Schiet de Middenstand wakker Twintigste Jaargang Prijs per nummer !,25 fr. Zondag 1 September 1946 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE l'ostcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. Men zal niet kunnen zeggen dat tie Middenstand geen geduld gehad heeit. Sinds jaren - ook reeds voor den oorlog werden de lasten die op de Midden stand drukten stelselmatig verzwaard, terwijl van officieele zijde geweigerd weid hem de wettige verdedigingsmiddelen ter hand te stellen die hij vroeg. Denk daarbij maar aan het herhaaldelijk verwerpen van het wetsvoorstel van Ackere. kn sinds de bevrijding is het er niet op verbeterd, Een vernieuwd wetsvoor stel van Ackere, aangepast aan de nieuwe toestanden, werd nog eens door de link se coalitie van de hand gewezen liet heette dat de regeering zeil een magnifiek en volledig voorstel van orga nisatie van de economie zou voorleggen en dat daarin de Middenstand zijn recht matig deel zou krijgen. Maar intussentijd wordt maar steeds gereglementeerd, gecontroleerd, geïn specteerd en geverifiëerd de prijzen worden gedrukt op kosten van de Mid denstand de citroen wordt uitgeperst tot nog alleen maar een droge schil over blijft. Dat moet eindigen Al die mooie beloften die sinds 10 jaren gedaan werden moeten eindelijk eens ingelast worden kn daar waar het niet goe'dschiks gaat dan maar kwaadschiks De tijd van vragen en smeken is voorbij de tijd van EISEN is gekomen Ais eerste uiting van die onverzettelijke wil van de Middenstand om zijn be staan te zien eerbiedigen, wordt een grote MASSA-MAN IF ES f A TIE Ie Brussel op 8 September 1946 ingericht. Middenstanders, het ogenblik is daar om metterdaad te bewijzen dat gij WILT LEVEN. Uw plaats is op 8 September e. k. te Brussel. Al het overige is dien dag over bodig. Brussel moet daveren Brussel moet dien dag overrompeld worden De heren van Brussel moeten die dag zien en horen wat de Middenstand wil ALLEN OP POST De Katholieke Middenstandsbond van Ninove neemt deel aan de Massabetooging te Brussel op 8 September 1946. Wij vertrekken met den tram van 12 uur. Vergadering aan de Denderbrug. Wij verwachten een rairi|ke opkomst. Niet-leden worden ook verwacht. Hulde aan Zijne Majesteit LEOPOLD III KONING der BELGEN te Antwerpen op 15 Septemb. as. Op Zondag. 15 September 1945 huldigt de Provincie Antwerpen, samen met de delegaties uit de andere franschspieken- de en Vlaamsche provincies van het land Koning Leopold Hi in de stad Antwer pen. Hei inrichtend comité HET BEL GISCH NATIONAAL BLOK. atdeeling Antwerpen, heeft de organisatie op zich genomen. Tusschen Zuidstation en gerechtshof wordt te 10.30 uur een optocht gevormd die zich te 11 uur in beweging zal stellen Hij zal voorafgegaan worden door eeno machtige harmonie en dooi den Konink lijken Burgerkring van Antwerpen, in historische kleedij. zooals dit gebeurde tijdens de blijde intrede van Koning Leo polei III in de *tad Antwerpen. Er wordt voorbij het Koninklijk Pa leis gedefileerd. Alle deelnemers worden verzocht bloemen en groen mede te ne men ciie in een reusachtige bloemenhul de zullen neergelegd worden aan 's Ko ningspaleis. De vereenigingen die aan deze Ko- ningshulde wensehen deel te nemen vol den verzocht zich onverwijld in betrek king te stellen met het Secretariaat van het Belgisch Nationaal Blok. Stoopstraat 2. te Antwerpen, tel. 259.74. Hot secre tariaat is open alle dagen van 10 tot 12.30 u. en van 16 tot 18 uur. Alle inlich tingen en praktische schikkingen (spe ciale treinen, verblijf, eetmalen e. a.) worden daar verstrekt. 