Stijl en Cultuur. Een en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr Zondag 24 Opgst 1947 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Posteheckrekening 1862.54 Drukkcr-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat lü Ninove Handelsregister Aaist 1093. W ij troffen onlangs in een tijdschrift volgende iezens- en behartenswaardige beschouwingen aan en menen goed te- doen ze hieronder ten gerieve van onze lezers over te drukken. Het zijn harde, zeer harde waarheden, maar ze moeten gezegd zijn. Ze bren gen ons tot beter inzipht, tot meerdere zelf kennis en... gekende kwalen kan men met afdoende middelen bestrijden. Laten we, elk voor zich, ons bezinnen <-n daadwerkelijk streven naar meer stijl en cultuur, naar'beterc standing. Waar is de Vlaamsche rechtzin nigheid. rondborstigheid, treffe- Ujkheid en mannenmoed Waar is zijn fiere houding en edele trotschheid H. Verriest. «...Eertijds heeft er een volk bestaan, edel en groot, de wereld rond bekend. Over vijf-zeshonderd jaar en hadt gij onder de zon geen bezochte streek go vonden, waar men den Vlaming niet kende, waardeerde en prees. Dat volk had eigen gedaante, houding, gedacht, inborst en opvoeding. De Vlaming was een Vlaming. Vandaag nog is een Franschman Fransehmanmaar een Vlaming, wat is een Vlaming Waar is zijn eigen gedacht over eigenheid, over weerde, over schoon, over land en taal? Zoo, er heeft dan een volk bestaan dat van boven tot beneden één was en Vlaamsch. Dat volk moeten wij doen herleven. Zoo sprak, tientallen jaren geleden. Hugo Verriest. En moest onze oude «pas toor van te lande» nu terugkomen Zou zijn verwijt niet veel scherper klinken, na al de miseries, het gekruip en ver raad. de zedelijke en cultureele verwor ding en verwildering der oorlogsjaren Ons volk was steeds, en is nog. een schoon en rijk-begaafd volk. De geschie denis bewijst het. Twee dingen, zei ooit een geleerd spreker, ontbroken nog wijsbegeerte en... wellevendheid. Oi' we nu philosophen bezitten, hoeven we hier niet uit te maken Maar. opvoeding be zit ons volk niet. En liet weinige dat hel bezat, heeft de oorlog ons nog ontnomen, t Ts treurig, maar 't is zoo. Feiten Neem het leger, het kazerne-leven. Voor en tot 1940. (en nu. beweert men is 't nog erger), noch min noch meer. plaatsen van verbeesting. Daar moest men gemeen zijn. en handelen, moest men schelden en tieren, moest men vloe ken, moest men vuile praat vertellen, vechten en ruzie maken, daar moest men stelen en vernielen. Daar was men «d'office» verplicht, het weinige opvoe ding dat men misschien had ontvangen, samen met het burgerpak, af te leggen. Ach. die fameuze ontgroening in het le ger Een soldaat had het recht zich al les te permitteeren, het grofste en bru taalste eerst. Konden do kazernemuren spreken. Ze zouden ons vertellen ovei de doode zielen, het ontnuchterd, inge beukt idealisme, de ploertenstreken, den ondergang van honderdduizenden onzer schoone, gave jongens... Overdrijving Weet U nog hoe «on ze jongens» zich. tegenover eigen volk. gedragen hebben in 1940 Als boeven, 't woord is waarachtig niet te sterk Er werd gestolen en verwoest, niet van hon ger of om militaire redenen, maar een voudig uit onopgevoedheid. Neen. wij zijn geen opgevoed volk Hebt U ooit wel eens een voetbal match bijgewoond Hoe ver staan we hier meestal nog van de fair-play dei- Britten Bij ons komen er regelmatig gendarmen en gebroken boenen bij te pas. De beruchte sportfurie Fluitjes- concertjes, huilpartijen. machtige spreek koren, waar de stevige Vlaamsche vloek tot zijn volle rqcht komt, zijn regelma tig van de partij en zorgen voor de noo- dige attractie. Enkele jaren terug, tijdens één dei- overbekende Tour