De Verlossing Op de Groene Weide Het Verliefde Trio Terug oaar het gezond verstand Een ên twintigste jaargang Prijs-per nummer 1,25 fr. Zondag 19 Januari 1947 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Hand. e- ister Aalst 1093. orkest STAD NINOVE Feestzaal Klooster der Zusters der H. H. Harten ZONDAG 26 JANUARI 1947 om 4 1/2 uur MYSTERIESPEL 125 uitvoerders gemengde koren Prijzen der plaatsen 25 en 20 fr. Ten voordeele der parochiale werken. FEESTZAAL ROXY Geeraardsbergschestraat NINOVE HOOGER OP NINOVE zet 1947 in met Operette in 3 bedrijven van TOLASKI Muziek van JARA BENES Vlaamsche bewerking naar H. Caspeele OP ZONDAGEN 12 en 19 JANUARI en MAANDAG 13 JANUARI telkens om 7 uur stipt Feestzaal ONS HUIS Dreef-NINOVE TOONEELFEEST Op Zondag 2 FEBRUARI 1947 om 6 uur Blijspel in 3 bedrijven door Hei-man De Vries door Arbeid en Kunst Aalst Drie uren schaterlachen Spelleiding Schollaert Karei Prijzen der Plaatsen 15 en 10 fr. De kaarten worden genummerd Zondag 2 Februari van 10 tot 12 uur de drie onverzoenbare partijen moeten aan den schotel blijven, maar het land kan stikken Als het nu waar is dat we deze week de uitvaart van het Ministerie Huysmans zal beleven, dan zal'ïhet geen uur te vroeg zijn. En dan Dan is er slechts één op lossing de C.V.P. aan de leiding en de Socialisten doen mee. Dat is de uitspraak van het kiezerskorps geweest op 17 Fe bruari jl., dat is de eenige combinatie die den geest van ons parlementair stel sel eerbiedigt en dat is de eenige ware democratische houding die het parle ment heeft aan te nemen in de huidige omstandigheden. Dat zal dan den terugkeer zijn tot het gezond verstand. Spectator. Een Protest van het Christen Middenstandsverbond Het nationaal Christen Middenstands- verbond heeft in zijn zitting van Woens dag 8 Januari jl., tijdens dewelke een studiecentrum, belast met de versprei ding van de doctrinale kwesties van de middenstandsbeweging, definitief opge richt werd, verschillende vraagstukken betreffende het economisch leven van de Middenstanders opgezocht. Het N.C.M.V. vertegenwoordigd dooi de afgevaardigden der inegen provin ciën heeft krachtdadig en eensgezind pro test aangeteekend a) inzake de grendelwet van 13 Janu ari 1937. die slechts verlengd werd tot 28 Februari 1947, en hierdoor de toe komst van het kleinbedrijf ten zeerste bedreigt b) tegen het feit dat geen enkele ver tegenwoordiger van den Middenstand aangeduid werd in de Commissie voor Economische Coördinatie, alswanneer de ze stand een zeer belangrijke fractie van de algemeene economische bedrijvigheid van het land daarstelt c) tegen de laatst aangekondigde fis cale beschikkingen betreffende de bui tengewone belastingen die een ware ramp voor de middenstanders beteeke- nen. Eindelijk schijnt er in de politieke lucht een opklaring te komen men ver wacht er zich aan dat de duisternis van de zoo moedwillige als artificieele re- geeringscombinatie zal wijken en dat het licht van een sereener politiek over het land zal komen. De wankele regeering Huysmans begint verschrikkelijk te kra ken, de vrienden beginnen te kijven en nog veel meer te beven voor de zware gevolgen van een onsamenhangende en soms moedwillige politiek. Als net schip lek heeft, springen de muizen aan wal. Kort na de wetgevende verkiezingen hebben we het opzet van de socialisten en de liberalen, om met de communis ten in de regeering te komen en ten al len prijze de C.V.P. van het bestuur ver wijderd te houden, gecomenteerd en aangeklaagd, omdat het ondemocratisch was en de negeering van den geest van ons parlementair stelsel. Het was ondemocratisch omdat het geen rekening wilde houden met de uit spraak van de helft van het kiezer korps dat zijn vertrouwen had geschonken aan één partij met een klaar, volledig en vooruitstrevend programma. Liberalen, socialisten en communisten hebben ver kozen een verbond te sluiten, zonder dat zij tegenover het land de belofte konden nagaan een welafgeteekende politiek te voeren die ons uit de moeilijkheden kon helpen naar betere levensvoorwaarde n en een veiliger toekomst. Slechts één zaak was hen gemeen de vrees voor de C.V.P.