Ik heb een mensch gedood Prins en Schoenmaker F. C. NINOVE I en 8. C. OPHASSELT F. C. Niaove I ea Selectie Jao Lieveis O.L. Vrouw van Fatima, wees welkom I -ZonEag 9 AövümEsf Een en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekenine 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAM-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1083. Feestzaal ONS HUIS Dinsdag 25 November te 19.30 u Het Nieuw Nederlands Toneel voert op Drama in 3 bedrijven en voorspel door M. Rostand Regie Frans Poos Treden op Gaby Bouaert, Diane de Ghouy, Frans Roggen, Gust Boubaert, Gaston Gijselinck, Cyriel Verbrugge. Prijzen 25 - 20 en 15 fr. Kaarten op voorhand «Ons Huis» Toneelgilde FEESTZAAL ROXY HOOGER OP Geeraardsbergschestraat voert op Zondag 9 en Maandag 10 November 1947, telkens om 7.30 uur Operette in 3 bedrijven Tekst M De Paepe Muziek M. en J. De Ville. Medewerking van Juff. Christine Nachtergaele. Heer Frans Meesters van de Koninklijke Opera te Antwerpen. Het Balietkorps van 't Sottegems Toneel Kaarten van heden af in de uROXY» Tel. 57. K. B. V. B. Zondag 9 November 1947 Op het terrein aan de Doorn om 15 uur Grote Kampioenschapsmatch tussen Deze beide ploegen staan in het klassement met gelijke punten. Zullen onze jongens deze concurrenten voorbij steken Supporters, daar zal weer schoon sport te zien zijn. Dinsdag 11 November om 15 u. Sensationele vriendenmatch tussen Schone voetbal in 't verschiet. In de Roxy op 30 November te 19 uur Groot Ledenbal van F. C. Het was voor onze bevolking een blij de verrassing toen zij. verleden Zondag, van op de predikstoel, het heuglijk nieuws mocht vernemen dat het genade beeld van O.L. Vrouw van Fatima. ook binnen de muren van Ninove zou ver toeven. Hiermede wordt aan de innig gekoes terde hartewens van onze vele Mariaver eerders. of beter, van ons allen, voldaan De bevolking is haar parochiale over heid dankbaar om deze gunst en. wij twijfelen er niet aan, Ninove zal aan O.L.Vrouw en aan de wereld tonen, met welke vurigheid en kinderlijke liefde het deze onverwachte, en daarom zo hooggeschatte gelegenheid om Haar een grootse ontvangst en hulde te bereiden, gretig en vol erkentelijkheid aangrijpt. Onze Lieve Vrouw van Fatima. wees welkom binnen onze stede, die door Uwe voorspraak in de jongste oorlog zo zien lijk werd beschermd ontvang genadig lijk onze diepe gevoelens van onvergan kelijke trouw aanvaard onze gebeden, onze smekingen, onze offers, als eer herstel aangeboden aan Uw goddelijke zoon wees onze voorspreekster bij Hembreng aan de arme zondaars op nieuw de zielevrede. vermeerder ons geloof, bescherm ons. onze stad. ons land en herstel de wereld in deze zo onrusti ge wereld. Onze Lieve Vrouw van Fatima, die aan de zienert jes gezegd hebt Ik ben O.L. Vrouw van de Rozenkrans de bevolking van Ninove belooft U te vol doen aan de verlangens die Gij, in de Cova da Iria aan de mensheid hebt doen kennen zij zal de heilige Rozenkrans veelvuldiger bidden, zij zal zich beteren en zal boete doen als eerherstel voor de beledigingen die aan O.L. Heer aange daan worden. O.L. Vrouw van Fatima. wees welkom in ons midden. Het zonnewonder, waar toentertijde de hele wereldpers over schreef, greep plaats na de laatste van de 6 door O.L. Vrouw aangekondigde verschijningen, op 13 October 1917. Wij laten hier het relaas van deze gebeurtenis volgen, re!ean dat ontleend is aan het bekende boek van pater H. Jongen, Montfortaan O.L. Vrouw van Fatima. Missionnaris van God. (Uit gave- O.L.V. Middelares. Diestse Vest.121 Leuven). 