Ik heb een mensch gedood Allerheiligen-Allerzielen Eeri en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 2 November 1947 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE 1'oslohecirekMing 1862.54 Drukkor-l'iteever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoomtraat lONinoveHapdelsreeister Aalst 1083. Feestzaal ONS HUIS Dinsdag 25 November te 19.30 u Het Nieuw Nederlands Toneel voert op Drama tn l£pdr ij ven en voorspel door M Rostand Regie Frans Poos Treden op Gaby Bouaert, Diane de Ghouy, Frans Roggen, Gust Boubaert, Gaston Gijselinck. Cyriel Verbrugge Prijzen 25 - 20 en 15 fr. Kaarten op voorhand «Ons Huis» ZALIGE HOOGDAG Onze opperste Levensdaad Tijd is meedoogenloos en spot nut s mensen hart en zijn herinneringen maar ons hart overwint, dooi de liefde, die sterker is dan tijd en dood en die de herinneringen levend bewaart, in in hart beter dan in de duurzame stilte van marmer en brons. ALLERHEI LIG EN Al XER ZIELEN Weer worden de herinneringen onweei- staanbaar opgewekt in ons hart weel worden wij uitgenodigd, ovei d<- gren zen van den dood heen onzen geest en ons hart te verenigen met deze van onze dierbare overledenen onze handen te leggen in de hunne en. langs beide zij den. onze ogen te vestigen op het sehut- sel, het scherm, dat ons van hen geschei den houdt, namelijk onzen overgang, ons verscheiden, ons christelijk sterven. Nu is het de beste tijd voor ons daar aan rustig te dennen, zonder vrees, kaïn beslist en wijs. Onze overledenen lanc> de overzijde van het schutsel, wij. die met hen verbonden zijn. door gewijzig de doch niet verbroken, heilige banden, staan nog langs dezen kant maai hoe verschillend Wat voor ons ondergang is. dat is voor hen opgang, wat voor ons machteloosheid schijnt, is voor hen ma.-ht. wat voor ons vernedering ï-s is voor hen verheerlijking, wat vuoi ons dood is. is voor hen leven Zij heb ben de ogen voortdurend gevest igd op het schutsel, op het beslissend moment van onzen uittocht en het ware van on- zentwege. vooral wanneer wij reeds ee- nigermate in jaren gevorderd zijn.onw ijs en onverantwoordelijk, ja. d*\aas en uit zinnig. dat onafwendbaar zelfvonnis- send. definitief-waardegevend moment op ons te laten afkomen, onvoorziens en onverwacht, gelijk een diet in den nacht. Wat wij maar éénmaal en onher roepelijk doen. moeten wij des te beter voorbereiden en de beste leermeesteres, in deze gewichtige zaak. is zonder twij fel onze dierbare Moedei de II. Kelk. deze waarvan geschreven staat dat zij duizendvoudig sterft met haai kinde ren.» Van haar leren wij vooreerst dat wij den dood uit Gods handen ontvangen, gelijk wij ook het leven uit Zijn handen ont vingen Geboren worden is bcginn* r te sterven: eiken dag schommelt onze wieg ons dichter bij het graf naarmate w ij groeien in oude-dom. neemt het leven in ons af. Wij sterven alle dagen een beetje, door ons haar dat grijs wordt of uitvalt, onze oogen. die verzwakken, onze lan den. die verdwijnen, ons hart. dat aar zelt en moe wordt, onze gewrichten, die verroesten en allerlei mizeries. die ons geleidelijk overvallen en ten slotte ovei- meesteren. Maar het leven van den Christenmensch is een leven in Chris tus. een groeien en bloeien en vruchten dragen in Christus, zijn streven is dan ook een sterven ;n Christus Alzoo wordt onze dood. zoals de Zijne, de uiteinde lijke voltrekking van onze levenszen ding. een triomferend vaarwel aan a! het aardse, onze laatste en hoogste oe- lerdaad het leggen van onzen geest in