Freule Popular aan t Bewind Hel jongste nutnmei van ons blad gal en bondig relaas over de eerste zitting van onzen nieuwen Gemeente raad. Sedert een week is het een voldongen je it dat onze Stad. voor de zes komende jaren, zal beheerd worden door een Li- boraal Socialistisch-Kommunistisoh Kar tel (v I.Dernière Heure had trouwens weken geleden de vorming van LE BLOC ANTI-P.S.C. afgekondigd. Anti-C.VP't is de cenige be kommernis geveest der heeren van links Het algemeen belang, de wil van het kic-zei korps, de mogelijkheden van hun verbond daar hebben die linksche hee ren zich niet eens over bekommerd Wat Ninove te verwachten heeft van dat verbond-tegen-de-natuur dat zullen we maar liever afwachten. C. V P. werd in de oppositie gedron gen. Dt- C.V.P.-gekozenen zullen de rol. dit aan den oppositiegroep toebedeeld is. waakzaam waarnemen. De oppositie zal waardig doch kracht dadig optreden. Do nieuwe Stadsregeering hoede er zich voor recht zeer recht in hare schoenen te gaan. Onze stadhuisbonzen kregen bij de eer ste zitting van den nieuwen gemeente raad een zeer klein voorsmaakjen van hetgeen hen. gedurende zes jaar. te vachten staat. Indien die heeren speculeeren op ver- waarloozing. oneenigheid of moedeloos heid. dan mogen wij hun van nu af dt1 stellige verzekering geven dat zij deer lijk mis zijn. Een oud spreekwoord zegt die zijn broek verbrandt moet op de blazen zit ten Do heeren van den krap zuilen het vroeg of laat ondervinden. Wij vreezen voor hen dat het eerdei voeg dan laat zal zijn. Wie het gelag van het kartel zal beta len dat is de kwestie. Dat Liberalen en Socialisten, gansch belangenloos of terwille van princiepen- kwesties alleen, met de Kommunisten flirten dat bestaat niet. De ondervinding heeft, in dergelijke aangelegenheden geleerd dat het niet volstaat van te zeggen Taafken ik zie IJ geeren want daar moet ook liefde bij ziin Wij moeten geen groote profeten zijn <>m met zekerheid te kunnen voorspellen dat het niet lang zal duren eer we den pi ijs zullen kennen van la tnise en mé nage onzer Ninoofsche tripartite HET VOORSPEL. Op Vrijdag 24 Januari 1947. te 19 u. 45 stapten de vijf C.V P. - verkozenen de Raadszaal binnen. Geen levende ziel in de zaai te bespeu ren. Ternauwernood hadden ze de zetels der rechter zijde bezet, toen de ceist* Collega, in den persoon van den heet Milo. de raadszaal binnenstapte, bijna onmiddellijk daarop buitengeroepen dooi den heer Van Trimpont. d.d. burgemees ter. Enkele oogenblikken nadien de vol tallige kommunistische groep. Rond 20 uren en oneffen werd het pu bliek binnengelaten. In een oogwenk liep gansch de publieke omheining bomvol. Rond 20 u. 10 treden socialistische en liberale verkozenen de raadszaal binnen. Onder voorzitterschap van Dr Rehn •vordt de vergadering geopend. De lectuur van het besluit dor Besti n- dige Deputatie, de verkiezingen mits en kele lichte cijferwijzigingen goedkeuren- ae worai in jneciiugc amtc DE BEÊEDIGING. Dr Bthn We gaan thans over tot het tweede punt der dagorde, de eedafleg ging. Mr Fransman Ik vraag dat het den Raad behage enkele oogenblikken in ge heime zitting te vergaderen, ten einde ons toe te laten eene kwestie te bespre ken. die eenen verkozenen persoonlijk aanbelangt. Dr Bchn, onthutst, haalt de schouders op Mr Van Trimpont Ik verzet me daar ten stelligste tegen. De verkiezingen zijn goedgekeurd. Indien er iets niet in haak was dan stond het U vrij ten gepasten tijde bezwaren te doen gelden. Het is nu te laat. Vlr Fransman Ik houd mijn voorstel staande eri dring ten zeerste aan. Het is eene aangelegenheid die zware gevol gen kan hebben voor den belanghebben den Mr Van Trimpont Ik volhard in nujn verzet. Dr Behn Ik kan op uw voorstel moei lijk ingaan en beslis over te gaan tot de eedaflegging. Noodgedwongen leg tk Do belang- Mr Fransman mij bij uwe beslissingen neex hebbende zal er desgevallend de gevol gen van te dragen hebben, hoe onaange naam ze ook wezen. Hierop leggen de raadsleden die reeds vroeger zetelden, opvolgentlijk den eed af (getrouwheid aan den KONING.. gevolgd door de nieuwe verkozenen in de orde van het aantal bekomen naam- stemmen. De