Prachtig Poneelf eest F, C. NINOVE en J. LEDE Kristus Koning; Als een jongen van een meisje houdt Een en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 26 Oktober 1947. CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat 10 Nmove Handelsregister Aalst 1093. PostchecKrekening 1862.54 Feestzaal ONS HUIS Dreefstraat, Ninove ZONDAG 26 OKTOBER1947 te 6 uur door Arbeid en Kunst uit Aalst lustig zangspel in 3 bedrijven, door Arie Entbroukx PRIJZEN DER PLAATSEN Kaarten in ONS HUIS 20 en 15 fr. vanaf Zondag 19 Oktober Nummeren bij het aankopen der kaarten Er worden geen kaarten len huize aangeboden. K. B. V. B. ZONDAG 26 OCTOBER 1947 om 3 u. namiddag aan den Doorn GROTE KAMPiOENSCHAPSMATCH TUSSEN De jonge pioeg van Lede staat op dit ogenblik r.og ongeslagen aan de leiding. Zal onze ploeg toekomende Zondag in zijn ze gereeks gestuit worden Wie van deze twee ploegen in tip-top vorm zal het halen SUPPORTERS OP POST. Twee groots ze de aan wilden meer woorden Zonder bombast of Ijodoe. kort en klaar, maar hoe groot, hoe breed, hoe diep van betekenis Mij is alle macht gegeven in de he mel en op de aarde 1» De propheet Isaïas spot met de geval len Koning van Babylon In mateloze trots heeft die koning bij zich zelf ge zegd «Tot de hemel wil ik opstijgen Boven de sterren van God. daar richt ik mijn troon op Opstijgen zal ik boven de hoogste wolken, gelijk zal ik zijn aan de Allerhoogste. Nu is hij gevallen, neergeploft in de hei. verzonken in de diepste krocht. (Is. 14. 15) Tegenover die roekeloze, hoogmoedige woorden, staan zo waardig, zo rustig en zo zeker deze die Kristus verkiaaid heelt eens aan Zijne Apostelen, eens aan den trotsen Romeinse Pilatus «Mij is alle macht gegeven in de hemel en op d< aarde Sinds ile koning van Babyion zijn er koningen of keizers luier of duces bij hondertallen geweest. Ze bezaten een macht die zeer vei is uitgebreid waanden zich de allergrootsten op wereld, ja zo groot als God zeil. Wiens macht zij zich niet meer onderwerpen, wiens gezag zij niet wilden erkennen, maai die vcimetel- heid. die onwaarheid brengt hen telkens tot een treurig en tragis einde: Dat keit ons de geschiedenis. Kiistus is Koning. Kristus blijft Ko ning over de gehele wereld Bij een oppervlakke beschouwing kan het echter soms dc schijn hebben alsof dit niet waar is. alsof het een bewering is die door de feitelijke werkelijkheid wordt tegengesproken. Zijn er niet millioenen die zelfs nooit van Kristus gehoord hebben Zijn ei niet millioenen die Zijn naam kennen, maar zich niets van Hem en van zijn Koningsrechten aantrekken, en zelfs bru taalweg weigeren Hem tils hun Koning te erkennen en te eerbiedigen Kan men bij zoveel onkunde en miskenning nog spreken van een heersen van Kris tus Koning Wat daarop antwoorden Bedenken wij vooreerst dit Zelfs al zou heel het mensdom, in blok. van de jongste tot de oudste, van de armste tot de rijkste, van dc ongeletterste tot de geleerdste positief weigeren het Koning schap van Kristus te aanvaarden, en zich daartegen zou verzetten dan nog zou dien troon van Kristus Koning iits- vast en onwankelbaar blijven staan De gehele Schepping van planten en dieren, van sterren en planeten, van en gelen. cherubijnen en seraphijnen blijft luid en klaar de erkenning en eerbiedi ging van Kristus' Koningschap uitjub- belen en verkondigen. En eens komt een dag waarop tegen wil en dank die ganse mensheid, met zijn opstand en weigering. voor dien Allermachtige Ko ning de volle rekenschap zal moeten ge ven en wel zal moeten, willen of niet. zich neerleggen bij Zijn Koninklijk be sluit en beslissing wanneer Hij zeggen zal Ga weg van Mij. vervloekten, in het eeuwig vuur. Want vast staat hel en zegezeker Mij is alle macht gege ven in de hemel en op de aarde Maar. do feitelijke werkelijkheid is niet zo. In alle landen en onder alle vol- f keren telt Kristus zijn getrouwen. Hij beschikt over een leger van duizenden en honderdduizenden priesters en kloos terlingen die zich voor geheel hun leven in Zijn dienst hebben gesteld. In eigen land of in de verste uithoeken van de wereld, tot bij de meest onbeschaafde volkeren of in de onguurste klimaten stuurt Hij hen uit. en Hij geeft hun slechts een taak. en wekt in hun hart maar één verlangen verovering te ma ken vooi Hem. hun Koning et» hun Kris tus 1 Kn ook buiten het getal