15 September moet een triomfdag wor den. Iedereen houdt dezen dag vrij en komt naar Antwerpen om getuigenis af te leggen van zijn trouw aan de Dynas tie en aan Koning Leopold III. Bij het Proces der Zalig verklaring van Priester POPPE. Den 21 Maart 1.1. werd door Zijn Exc. Mgr. Coppieters het bisschoppelijk pro ces voor de Zaligverklaring van Priester Poppe ingeleid Dat bisschoppelijk pro ces Processus Informativus heeft vooi doel een eerste onderzoek in te stel lcn aangaande de faam van heiligheid. .Ie deugden en de wonderen van den Die naar Gods. Een honderdtal getuigen zul len vooi deze Causa geroepen worden. Einde 1947 of begin 1948 hoopt men daar mee klaar te zijn en zal het heele dossier naar Rome worden gezonden. Daar be gint dan het groote onderzoek of het Apostolisch Proces, dat doorgaans tien tallen jaren in beslag neemt. Alvorens men echtei te Rome zelf di zaak aanpakt, worden eerst alle ge schriften van den Dienaar Gods aan een streng onderzoek, onderworpen. Van daar de plicht van alle geloovigen. die in bezit zijn van een of ander geschrift, dit te onderwerpen. Zijn Em. de Kardi naal en al de Bisschoppen van België, vaardigen elk voor zijn bisdom epn de kreet uit, waarbij al de geloovigen aan dien strengen plicht worden herinnerd. Zoo lezen wij in het dekreet van Zijn Em. de Kardinaal (dat van de andere Bisschoppen stemt daar nagenoeg mee overeen Wij gebieden aan de geloovigen van ons bisdom, die in het bezit zouden zijn van schriften van Edward Poppe. net- zij van zijn hand. hetzij dooi hem gedic teerd. hetzij in opdracht van zijnentwe ge gesc.hr. ren. in handschrift of gedrukt ei vóói einde September op het Aarts bisdom kennis van te geven en ze aldaar al te leveren. Worden niet bedoeld de gedrukte werken die genoegzaam be kend zijn. ie echter de oorspronkelijke stukki n zou willen bewaren, gelieve een copy van toe te voegen, waarvan de echtheid door ons zal worden vastgesteld Het oorspronkelijke zal later worden le- i ugbezorgd. Wie na gestelden datum nog een of ander geschrift mocht vinden, dat nut werd ingeleverd, blijft gehouden dit in te zenden, ook al zouden alle Pro cesstukken reeds te Rome zijn. In hoogergenoemde dekreten herinne ren Zijn Eminentie en hun Exc. de Bis- >ehoppon er eveneens aan. dat aile per sonen die iets belangrijks ten voordee- le of ten nadeele van de faam van hei ligheid van de deugden of mirakelen van den Dienaar Gods E.J.M. Poppe hebben in te brengen daarvan schrif telijk het bisdom moeten verwittigen, tenware zij reeds als getuige voor het Proces weiden aangewezen. Al degenen wier naam op de lijst der getuigen wer den ingeschreven, werden daarvan reeds vroeger verwittigd. We verzoeken de priesters, klooster lingen en geloovigen van Ons Bisdom hun godvruchtige gebeden met de Onze te vereenigen ter intentie van deze zoo belangrijke aangelegenheid aldus be sluit Zijn Exc. Mgr. Coppieters zijn ver ordening. Vele tienduizenden in ons land pries ters. kloosterlingen, catechisten, opvoe ders. kruistochtei's - groote en kleine met een woord al degenen, voor wie Priester Poppe een vaandrig en een Lei der was en blijft, hebben den wenk van Mgr. Coppieters niet afgewacht om voor Poppe's zaak te bidden. Nu de eerste stap naar de Kerkelijke Verheerlijking word gezet, zullen hun verwachtingen des te hooger gespannen staan en hun gebeden en offers des te vuriger en me nig v u 1 d i ge r word e n Od. JACOBS. Postulator Nieuwland. 