roole Spreekbeurt Op Zondag io November Sprerkster Mej. VtLKlOfmjl&jt Voor onze vrouwen Aigemeene Vergadering Ziekenbond De Chmstene Volksliefde,, te 3 uun in de zaal ONS HUIS Twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 10 November 1946 VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. CHRISTEN, Postcheckrekening 1862.54 N secretaresse van Je Lanaelijke L.V.H. Vrouwen C. V. K.-ers er heen i' Her beiang van de aansra De uii/.onuei iijKe uetoekeni-» van ae aan slaanue gemeenteverkiezingen kan nie mand ontgaan zij zullen een herkan sing zijn voor de jongste aigemeene ver- Kiezingen. iNiets bewijst uit beiei üan riet strooibnelje waarmede ue sociuiis- ten hier uen verkiezingsstrijd iieüben ingezet het spreekt uitsluitend van ue regeeringspolitiek. liet zinspeelt zei!: niet op ue gemeentepolitiek. Vvelke waren de uitslagen .an de par- lementsvei Kiezingen 1. - Machtig succes van de C.V.P. die Ue vroegere posities van ue katholieke partij voorbij streelde en op een zetel na ue absolute meerderheid vei witri m den Senaat 2. - Standhouden van de Socialisten, die hunne posities handhaaiden, onumiks de communistische concuri enne. V\ at een succes mag geacht worden, wij gever, tiet sportief toe 3. - Verpletterende nederlaag van de li beralen, die de hellr van nun zetels in boetten beter kunnen de liberale kie zers niet laten voelen uat zij niet t ak koord waren met het beieid van hun partij 4. - Fiasco voor de communisten, die die. eens de keilt van u< o.J oi G»J /.(.'iels behaalden die zij hoopten m d<- wacht te sleepen, dank zij de voor hen buiten gewoon gunstige omstandigheuen. vV at moest, redelijker wijze, uit me uitslagen afgeleid worden Dat het iand zijn vertrouwen gesehonken had aan de twee sterkste partijen m de volg orde de C.V.P. en de socialisten. En bij gevolg. aangezien geen van beide de absolute meerderheid had behaald, dat zij op elkaar aangewezen waien om het iand de stevige en duurzame regeering i«* schenken die het noodig had. De eerste die dit inzag was At Van Acker, op wiens naam de neele vei kiezingspropaganda door de regeerings- partijen was gevoerd hij weigerde vlak af nog een regering samen te stellen o? het land te helpen besturen, zonuei de C.V.P. Het was te nemen ol te laten toen. wegens de onverdraagzaamheid van een handvol politieke kopstukken, die de uitspraak van het kiezerskorps aan hun zolen lapten, de onderhandelin gen met de C.V.P. afsprongen, trapt» hij het af en trok uitrusu n naar Portu gal. Welsprekender kon hij niet laten voelen dat hij er een lepel van binnen had Het gevolg kennen wij na weken en weken palabcrs kregen wij een zooveci ste overgangsregeering. waarin de par tijen vertegenwoordigd zijn in ave- reehtsche verhouding tot hun macht en tot het vertrouwen van het kiezerskorps' Hoe grooter de dekking, hoe meer porte- eiiiei arsuc gcmeenreverksezingeri ieuuie.-» De k.ibeiaien en communisten, cue samen nog geen vieroe geaeelte van m- kiezerskorps ui .maken oesemkken over ue twee aerden van net regeenngs- gez^g, terwijl ue C.Y.F. in de oppositie u gc-spijkeru bleet en ue socialisten, uie aneen ad meer zetels leiien in net nai ienient uuu iioeraien en commumsten .-•aiiic n. net met een derde van ue porte- ïeunies en van net ïegeenngsgezag moe ten stellen Als, ciut ik., algemeen stem- rccnt op zijn kop ruet zetten is, wat is net uan De eerste vraag die de kiezers zijde- ui igs zulien moeten beanlwooiuen is uan ueze zijt gij daannede t akkooru Z.OO ja. uopt uan vooi ue regeei uigs- pai tijen. Want oenaien zij een succes, Ou C.V.P. cischr van ue Open bare besturen eerbied voor den persoon en voor de familie. zij zuilen uaar uit afleiden uat net ianu oen aanwakkert om in ae zoogezegde i.nksciie politiek te volharden. /.oo niet, toont uat gij het moe zijt en emi voor ue C.