Onze Lieve Vroowke in 't Bosch L'Annonce falie a Marie Een en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr Zondag 20 April 1947. VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAEL.TERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1083. CHRISTEN, Postcheckrekening 1862.54 MAANDAG 21 APRIL V. K. B. J. NINOVE VOERT OP in de parochiale Zaal - St Jerisstraat. Deuren te 7 uur. Gordijn te 7 1/2 uur. ONDERWIJSINSTITUUT van de ZUSTERS der HH. HARTEN OP ZONDAG 20 APRIL AANSTAANDE OPVOERING VAN HET MEESTERSTUK VAN PAUL CLAUDEL door hef Kunstgezelschap van Brusse!« LES SPECTACLES D'ART Begin te 4 1/2 uur. VOOR DIE 'T EERST ZULLEN ZIJN. Een eerste stap ten gunste van het fa milieleven werd ge/et door Mevrouw DE RIEMAECKER met haar voorstel van praenuptiale spaarkas. Daardoor worden de jongeren in staat gesteld zich onmid dellijk bij hun trouwen in te stellen, deels door eigen spaarcenten, deels door bijdragen van den Staat. Een tweede stap van nog grooter nood zakelijkheid volgt, tot oplossing van den woningnood. Niet alleen de woningen door den oor log vernield of beschadigd moeten her steld worden, ook de achterstel in het bouwen door het gedeeltelijk stilleggen gedurende vijf jaren, moet ingehaald worden. Een volksche partij, die de levens standaard van de zwakkeren wil ver- hoogen. heeft als eerste plicht, hun huis vesting te verbeteren, want niets beïn vloedt den m< nsch zoozeer als zijn hui selijke omgeving. Kijk maai naar d*' bewoners van krot woningen Geen enkele school zal daar uit een goed leerling verwachten, de samenleving ook geen persoonlijkheid. Als vanzelfsprekend verwaarloost men daar de elementairste plichten. Het fa milieleven is daar schier met denkbaar want bet berust op samen leven, samen eten. samen ontspannen, samen streven naar menschel ijk geluk, onderlinge be hulpzaamheid. enz Dit alles wordt gemakkelijker naar gelang de woning aangepast is aan de moderne eischen van den tijd. Is het huis ruim genoeg en practisch ingericht om het de huishoudstei zoo gemakkelijk mogelijk te maken, dan zal dit het fa milieleven zeer sterk beïnvloeden. Een paar plaatsen in het ouderlijk huis is een noodtoestand voor een jong gezin en mag geen jaren duren. Voor de buitengewone nood van thans heeft de C V: P. een voorstel gereed van buitengewone staatstusschenkomst. Doch dit maar alleen voor de 50.000 eerste aanvragers. Waar vroeger bouw premies en kre dieten het bouwen van een eigen hu's vergcmak!;c!ijkten, helpt dat nu niet meer omdat ze- niet aangepast zijn aan de huidige prijzen en dat er ook geen voldoende spaargelden meer voorh inden zijn.. In 1929 beliep de bouwpiemie in ten gemeente van categorie A voor een ge zin zonder kinderen op 3.000 fr.. voor een gezin met vier kinderen op 4.800 fr. Om van deze premie te kunnen genie ten mocht het bouwen niet meer kosten dan 56.000 fr. voor een gezin zonder kin deren en 79.200 fr. voor een gezin met vier kinderen. In het nieuwe wetsvoorstel is deze premie verhoogd tot 10.800 fr. in het eer ste geval en tot 17.280 fr. in het tweede Het huis zonder de grond zou 180 000 frank mogen kosten voor een gezin zon der kinderen en 216.000 fr. voor een ge zin met 4 kinderen. Maar deze verbeteringen zijn alleen nog maar een prijsaanpassing. Het uit zonderlijk voordeel dat alleen toege staan wordt aan de 50.000 eerste aanvra gers ligt hierin dat