Guldensporenviering 1947 Vlagiiihuldigin£ A Een en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr Zondag 6 Juli 1947 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUY8TERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 10SS. Postcheckrekening 1862.54 DAVIDSFONDS NINOVE Vlamingen, gedenkt de Guldensporenslag Koning Albert De wekroep van De Held van de Yzer indachtig, knopen wij dit jaar op nieuw aan met de traditie die vreemde bezetting ons dwong te onderbreken wij vieren opnieuw 11 Juli. Wij zullen hierbij met de Leeuwenvlag door de straten stappen. Wij weten het. de Leeuwenvlag is misbruikt geworden gedurende de 001- log dit is de reden waarom wij ze onder de bezetting hebben opgerold. Maar nu. in ons bevrijd land. moet zij opnieuw vrij wapperen, om alles wat zij voor ons vertegenwoordigt eeuwen grootheid en roem. Er mag nochtans geen misverstand of geen dubbelzinnigheid meer gedoogd worden wij hijsen de Leeuwenvlag als bewuste Vlamingen, fier op ons verle den. doch ook als loyale Belgen, tevreden met ons heden. De Leeuwenvlag verzinnebeeldt voor ons juist het aandeel dat wij. Vlamingen in het gemeen schappelijk Belgisch erfdeel hebben aangebracht wij mogen en wij moete.i op dit aandeel fier zijn. Wij herdenken heden onze vaderen en onze broeders, die in de loop der eeu wen. hun leven en hun goed voor onze zelfstandigheid hebben veil gehad. Wij herdenken de strijders wie wij het danken dat wij nog Vlamingen en Belgen zijn de strijders van 1302, doch ook van 1914-1918 en van 1940-1945- 11 Juli moet rang nemen onder de vaderlandse hoogdagen helpt ons riit te verwezenlijken. PROGRAMMA Gufdensporenviering 11 Juli 1947 7 uur: H. Mis met offerande. 19 1/2 uur Lof in de dekenale kerk door E. H- Schoorens, oud-politiek gevangene E. H. Goethels, oud-krijgsgevangene E. H. Principaal De Moor, Legeralmoezenier. Na het Lof, OPTOCHT langs de Biezenstraat, Beverstraat en Markt naar het lokaal Ons Huis waar de FEESTZITTING plaats heeft met ais redenaar HEER PROFESSOR BAUR De Harmonie der Kristene Werklieden en de verschillende Jeugdgroe- peeringen der stad verlenen hun medewerking. Kampvuur door de Scoutsgroep St. Jan Berchmans. Harop de trompe steekt Nog maar amper een week. en wij schrijven andermaal 11 Juli de ver jaardag van de Guldensporenslag in 1302 te Kortrijk. De Guldensporenslag was van het grootste belang voor de totstandkoming van België en. in de ontwikkeling van't Land naar zijn huidige eenheid en zelf standigheid. een van de meest beslissende tussenkomsten van het Vlaamse Volk Zowel als een hoogdag voor het Vlaamse land zou 11 Juli een Nationale Fee st dag behoren te zijn. In afwachting mogen de Vlamingen zelf deze dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan zonder uiting te geven aan hun Volksfierheid, die de grondslag is van de echte vaderlandsliefde. Zolang niet op 11 Juli. Nationale Feestdag scholen, werkhuizen en kantoren gesloten zijn kunnen zij althans op persoon lijke wijze de Vlaamse hoogdag vieren. Laten zij vooral hun huizen bevlag gen. De Vlaamse Leeuwenvlag heeft ha ir eeuwenoude betekenis en waarde niet verloren Sinds een Vlaams ridder in de kruistochten het schild met klim mende zwarte leeuw op een Turks krijger veroverde en het naar Vlaanderen meebracht, is de leeuw het symbool geworden van der Vlamingen vrijheids liefde en fierheid. Om de leeuw verwierven de stiijders van 1302 de erenaam van Klauwaards. Geen smet. geen misbruik kan zijn symbolise betekenis en waaide aantasten. Nu zooals vroeger moeten dan ook op 11 Juli de leeuwen aan de gevels van onze Vlaamse huizen aansen. Laten wij niet vergeten het woord dat Koning Albert in 1914 sprak tot de 80 Vlaamse soldaten in het Belgisch leger Vlamingen, gedenkt de Slag der Guldensporen Her Davidsfonds doet beroep op heel de bevolking, opdat opnieuw de voor oorlogse. geestdriftige Guldensporenvieringen zouden plaats hebben. Grote reis naar Brugge ter gelegenheid van het H. Bloedspel, op