Het belaag der Gemeenteverkiezingen i Het Land van den Glimlach Groote KONINGSMEETING Plechtige Inzegening der Nieuwe Kerk Twintigste faargang Prijs per nummer 1,25 fr. 9fr6l J3qo4>|0 El Sepuoj CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR TOONEELGILDE HOOGER OP N I N O V E Onder de kundige leiding van den gunstig gekende tooneel- schnjver Heer Marcel De Paepe wordt op 13 en 14 October alsook op Z.ondag 20 October e. k. het tooneelseizoen 1946 - 47 inae- zet met y In de hoofdrollen de sympathieke tenor Louis Van Poelvoorde en de bekende zangeres Bertha Roose. Kaarten van heden af in de Roxy -Gordijn telkens om 7 uur. Voor don eersten wereldoorlog weiden het fraaie uitzicht, den frisschL bouw- K 8 V B ZONDAG 13 OKTOBER 1946. 1Te 10 uur. NINOVE (Juniors) tegen DENDERLEEUW (Juniors) 2) Te 15 uur. M| de groote match *-• NINOVE I tegen S. K. DEINZE I de gemeenteverkiezingen aangezien als zeer belangrijk en den strijd om in deze verkiezingen te lukken werd daardoor zeer spijtig beinvloed. Gelukkig hebben wij andere zeden gekregen.Maar het zou verkeerd zi.'n indien wij gingen denken dat de verki zing van de gemeenteraden almeteens vz minder belang geworden zijn. De gemeente speelt in onze admini stratieve structuur een bijzondere, zoo niet de bijzonderste rol. Immers heeft de wetgever aan den burgemeester en aan den gemeenteraad een zeer verre gaande onafhankelijkheid gegeven die hen toelaat, in sommige omstandigheden, de hoogere besturen te dwarsboomen. Het is reeds dikwijls gebeurd dat een ot andere gemeente, geheel onwillig, zich verzette tegen de uitvoering van werken op haar grondgebied du meteen voor na burige gemeenten veel nut zouden ople veren. Dit is een klaar bewijs van de uitzonderlijke macht die in ons staats bestel aan de gemeenten wordt gelaten het is trouwens een hinderende overdrij ving van de anderzins gelukkige zell- standigheid van de gemeenten. Dank aan dit systeem is het beheer van onze ge meenten soepel en verscheiden en kan zich aanpassen aan de omstandigheden van plaats en van tijd zoodat de regels in een dorpje van Vlaanderen of van de Kempen niet zijn als deze uit een nijve re gemeente van de Borinage. Wij bedoe len dat het initiatief van üe gemeente besturen en bijzonder van de burgemees ters haast alles vermag om de gemeente te oriënteeren naar hare toekomst, om er de reglementen uit te aardigen en toe te passen die best geschikt zijn voor den aard van de inwoners en van hunne bezigheden, die hunne cultureele ontwik keling zullen bevorderen, die de orde zullen verzekeren zoo op den publieken weg als in de vele omstandigheden waar in de private belangen in aanraking en soms in botsing komen, die de moreele en physieke gezondheid van de inwoners moeten vrijwaren en bevorderen, die de verdere ontwikkeling moeten verge makkelijken. die het onderwijs en de opvoeding moeten verzekeren van de eerste jeugd in één woord, haast alles wat ons uit hoofde van ons leven in ge meenschap aanbelangt wordt beheerd, bevorderd of bewaakt door de gemeen tebesturen. Er zijn tal van treffende voorbeelden in ons land die onomstootbaar bewijzen hoe gelukkig de invloed van degelpke gemeentebesturen kan zijn voor do ont wikkeling van stad en dorp, voor den groei en den bloei van de respectieve gemeenten. Wij kennen steden en dor pen waar ons oog gestreeld wordt door tiant. den zwier van mooie straten en lanen, de rust van parkjes eg hoven, waar onze ooren pret hebben aan kunst volle zang en muziek en waar onzen geest met blijdschap openstaat voor hoo- ger cultureel leven. Wij zien dat hier en daar met klaren toekomstzin gewerkt wordt om den