miskende democratie Twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 28 April, 1946 Postcheckrokening EN VOLKSGE21™ WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Druicker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove voor in de z;ia! •'«t sluiten van het winterseisoen 1945-46 stolt HOOGER OP Roxy te Ninove. CZARDAS VORSTIN Derde opvoering heden Zondag 28 April, om 7 uur 's avonds De zorg aan hot monteoren dezer alomgekendi aart do20 van enkele weken besteed aan het •v ijfje Muziek en tekst zijn van de zelfdt een grooteren bijval tegemoet. Handelsregister Aalst 1093. Weener-operette gewijd, even- opvoeren van Het Hollandsch auteurs en geen twijfel gaan wij nog Onder klok leia van tegen de dezen titel bracht De Dendor- van verleden week enkele be- •■ehouwingen die de moeite van een aan vulling overwaard zijn. Democratie is in onze gewesten iets heel anders dan in de Oostcrsche lan den. In Rusland bijv. doet met het voor komen dat een democratie een land is bestuurd door een commissaris geen dictator dus en waar alleen de partij men denke niet aan de «Nazipartei» i medezeggenschap heeft. G.P.U. geen gestapo is de gewetenlooz'> helper van dit bestuur. In de Westersche landen van Europa ts democratie echter de benaming voor een regeeringsvorrn ontsproten uit het volk. door het volk. voor het volk. De mocratie brengt mede. zooals ex-Pre mier Churchill hier over enkele maan den heel wijs in het Belgisch Parlement uiteenlegde dat de meerderheid he t volk niet mag besturen minderheid. Onze toenmalige Eerste-Minister heeft die woorden van Churchill welwillend aanhoord en zonder verpinken vastge houden aan zijn opvatting van democra tie bestuur door links en voor r! cialisten. Vandaar zijn derde ministerploeg me: di ie partijen wier programmes met el kaar vloeken, doch met hot opzet voor de socialisten en tegen de C.V.P. Want weer eens had de loge gecommandeerd naar links, marsch en. in een/elfder, zwaai- trok het gelid rood-blauw-mos- courood de toekomst tegemoet tegen den geconstateerden wil van 46 dei kie zers. De gevolgen blijven niet uit en wij staan thans direct vóór dr moeilijkhe den die. dooi cl< luchthartige en kwisti ge belolten van M. Van Acker, l.-te en -di editie, aan het land en voo 'Minelijk aan den werknemersstand een tijdv "'luoezeld en verschoven, than gend en onafwendbaar op In komen. Veel beloven en weinig geven luidt Oen onzci spreukwoorden, maar M Van Acker dwaalt wanneer hij meent dat de arbeiders en bedienden voort kunnen gepaaid worden met beloften, zullen pa tiëntie nemen met hun bezoldiging tot- c'at alles beter gaat en onderwijl zullen toezien, hoe alle andere lagen der bevolking, handelaars- stielmannen, nij- vi raars, enz., de waren stockeeren. de P' 'jzen opjagen en voortgaan goede sier te maker* juist zooals onder de bezet ting. 'Oizeker liet in stand houden van 's lands economisch leven vergt offers en. of men het wil ol niet. die offers zullen moeten gebracht worden. Maar, het is strijdig tegen alle rechtvaardigheids voel. tegen alle sociaal gevoel democratie, van die offers gende mate te eischen denden stand, die welhaast 6 jaar offers bracht en ontberingen doorstond. Het economisch leven van het land moet behouden blijven, te allen prijze. maar dan alleen mits een rechtvaardige en gelijktijdige verdeeling van de lasten en otters op alle burgers. Zoo hoort het in een echte democratie. Mr Van Acker speelt met vuur wan- nee: hij zulks over "t hoofd ziet ge- tegen dc in overwe- van een arbei- oonenstop afkondigt .'oor de so- voois- di\ i- en een wanneer de prij- zenstop nog in een ver verschiet, zooniet in t onbereikbare ligt. A!ie> iaat dan ook voorzien dat de mi- i.i.stei ieele pijp eerlang aan den symbo lieken marten zal gegeven worden. Alsdan zal op honderd tonen de roep opgaan, de hulproep. dat de samenwer king .tn allen, dat een nationale regee ring alleen nog bij machte is van dit en van dat enz. we kennen reeds