De Verlossing: Op de Groene Weide J Een en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 12 Januari 1947 CHRISTEN, VLaam^CH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD Vt OR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 186244 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninov e orkest STAD NINOVE Feestzaal Klooster der Zusters der H. H. Harten ZONDAG 26 JANUARI 1947 om 4 1/2 uur MYSTERIESPEL 125 uitvoerders gemengde koren Prijzen der plaatsen 25 en 20 fr. Ten voordeele der parochiale werken. FEESTZAAL ROXY Geeraardsbergschestraal NINOVE HOOGER OP NINOVE zet 1947 in met Operette in 3 bedrijven van TOL ASK I Muziek van JARA BENES Vlaamsche bewerking naar H. Caspeele OP ZONDAGEN 12 en 19 JANUARI en MAANDAG 13 JANUARI telkens om 7 uur stipt Handelsregister Aalst 1093. DE JONG-K.A.J. EEN BLIJE EEN NIEUWE EEN ZINGENDE JEUGD! Op 19 Januari vieren wij. Jong-Kajot- ters. de vrucht van de 1" werkperiode. Hard was de strijd, maar nog harder on ze kampwil. In de voorbije Zomer hebben wij, jon ge arbeiders, ondervonden de noodza kelijkheid van meer betaald verlof. Wij ook. evenals de Studenten, moe ten kunnen genieten van het openlucht leven. Na een jaar arbeid in de zwoele en drukkende lucht van de fabriek, moe ien wij ons kunnen ontspannen en onze longen open zetten voor de vrije gezon de buitenlucht. Daarom vragen wij meer betaald verlof voor ons jonge arbeiders onder de 20 jaar. Op 19 Januari zullen ai de Jongkajot- ters van de Gouw Geer aards bergc-n-Ni- nove samen komen om die vraag geza menlijk te richten tot de Openbare be sturen. Jongkajotters op 19 Januari allen naar MEERBEKE voor de STORMDAG Joris. daad op deze manier niet verder kan blijven duren. Daarvoor kennen we onze landgenooten te goed met hun klassieken zin voor maat en evenwicht. Dat dit echter niet de deugden zijn van den huidigen Eerste-Minister, is nu voor ie dereen duidelijk geworden. We besluiten eveneens met de woor den De zitting gaat voort maar zon der haast en zonder vrees AFGETROEFD Zooals men weet heeft Eerste Minister Huysmans, bij gelegenheid van een Nieuwjaarsrede, nog eens de kans waar genomen om zijn slecht humeur te luch ten en gal te spuwen op dp C. V. P. Een woordvoerder van de C V. P. heeft hem verleden Zaterdag van ant woord gediend en aan den voortvaren- den Kamiel een aantal harde waarheden toegediend. Deze afstraffing was waarlijk de moei te waard om te hooren en wij hebben ze naderhand met veel voldoening in de bladen gelezen. De woordvoerder van de Christeii.iKe Volkspartij heeft bij deze gelegenheid ook de Nieuwjaarswenschen van de lei ding aan de leden ten gehoore gebracht. Wij laten ze hier volgen opdat elk ze zou kennen en behartigen. Zooals de partij voor de Regeering, is ook de lo kale formatie van de C. V. P. zonder haast en zonder vrees en haar manda tarissen wachten met gerust gemoed de komende dingen af. Dp C. V. P. is zonder haast en zonder vrees. Zij zal haar rol van oppositie-par tij vervullen, al wekt dat nog sterker slecht humeur in de Regeering. De C V. P. zal het land blijven voorlichten over den werkelijken toestand waarin het ver keert. Zij zal zich ook steeds steviger organiseeren en voorbereiden. DE C.V.P. GAAT VOORT Onze Nieuwjaarswenschen bestaan er in. dat alle leden van de C.V.P.. van de plaatselijke afdeelingen tot in het Par lement en het Nationaal Comité, steeds met dezelfde werkkracht en beslistheid voortwerken, om de Partij steviger uit te bouwen, en dat het gezonde inzicht, dat reeds in zooveel andere groepen tot uiting kwam, eindelijk het overwicht moge behalen. De woorden, waaraan do Eerste-Mi nister zich te buiten ging, zijn van aard om de vele landgenooten die hem aan hoorden, te doen besluiten dat het inder- VAN ALLES WAT Huidige tarieven voor taxi-vervoer. 