\.P. net is ae eenige m.iniei om rede te doen verstaan. Wie met nooren wil moet voelen Alleen een regeenng waarin de sterk ste partij in het iand zetelt, een regee nng uic voor een iiioeite, betrouwbare parlementaire meerderheid beschikt, aan een einde stelten aan de huidige -uurioesiieid en onmacht. ij w eten wat uaar door de regeeiings partijen, op geantwoord wordt indien ue C.\ .P ;n de regeenng niet zit, dan is In t door haai i ïgen schuld, omdat zij C'Vi óre ven eischen heelt gesteld en nog stelt. ual is met waar De C.V.P. was en bhjtt bereid de ver antwoordelijkheden op te nemen. Zij telde ol zij stolt hoegenaamd geen over- •areven of aannemelijke eischen. Gema tigder dan zij geweest is, kon zij wer kelijk niet zijn. è.cike hare houding geweest is en hoe die houding uitsluitend ingegeven was en blijft dooi haar plichtbewust zijn jegens Vorst, volk en land, zal hier een voigende maal bewezen worden. De kiezer moet. inderdaad, helder en duidelijk weten bij wie de schuld ligt, zoo het land de gezaghebbende regee nng nog niet heelt, die er morgen komen moet, wil een ramp bezworen worden. De C.V.P. is de partij van allen van allen die wenschen orde, vrijheid, recht. De ziekenbond De Christene Volksliefde nodigt al zijn vrije en verplicht verzekerde leden vriendelijk uit de bij te wonen, welke plaats heeft op Dinsdag 12 November te 7 I /2 uur zeer stipt in het lokaal Ons Huis Dreefstraat te Ni nove. DAGORDE 1. Uiteenzetting der werking. 2. Plichten en rechten der vrije en verplichte verzekerden. 3. Üecoreeren van 7 bestuursleden. 4. Allerlei. 5. Kosteloos afloten van een splinternieuw rijwiel onder de aanwezige leden. HET BESTUUR. N. B. Van elk huisgezin moeter iemand aanwezig zijn om de nieuwe onderrichtingen te verstaan en na te volgen. Dus alien op post Hoe sprak Koning LEOPOLD Mi zich uit tegenover het Sociale Probleem en de Nationale Economie Het is de plicht dèr chefs eener on derneming aan al degenen die deehie- men aan de gemeenschappelijke taak. een billijke vergoeding voor hun pres taties en een waardig bestaan te ver zekeren. Het is een groote vreugde voor mij, heeren werklieden, mij heden aan de zelfde tafel te bevinden als U en ik ben gelukkig de gelegenheid te vinden om als mensch tot mensch met U te spreken, ieder van U in zijn vak, in zijn afzonder lijke bedrijvigheid zelfs, kan en moet een persoonlijkheid worden. Het land ondergaat de nieuwe en wreede beproeving van den gedwon- gen arbeid. Vooral het lot der vrou- wen is beklagenswaardig. Ik bid het Roode kruis met een bijzondere zorg een vraagstuk te onderzoeken, dat me zeer nauw aan 't hart ligt, en me ten spoedigste maatregelen voor te stellen om het lot der arbeiders te verzachten, die reeds zoo zwaar door den oorlog getroffen zijn.» Verders Het ware. meen ik. van hoofdzake- lijk belang een organisme van econo- misehe studiën te stichten, dat zijn waarde zou zien bekrachtigen door zijn drievoudig karakter van ani- veisuliteit. bestendigheid en zelfstan- digheid. Indien wij werkelijk den oorlog wil- len weren en den mensch tot vrediger gevoelens willen stemmen, dan moc- ten wij den moed hebben het econo- misch vraagstuk in zijn algemeenheid te beschouwen en een oplossing