13 October Nu beginnen de bedevaarten pas voor goed. Alle wegen en paden die naar de Cova leiden, zien opnieuw zwart van de mensehen. Niemand hoeft den weg te vragen, want allen nemen denzelfden weg. Niemand denkt nog aan den oorlog alle geesten en harten zijn vol van de Dame die gaat verschij nen in Fatima. De Kardinaal-Patriarch van Lissabon noemt het midden van Portugal een groot geestelijk kerkhof Zoo was het geloof daar uitgestorven. En zie, door 't ge bed en 't offer van drie kleine herdertjes die O.L. Vrouw mochten aanschouwen, staan plot seling de dooden op en beginnen te leven. Daar waar het menschelijk opzicht voor eeni- ge maanden nog hoogtij vierde, wordt het thans met voeten getreden. Het zijn geen nieuwsgierigen die naar Fatima komen, maar geloovigen. Zij bidden luide den rozenkrans o! zingen geestelijke liederen. Velen gaan blootsvoets. De geest van het oude Portugal, dat gansche landen eenmaal voor Christus en Maira veroverde, is weer wakker geworden. Het is of de menschen het bovennatuurlijke inademen, ledereen voelt hetPortugal staat op den drempel van een nieuwen tijd Gansch het. volk is hier samengekomen. Ouderen van dagen sleepen zich met moeite naar de gezegende plaats waar Nossa Sen- horaO.L Vrouw gaat nederdalen. Menschen in de kracht van hun leven, jon gens en meisjes in de bloem van hun jeugd, onschuldige kinderen, de hoop van de Kerk en net volk van Portugal allen, allen snellen naar dit nederig dorp. waar de Koningin van hemel en aarde haar troon heeft opgeslagen. De Cova da Iria is een groote menschenzee 50, (id, 70.C00 personen zijn hier aanwezig. Men ziet er eigenaars van belangrijke fa brieken en eenvoudige werklieden, corres pondenten van groote kranten en ongeletter- den. geloovigen van den ouden stempel en verwaande vrijdenkersalle standen, alle klassen, alle gedachten zijn hier vertegen woordigd. Het regent. O.L. Vrouw stelt het geloof en de liefde van al die duizenden menschen op een zware proef. Het blijft regenen. Een uit dagende. kille regen. En toch denkt niemand er aan heen te gaan. Integendeel, steeds meer bedevaarders komen toe. De Cova da Iria is een ware modderpoel. De menschen zijn doornat. Zij rillen van kou de. Met treffende godsvrucht en roerend ver trouwen wordt niettegenstaande alles gebe den. Daar naderen de zieners. Zij zijn op hun Zondags. Lucia en Jacinta in 't wit met blau wen manto In de armen dragen zij bloe men. welke de menschen hun gegeven hebben Met moeite kunnen zij zich een weg banen door de dicht opeengepakte menigte. Zij blij ven staan voor den kleinen eik, waarvan niet veel is overgebleven Blad na blad, tak na tak hebben vrome bedevaarders als aandenken mee naar huis genomen. Nu verheft zich boven den kalen stam een soort van triomfboog, uit drie ruwe palen, waarboven een kruis. Aan den dwarsbalk hangen twee brandende lantaarns. Aller oo- gen zijn op dit eenvoudig gedenkteken ge richt. De menschen dringen. Jacinta is bang, dat zij tusschen al dat volk verpletterd wordt. Zij weent. Haar nicht stelt haar gerust Niemand zal u kwaad doen Lucia verzoekt de paraplus te sluiten. En zie, deze tienduizenden gehoorzamen op het simpel woord van een eenvoudig kind. Dan wordt de rozenkrans gebeden. Gansch de Cova is herschapen in een onmetelijk gro te Kerk. Op deze plaats, waar enkele maan den geleden drie herdertjes, ver van het oog der menschen, in den eenvoud huns harten het rozenhoedje baden, weerklinken thans tienduizenden