Zondag 10 Augustus. De reis gaat door per autocar. Vertrek 's morgens, in de voormiddag bezoek aan de kust en in de namiddag terugkeer naar Brugge waar aan eenieder de gelegenheid zal gegeven worden deze middeleeuwse stad te bezichtigen 's Avonds opvoering van het H. Bloedspel. INSCHRIJVINGSGELD 200 fi. per persoon. Aan eenieder is een zitplaats verzekerd in de autocar en te Brugge. Te Brugge zijn de plaatsen reeds voor behouden op een verhoog rechtover de plaats waar de opvoering plaats grijpt. De personen die wensen deel te nemen aan de reis kunnen zich laten in schrijven bij de secretaris van het Davidsfonds FERNAND DE COOMAN. 8. Loon Moeremansplaats. Er zijn slechts nog enkele zitplaatsen beschikbaar Het uur van vertrek zal later bekend gemaakt worden RODE KRUIS VAN BELGIE Afdeling Ninove OP ZONDAG 20 JULI 1947 8 u. 45 Plechtige wijding der Vlag in de decanale kerk. Solemnele mis voor de afgestorven leden en weldoeners van het Rode Kruis. Bloemenhulde aan het monument der slachtoffers 1914-1918 en 1940-45 FEESTZITTING In de zaal «COLISEUM» Geeraardsbergse straat a) Overhandiging der Vlag door de Heer Lambin. Directeur van het Rode Kruis van België. b) Activiteit der Plaatselijke Afdeling sedert haar stichting. c) Uitreiking van eretekens en palmen van het Rode Kruis van België d) Slotwoord door de Heer Voorzitter Het dragen van de armband is gewenst. Word lid van het Rode Kruis Werf nieuwe leden aan 9 u 10 u. 11 u. SIRE, WE VERWACHTEN U Wanneer onze lezers het verslag der onderzoekscommissie gelezenhebben dan zullen ze wellicht verheugd geweest zijn hun mening zo flink onderlijnd te heb ben gezien. Fier en blij mogen zij zijn nooit één ogenblik aan den Koning te hebben ge twijfeld. Week na week hebben wij de rechtvaardige zaak verdedigd en onze lezers deelden onze gevoelens Hun ver trouwen is niet beschaamd geworden en het geeft hen een grote voldoening. Fier zijn wij erop steeds den laster te hebben bekampt. Wij WISTEN dat we gelijk hadden en mochten het wel schrijven dat de waarheid toch éénmaal zegeviert. Neen Koning Leopold III heeft nooit gefaald Steeds is Hij zijn eed trouw gebleven en zijn plechtigs verklaring Aan België ben ik tof. in de ziel ver knocht heeft hij steeds in daden om gezet. De meineed is «van den anderen kant» en wij zijn er eveneens fier op dit zoo vaak aan den kaak te hebben gesteld. In al zijn daden, in al zijn woorden heeft de Koning steeds slechts één be kommernis gekend Het welzijn van zijn dierbaar België». Is het uan niet wraakroepend dat hij die terecht op den titel van «EERSTE» onder de Belgen mag bogen zo lang van zijn geliefd volk verwijderd wordt ge houden Uit alle monden klinkt het hem nu toe. en fors galmt het door onze gewes- en «Sire, we verwachten U Leve Koning Leopold III Leve het Vorstenhuis Leve het éne en onverdeelbare België: Vclksveriegenwcordigsr Albert Van den Berghe protesteert te gen het vergiftigen van de vissen in cfe Dettder Af..i de Heren Ministers van Land bouw. Volksgezondheid en Financiën. Heren Ministers. Ik had de eer. verleden jaar tot twee maal toe. Uw aandacht te vestigen op het vuil en voor de vissen dodend wa ter. dat door nijverheidsinstellingen in de Dender wordt geloosd. Regelmatig wordt er zodoende een ge deelte van de vis op de Dender onver antwoordelijk gedood. Wat nu van Zondag 29 Juni op de Dender van Overboulare. door Gee- raardsbergen en tiental kilometer ver Noordwaarts vast te stellen valt gaat alle gedachte te ooven en wordt terecht door de bevolking als een publiek schan daal bestempeld Vissen van alle soort en grootte die op de Dender leven üt paling inbegrepen iiggen dood of stervend op de oppervlakte van het wa ter. Geen enkele vis is eetbaai Een walgelijke geur begint zich reeds ie laten gevoelen- Ik protesteer in eigen naam en in naam van dc honderden lijnvissers met energie tegen dergelijke practijken. Ik wijs de heren Ministers op het on recht de lijnvissers aangedaan, zij be taalden immers een