Eindelijk!... Een en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr Zondag 23 Maart 1947. CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. ZONDAG 23 MAART 1947, om 15 uur F C NINOVE tegen F.A.C. MEULESTEDE Dadelijk na de match van 23 Maart in den Doorn trekking der TOMBOLA met de volgende prijzen 1) Fiets. 2) armbanduurwerk. 3) 1 paar buitenban den, 4> binnen- en buitenband. 5) wekker. Binst de match zullen nog de laatste loten verkocht worden. De prijzen zullen mogen afgehaald worden vanaf Dinsdag 25 Maart bij Mr. Frans Van Opdenbosch Statiestraat, Ninove. Eiken morgen om 7 3 4 u Kort onderricht. 's Avonds om 8 u Groot Sermoen. Op PALMZONDAG om 3 u Sluifsermoen in elke Paro chiekerk GROOTSCHE KRUISHULDE - Processie langs Bieze- straat, Ed. De Deynstraat over de Markt langs de Kaai naar de Brug, waar de processie van St. TheresiaparochG aansluit ver der langs Burchtstraat naar de Graanmarkt PLECHTIGE KRUISHULDE en Sluitsermoen Pause lijke Zegen ledereen wordt naar d'e plechtigheden uitgenoodigd. Vriendelijk verzoek de huizen te versieren langs aangedui- den weg Het is er dan toch van gekomen. Dt regeering Huysmans-Laimand. van on zalige gedachtenis, is verdwenen en ver vangen door een combinatie C V. P - B. S. P.. de eenige die werkelijk de ver tolking is van 's lands wil zooals de ver kiezingen van verleden jaar dit te ken nen gaven. Men zal nog lang. in verscheidene sec toren de kwade daden van de vorige regeering moeten opsporen en nog lang zal men de ongelukkige gevolgen van die politiek navoelen. Het was een po litiek die gesteund ging op overdreven staatsinmenging, onsamennangend en partijdig functionalisme, bestendiging van anti-constitutioneele toestanden zoowel in wetgeving als in lundamen- teele instellingen en last not least schadelijke sociale en economische doel- stellingen die het land ontzenuwden en zijn crediet aan 't wankelen brachten Wil dat nu zeggen dat morgen alle dingen een ander uitzicht zullen heb ben Natuurlijk niet. Wel hebben wij thans een ernstige reden om betere tot standen te verwachten omdat deze re geering. beter dan de andere, een wel omlijnd programma zal kunnen opstel len aan hetwelk het zich. ir. zijn geheel, eerlijk zal kunnen toeleggen. Wij be doelen hiermee dat wij nu redenen neb- hen om te verwachten dat de houding van de regeering ook deze zal zijn van de partijen die haar steunen zoodat de politiek van de regeering. buiten den kabinetsraad niet zal gesaboteerd wer den door diezelfden die verklaarden haar te onderschrijven.. Wij verwachten ook dat deze regee ring een groote kuisch zal houden in de administratie om al de ongewenschte en al de overbodige elementen daaruit te weren zoodat <ms ambtenarenkorps ti me de waarde •/on krijgen en den eer bied verdienen zooals dat in vroeger ja ren plag te zijn. Wij mogen het gevaar niet over 't hoofd zien en ook niet on derschatten. dat gelegen is in het feit dat het publiek onze funetionnarissen niet meer aanziet als onkrenkbaar. Wij weten dat de menschen op zeer onbe dachte wijze veralgemeenen en alle bu- reelratten aanzien als staatsambtenaren, maar een feit is een feit en men dient er rekening mee te houden. Spijtig ge noeg zijn er in de jongste twee jaar Mi nisters geweest die de hand hebben gesla gen aan het echte ambtenarenkorps om er hunne creaturen in te loodsen Daaruit kon weinig goeds groeien. Wij verwachten eveneens van deze e- geering dat zij een evenwichtige econo mische en finantieele politiek zou voe ren. Geen onbezonnen uitgaven meer. geen wijnpotterij, geen staatsinmenging in den aard van die van den koster van Weenengeen overdreven noch onrechtvaardig-verdeelde fiscaliteit. In tegendeel wij rekenen op zuinigheid van staatswege, op een ernstige sociale politiek die ons onafscheidbaar lijkt te zijn van eene stabiele prijzenpolitiek. Daarom moeten den handel en de nij verheid aangemoedigd worden door r kieskeurige invoerpolitiek en een sterk- aanmoedigendeuitvoer-poiitiek. Het jr..