te ge- ven aan de groote problemen die drei- gend voor de gansehe menschheid op- rijzen de verdeel ing van de grond- stolfen, de verdeeling van de wissel- middelen, de internationale verdee- ling van den arbeid, het evenwicht tusschen de landbouwerslanden en de nijverheidslanden, enz. En zulke Vorst wordt geweerd door de huichelarij voor rood- blauw cn sikkel cn hamer. Geen dictatuur, onze Vorst terug Onze C. V. P. mannen staan er borg voor op 24 November. Hier zijn onze KANDIDATEN FRANöMaN Karei, handelaar, uittred. DE i/IUY ÏLR Jozef, syndikaatbode, uitt. VAN VAERENBERGH, Gerard, veearts, bCrlEc.iki.lNCK Georges, bediende, DE ïucfviAECKER Annand, aavokaat, Lit. GRANuE Remi, wever, VAN LAETHEM Louis, fruithandelaar PROVE Karei, geneesheer. l)E DEYN Frans, bediende, ÜE BACKER Estelfe, handelaarster, VANDEN 8ERGHE Karei, notaris, VAN DER HULST Frans, heelmeester, VAN DEN HAUTE Theofiel, nijveraar, Heil C. V. P. HET LIBERALE STANDPUNT De h. Van De Velde, advocaat, een der leiders van de liberale partij te Leuven, zegde, deze week, voor de radio onder meer ij verlangen in alle omstandighe id enger. aan bijna de helft van die prij- te geven, die vereenigbaar is met het le ven in de maatschappij. Verde. wat hare politieke richting I etrelt. wil de liberale partij zelfstan dig blijven, zij wil zich onthouden van eiKe .veihelling, het zij naar rechts, het zij naar links Schoone zelfstandigheid Denkt de li bera k leider dat alle menschen slapen of blind zijn of van hun verstand beroofd en bijgevolg niet weten, niet zien. niet gevoelen dat de liberalen innig samen- wei ken met..., en heel ver overhellen naar het communisme. Nochtans, voor diegenen, die nog niet Wilt gij 't land uit de gracht Brengt C.V.P. aan de macht in siaap gewiegd zijn. voor hen die niet blind zijn er, voor hen die nog over hun verstand meester zijn en dus weten dat de liberalen het spel der communisten zeer vergemakkelijken, voegt de libera len leider van Leuven er aantoe <i de aanwezigheid van die centrale, van de liberale partij, is voor de welvaart en misschien zelfs voor het bestaan to van het land noodzakelijk. Heerlijke welvaart Twee jaren na den oorlog gevoelen wij deze welvaart zeer goed. Onder meer twee voorbeel den om die gezegende welvaart te ge voelen 1. verscherping der rantsoeneering en tot li is er te veel kaas Luister We vernemen uit Charleroi uat er in den loop der maand Juli 243.000 Kg. kaas gelost werd op de kaaien van Marcinelle. Zij werd opgestapeld in de kelders in eene onderneming van Char leroi. Deze kostelijke waar werd de prooi der w ormen en wanneer de kaas op het punt stond van alleen te marcheeren kwam de ravitailleringsdienst eens kij ken. Het schijnt zelfs dat Lalmand per soonlijk is komen zien. Hij gaf opdracht om alles te hersmolten (de wormen na tuurlijk inbegrepen) En zeggen dat er 1800 controleurs zijn en nog honderden agenten erbij van het Ministerie van ravitailleering. 2. Opeisc'ningen van vee en toch is er te veel vleesch. Luister De Gouverneur van Hene gouwen heeft Donderdag te Bergen de burgemeesters der streek bijeengeroe pen om er eene uiteenzetting te hooren van den heer Van Den Boom, algemeen directeur bij het Ministerie van Ravi tailleering. De zaak der veeopeischingen werd opgeworpen en er werd er op ge wezen dat 23.000 Kg. bevrozen vleesch opgestapeld te Nimv. door het vilbeluik moest opgeruimd worden, daar het vleesch. voor verbruik, ongeschikt was geworden. (Lib. Belg. 2-11-46). Allo menschen van goeden wil hebben