GROOT VOLKSFEEST De (iidsen van Nioove vierden feest Arlislen uit de Cirque Royal van Brussel MUOVe ten en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr Zondag 10 Augustus 1947 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukkot-Uitgever R. LUVSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 1» Ninov e Handelsregister Aalst 1093. DAVIDSFONDS •NINOVE De aangekondigde reis naar Brugge ter gelegenheid van het H BLOEDSPEL gaat dus door op Zondag as 10 Augustus Vertrek 7 1/2 uur STIPT aan het lokaal ONS HUIS Dreefstraat. Er zal niet gewacht worden naar de eventueele telaatkomers K. K. A. J. - NINOVE - K. A. J. ZONDAG 17 AUGUSTUS In het College te Niriove, om 5 uur Doorloopend Cabaret - Zang - Muziek - Kiucht - Volksdans Spreekbeurt door Marcel Van de Wiele, Nationaal voorzitter van de K. A J., over DE WERELD K. A J. Als slot trekking van den Tombola (Loten te verkrijgen bij de Kajotters) Reeds gans de week had de zon haai gouden stralen over onze stad verspreid De voorbereiding van het leest was dan ook vlot van stapel gelopen en op de wezens der (iidsen las men de geest drift, bij de Leiasters was er de trots. Eindelijk 2 Augustus Reeds van in den namiddag stroomden Zonnestraaltjes,Gidsen en Voortreksteis onze stad binnen. Rond het Klooster der HH. Harten was het een wemeling van kleurrijke dassen en kakhi- en ma- rine-blauwuniformen, die het zeer druk hadden met pak en zak Van alle hoeKen uit het Vlaamse Land kwamen eenheden opdagen en zo zagen we onder meer O. L. Vrouw van Vlaanderen 4e. Brussel St. Goedele le - Aalst O. L Vrouw van Vree le - Strombeek •*- St. Michiel 8e - Antwerpen St. Aleydis 7e - Antwerpen St. Ludgardis - Ronse Aspirantengroep - Aalst Kabouters - Aalst St Waltridus le - Herenthals St Godelieve 12e - Gent O. L. Vr. van Goede Hoop - Vilvoorde De Gidsen van Evere. Onze Gidsen mochten zich tevens ver heugen in de aanwezigheid van 4 Com missarissen Mejuffers Sonville. Ideler. Daelman en Teulings. Toen ongeveer te 20 uur, Mejuffer Irène Piret. thans leidster der Eenheid der HH Harten, het kampvuur opende met de gebruikelijke formule, waren de volksplaatsen bijna allen bezet en mocht men zich verheugen in de aanwezigheid van ruim 250 Gidsen. Onze Scoutsbroers der stad. alhoewel pas terug' van een zwaar en lastig kamp. waren talrijk opgekomen om do pres tige van hun Zusters in de Scouts- familie in ogenschouw te nemen De legendebewaakster kondigde in een fraaie omlijsting het thema Vrou wenschoon aan. en onmiddellijk werd ingezet mei de Welkomliederen, uitge voerd door een koor van de plaatselijke Eenheid, onder de onberispelijke leiding van Mejuffer Florence Vernaillen. even eens Leidster van deze Eenheid. Vervolgens voerden enkele jonge P V.'s de Paradijsvloek op een toneel tje met zang dat puik verzorgd was en waarin de slang zich vooral deed gelden. De aanwezigen spaarden dan ook hun toejuichingen niet. Stilaan laaien de vlammen hoger en hoger op lijk de idealen van al die jon ge Meisjes hier geschaard rond t mooi ste dat er in de Scoutswereld bestaat het laaiende Kampvuur. Wanneer een P. V. ons de voordracht Abel dood gevonden ten aanhore geeft is meteen de stemming ingetreden Nog aangrijpender wordt het als het koor Negerheiwee aanheft. Waarlijk al die ogen staren vol verlangen naav de verrukking van het Scoutsleven. Het humoristisch tafereeltje Wat een Moeder lijden kan bevond zich hier goed op zijn plaats. Een pluimpje mag hier wel toegekend worden aan de kleine Lydia Van Cauwcnberghe. die op prachtige wijze de rol van «de Kleine» vertolkte en dan ook uitbundig werd toegejuicht. Nog zijn de toejuichingen ni*t uitge storven of daar hebben we reeds de Cow-boy Songs van de Farr-West die op perfecte wijze uitgevoerd wor den en veel bijdragen tot de kampvuui - atmosfeer. We krijgen dan het tooneeltje van een Moedertje die haar kinderen ver telt over de sterren, hetwelk door de Zonnestraaltjes