de Staat tusschen- komt in de interesten en dat er krediet voor het volledig bedrag van den bouw mag gegeven worden. Wettelijk nochtans zou het krediet maar 70 mogen bedragen bv. voor een huis van 180.000 fi staat de kredietmaat schappij maai een leening toe van 14.000 frank. NlT zal de volledige som van 180.000 fr. mogen geleend worden. De «taat waarborgt de 40.000 fr: die er bij komen. Nochtans zal de ontleener deze 40.000 fr. bij aflegging eerst moeten del gen. Er zal voor deze huizen ook geen over- drachttaxe moeten betaald worden op de facturen. Voorwaar, iets voor jonge gezinnen met wilskracht en initiatief. MIDDENSTANDSNIEUWS De Katholieke Middenstandsbond van Ninove. viert op 4 Mei a.s. zijn 25-jarig bestaan. Het programma en dagorde zijn als volgt Samenkomst aan het lokaal «Midden standshuis om 10 uur. Begeleid door de Katholieke Harmo nie Door Eendracht Sterknaar de kerk. Om 10 1/2 uur. H. MIS met offer. E. H. Colpaert. algemeene Proost van het Nationaal Christen Middenstands- verbond van België, predikt. Daarna met muziek aan 't hoofd naar het lokaal ONS HUIS waar de feest zitting zal gehouden worden. Feestrede naar M. Houben. senator, algemeen se cretaris van het N.C.M.B. Om 1 1/2 uur, feestmaal in het lokaal Middenstandshuisen huldiging van den stichter van den bond Mr Ph. Van Driessche. Wij doen een warmen oproep opdat niet alleen onze leden, maar alle mid denstanders van stad en omliggende deel zouden nemen aan dit feest. I N MEMORI AM Deze week had de plechtige uitvaart plaats van den heer Jozef Milo. klaroen blazer bij het Pompierskorps, oud-strij der en lid van de socialistische fanfare De Voorwacht Een zeer talrijke stoet vergezelde zijn stoffelijk overschot naar de kerk en naar het kerkhof. Burge meester Van Trimpont sprak een lange rede uit in naam van de socialistische partij wijl dhr. Hendrickx de gevoelens vertolkte van de oud-strijders 1940, en luitenant Fransman, in vervanging van den kapitein-bevelhebber, uit naam van de Brandweer, de volgende toespraak hield Geachte Familie en toehoorders, Voor de derde maal in een tijdspanne van 'wee maanden is de Vrijwillige gemeentelijke Brandweer in rouw en zijn wij hier verga derd om een laatsten groet te brengen aan een afgestorven makker. Voor de eerste maal in de geschiedenis van het korps verliezen wij in zeer korten tijd twee jonge veelbelovende krachten korpo raal Henri Van Oudenhove werdt plots en onverwachts weggemaaid hij was pas 34 jaar klaroenblazer Jozef Milo sterft ten gevolge van een lange, pijnlijke ziekte hij telde 38 jaar. Dat stemt ons tot nadenken en verhoogt de zwaarte van ons verlies. Jozef Milo vroeg zijn aansluiting bij de brandweer in Juli 1938 en werd na zijn proeftijd definitief aangesteld ingevolge be slissing van den Gemeenteraad in Ja nuari 1939. Van meet af aan won hij de genegenheid van al zijne makkers door zijn aangenamen cmgang met allen en door zijne dienstvaardigheid. Wij hebben hem. he laas. slechts weinige jaren in ons midden mo gen kennen, maar toch iang genoeg om van hem te mogen getuigen dat hij een goede en plichtgetrouwe brandweerman is geweest, altijd bereid om zijn vrijwillig-aanvaarde taak nauwgezet en tot algeheele voldoening van zijne oversten te vervullen. Ziine mede werking als rr.ekanieker stelden wij ten zeer- .