Twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 21 Juli 1946. CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. STAD NINOVE en OMLIGGENDE De studenten van het SINT - ALO YSIUSCOLLEGE, geven, onder lei ding van de Heeren H. L. Van Hulle, leeraars in de lichamelijke opvoeding EEN GROOT GYMNASTISCH FEEST Op ZONDAG 21 JULI, te 4 uur, op het plein van F. C. Ninove, aan den Steenweg op Aalst. Rhytmische oefeningen in Zweedschen Gymnastiek, Massale reidansen, Koks en Schermoefeningen, alles met Muziek begeleid. Meer dan 400 uitvoerders Kaarten zullen ten huize aangeboden worden. De opbrengst wordt be steed aan verbeteringswerken aan 't College. Waar zou het toch aan liggen Dit jaar vieren de Salesianen of pries ters van de II. Johannes Bosco het eeuw feest van een heuglijke gebeurtenis in hunne Congregatie, namelijk het gedeel telijk betrekken van het huis van Pi- nardi te Turijn, in Italië. Dat de e!-hun eerste inrichting, die later zal uitgroeien tot een kolossaal bouwcomplex en de heele omgeving zal zuiveren- was eigen lijk maar een afdak, niet veel meer dan •en meter hoog aan één kant. op acht «lagen tijd omvormt! tot kapel met sa cristie en bergplaats. Toen was Don Bosco alleen met en voor zijn volksjeugd In 1859, had hij 18 medehelpers aspirant-kloosterlingen in 1362 spraken er 22 hun eerste profes sie uit en voorspelde de Heilige bij die gelegenheid, dat na verloop van 25 a 30 jaren de k'leino kern zou uitgroeien tot een leger van minstens 1000 religieuzen; ui werkelijkheid telde het 1224 man- knappen bij den dood vin Don Bosco m 1888. dus 26 jaren later. Famiglia mi- racolosa een wonderbare familie zeide Paus Pius IX. Die wonderbare familie mocht in 1910 bij den dood van Don Rua. den eersten opvolger, op een ongemt ene bloei wij zen met 359 huizen en 4516 loden. Nu. in 1.946 ondanks een tol >'an 345 dooden aan don oorlog, en beproevingen zonder weerga, is het aantal huizen gestegen tot 878 en dat der Salesianen tot 14.400. Zielen en nog eens zielen is hun leuze en met de wapens van den tijd er naar dezes eischen, rukken zij alle we- relddeelen binnen en bereiken de volks jeugd tot Hong-Kong (China) toe. Hun verdienste is, hun.tijd te hebben begre pen, zeide paus Benedictus XV. Van waar toch dat dynamisme Kapitalen zijn er niet geen enkele inrichting zou misschien op haar eigen gedurende een maand kunnen bestaan de leden komen grootendeels uit de volksklasse de priesterstudenten zijn kinderen van den werkman, den kleinen boer. den middenstander. De zoogenaamde aantrekkingskracht van een schoon leven of een mooi baan- tje is in die Congregatie totaal uitge schakeld :Do leeraars en assistenten wer ken er hard. wroeten er gestadig, denken weinig aan rust en stellen zich onver poosd te weer tegenover elke inwerking ook van Satan en zijn trawanten. Van waar toch dat dynamisme Zou het toe te schrijven zijn aan het eigen opvoedkundig systeem der Salesi anen. de zoogenaamde preventieve me thode. die het kind bewaakt om het rn materieele onmogelijkheid te stellen hel kwade te verrichten en een atmosfeer doet heerschen van vertrouwen en blij geestigheid m. a. w. den huiskring her schept van vader en moeder Eenigerwijze, ja. Zou dat dynamisme een gevolg zijn van het meest eigen karakteristiek van ue Salesianen. de liefde voor den arbeid dien Don Bosco, op zijn sterfbed, voort durend aanprees, het oog op