kloeke stem van den heer Violon maakte indruk. Alles liep vlot van stapel tot op het oogenblik dat de heer De Ville recht stond om den eed af te leggen. Mr De Riemaecker Ik doe opmerken dat de heer De Ville. op eigen verzoek, bij beslissing van den gemeeteraad. met ingang van 1 Maart 1946. zes maand ver lof bekwam ten persoonlijken titel als tijdelijk gemeentebediende. om reden hij tot volksvertegenwoordiger verkozen werd. Ik begeer thans te weten of Mr De Ville sindsdien ontslag indiende Of dit ontslag aanvaard werd Waar zulks te boek staat Mr Van Trimpont Dhr De Ville werd van rechtswege als ontslaggever be schouwd vermits het verlof slechts voor zes maand aangevraagd en toegestaan werd en vermits hij naderhand noch een nieuw verzoek tot verlof indiende, noch zijn ambt hernomen heeft. Mr De Riemaecker Staat die beslis sing ergens te boek Mag er onmiddel lijk inzage van genomen worden Mr Van Trimpont Zeker. Sekretaris haal de begrooting. Ten anderen 't is simpel Geef nu onmiddellijk uw ontslag. Mr De Ville. Mr Fransman Wie is er op dit oogen blik bevoegd om het te aanvaarden? (Het ontwerp der aanstaande begrooting. waarin de naam van Dhr De Ville niet voorkomt, wordt voorgelegd aan den heer Fransman) DIT dokument interes seert mij niet. Mr Van Trimpont Als het u niet inte resseert is het incident gesloten. Mr De Riemaecker Ik vraag dat het proces-verbaal zou vermelden dat de rechter zijde zich verzet en de geldig heid betwist der eedaflegging van Mi- De Ville. Dr Behn Accoord. De eedaflegging verloopt verder zonder incidenten. Alvorens Dr Behn zich terugtrekt, na den raad samengesteld te hebben ver klaard. wordt hem een woord hulde toe gestuurd door Mr Van Trimpont. VERKIEZING DER SCHEPENEN. Het voorzitterschap wordt waargeno men door den heer Van Trimpont. Mr De Weghe. liberaal, wordt als eer ste schepene verkozen met 8 stemmen tegen 4 aan den heer Fransman. C V P en één blancostem. Mr De Weghe neemt het voorzitter schap der vergadering over. Mr Violon. liberaal, wordt als tweede schepene verkozen met 8 stemmen tegen 4 aan den heer Van Vaerenbergh. C VP en één blanco-stem. Mr De Ville. kommunist. wordt als der de schepene verkozen met 8 stemmen te gen 4 aan den heer De Riemaecker. C V.P.. en één blanco-stem. Bij de voorstelling van de kandidaten voor het ambt van derde schepene deed zich een licht incident voor. beteekenis- vol voor de hartelijke verstandhouding onder de leden der kartel-meerderheid Mr De Troyer (kommunist) Ik stel de kandidatuur voor van den heer De Ville voor het ambt van schepene van openbare werken. Mr Van Trimpont (uiterst bitsig) Ge hebt dat recht niet. 't Is het schepencol lege dat de bevoegdheden verdeelt VERKLARING VAN DEN HEER FRANSMAN NAMENS C. V. P. Mijne Heeren. Dit is de tweede maal dat de sterkste groep van den Gemeenteraad van het dagelijksch bestuur van de stad geweerd wordt. Het zal U niet verwonderen dat wij deze toestand, om reden van onze verantwoordelijkheid tegenover de ge meente. en ook om reden van de ver antwoordelijkheid die gij daardoor op U neemt, aanklagen. De C. V P. is glans rijke overwinnaar geweest in de jong ste verkiezingen met 2208 stemmen, op 6700 behaalde zij dus 32.95' van de geldi ge stemmen. Gij miskent dus het vertrou wen en het belang dat 2208 burgers van Ninove hebben gesteld in de lijst der candidaten. die hen door de Christelijke Volkspartij werd voorgesteld. Onder voorwendsel dat gij een meer derheid vormt Het is slechts een voorwendsel. Mijne Heeren. want het is maar al te klaar dat er onder uwe drie partijen geen enkele ernstige band bestaat waardoor gij u één gevoelt. Wij zullen in de bizonder- hoden van de kiescampagne niet treden, maar wij mogen toch aanhalen dat. én gij Liberalen, én gij Socialisten, meer dan eens aan de kiezers hebt verklaard, in geen geval een verbond te willen ma ken met de Communisten. Wat is er van deze belofte overgebleven En noch tans het gaat hier om een essentieele ver klaring. die voor sommigen onder u voor principieel moet worden gehouden. Daar om mogen wij bevestigen dat gij, door uw akkoord na de verkiezingen, woord breuk hebt