\P I Waarom Waarom.,, C. V. P. onder tv Wairuin. onder n' 4 ouder V4 onder Y 4 onder Y4 onder onder Y 4 \r Als een man gedopt voor de C V- P. onder Nr. 4 f 1 i Twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 24 November 1946 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koep—444 ,0k, le lin, VI Zwijgen de socialisten als vermooul oyer den man wiens foto met tiendui zenden exemplaren over het land werd uitgehangen, den onmisbaren en ono- vertiVlbaren man van het plan. dat po litiek \genie dat in Juli 194(1 in een mani fest d\erf te schrijven Denkt toch niet dat gij den vijand moet weerstaan aanvaardt liet feit van zi.ri overwinning en tracht er de lessen uit te halen om het uitgang-s- punt te» zijn van zuiveren socialen vooruitging Prachtige taal voorwaar vanwege den Voorzittei Ier B.S.P. pen, den. ken itige en 78 »en E kaai, Zwijgen dc communisten als vermoord over hunne v iderlandsche houding vooi de/.eri oorlog, tijdens de mobilisatie en binst dezen oorlog, tot op den dag dei oorlogsverklaring van Duitschland aan Rusland Ja. toen was Rusland door een Vricndschapspakt verbonden met het hitlerisme Hitler sprak van Mein 1 reund Stalin en toen ja. moesten al de communisten van de wereld daaiin berusten Hitier vas zoo slecht niet, hij was geen dictator wel neen t was een ware democraat. De vaderlandsliefde van de communis ten. dat is woordenkramerij van 't sleeh- ste allooi, omdat het niets anders is dan een laag maneuver in dienst van een vreemde gedachte 495 leer- voile ruste el oi ia! O goede halve blad., Den- iubels e be- ITE often, rF ELS E complex der stadswoningen, Vredelaan enz... Brussel- en Achturenstraat. Doorn weg, heter gekend als IJzeren- wegbaan. jaren wachtten op bestra- ting en waterafleiding, en dat met ai de nieuwe straten die geopend werden en millioenen kosten er voor jaren zal moeten geput worden in het budget. Van twee zaken één ofwel hebt gij toen het schoone, zoowel als het be langrijke niet begrepen, ofwel hebt gij gehandeld uit enge partijgeest. Het één zoowel als 't ander is zeer betreurens waardig. Des te meer daar gij over de omstandigheden in dewelke het wei k toen had kunnen uitgevoerd geworden zijn. niet de volle waarheid se' rijft. Maar nu is het nog veel erger 1 Gij behoudt dit ontwerp in uw plan, gij verbiedt daarom op zekeren dag aan de Compagnie d'Electricité de la Den- dre om ergens aan den Dam een kabien te bouwen. Maar gij laat aan de kli niek toe om er een groot nieuw gebouw op te trekken dat millioenen gaat kos ten. Hoeveel zal het nu wel eens aan de stad kosten, door uwe schuld, indien het plan moet uitgevoerd worden En hoe veel kosten die plans nu Ziet gij. Mr Van Trimpont. dat om te BESTUREN men noch aan enggeestig- heid noch aan partijgeest mag toegeven, zooniet, na weinige jaren, wordt men geoordeeld en soms veroordeeld. En wie moet daarvan 't gelag betalen Zwijgen de liberalen afc vermoord o- ver hunne vaderlandsliefde, zij. d'.e steeds beweerden deze allien in pacht te hebben Is het sinds dè-groote pers brieven heeft gepubliceerd van een li berale Senator Catteau. een hberale mi nister Liebaert. een liberale1 minister Van Glabbeke en van anderen Of is het omdat men non andere potjes zou gedekt laten waaruit mocht blijken dat het geld en het eigen vel der liberalen nog nauwer aan het hart ligt dan het vaderland Zeer eigenaardig, voorwaar Stemmen voor r!e liberale par tij ïs stemmen tegen het gezond verstand Het is een medicament toedienen aan een zieke die aan eene ongeneesbare kwaal lijdt Morgen sterft ze toch - Waar om dan nog stemmen voor de li beralen C.V.P integendeel is eene jon ge partij die groeit en gedijdt daarem is Het wachtwoord stem men voor de C.V.P. Allo Mijnheer Van Trimpont In 1946 hebt gij. met uw College en jth 't den architect-urbaoist een plan \an urbanisatie