Sidonie wordt bokskampioen LUSJES FEESTDAG Twintigste fssr Prijs per nummer 1,25 fr. Zendag 1 December 194$ CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, KoepoortstrMt 10 Ninove Handetaegiiter Aalet lm Postcheckrekening 1862.54 LUST 1 - LIBERALEN Volledige lijststembrieven 198 Onvolledige lijststembrieven 1.552 Totaal bonte stembrieven 24 VOLLLDIGE UITSLAG DER GEMEENTEVERKIEZJNGN VAN NINOVE Totaal geldige stembrieven 6.759 Witte en ongeldige stembrieven 59 Bonte stembrieven 128 LUST 2 - COMMUNISTEN LUST 3 - SOCIALISTEN LIJST 4 - C. V. Volledige lijsstembrieven 831 Volledige lijststembrieven: 1.036 Volledige lijststembrieven Onvolledige lijststembrieven 395 Onvollelige lijststembrieven 441 Onvolledige lijststembrieven Totaal bonte stembrieven 4 Totaal bonte stembrieven 11 Totaal bonte stembrieven 764 1.414 30 Totaal 1.774 Kolon 1 - Op onvolledige lijststembrieven. Kolon 2 - Op bonte stembrieven. Kolon 3 - totaal per eandidaat. De Weghe 329 42 371 Vioïon 263 44 '307 Evenepoel 190 48 '138 Wachtelaer 230 43 273 Cornel is 316 20 336 Coppens 176 25 201 Waltniel 106 17 123 Uyttersprot 13 7 20 La Fontaine 243 20 263 De Vidts 102 17 119 Vanden Berghe 50 9 59 Durant 87 23 110 Totaal 1.230 De Weghe 27 Zijn gekozen Cornells - Violon. 31 Kolon 1 - Op onvolledige lijststembrieven. Kolon 2 - Op bonte stembrieven. Kolon 3 - totaal per eandidaat De Ville 257 26 283 De Troyer Theo 16 5 21 De Conindk... 30 6 36 Bogaert 40 6 46 Watripont 22 3 25 Baudewijn 2 13 Vanden Bossche 13 2 15 Duym Jozef 7 1 8 Stichelmans 2 2 4 Van Londersele 4 2 6 Praet 13 2 15 De Troyer Julia 1 1 Duym Louis Zijn gekozen De Ville - De Troyer Theo. Totaal 1.488 Kolon 1 - Op onvolledige lijststembrieven. Kolon 2 - Op bonte stembrieven Kolon 3 - »ntaal per eandidaat. Van Trimpont 191 34 225 Wachtelaer 40 29 69 Milo 46 13 59 De Henau 56 15 71 Staes 16 8 24 Buydens 18 12 30 Scheerlinck 21 5 26 Branckaert 4 4 8 Mattens 7 5 12 De Deyn 26 9 35 Vernaillen 25 5 30 De Backer 13 6 19 Huart 7 5 12 Zijn gekozen Van Trimpont - Wachtelaer - Milo Totaal 2.208 Kolon 1 - Op onvolledige lijststembrieven. Kolon 2 - Op bonte stembrieven. Kolon 3 - totaal per eandidaat. Fransman 404 35 439 De Muyter 364 32 398 Van Vaerenbergh 284 35 319 Scheerlinck 194 30 224 De Riemaecker 266 34 300 De Grande 202 30 232 Van Laethem 156 25 181 Prové 128 38 166 De Deyn 71 23 94 De Backer 136 28 164 Vanden Berghe 222 35 257 Van der Hulst 195 33 228 Van den Haute 129 23 152 Zijn gekozen Fransman - De Muyter - Van Vaeren bergh - De Riemaecker - Vanden Berghe EN NU VOORUIT De uitslagen van de voorbije verkie zingen geven nog immer stof voor be spiegelingen van uiteenloopenden aard. Er wordt duchtig gegoocheld met cij fers en stemmen en zetels om er soms bij te duizelen. Voor ons C.V.P.-ers valt er een ver heugende vaststelling te doen onbe twistbaar komt onze partij als overwin naar uit dezen strijd en eveneens onbe twistbaar hebben deze verkiezingen het bewijs geleverd van de noodzakelijk heid en van de leefbaarheid van onze jonge partij. Onze menschen hebben beginselvast de leerstellingen der C.V.P. door hun stem een machtige uitdrukking gegeven. De gestadige werking van onze ploe gen politieke voormannen hebben met de uitslagen van verleden Zondag met de aanwinst van 2 zetels in den ge meenteraad. een verdiende overwinning gekregen. Thans is het zaaks het behaalde succes tr doen vruchten opleveren en daarvoor rekenen wij op het doorzicht en de be kwaamheid van onze gekozenen. Mogen zij ervan bewust zijn dat heel de partij, met man en macht, achter hen staat en hen met volle vertrouwen de C.V.P.