It De F. Taverne-hulde J ,JL Twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 19 Mei, 1946 i CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. C.V.P. Plaatselijke afdeeling. Op Zate i dag 25 Mei te 8 uur s avonds, eerste algemeene vergadering van de leden der C.V.P. teneinde over te gaan tot de aanstelling van een definitief be stuur. Wij herinneren de leden daaraan dat de eandidaturen voor de plaats van bestuurslid schriftelijk moeten voorgedragen worden, uiterlijk tot Donderdag. 23 Mei hetzij bij den Voorzitter hetzij bij den Secretaris. De algemeene verga dering zal 24 bestuursleden moeten kiezen, de 24 gekozenen zullen dan zelf nog het bestuur aanvullen met 12 gecoöpteerden. Er mogen dus ten minste 36 Candida turen voorgedragen worden. <Vij wakkeien al de loden aan om 1) allen zoo mannen als vrouwen - op post te zijn op deze eerste algemeene vergadering 2) om eens goed na te den ken over de personen die met het bestuur moeten worden gelast en om tijdig" de eandidaturen in te zenden. Van een goed bestuur hangt de toekomst van de La - tij af. Niettegenstaande het druilerig weder is de huldebetooging Fernand Taverne uitgegroeid tut een indrukwekkende massale manifestatie. Te 14.30 uur werden de familie en de genoodigden door het voltallig stadsbe stuur in de raadszaal ontvangen. Door d.d. burgemeester Van Trimpont werd in het Vlaamseh en Fransch het woord tot de aanwezigen gericht, fntussehen werd op do Graanmarkt een stoet gevormd. Op kop marcheerden do Rijkswacht en de politie, gevolgd dooi de stedelijke pompiers, de vaandels, on telbare bloemengarven, een muziekka pel. samengesteld uit spelers der ver schillende stedelijke korpsen, al de scho len der stad met hun leeraarskorps, al de jeugdbewegingen, de oud-strijders 1914-1918. de strijders van 1940. de weer standsbewegingen. de familieleden en de militaire, burgerlijke en geestelijke overheden. Werden vooral opgemerkt de aanwezigheid in den optocht van de oud- medegevangene E. H. Schoorens. Pastoor van Leebeke. en Mevr. De Coster-Van Caulaert. Terwijl de optocht zich langs den Steenweg op Aalst en de Vinkenstraat. naar de woning van de familie Taverne begaf, werd langs de zijde van de Weg gevoerdenstraat. de Fernand Taverne- straat plechtig geopend. Palen met wim pels waren aangebracht en luidsprekers opgesteld. De toegang tot de straat was door politie en rijkswacht afgezet. On der een plassende regen en midden een eerbiedige stilte nam burgemeester Van Trimpont het woord. In passende woor den schetste hij don levensloop van den stillen held en stelde hem als voorbeeld KATHOLIEKE DIGEST aan alle belangstellenden Digest, ook Pandecten hoofdbestand deel der codificatie van het Romeinsche iccht. (Bij uitbreiding) tverk dat alles omtrent een onderwerp samenvat. De Catholic Digest wordt uitgege ven door The Catholic Digest. Incor porated St Paul Minnesota .U.S.A Naast de Amerikaansche uitgave is ei to Buenos-Aires eveneens een Spaanschi uitgave, «El Digesto Catolico». bestemd voor Latijnseh Amerika, en in Europa een uitgave voor Engeland en Ierland, getiteld «Catholic Digest», en verzoigd door «The National Press» te Dublin Op aanvraag van The Catholic Di gest. Inc. zal de N.V. AUSUM. Leu ven. van April 1946 af. een Nederlandsch en Franschtalige editie van de Ca tholic Digest op de markt brengen, on der d< titels «KATHOLIEKE DIGEST» en «DlGESTE CATHOLIQUE». Alhoewel do titels «Katholieke Digest» co «Digeste Catholique» aanvankelijk wel wat vreemd zullen aandoen, vrij spoedig zullen ze zich als nieuwe be grippen inburgeren overal waar Neder landsch en Fransch wordt gesproken. De Digest-lormule wordt in de nieuwe wereld algemeen geapprecieerd en de verscheidene Digest's, die er werden uitgegeven kennen oplegcijfers die deze Ier meest gekende Europeesche dagbla den benaderen en zelfs overtreffen. De Catholic Digest wordt in Ame- ika op honderd duizenden exemplaren uigegeven, terwijl