stemmen, die de Koningin des hemels loven en prijzen. Een machtige ont roering heeft allen aangegrepen. Nog enkele oogenblikken en Zij staat in hun midden De dans van de ion. Plotseling houden de kleinen op met bid den. Relampejou agora Wij hebben de lichtstraal al gezien,roept Lucia. Zij kijkt naar den hemel La vem Ela Daar zie ik Haar Kijk goed waarschuwt Moeder vol be zorgdheid. Pas op. dat gij u niet vergist. Lucia hoort het niet. Ze is verslonden in bewondering voor de heerlijk schoone Dame. Drie maal ziet de menigte een witte wolk neerdalen op de plaats van de verschijning. En driemaal stijgt ze weer ten hemel. Men zou zeggen een wierookwolk ter eere van de Moeder van God. Wier maagdelijke voet de aarde betreedt. Met volle teugen drinken de kinderen deze hemelsche schoonheid. Is het niet voor den laatsten keer op deze wereld Na eenige oogenblikken hoort men te midden van de indrukwekkende stilte de rustige stem van Lucia Quem Yossemcê e que quere de mim Wie zijt U en wat verlangt U van mij Plechtig zegt de Verschijning Haar naam «Eu sou a Senhora do Rosario. —-ik ben O.L. Vrouw van den Rozenkrans. En zij vervolgt Ik ben gekomen, om de geloovigen aan te sporen van leven te veranderen O. L. Heer, die zoo beleedigd wordt, niet meer doer de zonde te bedroevanden heiligen Rozenkrans te bidden; zich te beteren en boete te doen voor hun zonden. Zij voegt er aan toe Ik verlang op deze plaats een kapel ter Mijner eere. Ten slotte belooft Zii aan Haar kinderen in nood Als de menschen zich beteren, zal de oor log spoedig eindigen. Ik zal uw gebeden ver hoeren. Dan wees de Verschijning op de zon. In- stinktmatig roept LuciaKijkt naar de zon Als bii tooverslag houdt de regen op en breekt de zon door de wolken. Zij gelijkt op een zilveren schijf. Daar begint zij rond zich zelf te draaien met duizelingwekkende snelheid. Zij gelijkt een rad van vuur. Ir. alle richtingen slingert zij bundels licht. Nu eens verft zij alles geel. groen, rood. dan weer blauw en violet. Violet zijn de wolken aan den hemel, dc boomen. de rotsen, de ber gen. de menschen. Eenige oogenblikken staat zij stil. Dan be gint opnieuw haar fantastische dans in de ruimte. Opnieuw neemt alles achtereenvol gens al de kleuren aan van den regenboog. Weer staat zij stil. om daarna een derde maal hetzelfde grootsche vuurwerk te her halen. Onbeweeglijk, ademloos staren de tiendui zenden naar dat nooit geziene schouwspel. Plotseling davert een kreet van ontzetting over dc Cova da Iria I Het is als maakte de zon zich los van het firmament. In zigzag doorklieft zij de hemelen, en iedereen heeft het gevoel, dat zij zich op de menschen gaat werpen, om hen te verpletteren. Milagre Milagre MirakelMirakel roepen de duizenden. -- Mijn God, ik geloof in U Wees gegroet, Maria Maar de meesten vallen op de knieën in het slijk. Overtuigd dat de wereld vergaat en dat hun laatste uur gekomen is, verwek ken zij een akte van berouw Meu Deus. inisericordiaMijn God, barmhartigheid Opeens houdt het zonnewonder op. Tien minuten had het geduurd, ten aanschouwen van al degenen die hier waren samengeko men. Er werden zelfs foto's van genomen. Ook buiten de Cova da Iria hadden velen het mirakel gezien. Sommigen zelfs op een afstand van 40 tot 50 Km. van de plaats der verschijningen. In een dorpje op 10 Km van Fatima woon de een ongeloovige. die zich dien gansahen morgen geërgerd had wegens al die men schen die voor zoo'n onnoozele kinderen zulk een lange reis ondernamen. Bij het aan schouwen