Gods souvereine Vaderhanden, zoals Je zus Zelf het deed bij Zijn verschijning Aldus bekeken, is onze dood een bewus te verzoeningsdaad. een supreem offer, veeleer dan een ondergane straf wij moeten den dood niet slechts onder- uddSi, Wij kunnen c. .ei- niet veel echter uit ons zeil. maar alles door Christus Verzoeningsdaad zegden wij. Ja wel Onze zonden immers bestaan hierin, dat wij van God bewust afkoeren en ons aan schepselen hechten daardoor wordt God beledigd, dat het schepsel aan Hem. Schepper, verkozen wordt. Bij het ster ver. nu kan daarin radikaal en ook gemaK kelijk orde worden gebracht. Bij den naderenden dood, voelen wij inderdaad uilc schepselen ons ontvallen, alle aard se banden breken wanneer wij DAN du onthechting gewillig aanvaarden en ons bovendien geheel tot den steeds barmhartigen Scheppe: keeren. dan v.o dl deze laatste beslissende daad. vol ledig datgene wat gans ons lever, had moeten zijn. onze dood wordt het hoog ste zoenoffer, voor al onze zwakheden, onwetendheden en boosheden ons laat ste. maar ditmaal definitief gehoorzamen aan den geduldig wachtende God. ons uiteindelijk in de arrru n sluiten van Hem. Dien wij nooit hadden moeten verlaten Dat is de volledige verzoening met God. berouw en boete en bekeering tegelijk. Sterven is aldus de voltrekking van ons een-worden met Christus, de indbekroning van ons leven, de vo!ka- mem- rechtzetting van alles. Hel woord «berechten» met zijn verschillende be- teekenissen, vindt hiei zijn volle toe passing. Om dat in ons te bewerken, op da; solemneel moment, treedt Christus Zeil op den voorgrond om tis ie helpen dooi drie H. Sacramenten te zamen de biecht, de H. Communie en ui bezege ling van alles, het H. Olie-sei. Nu weten wij door hei gelooidat het doel van ieder Sacrament is ons in Christus in te schakelen, te behouden, te versterken, te herstellen, te volmaken Bedenkt nu. wat een ijkdom. wat een goedheid, wat een liefde ons hier te beurt valt. vooral in het H. Oliesel, dat ons met den stervenden Jezus, in ons eigen sterven, definitief vereenigt Daarbij komt ten slotte nog deze ze genrijke troost, dat bij ons sterven niet alleen Christus aanwezig is. maar dat de ganse Hemelse Gemeenschap niet al onze geliefde overledenen erbij ons te gemoet treedt, ons omringt, ons opneemt Zoals in de H. Mis niet enkel de zicht bare omstanders, maar de gehele Kerk van aarde. Hemel en agevuur aanwe zig is. als toeschouwer en deelgenoot, maar vooral als offergave met haai Hoofd Christus, offeraar en allesomvat tende offerande tegelijk, evenzoo is. bij het afsterven van een lidmaat, dat thans de voltrekking van het offer in Christus volbrengt, de gehele Kerk aanwezig de strijdende Kerk brengt het medelid als offer aan. de zegepralende en lijden de Kerk treden liet tegemoet, aanvaar den het. nemen het op. Leest nu de ge beden van de stervenden, waarin de Kerk geheel haar moederhart uitstort en gij zult u afvragen wat gij hier hot meest te bewonderen hebt. het plechtig gebaar, waarmede zij haar medelid, uit de tijdelijke naar de eeuwige wereld, overreikt ofwel do onbevangenheid, waarmede zij de Engelen en Aartsenge len. de patriarken en profeten, de mar telaars en maagden, ja. de ganse hemel se gemeenschap met al onze geliefde o- verledenen erbij, opvordert ter begelei ding. Onze sterfkamer wordt alzoo een voorzaal van den Hemel, met Goddelijk licht vervult, en onze dood kostbaar in do oogen van den Heer voor den ge- loovige zijn laatste H. Communie, voor den priester