Qroofe Vlatmsche Kermis 23-jarig beslaan Mei-Bedevaart rantsoenering en Een en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr Zondag rJuni 1947# CHRISTEN, YLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HIT KANTON Postchc ckrekening 1862.84 Drukker-Uitgever B. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Nicove GEMEENTE MEERBEKE Op ZONDAG 20 en MAANDAG 21 JULI - Nation. Feestdag Li in het Park en Kasteel van wijlen Senator van Vreekem. OP 2 EN 3 AUGl^^S A.S., VIEREN DE KATHOLIEKE MEISJESGIDSEN VAN Dt EENHEID DER H.H. HARTEN Nl- NOVE, HUN BEVINGEN Neigembos. ZONDAG, 1 JUNI 1947, te 3 uur namiddag naar het Maria-Heiiigdom «HULP DER CHRISTENEN Samenkomst te 2 1/2 3 u. aan de Kerk van Neigem, Maliebaan, Na het plechtig Lof, opgang van den Mariastoet naar Bevingen Ruitersgilde Bedevaarders Historische groep Maria beeld bid dend en zingend volk. PLECH1 IG OCTAAF inde Kapel van 24-31 Mei geleid door den Z. E. Pater Victor de Bast, Redemptorist Jette WIJ moeten er niet fier over zijn f Neen. dit is niet voor de dames. Met i< wijbedoel ik hier de mannen en meer speciaal onze christene mannen die ei nu absoluut niet fier moeten over zijn dat ze. tijdens deze verlopen uei-maand, zo onverantwoordelijk het Avond-Lof hebben verwaarloosd. Wij zijn allemaal fier over den ti tel van cm isten mens en wij zou den ons struiven moest iemand ons. om dien titel honen of beschimpen. Wij beweren allemaal een devotie te hebben tot Gods Heilige Moeder en we weten 't dat Zij, het Kanaal der Goddelijke Gena den. de weg is langswaar Ons-Heer Zijn zegeningen over ons nederdaalt. Wij kennen de kracht van het rozenhoed je en hebben geleerd hoe Ons-Lieve- Vrouwken zo graag toeluistert als col lectief dit heerlijke gebed door onze kerkbeuken ruischt. Wijhoren zo graag die heerlijke Mai ia-Liederen wan neer ze samen worden gezongen vol de- votelijke liefde Wij beseffen het van langs om meer dat wijen de hele samenleving, vooral tegenwoordig, een f link gebed van node hebben en dat Onze-Lieve-Vrouwktn niet beter vraagt dan ons te mogen aanhoren, doodeen voudig omdat ze onze Moeder is. En wijverafschuwen absoluut het men selijk opzicht dat misschien zo kleinzie lig schokschouderen zal. wanneer we, binst de week, of op een werkdag, ook al naar de kerk gaan lopen. Dit alles kennen en weien we, ja en toch... toch hebben onze christene man nen dit jaar. in het Meilof, geschitterd door hun afwezigheid. Toch moeten niet- gelovigen, dit jaar. een schijn van gelijk gekregen hebben waar ze beweren dat dit allemaal goed is voor ouderlingen, vrouwen en kinderen En daar zijn geen ekskuses voor Waar een wil is, is een weg En met een beetje, een heel klein beetje goeden wil, kan elk van ons toch wel een half uur ken vinden, 's avonds, om even tot in de Kerk te lopen. Waar blijven onze chris tene werklieden en onze christene mid denstanders Dat de taak op de fabriek, op de werf. of elders over dag zo ver- moeiënd en zo afmattend is Dat de geest zo gespannen staat 's avonds, na een helen langen dag in winkel of ma gazijn Best mogelijk Maar in het Huis van Ons Heer, kan een half-uurtje ge zamenlijk gebed zo rustenden zo «verkwikkend» zijn. En dat is geen kwezelarij, maar fier en m mmoen ie be lijden en beleven van onze heerlijke lief de tot God en Zijn Heilige Moeaer. Komaan mannen. We kunnen nog veel goed maken. Wij willen de ouderlin gen, de vrouwen en de kinderen eens bewijzen dat ook wij Per en knmig durven uitkomen voor dat wat eigenlijk het hoofddoel van ons le/en dieui te zijn onzen Godsdienst. En dat wij ons niet tevreden stellen met her strikt ge- bodene van Zondagmis alleen. Maar eens een half uurtje zullen offeren ook in de week, s avonds na onze zware taak. om samen te bidden en te zingen en Gode en Zijn heerlijke Moeder te loven en te danken.. En we zeggen daarom bij 't sluiten van de Meimaand zal ik tegenwoordig zijn in de Kerk en t Lof gedurende de Juni-maand, ter