Nog over de Middenstand N ft T V\ tfïïfWyv^' Twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 23 Juni 19 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VODR HET KANTON NINOVE "htchecKrekening 1862.54 Drukker-Uitsever R. LUYSTERMAN-HAELTEKMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handeisrei lm 1093. Verleden Maandag had m het Mid- denstandshms een vergadering plaats be legd door hit Nationaal Christen Mid denstands ver bond De Middenstandsbond had met het oog op de critische positie van den Midden stander in deze dagen, een dringenden oproep gericht tot zijn leden - en ook tot de nog niet aangesloten middenstan ders - om deze vergadering zoo talrijk mogelijk bij te wonen en om te komen kennis nemen van den hachelijke toe stand van den middenstander in het ge wirwar van den loonenslag prijzenslag- die voor 't oogenblik heel het land in be roering brengt en in spanning houdt. De opkomst was goed doch niet be vredigend gezien de gevaren waarmee elk middenstander, wie hij ook weze. thans bedreigd is. Het onderwerp van de spreekbeurten was nochtans welsprekend genoeg. Het kan niet genoeg beseft en ingeha- merd worden dat de komende tijden zul len beslissen over het al ol' niet zijn var een niet-geproletariseerden middenstand Men kent al lang reeds de vurige voor keur van het socialisme voor de coöpera tieven en grootwarenhuizen, zij steken het trouwens niet onder stoelen noch banken dat de tusschenpersoon de middenstander dus overbodig is in het maatschappelijk leven. En men heeft als men de oogen niet vrijwillig dichtknijpt heel onlangs nog kunnen constateeren dat de socialisten, cn met hen de com munisten. (met oogluikend goedvinden van de liberalen» er niet voor terugdein en eik mogelijk voordeel en profijt voor de coöperatieven te verzinnen en aldus den door hen ongewenschten mid denstand te -treffen. Stilaan knakken, verarmen en prole- tariseeren dat is het einddoel. De geschiedenis met de te verdeden textielvoorwerpen. de velobanden. de aankoopvergunningen en deze nog meer zijn daar om te bewijzen dat de vijand niet slaapt doch de ondermijningsaotk volgens een doelbewust plan, zonder v< sagen voortzet. Het verder verloop van den aan gr, zijnde prijzenslag zal voorzeker nog meer teekenen geven van de ongenadige uitroeiing door gebrek die den mid denstand bedreigt. De pletrol komt op gang en de inrich- 1 ingen waarvan de bedrijvigheid aan een der ministers van Economische Zaken, van Landbouw of van Ravitailleering overbodig of schadelijk vóórkomt zullen gesloten worden zijn er u geen be kend terwijl de uitoefening van som mige bedrijven voorbehouden wordt aan personen of bedrijven die zij aanwijzen Besluit van 22-1-45 Zoo ver. middenstanders, is het met u gesteld en uw bedrijf kan eer overbodig oi schadelijk geoordeeld worden, dan ge zeil' wel meent Daaraan is voorzeker niets te doen Ge gaat voort met geen lid te zijn van den middenstandsbond of zijt ge lid. ge ontvangt met denzelfaen glimlach van altijd de uitnoodigingskaarten voor ver gaderingen. besprekingen, enz. waar angstvallig wegblijft. Ge gaat voort met tijd te nebben om uw steun en uw invloed te doen gei den in het politiek en openbaar leven Ge gaat voort met in uw eigen dege nen te beklagen die voor de verdediging van uw belangen (ge denkt smalend iiun belangen 1) hun tijd noch moeite sparen en ge mist geen gelegenheid om bij pot of pint. azijn te brouwen en die zelfden die het gevaar ingezien hebben en doen wat zij kunnen, zonder u. te be knibbelen en af te breken. Ge gaat voort met zooals de meikevers van uw kinderen te slapen of statig en futloos voort te krabbelen totdattot- c*a*zooals