De Vrek De Slimme Schaper Hare Hoogheid wil niet trouwen Wie uwe %eaeu Ouderdomspensioen Een en twintigste jaargang Prijs per nummer 1/2S fr. Zondag! Maarl T«7 I, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LU Y STERMAN-HA ELT ER MAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093< CHRISTE Postcheckrekening 1862.54 Zaal VOLKSVERHEFFING BURCHTDAM Heroptreden van de BLITZERS Op Zondag 2 Maart 1947 om 7 uur, met karakterspel van Molière klucnt van Klontaard Een genoeglijke avond in een warme zaal PklJZEN 20 en 15 fr. Plaatsbespreking in Volksverheffing Zaal VOLKSVERHEFFING BURCHTDAM Tooneetkring STILLEKENS AAN met medewerking van Symphonie Excelsior SPEELT een knappe operette jn 3 oeurijven door J. Missinne Mu/ie* van A. en G. Becuwe op 9 en 10 MAART 1947 telkens om 7 u. Plaatsen aan 25 - 20 en 15 fr. Met Julienne Keymeuien. Delpn. Vandenaooren. J De Wit. N. De Jonghemet de vroegere samen met de jongere elementen zai Stillevens Aan eens too- nen dat net nog met versleten is...integendeel. Een stadsbedieritie overhandigde, entteic uagen geieuen, aan den uitgever van ons blau een briefomslag met firma u tiemeeuteocslbur uer sum Nmove De briefomslag bevatte eene mededaeinig aan tie oevoiKing ti^enfunuig on derteekend door oen heer Schepene Ue vule. De meaeoeeling betreft het onderhoud der riolen, goten en grachten, en de ontvangsturen van Meneer ae 5>chepe..e var. Openbare wernen i Onderaan komt er als melding voor Kcsteioos in uw oiau laten ver schijnen Van beleefdheid en kieschheid gesproken Als men bevelen rnag geven aan iemand (en dat is met ons het geval niet, Mr De Viiie), aan nog is ae beleefdheid met rmspiaatst. Als men een plezier vraagt aan iemand dan is onoeieefdheid, Mr De Ville, een taknsche fout. Als men echter zijn politieke tegenstrevers en dan nog de ergste wil doen meenelpen aan bedente persoonlijke propaganda, uan grenst uwe manier, Mr de bchepene, aan onbezonnenheid om riiet ie zeggen aan owaasneid. In sommige landen, Mr De Vilie. mogen uwe partijgenooien zien den luxe permitteeren aldus te handelen. Bij ons, Mr De Ville, is dit Goddank nog het geval niet en wij hopen spij tig genoeg voor u en uwe vrienden dat dit ook nooit of nooit het geval zal worden DE REDACTIE. DE BEWIJZEN VAN ARBEIDSPRESTATIE We hebben tijdens de laatste weken, meermaals ondervonden dat de werkge ver die voor zijn gewezen werknemers de noodige stortingen niet deed voor het pensioen en daardoor veel schade heeft verwekt aan deze arbeiders, nu op den koop toe. weigert een bewijs te geven van arbeidsprestatie. In dit geval moet men de schriftelijke getuigenis trachten te krijgen van twee getuigen die op de hoogte zijn van de ieiten en lielst van menschen die samen met belanghebbende gewerkt hebben. Deze getuigenis kan men op voorhand gereed maken. We weten hoe het ge woonlijk gaat. wanneer de arbeiders zelf den opstel van ue verklaring moet ma ken ofwel indien zulks aan de getuigen wordt overgelaten. Ziehier trouwens een eenvoudig model van getuigschrift GETUIGSCHRIFT. Ik ondergeteekende (naam. adres en be roep verklaar goed te weten dat de genaamde naam en adres van belanghebbende ge werkt heeft als voor rekening van van jaartaltot Gedaan te den Laat dan, indien mogelijk, de getuigen eigenhandig het volgende onderschrij ven Gezien bovenstaande tekst en echt verklaard». Handteeken De identiteitskaart van de getuige moet gevraagd worden om zijn handtee ken te laten legaliseeren of echt verkla ren op het gemeentehuis. Heeft de betrokkene meer aan een werkgever gehad dan is het geraadzaam voor elke werkgever twee getuigen te nemen. .Lens in net oezit van ue noodige getuig- sehnlten ment Deiangneboeude een aun- viuag in om het pensioen zonaer onder zoek. We herhalen echter dat men de aan vraag liefst iaat inaienen voor einae 194(1. zelfs indien men nog niet Klaar is met de noodige getuigschriften. Zooals men ziet. is net schijnbaar ge makkelijk in theorie ue noodige bewij zen te vinden, doch in piactijk loopt het niet altijd als gesmeerd De massa begrijpt niets van al de