183. BRUSSEL Een adres Neen HET GOEDE ADRES, voor alle bouwmaterialen blijft VAN BELLE te NINOVE GROOTE KEUS, BESTE KWALITEIT en voordcclige prijzen. ALS GE BOUWT schrijf ons, of telefoneer aan nummer 5. K. B. V. B. Zondag 1 September 1946 te 3 u. op het terrein aan den DOORN F. C. NINOVE tegen Sportkring GEERAARSBERGEN Reser Supporters allen op post i Komt uw ploeg aanmoedigen Groot Arondissementeel CONGRES DER C. V. P. onder motto De C.V.F in dienstman haar Volk Op Zaterdag 3] Augustus en Zondag 1 September heeft het tweede arrondis sementeel congres plaats der C V.P. van het arrondissement Aalst. De Zaterdag zal gansch gewijd zijn aan studieproblemen betreffende nood toestanden in ons arrondissement Vier bevoegde verslaggevers zullen hun bevin dingen mededeelen en de noodige be sluiten voorstellen. Zondag is het programma meer afge wisseld. Een jaar ging voorbij verslag over de werking der C.V.P in ons arron dissement. v Wati®ipeten wij nu doen ontwerp over cle komende werking. Overgeven der verantwoordelijkheid verkiezing van het nieuwe hoofdbe stuur. Trouw aan ons programma spreek beurt door Senator De Man. IN 'T ROOD PARADIJS Hierna volgen twee uittreksels uit «De Nieuwe Standaard» die ons een voor smaak geven van het leventje dat onze communisten ons bereiden. Ze spreken allebei een zoo overduide lijke taal dat alle commentaar overbodig lijkt. De 46-urenweek in Polen. Door een besluit uitgevaardigd p 8 De cember 1919. had de Poolsche regeering het aantal arbeidsuren voor do werkda gen op 8 uur vastgesteld en op uur voor den Zaterdag, terwijl de Zondag een rustdag was. De week telde dus 46 uren. Dorh de regeering te Warschau heeft nu besloten, de week van firt uren in te voeren, t.t.z. 10 uur arbeid per dag. In dit verband heelt Rusinek. sekreta- is der syndicaten aan het dagblad «Ro- botnik verklaard Wij hebben nu een ander doel dan dit van do mensohen uit den bourgeoisic- tijd.Wij streden voor een 8-utenwerkdag omdat de winst toch naar de industriee- lon ging. Nu is dat alles veranderd. Wij werken nu voor onzen staat en om de zelfde reden hebben wij het staken ver boden. (Inter.) Wat een Poolsch werkman verdient. Sedert de bevrijding beleeft Warschau een der meest catastrophale economische perioden, die het ooit heeft gekend. Vol gende cijfers geven ons een beeld van het verschil dat bestaat tusschen den vooroorlogschen levensstandaard on de hedendaagsche prijzen een arbeider zou 30.000 zlotys per maand moeten verdie nen om aan de levensduurte het hoofd te kunnen bieden. Doch het loon van een geschoold vakarbeider overtreft nooit do 6000 zlotys. En wat betreit den niet ge- specialiseerden arbeider, hij verdient 2000 zlotys. (Inter.) Katholieke Digest Dit degelijk maandschrift 96 bi/..) guldendraad der katholieke gedachte biedt ons in zijn Augustus-nummer op nieuw zeer belangwekkende artikels en beschouwingen uit de wereldliteratuur. Een blik op den inhoud van deze afle vering zal volstaan om ieder liefhebber van ernstige lectuur aan te zetten het boekje aan te koopen en door te lezen. Wij eiteeren: Ode aan Polen. Gegeerde buitenkansjes Mirakels zijn mogelijk. Mussolini's laatste optreden. De odyssea der Belgische klokken. Balans der Russische Expausie. Katholieken en Socialisten Een pluimpje voor U. jonge juf frouw Lof van den Aardappel Kerk en Staat in Rusland. Ze vroegen om honger te lijden enz. Herinneren we eraan dat Katholieke Digest te verkrijgen is in de stations kiosken of kan betrokken worden per abonnement bij Ausum. 138. Bondgenoo tenlaan, Leuven (150 fr. 