De Vreemdeling De Vrek De Slimme Schaper Een en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag Ié februari 1947. CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postehec^ening ,g65.S4 Drukke,Ui,gever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoort, 10 Ninove Hgndglsregttt STAD NINOVE Op ZONDAG 23 FEBRUARI ONS HUIS Dreefstraat om 1 8 uur HET NIEUW NEDERLANDSCHTOONEEL Bestuur Frans POOS EX-ARTISTEN VAN DE KON. NED. SCHOUWBURG stelt voor Tooneelspel in 4 bedrijven door A. Cooler. Schrijver van Kinderen van ons Volk In de hoofdrollen Re9ic pra"s P°os Gaby Bouart, Francine Maene, Frans Roggen, Gust Boebaert, Gaston Gijselinck, Ceriel Verbrugge, Marcella Van Haverbeke Prijzen der plaatsen20 en 15 fr. Kaarten op voorhand verkrijgbaar in Ons Huis. Nummeren der kaarten Zondag 23 Februari van 10 tot l/u. Zaal VOLKSVERHEFFING BURCHTDAM Heroptreden van de BLITZERS Op Zondag 2 Maart 1947 om 7 uur, met karakterspel van Molière klucht van Klontaard Een genoeglijke avond in een warme zaal PRIJZEN 20 en 15 fr. Plaatsbespreking in Volksverheffing OP 9 en 10 MAART STILEKENS AAN meteen knappe operette HARE HOOGHEID WIL NIET TROUWEN. DE ONWELVOEGLIJKE NIEUWJAARSREDE van eerste-minister Huysmans De radioluisteraars hebben ze gehoord Maar zij konden langs dezelfde radio het antwoord niet vernemen dat dhr. De Schrijver in de Kamer heeft gesproken tegen de ongehoorde rede van een eerste minister. Spijtig dat wij die rede niet in haar geheel kunnen overdrukken. ij citeeren dan ook slechts een paar belang rijke deelen Dat de rede van onzen eerste-minis- ter kwetsend is geweest voor onze par- tij wil ik bewijzen door enkele uit- treksels Er bestaat in dit land ontegenspre- kelijk een democratische meerderheid Die strekking vindt men zelfs in de rangen van de C.V.P alhoewel zij moeite heeft, er voor uit te komen. Na dat te hebben gezegd gaat de Heer Huysmans verder in zijn aantij- gingen en hij verklaart Helaas voor haar. volgt de C.V.P. gedwee de orde- woorden van de reactie Men kan epilogeeren over de betet- kenis van het woord reactie In een blad dat ook de heer Huys- mans soms leest. nl. L'Humanité schrijft Jacques Duclos over de reactie in zeer theoretische termen. Maar de eerste-minister bedoelt iets concreets hij kan slechts bedoelen dat de C.V.P. de partij is van den socialen achter- uitgang, de partij die tegen de poli- tieke democratie is. de partij die de ontzenuwing wil van onze politieke in- stellingen. Dit alles is in tegenspraak met de leer en de practijk van de C. V.P. (Zeer juist rechts.) Ik heb vroeger in de Kamer het pro- gramma van do C.V.P. uiteengezet en de heer Huysmans zal er geen elemen- ten hebben gevonden voor zijn verwijt van gedweeë volgelingen van de reac- tie 1 De C.V.P. is een partij die gevolgd wordt door talrijke kleine mensehen met groot ideaal, door honderdduizen- den arbeiders, van wie de heer do Brou ckère op den Nationalen Raad van de B.S.P. verklaart dat «de meeste die 011- onder de dertig jaar zijn. de C.V.P. vol- gen». De talrijke kleine boeren, de ve- le burgers en handelaars vormen ver- der den grondslag van onze grootc so- ciale partij. Wij aanvaarden de blaam en de be- leedigingen die de eerste-minister ons toericht niet. (Toejuichingen rechts.) Er bestaat zeker een democratische meerderheid in ons land. U zult ze echter niet vinden zonder medewer- king der C.V.P. Gij zoekt ze trouwens elders omdat zij in de regeerings- meerderheid niet te vinden is Gij zegt verder onze tegenstan- dors hebben het partijbelang gesteld boven het gemeenschappelijk belang Wij aanvaarden niet dat de C.V.P. de nationale belangen zou verraden hebben. Dit is een zeer grove beschul- diging door u persoonlijk en niet door uwe partij uitgebracht en wel met voor bedachtheid en niet eens geuit in het dachtheid en niet eens geuit in het vuur van een debat, mijnheer de mi ff nister 1 De censuur van het N.I.R. zou deze ft rede hebben belet indien zij was uit- gegaan van een woordvoerder der C. V.P. (Zeer juist rechts.) De Heer Huysmans sprak ook in de- zelfde radiorede verder als volgt Toen ik hun aankondigde, dat onze uitvoer dertig milliard overtrof, heb- ben zij mij geantwoord wij moeten gaan tot veertig milliard. Toen de veertig milliard overschre- den waren, hebben zij mij gezegd wij moeten de vijftig bereiken. Toen het aantal tonnen steenkolen 