de 8/10 der bevolking van de wereld, zwoegend in armoede om het noodige bestaan, en vat baar bijzonder voor welsprekendheid van daden en aftobberij Gedeeltelijk ja. Is dat dynamisme toe te schrijven aan de aantrekkingskracht die van den Sale- siaan uitgaat als echt moderne klooster ling-type. eenvoudige gezelschapsmensch wars van alle politiek, stout onderne mend. vriend van rijk en arm. joviaal doortastend in zijn apostolaat, iederen wenk van de kerkelijke overheid be schouwend als bevel Ecningzins ja. Zou dat dynamisme misschien een re sultaat kunnen zijn van drie groote de voties in eere gehouden bij Don Bosco de devotie te* de H. Eucharistie, vroege heiligen tusschen de kinderen verwek kende tot O. L. Vrouw door oversten en leerlingen beschouwd als het moederkc des huizes dat voor hen zorgt, ze be schermt en ze leidt tot zijn Heiligheid den Paus wiens gezag, waar ze zich ook bevinden, moeten hoog houden en steu nen Deels. ja. Hot opvoedingssysteem, de liefde voor den arbeid, het modern-zijn van den Sa- lesiaan. de devotie tot de H. Eucharistie en Onze Lieve Vrouw, de bereidvaar digheid om, overal en ten allen tijde, wat paus of bisschop wenscht. nederig en direct aan te nemen of te bewerkstel ligen. dat al wordt tastbaar en zichtbaar gezegend, dwingt bewondering af en spoort de radikaal voelende jeugd aan tot navolging en aansluiting Doch alles van nabij beschouwd, staari we hier vooi een ontwikkeling die men niet eens ge- leidelijk mag normen, een reusachtige, een overbluffende uitbreiding. En de rt- clen van zulk een wonderbare aangroei oient dan elders, alhoewel niet uitslui tend. gezocht dan in de verschijnselen die deze Congregatie dag in dag uit schijnen verdienstelijk te maken de onbaatzuchtigheid van Don Bosco en zijn dicipeien. Gm deze na te gaan en brok geschie denis. Vanaf net jaar 1848. versombert on heilspellend de gezichteinder in Piemont voor de Kerk, de reguliere en de secu liere geestelijken. Pers en loge werken ze geniepig tegen, en doen ze doorgaan als vijanden van vooruitgang en vrijheid De Paters Jezuieten worden lastig ge vallen. uit hun colleges verdreven, inge- kerkerd Don Bosco. hij zelf mikpunt dei re- volutionnairs vermits verscheidene nan- er niet voor terug herhaaldelijk menige slagen op hem werden gepleegd, deinst van die kloosterlingen in zijn huis ver borgen te houden, hun kleederen te be zorgen en ze naar verdere oorden te hel pen. Veel leerlingen van die Colleges moeten nun studies onderbreken andere een oplossing zoeken buiten Piemont. menige komen aankloppen bij Don Bos co ze vinden er oen vader en een g< - legenheidsprofessor. Na de Jezuieten. zal Mgi Kranzoni. bisschop van Turijn, het ontgelden de revolutionnairs willen het bisschoppe lijk paleis binnendringen, stooten echter op gesloten deuren en uiten doodsbedrei gingen. Om ergere kwalen te voorkomen, neemt hij de wijk naar Zwitserland en sluit het Seminarie. Don Bosco ontruimt ton bate van me nige seminaristen een deel van zijn nis overtuigt lastige medehuurders d.n ze hun appartementen zouden afstaan en maakt het alzoo mogelijk, ten koste van veel geld. dat toekomende priesters ver der studeeren en volharden. De haat tegen de godsdienst groeit aan de vijanden van de Kerk publiceeren af schuwelijke versinsels. laten beleedigen- do al'fichen aan de muren plakken, en bespotten den clerus Piemont verklaart in 1849 