goedgekeurd waarop het ont werp voorkomt van een straat tusschen Beverstraat, de kerk en de Elisabeth- laan. Weet gij nog, wat gij in een kies- manifest van 1938 hebt geschreven '/.lohiei a In zake OPENBARE WERKEN ga- te ven wij steeds blijk van klaar besei O der heerschende noodwendigheden. Wij keurden goed al datgene wat werd uitgevoerd en dat werkelijk beunt woorde aan het algemeen belang. WIJ KEERDEN NIET GOED al wat over- dieven scheen en ouden bijvoorbeeld kunnen verklaren waarom wij NEEN hebben gestemd in zake het ontwerp ■n voor het openen eener nieuwe straat, hoek Beverstraat naar de hoofdkerk •k Oude Brouwerij De Cooman niet viaduc over den ijzerenweg om tot Minister LALMAND ie De komende kiezingen zullen wel bent van meer belang zijn op het nationale plan dan op het lokale plan. De C.V.P. heeft net inzicht eene volks telling te houden voor zich zelf en terzelfder tijd voor Leopold III. Wat ook de uitslag van 24 November weze. nooit zal Leopold III terug den troon bestijgen, want dat zou een bui gei- oorlog beteekenen. en een gevaar voor onze nationale eenheid. De C.V.P., ware zij de meerderheid, zal het be te stuur niet inhanden durven nemen. zij zou binnen de 24 uren door de wei- kersklasse weggevaagd worden. Kiezers en Kiezeressen, kan het bttei dan eenen oproep tot opstand. Uwe stem geven aan welke linksche partij ook. helpt de Communisten. Voor ORDE en VRIJHEID, stemt Fransman Karei De Muyter Jozef Van Vaerenbergh Gerard Scheerlinck Georges De Rie maecker Armand De Grande Remi Van Laethem Louis Prové Karei De Deyn Frans De Backer Estelle Vanden Berghe Karei Van der Hulst Frans Van den Haute Theofiel Men zou het communisme moeten toe laten voor zoo ver dat men vechtsche partijen in Rusland toelaat. Waarom hier die vrijheid en ginds die dwang Alle linksche partijen leiden naar dwang Alleen de C.V.P. leidt naar de VRIJ HEID onder Nummer 4 Hoe kan men geldig stemmen OFWEL in het vak bovenaan eene lijst I liist- stem OFWEL in het vak nevens den naam van één ol eenige kandidaten ééner zelfde lijst naamstem OFWEL in het vak nevens den naam van kan didaten van verschillende lijsten tot beloop der te begeven mandaten bon te stem of panacheeren Bij de laatsten der MOHIKANEN Te oordeelen naar de wijze van pro paganda voeren waarin de liberale kan didaten zich verlustigen moet het niet al te fel boteren elk hunner trekt de streng, wil zeggen, al het laken aan zijn kant en gaat weieens met de opgegraven strijdbijl heftig te keer tegen zijn lijst- genooten. Elk dier stoere krijgers (zonder woord speling voert propaganda voot zijn ei gen persoontje, den eene met sargiën, den andere met werkbroeken, kortom elk met zijn specialiteit. Als eenig bindmiddel onder hen is er de lijst en een ander kenmerk ze zenden allemaal speciale briefjes waarin ze ons de verdiensten die zij zichzelf toeschi ij- ven en dat is geen klein bier, voor sommigen met veel tamtam en ron kende zinnen voorschotelen. We zijn aan 't collectionneeren gegaan van die van lofuitingen en beloften druipende opstellen en we wanhopen niet het heele stel te bemachtigen. Die stichtende staaltjes van eigenwaan en platbroekerij, van vooze beloften en mo gelijke dienstjes en pleziertjes, zelfs ge kruid met een o zoo voorbarigen dank wenschen we in bloemlezing uit te ge ven. 't Is waar het vat kan niet meer en niet anders geven dan het inheeft en, vermits de liberale partij stelsels en theoriën verdedigt, die door den tijd lang zijn voorbijgeloopen en dus zondei programma noch uitkomst zit. kunnen haar laatste vertegenwoordigers nog al leen hun waardevolste bezit, hun per soontje zelf, naar voren brengen. De waarde dier persoontjes als moge lijke mandaatdragers voor het algemeen welzijn is echter al te genoegzaam ge kend dan dat we er meer willen over zeggen. Een zaak is vast en constateert ieder een de onttakeling van de liberale partij vordert snel en is onafwendbaar. De C.V.P.