Kinderen van ons Volk f. C. fiinove en J-tozele Voitooiiig Stedelijk Hospitaal ,jsr' hen en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr Zondag 14 September 1947 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. Stad NINOVE ZONDAG 28 SEPTEMBER 1947 feestzaal ONS HUIS te 6 uur. Opening van het Toneelseisoen. Eerste optreden van het NIEUW NEDERLANDS TONEEL met het stuk onder leiding van Frans Poos. Prijzen der plaatsen 25 15 fr. Kaarten in Ons Huis Nummeren Zondag 28 Sept. van 10-12 u. K. B. V. B. Zondag 14 September 1947 te 15 uur aan den «Doorn» Eerste grote Kampioenschapsmatch tussen Sportliefhebbers Mist deze eerste match niet, en komt zien hoe onze ploeg goed ineen zit Allen op post In den loop der verledene week werd volgend schrijven gestuurd aan de Ge meenteraadsleden. de leden derC. O. O. en zekere andere personaliteiten dei- stad Ninove. de 1 September 1947 Mijnheer, SEKRETARIAAT S/1330/ D. O. VOORWERP Voltooiing stedelijk Hos pitaal. Bijlagen I. Wij hebben de eer, hier ingesloten, afschrift over te maken van een brief, die wij op 25 Augusus 11. richtten tot de Heren Ministers van Openbare Werken en van Volksgezondheid, ten einde na al de reeds aangewende voetstappen tot een oplossing te komen in het vraagstuk van de voltooiing van het hospitaal. Wij doen een dringende oproep tot de Heren gemeenteraadsleden, leden van de C. O. O., ontwerpers, in één woord tot al dezen die zich interesseren aan do stad en de gezondheid der bevol king, alle krachten samen te bundelen en alle invloeden aan te wenden, met het oog op een spoedige verwezenlijking der afwerking van het stadsgasthuis Met de meeste hoogachting. Namens het stadsbestuur. Op Bevel De sekretaris. De Burgemeester en (get.) De Mol Schepenen (get.) O. Van Trimpont Ziehier de «FAMEUZE» bijlage Stadsbestuur Ninove Sekretariaat Nu S/1310/D.O. Voorwerp Voltooiing Stedelijk Hospi taal. Ninove. de 25 Augustus 1947 Aan de Heer Minister van Openbare Werken. Aan de Heer Minister van Volksgezondheid en het Gezin. te BRUSSEL. Heer Minister. Wij nemen de eerbiedige vrijheid, de onderstaande uiteenzetting betreffen de de oprichting van het stedelijk hos pitaal t 7ijn^ voltooiing aan uwe zeer bijzondere aandacht te onderwerpen, daar het hier gaat om een kwestie, die voor de stad en hare bevolking van pri mordiaal belang is. Met het bouwen van het nieuw hos pitaal werd aangevangen rond de maand Maart 1938. Een gedeelte is afgewerkt en in gebruik genomen het grootste deel echter staat alleen onder dak en dat sinds einde 1942. datum waarop de werken volledig stilvielen wegens de oorlogsomstandigheden. Sedert bijna vijf jaar werd dus niets meer gedaan en staat het gebouw er zonder deuren en vensters, blootgesteld aan onnoemelijke beschadigingen. Uit inlichtingen, ingewonnen bij de ministeriële diensten blijkt, dat door het departement volgende procedure ge volgd wordt, indien werken onvoltooiid zijn gebleven door oorlogsfeiten 1. Vraag aan de aannemer, of hij bereid is de voltooiing aan te vat ten tegen do prijs zijner bieding, -vermeerderd met ue wettelijke verhogingen op de onderscheiden delen der aanneming. 2. In bevestigend geval kan er van wal gestoken worden. Bij weige ring wordt het contract verbro ken en is er heraanbesteding. Door ons werden hier ter plaatse reeds verschillende samenkomsten be legd. waarop ambtenaren van de Diensi der Gemeentewerken te Gent. de Pro vinciale Technische Dienst, de ontwer pers. óe aannemer en de leden der Com missie van Openbare Onderstand tegen woordig waren. Telkens stonden wij voor dezelfde moeilijkheden, die door de aannemer werden naar voren gebracht 1. In de hierboven aangehaalde -voorwaarden, is het afwerken to- -taal onmogelijk, daar. volgens de- voorgestelde berekening een coëf ficiënt van -r- 4 zou toegepast worden in vergelijking met do prijs der bieding, wat onvoldoen de is. 2. Wat gebeurt er niet materialen waarvoor, vóór de oorlog geen of ficiële prijs bestond. Indien wij ons steunen op de uit slagen van de aanbestedingen bvb. van werkmanswoningen, zoals ze verschij nen in de «Bouwkroniek». dan moeten wij met de aannemer akkoord gaan- dat het coëfficiënt minstens 8 is in de plaats van 4 en moeten