-te op prijs en wij hoopten dat hij door zijne bekwaamheid en door zijne toewijding een eerste-rang lid van de brandweer zou gewor den zijn. Het weze mij toegelaten hier een treffend voorbeeld van zijne verknochtheid aan het korps aan te halen. Toen hij reeds maanden ziek was en reeds maanden-lange pijnen had geleden, wanneer het korps in Decemeber jl. i.in traditioneel St. Barbara-feest vierde, dan vergat hi.i zijn eigen leeci en stuurde aan zijn makkers oen telegram om hen te zeggen hoe zeer hij zich in gedachten met hen vereenig- de. In zijn lijdensbed beleefde hi.i de voldoe ning van zijn makkers, als was hij onder hen Die gevoelens, waarde en betreurde Mak ker. strekken U tot eer Zij vonden in het hart van ons allzn den mec»t gevoelden en rechtzinnigen weerklank, want het was met tranen in de oogen. cm uw leed. dat wij uwe riendeli.ike boodschap hoorden. Wij zullen uwe gedachtenis in eer bewaren als deze van een trouwe vriend en wij twijfelen er niet aan dat de Heer U zal beloonen voor het coed dat gij gedaan hebt Mevrouw. geachte Familie, de Vrijwillige Brandweer verzoekt L' hare gevoelens van rechtzinnige deelneming te aanvaarden en zij hoopt dat gij in deze plech tige rouwhulde het bewijs zult vinden van den troost en da opbeuring die de Brand weer u. in uwe droefheid wil brengen. STAD en OMLIGGENDE NINOVE ZONDAGDIENST. Apotheek open van M. Jos. De Ruyver Beverstraat. PLECHTIGE EEREMIS. Het was Zondag 1.1. dat onze stadsgenoot E. H. Jan Vanden Haute, zoon van Mr en Mevr. Prosper Vanden Haute-Vanden Berghe. door Z. Exc. Mgr. den Bisschop van Gent. tot Priester werd gezegend. Maandag 1.1. deed de E. H. Vanden Haute, in de Dekanale kerk, zijn plechtige Eeremis. Te dier gelegenheid was de Lavendelstraat. Geeraardsbergschestraat en Biezenstraat met vlaggen versierd. De jonge priester, die proost van de K.S.A. is. werd door deze, in stoet, aan zijne woning üfgchssld vergezeld vsn zijne schtbsre fsmi- lie en onder het klaroengeschal ter Dekenij gebracht vanwaar ze omstreeks 10.30 uren, omringd door tal van geestelijke overheden, ter kerke werden geleid. Gansch de kerk was in feeststemming her schapen. de Pauselijke vlaggen wapperden er overal en prachtige bloemen versierden het hoogaltaar. In min dan geen tijd liep de greote kerk bomvol met geloovigen die deze plechtigheid wilden bijwonen. Het Knapen koor van St. Baafs. onder leiding van Z.E.H. Kan. Van Durme. zong de H. Mis. Ook het Knapenkoor van het Sint Aloysius College verleende zijne medewerking. Het was iets prachtigs en de aanwezigen waren diep onder den indruk van deze grootsche plechtigheid. L>e DenaerkioK wenscht aan den nieuw gewijden Priester, alsook aan zijne achtbare ouders en familie, de uitdrukking harer eer biedwaardige en christelijke gelukwenschen. OP DEN UITKIJK Rudolf Hoess, voormalig commandant van het kamp of liever slachthuis van Auschwitz, werd Dijnsdag morgen op gehangen. Hij werd teruggevoerd naar het kamp om gehangen te worden aan den galg waaraan hij zooveel duizenden had doen hangen. En hij heeft hem laten hangen, zon der complimenten, denkelijk om te be wijzen dat hij even kalm kon sterven dan dood doen. Voor de rechtbank had hij ook geen complimenten gêmaakt. Als ze hem beschuldigden van drie en een half millioen menschen, hoofdzakelijk Joden, te hebben laten vermoorden pardon, zei hij, 't is maar twee en een half millioen de rest is voor rekening van mijn voorganger. Voorts