Prachtig Poaccifecst F. 0. NINOVE II -- NÜKERIE Het Davidsfonds ia wezen ei werking Als een jongen van een meisje houdt ter» eti *vint igsfe jaa»yarig Prijs per nummer 1,25 fr CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheokrekemng 1862.54 Orwkker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. Feestzaal ONS HUIS ZONDAG 26 OKTOBER1947 Droef si raat, Ninove te 6 uur door Arbeid en Ku ist uit Aalst lustig zangspel in 3 bedrijven, doo. Arie Entbroukx PRIJZEN DER PLAATSEN Kaarten in ONS HUIS 20 en 15 fr. vanaf Zondag 19 Oktober Nurrneren bij het aankopen der kaarten Ei worden geen kaarten ten huize aang- boden. K. B. V. B. Zondag 19 Oktober 1947 te 15 uur GROTE KAMPIOENSCHAPSMATCHEN SUPPORTERS komt (alrijk en sportief onze hoopvolle jongens aanmoedi gen. Vervolg Practische Mogelijkheden Art. 3 van de algemene statuten zegt daarover De vereniging wendt alle passen de middelen aan om dit doel te be reiken. onder andere de uitgave van boenen en liederen, het stichten en steunen van bibliotheken, het ïn- richen van feestavonden, muziek uitvoeringen, voordrachten, leergan gen, studiekringen, het aanmoedigen van jonge, verdienstelijke, letter kundigen. het uitloven van prijzen ter bevordering van de beschaafde schrijf- en spreektaal, enz...» Een dei voornaamste middelen is de verspreiding van goede lectuur. Bij zijn inrichting stichtte hei Davids- fonds een eigen reeks boekenuitgaven. waarvan aanvankelijk alle. en nader- iiand de verkozen nummers aan de le den werden toegezonden. Op dit oogen- 'olik. na 72 jaren bestaan omvat die reeks, lidmaatschap A genoemd. 350 nrs. De uitgaven van hel Davidsfonds moe ten in hoofdzaak volkslectuur bieden. Het is de verheffing van het volk. dat het met zijn werking beoogt Toch wenst het ook de Vlaamse intellectuelen te om vatten om de steun die hot van hen kan krijgen, voornamelijk als bestuursleden •an de plaatselijke afdelingen. Zij mo gen echter niet verlangen dat de uitga venreeks zou beantwoorden aan do ver eisten die zij. op grond van hun meer dere ontwikkeling zouden geneigd zijn te stellen. Dat moeten zij kunnen toe geven uit liefde voor hun mindere even naaste. en uit diezelfde liefde moeten zij bereid zijn hun kunst, hun weten schap en talenten en de deugden van hun hart en geest ten dienste te stellen van de Davidsfonds-beweging. Ten an dere. om hen terwille te zijn heeft het Davidsfonds sinds 1919 een keurreeks gelanceerd waarover verder nog een woordje. Tenslotte moeten de Davidsfonds-boe- ken zich beperken tot romans en novel len. in volkse toon geschreven, tot boei ende reisverhalen en levensbeschrijvin gen. tot pittige en vlot leesbare weten schappelijke vulgarisatie. Soms valt het voor dat een uitgave boven het peil staat van de gewone lezers het is uiterst moeilijk steeds het juiste te treffen voor 80.000 goestingen maar over elk stel uitgaven van een gans jaar mag gezegd, dat het alle leden meer dan voldoet, en dat ook elk jaar het innerlijk ge halte en de uiterlijke aanbieding weer oen trapje hoger worden opgevoerd tot meerdere baat van de beoogde cultuur ontwikkeling. In dit opzicht waren de laatste jaren een succes op heel de lijn mooi, dege lijk. boeiend en spotgoedkoop. Alleen het Davidsfonds biedt dit alles tegelijk Wie gaarne veel en goed leest, raakt gehecht aan boeken en wil boeken be zitten. En waar de bibliotheek op een dorp een ware volkshogeschool mag heten, daar zal een goed lezer een kleine, stem- ir ge huisbibliotheek voor een stukje ge le houden in de gezellige huiskamer. ,aten wij eventjes een greep doen in di succes-nummers van de zeven laatste ji en. en het zal overduidelijk blijken op het gebied van het innerlijk goede en uiterlijk mooi verzorgde volksboek, is er maar een merk «Davidsfonds» Zie maar we houden boekenschouw 1910 De laatste Vissers (Duribreux) Bazin en Kneckt (Utsch) Wisselvalligheden (Duyckersi .Novice (Rie van Iepenburg1 Op Baaimolen (Minus van Looi» BI: Johan Van der Heyden (Van Hemel doner En toe!! schijnt de zon (Rie van Iepen bum) Geschenk van de goedheid (Everaert Herbert Neist (Utsch) Goorand (Van Mieghem) 1942 Egmont (Van Roov) Vlaanderen zendt zijn zonen uit (Olbrechts) Jeanke (Dewachter) 1943: De Vechter (G. Dijckhof-Ceunen Het licht op de rots (Van Passen) 1944 Niet geroepen (Leloir) De oude melodie (Jacxens) 1945 De harde weg (Van