het ken. Dan zal de C.V.P.. de onbenullige, die jit t aandic-ii te waarschuwen, geroepen voiden om i salt op te visschen en om de gaten te stoppen langswaar de staat ijn levenssap verloren geeft en nog da gelijks verliest. Democratie is gegrondvest op waar- neid en op rechtheid en eischt dat no beloften naga kome dut woorden bolle slagzinnen nog geen k denslag. noch prijzen - noch doen geen geda- en worden. Zij weet oorden zijn en dat loonenslag. hebben winnen. de iegeeringsbeloften wacht t hans op de regeeringsdader.. Nieuws over het Mariaspel te HALl.E De verwezenlijking van het vt in< -:,v- de Mariaspel. onder de alp leiding van Ferw Heer Janssens. begint gestalte i krijgen. Heden kunnen wij onze lezers daarover enkele nadere nieuwtjes met deelt n. De ruime Maria/aal (l(it)O zitplaatsen) welke van de bezetting fel geleden had. geraakt terug in orde om de duizende toeschouwers van het «Maria leven» te ontvangen. Het tooneel pakt reeds uit met een stemmig-mooie ensceneer! nj door kunstschilder Joz COLRl'YT ont worpen. de belichting kreeg oen gansch nieuwe en gemoderniseerde installatie En bet eigenlijke Mariaspel De zang en voordracht herhalingen loopen viot van stapel. Hallo maakt er zijn werk van. En de kundige leiding van regisseur Frans SMULDERS en Jet PETIT staat borg voor een prachtuitgave van het be taamde Mariaspel. Het orkest, onder lei ding van Meesters Flor DE BOES en Pol SLUYS. zal ook van het M. S. een muzi kale prestatie maken, welke toondichter MOORTGAT tot eer zal strekken. Het Mariaspel een streeling voor oog en oor. voorwaar een rijke belofte voor dit zo- merseisoen. De plaatsbespreking is zoo overvloe dig dat reeds vier opvoeringen bijna in tegraal zijn uitverkocht. De inrichters zullen zich genoodzaakt zien ook de laatste Zondagen in te palmen voor bij gevoegde vertooningen, zoodat aan het Mariaminnende publiek tien opvoerin gen zullen bezorgd worden. Strooibriefjes, met alle nuttige inlich tingen. worden na aanvraag door het Secretariaat van het Mariaspel vol gaarne toegezonden. Ook zijn nog enke le tientallen plakbrieven voorradig. Wij laten hier nog enkele nuttige inlichtin gen volgen. Opvoeringen zullen plaats vinden op de volgende Zondagen van 14 tot 18 u. 7. 14 en 28 Juli 4 en 11 jelieve op te merken dat voorbehouden aan de van liet H. Ilart. 16. 23. 30 Juni Augustus. Men 14 Juli wordt Mannenbonden Prijzen der plaatsen 25. 35. 50. 60. 75 bi - Groepen van minstens 20 personen- voor een en dezelfde vertooning. genie ten ooi hun plaatsen (indien op voor hand besproken) 10 korting. Al de kaarten zijn genummerd W' 11 vernemen dat de stad Brugge zijn machtig openluchtopvoeringen van het H Bloedspel tot lateien datum heeft uit gesteld. om Halle dn jaar aan de eer te laten: een broederlijk gebaai zeerste waardeeren HOEKJE VAN DEN ARBEIDER. Geen enkele Vakbeweging heeft na de bevrijding zulke schitterende resultaten bekomen als de Christene Vakbeweging. Het verleden heeft ons geleerd dat hem het succes verzekerd is die op het juiste moment de hand aan den ploeg slaat. Het A.C.V. mag werkelijk bogen op een ruime gehechtheid van onze arbei ders. Daarom zullen we in deze bijdrage een klein misverstand trachten uit den weg te ruimen. Het onderscheid tus- schen syndicaat en werkloozenkas. Voorop dient gezegd dat niemand ver plicht is zich te syndikeeren om werk lozensteun te genieten. Wel te verstaan zal een of ander bepaald syndicaat geen steun uitbetalen die verkiezen vrij te zijn van syndicale bijdrage. Komt ge in moeilijkheden wie zal voor U in de bres springen, wie zal zorgen dat ge uw recht krijgt Maar wanneer ge terug aan het werk gaat zonder te kunnen rekenen op den steun van een vakbond, dan staan U meerdere ontgoochelingen te wachten. Eerstens ondervinden we dat op dit oo- genblik een neiging bestaat bij de echte syndicalisten, om niet gesyndikeerde werkmakkers te verwijten van profi teurs. In werkelijkheid steekt daar veel v.aaiheid in. We