-gedachte tot verwezenlijking in handen stelt. Eensgezind, wij herhalen dit met al den mogelijken nadruk, mogen wij tr zeker van zijn dat. zooals onze sympa thieke voorzitter het zoo pittig formu leerde in zijn toespraak van verleden Maandag, de komende 6 jaren- onze ge lederen zullen versterken. Ons programma is te schoon en onze mandaatdragers al te verdienstelijk en vertrouwenswaardig opdat niet een on weerstaanbare aantrekking uitgeoefend worde op ieder mensch die begaan is met het welzijn van het algemeen en met het lot van den mindeien man En het weze nogmaals herhaald, zoo als wij maar één programma hebben heb ben we ook maar één ploeg verkozenen die. elk voor allen dit programma zul len hooghouden. Er zijn geen verkozenen van welken stand ook er zijn alleen gekozenen van de partij, die elk in de mate hunner bevoegdheden en bekwaamheden de hun toevertrouwde belangen van elk C.V.P - er zullen voorstaan. Het gehalte van onze verkozenen staat borg voor hun bedrijvigheid en wij zien vertrouwvol do toekomst te gemoet. Vooruit vrienden C.V.P.-ers ter uitein delijke zege ontwerp dat door Heer Volksvertegen woordiger Philippart neergelegd werd. en vraagt aan het Parlement om erover zonder verwijl te stemmen. Het N.C.M.V. oordeelt enveneens dat het hoog tijd is dat een einde gesteld wordt aan al de fiscale onrechtvaardig heden en dat het princiep van gelijke winsten gelijk te zien taxeren voor alle belastingbetalers dient geërbiedigd te worden. Namens C.M.O.V O. DE FEYTER. K B V B ZONDAG 1 DECEMBER 1946, te 15 uur. De eerste groote DERBY F C. NINOVE tegen VOLHARDEN Nog altijd niet met gesloten deuren. Supporters op post MIDDENSTANDSNIEUWS De Middenstanders en de Overdrachttaxe Het Nationaal Christen Middenstands- verbond moet spijtig genoeg bestatigen dat de Regering niet handelt om een ein de te stellen aan de fiscale voordelen, die vooral in zake overdrachttaxe, aan de grootwarenhuizen en succuursaalbedrij- ven verleend worden. Het stelt vast dat de herhaling van deze taxatie de verkoopprijzen aan de verbruikers doet stijgen. Om een wer kelijke prijzenvermindering te bekomen en de kleinhandelaars allen op een ge lijken voet opnieuw te zien behandelen dient de huidige taxe vervangen te worden door een forfaitaire taxatie, aan de basis berekend. Ook steunt het Verbond het wets- GROOTHEID IN VERVAL De kiesstrijd is dus afgeloopen. Ieder een kent den uitslag. C.V.P. boekt over al, op weinig uitzondering na, een over- prachtig succes en aanzienlijke aan winst. Teruggewonnen meerderheid te Leu ven Gent Aalst St Niklaas. Aan winst van tientallen zetels te Brussel en agglomeraties. Huysmans die geweldig in 't zand bijt te Antwerpen. Verlies van honderdtallen zetels voor de liberalen Ook onze stad bleef niet ten achter, zoodat het aantal onzer gekozenen van 3 tot 5 steeg. Het staat onomstootbaar vast dat Je aanwinst'die de C.V.P boekt grooten- deels ten nadeele is uitgevallen der libe rale partij, zooals het verlies der socialis ten meerendeels het succes der commu nisten kenmerkt. Dat de uitslag der kiezingen een nieu we en duidelijke vingeraan wijziging voor de liberale partij is, hoeft niet luid keels te worden gezongen. Men merkt het alhier duidelijk aan de mistevreden- beid hunner oude partijgenooten in t ai- gemeen en uitdrukkelijk aan de houdmg hunner leiders in 't bijzonder. Hoe duidelijk nu ook de uitslag voor den man van de straat weze, de pers der liberale partij wil. kan of mag maar niet toegeven dat hunne partij immer en immer afbrokkelend uit den strijd treedt Geen spraak van bekentenis af te leggen over hunne vergane grootheid eene orchestratie van woordenvloed, hol in beteekenis en op verheven toon ge dicht om aan te toonen dat hunne partij, althans voor 't oogenblik van den die perik is gered. Ze hadden dus wel gemeend dat zij voor immer gedoemd waren. Dat komt evenwel. Ze hebben slechts hunne vroegere grootheid en ver waandheid te overschouwen. De toe komst zal er wel voor zorgen. Sneven doen ze, evengoed hier als el ders en hoe machtig hun aantal leden in den bond der kroostrijke gezinnen nu ook weze, eens komt de dag dat de libe rale partij, ook in onze stad- wel kan didaten zal vinden maar geen kiezers meer om op