den oorlog aan Oostenrijk, ver liest den beslissenden slag van Navarre on wordt alzoo een gunstig terrein voor toenemende verbittering en haat. In 385b keert Mgr Franzoni terug naar zijn bis dom doch men zal hem een maand op gesloten houden in de citadel van Turijn, later te Fenestrelle op do Alpen, om hem vandaar te verbannen naar I.yon, waar hij sterft op 26 Mei 1862. In 1854 dient minister Ratazzi een wet in van berooving en uitdrijving ten na- deele van de kerken wier goederen dien den aangeslagen, en van do kloosters die eenvoudig moesten afgeschaft ze wordt gestemd in 1855, ondanks door I)on Bos co voorspelde beproevingen aan de ko ninklijke familie. Dank zij echter raadgevingen van mi nister Ratazzi zeiven die hem de wet hielp ontduiken, stichtte Don Bosco of ficieel de Congregatie der Salesianen in 1859. In 1860 triomfeert Garibaldi te Napels. Noord en Zuid Italië zijn in opschudding HOEKJE VAN DEN ARBEIDER. Vergadering van het Politiek comité van het A. C. W. van 16 Juli. Wie de huidige samenstelling kent van het A. C. W. weet goed dat in de 8 on derscheidene takken HET POLITIEK COMITÉ een belangrijk deel inneemt. Geen verwezenlijking van programma punten zonder mandatarissen die voor onze I e! eigen in de bres springen Daarom hebben we niet geaarzeld een der Volksvertegenwoordigers van de C. V. P op een beperkte vergadering uit te noodigen. Volksvertegenwoordiger Va.t Den Berghc werd dan ook met de mees te aandacht gevolgd in zijn merkwaar dige. ja zelfs opvoedende rede. We geven een korte resumé van zijn toespraak. De Regeering Van Acker was een slechte Regeering omdat ze slecht was in tiaar samenstelling, daar ze immers geboren was uit haat tegen de C. V. P. en 'e.'.egten door een antiklerikale geest Vooral de Waalsche linksche Mi ni-' ;s amen ons ni<jt verstaan. Zooals vrnt-g» r i' Vlaming léefdde in een staat van mil. .ei vaardigheid, voelen de Wa len zich nu op hun beurt de miskenden, maar door eigen schuld, 't Ts immers niet aan ons gelegen dat de Walen geen kind' meer willen. Wanneer ze wor den weggevaagd zullen ze zelf daarvoor de verantwoordelijkheid dragen. Wij in tegendeel behalen de overwinning op het antiklerikalisme, op voorwaarde dat wo ons geloof bewaren en blijven leven volgi ns de natuurwetten. De Regeering Van Acker is dood ge gaan aan eigen innerlijke verdeeldheid en aar. de dubbelzinnige houding van sommige parlementairen. Zoo is Van Glabbeke het slachtoffer geworden van zijn eigen gewetenloosheid. t\arer Wat brengt ons de toekomst Zal de C. V. P. in de oppositie blijven Of krijgt ze spoedig haar deel in het be heer van het land Het programma van de C. V. P. is vooruitstrevend en toch wijs. daar het gebouwd werd op de «ENCYCLIEKEN» Reeds lang kennen we de voorwaar den zonder dewelke de C. V. P. niet zal marcheeren De Koningskwestie moet een oplos sing krijgen. 1 Het Vrouwenstemrecht moet aange nomen worden. De Kommunisten moeten bewijzen dat ze een Nationale partij zijn. We willen een echte DEMOCRATIE, éen broederband die ook de noodige zorg besteedt aan de zwakkeren, zoodat voorgoed afgedaan is met het doodend liberalisme. Werklieden mogen niet meer be schouwd worden als huurlingen, maar moeten medewerkers zijn. Zoo wil de C. V. P. geen standen meer tegenover elkaar, wat ons zou leiden tot een onvruchtbare strijd. De C. V. P., alhoewel niet pratikee renden kunnen toetreden, heeft