ondervinden immers meetdere malen dat juist daarin het voordeel ligt van dc patroons, te kunnen rekenen op de niet vereenigden. lederen arbeider heeft er alle belang bij de sterkte van de vakbonden te vermeerde- ten door zijn lidmaatschap. Indien ge niet vereenigd zijt WIE zal er op waken dat U een loon wordt uitbetaald evenredig met handig heid en bekwaamheid v\ iE zal erop waken dat Ge in mensch- v. aardige voorwaarden zoudt werken Ir. zat erop waken dat betaald verlof, kindervergoeding, regelmatig worden uitbetaald WIE zal erop waken dat nieuwe loonen worden toegepast overeenkomstig de be slissingen van de paritaire commissie WIE zal IJ (geldelijk) steunen bij onge val- geboorte, overlijden W IE /.al uw advocaat betalen wanneer bij arbeidsongeval moeilijkheden krijgt met de verzekeringsmaatschappij W :e zal bij allerhande conflicten, de tus- schenpersoon zijn tusschen arbeiders en patroon IE zat de soms uiteenloopendc opvat tingen van onze afgevaardigden der ver schillende vakbonden juist weten te waardeeren en met goed gevolg aan de p, troons voorleggen WIE zal door een christelijk Sociaal Programma uiteindelijk welstand, me at :eggingschap. gelijkheid, weten af te dwingen DAAROM BLIJFT of WORDT LEDEN van het A. C. V. Uwe bijdrage za! op de beste manier worden besteed, en U zelf ten goede komen. Papier tamelijk zacht en met weinig klank Watermerk werd nagemaakt door in druk van een grijsachtige kleurstof Nummering de cijfers zijn in 't al gemeen slecht gelijnd en gebrekkig ge- teekend Druk grof en zonder relief in de :ozet die op de achterzijde de melding «500 Frank» omlijst, zijn de kleuren ge woonlijk slecht aangebracht. De Bank herinnert er tevens aan dat zij geenszins gehouden is dc valsche bil jetten terug te betalen, noch aan hun dragers een gedeeltelijke vergoeding toe te kennen- zelfs indien bewuste biljetten te goeder trouw in ontvangst werden genomen. Op Maandag 6 Mei a.s. te 10.30 zal de wijdvermaarde H. Bloedprocessie haar jaarlijkschen ommegang houden. Telkenjare lokt de eeuwenoude gods dienstige gebeui tenis zonder weerga in ons land, tienduizend vreemdelingen naar Brugge. Het godsdienstig gedeelte der proces sie dat op volledige wijze het Oude en het Nieuwe Testament, alsook het leven van O. H. Jezus - Christus weergeeft, wordt door een vijftigtal groepen ver tegenwoordigd. Daarna volgt het historisch gedeelte waarin wij bijzonder vermelden de te rugkeer van de kruisvaarders en de ju belende ontvangst te Brugge door hot Magistraat en de bevolking. De hulde van de volkeren aan het H. Bloed, de kosbare relikwie sedert 1151 te Brugge bewaard. Verleden jaar was H. Bloeddag niet alleen zooals algemeen genoemd Brug ge's Schoonste Dag maar tevens de schoonste dag voor gansch de wereld. Immers kort na de processie werd dooi den ether verkondigd dat Duitschland had gecapituleerd, wat aan alle volkeren den zoolang verbeiden vrede bracht. Ook dit jaar wordt 6 Mei a. s. een tri omfdag voor Brugge. Met tienduizenden zullen zoowel geloovigen als ongeloovi- gen naar de aloude stede trekken om huide te brengen aan de kostbaarste re likwie die ons land bergt en om tevens te genieten van het eenige schouwspel dat de processie biedt, in een kader dat alleen Brugge kan bieden. Dc- Nationale Maatschappij der Bel gische Spoorwegen richt te dier gelegen heid speciale treinen in uit verscheidene richtingen van het land. De belangstel lenden kunnen de verlangde inlichtin- OP DEN UITKIJK Strijk de rimpels van kommer en er gernis uit uw voorhoofd en plooi uw mondhoeken tot een monkellach. Mor gen gaat het beter Ik wil het liedje van de Radio niet zingen of zingen ze het daar niet meer Ik luister niet meer de engelsche liedjes waar ik de knoppen van versta hangen mij de keel uit. Heusch de toestand is zoo slecht niet en hij verbetert van dag tot dag mor gen gaat het beter Het weder verbetert. Paschen op - Paschen neer Paschen brengt de Zomer weer t Is een oude Vlaamsche