gepleegd tegenover uwe kie zers. dat gij uwe kiezers hebt bedrogen. Men zegt dat het parool van hooger is gekomen Wij hebben dit niet te onder zoeken, maar wij stellen vast dat gij hier. zooals uw partijen in de regeering. een verbond hebt gesloten dat gij bij voorbaat aan uwe kiezers niet zoudt heb ben durven meedeelen. De regeerings- meerderheid echter kan veranderen maar gij komt een bestuurscollege aan te stellen dat voor een termijn van zes jaar de belangen van de stad moet be hartigen. Wij zijn van oordeel dat een meerderheid van de bevolking, dus veel meer dan de 33'van de kiezers die voor ons hebben gestemd, dit niet heeft ge- wenscht en. indien haar de gelegenheid geboden werd daarover alleen uitspraak te doen. dit niet zou willen. Morgen zul len de communisten het aan hunne men- schen voorhouden, en misschien ook gij. heeren Socialisten, zult trachten daar mee uwe leden te paaien Ninove heeft een democratisch bestuur Men goochelt tegenwoordig met het woord democratie en men spreekt maar door over demo cratisch bestuur, wanneer het gaat om een bestuur waar de communisten de plak zwaaien en waar de christelijke gedachte verbannen wordt, maar men vertikt het eens de waarheid te zeggen over democratie en over wat democra tisch is. Onze stad telt op dit oogenblik 11.577 inwoners. 6.700 onder hen hebben ge bruik gemaakt van hun recht van mode zeggenschap in het bestuur, daarom staat 1/3 aan onze zijde dat is op zich zelf reeds voldoende om te beweren dat zóó een bestuur alléén kan democratisch genoemd worden, dat rekening houdt met een zoo belangrijke fractie van de bevolking als de onze. Want ik herhaal het. niets kan wettigen dat gij de geko zenen van uwe drie fracties zoudt sa menvoegen en beweren dat dit nu een nieuwe eenheid is die. in den geest van onze gemeentewet, u de macht geeft on ze gemeente te besturen, als een meer derheid die zal gecontroleerd worden door onze minderheid. Die macht. Mijne Heeren. hebt gij van het kiezerskorps niet gekregen, gij hebt ze achteraf genomen. En wij weten, en de heele bevolking weet reeds lang. wat al moeilijkheden het U gekost heeft om deze macht te nemen, daar het er alleen om ging te weten wie, en wie niet, van dit nieuwe Schepencollege zou deel uit gemaakt hebben. Het is iets geweest als de verdeeling van een geroofden buit: En ook dat. Mijne Heeren. is niet demo cratisch. De democratie eischt dat aan het hoofd van de gemeenten zouden worden ge plaatst. mannen die zich uit overtuiging en uit liefde inspannen om het volk te- dienen met bekwaamheid, onafhanke lijkheid en onbaatzuchtigheid. Wanneer het volk ziet dat de gekozenen twisten om do schepenzetels te bemachtigen, dan heeft het volk reden te over om te ge- looven dat daar motieven mee gemengd zijn die men niet graag bekent Het is hoogtijd. Mijne Heeren. dat er een kentering komt in de Administratie, van hoog tot laag. De oorlog en ook de na-oorlogsche periode, hebben ons op dat stuk veel kwaad gedaan en het is niet noodig een blad voor den mond te nemen om te zeggen dat er veel te veel mis bruiken werden gepleegd en zeden wer den ingevoerd die onwaardig zijn. Aller hande zaken vragen lange administra tieve onderzoeken, sommige kunnen moeilijk verkregen worden omdat er schaarschte is of omdat er beperkingen opgelegd worden, maarde man-in de-straat zal het u vertellen, dat er al tijd middel is als er maar wat drinkgeld bijkomt Ook dat. mijne Heeren. is niet democratisch en daar moet een eind aan gesteld worden. Indien de zorg van een gemeentebe stuur niet uitsluitend mag gaan ten gun ste van diegenen die er den prijs kunnen voor betalen, zij mag ook niet eenzijdig zijn op gebied der gedachten en der over tuiging. Wij wijzen U daarop. Mijne Heeren. dat gij thans de zorg hebt voor de be langen en voor de rechten van de ge- heek' stad en biz.onder van al de min- begunstigden. Wij hebben vroeger gele genheid gehad te bewijzen dat wij on zen plicht tegenover al de burgers, wie zij ook waren of tot welke partij zij ook behoorden, verstonden en vervulden. Dit voorbeeld werd, helaas, niet gevolgd. Integendeel werden onmiddellijk na ons