genoeg van zulke welvaart. Vele goed- denkende liberalen hebben reeds de oo- gen opengedaan en de gevaarlijke over helling naar links begrepen hun zij eer. Zij hebben gezien dat de liberale partij van heden niet meer de liberale partij van vroeger is zij zij zijn niet te vin den voor avonturen. Sommige goeddunkende liberalen heb ben den moed nog niet gehad aan die overhelling naar het communisme vaar wel te zeggen. Spijtig voor hen moch ten hunne oogen opengaan voor het te laat is en mochten zij zich bewust wor den van de schromelijke verantwoorde lijkheid die zij dragen willen of niet deze liberalen werken voor het commu nisme waarvan Churchill onlangs zegde: het communisme is de afschaffing van De C.V.P. dient de rechtvaardige belangen van allen. Zij strijdt niet tegen iets maar voor iets. alle vrijheid en de troonbeklimming van net slavendom Wij steken onze gehechtheid aan Soviet-Kusland niet weg en erkennen gaarne, dat wij met enthousiasme dezes buitenlandsche politiek ondersteunen. Edgard Lalmand op het laatste Kongres der Kom. partij. De laafsten der Mohikanen. De laatsten der Mohikanen, anders ge zegd. de liberalen, zijn terug op 't oor logspad 't Zal een hunner laatste keeren zijn, want na alles wat zij de laatste jaren uitgespookt hebben worden zij door nie mand meer als serieus opgenomen. Hun partijdige enggeestige drijverijen inzake epuratie, hadden ai aan velen de oogen geopend en hun monsterverbond met de communisten heeft hen den ge- j.adeklop gegeven. Het zal niet baten dat zij nu, vlak vóór de verkiezingen, hun dak laten be zetten. hun salon doen arrangeeren of een nieuw plunje laten maken, nu ieder een weet dat zij den middenstand mee helpen verwurgen. Loontje komt om zijn boontje Overigens wordt hun partijtje zoo schraal en doodmager dat zij met moeite nog een kandidatenlijst kunnen bijeen scharrelen. Als men ue geruchten die de ronde doen mag gelooven, zal het openbaar De C.V.P. alléén brengt redding in dezen tijd. Zij is klaar, eer lijk cn konsekwent. maken van hun kandidatenlijst iedereen met verstomming, ja, met verbittering slaan Men moet maar duiven Of de Ninovieters echter met dien durf .om niet meer te zeggen, gediend zijn. zal de toekomst leeren er zijn aan 't Albertkanaal andere troepen uiteen- geslegen niewaar dan die van Mohi kanen. 't mogen dan nog de laatste zijn spoorloos verdwenen zijn uit de kathe draal te Gent was het een bloot toe val. of was het een symbool zijn er in België wondere dingen gebeurd. Wij begrijpen best dat er menschen zijn die den immer levenden Rechtvaar digen Rechter ook spoorloos zouden wil len doen verdwijnen. Maar Hij leeft en zijn Woord leeft en zijn «jurisprudence» heeft in het geweten van ons volk nog altijd kracht van wet. Daarom staat de Goede Herder die zijn leven veil heeft voor zijn schapen nog altijd in de hoogachting der massa en wordt de vluchtende gehuurde knecht uitgefloten. Wacht tot met de kiezing OP DEN UITKIJK Dees week is gebeurd wat nog nooit ge beurd is La Libre Belgique knock out geslagen in de eerste round Mijn oogen hebben er van geschemerd, ik heb achtereenvolgens drie verschillende brillen opgezet en ik betrouwde noch mijn oogen, noch mijn brillen en ik liet mij voorlezen. Maar :t was juist. De Libre meende dat zij O. L. Heer bij zijn baard had... en ze had den duivel bij zijn staart Ze meende door gepu bliceerde documenten zwart op wit be wezen te hebben dat in sommige minis teries, ambtenaars in openbaren dienst, communistische partijbelangen behartig