vertelde hij alles over het kamp, zonder blikken of blozen, zonder knaging van geweten hij had maar eenvoudig zijn plicht ge daan, in bevolen dienst voor het vader land. Hij was een product van de mo derne Joodsch-Marxistische beschaving. Wij, beschaafden naar de orde dei- christelijke beschaving, staan verbijsterd bij zooveel schaamteloosheid en gewe tenloosheid. Beesten van menschen zeg gen wij. Maar er zijn beschaafden volgens een orde die niet de christelijke is. die niet westersch is. En die staan ver bijsterd voor onze verbijstering. Hoe is het mogelijk zeggen ze. van zoo week te zijn. Ze zijn accoord om te verklaren dat Hoess een beest is en hangen moet. Maar 't is niet omdat hij twee en een half millioen MENSCHEN vermoord heeft. 't Is omdat hij twee en een half mil lioen Joden en Slaven vermoord heeft. Hadde hij bij toeval twee en een half millioen van hun eigen tegenstrevers gedood, hij ware een held geweest Die smerige wijsbegeerte, die de za ken beschouwd van eigen standpunt uit. èn goed of slecht vindt volgens ze een persoonlijk belang dient of niet. be- heerscht tegenwoordig de openbare machten en de internationale betrekkin gen. Ze was niet uitsluitend in dienst bij Hitier en zijn kliek. Ze werd hoofdza kelijk in de wereld verspreid door de Joden en gedragen door het Marxisme, de wereld rond. Ze staat als tegenvoeler van de christelijke wijsbegeerte die za kelijk is en de moreele waarde van een daad beschouwt onafhankelijk van omstandigheden van persoon, tijd of be lang. Goed is goed en slecht is slecht om het even of het voordeel brengt aan X of Y. om het even of X het doet ofwel Y. Marx was een Jood en Trotsky was een Jood De Joodsche finantie en de Joodsche wijsbegeerte beheerschen de wereld. En daar het de tegenvoeler is van de chris telijke beschaving heeft ze hulp en steun gevonden bij alle anti-christelijke ele menten. De universiteiten die het christendom bekampen hebben die wijsbegeerte op gehemeld en aangeleerd om het christen dom te pesten. Onze Nationale Burcht van het Vrij Onderzoek heeft er aan meegedaan gelijk de rest en ze draagt haar aandeel in het modern barbaren dom gelijk de rest. Daarom zien wij in ons Land men schen verontwaardigd doen over Duit- sche barbaarschheid en hetzelfde doen met hun tegenstrevers. Daarom zien wij de Joodsche terroris ten in Palestina hetzelfde doen en de Joden die geen terroristen zijn flagrant medeplichtig zijn aan de terreurdaden. Daarom zagen wij maanden-iang de groote bazen van het liberalisme hand in hand gaan met de volgelingen van Marx en Stalin. Daarom ook zal de huidige regeerings- combinatie niet houden. Daar staan twee wereldbeschouwingen neven malkaar die tegenvoelers zijn van mekaar. Ze zullen samenwerken al malkaar tegen te werken tot het blijken zal dat 1 en 1 0 En dat de eenige oplossing ligt in den terugkeer naar de eenige echte beschaving, de christelijke die al leen ut zaken weer op haar poolen kan zetten èn in ons Land, èn in de Wereld De uitgaven der N. V. DE STANDAARD blijven Het Nieuwsblad - Sportwereld De Standaard Ons Volk Ons Volkske Indien gij onze uitgaven niet bij Uw verkoper kunt krijgen, schrijf een kaartje aan N, V. DE STANDAARD 121.. Em. Jacqmainlaan Brussel, en U krijgt ons blad met de post thuis besteld Den derklok De Tooneeispel in vier bedrijven met muziek en reidansen.

Denderklok | 1947 | | pagina 1