moeilijkheden en de last welke diegenen zich op den schouder laden die zich bekommeren met het lot der pensioengerechtigden, doch het is een sociaal werk en sociaal werk vergt geen dankbaarheid als sti mulans het moet als gedreven worden door den drang om goed te doen MOET MEN KLACHTEN INDIENEN Indien de betrokken arbeiders, de in fout-zijnde-werkgever, nog geen volle jaar heeft verlaten, dan moet men klacht indienen bij den Dienst voor Ouderdoms pensioenen, Koninklijkestraat, 158. te Brussel. In dit geval is de arbeider niet alleen in regel voor het pensioen, doch zal de patroon de achterstallige stortin gen op eigen kosten moeten doen. waar door dan de arbeider boven zijn pensi oen nog zijn lijfrente verkrijgt, wat ook van belang is. Men kan vooraleer de klacht in te die nen ook de werkgever in kwestie voor stellen de zaak in der minne te regelen, met de Algemeene Spaar- en Lijfrente- kas. doch men mag niet vergeten dat de aanvraag om pensioen moet ingediend worden vóór einde van dit jaar. En voor de Weduwen Voor de weduwen van arbeiders of be dienden, handelt men juist hetzelfde, doch hier zullen de moeilijkheden soms nog grooter zijn. aangezien de weduwe*, doorgaans niet veel zullen afweten van jaartallen, indien het gaat over een over leden arbeider die verschillende werk gevers heeft gehad. VROUWEN, KRIMP UW UiluiAVEN IN Want er zijn nog enkeie partij vrien den van munsters die op een staats- Piaatske wachten. Geiu is er in ae Staatskas niet meer tr zijn ree us veie miijcnüen scniua, maar uat ib van 't minste belang, er woruen maar wat alnouamgen en belastingen bij gestemd. De vrouwen die voor 't huishoudelijk budget staan komen er wei met een beet je minder. Zijn er meer aanvragers dan er plaat sen zijn... voor alles is remedie isen minister kan immers altijd nieuwe diensten vinuen. Zoo werd nu weer de Rijksdienst voor Gezinsvergoedingen opgericnt. .Practisch ganscn nutteloos, want deze dienst wordt verzekerd door verschillende kassen die zeer goed werken. Doch de minister vangt hier twee vlie gen in een slag, hij knecht de bestaande kassen, die meest allen katholiek zijn. en plaatst een paar politieke vrienden. Naar het schijnt wordt daar een gepen- sionneerd onaer-offieierke inspecteur-ge neraal Wat zal die fier zijn hé Nog zoon tweede nationale instelling is op komst de Rijksdienst voor arbei dersverlof. Laat de C. V. P.-mandatarissen dan maar reclameeren dat er te veel ambte naren zijn. onze rooden noemen er nog wat bij DE COMEDIE DER VERKIEZINGEN IN RUSLAND Een Engelsch blad maakt betrekkelijk de algemeene verkiezingen die plaats hadden in Rusland deze scherpe opmer king Het is nooit gemakkelijk geweest, zelfs onlangs, te weten welk belang het Rus sisch volk aan deze verkiezingen kon hechten. Sedert er in iedere kiesom schrijving, door het opperste gezag, slechts een enkele candiaatenlijst is toe gelaten. begrijpt men zulks nog minder dan ooit. Voorwaar, er is voor aen kie zer geen enkele reden om zich op te winden, daar de uitslag bij voorbaat ge kend is. Het is nochtans mogelijk dat dit zon derling kiesstelsel, voor lieden die daar leven, zekere onmerkbare spitsvondighe den biedt voor democratische burgers van ons slag. En ziehier, bij voorbeeld, een zijkant van deze totale overwin ning Bij de verkiezingen voor de op- ,>ersie sovjet, van verleden jaar, stem den 99.18' c der kiezers voor het com munistisch blok en 0.82'tegen. Dit jaar, voor dezelfde kiezing stemden 99.29 voor en 0.71tegen voornoemd olok. De oppositie is dus met 0.11' ach teruit gegaan Het is vermakelijk zich de vreugde van het kremlin voor te stel- ien als het zich rekenschap heeft gege ven van dit toenemen van het publiek vertrouwen. Maar er is nog plaats voor een grooter vooruitgang. Heeft Stalin den weg niet aangewezen In de 2' kies omschrijving van Moscou, waar hij can- didaat was heeft hij 110.691 stemmen gebrachte stemmen. Geen enkele stem brief werd nietig verklaard, op geen enkele stembrief werd zijn naam ge schrapt. De zaak werd zooals volgt be vestigd Ziedaar wat democratie is zegde