den. Een betrokken ambtenaar stuurde recht op antwoord. Indien hij bij een aanvraag tot vergoeding voor politiek gevangenschap het bewijs gevraagd had van aansluiting bij de communistische partij dan was het omdat de betrokken minister, net als zijn voorganger a priori aanvaard had dat ieder weggevoerd com munist een politiek gevangene was. Zoudt ge daarvan geen sterrekens zien (zonder woordspeling op de Soviet- ster) en zelf naar de planken gaan Wie geen ai te korte memorie heeft weet nog van tijdens de bezetting. Er liepen leelijke menschen rond, dieven die stalen niet van honger maar van dorst en de rest dieven die kiekenhok ken gingen plunderen en kiekens in vol len leg. den nek omwrongen en meedroe gen om te gaan fuiven met plaisante en complaisante schepseltjes. Huisgezinnen met kleine kinderen, met oude of zieke menschen werden op die manier, harteloos van de allernood zakelijkste eieren beroofd. Iedereen was er akkoord mee dat zul ke kerels niets meer waard waren dan een steen aan den nek en 't water in Het was toen het gulden tijdperk der dieven. Het Belgisch gerecht trad niet op. en de plaatselijke politie geloofde lDfst dat het een schijndiefsdtai gold... Toch liepen er van die kerels in de val. Vijf minuten onkans, of zatweg en dwaasweg hun eigen verklapt en ze za ten in Duitschland. Hewel als die Charels nu weergeko- men zijn, zijn er twee soorten bij zij die een bewijs hebben dat ze commu nist waren en dat zijn politieke gevan genen en die worden op ons kosten vergoed. Zij die dat bewijs niet hebben en dat zijn kiekendieven. De communisten zijn in 't Land geen 10 en toch zijn ze de bevoorrechten stand. Ge moet niet vragen moesten ze ooit 50 en 1/10 procent zijn Maar werkelijk, om zoon toeren af te werken moeten ze te Brussel halfzot zijn of zijn wij het heel en gansch Feitelijk is het zoo wonder niet dat ze te Brussel half zot zijn. Onze premier, Kamiel. heeft van zijn leven zooveel geestigheid verkocht, dat hij nu, pre mier, uitverkocht schijnt... en begint bokken te schieten. En als de premier zou moeten op pensioen gaan voor usu- re mentale wat moet ge dan van de anderen verwachten. Kamiel is te Mechelen de kiescampag ne gaan openen. Kamiel heeft er over van-alles-wat gesproken ook over de koningskwestie. En in een handomdraai gelijk bij de kiekendieven was die kwestie den nek omgedraaid. De ko ning was niet naar Engeland gegaan, dus.. Och arme Kamiel. Is 't waar mensch dat ze u in de Kamer en ook elders achterna roepen katte... ge hebt uw jongen laten liggen En gaat het u zoo geweldig tegen dat de koning het niet gedaan heeft en dat ge achter zijn rug geen verstoppertje kunt spelen We dachten het al van toen ge Del- waide, die uw plaatsken had warm ge houden. zoo vriendelijk den stamp van den ezel hebt gegeven. Maar nu hebt ge u toch te leelijk bloot gegeven. Kamiel, een kapitein moet laatste man op zijn schip blijven een pastoor laat ste man op zijn parochie, en een burge meester op zijn gemeente Kamiel is misdienaar geweest. Weet hij niet meer over het Evangelie van de Zondagmis 0 Kijk eens. 2e Zondag na Paschen Ik ben de goede herder. De goede herder geeft zijn leven voor de ochapen. Maar de gehuurde knecht, die geen her der is. en aan wie de schapen niet toe behoren. ziet de wolf komen, laat de schapen in den steek, en vlucht weg. De wolf rooft ze. en jaagt ze uiteen. Hij is een gehuurde knecht en niet bezorgd voor de schapen Sinds do <t rechtvaardige rechters Den der klok

Denderklok | 1946 | | pagina 1