60.000 per dag beliep, spraken zij van 70.000 En toen de 80.000 bereikt werden hadden zij het over 100.000 ton. Ik heb deze aanmaningen trouwens niet noo- dig om de productie van vóór den oor- log te bereiken. Ik beweer geenszins dat anderen niet hadden kunnen doen wat ik deed. Ik ff stel alleen vast. dat ik het deed. Wanneer hebt u die tweespraak ge- houden met de C.V.P. Dat is een dia- loog. mijnheer Huysmans. met uw ou- de liefde, met uw D,abolos uit de mid- deleeuwen, (gelach rechts.) Maar alle humor ter zijde, welke hoeveelheden hebben wij in 1946. in- en uitgevoerd Dat de regeering ons dat nu eens zegge, dan zullen wij aannemen dat dit deel van uw rede nuttig is geweest! ff Ik vraag het aan de Kamer. Heeft de oppositie zich vergist wanneer ze con- structief werkt in de commissies of wanneer zij een voorstel indiende De- treffende de reorganisatie der kolen- mijnnijverheid Heeft de oppositie zich vergist wanneer zij uitkwam te- gen de overdreven belastingsdruk, sa- men met den heer Leclercq Ik waarschuw u. mijnheer de eerste- ff minister, gij zult verplicht zijn vele onzer vergissingen over te nemen. (Ge- lach rechts.) Ik zou nog vele citaten kunnen aan- halen uit de rede van den eerste-mi- nister en alle zouden zij beschamend uitvallen voor hem. Ik wil echter kort «Ik las ergens de volgende spreuk Ik verkies de stille daad boven het ijdele nuttelooze woord Hoe hebt gij, mijnheer de eerste- minister, deze regel die geschreven stond in uwe radiorede van 31 Decem- ber 1946, niet beter toegepast (Luide toejuichingen rechts.) Voortsprekend in 't Fransch- Ik heb er aan gehecht een plicht te vervullen tegenover het parlementair regime en de C.V.P. door hier. in t Ne derlandsch. te handelen over de beroe- ring in het land verwekt door sommige onrechtvaardige en beleedigende pas- sussen uit de radiotoespraak den 31 December jl. dor den eerste-minister gehouden. Ik kan me niet herinneren dat een regeelingshoofd ooit zulk misbruik van de nationale radio heeft gemaakt. De beschuldigingen waren erg en bo ft vendien waren de leiders van de op- positie niet verzocht geworden hun stem via de radio te laten hooren. Indien de eerste minister er zich te- vreden had mede gesteld... De Heer BUSET (in 't Fransch). Wilt gij beweren dat het N.I.R. den eerste-minister moet censureeren 7 l Stemmen rechts Stilte Stilte De voorzitter hamert.) Dat is het nieuw wachtwoord De heer DE SCHRIJVER (in't Fransch Ware de eerste-minister slechts sar- castisch geweest, wij zouden hem som- mige uitdrukkingen, waaraan hij ons gewend heeft, vergeven hebben. Maar er zat in zijn toespraak, hij neme het me niet kwalijk heb zulks te zeggen. noch geestigheid, noch humor. De C.V.P. heeft diep en met verbit- tering sonAige aantijgingen van die toespraak Syigevoeld. Dg|£rV.P- wereenigt meer dan 4 mil- lioënnTedëburgers. behoorend tot den arbeiders-, landbouwers- en handelaars stand. De C.V.P. is niet de partij van een klasse, noch van een groep. Haar leden strijden voor de sociale en poli- tieke democratie. De C.V.P. is de weerga van onze Bel- gische bevolking, die werkzaam, on- dernemend en wel eens mopperend is, doch die steeds streeft naar het goede. De C.V.P. die rechtvaardigheid wil. neemt de grondwettelijke vrijheden in acht. Wanneer de eerste-minister via de radio de C. V. P. ervan beschul- digt dat zij het nationaal belang heeft verraden, hebben wij tot plicht te pro- testeeren tegen de inbreuk op de recht- vaardigheid en de regelen van fair- play Uittreksel volgens het ff Beknopt Verslag OP DEN UITKIJK Koos Vorrink is naar België komen praten. Te Mechelen en elders. Wie hij is Noch ik noch gij, en denkelijk nie mand had er vroeger over gehoord. Wie kende er vroeger Max Buset Koos Vorrink zal mij excuzeeren dat ik zijn naam noem in een adem met dien van Max Buset. Deze laatste is voorzit ter van de Belgische Socialistische partij gelijk hij voorzitter van de partij van den Arbeid in Nederland. Dat wil niet zeggen dat hij geen knap en bekwaam man is. 