bij de meikevers, een ges te van hoogerhand. u zal wanhopig doen ontwaken en verwilderd opvoeren Zijt ge zeker, dat het dan niet zal te laat zijn. onherroepelijk te laat ,'e 11 AUGUSTUS 'I AUGUSTUS rioudf due oatum vrij Z IJ KOMEN WIE De SCOUTSHARMONIE VAN BRUGGE. met 150 uitvoerders C.V.P. BERICHTEN Op Zaterdag 15 Juni vergaderde het hoofdbestuur van het arrondissement te Aalst ter voorbereiding van het arron dissementeel Congres, hetwelk plaats heeft op Zaterdag 24 en Zondag 25 Au gustus te Aalst. Zaterdag namiddag zullen vier sectie vergaderingen plaats hebben, tijdens de welke de brandende problemen van het oogenblik zullen besproken worden stukken. 2 Sectie Landbouwproblemen 3 Sectie Het onderwijs 4 Sectie Jeugd vraagstuk Zondag voormiddag zal gewijd zijn aan 1) De organisatie-van het arrondisse ment 2) De gemeenteverkiezing 3) De verkiezing van het hoofdbestuur Zondag namiddag zal een groote mas savergadering plaats hebben waar twee vooraanstaande sprekers het woord zul len voeren. HOEKJE VAN DEN ARBEIDER. DE TOESTAND. Nog altijd is de ontvoering niet ge luwd over de uitslagen van de Arbeids- conferentie. Over het algemeen worden na de eerste verrassing de voorstellen van den heer VAN ACKER beschouwd als een krachtdadige poging om het roer om te gooien en een dalingspsychose te verwekken, psychose welke aanwezig was bij den aanvang van het jaar maar verloren is gegaan tengevolge van de begane fouten, hoofdzakelijk door.de re geering zelf. Het is echter niet voldoende algemee- ne maatregelen te treffen. De tragische toestand waarin alle arbeiders verkee- ren die uitsluitend de minima-loonen verdienen en.de hachelijke positie van den bedienden wereld, zijn vraagstukken die kost wat kost en binnen afzienbaren tijd opgelost moeten worden. Do Heer Eerste Minister, had in voorafgaande besprekingen, welke hij gevoerd had. zoowel met de afgevaardigden van de Vakorganisaties als met de vertegen woordigers van de prijsregelende commis sie. positief verklaard dat hij liet offici eel loonindex op 240 zou brengen. De Christelijke Vakbeweging zal niet rus ten vooraleer het index 250 zal aangeno men zijn. Wij willen de aandacht onzer lezers est igen op de houding van de socialis tische Vakbond leiders voor wie de recht vaardige eischen van de-minst betaalde aibeiders minder wegen dan politieke bekommernissen Dit geldt evenzeer voor de unitaire syndicalisten die nu het land afloopen om de besluiten van de Nationale Conferentie integraal te verdedigen onder voorwendsel dat alles gedaan moet worden om de «democra tische Regeering welke we nu hebben, niet in gevaar te brengen Dergelijke methodes zijn teekene id voor de ontwikkeling van de socialisti sche vakbeweging. Na al wat gebeurd is zal geen enkel ernstig man nog durven beweren dat organisaties gelijk het Bel gisch akverbond zich in de eerste in stanties bekommeren om de beroepsbe- langen van al hun leden. Het is wel ty pisch dat alleen het Algemeen Christe lijk Vakverbond door dik en dun. met hand en tand do stoffelijke belangen on als teerste spreker voor, den heer P. Eeckman, Algemeen Inspecteur der Mid denstandsweken van Oost-Vlaanderen Lid der Nationale Federatie. preker heeft het over 1 De Middenstand en de Prijzenslag. Hij maakt de geschie denis van de prijzenslag van 1939 tot!946 geeit dan uitleg hoe de besluiten dienen toegepast te worden, raad alle leden aan om raad te vragen bij de Gewestelijke Secretariaten op de zitdagen. Na ge sproken te hebben over het toepassen van den 10 het berekenen der norma le winst, het teekenen en opmaken dei- tarieven. enz, gaat spreker over tot het tweede punt De groote nooden