op een fijne manier werd uitgevoerd en veel bijval oogstte En van de sterren gaat het naar de zon want daar klinkt reeds Wie recht in vreugde wandelen wil dat bijzon der goed in de smaak viel. Hoe oud de liederen Klokke Roe land en O Kruise den Vlaming ook mogen zijn toch blijven ze steeds even mooi en gloedvol. Ik wil do gelegenheid niet laten voor bij gaan om de vertolkster van Tijl Uilenspiegel van harte te feliciteren om hare prachtige vertolking. We voelen ons reeds in Zuid-Al rika wanneer we de eerste klanken van O Nooi van die Velde te horen krijgen dat zeer behoorlijk, meerstemmig werd uitgevoerd Solveig en Solveig's lied vielen bijzonder in de smaak en de menigte juichte hartelijk toe wanneer de laatste klanken van dit prachtig lied. meester lijk gezonnen door Mejuffer Florence Vernaillen. uitstierven. De stemmige liederen Vaalriviev O Pescator del onde en 'k Zag Cecilia komen waren ook goed aange past aan dit fijnuitgestippeld program mal De opvoering van «Maria Magdalena» kende zeker en vast het grootste succes. Op prachtige wijze vertolkte Mejuffer Victoire Ulin de rol der bekoorster door het uitvoeren van oen stijlvolle dans. De rol van Rudi samen met deze van Maria-Magdalena werden meesterlijk verlokt door de juffrouwen Magda Van Der Per re en Lea Merckx die zeker een speciale vermelding verdienen. Aangrijpend was het Maria-nummer. Een rijkdom van licht bestraalde het troonbeeld van het «Hemels Moederken» Velen pinkten een traan weg toen eers het zilveren stemmetje van een Zonne straaltje de belofte hernieuwde. Toen kwam de beurt aan een P. V. het bloeiende Meisje en onmiddellijk volg de een V. T. «de Moeder van Morgen» die zo eenvoudig en ongekunseld. doch met vastberadenheid in de stem hun beloften hernieuwden Ik heb be loofd ik wil trouw hlijvpn. ik zal dapper doorbijten». Met «de glimlach» van «de gelukkige vader» doch tevens tot in het diepste van zijn hart ontroerd, verscheen E. II Van Der Steen. Directeur van het Kloos ter der HH. Harten en tevens Aalmoe zenier van de jubilerende Eenheid, voor de micro, en dankte in hartelijke be woordingen al de aanwezigen om hun talrijke opkomst en hun sympathie te genover de Gidsen van Ninove. E. H. Aalmoezenier deelde tevens me de dat een telegram zou gestuurd wor den aan Ziine Majesteit Koning Leo pold III. Toen scheen er aan de toejuichingen geen einde te komen wat tevens nog maals een klinkend bewijs was dat onze jeugd zich vastberaden achter haai Vorst Schaart en met ongeduld Zijn komstteer bi jd Onmiddellijk werd dan uit volle borst het Internationaal Gidsenlied» gezon gen. Het einde nadert van dezen onverge- telijken avond «O Heer d'avond is neer gekomen» Alvorens te rusten te gaan danken onze Gidsen en al de aanwezigen, den Opperscout om dezen prachtigen avond die Hij hen schonk, en smeken Hem te vens om zegen, rust en vree in het prachtige Avondlied. Zo eindigd dit geslaagd Kampvuur, waarover onze Gidsen fier mogen zijn rn waarvoor hun alle eer toekomt Zondag 3 Augustus Het zonnetje was terug van de partji. én Leidsters én Gidsen zagen er tevre den en gelukkig uit. Aile Gidsen droegen hun dag op aai, den Opperscout in de Comrruniemis zo dat dien dag reeds goed begonnen was in het succes niet zou uitblijven. Na het ontbijt, omstreeks 9 uur klonk het bevel «Voor de groet aan de vlag» en een 300tal Gidsen en Leidsters brach ten de groet aan 6 vlaggen die statig de hoogte ingingen en de feestelijkheden van den dag aankondigden. Te 9 uur 45 begon de Plechtige Open luchtmis. opgedragen door E. 11. Van Der Steen. Aalmoezenier der plaatselij ke Eenheid, bijgestaan door E. H. De Clercq. Aalmoezenier der St Jan Berch- manseenheid alsmede de jongste pries ter onzer stad E. H. Van Don Haute. Twee Verkenners en een Welp. in uni form. dienden de H. Mis. Velen hadden er aan gehouden deze dienst bij le wonen. We bemerkten on der meer Z. E. H. Delfosse. Deken van