- bleem van den Middenstand is daarvan onafscheidbaar een evenwichtsbreuk ten nadeele van den Middenstand ont reddert onze- heeie productie- en vei- deelingssysteem. Wij weten op dit oogenbhk jv-g ni-t wat het programma van de reg'-i zal zijn noch hoe de regeer'ings*. c kla ring zal gesteld zijn in betrekking ut het bizonderste politiek vraagstuk eat hier is gesteld de koningskwestie. Wij weten wei dat de politiek de kunst is der mogelijkhedenEen heel jaar is noodig geweest sinds de verkiezingen om het den socialisten diets te maken dat de huidige regecringsformule nood zakelijk was. Spijtig dat zij in zake de koningskwestie onze zienswijze nog niet deeleii. Spiitig dat de massa der socialis ten niet wil inzien dat de houding van de partij alleen zóó is omwille van de stijfhoofdigheid en het egoïsme van en kelen onder hen. Wij hopen nochtans dat deze legeering een tocnadc-zing. ja een verzoening zal brengen tussciu n de twee opvattingen. Wij verwerpen tk s:-- om de aantijgingen van «La Lime Kcl- gique die af en toe schijnt te srhujwn om alléén bij een oude react ion na ire kliek in 't gevlei te komen. Wij rekenen op de C. V. P. om den terugkeer van on .1 geliefden Koning te bespoedigen, met voor onze persoonlijke voldoening, maar voor het welzijn van het land. Dal te doen inzien en alle daartoe gunstige om standigheden te verwekken en te doen begrijpen zal de taak zijn van onze vrienden in de regeering. Het moge wei- dra werkelijkheid zijn En nu nog een zijdelingsehe bemer king. De regeering Huvsmans heeft ge wroet. ja onberaamd gewroet, om aan te blijven tot na de gemeeteverkiezin- gen, tot na de vorming van de schepen colleges. tot na de benoeming van de burgemeesters .Naar haar voorbeeld en misschien naar hare ingeving zijn in vele plaatsen, zooals hier. linksehe car tels gevormd tegen de zeer belangrijke C. V. P.-minderheden in. Het kwaad is gesticht. Groepen die onverzoenbaar zijn hebben het bestuur in handen ge nomen. Wie zal dat kwaad nu weer goed maken Spectator. ALGEMEENE RAAD VAN KATHOLIEKE VROUWEN Op Donderdag 13 Maart kwamen de leden van de Algemeene Raad van Ka tholieke Vrouwen in algemeene verga dering bijeen, onder voorzitterschap van Mejuffrouwen M. Vanden Heuvel en Ph. Vande Putte, sekretaressen. Deze algemeene vergadering vereenigt in zich de afgevaardigden van de katho lieke vrouwenorganisaties en instellin gen van het land, met het doel naast het bewerkstelligen van een vruchtbaar con tact, samen een oplossing te zoeken voor de dringendste actueele problemen. Aldus stonden op de dagorde van deze vergadering enkele belangrijke lezingen over hedendaagsche vraagstukken, die tenvolle de belangstelling van de talrijke opgekomenen wegdroegen. Juffrouw Baers. senator, zette de reeks in met een zeer klare uiteenzetting over het statuut der huisbedienden, zooals dit door haar opgevat werd in een wetsvoor stel voor enkele maanden ingediend Nadat Mevrouw Leroy, doctor in de rechten, de vergadering gewezen had op de sociale en zedelijke gevolgen, teweeg gebracht door de zoogenaamde regle- mentatic van de prostitutie en het nut van het wetsvoorstel op de afschaffing \an de ontuchthuizen. onlangs door drie vrouwelijke parlementairen ingediend, had doen uitkomen, kwam Mevrouw He- merijks aan de beurt met een sympathie ke lezing over de sociale rol de blan ke vrouw in de brousse van onze Congo. Vervolgens onderhield advokaat Juffr. Huynen de vergadering, met haar geken de welsprekendheid, over de wijzigingen aan het juridisch statuut der gehuwde vrouw, zooals dit door de Algemeene Raad in Mei 1946 reed> -vooruitgezet werd. 's Namiddags had Advokaat, Juffrouw Baetens. het over de verschillende werk zaamheden van de vrouw in de interna tionale organismen, waarna Mej. Betsy Hollants deze algemeene vergadering eindigde met een zeer interessante cau serie over de vrouwen in Griekenland. PARTIJLEVEN Zondag 1.1. werd alhier de tweede kantonnale vergadering de eerste greep plaats te Herzéle voor de ge meenteraadsleden gehouden. De heer advokaat Meversoen. volks vertegenwoordiger voor 't arrondisse ment Aalst, heette de aanwezigen wel kom. wees op het doel dier vergaderin gen en rekende vast op eene getrouwe aanwezigheid dier samenkomsten die nieuw leven in de partij* zullen bren gen. Het is een der punten van ons actie plan dat onze pohtiexe aktie zal reva- lorisieren en betvijzen dat wij in staat zijn niet allgen te besturen, maar goed en verstandig te besturen Keer Van Geert §c-eft alsdan een breedvoerig verslag over net belangrijk ste punt uat c1e gemeenteraadsleden tij dens hun mandaat te onderzoeken, goed te keuren of te verwerpen hebben, na melijk de gemeenlebègrooting. In eene Klare uiteenzetting ontwik kelde hij de techniek eener begroot ine, en de bestanddeelen die er in voorso men hoe ze dienen ie worden gerang schikt en aangepast. Daar de stof aan dit ontwerp verbonden evenwel te be langrijk en te breedvoerig is om op eene vergadering te worden afgehandeld, zal bij volgende