arbeid tegemoet te ko men. om den handel te bevorderen en de nijverheid te ontwikkelen land-, water- en spoorwegen worden aange wend om het instrument te zijn van zooveel opborrelende leven en midden t geweld van den strijd om 't léven zien wij dat men, hier er. daar.'niette genstaande alles, er voor zorgt en daarin lukt. om doorheen het stof en 't zweet toch de schoonheid van den mensch te bewaren. Dat is dan de macht van een wijs be stuur Wij beleven moeilijke, zeer moeilijke tijden maar ook tijden van overwinning. Hoe dikwijls reeds hebben wij ondervon- don dat den tol die wij nog aan den oor log te betalen hebben daarin bestaat dat w ij zeer moeizaam tot normale toestan den komen omdat niet alleen de machi nes. de administratieve staatsmachine, is vastgeloopen. maar ook omdat den geest van deze die zich daarvan moeten bedienen troebel is geworden. Wij zit ten ir. een gevaarlijke kringloop van mistoestanden, verkeerde of onvolledige regit orienteering en nieuwe mistoestan den waaraan we dringend, en geen se- eonue te vroeg, moeten ontsnappen. Het is jammer genoeg zoo ver gekomen dat we. ook op gemeentelijk terrein in de onwettelijkheid leven. Dat moet ein digen of we gaan regelrecht naar de dictatuur langs het straatje van de re volutie. Wie zou durven te beweren dat we zooiets moeten betrachten. Welnu dan moeten we ook niet blind jijn en passief tegenover den geschapen toestand. Een volledige ommekeer is noodig om een eind te stellen aan de onmenschelijke staatsinmenging, aan de alles ontredde- i ende onwettelijkheid. aan den onwaar- digen vervolgingsgeest, aan de tergende inkwisitie-methoden. aan alles wat ons onwillekeurig doet terugdenken aan de methoden van de gehaatte Gestapo. Daarom zijn de gemeenteverkiezingen zoo belangrijk, daarom moeten de vrije burgers van dit land met het volle besef van hunne verantwoordelijkheid kiezen tussehen de eandidaten aan wie zij het bestuur van hunne stad gedurende zes jaar willen toevertrouwen, niet uit geest van partijdigheid, maar met het bewust zijn dat de algemeenheid door dezen het best zal worden gediend. Vandaag, 13 Oktober, te 1 7,30 uur, te Denderleeuw, in de zaal C. V P KI- F,0w«r°£ Dr\BAUR hef woord Nlnove MOE t en ZAL vertegenwoordigd zijn vv ij vertrekken met den trein van 17.35 uur. Parochie LEEBEKE. Op Zondag 20 Oktober aanstaande om 9.30 uur aoor Z. E. H. DELFOSSE Pastoor- Deken van Nlnove. i Je inzegening zal processiegewijze het Allerheiligste o vergedragen worden riaar de nieuwe kerk Hierna PLECHTIGE HOOGMIS in de Nieuwe Kerk waaronder aanspraak door z E. H. Beken van Nlnove. De geloov.gen, vrienden en weldoeners worden tof die Plech- tigheid uitgenoodigd. Inwoners van DENDERHOUTEM en omliggende OPENING DINSDAG 15 OCTOBER DER APOTHEEK PENNE Bovendorp, 100 DENDERHOUTEM Alle voorschriften der Heeren Dokters worden gewetensvol uitgevoerd. Alle Specialiteiten. Drogerijartikelen. Duivenprodukten zijn verkrijgbaar. De ziekenbonden zijn wcü.im Steeds ten Uwen dienste, Dank bij voorbaat Apotheker MAURITS PENNE. MIDDENSTANDSNIEUWS De leden van den Katholieken Midden standsbond worden allen uitgenoodigd tot de Algemeene Vergadering op Maandag 21 Oktober 1946, te 19.30 uur in het lokaal Middenstandshuis Be verstraat te Ninove. Den Heer Karei FRANSMAN, ontler- vooiziiter, zal een toespraak houden over De uitbreiding en verfraaiing onzer Stad Riet-leden worden ook verwacht. NINOVE STAD en OMLIGGENDE Dronkenmanskuren Zekere Amandus V. W. wonende të Meerbeke bevond zich tc Ninove met zijn gespan en ging zich een glas bier koopen in het Café Van Albert De Villc gelegen aan den Os. Daar hij dronken