- struiken Coniferen, enz. hi6Pvm tat in Snij* en P°tb'oemen voor nu io versieringen. VERKRIJGBAAR in HOFBOUW BEDRIJF Steenweg naar Aalst, SPOEDIGE BEDIENING ARIETEITEN GEWAARBORGD d - b'Jt zal er gesproken wor- beteekenis van Paschen in het lc\rt ,m een Christen Arbeider bestuur!'na W<? de verki«^ van het Alle mannen van het Christen Svndicaat zullen op post zijn ovnaicaar

Denderklok | 1946 | | pagina 1