's jaars 15 fr. per los nummer.) HOEKJE VAN DEN ARBEIDER. Betaalde Feestdagen Niettegenstaande de wet op de betaal de feestdagen geen onderscheidt maakt bij het beoordeelen in het toekennen van dit voordeel, moeten we onze leden opmerkzaam maken dat in de meeste bedrijven de paritaire commissie be voegd was modaliteiten vast te stellen in welke voorwaarden de werkman kan genieten van een bepaalde feestdag. Zoo heeft de paritaire commissie der Textielnijverheid op Vrijdag 12 April voor het jaar 1946 de volgende beslissin gen genomen. De betaalde feestdagen zijn als volgt vastgesteld 22 April 15 Augustus 1 Mei November 30 Mei 11 November 10 Juni 25 December In inrichtingen waar één of meerdere dagen tot hiertoe geen werkelijke ver- letdagen geweest zijn. zullen andere da gen aangeduid worden in overeenstem ming van de plaatselijke werkgevers- en werknemersorganisaties. Bovendien, in geval een dezer dagen in de week van het jaarlijksch betaald verlof valt. zullen de plaatselijke orga nisaties van werknemers en werkge vers. in gemeen overleg, een anderen dag aanduiden. Het loon dat te betalen is voor een be paalden feestdag zal gelijk zijn aan het loon dat de werknemer op dien dag zou gewonnen hebben indien hij gewerkt had. Het toekennen van een bepaalden leestdag wordt afhankelijk gemaakt van een bepaalde aanwezigheid in de onder neming. De werknemer zal maar aanspraak mogen maken op een eersten betaalden feestdag als hij minstens gedurende 15 dagen in de onderneming in dienst zal zijn. Er wordt als referentieperiode voor het berekenen der ongewettigde afwe zigheid aangenomen de tijdspanne tus schen een bepaalden feestdag en den daarop volgende feestdag. Om aanspraak te mogen maken op vergoeding \an één daarboven aange duide f eestdagen, mag de werknemer in de tijdspannen tusschen 2 feestdagen, per tiuinzaine of fractie van quinzaine die deze referentieperiode bedraagt, als een tijdsruimte overeenkomend met de waarde van een halven werkdag onge wettigd afwezig zijn geweest. Door onregelmatigheid moet men ver staan een afwezigheid te wijten aan om standigheden die afhangen van den wil van den werknemer en geschiedt zon der voorafgaandelijke toestemming van den werkgever. Voor de eersten feestdag van 1946. die viel op 22 April werd als referentieperi ode aangenomen de periode gaande van 22 Maart tot 21 April. STAD en OMLIGGENDE NINOVE BERICHT Instituut van cle Zusiers der H. H. Harten NINOVE Heropening van de Kostschool in ternaat begin September '46. Kom spoedig kennis nemen van de voorwaarden. Laat tijdig inschrijven. Gij weet bij ondervinding dai de visch vanst op den Dender van jaar tot jaar achteruit gaat en dat hij met geheelen ondergang is bedreigd indien niet drin eend maatregelen genomen worden. Een krachtdadige actie wordt dan ook overwogen, met volgend doel 1) Bevrijding van de bevuiling van het water door fabrieken en andere oor zaken. 2) Beteugeling van het stroopen en van het ongeoorloofd afvangen van den visch. 3) Herbevolking van de rivier door het opzetten van visch. Daartoe wordt een plaatselijke be .1 gesticht De Dendervisschers die voe ling zal nemen met Aalst. Geeraardsber- gen. Lessen enz. voor het oprichten van een verbond voor de heele Denderval lei. Om met het noodige gezag te kunnen optreden moot den Bond kunnen sprc- Vervolg op 2de blad. OP DEN UITKIJK Kamiel is nog niet uitgelegd. Verle den week, Vrijdag kakelde hij voor de Radio en legde weer een zwolpei Kamiei is geen uil. Hij kan dis ver zachtende omstandigheden niet inroe pen Kaïf.iel weet dat hij geen uil is, en denkt, geiijk veel menschen die weten dat ze verstandig zijn, dat hij het ver stand alleen in pacht heeft en dat al de anderen potuilen zijn. 