was duurde het niet lang of hij kreeg twist met de bazin. Het ging er zelf zoo ver dat het van woorden tot daden kwam. de man nam zijn karwats van zijn gespan en sloeg deze in stukken op den rug der bazin. De politie werd hiervan verwittigd doch toen deze ter plaatse kwam wilde dc w oesteman zich hiertegen ook ver zetten. maar zulks werd hem betaald gezet. Hij werd opgeleid naar het stede lij k gevang waar hij werd opgesloten. Pioces verbaal werd ten zijne laste opge maakt. Allo Allo Ze zijn aangekomen de nieuwe KAMIONS RENAULT 300 K. 1 ton 2 ton 3 1/2 en 7 ton. onmiddellijk beschikbaar Voor inlichtingen en prijzen zich wenden tot Garage Theo BEEKMAN, NINOVE TOT DE OUDERS van Belgische meisjes gehuwd met Amerikaansche soldaten C.V.P.-POLL Tt NINOVE Zondag 1. 1. had in het lokaal Ons Huis de poll plaats der C.V.P. van de lijst der kandidaten voor de aanstaande gemeenteverkiezingen. Tah ijk waren de C.V.P.-leden opgeko men. Om 15.15 uur opende den Heer Dr. Vander Hulst, voorzitter der plaatselijke al deeling der C.V.P.. de vergadering. Hij dankt hartelijk de leden poor hunne tal rijke opkomst. In enkele bewoordingen doet hij het groote belang van den poll uitschijnen. Hierop brengt hij een war me hulde aan den Heer Senator De Clercq. die 25 jaar lang. onbaatzuchtig, de partij heeft gediend, en hare belan gen glansrijk verdedigde in het gemeen tebestuur. Hij aanvaardt geen mandaat meer voor de gemeentepolitiek en laat de leiding der partij aan de jongere ge neratie over. Deze woorden werden spontaan toe gejuicht. Daarna gaf den Heer Voorzitter lezing van de lijst, opgemaakt en goedgekeurd dooi het bestuur der C.V.P.. en toonde de wijze der stemming aan. De lijst werd door meer dan 2/3 der aan wezige leden aangenomen. Na een dankwoord van den Heer Voor zitter voor de uitgebrachte stemming, gal hij het woord aan den Heer Karei Fransman. 1' kandidaat. In een korte maar kernachtige toespraak doet den Heer Fransman de belangen der aan staande gemeenteverkiezingen uitschij nen en verklaart dat al de kandidaten eensgezind don strijd zullen aanbinden volgens de richtlijnen van de Christe lijke Volkspartij. Daverende toejuichingen vielen deze toespraak te beurt. Deze vergadering werd besloten met een oproep van den heer Voorzitter, om allen met vereenigde krachten samen te werken aan de overwinning van de Christelijke Volkspartij hier in onze stad Begin van braad Vrouw ioopl brandwonden op. Des morgens wanneer de echtgenoote Vun Coyman illero. wonende Brussel straat. het vuur in de kachel wilde aan steken ging dit volgens haar meening niet rap genoeg en beging de onvoor zichtigheid van n busje te nemen waar- hl zich een hoeveelheid mazout bevond Zoodra de vrouw dit vocht op het vuur goot. had er een geweldige ontploffing plaats en in een oogwenk stond de bus in lichte laaie. Gelukkig behield dc vrouw haar koelbloedigheid en wierp de brandende bus in een aanpalende ka mer waar het vocht zich op den vloer uitbreidde en de vlammen oversloegen naai een hoeveelheid kleedingstukken die aan een kapstok hingen en die totaal vernield werden. Op het geroep en ge kerm der vrouw kwamen buren toege sneld die er in slaagden het vuur te over meesteren. De vrouw had brandwonden aan de rechterhand opgeloopen en moest door een geneesheer verzorgt worden Door de politie werd een onderzoek in gesteld. Dieven met een mageren .buit. Kr gaat schier geen nacht voorbij zon der dat men hier of daar in onze stad een diefstal pleegt. Thans zijn dieven er in geslaagd in den tuin te dringen van den heer Gustaaf De Boitselier wonende Steenweg naar Aalst. De schelmen had den het gemunt