vergaderingen de verschei denheid ervan in dieperen zin ontwik keld worden en wel door passende ge vallen die zullen of kunnen voordoen. Alvorens de vergadering uiteenging werd heer Karei Fransman met alge meene stemmen tot kantonnale onder voorzitter van het comité verkozen. Zondag 13 April (voorloopig) Kantonale Vergadering der C. V. P. Ninove. Bureau voor Arbeidsbemiddeling OUDE KAAI NINOVE Bericht aan de bietenhakkers voor Frankrijk. De loons- en arbeidsvoorwaarden voor de lentecampagne 1947 zullen weldra vastesteld worden. De bietenhakkers die geen verbinte nis met een landbouwer konden afslui ten en geen contract op naam verwach ten. worden verzocht aan bovenvermeld bureau hun wenschen mede te deelen samenstelling van de ploeg naam en adres van de ploegmaten aange vraagd departement aantal ha. dat zich gelast aan de Fransche overheden een contract aan te vragen, en U even tueel ten gepasten tijde alle verdere in lichtingen zal verschaffen. OP DEN UITKIJK Het ministerie Spaak is geboren, 't Is een lastig kraam geweest, maar ditmaal was 't geen misval en moeder en kind zijn welvarend Het ministerie »s tweeledig. De communisten zijn er uit. Ze had den er nooit mogen inzitten. In alle Landen waar ze medezeggenschap heb ben gekregen hebben ze de wederople ving van de nationale economie tegen gewerkt om te beletten dat Rusland economisch zou overvleugeld worden door de Westersche democratiën. De liberalen blijven er uit. 't Is nor maal. Na dat ze maanden lang uit zuiver anticlericalisme vrijen teugel hebben gelaten aan het Marxisme en den boel hebben laten in 't honderd loopen vluch ten ze naar hunnen schuilkelder. Ze hebben het boeltje vuil gemaakt... maar ze zijn groote menheeren en ze laten anderen den grooten kuisch over Bij de socialisten zitten er omtrent al de eerste tenors in. Anseele Junior valt er nevens gelijk hij nevens het burgemeesterschap van Gent gevallen is. 't Zal voor den naasten keer zijn en hij zal wel een handje toesteken om te zorgen dat die naaste keer niet te lang uitblijft. Kam iel is er bij. Kamiel is een snoek die moeilijk te verdrinken is. Ten ande re. misschien doet hij het als minister beter dan als premier. Als burgemees ter te Antwerpen heeft hij veel bokken geschoten en als schepene was hij niet zonder verdienste. Er zijn menschen die hun hoofd voe len draaien zoodra ze niets meer boven zich zien en die even goed van een trap- 4aódertje zouden vallen als van een kerktoren. Wellicht is Kamiel een typt in dat genre. Ons is het om het even. Kamiel wordt een lastpost bij de socialisten. Zij moe ten hel herr maar duidelijk maken dat voor hem de tijd van komen lang voor hij is en dat het nu de tijd is van gaan. C. V. P. treed in de regeering. En de Koningskwestie blijft onopge lost. Voer menig C. V. P.-er is het een bit tere ontgoocheling en zij aanzien hot als een verzaking. Ze hebben ongelijk. Oud-minister De Schrijver zei on langs wij zijn geen legitemisten Hij werd er duchtig voor aangevallen, 't Waren menschen die te haastig wa ren of die zijn woorden niet begrepen. Legitemisten zijn aanhangers, in Frankrijk van Lodewijk XVIII en zijn opvolgers. Zij weigerden steeds alle sa menwerking met de Orleonisten aan hangers \an Louis-Philippe, die koning was van 1830 tot 1848. Zij trokken zich terug uit de politiek en wilden niet sa mengaan noch met Bonapartisten noch met katholieke republikeinen van graaf de Mun. En ze zijn weggekwijnd aan slepende ziekte bij gemis aan leven en beweging. De Schrijver had gelijk, toen hij be weerde dat C. V. P. de fout der Fran- schc koningsgezinder! niet ocl*t hoi*- halen. Dat is verre van den ing op te geven. In ons oogen is de huidige combinatie een overgangsformule die moet leiden naar een homogeen C. V. P.-regeering. de eenige die aan ons Land orde. rust en welvaart kan terugschenken en den Koning meteen Een eendrachtig C. V. P. wordt een almachtig C. V. P. MIDDENS7ANDSNIEUWS Het bestuur van den Katholieken Mid denstandsbond van Ninove. maakt nog maals aan de leden bekend dat er eerst daags 4 lessen van eenvoudige boekhou ding zullen gegeven worden in het Mid denstandshuis. Prijs 40 fr. voor de le den niet-leden 80 fr. Inschrijvingen worden nog aanvaardt in het Midden- standshuisof bij den secretaris Mr. Willy Ghilain. Astridlaan. Ninove. De aanvang der lessen zal aan de inge schrevenen bekend gemaakt worden. Zondag 4 Mei Kath. Middenstandsbond 25 jarig be staan. De Den der klok Groote MISSI E

Denderklok | 1947 | | pagina 1