zijn laatste H. Mis. Broeders, laat ons deze gedachten grondig overwegen, bij het hoogfeest van Allerheiligen. Wacht niet tot gij machteloos en uitgeput, bijna tot willen onbekwaam, op uw sterfbed zult liggen Maakt NU door een vurige begeerte, door een hartelijk gebed, maar vooral door een sterke wilsdaad, uw dood zoo- als gij ze DAN zoudt begeeren. Dien wil trekken wij nooit terug en die zal op bloeien tot blijde werkelijkheid, om het even in welke omstandigheden wij zul len opgeroepen worden. Onze wensen en gebeden mogen u daarbij helpen. C. V. P. - Arrondissement Aalst Bij het aanbreken van de Winterpe riode herneemt de Bond voor C. V. P- Gemeenteraadsleden zijn activiteit om alle C. V. P - Gemeenteraadsleden een degelijke voorlichting en vorming, met het oog op hun mandaat, te bezorgen. Op Zondag 9 November te 10 uur heelt te Bi ussel in de zaal Pat na. Broekstraat 23. te Brussel een nationale vergadering plaats voor urbanisme en het wonings- vraagstuk. De Heer Bohogne. Minister van Openbare Werken zal er spraken over het onderwerp Urbanisme. In de namiddag wordt een uiteenzet ting gehouden over het woningvraag stuk. Op deze vergadering zuilen uitgeno digd worden de leden van het arron- dissementele bureel van de Bond voor C.V.P. - gemeenteraadsleden, de Besten dig Afgevaardigden en de parlementai ren van de C V. P In zijn vergadering van Donderdag. 23 Oktober, heeft het nationaal Comité der C. V. P. het ontslag van de Alge mene Secretarissen der C.V.P. aange nomen. hetwelk do hh. YANDEKERCK- HOVE en LAMALLE leeds voor enkele weken hadden aangeboden. Dhr. Vandekerckhovo wenst zich aan zijn persoonlijke zaken te wijden. De- Heer Lamalle heeft het verlangen uit gedrukt geen bestendige functies in de partij meer waar te nemen, maar noch tans aan de actieve leiding van de Partij gehecht te blijven. He; Nationaal Comité drukt zijn spijt uit over de/ ontslagnemingen.Het heeft eensgezind aan de hh. Vandekerckhovo en Lamalle zijn oprechte dank betuigd voor de uitstekende diensten gedurende twee jaar en half lang aan de organisa tie van de partij bewezen. Het Nationaal Comité heeft vervol gens een ondervoorzitterschap bij het Studiecentrum \an de partij aangebe den aan dhr. Lamalle die deze nieuwe opdracht heeft aanvaard. De Voorzitter van het Studiecentrum is. zoals men weet dhr. Wigny. Minister van Koloniën De Middenstanders en de correctionele vervolgingen inzake controle cn prijzen Het Nationaal Christen Middenstands- verbond heeft de Heer Struye. Minister van Justitie een schrijven gericht, waar in o.m. volgende wensen worden uitge drukt Ter gelegenheid van de stemming in Kamer en Senaat in verband mot het voorstel neergelegd door H. Discry. blijkt eensgezind dat de sancties, voor zien bij de besluitwetten van 22 Janua ri 1945 en 12 Mei 1946 betreffende de ra- vitaillering en de prijzen overdreven zijn en derhalve dienen redelijker op gevat te worden. Men heeft anderzijds kunnen vaststel len dat de Regering deze mening deelt. Dit stemt overeen met het amendement dat de Regering neergelegd heeft. Dit heeft hoofdzakelijk tot doel art. 85 van het Strafwetboek (verzachtende omstan digheden) en de wet van 1888 in ver band met de voorwaardelijke veroorde ling (uitstel) op de in deze besluitwet ten vermelde inbreuken, te zien toepas sen. alsmede de rechter van de verplich ting te ontslaan, in geval van veroorde ling. terzeldertijd boete en gevangenis straf op te leggen. vervolg op tweede blad. De bres die daar geslagen is