1 alrijk zijn diegenen die er zich over beklagen overdreven prijzen te moeten betalen voor hun verplaatsingen per ta xiwagen. Vermoedelijk weten zij nog steeds niet dat de eischbare tarieven van overheidswege vastgelegd en niet over schreden mogen worden. Het jongste des betreffend ministerieel besluit dat wij zigingen brengt aan het vroegere van 6 November 1946. dagteekent van 30 De cember ji. Het voorziet, benevens een vaste taks van 5 fr. voor dienstneming een tarief van 5,50 fr. per kilometer voor kleine wagens. Voor groote wagens geldt dezelfde vaste taks. Het tarief bedraagt evenwel 6 fr. per kilometer. In beide ge vallen wordt gebeurlijk wachtgeld tegen 33 fr. per uur berekend, terwijl voor me degenomen pakken 3 fr. per eenheid, met een maximum van 15 fr. dient betaald Do vaste taks voor dienstneming geeft recht op het afleggen der eerste 180 me ter voor kieine rijtuigen en der eerste 165 meter voor de groote. of in beide ge vallen op 1 m. 45 sec. wachttijd. Aanvragen voor paspoorten moeten afgegeven worden. Het Ministerie van Buitenlandsche Za ken en Buitenlandschen Handel deelt mede Met ingang van i Februari a. s. wor den de aanvragen per brief om een pas- pooi t niet meer aanvaard. Te rekenen van dien datum dienen dergelijke aan vragen te worden afgegeven aan de win ketten van hot Bijzonder Paspoortbureel voor het Arrondissement Brussel. 179, Brugmannlaan, Brussel. Er werd inderdaad vastgesteld dat. on danks de berichten die hieromtrent in de pers verschenen, het meerendeel dei- aanvragen om een paspoort die per brief werden opgezonden, onvolledig zijn en aizoo een nuttclooze briefwisseling nood zakelijk maken tusschen den verzoeker en het Paspoortbureel hetgeen een aan zienlijke vertraging veroorzaakt in het afleveren der paspoorten. De bundels voor Oorlogsschade moe ten met zorg afgewerkt worden. Een afvaardiging der Belgische Unie van Meetkundigen-Sehatters van Onroe rende Goederen werd ontvangen op het Ministerie van Wederopbouw. Het Bestuur der Belgische Unie deelt aan zijn leden mede, dat zij. zooals in het verleden, de bundels van oorlogs schade, waarmede zij werden belast, met de meeste zorg moeten afwerken, en dit volgens de steeds gebruikelijke methodes Indien de vastgestelde datum wordt overschreden, zullen de met vertraging ingezonden bundels r.og worden aan vaard onder voorbehoud van rechtvaar diging der vertraging. CHRISTENDOM en COMMUNISME Steeds gaat de felle strijd- en radio campagne van Moskou tegen de H. Va der, tegen de H. Stoel, tegen de Katho lieke Kerk voort. Altijd op dezelfde wij ze, met geraffineerde drogstelsels, welke aldoor in dat éne woord fascistisch, ingesloten worden. De Kerk is de bond genoot van fascisme en nazi-dom de Kerk hitst op ten oorlog tegen Rusland de Kerk is een politieke centrale, welke door machtshonger gedreven wordt. Meestal laat het Vaticaan deze lasterlij ke beschimpingen over zich heengaan een enkele maal slechts gaf het een zo volkomen afdoende, op evidente feiten gebaseerde weerlegging, zodat geen wel denkend mens kan begrijpen, hoe Mos kou, radio en pers, steeds weer op het zelfde thema durven terugkomen In Mos kou echter kent men de leuze «Lieg maar. er blijft in vele geesten iets van hangen Dezer dagen heeft het Vaticaanse or gaan, de Observatore Romano zich nogmaals met de rode absurditeiten be zig gehouden, in een artikel, getiteld Tegenstellingen en overeenkomsten Erkend wordt, dat op t practische