een christelijk programma.. Het zou een on vergeeflijke dwaasheid zijn in West-Eu ropa aan opbouwend werk te willen doen buiten het Christianisme. Uitteraard zelf van haar wezen voert de C. V. P. een familiale politiek. Zon der afbreuk te doen aan de vastgelegde houding tegenover de verscheidene stan den. zal ze de belangen verdedigen van de minstbedeelden in de maatschappij, omdat ze Christelijk-Sociaal werk wil verrichten. Goed heil aan C. V. P. 11 AUGUSTUS 11 AUGUSTUS Dc SCOUTSHARMONIE van BRUGGE komt Waarom Wel, de St. JAN-BErCHMANSGROEP viert haar 25 JARIG BESTAAN, feestelijkheden sullan plaats hebben. Houdt die datum vrij. STAD en OMLIGGENDE NINOVE KERMISFEESTEN ZONDAG 28 JULI Bij gebrek aan gas kan de opstijging van een luchtballon op 28 Juli ek. niet doorgaan. Dit nummer van het Feestprogramma is vervangen door een GROOT PROPAGANDA ZWEMFEEST in den Dender, D. de Bodtkaai met medewerking van Zwemclub Ncp- tunus te Aalst en verscheidene liefheb- C.V.P. BERICHTEN Dc G. V. P. in dienst van haar Volk. Een massa van onze jongeren uit het Iicrzeelsche en net Zottegemsche stu deeren te Aalst in de college's of de vak school. Bij gebrek aan passende trein verbinding verliezen zij veel nuttige tijd Er om bekommerd de toekomst van ons volk te verzekeren door dc jeugd te beschermen heeft SENATOR G. DE HAECK een ver zoek gericht aiin de N. M. B. S. om een trein Aalst Zottegem bij te voegen wel ke te 16.30 uit Aalst zou vertrekken. De N. M. B. S. bij schrijven van haar Direc teur der Exploitatie Ingenieur Colle laat weten dat het inrichten van dezen trein overbodig is, daar er een trein gaat te 17.25 u. (dus een uur later en hierop voldoende plaatsen aan onze scholieren voorbehouden zijn. Daarenboven be schikt de N. M. B. S. niet over voldoende materiaal en zou het inleggen van dezen trein hooge uitgaven vergen, welke niet gerechtvaardigd zijn in den huidigen fi nantieelen toestand der maatschappij We nemen akte van de reden van niet inwilligen van dezen dringenden eisch en berichten aan de belanghebbenden dat we deze zaak van nabij zullen volgen en niet zullen nalaten op voldoening aan te dringen. Logenstraffing. In verschillende bladen werd melding gemaakt van een wetsvoorstel van de C. V. P. betreffende de verhooging der huishuren tot 100 in plaats van de hui dige 40' Het Congres der C. V. P. logenstraft ten stelligste deze bewering welke van allen grond ontbloot is. Verklaart formeel dat door geen enkel lid van de partij een dergelijk voorstel werd neergelegd in de kamer en houdt er aan nogmaals te bevestigen dat zij nooit zal instemmen met een dergelijk voorstel zoolang de huidige onevenwich tigheid tusschen de prijzen en de loonen blijft bestaan. Sint Aloysiuscollege Nir.ore Op DINSDAG 23 JULI te 2 uur- voor de leerlingen van het 6e tot 1ste studiejaar der Lagere Afdeeling. Op WOENSDAG 24 JULI, te 9 u. Voor de leerlingen der Oude en Moderne Humaniora, voor de voorbereidende klas en het 7'' studiejaar der Lagere Afdeeling PLECHTIGE PRIJSUITDEELING Iedereen is hartelijk welkom. OP DEN UITKIJK Er is nog altijd geen ministerie. Het avontuur dat een zoo roemloos einde stelde aan de beruchte ministeriale loop baan van Mr. Van Glabbeke is bijna vergeten. Het stuift geweldig tegen woordig en het stof der vergetelheid heeft rap gedaan met zijn sluier te wer pen over de laatste sporen der mensche- lijke