Het Verliefde Trio gewroken Een en twintigste jaargang Prfjffe per nummer 1,25 fr. Zondag 2 Februari 1947 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HETKANTON «INOVE U.V.TaM^AELTERMAM. Feestzaal ONS HUIS Dreef - NINOVE TOONEELFEEST Op Zondag 2 FEBRUARI 1947 om 6 uur Blijspel in 3 bedrijven door Herman De Vries door Arbeid en Kunst Aalst Drie uren schaterlachen Spel leiding Schollaert Karei Prijzen der Plaatsen 1 5 en 10 fr. De kaarten worden genummerd Zondag 2 Februari van 10 tot 12 uur. zonder op de verschillende verbeter ingen die nog kunnen en zouden moeten ge daan worden ten voordeele der werkne- mers. Want de patroon neemt niet alleen at verplichting op zich. hun voor ue gele verde prestaties een oehooriijk loon te betalen, maar hij moet ook zooveel mo gelijk instaan voor het voornomen van groote rampen en zelfs kleinere onge vallen. Daar zouden ue arbeiders meer moeten de hana aanhouden en dit uoor middel hunner syndicaten. Deze zouden dan met de patroons en terzelidertijd met de arbeidsinspecteurs de toestanden kunnen onderzoeken en het noodige doen tot verbetering. Dan ook zal de arbeider, die voelt dat men met zijn lot begaan is. met meer iever en blijdschap werken, en zoo zal er nog meer toenadering komen van werkman tot patroon, dit in t voordeel van beiden, en tot verwezenlijking van onze betrachting volledig klassen-be grip. Zoo redeneeren doorgaans zij. die niet gaarne den grond eener zaak aanroeren wij hebben daar het treffendste bewijs van gehad bij de jongste gemeenteraads vergadering in onze stad. De knappe vertegenwoordiger der C. V. P., Heer Karei Fransman had in eene meesterlijke uiteenzetting er op gewezen hoe onlogisch het was de C. V. P. uit het schepencollege te weren, wanneer zij als sterkste groep uit den strijd kwam en zij alsdan door de bevolking aange wezen werd om een leidende rol in d< politiek onzer stad te spelen. Om de met gloed en scherpe kritiek- volle rede eertigzins te woord te staan pakte onze dd. burgemeester dan ook ui' met het beste dat zijn redenaarstalent maar geven kan. maar zat zoodanig vei- dwaald in een straatje zonder -einde dat hij duidelijk liet verstaan dat de over eenkomst der linksche partijen gesloten werd uit wrok. waarop Heer Fransman dan ook duidelijk wees in zijn repliek. Het zij dus zoo liberalen en socialis ten sluiten kartel uit haat of wrok \ooi de C. V. P. hamer en sikkel, het kal. werd maar bijgeronseld om hun plan ten uitvoer te kunnen brengen. De reden voor dien wrok Heer Van Trimpont zei het duidelijk In 1933 sloot gij Katholieken kartel met de libe ralen.. toen waren wij de sterkste groep dus poets, wederom poets. Voor iemand die vervreemd staat m onze stadspolitiek zou zulks antwooid volstaan, maar hij die vertrouwend om gaat met het doen en laten van onzen achtbaren dd. burgervader, op "t politiek terrein natuurlijk, noemt zulks den bal onbehendig terugslaan. Ik neem nog aan dat de rede van Heei Karei Fransman als een koud stortbad over zijn hoofd terecht kwam. toch neemt zulks niet weg dat hij zijne wel sprekendheid op een verkeerd terrein plaatste en niet kon dienen als antwooid op de gepaste kritiek door zijn voorspre ker uitgebracht.. Of is de Heer Van Trimpont vergeten, want in datums of détails is hij nooit sterk geweest, dat de omstandigheden van 1933 niet dezelfde waren als op he den. Dat er toen slechts 3 partijen be stonden dat er toen 2 partijen volston- dtn om de meerderheid te vormen en dus geenszins toevlucht diende gezocht tot een partij die er niet op uit is een nationale politiek te voeren, eene partij waarvan gij destijds zegdet. dat als rat ten in hunne rangen (socialisten) knaag'. Of zijt gij de kieskampagnc vergeten wanneer gij op al uwe meetingen in alle wijken der stad uitbazuindet nooit ol nooit met de kornmunisten te zullen sa menwerken en zij als repliek bezwoe ren dat U als politieker afgedaan had Of meent ge dat het bij een geheim bleef, uw akkoord dat gij sloegt met den leider der liberalen, vóór de kiezing. om samen het college te vormen indien het kiezerskorps aan de liberalen en de so cialisten de meerderheid had gegeven. Dat het juist deze ontgoocheling was die den leider der liberalen zooveel angst en moeite bezorgde en hem den Maandag volgende op de kiezing, zóó vroeg uit zijn bed joeg, hij die zijn sjerp van bur gemeester U spontaan toewierp, om ver- zónnen gezondheidsredenen toen als ver bindingsagent tusschen rood, blauw en vooral Hamer en sikkel diende te spelen Of zijt gij zoo goed vertrouwd met de telepatie en hebt gij uwe kiezers der wijze uwe