De Vreemdeling De Vrek De Slimme Schaper Hare Hoogheid wil niet trouwen Ouderdomspensioen Een en twintigste jaargang Rr% per nummer 1,2$ ïr Zon3ag 23 FeSruarf f&Th CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat lü Ninove Handelsregister Aalst 1093. STAD NINOVE Op ZONDAG 23 FEBRUARI ONS HUIS Dreefstraat om 1 8 uur HET NIEUW NEDERLANDSCHTOONEEL Bestuur Frans POOS EX-ARTISTEN VAN DE KON. NED. SCHOUWBURG stelt voor Tooneelspel in 4 bedrijven door A. Coolen Schrijver van Kinderen van ons Volk In de hoofdrollen Regie Frans Poos Gaby Bouart, Francine Maene, Frans Roggen, Gust Boebaert, Gaston Gijselinck, Ceriel Verbrugge, Marcella Van Haverbeke Prijzen der plaatsen20 en 15 fr. Kaarten op voorhand verkrijgbaar in Ons Huis. Nummeren der kaarten Zondag 23 Februari van 10 tot 12 u. Zaal VOLKSVERHEFFING BURCHTDAM Heroptreden van de BLITZERS Op Zondag 2 Maart 1947 om 7 uur, met karakterspel van Molière klucht van Klonraara Een genoeglijke avond in een warme zaal PRIJZEN 20 en 15 fr. Plaatsbespreking in Volksverheffing Zaal VOLKSVERHEFFING BURCHTDAM Tooneeikring STILLEKENS AAN met medewerking van Sympnonie Excelsior SPEELT een knappe operette in 3 oearijven door u Missxnne Muziek van A. en G. Becuwe op 9 en 10 MAART 1947 telkens om 7 u. Plaatsen aan 25 - 20 en 15 fr. Met Julienne Kevmeuien. Delph. Vandendooren. J. De Wit. N. De Jonghemet de vroegere samen met de jongere elementen zal bti IJ ekens Aan eens ton nen dat het nog niet versleten is...integendeel. OOK DEMOCRATIE Er zijn menscnen die den mond vol hebben over democratie, 't ls al demo cratie wat er rond en aan is. in woorden, maar of zij daarom leven en handelen volgens de bekonue beginselen van de democratie, is andere peper. In hun ijver met woord en pen gaan ze zoover dat zij eenieder die niet spreekt en handelt zoo als zij, verslijten voor een fascist, een nazi of een dictateur. De kampioenen van de democratie zijn in ons land. zooals overal trouwens, alleen en uitsluitend, de communistische monddemok raten. Altijd en onveranderlijk is voor hen democratie en zijn alleen democratische daden, al wat zij doen en zeggen, en al wat het communisme dient en voordeel bijbrengt. De rest is louter fascisme en verkapte dictatuur. Daarom ook wordt al wat van Moscou komt. als onverbeterlijk goed aanzien en is al wat dc Sovjets doen, gedaan heb ben of zullen doen, altijd en overal goed en rechtvaardig Tot zelfs in onze straten loopen van die lieden rond die in alles Moscou gelijk geven zooals hun gazet het hen voor houdt. Wij zouden aan die menschen een paar kleine vraagjes willen stellen. Democratie heeft als een der grondbe ginselen onder meer het onvervreemd baar natuurrecht van de vrijheid van den persoon. Nu lazen we dees dagen in de gazet, er was zelfs een foto bij van den opzoe kingsstand te Milaan, dat 120.000 Italia nen van het Oostfront gevangen geno men werden. Hiervan werden er reeds 6500 naar hun land teruggebracht en thans beweren de Russische overheden dat er maar25 meer te repatrieeren zijn Waar zijn die min 110.000 andere krijgsgevangenen vervaren Wat heb ben de Sovjets gedaan met die men schen die overigens toch door de inter nationale wetten op den oorlog worden beschermd Het is te verwachten dat men ons zal zeggen dat de gazetten lie gen. Maar we moeten zoover niet gaan. Het is genoeg geweten hier in "t lanu aat nog ettelijke duizenuen lanugenooten in uie Russische kampen worden weerhouden. Van sommigen heeft men zekerheid, van anderen Komt niet het minste be richtje door. Ook deze ongelukkigen worden be schermd door het oorlogsrecht. Waarom laten do Sovjets ons niet toe die landgenooten op te zoeken en terug te halen Waarom weigeren zij elke mededee- ling van lijsten Waarom laten zij de menschen niet schrijven en laten zij hun naastbestaan- den hier. den minderen man, in de groot ste onzekerheid Waar is daarin de democratie Of zou dat nu het soort democratie zijn die de communisten hier willen inplanten, met arbeidskampen en andere soortgelijke instellingen De socialisten en de liberalen uit onze stad zouden