van do- Middenstand. Spreker heeft het over Etatisme en Kapitalisme, de twee grootste gevaren voor de Middenstand. Klaar en duidelijk weerlegt hij deze twee punten en zegt dat het slechts door vereeniging is van alle middenstanders dat deze geVaren kunnen te keer gegaan worden. Hij be sluit zijn rede met een warmen oproep tot alle Middenstanders, elk lid moet propaganda voeren tot behoud van de zelfstandigheid van de Middenstand en samen een blok vormen Deze rede werd hartelijk toegejuicht. De Voorzitter dank dhr Eeckman en stelt tweede spreker voor. dhr Struyvelt Volksvertegenwoordiger. Mr. Struyvelt spreekt ever De hui dige politieke toestand van de Midden stand. In een prachtige rede legt ons den heei Volksvertegenwoordiger uit hoe de Middenstand behandeld wordt door de Regeering. Hij verklaart dat het programma der C.V.P. overeenstemt met dat van de Middenstand. Hij besluit met te wijzen op den zwaren last die den Middenstand te wachten staat daar om moet men zich vereertigen. De jeugdactie is noodzakelijk, jeugdbewe ging schenkt leiders en werkers Hij ucht evenals Mr Eeckman een oproep tot elke Middenstander om pro paganda te maken. Deze rede werd warm toegejuicht. De Voorzitter dank de heer Struyvelt. De heer Eeckman doet dan nog de vol gende mededeelingen 1 Provinciale massavergadering te Gent op 7 Juli 1946 -• Sociale week te Leuven op 6-7-8 September 1946. 3. Massamanifestatie te Brussel. De vergadering eindigde met een dankwoord door de voorzitter aan gansch de- vergadering en oproep tot propaganda en blokvorming van alle middenstanders. VAN ALLES WAT Mi an Acker houdt van slagen Ook van een slag om den arm. De Belgische Regeering te Londen Gouverneur Generaal Rvckmans in Con go Z. E. Kardinaal Van Roey. Mr. Cor- nil. Procureur Generaal. Mr Jamar. V oorzitter. van het Hol van verbreking. Mr De Landtsheere, weerstanden in Bel gië. hebben allen getuigenis afgelegd dat de Koning en de Koninklijke Fami lie. brutaalweg door de Duitschers gede porteerd werden in Juni 1944 op den vooravond van de bevrijding. Koning Leopold III zelf protesteerde tegen zijne deportatie Ik teeken tegen dezen maatregel op de meest krachtda dige wijze protest aan. Nooit zal ik aan vaarden België vrijwillig te verlaten Dit belette Mr Van Acker niet te ver klaren «Indien de Koning niet te Brus- haald maar het kwaad was geschied. Bf gië, zijn dapper Leger en zijn Opperbe velhebber Leopold III wachten neg steeds op officieel eerherstel. OF DEN UITKIJK Wetsherziening Is het waar dat Mr Van Glabbeke er aan denkt zijn door hem genomen Wetsbesluit betreffende de epuratie inzake burgertrouw te herzien, om zijn woorden kracht bij te zetten, de repres sie op rechtvaardige banen te leiden STAD en OMLIGGENDE NINOVE De SYMPHONiE EXCELSIOR Afdeeling Kat. Scouts NINOVE Op ZONDAG 30 JUNI 1946 om 6 uur. Groote FILMAVOND in de zaal van het klooster der H.H, Harten alwaar de volgende interessente filmen zullen afgerold worden 1. Belsen. 2. Buchenwald. 3. Superfilm in 2 deelen. 4 Komiek Charlie Chaplin. (succès verzekerd). Voor verdere inlichtingen raadpleegt strooibriefjes. Edgar Van der Perre zoon van Jan- Baptist en Adèle Vande Velde. Jozeph Muvlaert zoon van Frans en Philomena Daem. Gilbert De Luyck zoon van Albert en Jeanne Villers. Elise Milo dochter van Léon en Eli sabeth Grijseels. Ronny D'Hondt zoon van Petrus en Julia De Bruvne. Overlijden Julienne Van Vreckem 25 j. Em. De Molstraat. Jeannine Bellemans 1 m. 1/2 Pollare- straat. Maria Soetens 76 j. Godshuis Aimé Soetens 61 j. Geeraardsbergsche- straat. Elvire Hertveldt uit Meerbeke bevond zich te Ninove en ging bij personen die ze kende onder