ter-* rein overeenkomsten zijn beide stel sels zijn eensgezind in de veroordeeling van het materialistisch kapitalisme, van de uitbuiting van de grote massa dei- werkers door enkele bevoorrechte be zitters. Beide ontmoeten elkaar vaak in hun eisen betreffende sociaal-economi sche hervormingen en een groot aantal sociale maatregelen. En ook in de op vattingen omtrent de eigendom hebben de communisten reeds veel water in hun wijn gedaan. Maar de onoverbrugbare tegenstelling zit veel dieper zij is van principielen aard een tegenstelling van levens- en wereldbeschouwing, van godsdienst en philosophie. Over deze afgrond heen wordt geen gemeenschappelijk terrein gevonden, want 1) Het communisme is als levensbe schouwing zuiver materialisme, terwijl het Christendom een geestelijke God als Schepper der materie erkent, en ook andere persoonlijke geestelijke wezens aanneemt 2) Het communisme beperkt de werke lijkheid tot het gebied van het stoffelij ke. Daartegenover stelt het Christen dom het bestaan an een bovenzinnelij ke, eeuwige wereld als tweede en hogere werkelijkheid 3) Volgens de Christelijke leer is de wereld en het worden in haar niet een voudig een mecanisch ontwikkelings proces dat zijn laatste verklaring in zich zeil" vindt, maar staat boven alles de Goddelijke Voorzienigheid. 4) Het Christendom moet de commu nistische stelling verwerpen, dat het beeld van de mens. de maatschappelijke orde en de geschiedenis der mensheid alleen en uitsluitend door de wisselende economische vormen en de principiële klassenstrijd moeten worden verklaard. In deze vier punten ligt de onverzoen bare tegenstelling tussen Christendom en communisme. Het gaat niet om mensen cf om organisaties, zelfs niet om enkele zeer verklaarbare contactpunten, het gaat alleen cm de beginselen. En daarop is geen overeenstemming mogelijk. Averbode W. Over Spinnen en Spinrtewebben Bijna lederen dag in ons leven hebben we een spin of een spinneweb gezien, en hpt eenige dat we er vooral over we ten is, dat de spin haar web gebruikt om vliegen te vangen. De dichtsbij gewaag de nadering tot een van deze doezelige schepseltjes ligt bij de meesten van ons ergens binnen het gebied van een ont wijkende slagbeweging. Maar zet een oogenblik uw ingeboren afkeer voor spinnen opzij, dan zullen wij deze kleine zonderling gebouwde sport- vrouwtjes eens van dichterbij bestudee- ren. Wij noemen ze «sportvrouwtje» om dat ze ten eerste eiken dag van hun le ven besteden aan jacht op het wild dat in hun levensonderhoud voorziet en ten tweede, omdat we meestal met vrouw tjes te doen hebben, daar de mannetjes zich verschuilen uit doodelijken angst vooi hun knapper gebouwde rasgenoo- ten. Om deze spin te ontmoeten maken we een wandeling door den tuin in de vallende duisternis en kijken goed uit onze oogen Ginds, tusschen twee strui ken, waar motten en nachtvlinders wel licht voorbij komen, ontwaren we onze jachtvrouw nummer één. Zij is juist be zig aan den eersten balk van haar net. Die eerste draad is werkelijk een balk. want hij slaat dc brug tusschen de twee strujken. en gansch het web wordt aan dezen ligger vastgeweven. Hoe speelt zij het klaar hem te spannen, dwars door de lucht Ziet ge haar neerzakken van den tak, terwijl ze voortdurend spint en een zilveren draad achterlaat Als ze een draad gesponnen heeft, die lang ge noeg is om de anderen muur van haar valstrik te bereiken, zet ze het afdalen stop en beklimt terug de opgehangen ladder, terwijl ze nog voortdurend spint. Als ze boven komt heeft ze een dubbelen draad met een lus in het midden. Dan gaat ze rustig zitten wachten. De fijne draad wiegt