Ninove. Z. E. II. De Moor, Principaal van het Sint Aloysiuscollege van Nino ve. alsmede een groot aantal Scouts van de St Jan Berchmanseenheid. De zangen werden onberispelijk uit gevoerd door een koor van de Eenheid der HH. Harten. Een gelegenheidstoespraak werd uit gesproken door E. H. Verheven, lande lijk adjunct-Aalmoezenier, die in een prachtige bewoording «Het Dienen» on zer Scoutsjeugd voorstelde, en er hen toe aanzette deze leuze in hun verder leven door te voeren. Na de H. Mis werd een plechtig Te Deum gezongen. Onmiddellijk na de godsdienstige plechtigheden werd de stoet, voor de optocht door de stad. gevormd. Aan het hoofd de plaatselijke Harmonie «Door Eendracht Sterk» die ter dier gelegen heid hare welwillende medewerking Vervolg op 2' blad. OP DEN UITKIJK Engeland heeft een Labour-bestuui Engeland wil economisch en finantieel sterk blijven. Engeland vraagt aan zijn bevolking een krachtinspanning om meer voort te brengen en minder uit te geven naai' de oude, gezonde steliegel van werken en sparen om rijker te worden. Het Engels volk werpt daarvoor zijn landsbestuur niet omver en de oppositie partijen doen niet aan demagogisch op bod om hun tegenstrevers voetje te lich ten. De doorsnee Engelsman is niet meer geleerd noch ontwikkeld dan de door snee Belg. Hij begrijpt en aanvaardt tuchtvol het gegeven ordewoord. Bij ons durven ze er niet aan begin nen. Zeer geleerde financiers en economis ten studeeren hun hersenen kapot om de situatie te redden met de kwakzal vers middolkens die vooral sedert den eersten wereldoorlog gebruikt werden om een fictieve welstand in leven te houden en die de wereld van de eene crisis in den anderen oorlog hebben ge worpen. Indien wij de dagbladen mogen be trouwen zal er in 1947 in ons Land een invoer zijn uit Amerika van voor onge veer zes honderd millioen frank nylon kousen... hoofdzakelijk betaald met de zo kostbare dollars. Zou iemand onz.e dames het affront durven aandoen van te beweren dat ze aan die zware luxe-uitgave niet zouden willen verzaken om zo mede te werken aan 's Lands weder opbouw Moet het Land blijven stikken onder den toevoer van vreemd, en op hygiee- .nisch gebied minderwaardig fruit als het inlands fruit op hopen ligt te rotten? Daar raken wij een paar punten aan waar wij er tientallen zouden kunnen belichten. Ons volk heeft evenveel praktischen werkelijkheidszin als het Engelse maar onze politiek en onze politiekers zijn niet zo moreel gezond als de En gelse. 't Ts een feit. Ze zijn den laatsten tijd. a propos van hun weddevermeer- dcring duchtig over de hekel gehaald. Ze laten praten en doen voort. De meer derheid is er voor de oppositie is ei- tegen om het even wie meerderheid of wie oppositie is on allemaal rapen ze de briefjes op. En de vergoeding die vroeger aan de parlementairen ge geven werd is een wedde geworden. De politiekers zijn van amateurs pvofessionnels geworden. Er komt een officieele volkstelling. Na iedere volkstelling dre een ver meerdering van bevolking bewees groei de het aantal parlementairen, 't Is een feit dat er te veel zijn. 't Is een feit dat ze met half zoovelen veel meer werk zouden afleggen. Er is sinds lang spraak van hun aantal te verminderen. Dierft ge wedden dat hun aantal niet zal ver minderen en bijna zeker zal stijgen Oost-Vlaanderen heeft in rond getal 1.200.000 inwoners. 12 volksvertegen woordigers op een provinciale lijst ge kozen volgens de zuiver evenredige vertegenwoordiging kunnen het bol werken. Voor heel het Land zouden er ongeveer negentig zijn Bij zo vermin derde kansen zou van zelfsprekend het aantal aanspraakmakers verminderen. Velen zouden het opgeven om langs de politiek hun weg te maken, zouden op houden met in den politieken poel te roeren om daarna in troebel water te vissen. Het politiek leven zou gezonder worden. Maar verwacht nu van een politieker dat hij zou hara-kiri doen j rklok

Denderklok | 1947 | | pagina 1