hun naam te doppen ai mochten zij ook voorzitter zijn van 5 kolenmaatschappijen, voorzitter van het onbekend Willemfonds, kampioen van het anticlerikalisme of drager van een salopette. Ook Buisseret. de man die onlangs nog eene zware afstraffing in den senaat vanwege de C.V.P. opliep, tracht den uit slag der verkiezingen zoodanig te ver draaien, alsof het een waar triomf zou geweest zijn voor de blauwen. Van uit slagen sprak hij evenwel niet, en ver mits hij nu van uit Brussel sprak vergat hij er aan toe tevoegen dat zij. de libe ralen. in zijn onmiddellijke omgeving er zoo maar eventjes 47 zetels verloren waarvan er 32 toekwamen aan de C.V .P Zeker ook een aanj. naam succes die NINOVE Zaal Volksverheffing Burchtdam STILLEKENS AAN speelt ZONDAG MAANDAG 15 DECEMBER 1946 16 DECEMBER 1946 om 6 uur. om 7 uur. blijspel in 3 bedrijven door Jan Martel - en blijspel met zang door Antoon Verschueren Kaarten aan 20 - 15 en 10 fr. in Volksverheffing en bij de leden Feestzaal ONS HUIS NINOVE ZONDAG 1 DECEMBER CABARETAVOND door de TROUBADOURS Leider Guido Kareis Muziek - liederen - walsen - schetsen - humor Kaarten 15 - 10 fr. Begin 6 uur. Nummeren der kaarten Zondag van 10 tot 12 uur. voor zijne partij zeer hoopvol voor de toekomst is voor zijne partij die angst vol tuurt naar een handvol nakomelin gen waarvan de helft slechts blijken geeft van toewijding voor zijne partij die in onze stad tientallen jaren den -scepter zwaaide en toen almachtig aan allen den toon gaf voor zijne partij die in de regeering samenhuilt met aanhan gers van een vreemd regiem, die alle oogenblikken dient te capituleeren om hare eigenbelangen te dienen om de grondwet te helpen verkrachten waar aan de Janson's en Frère Orbans eens het beste van hunne bekwaamheid heb ben gegeven. Neen zulke partij verdwijnd. Hij die overlegt, al weze hij ook liberaal, kan slechts zijn balans afsluiten met de woorden grootheid in verval. Waar is de vooroorlogsche tijd Voor den oorlog kende ons land voor spoed en welvaart. Er werd door arbei ders en werkgevers hard gewerkt en op tijd gefeest. Er was vrijheid van handel, genoegzame voortbrengst en de Belgi sche productie overstroomde de we reldmarkt. De oorlog kwam met al zijn miseries. Rantsoeneering, geleide economie, be knotting van de handelsvrijheid, contro le, tyrannie. e. a. De Belgen konden het moeilijk verteren, maar het was oorlog. 2 jaar na de bevrijding staan wij nog even ver. De regeering spreekt meer van sancties, straffen, sluiting van winkels en bedrijven, controle, dan van een wer kelijke pacificatie en lotsverbetering voor arbeiders en middenstanders. Lap middelen en fragmentaire oplossingen zijn aan de orde van den dag. Loonslag. Prijzenslag. Kolenslag. maar men slaat er geducht neven. Het gaat niet in Bel gië. Onze goede faa min het buitenland wordt aangetast. Voor den oorlog was hier een koning tusschen zijn volk, die op tijd en stond zijn ministers raad gaf en op hun plich ten wees. Hij kende de nooaen van zijn volk. Ware de Koning nu ook hier in België, het volk zou er zich van kunnen overtuigen dat Leopold III werkelijk de volkskoning is. Het is een feit. Zoolang wij het hoog ste en onaantastbare staatsgezag moeten derven zal het niet beteren. Dat weten de Heeren ministers. Dat weten de par lementsleden evenzeer. Maar eigenbe lang en partijtwisten stellen zij boven het algemeen welzijn. Wanneer gaat het uit zijn Wanneer zal de Koning terug in ons midden zijn en den toestand voor ons arbeidende volk kunnen verbeteren STAD en OMLIGGENDE NINOVE William De Sutter zoon van Frans en Elvire Temmerman Rita Van Londerseele dochter van Ed- mond en Eugenia De Saedeleer. Jan Uuttersprot zoon van Robert en Elza De Mol. Jeanine Brantegem dochter van Frans en Lucie Libyns. Lydia Van de Velde dochter van Lode- wijk en van Catharina Rollier. Eliane Baeyens dochter van Frans en Carolina Van der Veken. Huwelijken Frans Van