't Is die kneep die Kamiel gelijk zoo veel andere zoogenaamde groote man nen belet van werkelijk groot te zijn, omdat dit klein kantje ze juist op de hoogte - of de laagte brengt van den doorsnee mensch. Kamiel teert op zijn reputatie. Hij is een van die komieken die het publiek het doen uitschateren van als ze op de planken komen, zelfs al is wat ze later vertellen nog zoo saai. Wij weten dat de micro van de Radio instituten. te Brussel en over heel de wereld precies geen Stoel der Waar heid zijn. Maar toch gaat het over zijn hout als een eerste minister die de re putatie heeft van verstandig te zijn, daar dingen komt-vertellen die het zoo geweldig aan den stok hebben met de waarheid. Hij is gewogen en te licht be vonden. De naoorlogsche toestanden vereisch- ten van wege ernstige staatslieden een politiek van samenwerking van gansch de bevolking. Zélfs had éen partij de absolute meerderheid gehad, ze had nog moeten beroep doen op de minderheden. Weet ge nog dat vóór de Engelsche verkiezingen. Churchill voorgesteld had, het kabinet van "Natinaie Unie voort te zetten welke ook-de uitslag der verkie zingen was In België hebben de socialisten het als hun ideaal uitgegalmd. C. V.P. in de oppositie te spijkeren. Achiel had na Pierlot ondervonden, dat het geen spel was met communisten in de regeering samen te zetelen om re denen die iedereen kent en die niemand vernoemt en die ik dus ook niet vernoe men zal omdat iedereen er angstvallig over zwijgt. En Achiel wou met C. V. P. regeeren. Maar Buset, versleten school meester. en voorzitter der socialistische partij wou niet en de partij wou niet tegen Achiel op en Achiel trapte het af... en toch is het C. V. P die scheef getrokken heeft zegt Kamiel. Kamiel weet dat hij en zijn vrienden dc bruggen opgeblazen hebben en dat ze V. P. zedelijk verplicht hebben de absolute meerderheid te betalen en dat C. V P. ze halen zal Daarom heeft Kamiel gesproken ge- lijk hij gesproken heeft en het spook van den Burgeroorlog opgeroepen. Dat is voor een staatsman niet alleen een dwaze daad. maar een slechte daad. Er zijn menschen die heele dagen pra ten over moorden en branden, en die er des nachts van droomen. Kamiel heeft ze hoop gegeven... Wij moeten Kamiel zijn gezegden niet dramatisch opnemen. Kamiel is een ko miek en hij meent nooit wat hij zegt. Conferatier de politieke smeerlappe rij En hij zegt nooit wat hij meent. Kamiel steekt het achter stoelen noch banken dat hij als kind misdienaar is geweest en dat hij geworden is wat hij is omdat zijn pastoor hem niet vertrouw de en hem niet wilde als onderwijzer. Kamiel heeft echter nooit de conclusie getrokken die er vingerdik op te rapen lag namelijk dat zijn pastoor ook geen uil was. en veel menschenkennis bezat. Het is dus geen drama. Toch ware het te wensehen dat hij van gezaghebbende zijde mocht verne men dat dergeijke dreigementen nie mand doen beven.Kamiel is tot de «nieu we» democratie made in Moseou toege treden. Moorden en branden is het echt democratisch middel om het gezag te bewaren of te verkrijgen. Jammer maar tot daartoe. Weet die menschen niet meer dat het lacismc zijn oorsprong gevonden heeft in dergelijke democratisrhe uitspat tingen Weten ze niet meer dat het Franco-regime in Spanje zijn oorsprong had uit den moord op Calvo Sotelo. de Spaansche C. V Per Weten die menschen niet meer dat het iormuleerd heeft op basis van vastge stelde feiten wie het zwaard hanteert zal door het zwaard vergaan A bon entendeur demi mot NATIONALE MAATSCHAPPIJ VAN BUURTSPOORWEGEN Aflevering bir.nen de 24 uren in Brabant, binnen dc -48 uren overal elders. De Den der klok Aan de lijnvisschers. DIENST VAN AFHALING EN BESTELLING AAN HUiS Telefoon Brussel 21.39.22 Ninove 118

Denderklok | 1946 | | pagina 1