nog standvastig nieu- .ve lezers, en zoodoende enthousiaste propagandisten worden bijgewonnen. Thans wordt de «Catholic Digest» au> in vier verschillende talen over de we reld verspreid, en zal dit tijdschrift, met zijn vier vreemdtalige edities, den scha kel vormen tusschen de verscheidene katholieke volkeren over de wereld. Het attribuut Katholiek één en algemeen kan niet beter tot zijn volle beteekenis komen. De «CatholioDigost»-ondorne- ming verheugt er zich dan ook in de volledige goedkeuring van den H. Stoel weg te dragen. «KATHOLIEKE DIGEST» en «I)T- GESTE CATHOLIQUE» als zusteruitga- ve van de «Catholic Digest, zullen maan delijks. op 96 blaz.. een keuze artikels doen groeien, zelfs bij niet-katholieken. Prijs per los nummer. Nederlandsch of Fransch 15 fr. ABONNEMENTSPRIJZEN 1 jaar frs 150.- April 1946 - April 1947 9 maand frs 12C.- 6 maand frs 80- Abonnementen kunnen onderschreven worden rechtstreeks op de N.V. AUSUM Bondgenootenlaan 138. Leuven bij de vertegenwoordigers der firma AUSUM ui' in de boekwinkels door het land. Het jaarabonnement geeft U. voor frs 150.- na een jaar een verzameling van 1152 blz. keurtekst van blijvende waar de. Het eerste Ncderlandsche en Fransehe nummer wordt gedateerd April 3946 Vol. I No i. voor onze jeugd. Onder het spelen van het Nationaal lied werd het tradition* - le driekleurig lint doorgeknipt en wa de Fernand Tavernestraat geopend. De straatnaamplaat vermeldt den datum, van geboorte, aanhouding en terecht stelling van den betreurden Fernanc;. Vóór de woning van de familie Tave - ne was een verhoog opgetimmerd. D< gedenkplaat aangebracht in den voor - vel. was met de vaderlandsche vlag be dekt. Het verhoog was verder versierd met de kleuren en het wapenschild van Ninove. De straat was uitsluitend to- gankelijk voor de genoodigden en de deelnemers aan den stoet. Op het tegen overliggende Statiepiein had een talrij ke en ingetogen menigte post gevat. De overheden namen plaats op het verhoog. Dhr Edw. Slagmuylder, voorzitter van de plaatselijke wijk «Koekelberg». hield een gloedvolle toespraak. Het woord werd verder nog gevoerd door een oud medegevangene en vriend van Fernand. die vooral buide bracht aan den geest die Fernand onder ziin medegevangenen in de kampen voerde Hij drukte de jeugd op het hart dat zij vooral te zorgen heeft dat het offer van Fernand niet nutteloos zou geweest ziin en dat zijn nagedachtenis levendig blij- ve. Vervolgens viel het doek van voor de gedenkplaat. De klaroenen bliezen T* Velde de vlaggen nijgden ten groet op gedemptcn toon weerklonk het natio naal lied. Ninove heeft hier opnieuw blijk ge geven van zijn dankbaarheid en gene genheid om het gebrachte offer. publiceeren van het beste wat er in tijdschriften, dagbladen en boeken over de gansche wereld verschijnt, en waarin een of ander aspect van katholiek leven of denken naar voren treedt. Op de.-- wijze zal het tijdschrift een spiegel rijn van de katholieke levens- en dtna over de wereld, en terecht voert het dan ook den ondertitel De gulden draad der katholieke gedachte Er mag wel de aandacht worden vestigd op het feit dat de eerste Euro peesche editie van de Catholic Digest v te Leuven zal verschijnen. Leuven n> haar universiteit is steeds een brand punt geweest van katholieke kul waaraan katholiek Amerika, op geeste lijk gebied, veel verschuldigd is. Aanvankelijk zal de Europeescht slechts voor een eerder gering ge ,le< i n KATHOLIEKE DIGEST en DI GESTE CATHOLIQUE vertegen a wr digd zijn. Talrijke Europeescht tijd schriften zijn gedurende de bezettings jaren verdwenen en hebben om vc. h. déne redenen, de publicatie nog niet tt- rug aangevat. Er zal dan ook voor de meerderheid der artikels beroep worden gedaan op den rijken voorraad van voortreffelijke Amerikaansche of Engelsche katholieke publicaties. Hierdoor wordt misschien wel cenig- zins afbreuk gedaan aan het geogra- phisch evenwicht en de algemeenheid