Hemeldonck Wrooters (Blommaert) Tussen twee Winters (Dussar) De 7 flessen van den Kanunnik (Boschmans 194(1Agnes (Van Hemeldonck) De roman van een blinde (Bom» Harten en klei (Wachters) De moeilijke keuze (Van Noordhoven) De Ontginner (Debroey) Naast die reeks volksboeken bestaat er dan sinds 1929 voor de meer ontwik kelde leden de «Keurreeks» waaruit de inschrijvers wegens hun zogenaamd lid maatschap B jaarlijks twee boeken ont vangen. In deze reeds verschenen reeds zes en dertig nummers. Voor de grotere kinderen en de aan komende jeugd is er dan nog een «jeugd reeks» (lidmaatschap C) waarin telken jaren drie nummers het licht zien en die in haar geheel reeds meer dan 50 doel tjes telt. Laten we tenslotte niet vergeten de jaarlijkse muziekbundel (lidmaatschap D) voor de beoefenaars van het kunst lied. Tot daar de boekenverspreiding. Er is echter meer de grote macht van het Davidsfonds bestaat in een streng doorgevoerde decentralisatie voor de werking van zijn plaatselijke afdelin gen deze staan op hun gebied als zo vele cultuurcentra. Ean afdeling naar den geest van de vereniging moet heel het culturele le ven van haar leven in handen hebben en leiden. Niet alleen deelt zij Davidsfondsboe- ken aan haar leden uit, maar zij organi seert. beheert of steunt de plaatselijke katholieke openbare bibliotheek zij be legt voordrachtavonden, waar haar le den kennis en ontwikkeling opdoen op haar muziekfeesten en haar toneelavon den moeten de leden de bloeiende schoonheid van de kunst van hun land genieten een studiekring, laat het zijn een godsdienstige, kunstminnende socia le of heemkundige, bloeit in haar schoot; het toneel, de glorie en de kunst van Vlaanderen, vindt in haar midden lief hebbers. die haar voortdurende jeugd jong houden met den adem van haar geestdrift haar zang- of muziekkring kan het zijn die de vreemde en zoute loze boulevard-airtjes of te gekruide jazz-baldadigheden uit Vlaanderen hoe pelt met de kracht van de Vlaamse mu zikaliteit. Alle middelen die de Davids fondsafdelingen ten dienste staan, op noemen is een onbegonnen werk litte raire kransjes, inrichten van leergangen voor beschaafdeomgangstaal. van prijs kampen in Nederlands opstel, of in be schaafd taalgebruik enz. Dat alles kan. en moet in de mate van het mogelijke, ven Davidsfonds afdeling aanwenden om te zijn wat ze meet zijn het cul tuurcentrum van haar omschiijving. Is dc: invloed van de boeken uitgave onder godsdienstig en zedelijk oogpunt zeer groot, dan mag hetzelfde getuigd worden van de plaatselijke werkzaam heid van een afdeling die daarenboven op sociaal gebied de leden sterk bein- vloedt Immers de jaarlijkse bijdrage is co.' ;aag gch niden. en dc voordelen er van 'v »rd n p liet hoogste gedreven, zodat arm n rijk genegen zijn en gele re iheid heb- en top te treden. Zo komen .'11 - a jet- va cle f ai .enleving bijeen oo dezelfde vergaderingen en feestavon den. zij hebben voeling me L elkander, zij leren elkander v. ire< ren en de een heeft er broederlijk jn L ts m ,:st tic andere, want de ene heeft niet meer of niet minder rechten J,..: c c andere minder gegoeden kornen in aanraking met de beschaving van beter gestelden. en i eze leren de noden en de waarden ra, de r toe rt n kennen. Samengevat kunnen we zeggen dat de leden, benevens het rijke bezit van een huisbibliotheekje. moeten kunnen genie- tcn van de voordelen van de werking die de plaatselijke afdeling zo aange naam en zo overvloedig mogelijk moet regelen. De plaatselijks afdeling is de band tussen het hoofdbestuur te Leuven en de leden maar elke afdeling heeft de no dige vrijheid om in volle onafhankelijk heid te kunnen bewegen eigen bestuur, eigen huishoudelijke verordeningen, ei gen geldmiddelen, eigen werkregeling. Per provincie zijn de afdelingen ge groepeerd in gouw-, per streek in ge westbonden. De plaatselijke actie nog aangena mer. nog veelwijdiger te maken, dat is de reden van bestaan van de gouw- en zeker van de gewestbonden. De afde lingsbesturen moeten de gewestbond in deze doelstelling ter wille zijn. de ge westbonden moeten de afdelingsbestu ren in dit opzet steunen. Onderling zijn alle afdelingen verbon den door dc statuten van HET Davids fonds. Dit laatste is het dan dat. bij monde van zijn hoofdbestuur aan het werk over het hele land de nodige een heid geeft in leiding en in