-ers volgen die ontbinding met veel belangstelling en vragen zich af wie, als laatste der Mohikanen met het o vlag der liberalen rp ce lippen zal sneven. Wedden dat het die niet zal zijn die eigenmachtig, op 10 Mei 1940 zichzelf demobiliseerde Klaarziende liberalen hebben reeds hun keus gedaan, ze waardeeren de be ginselvastheid van de C.V.P.-groepen in het Parlement en de Provincie, ze erkennen de grootschheid van het C.V.P. programma en stemmen dan ook voor de O.V.P. BELANGRIJK i. verbinding te komen met den nieu wen steenweg Geeraardsbergen - Aalst Waarom stemden wij neen De verwezenlijking zou ettelijke mil h li oenen hebben gekost. De onteige- ningen van de nieuw opgerichte kli- mek. de terug in uitbating gestcldt brouwerij De Cooman enz... Ei kwam op dit gedeelte geen mogelijkheid tot woningbouw en de brug ovei den ijzt- renweg alleen moest millioenen kos te ten. Het opmaken der plannen alleen moest minimum 40.000 fr. kosten Wij K stemden vooral NEEN omdat tal van bestaande straten, h.v Pollarestraat en. EEN UITDAGING. De ministers waarmee we thans ge zegend zijn zeggen dat ze aan de uit slagen van deze verkiezingen zullen kun nen oordeelen of. en in welke mate. het land akkoord gaat met de door hen ge voerde politiek. Met andere woorden, zij noodigen ie der kiezer uit. door zijn stem. zijn ge dacht te doen kennen over hun beleid Arbeiders, wat is uw gedacht En gij. middenstanders En gij, boeren Zegt hun dan uw gedacht door te stemmen voor dc C.V.P. Winkeliers indien gij niet wenscht dat getuige-winkels, eenheidswinkels, coöperatieven en groote magazijnen verder uitbreiding nemen en U wurgen, stem dan C.V.P. Middenstanders indien gij niet wenscht dat men U voort foetere met zegeltjes en machtigingen en controleurs, enz. blijft U nog één middel om daarmee ge daan te maken stemt C.V.P. en de re geering zal er de les uit trekken. De stem uitgebracht in het vak bo ven aan de lijst hjststem PLUS deze in het vak nevens den naam van één ot eenige kandidaten derzelfde lijst naam stem is GELDIG. Die stem heeft echter geen zin omdat de lijststem komt te vervallen door de naamstem. IL De stem uitgebracht nevens den naam van één of eenige kandidaten eénti zelfde lijst wordt gerekend voor EEN VOLLEDIGE stem ten gunst der lijst tot devveke de bevoordeelde kandidati n behooren III. Panacheeren of stemmen nevens den naam van kandidaten van verschillende lijsten is geldig voor zooveel het aantal aldus aangeduide kandidaten de 13 niet overschrijdt. Hebt ge al iets gehoord van een programma dat de liberalen in deze kieskampagne zouden te verdedigen hebben Gij niet - ik niet Persoonlijke belangen ja an ders niets. - Zich vast houden aan 't gras gelijk de koster Politiek voeren met open vi zier kennen ze niet. - nooit aan gedaan - altijd achter de scher men. Daarom gedopt tegen die hui chelaars, doppen voor de C.V.P. Onze Volksfrontregeering heeft ge faald. Iedereen zegt het Toont het haar dan en stemt C.V.P. KIEZERS en KIEZERESSEN Stemt voor de lijst nummer 4 ofwel in het vak bovenaan de lijst. ofwel in het vak nevens den naam van één kandidaat van nr 4 ofwel in net vak nevens den naam van eenige kandidaten van nr 4. NIET panacheeren. Let wel op Een kiezer, ingeschreven op dc kie zerslijst, MOET, zelfs zonder kiesbrief, op het voorleggen zijner eenzelvigheids- kaart toegelaten worden tot de stembus. MANNEN en VROUWEN allen gestemd voor de C.V.P. onder ZE GAAN BEHEEREN 1 >luUW en rood bewegen hemel en aar de om aan 't kiezerskorps wijs te maken wat ze gaan doen indien ze er nog eens door geraken. Over hetgeen ze gedaan hebben zwij gen ze om dood. Geen woord nog hebben ze gerept over de verhuizing van den Union Allumet- tière. Geen woord over het verkwijnen on zer eens zoo bloeiende garennijverheid. Allee Mr. de geabdiceerde burge meester en Mr. de dienstdoende burge meester. dat Interesseert de kiezers. De Brusselsche radio heeft al een tijd lang een vrije politieke tribuun. Op een vasten dag, éénmaal in de week, komt een vertegenwoordiger van ieder der vier partijen aan het woord. Een goede uitvinding ze kunnen daar den spreker niet bekogelen met rotte roode tomaten. De socialistische woordvoerder heeft dees week de C.V.P. bij haren toep ge had. 