ere van het H. Hart van Jezus, wil ik geen enkelen dag verwaar lozen. Zo fier zullen wij nu eens zijn Er is nog niets veranderd We zitten aan 't stadhuis wel mei een andere kleurenschakering t is daar veel roder geworden, doch de mannetjes hebben nog niets gewijzigd aan de sleur en slenter. Het is hier altijd de gewoonte geweest de put te vullen als 't kalf verdronken is. Hei. kalf, in verderstaande historie, was bijkans onze zeer diepzinnige sche pen De Ville en in plaats van verdrin ken was er kwestie van onzacht op zijn snuit te vallen of de poten te breken. In de Geeraardsbergsestraat was er daar ergens aan de Roxv een rooster kapotgereden en de stukken zaten zo danig dat ze een bestendig gevaar wa ren voor de voorbijgangers. Schepen De Ville passeert daar alle dagen en zijn kameraad Omer ook. Al lebei ontweken heel behendig de gevaar lijke plaats en waren zodanig verslon den in hunne politieke bespiegelingen dat zij vergaten dat het openbaar belang een spoedig herstel van die rooster eiste en dat zij, de belofte gedaan hadden en de opdracht hadden dit openbaar be lang dc veiligheid van ue weg inbe grepen te verzorgen. De rooster bleef zo vier, vijf weken kapot liggeen en noch Orner. noch Taaf- ken vermoedden aan wat gevaar ze alle dagen ontsnapten. Tot op 'nen keer een kind slachtoffer werd "?n hun zorgeloosheid een hevige val, erge kneuzingen en kliniek. 't Schijnt dat Omer daar juist passeer de en gruwelde van al dat bloed en door de geburen daar op de rooster nen anderenwerd gelegd negli- gentie, aan de voetenvagerij, enz.... Een paar dagen nadien was de rooster hersteld. Weet Taafken. weet Omer, wie vol gens de mensen, de duikeling had moe ten doen BERICHT De personen die de ouderdom van vijf tien jaar bereikt hebben en om het even welke reden naar het buitenland reizen, moeten drager zijn van een geldige reis- titel. Voor de personen gehuisvest in het ar rondissement Aalst worden de paspoor ten geleverd op het Arrondissements- eommissariaat van Aalst. Stationstraat 53 (Tel. 590 Tot het bekomen van een reistitel zijn volgende documenten vereist 1. Een getuigschrift van nationaliteit. Identiteit en goed zedelijk gedrag. 2. Een attest van burgertrouw. 3. Twee. fotos (voor Nederland en Frankrijk drie fotos voor andere landen 4. Voor de landen, buiten Nederland en Frankrijk. dient een vragenlijst in dubbel, ingevuld en ondertekend. Deze formulieren zijn op het Arrondisse mentscommissariaat te bekomen. 5. Fiscale zegel 50 fr. voor een gel digheidsduur van drie maand. 200 fr. voor een geldigheidsduur van twee jaar. Voortaan is de paspoortendienst voor het publiek toegankelijk enkel op Maan dag, Woensdag en Vrijdag, van 9 tot 12 uur. Alléén voor bizondere en spoed eisende gevaLen kar. een uitzondering toegestaan worden. WELDADIGHEID Deze week werden bij gelegenheid van de uitdeling der nieuwe zegels, tiketten verkocht van fr. ten bate van het werk «SOLIDARITEIT en het werd aan de bevolking aangeprezen 1 frank per rantsoeneringskaart te storten. Uit de manier waarop de verkoop van die tiketten geschiedde moest bijna ieder een afleiden dat het haast onbetamend zou geweest zijn die geringe som niet te storten. Vvij kunnen die manier van doen niat aanvaarden. Noch in feite, noch in sthiin, mag de uitreiking der rantsoenerin.ïszegels verbonden zijn aan het betalen van een taks, onder welken vorm ook. of voor om 't even welke in stelling van weldadigheid. De naasten liefde moet beoefend worden door ieder een, doth volgens eenieders keuze en middefen. Waarom zou een arme stum- perd met een groot gezin getakseerd worden voor 10, 12,13 frank en een rijk gezin van 2 personen slechts voor 2 fr. Van waar komt het recht van Solida riteit» om op een gemakkelijke manier een geldinzameling te doen (dat kan 8.500.000 fr. opbrengen) en waarom zou dat niet toegestaan worden aan het Rood Kruis van België, aan het Werk ter Be strijding van de Tuberculose, aan