op het pluimvee doch ze moeten verrast zijn geweest, vermits ze slechts vijf kippen, die buiten hun hok sliepen hebben meegenomen. De achterdeur was opengebroken doch in huis werd niets ontvreemd. De politie kwam ter plaatse en stelde een onder zoek in. TAXI TAXI TAXI Frans DE CLERCQ Koepoortstraat, 5 Tel. 592, NINOVE OP DEN UITKIJK Tussehen de twee Lieve Vrouw-dagen: 15 Oogst-8 September maken de zwalu wen haar benden voor den trek voor de groote reis naar het zuiden. Ze doen het stelselmatig, zonder almanak en al wat op 8 September niet weg is, blijft, en is ten doode opgeschreven. De gemeenteverkiezingen zijn op komst. En dat is het signaal van de groote trek van de oude politiekers die in ons bestuursapparaat nog nestelen. Spij tig dat zij hec instinct der vogelen niet hebben want hun verstand laat ze in den steek, ze worden schichtig en ner veus gelijk een paard dat stormen gaat. Oud-kanselier van Oostenrijk von Schusehnnigg is naar België gekomen. Communisten en Socialisten zijn te keer gegaan gelijk den duivel in een wijwa tervat Hij mocht niet binnen en hij kwam binnen sprak... Jammer waar is de schoone tijd dat tante Jeanne met haar bende het hooge woord voerde en dat heel het land er voor zweeg Schusehnnigg is katholiek,, en is de eerste weerstanden geweest tegen Hitier Vei laten door alle groote Landen, Rus land incluis, bleef hij zijn land trouw tegen Hitier en zijn bende en ging van het regeeringsgebouw naar den bak. Hij heeft nooit het hoofd in den schoot ge legd en heeft al de frontstrepen van het concentratiekamp. Waarom is dien storm opgegaan in het .Lamp der ras-echte-roode-patriotten? Toch niet uit sympathie voor Hitier Die sympathie is dood en begraven se dert 21 Juni 1941. Neen, maar Schusch- nnigg is katholiek, is van rechts En de incivieken zijn rechts en rechts zijn net incivieken En sommige menschen zouden nu eens zien dat het niet waar is. Als ge de bla den moogt gelooven was de socialisti sche depute. Marcel Gregoire. zoo kwaad omuat Schusehnnigg sprak dat hij er met roede, natuurlijk tomaten naar gesmeten heeft. Burgemeester Van de Meulebroeck heelt aan de Brusselsche sectie van een weerstandgroepeering een vlag overhan- aigd: Uit denzelfden hoek heeft dezelfde storm geblazen., 1 Was nochtans niet een van die weer- standsgroepen die spontaan geboren zijn den 4 den September, hun eigen volk hebben gepest en een beetje stuk gesla gen om veel te kunnen pikken t Zijn er die tegen de Duitschers heb ben gevochten, en die, als hun werk ten einde was, hun wapens hebben afgege ven. Maar die groep was nationaal en koninklijk. Verstaat ge niet dat dat spelbrekers zijn die de menschen leeren wat verschil er bestaat tussehen weerstand bij daad en \v eerstand b:j naam Li de Kamer van Volksvertegenwoor digers hebben ze gekeven, erger dan in t straatje. Mr. Buset heeft daar zoo zijn nestel afgedraaid. Mn Buset wie is dat Wel 't schijnt dat dat een versleten, pardon, een ge- pensionneerd schoolmeester is, die den grooten patron Vander Velde opgevolgd heeft aan het hoofd der Socialistische Pan ij. Dat -zijn van die malheuren die gebeuren. Mr. Buset zijn galblaas is niet gepensionneerd. En hij heeft ze leeg ge spuwd op C.V.P. en op de katholieke Middenstanders want de andere zijn heilig als heiligen beeldekens. Voor Mr Luset is het van zelf sprekend dat het genoeg is katholiek te zijn om deugniet te zijn. Spijtig dat niemand aan Kamiel ge vraagd heeft wat hij dacht over de rede van zijn baas Buset, en of hij er geen woordje zou over zeggen voor de Radio C V.P. alleen is nieuw. Nieuwe gedach ten nieuwe mannen, nieuw programma voor nieuwe