heengaan, maatregelen genomen die te gen de rechtvaardigheid indruischten werklieden .werden afgedankt omdat zij naar de politieke pijpen van den schepen niet dansten en nog nooit hebben wij in deze stad gezien dat een liberale of een socialistisch schepen aan werklieden of burgers die tot onze partij behoorden, gelegenheid had gegeven om te werken voor rekening van de gemeente waarvan zij toch ook deelgenooten en lastenbe- talers zijn. Wij hopen dat er op dat stuk veran dering komt. maar wij zijn weinig ge rustgesteld wanneer wij de huidige sa menstelling en de respectieve bevoegd heden gadeslaan. Daarom zeggen wij o- penlijk en kordaat dat wij alle tekortko mingen op dat stuk zullen aanklagen. Gij staat voor een zeer belangrijke pe riode van zes jaar. binnen dewelke de grondslagen moeten gelegd worden voor een zeer verregaande ontwikkeling van de stad. Daaraan zult gij noch teveel tijd. noch te veel moeite kunnen besteden om het werkelijk goed te doen en wel zóó dat men u over tien. twintig of vijf tig jaar den steen niet zal moeten wer pen. Wij zullen u daarbij onze recht zinnige medewerking niet ontzeggen, want het is ook voor ons. die hier in den raad zetelen, plicht ons in te spannen voor het welzijn van de stad. Maar wij hebben het recht u te vragen dat gij u. in de uitvoering van uw mandaat, uit sluitend zoudt ^aten leiden door de b( - trachting van het algemeen belang en dat gij alle andere, kleingeestige, parti cularistische beweegredenen zoudt van de hand wijzen. Evenzoo vragen wij dat uwe actieve zorg zou gaan naar de moreele en de geestelijke belangen van de gansehe be volking. dat gij de rechten van allen zoudt eerbiedigen zooals gij van allen moet eischen dat zij hunne plichten zou den vervullen. Wij zullen ons in de rol die ons opge drongen wordt, door niets anders laten leiden dan door dienzelfden geest van rechvaardigheid en van bezorgdheid voor het algemeen belang. applaus der rechterzijde ANTWOORD VAN DEN HEER VAN TRIMPONT De Heer Van Trimpont. die gedurende de verklaring van den leider der opposi tie uiterst zenuwachtig deed. veert recht: Heeren der oppositie, ge maait nu wat ge zelf gezaaid hebt. In 1933was de socialistische groep de talrijkste in den raad. De katholieken hebben ons niettemin over 't hoofd gezien om een bestuur te vormen met de Liberalen. Ge hebt ongelijk nu uw beklag erover te doen dat wij u hebben miskend. Mr Fransman Parcjon. de toestanden zijn hoegenaamd dezelfde niet. Er n thans een nieuw element de commu nistische partij. Noch gij. socialisten, noch gij. liberalen, hebt het aangedurfd op voorhand aan het kiezerskorps te zeg gen dat gij met die partij zoudt samen gaan. Mr Van Trimpont Wij nemen de ver antwoordelijkheid onzer daden. Wij heb ben het aangenomen met de huidige meerderheidsgroepen te besturen. Gij hebt uw rol in de oppositie... Mr Fransman ...waar we onze ver antwoordelijkheid zullen nemen. Mr Dc Ville Ziedaar de opbouwende kritiek. Mr Vanden Berghe We zullen u voor taan raadplegen om te weten wat we mo gen zeggen of niet. VOORRANGSTABEL. De secretaris geeft lezing van de voor rangstabel. die aangenomen wordt zon der opmerkingen. SAMENSTELLING DER SECTIES. Op voorstel van de leiders der ver schillende groepen worden de leden in gedeeld in de twee verschillende secties. VOORLOOPIGE TWAALFDEN. Mr Van Trimpont Er is geld noodig in kas. Het bestuur moet gemachtigd zijn om in de loopende uitgaven te voorzien. Mr Fransman Onder voorbehoud der opmerkingen, die we zullen doen gelden bij de behandeling van de begrooting, zal de C. V. P.-groep thans eene gunstigs stemming uitbrengen. Het voorstel wordt gestemd met een parigheid der 13 leden. VERHOOGING TARIEF ELECTRICITEIT. Mr De Weghe Het gaat heel eenvou dig om de aanpassing der tarieven inge volge een Besluit onlangs afgekondigd in het Staatsblad, waarbij voorzien wordt dat de uitbaters het recht hebben de tarieven van electriciteit te brengen op den prijs van 1939 vermenigvuldigd met 1.40. In Ninove zou den prijs ge bracht worden op 3.50 frank voor den gewonen stroom en op 2.80 frank voor ■I i 1. a ..GHn

Denderklok | 1947 | | pagina 2