richting. Het is het hoofdbestuur dat de verschillen de werkzaamheden ordent en samen brengt. en met dat onuitgesproken, maar tenslotte alles beheersende middel aankweken van het stambewustzijn van ons volk. rameit het tegen het ontvlaam- sende franskiljonisme in Vlaanderen, roeit het tegen-stroom-op tegen de vloed van geloofs afval en onverschilligheid onder ons geliefde volk en helpt het mede opbouwen het eigen Vlaams-ka tholieke tehuis van Vlaanderen. Laten we nu nog even het Godsdien stig karakter van het Davidsfonds be lichten vervolg op tweede blad. kregen in een traditioneel leve België, leve de keunink Nu WILLEN wij leve de koning hooren. Als de rector aan zijn derde leve kwam heeft hij zijn speeksel ingeslikt, zijn tong zeven maal rondgedraaid en geroepen leve... het belgisch Vorsten huis Heer Rector niet gefeliciteerd hoor Vlaanderen is aan meer moed ge woon bij zijn leiders OP DEN UITKIJK De Vlaamse Hogeschool te Gent heeft dees week plechtig het academisch aar 1947-1948 ingezet. De oude Jacobijnen der Vlaamse be weging die door de jongeren een beetje misprijzend geplaatst werden in de «ro mantische periode» leven ieder jaar .net vreugde en fierheid die heropening mee Die vreugde en fierheid is nooit oner- deeld. De bitterheid en de schande van het verleden rispt op gelijk spruitjes die niet verteren. Soms komt er ook wel iets uit het heden en schaduw werpen op het zonnige tafereel. De jongeren dit de vruchten hebben geplukt van het 1 ar de werk der ouderen noemen die ee ste periode van den vlaamsen strijd (ro mantisch 't Was geen romantisme 't was hc de werkelijkheid. De affronten die ze hebben moe en slikken de materiele offers die ze 1 eb ben moeten brengen waren geen rorr m- tisme. Ze hebben veel zelfverloochening en veel zelfbeheersching aan den dag r. ?e- ien leggen. Aan eigen lijve moeten ondervin en wat een «malheur» het was vlamhv te zijn. Drie. vier jaar tijd moeten ve: ie- "cn in voorbereidende klassen im Frans te leren om daarna nog mee te sukkelen in de studies gelijk een r an met een houten been achter een c m- pagnie voetvolk. De geleerdste mensen de domste a1 ;u- menten moeten laten naar vorenb: :n- gen o.n den bes.aarden to. stand te be stendigen. Zich moc.en laten zeggen !at het Nederlands geen cultuurtaal is. dat Gent Frans moet blijven omwille ran de VREEMDE studenten die er sti; de ren. De vrijheid van den père de fa milie» laten uitspelen tegen onze heilige vrijheid en recht. Het beruchte «jamais» van Paul Hymans moeten slikken zon der dat Vlaanderen reageert 't Was om te bersten van eoleire 1 Onze hogere standen en een groot deel van den mid denstand zien heulen met den vijand de fijne madametjes en juffertjes van op de hoogte van hun beetje slecht Frans met misprijzen op eigen volk neer zien. Gebrimeerd en verstoken worden om wille van uw strijd en door eigen volk uitgemaakt worden als een soort kwi bus die geen verstand heeft van leven, 't Was om malheuren te doen Er zijn er die malheuren gedaan hebben gramschap en verbittering zijn slechte raadgeefsters. De machtigen te lande hebben ze verraders van hun volk ver klaard en de opinie heeft de uitspraak bekrachtigd.. Dat is het zwart verleden. Maar het vlaams onderwijs van laag tot hoog is er. Dat is het heden. Er bestaat nog geen gelijkheid. Tijdens de bezet ting hebben wij menigmaal moeten blo zen over de vulgariteit van een Jan Moedwil Nu nog moeten wij ons er geren om den Vlaamsen radio-omroep die meer Engels en Frans te horen geeJ't dan Vlaams. Nog zijn er dames van Vlaamsen bloede die vertikken Neder lands te leren en die ons bespatten met haar Frans als met de modder van haar auto. Maar zij hebben uitgediend. Vlaande ren posseert er nevens zonder ze te be kijken. En de rest komt ook wel in orde. Tien jaar telt niet in het leven van een volk. Bij de opening der universiteit heeft de nieuwe rector de oude vechters voor het vlaamse recht leelijk teleurgesteld. Hij ook heelt de vruchten geplukt van hun werk en moet verdragen dat zij ka rakter hebben om hem de waarheid te zeggen als hij er geen heeff. Hij moest natuurlijk ziin rede beslui ten met een geestdriftig Leve de uni versiteit. leve België, leve De mannen van den IJzer werden ze nuwachtig en kwaad als ze na een volsla gen Franse redevoering nun viaams deel De Denderklok

Denderklok | 1947 | | pagina 1