-gedachte, de vrees voor de macht en den groei van deze partij. En dat juist is ondemocratisch. Wat denken de liberale en socialistische kiezers over het samengaan van hunne partij met de com munisten Wat denken zij over de el lendige politiek van verspillingen, van knevelarijen, van ondermijning welke de communisten zoo lief is Indien men na de verkiezingen, in het vooruitzicht van de regeeringscombinatie het advies van de liberale en socialistische kiezers kon inwinnen, hoeveel zouden er zijn die het inzicht van hunne groote bonzen zouden goedkeuren Het zou voorzeker een enorm getal zijn dat zou te kennen geven dat zij wel hun partij getrouw waren gebleven maar dat zij niet wensch ten dat de communisten aan het ïoer kwamen. Met te handelen zooals zij Ojr den hebben de liberale en socialistische leiders een belangrijk deel van hunne kiezers misleid en bedrogen zij hebben meteen gezondigd tegen de ware demo cratie want zij vertegenwoordigden op verre na de meerderheid niet en zij ver- stooten, om een reden die zij niet wil den bekennen, die partij die haast de helft van het kiezerskorps vertegen woordigde en zeker meer dan de helft van het totaal der inwoners van ons land. Hun opzet was ook strijdig met den geest van ons parlementair stelsel. Om degelijk te werken moet ons Gouverne ment gesteund worden door een belang rijke, stabiele meerderheid in de Kamers en gecontroleerd door een minderheid. Aan de minderheid hoort het toezicht en de vrije critiek van de daden der re geering aan de meerderheid hoort de verantwoordelijkheid voor de gevolgde politiek. Aan de regeering wordt de plicht opgelegd te waken dat zij het vertrouwen van het land bezit. Wanneer zij meent dit vertrouwen niet te hebben, dan is het haar plicht den Koning haar ontslag aan te bieden en te vragen dat in haar vervanging zou worden voor zien. Wat zijn de zeden op dat stuk veran derd Sinds maanden zien we dat de Regeering in zeer belangrijke zaken, niet alleen door de oppositie maar ook door leden van de huidige regeerings- meerderheid, over den roskam werd ge haald men klaagt ze aan voor onsamen hangende economische politiek, voor roe- kelooze finantieele politiek, voor volsla gen gemis aan sociale politiek (zie de geteisterden) men wijst op onaanvaard bare geldverspillingen, op gemis aan verantwoording over honderden miljoe nenenz., enz. Doch wanneer het er op aan komt de regeering officieel, met de stemming van een motie van wan trouwen. af te keuren, dan springt de laatste, éénige man van de meerderheid bij, niet om de politiek \»n de regee ring goed te keuren, maar om de com binatie recht te houden. Daar zit het kwaad en het gevaar voor het land. De ministers moeten in den zetel blijven. ZONDAGZIEKTE De Zondagziekte is een kwaal waaraan vooral kerkgangers onaerhevig zijn. Ze komt plots op. symptomen zijn er niet... 's Zaterdagnachts slaapt de patiënt goed 's Zondagmorgens eet hij een ste vig maal. maar wanneer het tijd is pm naar de kerk te gaan krijgt hij plots een hevigen aanval, die voortduurt tot de morgendiensten voorbij zijn. Dan voelt de patiënt zich weer goed en hij neemt een stevig middagmaal. In den namiddag gaat het nóg beter, hij kan reeds wandelen en over politiek spreken. Hij gaat vroeg naar bed, soms althans, slaapt lekker en wordt 's Maandagmor gens wakker, heel e!n al opgefrischt. klaar om naar het werk te gaan en, tot volgenden Zondag vertoont hij geen enkel symptoom meer van zijn kwaal. Kat. Digest - Juli 1946. Het C. V. P.