bedrijvigheid. Sommige bladen hebben het woord schandaal altijd gereed gezet staan en gebruiken het te pas en te onpas. Schandaal bestaat niet meer. Het woord ware best uit ons woor denhoek geschrapt. Dc tijden zijn ver dat de vrouw van Cesar moest boven alle verdenking staan. Als iemand te genwoordig machtig of behendig genoeg is om te beletten dat ze veroordeeld wordt is alles in orde. Het gevallen ministerie heeft zich als één man solidair verklaart mét Mr. Van Glabbeke. De liberale parlementairs der beide kamers ook. Dat wil'zeggen, als ge de zaak heelemaal wilt uitpluizen dat er in de gewraakte feiten niets abnormaals is. dat het volkomen in regel is, dat ieder van die trés honorables collegues be reid is hetzelfde te doen en niet tegen staande trés honorable te blijven. Wij hebben hier, op deze plaats her haalde malen het leelijke. het hatelijke, het verderfelijke van de Nazi-theorie aangeklaagd. Voor ieder eerlijk en beschaafd mensch is twee en twee vier. Heeft hij tweemaal twee frank te goed, zijn tegoed bedraagt vier frank. Is hij tweemaal twee frank schuldig hij is vier frank schuldig. In de Nazi-theorie is dat niet waar. Wie twee maal twee frank tegoed heeft mag met zijn vuist op tafel slaan en houden staan dat hij er vijf tegoed heeft. Als hij het meest kan slaan en de tegenpartij kan over donderen dan is het waar. en is het juist en recht dat hij vijf frank tegoed heeft. Is hij er tweemaal twee verschul oigd, hij kan gerust beweren dat twee en twee drie is. Hij mag met zijn vuist op tafel slaan... enz. enz. zie hooger. Die theorie door het Nazisme gehuldigd werd vroeger door iedereen verloochend maar bij gelegenheid toch in pratijk ge steld. Minister Bara een der roemrijke^ voorzaten van Van Glabbeke in de fa meuze jaren tachtig zei reeds «cela de pend des cas». En 't is omdat de pratijk reeds zoo diep ingeworteld was dat de theorie zoo gemakkelijk insloeg van het oogenblik af dat iemand onbeschaamd genoeg was om ze te formuleeren. 't Ts om dezelfde reden dat. al is de macht van het Nazisme gebroken, zijn theoriën ons openbaar en ons privaat leven blijven beheerschen en een blij vende bron zijn van conflicten in het privaat en het openbaar leven en ook in de internationale betrekkingen. In het privaat leven heet dat vechtpartij of proces, in het openbaar leven heet dat politiek en in de internationale be trekkingen heet dat oorlog Iedereen verafschuwt en vervloekt oorlog maar wie wil er verzaken aan de pratijk van de Nazi-theorie Daarom moet er teruggekeerd naar de beschaving op christen grondslag... en als ge van christen klopt hebben ze den duivel gezien en zijn ze roerend eens om te verklaren tout ce que vous voulez. mais pas cela .En daarom is in ons Land eene Front j populaire regeering mogelijk waarin liberalen broederlijk den buit deelen met socialisten en communisten Allo Allo KAMIONS RENAULT Garage Theo BEEKMAN, NINOVE STAD AALST Zevende HANDELSFOOR Van 11 tot en met 25 Augustus 1946, in de lokalen der Stadsmeisjesschool, Vredeplein. .Inlichtingen, inschrijvingen, plans der standen, aldaar eiken werkdag van 10 tot 12. en van 15 tot 17 uur, telefoon 1515 Briefwisseling te sturen aan den Alge- meenen Schrijver Heer Karei Van den Bossche. Churchilllaan. 