voorwendsel dat ze haar geld vergeten had. geld leenen die ze den zelfden dag zou terugbrengen. Zoo kon ze bij J. P. wonende Brusselstraat 700 frank bemachtigen ook Mevr. C. A. uit de Burchtstraat gaf haar 600 frank. Deze personen kwamen te weten dat de vernoemde vrouw zich bij tal van ande re personen had aangeboden zoodat ze veronderstelden dat ze door een sluwe aftruggelaarster waren beet genomen. Ze konden zich getroosten met klacht neer te leggen bij de politie die een on derzoek instelde en de vrouw in een drankgelegenheid konden aanhouden en opleiden. Op het politiebureel bekende z.e de te laste gelegde feiten, maar ver klaarde dat ze het geld reeds in drank had verbrast. sel was als de geallieerden binnengeko men zijn. dan is het niet omdat hij ge- zer werklieden en bedienden verdedigt deporteerd was, maar omdat hij die ver mot in weerwil, maar omwille van zijn wijdering vrijwillig aanvaard, zoo niet christelijke beginselen die ons doen in zien dat een minimum van welstand noodig is. om dc deugd te beoefenen Meer dan ooit zullen wij in de huidi ge verdwazing nadruk leggen op het on politiek maar christelijk karakter onzer organisatie die alleen in staat is de recht matige belangen onzer arbeiders met succes te verdedigen. (Leiding Juni) uitgelokt had (20-7-45) Zoo behandelt Mr. Van Acker de ge- tuigenissen van emin^ntp persoonlijkhe den. De slag om de waarheid staat niet op zijn programma. MIDDENSTANDSNIEUWS Maandag j.l. had in het lokaal Mid denstandshuis te Ninove de massaver- ffadei ing plaats ingericht door het Na tionaal Christen Middenstandsverbond afdeeling Ninove Kath Middenstands bond. De opkomst was goed doch te weinig voor de belangrijke punten die op de dagorde stonden. De voorzitter opent de vergadering met een welkom- en dankwoord aan de sprekers en de aanwezigen en ook aan den heer Senator De Clercq voor zijne aanwezigheid. Na een kort inleidend woord, stelt hij Mr. Churchill, de Vader van de Over- winning, sprak voor het Lagerhuis on geveer deze woorden aan het adres van Frankrijk Het is weinig sierlijk voor de regee ring van om het even welk land. te trach ten haar politieke vraagstukken op te lossen door een ander land aan te val len Bij deze woorden dachten wij onwil lekeurig aan de gebeurtenissen van Mei 1940. toen Minister President van Frank rijk Reynaud. om de eigen katastrofale tekortkomingen van zijn politiek te ver doezelen, voor de gansche wereld ver klaarde dat de Koning der Belgen ver raad gepleegd had De waarheid werd spoedig achter- Uit de richting van het dorp en ter hoogte van De Kodde, kwam de genaam de J.B. De Vos wonende te Vollezele met een bespannen paard geladen met baksteen. Hij was vergezeld door zekere Camniaert Charles afkomstig uit Oetin- gen thans wonende te Vollezele, 43 jaar oud gehuwd er vader van drie kinderen, deze ging bezijden het gespan langs den rechterkant en men veronderstelt dat hij zich heeft willen neder zetten op den kop van de driewielkar en dat hij alzoo op den grond is terecht gekomen, waar vervolgens het wiel hem over de borst kas reed die werd ingedrukt. Voerman De Vos was reeds een tiental meter ver der toen hij het slachtoffer op den grond zag liggen, liet zijn paard los om hulp te bieden doch de ongelukkigen was op slag dood zoodat alle hulp overbodig was De rijkswacht van Denderwindeke was spoedig ter plaatse en stelde een on derzoek in. Dadelijk werd het parket van Oudenaarde hiervan op de hoogte gezet die ter plaatse kwam en het onder zoek voorzette. Koningbolling Op Maandag 2e Sinxendag heeft de jaarlijksche Koningbolling plaats gehad der Lustige Bolders bij Corn. Van Vae- renbergh. Vervolg