priesters en kloosterlingen vindt Kristus zijn getrou wen Ook onder de leken vindt Hij er millioenen en millioenen voor wie Zijn wet en Zijn wil het hoogste goed. en naai Wiens leer en voorbeeld hun ganse leven schikken en richten. Met zuivere i-n gemeende goeden wil laten zij in hun dagelijks leven wat Hij afkeurt en ver biedt. volbrengen zij al wat Hij oplegt en gebiedt. Welk een Koning kan over zulk een schaar getrouwe volgelingen neerzien meer dan 19 eeuwen na dat Hij schandelijk aan een kruis geklon ken gestorven is Nog andere beschouwingen kan men laten gelden om duidelijk te maken, dat de mensenboosheid Kristus' Koning schap niet ijdel en zinledig heeft ge maakt. Let op de verschillende geeste stromingen die vijandig staan tegenover het Kristcndom. Bij nadere beschou wing blijkt meestal, dat ook zij, zonder het te weten en zonder het te willen den invloed ondergaan van onzen Ko ning Kristus. Want waar zulke stromin gen vooropkomen is gewoonlijk een of ander waarheid, die door Kristus is ver kondigd en waarop Hij met onvergete lijke ernst de aandacht heeft gericht. Denk aan liberalisme, communisme, humanisme. Als zij ijveren voor de vrij heid van de mens. of voor een zo rijk mogelijke ontwikkeling van de mense lijke persoonlijkheid, dan zijn dat ideën door kristcn-voorouders hun achtergela ten. Hun fout is niet. dat zij zulke ideën voorstaan, maar dat zij daarbij te een zijdig te werk gaan en andere belang rijke waarheden voorbijzien en brutaal weg ontkennen, terwijl zij bovendien soms zou men zeggen tegen beter weten in het kristcndom beschuldigen vij andig te staan tegenover ideën die zij juist aan het kristcndom ontleend heb ben Waarom leren onze moeders hunne kinderen van hun kleinste kinderjaren naar het kruis opzien en een kruisken maken Waarom leren onze vaders hun jongens den weg naar de kerk en de Sacramenten, waarom geven zij hen de begrippen van zachtheid, naastenliefde en eerlijkheid Van wie hebben de ou ders het gezag gekregen en door wie worden zij geholpen en gesterkt in de moeilijke taak van de opvoeding hunner kroost Het is voor de echte kristen mensen een rijke bron van rechtmatige en hart versterkende kristelijke fierheid zich in het leger te voelen van zoo een Almach tige Koning en te weten dat zij in last en vreugde de leer en wet volgen van Hem die in volle recht zegt en verkon digt Mij is ALLE macht gegeven in de hemel en op de aarde. ALLO, C. V. P. Na een tijdje van stilstand gedurende de vacantiemaanden. althans een ogen schijnlijke stilstand voor de gewone C. V. P-er, werd de werking door onze plaatselijke afdeling deze dagen op nieuw ingezet. De verkiezingen voor een nieuwe, minder talrijke, partijraad en de aan duiding van een verjongd en werklus tig dagelijks bestuur, die zo pas achter de rugzijn. laten iedereen toe te hopen op een druk en vruchtbaar politiek le ven in de schoot der partij. Er is een einde gekomen aan het sla bakken waar wel eens over geklaagd werd. Na de stichting van de C.V.P. afde ling nog geen 3 jaren geleden en de we derwaardigheden van de opeenvolgende kiescampagnes te voeren met jeugdige kaders, na het tastend zoeken naar de best aangepaste organisatievorm, moest men normaal een verzwakking van de partijwerking en een vermindering van de wervingskracht verwachten. De jonge afdeling, moe van de opeen volgende inspanningen, maakte een moeilijke tijd door die wij wel als een groeiperiode mogen beschouwen. Thans is zij terug op krachten geko men. de periode van stilstand is voorbij, en er wordt kordaat en doelbewust aan gepakt. Onder de leiding en de stuwing van de pasverkozen voorzitter Mr. De Rie- maecker en met het wakker stel mannen dat met hem de teugels van de acdeling in handen gekregen heeft, gaan alie C. V. P-ers opnieuw aan 't werk. En. voor wie hun bekwaamheid, hun werkver mogen en hun toewijding kent. laat het geen twijfel dat de verdere uitbouw van de afdeling in al haar onderdelen en de verwezenlijking van haar pro gramma krachtdadig zullen voortgezet worden. Voorzeker, het werk zal hen niet ont breken. daar kan de ontslagnemende voorzitter aan wie wij hier terloops een hernieuwde en genegen hulde van dank en waardering om het geleverd werk willen brengen alles van ge tuigen. Zij moeten daarbij dan ook kunnen rekenen, MOETEN zeggen we. op de genegen en eendrachtige