der uitgaven anderzijds zal hun inte resse daardoor geenszins worden ge schaad. wel integendeel. «The Catholic Digest, Inc.» hoopt ech ter dat ze spoedig in de mogelijkhf id zal zijn. evenwichtig uit de verscheide ne katholieke tijdschriften van de we reld te kunnen putten, en dat de katho lieke pers. bevrijd van de banden waar door ze in haar levenskracht werd b<- knot. levenskrachtiger dan ooit in een vrije en vreedzame wereld zal opbloeien Daartoe zullen ook KATHOLIEKE DIGEST en DIGESTE CATHOLI QUE het hunne bijdragen. Deze tijd schriften zullen geen enkel ander katho liek tijdschrift verdringen of hot de be staansmogelijkheden ontnemen. In Ame rika is het reeds sedert lang gebleken dat de Catholic Digest juist do belang stelling voor de katholieke pers heeft STAD en OMLIGGENDE i UC V t Ons nijvet luMClsomiórwijs. Ia ten eigadeiing van den Gemeen teraad deed Senator De Clercq zeer ge vat opmerken dat onze stedelijke Nij verheidsschool diende aangepast te zijn aan de noodwendigheden van de plaats. Het Schepencollege heeft deze zienswij ze tot de zijne gemaakt en denkt eraan het beroepsonderwijs hier beter te oriën- teeren volgens den aard van de indus trie die hier gevestigd is nml. de textiel. Op Donderdag 23 Mei zal er een ver gadering doorgaan op het stadhuis waar in bijzijn van Inspecteurs van het Tech nisch Onderwijs deze kwestie zal behan deld worden. Het ware te wenschen dat liet tot een goed resultaat zou leiden en dat eerlang uii onze Nijverheidsschool bekwame vaklieden zouden groeien die in hun eigen stad prachtwerk zouden mogen leveren, alzoo zichzelf en de faam van onze stad en onze industrie hooger brengend. Wij juichen dit initiatief rm too. St Sebasfiaan. -ï dat onze aloude schut tersgilde het plan heeft opgevat van grootsche feesten bij gelegenheid van de inhuldiging van de nieuwe wip. Het is inderdaad een cenige gebeurtenis in het leven van de tegenwoordige leden dat er een splinternieuwe wip komt. Daar om zou het bestuur besloten hebben de ze gelegenheid te baat te nemen om eens de leden van deze alomgekende maat- •chappij wakker te schudden en de schutte;ssport tot een nieuw bloeitijd- HOEKJE VAN DEN ARBEIDER. Het wetsbesluit omtrent de Sociale Veiligheid heeft voorzeker den wensch doen in vervulling gaan bij de arbeiders, zich verzekerd te weten in alle tegenhe- den van het leven. Nochtans bij nader onderzoek moet worden gezegd dat de werkman toch weer de dupe van de historie blijkt. Immers 25 op het loon van iedere werknemer wordt overgedragen aan het Rijksfonds voor Maatschappelijke Zeker heid. waarvan 8 afgehouden op 't loon zelf. Welnu millioenen hebben zich op gestapeld zonder dat deze gelden wor den aangewe.id voor het doel waarvoor ze bestemd zijn. Hebt U reeds nagedacht op het feit dat voor ieder maandelijk- sche storting in betrekking met pensioen slechts 25 fr. aan zegels wordt geplakt Minimum wordt per maand voor een werkman gemiddeld 150 fr. betaald. Wordt het verschil van 125 fr. wel ge bruikt om de noodige aanvullende pen sioenen uit te keeren Waar blijft de verhooging van de kin dertoeslag, daar er ook ettelijke Milli oenen voorhanden zijn in de Nationale Kas Waarom worden alle vergoedin gen wat betreft Sociale Veiligheid niet aangepast aan de beschikbare gelden Of krijgt het geld van onze werklieden een anuere bestemming Allemaal goed en wel. maar de kruik gaat zoo lang te water tot ze breekt Zullen onze arbeiders zich nog langer laten misleiden, om de speelbal te wor den in de dubbelzinnige politiek van onze achtbare Heeren Regeerders Enwat met loon-en prijzenstóp De frank moet worden gered. De werk man moet de eerste offers brengen. Doch woekeraars doen ondertusschen schan dalige winsten. Fabrikanten werden ge signaleerd met een winst van enkele millioentjes, som die het kapitaal van dergelijke ondernemingen benaderd. Wat nog gezegd van textielproducten in mas sa naar het buitenland gevoerd, aan de