wij eerlijkheidshalve toegeven dat hij voor een onmogelijke taak wordt gesteld. Over enkele dagen doelde hij ons diensvolgens mede dat hij het afwerken niet kan aanvaarden aan de hem ge stelde voorwaarden. Normaal zou er tot de heraanbeste ding der werken moeten overgegaan worden, de dossiers hiervoor zijn klaar. Na de bevrijding echter, ter gelegen heid van een bezoek van afgevaardigden van hot Ministerie van Openbare Wer ken en van de Hoge Gezondheidsraad, die ter plaatse gekomen waren, om do mogelijkheid te bespreken, het hospitaal te voltooien, werd geconstateerd, dat een gedeelte van het gebouw was ver zakt. waarschijnlijk ten gevolge van een grondverschuiving. Het standpunt ingenomen door het Ministerie van Openbare Werken is dit vooraleer tot de aanbesteding kan over gegaan worden, moet de verantwoor delijkheid voor de verzakking worden vastgesteld, daar anders bij eventuële verdere schade de ene aannemer de schuld op de andere zou werpen. Het gevolg hiervan zal onvermijdelijk zijn een jarenlange betwisting gezien, na een onderbreking der werken van drie jaar tijdens dewelke de oorlog over het land ging. de argumenten niet zullen ontbreken, noch van de zijde der ont werpers. noch van de zijde van de aan nemer. En in dit verband moeten wij er op wijzen dat de brug over de Den der op een afstand van circa 100 meter en het huis neven de kapel op 20 meter van het hospitaal werden in de lucht gejaagd dat aan de overzijde van de Dender bommen werden afgeworpen op een fabriek. Wij stellen ons de vraag, of het be staande gebouw, nog jaren aas. verval zal blootgesteld worden, tengevolge van een juridisch op te lossen geschil, en of de stad en omstreken nog jaren een hos pitaal moeten ontberen, waar het be staan ervan beantwoordt aan een uiterst dringende noodzakelijkheid. De ganse streek van Ninove beschikt slechts over een privaat kliniek die. niemand zal ons deze verklaring kun nen euvel duiden, veel te klein is, zoda nig dat bij kraambed en lichte heelkun dige bewerking de patiënt soms in de gangen moet verpleegd worden, of te vroeg naar huis wordt gestuurd. Het is niet onze bedoeling kritiek uit te bren gen, wij willen enkel de dringendheid der afwerking van het stedelijk hospi taal laten uitschijnen. Ten einde een redelijke oplossing te bereiken, zijn wij zo vrij: volgend voor stel aan uw oordeel te onderwerpen Aan de aannemer zou worden ge vraagd. aan de hand van de opmeting der nog uit te voeren werken, een uiter ste prijs te wiilen insturen. Steunende op de uitslag van de re centste aanbestedingen zouden de voor stellen worden nagezien en goed- of af gekeurd Indien de mogelijkheid aldus gescha pen wordt, om de afwerking te laten ge beuren zijn de voordelen in het oog lo pend. 1. De absolute zekerheid, dat het be ëindigen der werken zal geschieden aan de laagste prijs. 2. Het vermijden van een jarenlang en kostelijk geding. 3. Geen twee aannemers zouden aan een zelfde werk gesteld worden. 4. Geer verdere beschadigingen aan een gebouw, dat onvermijdelijk reeds veel geleden heeft door het bloot staan aan de inwerking van de jaargetijden. 5. Het leefbaar maken van wat nu een dood kapitaal is. Is het zelfs op deze manier niet mo gelijk tot een oplossing te komen, in het geval bvb. dat het departement niet kan akkoord gaan met de door de aan nemer voorgestelde prijzen en indien dus de volledige zekerheid niet aanwe zig is. dat de Staat en de Provincie, als subsidiërende organismen en de stad die het saldo der kosten heeft te dragen er financieel voordeel bij doen. dan zou onmiddellijk door experten een staat van de huidige toestand worden opge maakt en de nog uit te voeren werken in heraanbesteding gelegd Als verantwoordelijken vooi onze stadsgemeenschap, doen wij een plech tig beroep op U. om ons te helpen, zon der verwijl het voltooien van het stede lijk hospitaal tot stand te brengen. Wij durven de mogelijkheid van een ramp, of een besmettelijke ziekte in onze wer- kersstad niet^ onder de ogen zien, zolang niet de meest elementaire hulpbronnen ter beschikking staan van onze inwoners en deze van de randgemeenten. Dagelijks moeten wij de grieven aan horen van de minst-begoeden onzer mensen, die. bij gebrek aan een stede lijke verplegingsinrichting tot buiten gewone uitgaven verplicht zijn. Dage lijks moeten wij met droefheid in het hart dat prachtig gebouw onafgewerkt en onrenderand zien staan, zon der een sprankel hoop, de afwerking in ten nabije toekomst te kunnen tege- moetzien. Wij durven hopen, wij rekenen er zelfs ten stelligste op. dat dit uiterste beroep dat wij op U doen. de meest gun stige gevolgen zal hebben. Namens het Stadsbestuur. Van Flaters gesproken, staan we hier voor een meesterstuk. De reacties bleven niet uit. Ons stadsbestuur ontving eenen eer sten brief luidend als volgt Ninove. 