de Franco», gebeur de het dat een der Vlaamsche «assen», overigens een zeer sympathiek*, boy. aan de eer kwam vóór do micro. En, wat denkt U over de Fransche renners vroeg de speaker. De Franschen zijn sm...rl... was het atnwoord. De arme speaker snapte ons heerlijk taaleigen natuurlijk niet, doch verstond er toch uit dat het antwoord uiterst geestig was puisque tout le monde riait Neen. wij zijn geen opgevoed volk Werkt U misschien zelf op een bureel, in de fabriek Dan moet ik U alvast niet veel vertellen betreffende het kul- tuurpeil onzer bedienden en proletariërs Vooral bij onze handarbeiders is het erg gesteld. Wie de schuldige is, maken we hier niet uit, doch. wij protesteeren Arbeid adelt, zegt toch het spreek woord, of. is dat ook weeral bittere iro nie 't Is toch de arbeid als arbeid niet die verbeest? De schuld ligt elders. Voor een groot deel ook bij de arbeiders zelf. 't Is toch niet omdat hun arbeid te «ver beestend is. dat zes juffers uit een stoppage zich aanstellen als de ge meenste tronies van heel nun stadswijk'.' Wordt U niet beschaamd in hun plaats wanneer U onze verkmenschen op den trein, bij heen- en terugreis, bezig hoort en ziet Bekijk ze. zoo ge durft, hoe ze daar liggen en «steken» En hoe de treinwagens er dikwijls uitzien, wan neer die benden er uitstormen Vloe ken. lichtzinnigheid, spuwen, kappen en kerven, is al wat men er hoort en ziet. Neen. wij zijn geen opgevoed volk Nog een ander, uiterst actueel voor beeld de pers. De persvrijheid is een mooi ding, zoolang ze goed gebruikt wordt. Maar, vrijheid is adel en ze ge bruiken onderstelt dan ook heel wat cultuur en o p v o e d i n g. Zoek geen echte democratie bij wilden Ons volk kan geen vrijheid meer verdragen, want, steeds is er herrie De modernc- perscampagnes van na de bevrijding, waar leugen en laster schering en inslag zijn, zijn een treffend bewijs van de on- opgevoegdheid van ons volk. Liegen en altijd maar liegen, er schiet wel wat van over Waar is. vooral in de niet-katho- !ieke pers. de waarheidszin, de tact. de fijngevoelige wellevendheid Herrie schoppers zijn nu eenmaal geen toon beelden van cultuur.. Neen. wij zijn geen opgevoed volk Waarom ons requisitorium voortzetten0 De feiten toch spreken duidelijk genoeg. Zeg maar eenvoudig wij zijn totaal verwilderd Er is. vooral bij de jonge ren, geen wellevendheid, geen levens stijl meer. Stakestijf en schijnheilig for malisme is er nog genoeg op de wereld, maar. buigingen en reverenties zijn daar om nog geen wellevendheid... Nee. het geldt hier heel wat anders die subtiele noot namelijk, die heel ons leven, pri vaat en publiek, moet beheerschen en waardoor de zielsaristocratie van den eenen mensch zich eerbiedig neerbuigt voor de zielsaristocratie van den ande ren... Die. helaas, bezitten we niet meer. K. Emmeregs. OPROEP TOT DE OUDERS Wordt een goede werkman minder ge- rcht dan een bediende De tijd is voorbij dat de handarbeid minder geacht werd. De klaarziende ou ders weten nu dat een goede stiel onein dig beter is dan een kleine kantoorbe- nekking. De wedijver om geschooide arbeiders is nu groter dan ooit Haast al de ondernemingen hebben heden oen grote activiteit hervat. Het mag gezegd worden dat alle vaklieden werk vinden. Nochtans heeft onze nij verheid gebrek aan geschoolde werk krachten. De vraag naar deskundige werklui zal nog stijgen in de komende jaren en niets zal ooit de geschoolde ar beider kunnen beletten een flink be staan te verwerven, daar zelfs op het ogenblik dat de werkloosheid duizenden bedienden en werklieden pijnlijk trof. het meerendeel der fabrieken nog steeds zochten naar technici en goed gevormde vaklui. Onze nijverheden worden heruitge- rust...! Onze