spreuk. Oude spreuken liegen nooit. Dat wil niet zeggen dat de zomer er is op 'nen slag en ne keer. Een ander spreuk zegt Staartje van de Mei. staartje van de Winter - De internationale toestand verbeterd op gansch de lijn. De groote bazen zijn het nog niet roerend eens maar het gaat er gelijk met het weder. De Binnenlandsche politieke toestand verbetert ook. De epuratie is ver gevor derd. Van de circa vierhonderd vijftig duizend dossiers van incivieken zijn er plus-rmnus de helft opgeklaard met een non-lieu. De rest wordt afgewerkt in re eord-tempo en de straffen worden uitge deeld gelijk de kletsen aan de kinderen, 't Zal gedaan zijn vooraleer het uniform van de substituut-auditeurs en adjunct griffiers versleten is. Dat zal wellicht de reden zijn om de processen ne keer te herzien. Er is reeds spraak van in de ga zetten. Daarna zullen ze de ernstige za ken kunnen aanpakken van de «dikke» die nog veilig verschanst zitten. Maar de kleine sprot moet eerst uit de voeten. Reeds (juist) voor de kiezing heeft het socialistisch partij-bureau aan de minis ter van justitie er zijn verwondering over uitgesproken dat ze nog niets ge hoord hadden over Rik De Man. Nu er een stabiele regeering is met een socia list als orkestleider zullen ze die zaak wel kunnen doen opknappen. Nog on langs is in toonaangevende middens de zaak Degrelle opgerakeld. Het is te ver staan dat die twee zaken hun tijd moe ten nebben. Die twee heeren moeten tijd hebben om een en ander te vergeten dat sommige gediplomeerde patriotten zou kunnen in verlegenheid brengen. De IJzertoren. het monument dat door de Vlamingen opgericht was ter gedach- van de Vlamingen die aan den tenis gen bekomen in de stations. Voor de personen die zich een verre verplaatsing getroosten werden door het Stadsbestuur een beperkt aantal genum merde zitplaatsen op den doortocht voor behouden. Deze zijn te bekomen mits storting van 25 of 15 fr. op postcheckre- kming Ni 1JL33 van het Gemeentebe stuur van Brugge. Allo Allo KAMIONS RENAULT Aan de Bloemenvrienden. Sinds jaren zi.it. L niet meer in de gele genheid geweest uwe hoven te versieren daar er nijpend tekort was aan artikels, en eenie der wil natuurlijk rijn tuin die door breken van de voornaamsti min of meer ontredderde zoo spoedig mogelijk weer herstellen. En thans een nieuwe mooie tuin aan gelegd als symbool van een gelukkige voorspoedige toekomst. Met de nieuwste en mooiste Dahlia s Gladiolen Rozelaars, Doorled Zaaiplanten Sierboomen- struiken Coniferen, enz. Specialiteit in Snij- en potbloemen huisversieringen. VERKRIJGBAAR in DE KEGEL REMY NINOVE het ont- sieraden in een toestand verkeert, in de oude glorie en variëteiten van Begonia's nde planten voor VAN ALLES WAT De nieuwe catechismus ligt persklaar en zal een dezer dagen verschijnen. Met ingang van het nieuwe schooljaar zal hij in allo scholen worden ingevoerd. Meteen zullen gansch nieuwe en bij den nieuwen catechismus aangepaste onder richtingen in verband met het gods dienstonderwijs verschijnen. Zooals met weet wordt de nieuwe ca techismus algemeen voor geheel do Bel gische Kerkelijke Provincie en zal hij de verschillende catechismussen vervan gen die thans in onze verschillende Bis dommen in gebruik waren. W at de Vlaamschen catechismus be- treft zal de eerste uitgave nog in de ou de spelling gesteld zijn. Voor de verkor te uitgave, bestemd voor het eerste gods dienstonderricht bij de schoolgaande kinderen, zal echter vermoedelijk reke ning worden gehouden met dc nieuwe spelling. A at de verdere uitgaven van den ca techismus betreft wordt op de onder richtingen gewacht inzake de toepassing van de nieuwe spelling op de schoolboe ken om deze ook voor het godsdienston derwijs in te voeren. De Nationale Bank van België acht het noodzakelijk opnieuw de aandacht van het publiek te vestigen op de in om loop zijnde valsche biljetten van 500 fr. type Londen, verkleind formaat, regen- boogkleurig. De valsche biljetten vertonnen vol gende kenmerken STAD en OMLIGGENDE NINOVE KOIENBEVOORRADING De Lande lijke Federatie der Beroepsvereenigin- gen laat ons weten dat geen kolenbons zullen uitgedeeld worden aan de herber giers die niet voorkomen op de lijsten der Kantonale Beroepsvel eenigingen, in te dienen vóór 1 Juni 1946. Wij dringen dan ook bij de leden aan hun vragenlijst zoo spoedig mogelijk, leesbaar ingevuld, terug te sturen en bij dezen die hun bijdrage nog niet betaald hebben hun lidkaart zonder verwijl af te halen bij onzen secretaris. 