3 September 1947. Aan de Heren Burgemeester en Schepenen der Stad Ninove. Mijne Heren, Er werd mij kennis gegeven van een schrijven van het Stadsbestuur aan de Heren Ministers van Openbare Werken en Volksgezondheid, in datum van 25-8- 1947. geboekt Secretariaat, voorwerp Vervolg op 2e blad. OP DEN UITKIJK La Libre Belgique heeft in de afgelo pen week leelijk gedaan op de interna tionale bank van Britten Woods waar van onzen Mr Gutt de eer en het ge noegen heeft de voorzitter te zijn met een vergoeding die groot genoeg is om tien kroostrijke gezinnen te laten leven en dat daarbij vrij is van belasting. De Libre beweert dat het de bank is van de socialiseerende naties en dat die daar kapitalen hebben bijeengebracht om de sijfcialistische leerstellingen in toepassing te brengen en het kapitalis me te bestrijden. Zij vertelt verder dat België daar twintig milliard frank inzitten heeft en het vraagt 'kich af of die daar van leven nog uitkomen. Mr Gutt is alleen niet om er vet be taald te zijn en de bank werkt met verlies dat het een plezier is De dicipelen van Karl Marx zijn won dere heeren. Ze moeten volmondig toegeven dat hun meester meer dan eens den bal mis geslagen heeft. Ze moeten ook volmondig toegeven dat, wat in zijn theorie heel schoon scheen dikwijls in de praktijk onmoge lijk bleek. Toch blijven ze fier op hun patroon cn trouw aan zijn lering. Ieder maal dat het verkeerd uitloopt vragen ze excuus voor de erreur. maar blijven even pre tentieus volhouden dat zij alleen be kwaam zijn om de vereld te leiden op de wegen naar het geluk. Hun pretentie blijft onbereikbaar hoog verheven boven al de miseries van hun mislukte proefnemingen en de vraag blijft onbeantwoord wie ooit zal in staat zijn om die menschen hunnen vui- len neus te snuiten L'expérience Marxiste moet er door en de volkeren blijven het proefkonijn. Ze zijn en blijven ook overal dezelfde. Niemand meer dan zij heeft er verstand van vet betaalde posten uit te denken zichzelf eerst en hun vriendjes daarna er in nestelen om vrij van alle bekom meringen van geldeiijken aard zich uit sluitend te kunnen wijder, aan het ge luk van het mensdom Ons twintig milliard zitten in Mr Gutt zijn bank. In Mei 1940 hebben de kanonnen dei- strijdende legers zeven granaten door mijn plafond en mijn slaapkamer en mijn dak. door mijn zoldering door mijn woonkamer gejaagd. Ze hebben mij voor 'nen helen winter van brand hout voorzien Er is bijna een wet op de oorlogschade en 't voornaamste dat wij met zekerheid weten is dat de scha de niet volledig zal vergoed worden en dat het wel een jaar of tien zal duren eer alles zal vereffend zijn. Er is immers geen geld genoeg. Twintig milliard om de socialistische ideologie^te dienen. Vijfhonderd millioen wijnpotten in de doenerij van het herstel. En dat allemaal heel normaal, want de wijnpot blijft gedekt en de politiek van de twintig milliard gaat voort, ter wijl wij met onzen regenscherm, open boven ons bed. slapen, endromen van watersport. Het is geen dag te vroeg dat de «lei ders» van de C.V.P. de koppenbijeen steken om eens te spreken over het slecht humeur der «lijders» En wij dur ven verhopen dat er wat meer zal ge daan worden dan een benedictie ge vraagd aan de grote bazen die zichzelf hebben aangesteld en bij handgeklap herkozen TE KOOP WEGENS VERTREK NAAR 'T BUITENLAND Een slaapkamer, 2 eetplaatsen, 5 lusters, Continu Ciney Continu Efel Cuisinière Nestor Martin verscheidene schil derijen en perzische tapijten. Alles in nieuwen staat. Nadere inlichtingen bureel van 't blad. De Denderklok

Denderklok | 1947 | | pagina 1