nijverheden vernieuwen hunne werkwijzen alsook hun materieel. Voor die heruitrusting zijn handige, deskun dige en verstandige vaklieden uiterst nodig, die in staat zijn nieuwe metho des te begrijpen en ze toe te passen, nieuw materieel te hanteren en zodoen de werk van hoge kwaliteit te leveren. Die vaklieden zullen er in slagen benij denswaardige posten in de industrie te veroveren. Maar vergeet niet dat daarvoor een grondige vorming onontbeerlijk is en dat alleen die vorming een duurzaam welslagen kan waarborgen. Met uw plicht tegenover uw kinderen en uw land te vervullen, werkt u in uw belang. Het is volstrekt noodzakelijk dat on ze vaklieden ten minste op hetzelfde peil van kundigheid staan als die van de buurlanden, zoals het steeds het ge val was in het verleden. Meer dan ooit moet onze nijverheid kwaliteitsartike len voortbrengen. Indien U zoekt aan uw kinderen een beroep te verschaffen dat hun toekomst verzekert, denkt dan terzelfdertijd aan de plaats die België in de wereld moet bekleden door de waarde van zijn tech nici en zijn ambachtslui. Uw beloning Het welslagen van uw kinderen. Zodoende zult U ruimschoots bijdra gen tot de nationale welvaart. Uw schoonste beloning zal natuurlijk be staan in de vrijwaring van uw kinderen tegen de werkloosheid die somtijds de niet geschoolde arbeidskrachten treft. Weest vooruitziend Weest practisch De lessen van het leven leert men slechts langzaam en tegen hoge prijs, dit weet U bij ervaring. Alleen wie school gelopen heeft kan snel de ver- eischte kennis opdoen om een benijdens waardige post in de nijverheid te ver werven. Geen enkele leertijd in de werkplaats is volledig indien hij niet aangevuld wordt door een algemene vorming die alleen de school op zich kan nemen. Aldus voorbereid, zullen uw kin deren snellei hoge ionen verdienen OUDERS Kijkt voo!uit in de toekomst. Helpt uw kinderen. Laat hen een goede stiel aanleren. En. indien zij reeds aan 't werk zijn. moedigt hen aan hun technische studiën voort te zetten. De vak- e.i nijverheidsscholen openen eerstdaags hun inschrijvingen voor het schooljaar 1947-1948. Aarzelt niet, geeft aan uw kinderen een volledige beroepsopleiding. De Gemeenteverkiezingen een merkwaardig succes. Zo lezen wij in de verslagen van het •lue Algemeen Congres der C. V. P. ge houden te Antwerpen op 5 en 6 Juli j.i. We vinden het de moeite waard aan onze lezers een uittreksel uit het vol slag over de gemeenteverkiezingen te: beoordeling voor te leggen. De C. V. P. is ingebroken in dt grote industriële steden met hun randge- meenten. Waar sinds tientallen jaren ofwel afbrokkeling, ofwel moedeloos- hc-id tegenover de sterke socialistische burchten was ingetreden, is een offen- sieve kracht zonder voorgaande aan w het licht getreden, zodanig dat de C' »V. P. er de absolute meerderheid be- haalde of benaderde. Het rode Gent - waar het socialis- me in Vlaanderen werd geboren, groei- de en macht verwierf. werd vero- verd. evenals alle randgemeenten der- zelfde stad. Gent is een der meest pro- letarische steden van België de meest gezonde voedingsbodem voor het mar- xisme was er voorhanden. Op een der laatste socialistisch Con- gressen had een jongere socialist de verwittiging laten horen, dat de C.V.P. nog wel wat meer is dan een reaction- naire partij, want dat van haar pro- gramma en haar sociale uitbouw meer levenskracht uitgaat, dan weieens ver- moed wordt. Zijn verwittiging werd door de feiten beklemtoond. Het socialisme in Vlaanderen heeft te Gent de meestklinkende nederlaag geleden. Het werd in zijn kernpunt getroffen. Aan de socialisten werd het bewijs gegeven, dat zij de werklieden- massa, waarvan zij zich als uitsluite- lijke en alleen-geldende