patent, ik wijs dc heer Minister van Volksgezondheid in het bijzonder op het gevaar voor dc volksgezondheid die uit de verrotting van de vissen voortvloeit en ik dring aan op een streng onderzoek teneinde de verantwoordelijkheid vast te stellen. Wat reeds meermalen op de Dender «'beurde mag niet meer plaats hebben. Met voorname hoogachting. Albert Van den Berghe Volksvertegenwoordiger schiedkundige rol gespeeld was werd hij voorzichtig opgeborgen in een museum voor oudheden. De vrees voor critiek liet de laatste jaren den indruk ontstaan dat hij uit het «strookot» langs de Aka- demie te Geeraardsbergen en de Wol- lestraat te Gent beland was in het kamp van Lokeren Hij heeft recht op klin kend eerherstel Trouw aan het verleden waarborg voor de toekomst OP DEN UITKIJK Ik denk dat ge zult beknibbeld wor den...» Ik had een vriend onderhouden over een heel banale zaak- Dat was zijn antwoord. Ik heb er wel acht en veertig uur over gepiekerd. Ik lap de critiek aan mijn zolen. De richtlijn onzer daden is het gewe ten niet de critiek. Het is de slepende ziekte van de wei denkenden, hun daden te richten naar de grillen van de critiek en hun heilig ste rechten op te bergen om beters wille. De boosaardigheid is zoo kieskeurig niet. Ze kent de kracht van haar ont zenuwende critiek.. op anderen en houdt er voor eigen daden geen rekening me de. Adolf, onzaliger gedachtenis, schreeuw de bij ieder gelegenheid als een gekeeld varken. Hij zelf ging ongestoord zijn gangen en gebruikte tegenover zelfs ge matigde en gerechtveerdigde critiek de vuistpolitiek. De bedeesdheid der vre- delievenden heeft zijn driestheidEuropa laten brengen waar het nu staat. Pierlot dierf niet eens zeggen dat hij schrik had. De hollandse generale staf dierf geen overleg plegen met de Belgische; en het verschijnsel was algemeen. Wat Hitler deed. doet Staline nu- Hij trekt zijn Oostersch blok op in gewapend beton zonder zich om welk- danige critiek te bekommeren en 't Wes ten ligt lam uit vrees voor critiek. De dictatuur van het proletariaat wordt gevestigd overal waar het kan en iedere maatregel die het communis me niet bevalt wordt voor facisme ge scholden en God weet hoeveel schone hervormingen daarvoor opgeborgen bli.t ven. Een rood kamerlid, dat zou opstuiven als een Engels haantje moest iemand zijn hoedanigheid van honorable col logue vergeten, schel it den Koning voor leugenaar zonder er zich om te be kommeren dat menigeen zal denken dat hij een schoft is. En weet-je nog van dien Senator die de zaal verliet omdat hij dezelfde lucht niet wilde inademen als Van Dieren De historie van den Waalsen Haan. dat onwettig kind van den Gallissen Haan staat in hetzelfde uitstalraam. De Vlaamse beweging die gelijkheid vraagt wordt gescholden voor imperia lisme - gedoodverfd voor landverraad. En wijl deze, och arme, toc^ zo bedeesd en voorzichtig haar rechten opeischt... omwille van de critiek. kraait het Waal se Haantje zijn idealen over de daken en gaat ieder jaar zijn aansluitingwil bevestigen aan den Fransen Haan te Waterloo. De reeks kan verlengd worden tot in het oneindige Elf Juli staat voor de deur. Het schijnt dat de Vlaamse Leeuw zal in eer hersteld worden en lieve Hemel wat al voorzorgen om de critiek te muil banden. Het is mij vijftig jaar lang een raad sel geweest waarom de Vlaamse Leeuw zoo voorzichtig opgeborgen werd. De reden vrees voor critiek De Vlaamse Leeuw werd door de ge schiedenis als grenswachter aangesteld voor de Lage Landen. Hij heeft zijn werk uitstekend gedaan Hij heeft gedanst op al de slagvelder van de Lage Landen tegen Franse o- verweldiging. tegen Spaanse, tegen Duits-keizerlijke. Hij heeft gedanst als nooit te voren, als nooit daarna op het Groeningherveld. Het feit werd herdacht, maar hij mocht er niet bij zijn Slecht gediend door hun enggeestig individealisme, hebben dc Lage Lan den heel traag hun eenheid bewerkt achter ziin machtig schild. .Als zijn ge- De Denderklok

Denderklok | 1947 | | pagina 1