op 2e blad. Van den beginne af was het een harde De liberale partij heeft naar jubilé ge vierd van honderd jaar bestaan... Menscnen neboen doorgaans schrik van een jubilé te vieren ze zijn dan bijna aooa zeggen ze. Enfin de liberale partij heeft gevierd en waarschijnlijk om den hoop te vei- grooten er zijn ook liberalen uit vreemde Landen kómen meevieren. Er waren ook engelsche liberalen bij. Engelsche liberalen gelijken op ons liberalen gelijk de Labourmen gelijken op ons socialisten. Engeland heeft geen anticlericalen. Wei zijn er menschen die volkomen vreemd staan tegenover gelijk welken godsdienst. Onder de Engelsche protes tanten zijn er tamelijk veel dergelijke. Maar zijn ze zonder godsdienst, ze zijn niet tegen de godsdienst, en ze kunnen verdragen dat een ander wel een gods dienst heeft. Bij ons is het antischeering en in slag van de politiek. A bas la calotte mag ook zijn jubilé vieren ais samen vatting van een politiek programma. Er zijn altijd liberalen geweest die godsdienstig waren sommigen waren het zeer ernstig, ander meer oppervlak kig. De razende anti's waren steeds in klein getal en hun aantal vermindert met de jaren. Maar het klein getal gaf den toon aan. Nu nog. Wij moeten ver terug gaan om het liever Turksch dan Paapsch terug te vinden. Tegenwoordig zijn ze liever com- .—jsi. z,e zijn geen communist ze zijn altijd nat ionaal-voelend geweest velen een beetje Fransch-nationaal voelend, naai den geest der eerste groote man nen die de Belgische Onafhankelijke Staat aanzagen als een overgang naar de tweede en definitieve aansluiting bij Frankrijk Het is het bestaan en het voortbestaan van dat liberaal concept van de Belgische onafhankelijkheid dat de «action wallonne» en de «Coq Wal- lon» altijd zoo vriendelijk heeft doen bejegenen terwijl er geen ban-bliksems genoeg bestonden om het Vlaamsch-na- tionalisme dood te bliksemen. Moest er ten huidige dage een Vlaamsch separa tisme het hoofd opsteken dé juiste repliek van het Waalsche dat wij nu aan den gang zien er zouden geen gen darmen genoeg zijn om de verraders te fusilleeren. Ze zijn dus altijd Belgisch-Fransch nationaal geweest en hebben nooit iets gemeens gehad met de menschen die geen grenzen kenden, dan hun- anti- clericalisme. Daarom hebben ze na de laatste ver kiezingen een anti-clerikaal verbond ge sloten. Wie het innerlijk wezen der li berale partij verstaat, en haar histori sche ontwikkeling kent. vindt dat nor maal. Telkens Christus nevens Barabas staat, gaat de voorkeur naar Barabas, wie Barabas ook weze Toch zijn ze, en blijven ze voorstaanders van een «chris telijke beschaving. Het onlogische de tegenstelling tusschen theorie en pra- tijk is weer een karaktertrek van ons modern politiek leven. Het is trouwens daarom dat de boel in het honderd loopt dat iedereen dat ziet en iedereen er over weeklachten de boel maar laat in het honderd loopen En het is met dat gevoel van het onvermijdelijke fatum dat wij als onverschillige toeschouwers het jubileum hebben gezien en de begrafenis verwachten. Een adres Neen HET GOEDE ADRES. voor alle bouwmaterialen blijft VAN BELLE te NINOVE GROOTE KEUS, BESTE KWALITEIT en voordeelige prijzen. ALS GE BOUWT schrijf ons, of telefoneer aan nummer 5. Allo Allo KAMIONS RENAULT Garage Theo BEEKMAN, NINOVE m- 48* -SM. De Denderklok 1 Sectic ac sociaal-economische vraag t De slag Om de waarheid BURGERLIJKEN STAND Geboorten Aftruggelaarster in de val. Het eeuwige Frankrijk. Doodelijk ongeluk. Ze zijn aangekomen de nieuwe 300 K. 1 ton 2 ton 3 1 2 en 7 ton. onmiddellijk beschikbaar Voor inlichtingen en prijzen zich wenden tot i X X', ■j

Denderklok | 1946 | | pagina 1