den Bond der Gesinistrecrden, aan de Zus- terkens der Armen of aan om 't even welke andere liefdadige instelling. Wij tekenen daar ernstig verzet tegen aan. De bevolking weze hiermee dan ook gewaarschuwd. GEVONDEN Voor 1 zeepxegcl PI aan den prijs van 3.80 fr. 1 pak zeeppoe der «KLAAR». Voor een schitterend witte was. NINOVE Handelsregister Aalst 1093. OP DEN UITKIJK Genck, in Limburg, is het tooneel ge weest van een eigenaardig voorval. Ter gelegenheid van een ministerieel bezoek naa de burgemeester op het Stadhuis de Leeuwenvlag laten uithan gen. Veel mensen hebben den laatsten tijd ingezien hoe verkeerd het was de Leeu wenvlag en eigendom af te staan aan de vijanden au Belgie. En ze hebben de Leeuwenvlag in eer hersteld. De Leeuwenvlag die roemvol gewap perd heeft op eeuwen van schitterend verleden, die gewapperd heeft op de mu ren van Constantinopel en van Jerusa lem die het symbool is geweest van den weerstand tegen iedere vreemde dwingelandij mag zoo maar niet verloo chend worden. Een volk dat zijn verle den verloochend, verbeurt zijn toe komst en het is een grote fout toe, te geven aan de ongeneesbare kleingeestig heid van sommige mensen. De zwarte Leeuw de zwarte hond. zegt Mr. Olyf is sinds lang het zwarte beest. In 1919 hing er op een muur van mljr vader zijn boerderij een stuk van eer. franse plakbrief die daar gehangen War ten gerieve van de Franse vluchteling®: van het Noorden die door dc aftreKsen- de Duitsers. België ingestuurd ware#. Het wapen van de Stad Rijssel stond er op... en in het wapen van de Stad Rijs- sel prijkt de zwarte Leeuw op gouden veld nu nog gelijk toen de Graven van Vlaanderen er meester waren. Op zekeren dag kwamen daar Brus selaars voorbij. Hun ogen keken zich blind op den zwarten Leeuw... van Rijs sel en... tiens zei er een ce sont des llamboches ici Dat die phobie nog niet genezen is. is niet te verwonderen. Er zijn mensen die seffens zuur kijken en misnoegd de opmerking maken dat ei nog nooit een «politieke gevangene» die van Genck niet, en een andere ook niet in zijn bol gekregen heeft ergens een Waalsche haan te gaan af rukken. Wel, is het niet best zo Hij zou geweldig veel kans lopen evenveel muilperen te krijgen dan hij er ooit in Duitsland gekregen heeft... En het rijk der muilperen ligt toch buiten de gren zen van ons ideaal Wij mogen niet zo kleingeestig zijn als de politieke gevangene van Genck en niet alle politieke gevangenen over den zelfden kam scheren. Op alle jaarmark ten zijn er ezels. In alle standen vindt gij nevens zeer ernstige mensen ook mensen die hun levenlang politieke ge vangene zijn van hun eigen karakter en waar ik niet of gij niet of niemand niet een boom wil mede kaarten omdat het onmogelijke mensen zijn. Er zijn cok normale mensen die ab normaal worden. Hoeveel gezonde mensen zijn er niet die geen tien sporten hn--t J( i der kunnen gaan staan zonder dat hun hoofd draait. In het zielelevcn van den mensch ge- beui t dat nog meer. Hun hoofd begint te diaaien zodra ze een beetje opgehe meld worden ze denken dat het ge beurd is. en niemand kan er nog weg mee. Incidenten in het genre van dat van Genck komen wel meer voor. al worden ze niet altijd in de kranten besproken. De politieke gevangene of de weer- stander die er de held van is, is veeleer een slachtoffer. Hij is slachtoffer van de buitengewone drukte die rondom hem gemaakt werd om politieke redenen. Indien het Land er werkelijk eerbied en hoogachting voor over heeft wordt het hoog tijd dat ze met rust gelaten worden en tijd krijgen om hun over spannen zenuwen tot bedaren te "laten komen. Er zitten reeds geesteskranken genoeg in de gestichten s I N G E R Wereldberoemde Naaimachienen De Denderklok M Klanten worden dringend verzocht zich al leenlijk te wenden voor aankoop, réparatiën en benoodigheden GENT Langemunt, 16 RONSE Fr. Rooseveltple.n, 10. Eenige SINGER dépots in Oost-Vlaanderen-

Denderklok | 1947 | | pagina 1