goed gedaan hebben dit al les eens te bedenken vooraleer zij ploeg maten werden van die mannen die, wat men er ook van zegge, geleid en ge steund worden door degenen die er der gelijke praktijken op nahouden. Ook enkele stadsgenooten bevinden zich nog in de Russische zone van een paai weet men het zeker, van de ande ren heeft men gegronde vermoedens en aanwijzingen. Zou het communistisch-soeialo-liberaal verbond niet in broederlijke samenwer king zich inspannen om den terugkeer van deze medeburgers te bekomen ARBEIDERS EN BEDIENDEN GEBO REN VAN AF 1867 TOT 31-12-1880 Hier ook zijn er nog zeer veel ouder lingen die het pensioen genieten na on derzoek. alhoewel zij recht hebben zon der onderzoek. Dit wil zeggen dat deze sukkelaars nog steeds het pensioen genieten van 4.200 fr. of U.40Ü fr., terwijl zij recm neooen op 9.0uU xr. oi x-i.ouv ir. net nan wei vaxi oexaixg zijn te onder zoeken noe aexgeujufc ïeUen inugexijK zijn, wat we uaii oo«v xieex ui nel uort zuxxen uoen. in net verieuen gebeurde het met zel den uat een peusioeua<ui vrager niet op hoogte was van ae wet en uua eenvoudig bij den ontvanger van nexaatingen net pensioen aanvroeg zoiiuer te oepuien ot liet een pensioen na onderzoek olwel pensioen zone er onderzoek moest zijn. De ontvanger noieerue nen voor het pensioen na-onuerzoek en intnen dan inkomsten geen stronkeisieen waren, niaakie ait een verscnil. gezien net oe- tirag van net pensioen na onderzoek net- zeiioe oearag was ais net pensioen zon der onderzoek. Anaeren die het verschil tusschen de ze twee verscnillende stelsels van pen sioen niet begrepen, senrokken terug voor ae verbintenis aie zij moesten on- oer teel enen, namelijk niet meer te wer ken en zij verkozen net pensioen na on derzoek. wat voor velen noodlott-ig werd. Komt daar nog bij dat het pensioen zonder onderzoek eerst wera ingevoerd bij de wet van 15-12-1937 en dat dus tal van ouderlingen geboren van af 1867 die hun pensioen hebben aangevraagd voor het tot stand Komen dezer laatste wet, dus enkel net pensioen na onderzoek konden verkrijgen en dikwijls met het gevolg aat zij geen pensioen of slechts een ge deeltelijk pensioen konden genieten, om reuen nooger aangenaaid. Deze menscnen nauaen bij het invoege treden aer wet van 15-12-1937 het pen sioen zonuer onderzoek moeten aanvra gen. doch aaarvan waren zeer velen niet op noogte of althans eerst jaren later kwamen zij zuxxts te we ten.Zoo treilen we nog siteus sukkeiaars aan aie nog slechts genieten van nei pennoen na onderzoek, anioewei zij »euo t 1937 reent xieuuen öp~ het pensioen zonuer onaerzoek. Onze ieders weten tuans weine de nieu we rechten zijn voor ueze ouue aroeiuers en beurenden. Evenwti worui men in ae pracUjk zeer dn-wijls voor ïugewikkeiue toesiaiiuen gesieid Waarvan we nier eeni ge staalijes laten voigen. 1 GtvAx. Uii.o.uoende arbeids prestatie en tocli in regel. Voorueeiu xi-en ai nemer geboren in 1875 neelt geen xü jaar loonaroeid ver richt tussenen du en öo jaar, aoch hij heeit «.oigens ae nieuwe bepaling dei- wet. 'net minimum aantal stortingen ver richt ais verplicnt-verzekerae. In dit geval noe ven geen oe wijzen van arbeidsprestatie geleverd. 2 GEVAL Een arbeider geboren voor it>8i heeft minstens 10 jaar gewerkt tusschen 50 en 65 jaar, maar zijn werk gever of verschillende werkgevers heb ben voor hem niet gestort. De werkman in kwestie heeft echter persoonlijk ge stort doch als vrij verzekerde. In dit geval zal het nooaig zijn bewij zen voor te leggen van de betrokken werkgevers, zooniet dan van twee getui gen. Deze arbeider zal boven zijn pen sioen dan nog de lijfrente genieten van zijn stortingen. 3 GEVAL De arbeider geboren vóór 1881 heeft gedurende minstens 10 jaar gewerkt als loontrekkende, nu eens bij een nijveraar en dan eens bij een land bouwer .doch geen enkele storting werd verricht, noch door zijn werkgevers, noch door den arbeider zelf. In dit geval dienen ook de noodige be wijzen voorgelegd van arbeidsprestatie, hetzij van de werkgevers hetzij van ge tuigen. 