in de avondbries en drijft lichtjes naar den overkant. Zoodra hij raakt, houdt hij vast. Vrouw, spin is ge heel voldaan. Zij loopt heen en weer, terwijl ze voortdurend haar kabel ver sterkt. Weldra ziet ge haar klimmen en dalen en kris-kras naar alle richtingen o mr en weer zwaaien. Het lijkt een volslagen verwarring. Maar dan zien we het re sultaat van haar uitstekende vaardigheid als bouwmeesteres een mooi-grijs dra- denwerk in de vallende duisternis. Het is een wagenwiel met nagenoeg vol maakte verhoudingen in de evenwijdig verdeelde spaken. Dat is het resultaat van de schijnbare wanorde van daar even. Zij legt de spaken niet opeenvol gend, maar zoo dat de bouw in even wicht blijft en in den juisten vorm ge houden wordt. Een aantrekken in de eene richting doet zij te niet met een in de tegenovergestelde. En nu zien wij haar aan het belangrijkste deel van haar werk. waartoe het andere slechts als steun dient. Zij gaat het spiraalvormig net leggen, dat haar voedsel zal bezorgen voor den nacht. Zij begint aan den bui tenkant en loopt rond in een steeds ver nauwende spiraai tot zij het middelpunt van haar net bereikt. De gansche be werking gebeurt snel en zonder onder- breking, want door een wonderlijke gave brengt de spin een kleverigen draad voort, die vasthoudt door zijn eigen lijm- stof. Deze lijmstof is het geheim^ van haar jagerstalent. Ieder insect dat'deze draden aanraakt wordt onmiddellijk vastgeklampt, maar de spin zelf, dank zij een oiieafscheiding in haar pooten. kan ongestraft heen en weer draven. Als zij klaar is met haar wielvormig vangnet, betrekt ze de wacht in het mid den van het web, en wacht de minste trilling af. die haar op de hoogte zal bren gen van de aankomst van haar avond prooi. Onmiddellijk spoedt ze zich naar de plaats en werpt haar slachtoffer een zijden dwangbuis om het lijf. Dan spuit zij vanuit haar klauwen een dosis ver lammend vergift in het dichtsbijzijnde lichaamsdeel van haar gevangene. Daar- op keert ze terug naar haar uitkijkpost, terwijl ze het zachte bundeltje zijde mee sleurt. Hier in haar hoofdkwartier, waai de draden niet kleverig zijn. maakt zij het zich gemakkelijk en zuigt het bloed uit haar ongelukkig slachtoffer. Daarna knabbelt ze genoeglijk aan haar doode insect, en wacht op den volgenden be zoeker. De meeste van onze thuisspinnen ver- toonen zich niet op het jachtterrein tij dens de uren van hevig zonnelicht. Maar werp eens een krekel of een sprinkhaan in het verlaten net, en kijk wat er ge beurt. Steeds komt de eigenares van het huis te voorschijn zoodra het insect ge vangen is. Zij kan haar slachtoffer niet gezien hebben, want zij zat te dommelen gansch aan het uiteinde van haar net, en zelfs op een handlengte afstand is zij zoo kort van zicht dat zij niet in staat is voorwerpen te onderscheiden. We ko men er niet toe haar alarmsysteem te verklaren, tot wij een fijnen draad ont dekken die van het web naar haar schuil plaats voert. Deze wonderlijke telegraaf lijn is het verbindingsmiddel van de spin waardoor ze gewekt wordt en verwittigd af te komen en don buit binnen te halen. Wanneer het web zoo erg gescheurd is dat het onbruikbaar is geworden, kun nen we nagaan wat er gebeurt met ver sleten spinnewebben Het moge wel fantastisch schijnen te beweren dat ze tot een nieuw model verwerkt worden, zooals wij doen met versleten auto's, maar het is voor het grootste gedeelte juist dat wat ze doet. Zij raapt alle ver scheurde stukken in een bolletje bijeen, uitgezonderd den kostbaren draagbalk. en zwelgt den ganschen hoop in nu is zij gereed om haar nest te herbouwen. Zijt gij nieuwsgierig