27. Aalst. Een adres Neen HET GOEDE ADRES, voor alle bouwmaterialen blijft VAN BELLE te NINOVE GROOTE KEUS, BESTE KWALITEIT en voordeelige prijzen. ALS GE BOUWT schrijf ons, of telefoneer aan nummer 5. De Den der klok Vier jaar later wordt de wet der verdachten door Crispi ingediend, en goedgekeurd niet als gevolg bisschoppen en priesters over de grens en honderden aangehoudenen En zoo volgen nog jaren lang de eene statie op de andere van den kruisweg der Kerk. dei- priesters. der religieuzen in Italië. En Don Bosco Hij zag wat er bebcurde doch ook wat ten allen prijze moest voorkomen worden gebrek aan priesters voor do Kerk in die benarde tij den. De onbaatzuchtige Don Bosco stelde een e- delmoedige daad die eeuwen lang bewonde ring zal afdwingen en ongetwijfeld voor al tijd een oorzaak werd van zege voor zijn Congregatie. Hij zal de Kerk - vervolgd in haar levie ten - met al zijn macht en diplomatie steunen en zijn huizen, wettelijk in leven gehouden, omzetten m verkapte >eminaries om aizoo «ir- dui eische vernietigingsplannen der vijanden van het g« loof te verschalkt'! Eerst de Kerk en dan mi in Congregatie zal hii uitroepen. Ot hu nochtans dicipelet had kunnen winrt.iEen eenige gelegenheid Do tijden waren onzeker, de meeste co'.ie- i.e> van Piemont m kazernes omgezet of voor j., v: Kf-h-ten .de huizen var. Don Pos-co re: dev.men nog leerlingen durft sturen, zul le;: dus openstaan voor priesterstudenten cu Be seminaries bevolken. la 1 Cirf» waren in het seminarie van Turij.:. dal aorkvde. oud-leerlingen van Den Bos co op 4<1 seminaristen Ir. 187:4. 120 oud-leer lingen op de 150. In !87;t waren in 't seminarie van Casale (Fiement !8 oud-leerlingen van Don Bosco op de 4u seminaristen. In 188.'! had het Oratorium van S. Franciscus van Sales tvv aar Don Bosco verbleef! alleen leeds 2.priesters aan de Kerk geschonken In 1 P.88 bij do dood van Don Bosco. 2.500. Toea telde de Congregatie in 't geheel, vvi schreven het reeds. 1224 leden. Eerst de Kerk die geveld lijdi. en dan mi; Congregatie Onbaatzuchtigheid van Don Bosco ton bate a: do Bruid van Christus Heeds mocht de revue «L'ceuvrc do la Jeu ne- e v an Marseille, schrijven in 1877. den 4e Maart «1 i lie nous reste pas ntoins la sa- lis' et ion de voir eet homme puissant en oeu vre - qui en 84 ans a fait 0.000 prêtres. Zoo nmoht in 1880 de misnoegde senate-' Merent uitroepen «Terwij! wij de priesters het leven lastig maken en roepingen stromen fabriceert er Don Bosco in overvloed. Ja. in overv loed, te Turijn met de macht zijner 82 huizen die. voor zijn dood meer dan 10.000 priesters leverden aan de strijdende Kerk met de macht van zijn 14.400 huidige dicipe ien met de macht van zijn bestaande 878 in richtingen met de macht van zijn voortge zette onbaatzuchtigheid met de macht ook van zijn herlevend werk, liet St Jozefinstituut te Sint Denijs-Weztrem (O. VI) dat elk jaar a. t. vv. seminaristen levert aan het bisdom Gent oud-leerlingen heeft in schier alle Con gregaties heldhaftige missionarissen stuurde naar Belgisch Congo. Brazilië, Engelsch Indië Haiti. Argentinië, Ecuador, Vuurland. Japan. China. Chili, Palestina, Columbia, Egypte Zeg, zoo sorak Paus Pius IX tot Don Bosco, zeg van nu af aan uw zonen en herhaal het hun steeds, dat er niet dc minste twijfel be staat dat Gods hand uw Congregatie bestuurt. Waar zou het dus aan liggen Ze zijn aangekomen de nieuwe 300 K. 1 ton 2 ton 3 1'2 en 7 ton. onmiddellijk beschikbaar Voor inlichtingen en prijzen zich wenden tot t

Denderklok | 1946 | | pagina 1