Stalin. Hij heeft, blijkt het. er zon der lachen aan toegevoegd Mijne vrienden, tracht volgende keer nog be ter te doen Zonder commentaar. Voor uwe zonnetenten, Markiezen, Reparatie en overtrekken van oude zonnetenten, AAN VOORDEELIGE PRIJZEN WENDT U TOT PAUL BAERT - SIMON Pamelstraat, 172 NINOVE Telefoon 63C sche revolutie die heel Europa in een bloedbad en een vuurpoel ZOU dompelen? OP DEN UITKIJK Het heeft er gespannen Woensdag na middag in de Wetstraat. Wie zou er dur ven om lachen Zelfs Kamiei die met God en zijn gebod en met alles lacht heeft er geen kwinkslag durven op uit draaien en heeft met een serieus gezicht serieuze woorden gesproken. Op den dag der bevrijding is het po litiek spel in ons Land in gang gesteken en er werd van meet af aan met valsche kaarten gespeeld. Van bedriegerij komt er ruzie. Wij zien er het begin van wie zal er het einde van zien Na 11 Novemoer 1918 was koning Al- bert de held van den dag, en zijn held haftig leger deelde in het koninklijk prestige. De gulden middenweg bewan delen blijkt erg lastig te zijn. Na 18 is de vereering van het leger overdreven geweest. Verre van mij de gedachte de verdienste van 't leger van den IJzer te onderschatten. Ik zelf heb de eer ge had het uniform te dragen in het modder der IJzer-loopgraven en ik blijf er fier over. Maar nevens het Leger stond er een ander leger dat der opgeeischten. Het Land moest er fier op zijn als op zijn soldaten. Geen enkel Land ter we reld kan wijzen op een heldhaftigen pas sieven weerstand als deze geleverd door onze opgeeischten. Honderden lieten er het leven bij duizenden hun gezondheid En bij allen die toen weggevoerd wer den hangt het nu nog aan de ribben. Terwijl de soldaten gevierd werden als helaen werden zij met compassie be keken als sukkelaars. Ze waren als de bedelaars die langs den ommegang zit ten en een geldstukje in hun kroes krij gen. Er hoeft daar niet lang over gerede twist de verheerlijking van het leger paste in het politiek kraam en de weg gevoerden waren de sukkelaars. In 1944 waren de rollen omgekeerd. De politiek moest munt slaan uit den Weer stand. Het roemrijke Fransche leger van '18 onder Foch was in '40 knock-out gesla gen onder Petain. De Fransche commu nisten hadden in '40 openbaar verraad gepleegd en werden eerst toen goede vaderlanders als vadertje Stalin het aan den stok had met Hitier. Toen ontstond de reclame-weerstand. De echte bestond ai lang in stilte. Toen moest de reclame de rehabilisatie brengen. De belangen der communisten en der Fransche re- geering liepen evenwijdig. De Fransche regeering kon zijn prestige-politiek niet bouwen op de prestaties van zijn leger het moest ook den Weerstand ophemelen De Belgische politiek loopt altijd even wijdig met de Fransche. België dat er fier mocht op zijn het eenige leger van Europa bezeten te hebben dat den «blitz krieg had afgeweerd en dat zijn gele deren niet had laten doorbreken België dat er fier mocht op zijn dat zijn leger aangevoerd door zijn koning eerst toen de wapens heeft neergelegd als aan zijn linkervleugel het Hollandseh leger be zweken was en aan zijn rechter de Fransch - Engelsche macht verdwenen was België heeft om politieke beweeg redenen a la Frangaise alhoewel het niet noodig was zijn leger geslacht offerd op het Altaar van een Weerstand die de echte niet was. en die het pres tige van den echten in het gedrang had gebracht. Koning Leopold werd verloochend en zijn leger met Hem gelijk koning Albert werd opgehemeld en zijn leger met Hem. Al dat vuil politiek gedoe dat gemis aan rechtvaardigheid en evenwicht heeft de vuist - krijgsgevangenen in de Wet straat gebracht en wat erger is het on recht het leger van '40 aangedaan heeft hun de sympathie verzekerd van duizen den voornamelijk oud-soldaten die nochtans niet houden van geweldmetho desWie in 1789 dacht er aan dat het innemen der Bastille de Staatsge vangenis. het begin zou zijn van dc Fran- Den derklok 4 i m "i /I it»nn V* nnf 1 Li-5 1 f H fïfti t-1 VA1 ViiUUVU vv cia ilCV.lt, m j xiv.wx aic lliJliCli

Denderklok | 1947 | | pagina 1