't Was omwille van het samengaan in '36 en '38 op sommige plaatsen van ka tholieken en V.N.V.-ers en Rexisten. Hij heeft het woord cartel niet gebruikt en 't ging niet om het princiep van het kar- tel' a Natuurlijk Iedereen weet waai de kartelfurie altijd gehuisd heeft en Ni- nove weet er van mede te spreken. 't Was maar dat de katholieken in '36 en '38 samen gingen met V.N.V. en Rex die in '40 hun leiders zagen verraad ple gen Zij socialisten wisten dat het ver raders waren de katholieken moesten het weten en zij hadden groote schuld dat ze den vijand hadden binnen ge loodst in onze besturen Als er kwestie is van waarzeggerij moet ieder katholiek en ieder C.V.P.-er kamaraad doen. Het is hun ten strengste verboden bij tooveraars en waarzeggers te rade te gaan. De socialisten moeten zich om God noch om zijn gebod bekommeren zij hebben negen voor, in tien uit Zij wisten dus in '36 en '38 dat die twee partijen in '40 zouden verraden 't Zal wel waar zijn vermits dat acht baar kamerlid het zegt. Maar. a propos, wisten ze dan ook dat Rik De Man ging verraad plegen Wij wisten dat hij uit Duitschland kwam dat hij daar een heel tijdje lee- raar was geweest. Wij wisten dat hij sterk onder den invloed stond van die duistere, vuile, valsche Duitsche wijs begeerte die over Europa al de miseries gebracht heeft der laatste 75 jaar. Die Duitsche phisolophie is de moer dat ik het zoo leelijk moet zeggen, om het heilig woord moeder niet te mis bruiken van het Duitsche nationalis me, van het Marxisme dat ook socialis me en communisme heet, en van het Na zisme. Wij wisten ook dat zijn fameus plan was made in Germany kamelotte bestemd voor den uitvoer. Dat fameuze plan waarvoor de socialistische jonge wachten zoo heldhaftig hun beenen heb ben gerept plan, plan, rectaplan plan, plan, plan De Man... Wisten de socialistische waarzeggers dat die man verraden zou of wis ten ze het niet Niet Dan is heel hun waarzeggerij vulgaire foor-waarzeggerij en boerenbe drog Wel Dan zijn zij de grootste ver raders van den Belgiek. Want zij hebben dien man voorzitter gebombardeerd der socialistische partij met al de machten verbonden aan het ambt en. het verraad der Unie mogelijk gemaakt En al die bazen die hem voetje gestaan hebben om hem in het zadel te helpen moeten op het banksken Maar ge moogt ge rust zijn ze moeten op het banksken niet. Een rechtvaardige bestraffing van het incivisme eischt de bestraffing van iedere daad van verraad, onverschillig wie de dader is C.V.P. heeft altijd die theorie voorgestaan en wordt daarom ge scholden voor partij der incivieken. De linksche democratische patriotten hebben hun vriendjes laten loopen en de epuratie verlaagd tot persoonlijke wraak op politieke tegenstanders. En zoo wordt in naam van 't Vaderland, het Vaderland versmoord, en zoo stellen schuldigen zich aan als Rechter STILLEKENS AAN speelt op Zor.dag i 5 December te 6 u. en Maandag 16 December te 7 u. Sidonie wordt BOKSKAMPIOEN Blijspel in 3 bedrijven en LIJSJE'S FEESTDAG Blijspel met zang in 1 bedrijf Allo Allo Ze zijn aangekomen de nieuwe KAMIONS RENAULT 300 K. 1 ton 2 ton 3 1/2 en 7 ton. onmiddellijk beschikbaar Voor inlichtingen en prijzen zich wenden tot Garage Theo BEEKMAN, NINOVE at V' De Den der klok ii 1/ (H VC GEN tij 1^, -■*" 4- ....■Ai v. -

Denderklok | 1946 | | pagina 1