4 GEVAL De arbeider geboren vóór 1881 heeft zoowat van alles gedaan. Nu en dan heeft hij bij een boer gewerkt, dan heeft hij een tijdje voor eigen re kening gewerkt, dan weer getrokken als Vervolg op 2de blad. komen torenhoog boven het hoogerver- melde minimum. Aan het stuur van onzen staatswagen zitten menschen die zeggen dat het ge makkelijker is berg-af rijden dan berg op en ze rijden berg-af zonder de vijs toe te draaien recht den dieperik in Het is absoluut zeker dat wij in die koers naar omlaag de Engelschen zullen kloppen met verscheidene lengten al kient de eorresnc /en* uit Londen alarm voor Engeland en niet voor ons ér*.*- OP DEN UITKIJK Onze Brussexscne radio vertelt niet al tijd loXxexens. ik Den niet tegen lolxekens en reporter lx in ae dagen Koers, heeft mijn nart gewonnen, ivxaar als er lolle- kens verKocnt woraen moeten de men schen net weten en het is ver beneden de waaraigneid van onzen natxonalen opvoeder nr 1, als hij de menscnen een blaas in den r.eK slaat en hun appels voor citroenen verkoopt. Verleden xvxaanaag in de corresponden tie uit Donaen, werden er ons merk waardige dingen vertelt. Namelijk aat de Engelsche economie voor een zeer ernstige crisis staat, om zeggens op den boord van den afgrond. Dat Engeland tengevolge van den oor log zijn onzientbaren uitvoer verlo ren heeft namelijk zijn formidabele kapitaalsbeleggingen over omtrent heel de wereld en die jaarlijks aan winsten ontzagelijne groote bedragen deden bin nen komen. Iedereen weet dat in de don kere dagen van den oorlog, Engeland zijn buitenlanasch bezit verkocht heeft om vreemde diviezen te hebben en te kunnen koopen. Om dat verlies van ontvangsten goed te maken zou de uitvoer van Engeland meer dan het dubbel moeten zijn van voor den oorlog, 't Is er verre van ook is de levensstandaard van den Engelsch- man te hoog hij verleeft meer dan hij verdienen kan hij leeft zijn boeltje op Wie zijn boeltje opleeft eindigt met uitverkoop Ik weet niet waarom die correspon dent uit Engeland ons dat allemaal ver telt heeft. Voor het plezier van ons te zeggen dat de Engelschen te veel gebak eten en te veel sigaretten smooren Of is het om te zeggen dat wij boven onzen stand leven, dat wij meer opdoen dan wij verdienen, en dat wij aan den boord van den afgrond staan Het is in alle geval wonder dat de durf en het staatsmanbeleid dat bij de En gelschen zoo bewierookt wordt, bij ons nog altijd niet gevonden is. De oude Petain in zijn tijd predikte la granae penitence Het was op een slecnte manier hij predikte defaitisme, in plaats van een boete om er weer bo ven op te komen, xvxaar hij dierf toch. x_>e j&iigeiscuen aurven ook. De onzen durven niet. Ze aurven er op roemen dat België het weelderigst leeft van alle Landen van Europa. z,e durven met zeggen dat wij bezig zijn met ons bedrijfskapitaal op te eten. Z,e durven niet zeggen dat wij moeten werken en sparen en vooral ze hebben den moea niet om het voor beeld te geven. De groote twistappel in ons Land is tegenwoordig ae loonstop. De werklieden kunnen niet leven met hun daguur en de daguur mag niet naar omhoog omdat anders het leven weer opslaat... en onze munt stilaan naar den dieperik gaat. Om den loonstop te slikken hebben we weer een afslag genre 10 van Achiel zali ger. De afslag van 10 ingevoerd door Achiel heeft het problema der levens duurte niet opgelost voor den loontrek kende. Deze nieuwe afslag doet het even min. Heel het Land zou moeten solidair zijn in het werken en sparen. Het werken werd nooit gesaboteerd gelijk sedert de bevrijding de stakingen geraken niet van de baan. Het sparen is een misdaad geworden die gestraft wordt met zware boete. En wijl de loonstop uitgeroepen wordt voor de kleinen en terwijl mijnheer de con troleur der belastingen heel méticuleus komt zien of uw inkomen bij toeval niet enkele centiemen boven het vrijgesteld minimum gaat. geven onze ministers zich zelf opslag dat het een plezier is, geven de députés ook een brokje toe om er 't hunne zeker door te krijgen en dat allemaal vrij van lasten al slaat hun in- I De Den der klok

Denderklok | 1947 | | pagina 1