-blok is hun ec ei. dige ergernis en ze zoeken, in r ar> tischen stijl, dit blok te doen af1 len. Hun eerste zet was er een op het vraagstuk der talen in België. De groo te diensten indachtig die het V.N.V. hun indirect voor den oorlog had bewezen, zochten ze nu ook naar een geschikten bodem om in de Vlaamsche rangen het zaad van het extremisme op nieuw te zaaien en te doen gedijen. Het opzet slaagde niet, had geen kans tot slagen, omdat onze Vlaamsche men- schen weten dat de taalwetgeving vol ledig afgewerkt is en dat ze verder ver trouwen op hun leiders. Daarom echter geven de roode bonzen zich nog niet verloren en zoo zien we ze sedert enkelen tijd komen aandragen met sociaal-democratische meerderheid, idem wil van het volk en zoo meer, met het doel de christelijke - democratische vleugel der C.V.P. tot zich te trekken. De schoonste vooizekes werden reeds in alle toonaarden gezongen, allerlei lok middeltjes werden beproefd, alles te ver geefs. De eenheid onzer partij is gaaf geble ven en echter en krachtiger dan ooit staat C. V. P. in de politieke branding. Onverpoosd wordt de uitbouw van haar organisaties voortgezet. Dat zit de socialisten dwars, dat maakt hen bitter en schamper a la Huysmans of venijnig a la Buset. De roode oomes weten dat het spel door hen verbrod werd en dat hun spel ten einde loopt en nu zoeken ze een uit weg. Ze hebben het land slecht bestuurd, het geld langs deuren en vensters weg gesmeten en hun vriendjes vetbetaalde postjes bezorgd, doch nu moet de reke ning aan de belastingplichtige gepre senteerd worden. Nu worden ze ongedurig en zoeken om aan hun verantwoordelijkheid te ont komen zij hebben de centen erdoor ge draaid, aan anderen nu, de putten te vullen en belastingen te heffen en af schaffingen en bezinnigingen te doen, t. t. z. maatregelen te treffen die ont stemming en kwaad humeur bij de bur gers verwekken. Dit inzicht werd over enkele dagen door Buset. den Voorzitter van den socia- listischen partijraad blootgegeven toen hij. vol wrok en wrevel, profeteerde dat de socialisten zich uit de Regeering zou den terug trekken en de anderen (wil zeggen C.V.P.) aan de Regeering zouden laten. Ze hernemen hun oude trukken de vlucht van de verantwoordelijkheid, die ze reeds zoo dikwijls ontvlucht zijn. De kwestie is of hun massa dergelijk laf gedoe zal blijven op prijs stellen. METEOREN In 1940 behoorde de wereld aan para chutisten. Eenieder meende te allen kan te valschermen in den Franschen hemel te zien. Zes jaren zijn thans voorbij en dit stadium is reeds lang voorbijge streefd. Thans ziet men meteoren door het blauw der hemelen suizen. Deze ne ven der atoombom kennen een geweldig succes. Ze zijn ook zeer handig ze leg gen lange banen af door den hemel, men ziet ze enkel voorbijrazen en nadien kan men erover zeer geleerd en geheimzin nige gesprekken houden. Maar tenslotte is het nog een geluk dat eenieder de oogen ten hemel gericht houdt. Daarheen kijkt men thans niet ge noeg en toch is dit de eenige plaats waar men de vredesduif met het olijftakje zou kunnen opmerken. Kat, Digest - Oct. 1946. DE RATTEN VLUCHTEN De socialisten zijn de kluts kwijt. De partij die alleen sprak over massa-be weging en massa-betooging, kiesmassa en dergelijke massa's meer, is stilaan tot het besef gekomen dat de massa waar zij het over heeft, niet het groot ste deel is van de massa die ze zou wil len hebben doch die haar ontsnapt. Zij zien nu met verbazing en teleur stelling naar de massa op die de Chris telijke Volkspartij op slag en stoot ge worden is en zinnen op middeltjes om hun machteloosheid weg te werken of althans te verdoezelen. STAD en OMLIGGENDE NINOVE Algemeene opgave der beweging van burgerlijken stand en bevolking. Jaar 1346 1) Geboorten 507 daarin begrepen 102 jongens 124 meisjes, inwoners der stad. en 132 jongens 149 meisjes inwoners van vreemde gemeen ten. 2) Huwelijken 120 3) Echtscheidingen 5 4) Overlijdens 127 daarin begrepen 110 inwoners der siaa, en 17 inwoners van vreemde ge meenten. 5) 424 personen hebben hun verblijf te Ninove gevestigd. 341 personen zijn vertrokken naar een andere gemeente. 