in de on schendbaarheid van den Weerstand zal in afziehtbaren tijd nog wel vergroten. Het plaatje «verboden aan te raken - doodsgevaar» riskeert af te vallen OP DEN UITKIJK De Belgische Socialistische Partij heeft congres gehouden. De Christelijke Volkspartij heeft ook congres gehouden. Na de twee congressen publiceert de pers een politiek gezondheidsbulletijn. Het luidt zeer optemistisch. God geve dat de werkelijkheid beantwoorde aan de voor uitzichten. Het Land is niet gediend noch rnet onzekerheid noch met poli tieke verwikkelingen. Het socialistisch congres belangt ons niet aan. Wij hebben van de socialisten niets te verwachten. Het C.V.P. congres belangt ons wel De princiepen waren niet in kwestie de personen ook niet. 't Is om het even wie aan de leiding staat als t weik goed gedaan is. De uitbreiding die gegeven is aan het Centraal Bestuurscomité stemt ons tot hoopvolle verwachting. Indien het Centraal comité niet flink werkt zal het de schuld zijn der C. V. P.-ers die hun arrondissements spreek- bazen zelf aanstellen. De politieke atmospheer. zowel in het Binnenland als m het Buitenland is nog altijd ongezond maar er zijn symptomen van kentering ten goede. Tn ons Land is het proces Van Dieren voor de zoveelste maal aan gang. De voortvarende advocaat heeft tegenover den heer Ganshof-Van der Meersch het gebaar herhaald van den Bisschop die gaat vormen. Hij zit daarvoor jaren en maanden vast en 't is zo erg dat de voorlopige invrijheidstelling niet kon toegestaan worden. Het openbaar minis terie in deze zaak draagt een achtens waardige naam maar zijn argumentatie weegt zo zwaar niet als zijn naam. De geste van Van Dieren was er niet nodig om ons en ook de Duitsers in te lichten over het doen en laten van on zen auditeur-generaal, t Is niet die ges te. maar de daden van den Heer Gans- hol-Vander Meersch cie hem beneden nul hebben doen zakken in de opinie van alle intellectuele kringen - zelfs van deze die de politieke g-, dachten van V an Dieren niet delen. Het geval Van Dieren komt in een des te brutaler daglicht staan door een «faits divers» uit het Luikse. Zie Libre Belgique van Dinsdag 28 Oc tober tweede bladzijde eerste kolom, on der aan. Twee leden van de gewapende parti- sanen - hun namen staan er bij - waren aangehouden voor een moord gepleegd op een gendarm in 1948. De «Union des prisonniers politiques» van Luik - waar het proces Van Dieren aan gang is - is lussen beide gekomen en heeft een manifestatie aangekondigd. Nog vóór de manifestatie doorging wer den de twee gevangenen in voorlopige vrijheid gesteld. Hoelang is het geleden dat Minister Van Glabeke moest ontslag nemen on der beschuldiging van drukking op het gerecht Op de pijlers die de kabels van de hoogspanning dragen hangt er een plaat je met een doodskop en bliksem schich ten met de melding «verboden aan te raken - doodsgevaar» Op de pijlers van den Weerstand staat ook zo een plaatje... In het Buitenland gaat het niet beter. De politieke processen in Hongarije. Bulgarije. Roemenie en Polen wijzen er op. De vlucht van den Poolsen boeren leider Mikolajezijk legt er de klemtoon op. In Frankrijk heeft het succes van Ge neraal de Gaule een hevige campagne tegen hem ontketend. Le premier resistant de France wordt er uitgescholden voor al wat slecht en leelijk is. Dat is het symptoom der kentering ten goede. Het tabou zijn van de «resistance» heeft daar een leelijke deuk gekregen. De Denderklok 1 - non W>l/or> cAcin.

Denderklok | 1947 | | pagina 1