tijden. De oude politiekers, a la Buset. gré- goire en Cie. worden gewaar dat de ge meenteverkiezingen den «trek tijd in luiden. en ze zitten met den daver voor de davering die komen moet Tconeelgroep Stillekens Aan Burgtdam geeft op 3 November 1946 «CABARETAVOND» I Belgisch afgevaardigde van de National Catholic Welfare Conférence. U.S.A. Prinsstraat, 13. Antwerpen Ongeveer 2000 onzer Belgische meisjes zijn getrouwd met Amerikaansche soldaten de meesten met katholieken, sommigen met pro testanten. enkele met ongeloovigen. Het is hier mijn bedoeling niet de aandacht te ves tigen op de voor-of-nadeelen van dergelijke huwelijken. Wat ik wel zou verlangen toch dat iedereen wete is het volgende Van die ongeveer 2000 Belgische meisjes zijn er tot op den dag van heden 1190 reeds vertrokken naar dc Vereenigde Staten meer dan 700 wachten nog hun beurt at om te vertrekken. Van degenen die reeds vertrok ken. kwamen de meeste gelukkig ter ge- wenschte bestemming. Eer. zeker aantal ge huwden. helaas moesten (wat wel te voorzien was) bij hun ontscheping in Amerika de groo te teleurstelling beleven dat ze niet meer ver wacht. werden. Dit voor redenen die ik hier niet hoef te bepalen, en die overigens ieder een kan gissen. Het moreel gevaar daardoor ontstaan voor onze meisjes, in een hun totaal vreemd land en een hun totaal vreemde om geving. is evident, en kan moeilijk overschat worden. Om dit moreel gevaar is The Natinal Catholic Welfare Conférence» van de Veree nigde Staten ten zeerste bekommerd. Daarom worden de ouders wier dochters naar Ameri ka vertrokken zijn om er hun echtgenoot te vervoegen, verzocht zich zoohaast mogelijk (indien ze zulks nog niet deden) te verge wissen of hun dochters ter gewenschte be stemming aankwamen Vernemen ze dat zulks het geval niet geweest is, dan wordt hun ge vraagd het hieronder opgegeven formulier te willen invullen, opdat de National Catholic Welfare Conference, die haar hoofdcentrum heeft in Washington en vertakkingen in de voornaamste steden van de verschillende Sta len van de U.S.A de noodige opzoekingen kunne doen. Ook de ouders wier dochters reeds ter ge wenschte bestemming kwamen, en de ouders dergenen die nog zoeken te vertrekken, zou den wel doen dit zelfde formulier in te vul len. In een land uitgestrekt zooals do Veree nigde Staten, en meestendeels niet-katholiek, zal het onze katholieke Belgische meisjes aan genaam zijn en moreel sterkend,in betrekking te kunnen komen met welmeenende Ameri kaansche katholieken. De leden der National Catholic Welfare Conférence, verspreid over geheel Amerika, vragen niet beter dan een helpende hand te reiken maar om zulks te kunnen, moeten ze natuurlijk eerst weten tot wie en waar. Ouders, stuur me zoohaast mogelijk de ver langde inlichtingen volgens deze formule Onze dochter,«naam en voornaam) van (adres hier in Belgie) gehuwd met rnaam en voor naam van den Amerikaanschen soldaat) heeft (of zal) Belgie verlaten den (datum) langs (naam van de haven van inscheping) en is in Amerika aangekomen (of zal aankomen) den (datum) te (naam van de haven van ontsche ping) om haar echtgenoot te vervoegen te 'adres van den echtgenoot in Amerika dit vooral klaar opgeven a.u.b. met aanduiding van plaats, (stad of dorp) straat, nummer) in den Staat van (naam van den Staat in de U. S A., b.v. Texas, Wyoming, Ohio of wat staat het ook weze.) Hoe duidelijker en vollediger uw informa tie. des te gemakkelijker onze reddende en moraliseerende aktie. J. THEYSKENS S.J. m Hl-* Hij mocht niet snrekfn ar, uu - V14 iUJ "R" i'ry: V;:. A-v.-'-s. 5 i. -'WW-'. V ■V V, -y?~*aw

Denderklok | 1946 | | pagina 1