prijs van vijf (5) maal de prijs in België Waarom al die milliarden uitgegeven voor het leger waar zulks met veel min der kan gebeuren Neen we vragen niet dat door loons- verhooging het gevaar vergroot voor de valuatie. We vragen wel dat de koop kracht. eender op welke manier, worde verhoogd. We vragen dat niet altijd de werkman de dupe van de historie blijft. RfcRUM-Nü VARUM v iERI NG op O.L.Heer Hemelvaart-, 30 Mei Feest van den CHRISTELIJKE ARBEIDERSSTAND I DIT FEEST, ONS FEEST, WORDT EEN TRIOMF IEDEREEN V E RT MEE perk ir. te ioiden. Wij hoorden van eer. o -telijkon optocht bij gelegenheid van de traditioneele koningschieting. bizon- der luisterrijke thuisbrengst van den ko ning. zeer verzorgd avondmaal (met ze tels) en m den loop der eerstvolgende maand, vier vi iendenschietingen en eén publieke schietinu. alle rijk begiftigd door dc besten der leden van do Konink lijke Maatschappij. Proficiat, St. Sebastiaan rn. in nen- die koningsc' dot ine wf rv.?« on-, r'c maand verschil kmi 7 E k bjafcis be eat een compleet spa- end OETECTiVE-v; kaal liut bjeit var. cio nte tot de fratrte b.adP de iU fc' "z-n kei rise ofntaak zakformaat ttfitirpapler, Verknjgb.i- aue beekhandtzrs, i\r. n- tMtvarkMfiers, stationbebiiotheken, t „..-n sicc us Mü t, per tiiti. Gouden Bruiloft Maandag a s. 20 Mei vieren de cciit- genooten Ac li iel Van Droogenbroeck en Zoé De Wit hun gouden bruiloftfeest. Te dier gelegenheid zal de wijk Iïurchtstraat en Oudstrijdersplaats in volle feest zijn. Om 10 uur zal in de dokanale kerk oen dankmis plaats hebben waartoe alle vrienden on kennissen uitgenoodigd "-or den. Wij wenschen aan de familie Van Droogenbroeck-De Wit hartelijk profici at en dut zij nog vele jaren samen mo gen gelukkig zijn. K. A. J. Verbond Geeraardsbergen. STUDIEDAG Op Zondag 26 Mei aanstaande houden de Kajotters van het verbond Geeraards- bergen hun 4 maandelijksche studiedag, te Ninove. In de voormiddag zullen ze de voorbije werking en de zomerwer- king bespreken onder leiding van Ur- bain de Mulder, gewestleider. De vor- mingsles wordt gegeven door Verbonds- proost Kajotter zijn Na den middag houden ze een optocht door de straten van de stad. Twee Kajcuterteams onder leiding van Omer Vandemaele van Goeferdingen en Maurits Vanderkelen van Outer, zullen elkaar den studiedagbeker betwisten. Op de plechtige slotvergadering, spreekt Marcel Vandewiele. Nationale Voorzitter over De K.A.J.... Lente dei- Wereld Verschillende personaliteiten en afge vaardigden van onze broederorganisatie uit de K.A. zullen de namiddagvergade- ring bijwonen. K.A.J. Militanten van Geeraardsber- gen-Ninove dit is uw dag Door onze stap. ons lied. onze lach. maar nog meer door de harten en zielen door het geloof en de geestdrift, van de Kajotters zal Ninove dien dag daveren Dc K.A.J. Lente der Wereld Serenade. De Katholieke Harmonie Door Een dracht Sterk zal op Maandag a.s. 20 Mei om 8 u. 's avonds ecne serenade brengen aan 'vlr. Achiel Van Drongen broeck. Burchtstraat, bestuurslid van de Harmonie. Bestuursleden en muzikanten willen aldus hunne genegenheid betuigen aan hun vriend Achiel ter gelegenheid van vervolgt op 2 blad. Dubbel Zomeruur, ook gezegd Duitsch uur Het blijkt dat de lulleventen, voor standers van het Duitsch uur, toch hun slag thuishaalden immers in den nacht van Zaterdag 18 op Zondag 19 Mei moe ten de uurwerken weer 1 uur vooruitge zet worden. Aldus staan we. weer ne keer. twee uren voor ons normaal zonneuur. juist gelijk in die rampzalige dagen van Mei 1940 en daarna. Is er dan toch niemand in dit land die de foefelderij met de uren kan ge daan maken En ons kan verlossen van dien bitteren nasleep van de Wehrmacht- bezetting OP DEN UITKIJK De Waalsche separatisten hebben weer eens Congres gehouden. Na Luik Charleroi "Mij dunkt, wij moeten er geen drama van maken. Waalsch sepa ratisme en Vlaamseh separatisme lijken op malkaar als Siameesche zusters. Beiden zijn ontsproten