't Is niet altijd rond de knapste dat de tam-tam het meest geslagen wordt even min als het altijd rond de beste marchandies is dat er meest reclaam gemaakt wordt. Tusschen haakjes hebt ge al opge merkt dat de parti ouvrier beige de belgische socialistische partij geworden is De C.V.P. en de Koningskwestie. De koningsgezinde bevolking van ons land heeft vóór enkele dagen met de grootste verontwaardiging vernomen op welke lage. walgelijke, lastervolle en on grondwettelijke manier onze Eerste Mi nister zich heeft uitgelaten ten opzichte van onzen geliefden Vorst, ter gelegen heid van een vraaggesprek met een Ame- rikaansch journalist. Het ligt niet in onze bedoeling deze vuige lasterpraat te commenteeren elke commentaar is overbodig als we maar nakijken van wie hij komt Wij twijfelen met reden of dit heerschap nog wel verantwoordelijk is voor zijn woor den Het meest spijtige van die zaak is dat de faam van ons land. hoe klein ze ook nog wezen, in den vreemde opnieuw een gevoelige klap zal gekregen hebben. Doch met vreugde en fierheid hebben we daarentegen verleden week verno men dat het Algemeen Bestuur der C. V. P.. in de Koningskwestie heeft herhaald en bevestigd. De C. V. P. heeft er nog niet aan gedacht die houding te wijzigen en zal dit ook niet, in geen ge val Wezen we daar ten volle van over tuigd Engeven we geen gehoor en hechten we nog minder geloof aan praat jes welke door de vijanden van onzen Koning en van de C. V. P. worden uitge strooid als zou de leiding der C. V. P. de Koningskwestie laten varen Neen, de C. V. P. is geen windwijzer, doch de weg wijzer naar rechtvaardigheid, grondwet telijkheid en ware democratie. Leve de Koning Leve de C.V.P.! Vroeger, spijts het bestaan der chris ten democraten, hadden de socialisten de pretentie aanspraak te maken op het monopolium om de arbeidende klas te vertegenwoordigen. Nu hebben ze voor hun broeders de communisten een plaatsken geruimd in de zon, en 't is maar onder hun getweeën dat ze aanspraak maken op het mono polium. Koos mag van geluk spreken dat hij socialist is Hij heeft geen rotte tomaten in zijn gezicht gekregen gelijk Schussnigg. Rechts zijn het incivieken, en rechts ligt de onverdraagzaamheid. Wie het niet gelooft kan het links gaan vragen. Schussnigg is rechts. Hij is een gees tesverwant van Dr Leuger zaliger die vóór '14 de christen democratie in Wec- nen deed doorbreken van Mgr Seippel die zoo schitterend Oostenrijk leidde in de moeilijke jaren na '18 van kan selier Dollfus die door de Nazzis werd vermoord. Hij zelf werd ter gelegenheid van den Anschluss gevangen gezet en werd bevrijd door de geallieerde legers. Hij kreeg tomaten naar den kop van wc- ge een socialistisch volksvertegenwoor diger. Koos Vorrink kreeg er geen. Wij willen den rooden held niet eens meer vernoemen. Bij die menschen is det reclaam. Spaak is van leven in gezel schap van Brunfaut aan het hoofd van een heulende bende door Brussel ge trokken. Hun weg was bezaaid met glas scherven. La Libre Belgique en andere katholieke instellingen hadden het moe ten ontgelden. Ook een politie-agent moest het ontgelden en liet zijn leven- langs hun weg. De brillante carrière van Spaak is daar begonnen. Daarmee vergeten wij Koos Vorrink. Wat is hij hier komen doen Hij is de houding van de partij van den arbeid komen toelichten. De partij van den arbeid heeft akkoord gesloten met den hollandschen C.V.P. Ze regee- ren samen. Hij heeft het antiklerikalisme afge keurd voor oppertuniteitsreden, klaar zeggende dat zij niet kerkelijk zijn. Hij heeft Kamiel een veeg uit de pan gegeven dat ieder andere dan Kamiel zou sterrekens zien. Is het daarvoor dat hij gekomen is 7 Kamiel heeft te Antwerpen bij de verkiezingen een afstraffing gekregen. Met de kwestie van het burgemeester schap. nieuwe en dubbele blauwe seheen- Kamiel is er van onder getrokken op de klassieke manier wat op een geeste lijk verval van Kamiel schijnt te wijzen den mond vol dreigementen. Is Vorrink in naam der Belgische Socialisten aan Kamiel komen zeggen dat hij moet braaf zijn. heel braaf of wel dat hij heelemaal buiten vliegt In 1914 brandden de Duitscliers Leu ven uit om Brussel te beinvloeden. en Dendermonde gold als waarschuwing voor Gent en Antwerpen. Mechelen ligt halverwege tusschen Antwerpen en Brussel. Te Antwerpen is Kamiel buiten en van uit Brussel dreigt hij. Veronderstel dat geen enkel Bel gisch socialistisch leider het tegen Ka miel en zijn leiding wil of durft opne men en dat er beroep gedaan wordt op een buitenlander om het Kamiel wijs te maken dat zijn ster aan 't verbleken is en moet aan rusten denken De toekomst zal het uitwijzen. De Dendtrklok ff zijn.

Denderklok | 1947 | | pagina 1