medewerking van alle partijleden. Immers, zij werden op den post dien zij bekleden gesteld door de wil van de overgrote meerderheid van ons allen. vervolg op tweede blad. den. Kijk naar Nothomb kijk naar de Dorlodot. Wij bekampen de besmettelijke mi crobe zetten valse gedachten recht, verwittigen onze vrienden als Spaak hun een papieren staart aanbindt. Het socialistisch manoeuvre is bezig met luk ken. Moesten er nu verkiezingen gehouden worden C.V.P. verliest vijf en dertig procent van zijn kiezers. Er zijn in de laatste congressen weer beloften gedaan Beloften wegen lichter dan papieren bloemen. Beloften wij hebben er reeds een mande vol - maar er kwam nog geen gx-am realiteit van in huis. Wij luiden de alarm klok voor C.V.P. niet de doodsklok. ■Achtböie Onbekende hebt gij durf ge noeg om mee te luiden Intussen groet ik u als een mindere zijn meerdere. Ik ben simpele soldaat en C.V.P.. Gij ge mandateerd afgevaardigde zijt officier. De soldaat biedt zijn officier de wapens. Ik bied Ued. de vulpen OP DEN UITKIJK Dit is een open brief aan een Arhtpare Onbekende. Het gebeurde te Zottegem op de C.V. P. vergadering. Député Vanden Berghe in den loop zijner rede kloeg over de aanvallen van zeker bevriende pers. Gij. achtbare Onbekende, hebt geroe pen De Denderklok Geen namen noemen zei de Député. Achtbare Onbekende, hartelijk gefe liciteerd voor uw durf. Kent gij nog zoo'n paar durvers Kom er mee naar De Denderklok en wij stichten een so ciëteit. Onze samenleving heeft grote nood brood men eet diens aan mensjchen met karakter. Wiens bi'ood men eet. diens woord men spreekt is een oude spreuk. Zij was nooit zo waar dan heden ten dage. Het leven wordt met den dag een steeds dichter net van door elkaar lo pende belangen. De rijke mensch zelf voelt zich afhankelijk van anderen, en heeft geen vrije spreek meer. Wie vrije spreek wil hebben moet een soort Fran- cisdus van Assisië zijn die de samenle ving haar geld. haar consideratie, haar invloed naar het hoofd werpt en zich arm maar vrij ten dienste stelt van de Waarheid. Die taak heeft De Denderklok op zich genomen. Zij wil geen excuus vragen omdat ze haar ongewijde handen heeft uitgestoken naar de ark der Montoyer- straat. Zij staat in dienst van de chris telijke wereldbeschouwing gelijk ze praktisch werd uitgebouwd in de Pau selijke wereldbrieven. Nazisme en Marxisme, tweelingsbroe ders geboren uit een Duitsehe. duistere en valsche wijsbegeerte hebben veel geesten vergiftigd. De Denderklok doet mee aan den groten kuis en vaagt voor eigen deur. Deze week nog gewaagde «de Nieuwe Gids» ter verdediging van C.V.P. over tegenstrijdige belangen en predikt klas- samengaan in de partij. Het Marxisme leert het bestaan van tegenstrijdige belangen en pretikt klas senstrijd. De lering der Pausen leert dat «recht matige» belangen niet in strijd zijn met malkaar maar malkaar aanvullen en zij predikt samenwerking. De wereld heeft tegen het Nazisme gevqchten en al vechten de kwade mi croben ingeslikt. De Duitschers zijn in veertig" in het Land gekomen, en ze wilden ons «dres seren». Ze hebben ons leren in de rij staan en zwijgen gelijk kinderen die op teken van de bel het schoollokaal bin nen stappen. Hemel, wat hebben wij «de file» gedaan Na de Duitschers zijn de Marxistische democi-aten gekomen. Zij ook leren het oppergezag van den staat en de afhan- jkelijkheid van het individu en wij hebben voort in de rij gestaan en ge- Izwegen. met ijskoude voeten in den Win Iter, met risico van zonneslag in den Zo- Imer. Later is C.V.P. het gezag met de so cialisten gaan delen. C.V.P. leert respect voor het mensen leven, voor menselijke vrijheid, voor menselijke waardigheid. C.V.P. leert dat de rol van den Staat is in dienst te staan van de mensen. Het doel van het Marxisme is prole- tarisatie der massa. Het doel van C.V.P. is déproletarisatie Maar wij gaan voort in de rij gaan staan en zwijgen in koude en hitte, in regen en in wind. De C.V.P. ministers hebben er nog enige «files» bijgemaakt om ons goed in te printen dat wij niets zijn. niets kunnen dan bij de genade van den oppermachtigen staat. Wij trappelen van ongeduld in de rij en zwijgen niet... tot grote mistevre denheid van hun excellenties. Onze députés zwijgen het Comité der Montoyerstraat heeft hun lot in han- De Dender klok

Denderklok | 1947 | | pagina 1