uit het brein van enkele intellectueelen, wellicht zeer ontwikkelde maar onpraktische men- schen. Geen van beide vond zijn oor sprong in de Volksziel. Een beweging die uit de Volksziel komt is niet te stui ten. Ze is hoogstens te leiden door een behendig en ervaren staatsman, eft dan nog op voorwaarde dat de aangewezen weg niet te ver afwijkt van de richting door de Volksziel ingeslagen De Fransehe dolheid is tientallen van jaren almachtig geweest in Vlaanderen. Ze heeft Vlaanderen niet in de armen van Frankrijk kunnen werpen. Het dy- nanisme dat uit de persoonlijkheid van Degrelle uitstraalde was niet te onder schatten. En toch heeft hij met zijn «ger- manen» d'expression latine geen succes gehad. Niemand kan de Walen in de ar men van Duitschland werpen. Vlamingen en Walen leven in één sta- tenverbond sedert het Huis van Burgon- dië in de jaren 14 honderd. Ze zijn op malkaar vergroeid en voelen zich samen tehuis. Het moderne leven met zijn gemakke lijke en menigvuldige verplaatsingen eenerzijds met zijn al omvattende staatsinmenging anderzijds, heeft pro- blema's in het leven geroepen die vroe ger niet bestonden Het eenzijdig Fransch karakter van ons Staatsbestek door Ro gier gegeven in 1830 heeft groote moei lijkheden medegebracht. Maar de band die de twee volksgroepen aan elkaar verbond was zoo sterk dat de ergste spanning hem niet kon verbreken. Het separatisme komt niet uit de Volksziel en is niet gevaarlijk. Wat verschillend is voor de twee separatismen is de reac tie van den Belgischen Staat, nog altijd doordrongen van den geest van Rogier. Het Vlaamseh separatisme werd tra gisch opgenomen, door den zwarten bril bekeken, het Waalsche door den ro zen bril. Denk even terug aan het Vlaamseh en het Waalsch activisme tij dens den oorlog 1418. Eveneens aan de hatelijke incidenten rond de Ijzerbede vaart en de gemoedelijkheid bij de Waal sche plechtigheden rond den Franschen Haan te Waterloo. Denk even terug aan den Raad van Vlaanderen en het Waalsch ministerie van Namen in 14-18. Denk even terug een Vlaamseh se paratist kon geen burgemeester zijn Waalsche separatisten zijn minister Wij roepen dat niet voor den geest om verbittering te zaaien. Wij beklemtoo- nen de vergissing van het staatsbestuur dat twee zoo uiteenloopende maten en gewichten gebruikte tegenover twee se paratismen die even gevaarloos waren, met de hoop dat uiteindelijk het lang verwachte mea culpa zal geklopt wor den en dat verdere vergissingen zullen achterwege blijven. Wij weten sinds lang dat officieel België spijts zijn Franschgezindheid geen Fransch kent en bijvoorbeeld geen onderscheid kan maken tusschen sa- voir en pouvoir tusschen een trein rapide en direct tusschen «bles- sé de guerre en invalide enz enz, ook tusschen union en unité Onze twee volksgroepen kunnen har monieus neven malkaar en met malkaar leven in cultureele zelfstandigheid en economische samenwerking niet uit buiting Als België ooit een staatsman vindt die dien naam verdient zullen alle moei lijkheden en wrijvingen uit den weg ge ruimd worden, zullen de twee volksgroe pen malkaar vervolledigen en verrijken en malkaar zoo goed begrijpen dat een Vlaming zich zal tehuis voelen in Wa lenland en een Waal in Vlaanderen. On der de weinige Separatisten die in Vlaanderen waren zijn er veel door de ongelijke behandeling zoo verbitterd ge worden dat ze in den laatsten oorlog blindelings in de armen van het verraad zijn geloopen en er het leven hebben bij ingeschoten. Echt staatsmansbeleid moet dergelijke rampen voorkomen en de man die zal het bewijs leveren dat hij zulk beleid bezit zal er meer eer van halen dan van gelijk welke decoratie of adelijken titel Allo Allo Ze ziin aangekomen de nieuwe KAMIONS RENAULT 300 K. 1 ton 2 ton 3 1 '7 en 7 ton. onmiddellijk beschikbaar Voor inlichtingen en prijzen zich wenden tot Garage Theo BEEKMAN, NINOVE t V De Denderklok Let J k LI ,v

Denderklok | 1946 | | pagina 1