naar de jongen Indien het u meevait op een of anderen zomeravond, kunt u een vreemdeling zeer bevreesd zien opklimmen naar het web van onze vriendin spin. Diefachtig komt hij nader en maakt zich snel uit de voeten zoodra het paren voorbij is, want draalde hij ook maar een oogenblik. hij zou onmiddellijk opgegeten worden. Zoo Vervolg op 2de blad. Rat? OP DEN UITKIJK Het schijnt dat ze in de leidende poli tieke kringen wel genieuwjaard hebben en malkaar bestoken met reuzepeper koeken, lekkerkoeken of zoetekoeken, gelijk ge ze noemen wilt. Want ze staan zoet als honing. Oud-minister Van Glabeke had de bokshandschoenen aangetrokken en had aan België en de wereld kond gedaan dat hij den Auditeur-generaal Ganshof- Van der Meersch zou knock-out boksen... Minister Van Glabeke ligt ons niet nauw aan het hart. Wij hebben geen compassie gehad met hem als een politiek maneuver hem uit zijn ministerzetel heeft gelicht. Hij werd gemeten met de maat waarmee hij zoo menig ander had gemeten dat is de wereld. Ganshof Van der Meersch is ons even onsympathiek. De willekeurige aanhoudingen in Mei '40, het overbrengen dier gevangenen naar Frankrijk waar ze feitelijk over gelaten werden aan de willekeur der Franschen, wat het bloedbad van Abbe ville voor gevolg had, samen met de rol die hij gespeeld heeft in de epuratie en zijn houding in het geval Van Dieren zijn zooveel zaken die met onze chris- tene wijsbegeerte en onze democratische opvattingen niet overeen te brengen zijn. Wij hebben den match gevolgd, niet als supporters, maar als ijskoude onver schillige toeschouwers. Mr Van Glabeke die voor acht dagen nog alles ging tot stoofhout kappen is zacht en zoet geworden als een lamme- ken ten gevolge van de zoete Koek? Hij heeft opgegeven in de tweede round en hij heeft de ring veriaten met zijn ooren in zijn nek, hij is teruggewezen gelijk nen hond die nen stamp in zijn achterwerk heeft gekregen. Onze woordenrijke en beeidenrijke mi nister van Buitenlandsche zaken heeft last gehad omwille van zekere verkla ringen vroeger in het parlement gedaan en die schenen in tegenspraak te zijn met zekere brieven die tijdens de be zetting van uit Londen naar Lissabon werden gezonden. Mr Galopin is dood, vermoord iji ge heimzinnige omstandigheden onder de bezetting. Toén heette het dat hij ver moord werd door de zwarten en dat kwam dan nooit uit. Na de bevrijding echter werden meestal die zaken opge klaard. Het geval Galopin is tot hier toe een geheim gebleven en het is tot hier toe een open vraag gebleven werd hij vermoord door Zwarten of door Wit ten of door bandieten die werkten voor eigen rekening of voor rekening van derden Er zijn van die verdwij ningen die zoodanig providentieel zijn dat men den indruk niet kan van zich afwerpen dat er menschelijke bereke ning aan meegeholpen heeft. Kortom. Galopin is dood, vermoord, Cartier is dood. gestorven, en 't zijn maar de levende ministers en oud-minis ters die kunnen zeggen wat er van de zaken is. Mr Spaak had de Waarheid gezegd maar niet heel en gansch... niemand vraagt hem waarom niet heel en gansch De zaak is begonnen met een uitvaart van eerste klas. En niemand zal het baarkleed wegnemen waaronder het doen en laten van de mannen van Londen Kamiel zat daar ook gebor gen ligt vooraleer er een ander bewind komt. dat op zich neemt den grooten kuisch te houden. Dat kan alleen de C. V. P. Een adres Neen liET GOEDE ADRES, voor alle bouwmaterialen blijft VAN BELLE t» NINOVE GROOTE KEUS, BESTE KWALITEIT ALS GE BOUWT. en voordeelige prijzen, schrijf ons, of telefoneer can nummer 5. De Den der klok .v r

Denderklok | 1947 | | pagina 1