Damme 31 j. onder-luite nant Zandbergen en Josée De Cooman 34 j. zonder beroep te Ninove. Benedikt Geeroms 51 j. nijveraar St. Jans Molenbeek en Joanna Van Der Per- re 39 j. handelaarster te Ninove, OP DEN UITKIJK Denkt gij ook niet dat de verkiezingen al te lang voorbij zijn om er nog diep doordachte nabeschouwingen aan te wij den die wellicht niemand h<5g imnmr De muzieken zijn uitgeweest en de pientjes zijn gedronken, 't Is' voorbij. En het vervolg komt eerst over zes jaar, als het er geen acht is met een staartje nog daaraan 't Is jammer voor de schui mers die er op los liggen zich gratis eens buik bier te dr inken waar ze nog deugd van hebben als ze er al ziek van zijn... omdat het allemaal gratis is De menschen hebben deze laatste da gen veel cijfers gezien en wellicht over de bijzonderste overgekeken. Wie heeft opgemerkt dat van de 8.344.534 Belgen die op 31 December 1945 officieel leefden er 5.572.664 kiezers zijn voor de gemeen te, wat neer komt op rond cijfer 67 per honderd. Wij houden geen rekening met de in civieken en andere bandieten die gees kiesrecht hebben en ook niet met het aantal jonge kiezers die vergeten zijn op de lijst, aantal dat moet aan zienlijk zijn als het in evenredigheid o- veral zoo groot is als in Ninove Dan zijn er in België op 100 menschen 33 beneden de 21 jaar In den tijd dat ons volk nog moreel gezond was, en het bevolkings cijfer en de welstand snel en evenredig stegen was de middelbare ouderdom van het huwende meisje 25 jaar en dat van den jongen 27 tot 28 jaar. Het eerste kind kwam op zijn tijd en moeder voed de haar- kind aan de borst. Het normale geboorte cijfer was toer, van 30 tot 33 per duizend inwoners. Rekening houdend met de kindersterf te was toen meer dan 50 procent der inwoners beneden de 21 jaar. Toen beschikte het Land over veel jong volk. Arbeidskrachten zijn de groo te rijkdom van een Land. Dat veel jong volk heeft ons Land rijk gemaakt. Toen de Duitschers in 1940 ons Land binnen vielen stonden ze verbaasd te gapen en velen spraken den wensch uit zich later in dat rijk land te komen vestigen Nu worden wij een oud volk 1 Frankrijk is al een oud volk en wat daar opvalt tusschen de vervallen groot- sche gebouwen uit vroeger eeuwen is de afwezigheid der kinderen. In Frankrijk is het leven veel lastiger veel armer dan hier. Frankrijk heeft het geweldig lastig om zich te herstellen, bij gebrek aan arbeidskrachten. Het tracht zijn nood te verhelpen door het gebruik van krijgsgevangenen. In Engeland en veel andere landen zijn er reeds stemmen opgegaan om te protesteeren tegen het misbruik van het langer vasthouden der krijgsgevange nen. De zaken genoemd gelijk ze zijn is het de moderne vorm van slavernij. Wij ook kennen reeds het euvel van het te kort aan arbeidskrachten. Bij ons ook vervangen krijgsgevangenen en uit- heemsche werkkrachten de ontbreken de inlandsche armen Wij verleven onze grootste rijkdom ons kapitaal leven Wij worden een oud volk. De jonge krachten zijn niet talrijk genoeg meer om de oude verdwijnende te vervangen. Wat baat een rijke ondergrond als er geen armen zijn om de rijkdommen bo ven te halen. Met kolen die onder den grond zitten maken wij geen vuur. Wat baat een rijke vruchtbare boven grond als er geen armen zijn om hem te bewerken Op braak liggende gronden groeit er geen graan, geen aardappelen t Wij staan voor de onverbiddellijke keu ze ofwel terug naar de oude christene zedenleer die ons kapitaal leven zal deen gedijen, ofwel naar armoede en dood met de moderne levensopvattin gen Dat is het ernstigste kapitel uit de C.V.P.-leering. Alio Allo Ze zijn aangekomen de nieuwe KAMIONS RENAULT 300 K. 1 ton 2 ton 3 1/2 en 7 ten. onmiddellijk beschikbaar Voor inlichtingen en prijzen zich w*ndan toti Garage Theo BEEKMAN, NINOVE "H w=; *W 1 195 er- ille ste ot U ede ilve ad., De Denüerklob AA -Af BURGERLIJKEN STAND Geboorten i

Denderklok | 1946 | | pagina 1