6) De bevolking der stad op 31 Decem ber 1946 bedraagt 11.577 zielen. BURGERLIJKEN STAND Geboorten. Rita Penne dochter van Albert en Ag nes Van Vaerenbergh. Huwelijken Omer Uytendaele 26 y. fabriekwer ker en Suzanne Van Impe 25 j. fabriek werkster beiden te Ninove. Overlijdens. Jeannine Van Der Schueren. 1 jaar Burchtdam. Marguerite Neuckermans 1 jaar Steen weg naar Denderhoutem. Remy De Vidts 65 j. Vestbarm. Maria De Smet 71 j. Statiestraat. OP DEN UITKIJK Wij leven in de eeuw der democratie. De laatste oorlog is de triomph geweest der democratie. Democratie is de strek king tot niveleering tot gelijkschakeling. In gelijk welken tak der menschelijke bedrijvigheid vertikt men het men- schen te erkennen die met gezag spre ken en waar men met ontzag naar luis- tert. Onder al de takken der menschelijke bedrijvigheid zijn er twee waaraan de massa zich interesseert de politiek en de finantie. De rest telt niet meer. En juist in die twee takken is er zoo een abondantie van grootheden dat de rest der menschheid er onder versmacht. Staatslieden worden gelijk geschakeld met politiekers en hoogere staatsbelan gen liggen ondereen in dezelfde doos met de persoonlijke belangen en de par tijbelangen. Staatslieden Mr. Buset, leider der socialistische partij, wiens hoed niet al leen zijn eigen hoofd dekt maar heel de partij als een kaarsdomper de kaars. Mr. Spaak, onze groote minister van Buitenlandsche Zaken, de schoonprater, maar bij slot van rekening" toch prater, en die nog verre staat van een Lamfcer- mont, die de Schelde vrij kreeg en Bel- gië's toekomst verzekerde. Mr. Kamiel, de egelstelling voor de letter. Zijn grootheid heeft hij ge bouwd op zijn beginselloosheid. Bis marck in zijn tijd leerde dat ge op al les kunt gaan zitten bij uitzondering van den punt der bajonnetten. Kamiel is van meening dat ge op alles kunt gaan zitten. Vlugge geest, steeds met een antwoord klaar, cynisch, sarcas tisch geestig was hij geen kat om zonder handschoenen aan te pakken.. Daarom was hij groot Nu wordt hij oud het vuurwerk der geestigheid sterft uit en hij heeft veel weg van een flesch tafelwater die te lang ontstopt is. De fut is er uit. Bij Kamiel blijft nog de gi'ondslag van zijn grootheid de brutaliteit. Dat trad schriller aan het licht sinds Nieuwjaarsdag en het ligt in de Ujn der mogelijkheden dat de socialisten zelf er nog veel last zullen van ondervinden. De onmiddellijke om geving van een bouwvallige toren is al tijd gevaarlijk. In de finantie wereld schitteren de sterren het meest in donkere dagen. Denk aan na 1918 en na 1945. In feite is het klatergoud... het echte goud zit elders en ze verdwijnen met de snel heid der cometen. Philippe-le-Bel. de Fransche koning waarmede de Vlamingen het aan den stok hadden in 1302 heette in Vlaande ren de Muntschrooder omdat hij het goudgewicht van zijn munt verminderde om uit finantieele moeilijkheden te ge raken. De fameuze Laiw (1671-1729- die de ontredderde Fransche finanties op hun pooten zette eindigde met zijn ban ken - systeem in een formidabel bank roet. De niet minder fameuze assignaten der Fransche revolutie waren een eer ste uitgave van de Duitsche markenhis torie van na 1316. En onze groote financiers van 1947 hebben nog niets nieuws gevonden en staan nog niet verder dan die van 1302. Groote mannen zijn phenomenen Een phenomeen is altijd zeldzaam. De menschheid kan het trouwens best zonder groote mannen schikken. En 't zijn altijd zoogenaamde groote mannen die het haar lappen. Wat ze best zou kunnen gebruiken zijn eerlijke mannen, eerlijke dienaars. Maar de duivel is ermee bemoeid en die woi'den hoe langer hoe zeldzamer. Een adres Neen HET GOEDE ADRES, voor alle bouwmaterialen blijft VAN BELLE te NINOVE GROOTE KEUS, BESTE KWALITEIT ALS GE BOUWT en voordeelige prijzen, schrijf ons. of telefoneer aan nummer 5< <s De ifter, f f-»V 1 t

Denderklok | 1947 | | pagina 1