inbeeldingen medegedeeld dat niettegenstaande de kloof die tusschen U en hamer en sikkel bestond, ingeval van neuerlaag. gij U toch tot hen zoudet ge richt hebben om een knieval te doen. langs de liberalen om. zij die toch altijd gereed zitten om van op de wipplank bij te springen. Ook nog zou uw antwoord als onge past hebben geklonken, zelfs indien het in een kleinen aanval van verwaandheid werd toegediend, want wrok is syno niem van verwaandheid in de poiitiek. En dan nog zoudt gij het cynisme van een Kamiel Huysmans moeten kunnen aan boord leggen, wat ingeborenheid is. ten ware gij H zeiven dan ook tiachtte voor te stellen als den kleinen Kamiel of Kamiel der kleinen zooals U zeli kunt verkiezen. DE MIDDENSTANDERS. EN DE FINANCIEELE ONTWERPEN De middenstandsleiders, in een buiten gewone algemeene vergadering bijeen geroepen op Woensdag -- Januaii li., dienen krachtdadig protest aan tegen de wetsontwerpen waarbij wijzigingen wei den gebracht a) aan de wetten en besluiten u< treffende de inkomstenbelastingen en we nationale crisisbelasting b) aan de wetten en besluiten be treffende do met de directe belastingen gelijkgestelde speciale taxes alsmede tegen het wetsontwerp tot invoering van een bijbelasting slaanc t op hei exceptioneel gedeelte van sommi ge inkomsten. Het stemmen van deze ontwerpen door het Parlement zou van aard zijn om een groot aantal van onze amoacl..>- lieden. neringdoeners en kleinnijveraars te ruïneeren. en een ware ramp bette kenen voor onze nationale economic. Het Nationaal Christen Middenstands- verbond. Het Beschermingscomité der Vrije On derneming, Zeer talrijke Beroepsvereenigingen. VEILIGHEID OP HET WERK Tn deze tijden, wanneer er zooveel spra ke is van sociale actie voor de ar beiders. zou een der principieelste za ken. namelijk de veiligheid der arbeiders meer moeten in "t oog worden gehouden. Veel teveel nog wordt de beveiliging voor het zooveel mogelijk voorkomen van ongevallen ondergeschikt en heeit de voortbrengst den voorrang. Het gaat niet op. dat een arbeider of arbeidster, ten voordeele van een grooter fabricatie- vermogen niet meer de noodige vooizui gen heeft of kan nemen voor allerlei on gevallen die zich kunnen voordoen. Veel al ook wordt door den werkgever oog luikend toegezien, hoe door de werkne mers soms de reeds bestaande reglemen ten worden overschreden. Nochtans draagt deze steeds de verantwoordelijk heid. want hij staat steeds in voor zijne arbeiders. Dat er nog vele heerschonde mistoestanden zijn weet iedereen. Onze bijzonderste aandacht heeft er nogmaals op getrokken geweest bij de laatste ramp in een der stekjesfabrieken onzer stac. waarbij verschillende personen den dood vonden En daarom steunen wij hier bij- Na de opvoering van VERLOaSiNb De velen die verleuen Zondag do gi oo- te feestzaal van het Klooster dei HH. Harten tot proppens toe vuiueu, mogen de inrichters en de uitvoerders dank baar zijn om het zoo treffende schouw en koorspel dat zij mouwen gemeten. Het voor het vootlicnt biengen van het Mysteriespel Verlossing met de middelen aan spelers en zangers waar over men wist ie kunnen beseniKken. werd door menigeen ais een vraagstUK beschouwd en met eenigc bezorgdheid te gemoet gezien. Dc goedv wil en de toewijding van de medewerkers, dames en heeren. jon ge en minder jonge, heeft het mogehjx gemaakt deze geuurfde opvoering tot een ware prestatie te doen uitgroeien. Van het muzikaal en vokaal gedeeld- hoort men alleen waardeerende .\ooi- den svmphonie en Koren hebben in sa menspel eemge mooi uitgevoerde motet ten en liederen ten uit', oei gi macht d ook de moeilijksten moesten bevredigen. Zij hebben onbetwistbaar veel bijge dragen tol hel opw eKr.cn van de ge-se nik te wijdingsvolle atmosfeer. Wat betreft het eigenlijxe schouwspel: de uitbeelding van het Veriossin; swerk (belofte van den Yeriosser. ue Genoot te. de Passie in steeds aangrijpenaei spel gaande tot het noogtepunt. den Kruis dood en de Verheeriijiiing) werd ons eei waarlijk ontroerenue voorstelling ge- gebracht. In religieuze stilte ontplooiden zich de talerceien. nog vennnigd ci"- welgCKOzen licht- en Kleurt Tec ten. te. wijl. recitatief, net lijuensveihaal de' de zaal weerxloi Treffende en aangrijp ode momenten waren niet ,-eld ..um. Voorzeker, me: de middelen die voor handen waren, werden hier merkwaar dige uitslagen bt eikt. Z. E. H. Deken in een gcinocdeliiKe toespraak, dankte c.e toeschouwe.s en ai- lcn die het initiatief asteand hebben. Hij dankte ook W. E. H. Directeur en de Zusters van het Klooster omdat zij '.o gulhartig hun prachtige