69. Statie plein. Ninove. HET BESTUUR. Naar aloude gewoonte zal de Katholie ke Harmonie eene serenade geven on Meiavond, zijnde Dinsdag 30 April, om half negen, aan het huis van den Zeer Eerw. Heer Deken. De volgende muziekstukken worden uitgevoerd onder de leiding van Mr. Edg. Branckaert 1. Texas, marche van Strauwen. 2. Goud en Zilver valse van Frans Lehar karakterstuk van Leon Jessel. 4. Sneeuwwitje; Fantaisie van F. Churchill. 5. Fantaisie Militaire van O. Jomaux. Wij noodige de bevolking uit deze se renade met hunne tegenwoordigheid te komen opluisteren. Na de uitvoering, korte uitstap naar het huis van den voorzitter van de Har monie Mr. Renii Van Vaerenbergh, Den- derkaai. Uzer vielen werd opgeblazen. Het heeft de Vlamingen zeer gegriefd maar alle partijen en bijna alle bladen hebben hun ai keuring uigesproken. Het monument is weg. maar de daders zijn gedesavou eerd t Is een troost De incivieken wa ren de eerste verdachten. Waarom De IJzertoren is toch de congreskolom niet Volgens de laatste berichten begint er licht in de zaak te komen er zouden aanhoudingen gedaan zijn 't zijn geen incivieken. Er zou zelfs ernstig spraak zijn van den toren terug op te bouwen als Belgisch monument voor de Belgi sche gesneuvelden. Het gedacht is niet slecht. Vijf en negentig procent der Bel gen die ginds hun knokert lieten waren Vlamingen. Het monument zou dus nog vijf en negentig procent voor de Vla mingen zijn. De IJzertoren zou vijf pro cent moeten afstaan, gelijk wij aan Gutt. En ons bevoorrading verbetert ook. Het brood is den laatsten tijd wat ver minderd in kwantiteit en kwalitiet maar wij zijn toch nog ver van het gewicht en de formuul van de bezetting. Maalders en bakkers kennen die formuul nog heel goed. maar ze mogen ze niet in practijk stellen. Van het aardappelrantsoen hebben wij nog maar negen kgr. gekregen. Dees maand worden ons zes kgr. toegezegd die voorrang hebben op al den achter stel. Is dat niet wel Wij krijgen ze ook niet. maar wij krijgen droge erwten in de plaats is dat ook niet wel Al wie onder de bezetting boonen «gefret» heeft jusqu'a la gauche weet er alles van, van de deugdelijkheid van dat voedsel. En daarbij, alles heeft zijn goede kant; de varkens eten patatten en wij niet is dat geen klinkend bewijs dat wij geen varkens zijn Iedereen heeft dat bewijs van «burgerdeugd» niet Toe lach keer ne- ATOOMSERIE De Denderklok voorplan -.v i.kii i iiil'm:i'iiiju.ii li- mw- 'IJ >i< Syndicalisme en Werkloosheid. DE H. BLOEDPROCESSIE te BRUGGE dat we ten 2e zijn aangekomen dc nieuwe 300 K. 1 ton 2 ton 3 1 2 en 7 onmiddellijk beschikbaar Voor inlichtingen en prijzen zich wenden tot Garage Theo BEEKMAN. NINOVE ton. HOFBOUWBEDRIJF Steenweg naar Aalst, S POF DIGE BEDIENING VARIËTEITEN GE W A A R BO R G D DE NIEUWE CATHECHISMUS Ook nieuwe onderrichtingen inzake godsdienstonderwijs. OPGEPAST VOOR VALSCHE BILJETTEN VAN 500 Fr. Wettelijk erkende Beroepsvereenighig van Herbergiers, Hotel- en Restauratie houders Kanton Ninove Meiavondserenade. 3. Parade der houten Soldaatjes, Lecst u reeds de bekende boekjes uit de waarvan 2 titels om de maand verschijnen detfitivc6 bCuat een comP,eet spannend 5 V E"wtrhaal dat boeit van eerste tot de laatste bladzijde 112 bladzijden keurige afmaak zakformaat eriitiepapier. Verkrijgbaar bij alle boekhandelaars, kran- tenverkoopers, stationbibliotheken, tegen slechts 8,50 (r. per titel.

Denderklok | 1946 | | pagina 1