voorvechters opwierpen, niet meer in handen heb- ben. dat hun heilsleer en haar aantrek- kingskracht heeft ingeboet, dat de jeugd hen verlaten heeft en dat een geestelijke crisis, de twijfel over de inhoud der socialistische leer. is ont- staan. Vervolg op 2*' blad. OP DEN UITKIJK Omtrent gelijk met onzen uitkijk in De Denderklok over de malaise in de C. V. P. verscheen in De Nieuwe Gids een intervieuw met Voorzitter De Schrij ver over hetzelfde onderwerp. Dat bewijst dat de malaise algemeen is en dat De Nieuwe Gids het weet, te Brussel, en Mr De Schrijver het weet te Gent. Wij weten wat zo'n intervieuw betekent. De optimistische verklaringen van Mi- De Schrijver zullen er niet aan verhel pen. Hij zal niemand ooren aannaaien. Het vertrouwen is geschokt. Woorden kunnen niet meer helpen alleen daden kunnen den wagen weer op de baan helpen. De anticlericale machten in België heb ben versteld gestaan bij het C. V. P. succes Zij wisten heel goed dat de ab solute meerderheid van C. V. P. alleen kon belet worden door het links ma neuver van Mr Van Glabeke gevoegd bij de domme streek van de U. D. B. Hun eenige hoop ligt in een verbrok keling der christelijke krachten. Wil Mr De Schrijver hun dat plezier en dat profijt bezorgen De eenheid die bereikt werd moet bewaard blijven. Dat gaat niet met de kat uit den boom te kijken. De C. V. P. ministerploeg heeft veel ontgochelingen gebracht. Mr Struye stond hoog in aanzien. Zijn artikels in La Libre Belgique werden van A tot Z gelezen. Iedereen dacht dat hij het gerecht op normale en wettelij ke banen zou leiden. Tot hiertoe kwam er niets van in huis. Wij dachten dat Struye een leeuw was en 't is een Brus sels griffoentje. MinisterEyskens aan de i'inanties heeft het grote princiep der verdelende recht vaardigheid prijs gegeven. Het staat bo ven alle mogelijke discussie principieel vast dat de oorlogschade door de ge meenschap moet gedragen worden. Mr Ronse die minister geweest is en liet nog worden kun heeft er een«schep» bijgedaan... en nog een grotere bok ge schoten als Mr Eyskens. De parlementaire vergoedingen zijn niet gestruikeld over hindernissen van budjetairen of patriotischen aard. Dat Minister Moens de Fernig in zijn ministerie van bevoorrading het stel communisten laat voort den boel in de war sturen, wil er bij de C. V. P.ers niet in. Indien hij dit dwangbuis samen met het departement heeft in handen gekre gen had hij kunnen bedanken voor de eer. Geen communistisch minister zou zich zo ondervoogdij laten plaatsen. De C. V. P ministerploeg heeft ons nog niet kunnen verlossen van de kar wei van het file doen Wij doen ze sinds 1940 en zijn er nog niet aangevvoon. Ze wordt van dag tot dag ondragelijker. Er gaat niets vanaf. Er komt nog altijd bij. De file van de economische zwakken is een toppunt. Dat is geen comedie meer dat is een boert. En wie zou willen beproeven hoe ver de lankmoedigheid der menschen gaat voor ze kasseisteenen uitbreken, ruiten ingooien en brilglazen mee. kan het niet beter. Het toppunt is echter geweest het stormen van graaf Pierlot. Mr De Schrijver laat begaan. De Londenaars staan voor het mo ment niet in de gratie der massa. De antipathie die in den beginne eerst voel baar was in de ministerieele burelen is afgezakt naar de straat. De Londenaars moeten weg. Mr De Schrijver was te Londen. Hij wordt niet onder de schadelijke elemen ten gerekend. Maar de lankmoedigheid die hij aan den dag legt komt verdacht voor. En er komt een moment dat al te verre gaande welwillendheid een reukje krijgt van medeplichtigheid. De zaak van C. V. P. ligt ons te nauw aan het harte opdat wij ze zonder meer zouden laten verknoeien De Denderklok

Denderklok | 1947 | | pagina 1