feestzaal ter be schikking gesteld hadden. Hij had verder een bijzonder wooiu van dank voor al de medewerkers, klei ne en groote. die geen moeite noch last ontzien hebben om de opvoering te doen slagen. Z. E. H. Deken kondigde aan dat e.e opbrengst zai besteed worden un cte vernieuwing en verbetering van de uit rusting dei procesiegroep i en gal ons de verzekering dat de Ninovieters nog dit jaar de uit. lagen zullen kunnen zien. Na de opvoering was de algemeene in druk dat een tweede opvoering hoogst gewenscht, ja noodig zou zijn. Wij meenen te weten dat een tweede opvoering in t vooruitzicht gestel-1 i>. doch dat datum en plaats nog niet vast gesteld zijn. Een adres Neen HET GOEDE ADRES- voor aiie bouwmaterialen blijft VAN BELLE te NI NOVE GROOTE KEUS, BESTE KWALITEIT ALS GE BOUWT..... en voordccligc prijzen, schrijf ons, of telefoneer aan nummer 5. OP DEN UITKIJK Eindelijk Ninove heeft een schepen college. tiet lijkt op het voorgaande als een tweeling-broer, en het is specifiek Ninootsch. De liberalen van Ninove heb ben altijd uitgemunt door een formida bel aanpassingsvermogen. Cartel sluiten is hun specialiteit. Wie nu zou verwon derd zijn aat ze verbond sluiten met ha mer en sikkel zou totaal moeten verge ten dat ze in de periode voor 1914 cartel sloten met de socialisten zooals nu en met de christen democraten de eenige echte en ware democraten en christenen die de ware leering van Chris tus verdedigden tegen de georganiseer de Roomsch-katholieke Kerk, die naai hun niet bescheiden meening ver- valscht was op vele plaatsen De loge mannen van toen in cartel met de echte volgelingen van Christus, was dat niet even straf als de orde-mannen en vader landers van nu met de mannen van de Russissche Internationale Na de verkiezingen waren er men- schen die dachten dat het nooit zou gaan tusschen Omer en Taafke Het staat wel niet in de voorspellingen van broeder Joannes of van Ste Odile die regelmatig opduiken als 't oorlog is maar 't is toch voorspeld en voorzeid sinds lange, lange jaren. In ons kinderjaren wa seen der groote at tracties der kermis, nootjes en caramel- len. Die caramellen hadden niets ge meens met wat ze nu caramellen noemen Het was een klein stukje suiker in een groot stijf wit papier en rond het sui ker was er nog een klein papiertje waai een rijmpje opstond. Dat waren caiame- verzen. En eentje dat ik goed onthouden heb was vrienden mogen wel eens kijven maar vrienden, moeten vrienden blijven Alles is dus in orde en perfekt in de lokale politieke traditie een schepen college van allemaal brave menschen mensehen met goed karakter, menschen die Gods water over Gods akker laten loopen, en die kunnen verdragen dat het zonneken in allemans water schijnt. Ev is maar een soort uitgesloten de slechte soort. En de slechte soort dat is bij definitie de C. V. P. Ik ben geen advocaat maar ik ben toch overtuigd moest ge een niet-C.V.P -er voor C.V.P.-er verwijten dat hij U voor "t tribunaal kan brengen, laten veroor- deelen voor laster en eereroof en een frank schadevergoeding vragen. Er wordt vertelt maar ja. in tijden van politieke gebeurtenissen wordt er van alles vertelt, en leugens nog het meest er wordt zelfs vertelt, zei ik. dat de breuk tusschen C.V.P. en de an deren zóó groot is dat het après-midi- kransken van liberale- en C.V.P.-mada- ïnekens op 't springen gestaan heeft. Al le betrekkingen moesten afgebroken worden en de C.V.P.-madamen van den nood een deugd makend hadden weer al het gedacht opgevat den oud en ver sleten en overleden naaikring van t werk der Arme Kerken weer op te kal fateren. Op 't laatste nippertje werd om wille van politieke opportuniteit de breuk vermeden. Op die select-bijeen- komsten wordt er natuurlijk veel ge praat en verteld wordt hier en daar al eens de neus voorbij geklapt en het 2de bureau van de liberale partij vindt er haar gading in en daarmee Het spreekt van zelf dat ik dat ver koop voor wat ik het gekocht heb en ik ben heel ridderlijk bereid het protest en de loochenstraffing te encaisseeren zoowel van wege de liberale madamen dat ze nooit kwade bedoelingen hebben gehad tegenover haar C.V.P.-vriendin- nen. als van de C.V.P.-madamen dat ze er nooit aan gedacht hebben dien ouder- wetsehen naaikring weer in 't leven te roepen en daarbij dat ze niets naaien kunnen. Zoodit bij slot van rekening alles om te beter gaat in den besten der werelden en dat wij niet het onmogelij ke wenschen als wij het mystiek huwe lijk een vast bestaan, wenschen tot aan den dood van de oude blauwe weder helft Denderklok

Denderklok | 1947 | | pagina 1