van het zonnewonder stond hij be- weegloos, onthutst naar het mirakel te zien. Plots valt hij, als door een bovennatuurlijke macht aangegrepen, op de knieën te midden van al het volk dat hem omringt. Met dc handen ten hemel roept hij schreiend uit Nossa SenhoraNossa SenhoraO.L. Vrouw O.L. Vrouw 1 Gedurende dit wonder dat door geen enkel observatorium werd opgemerkt, alsof de hemel op die nlanier den bovennatuurlij ken aard van het verschijnsel wilde beves tigen hadden de kinderen een nieuwe ver schijning. Lucia verhaalde als volgt lk heb St Jozef gezien en het Kindje Je zus aan de njue van O.L. Vrouw. Het Kind je Jezus rustte in de armen van St Jozef. Het was heel klein, één jaar ongeveer. Bei- vervolg op tweede blad. OP DEN UITKIJK De politiek van de Fransche com munisten in gewijzigd. Thorez heeft zijn biecht gesproken in de Humanité, bekend dat hij mis ge weest was, mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa maar nu is het uit nu zal hij nooit meer mis zijn. Wij moeten Thorez aan ons lezers niet meer voorstellen. Iedereen kent den zon derlingen officier die bij het uitbreken van den tweeden wereldoorlog, toen Duitschland en Rusland beste maatjes waren, deserteerde en naar Moscou vluchtte en evenmin als de andere com munisten van Frankrijk en België wil de vechten voor de geldmachten, tegen de democratie die van Hitier incluis Hij, even als al de andere communis ten van Frankrijk en België hebben am nestie gekregen voor hun verraad, zon der dat er zelfs een wet voor noodig was 't Was vergeten dat de Duitsche tanks in record tempo naar Abbeville gereden waren, niet omdat ze zoo buitengewoon knap waren maar omdat de communis tische vijfde kolom niet vechten wou. De verraders van '40 waren de Vader landers van '44 en ze zijn het nog Ze lezen de les aan iedereen met een zelf zekerheid die ge niet zoudt verwachten bij iemand die gedurig aan mis is en zijn politieke koers moet veranderen. Kominform oud huis komintern is in actie. 't Is in België ook te zien. Brussel is een faubourg van Parijs in de commu nistische internatonale. Na maanden lang tranen als duiven eieren te hebben geschreid over de «lampisten» der collaboratie, die bleven zitten wijl de grote collaborateurs ble ven lopen, is de wind gekeerd. Gansch het toneelgezelschap is op de planken. Terwijl Demanv Cie in de Kamer het gouvernement beschuldigen van sabo tage der epuratie zijn in den duisteren nacht de handgranaten weer aan 't ont ploffen. terwijl de weerstandsformaties genre O. F. - F. I. in heilige verontwaar diging wakker schieten, in stoet opmar cheren. minister, burgemeester, politie commissaris en rechter spelen. Erg is dat allemaal niet. Wat erg is. dat is de onbetitelbare lamlendigheid van rechterlijke, wetgevende en uitvoe rende machten die maar laten gebeuren. Vroeger eeuwen waren er in de Wes- terlanden drie categoriën van burgers le premier état - ofte - Noblesse, le 2me état - ofte le clergé en le tiers état dat *was de man uit de straat. De Franse omwenteling van 1789 heeft dat allemaal weggevaagd en alle man was gelijk voor de wet. Wij, de erfgenamen van les glorieux principes de 89 houden van het alleman gelijk voor de wetmeer dan aan het haar op ons hoofd. Sedert de wapenstilstand is dat niet meer waar. Er is weer een bevoordeelde stand - de «Weer-stand» en 't is dan nog de ech te niet Menheer de minister van justitie, spreek eens van al de krijgsraden weer in te richten en al de «geamnistieerden» zonder amnestiewet van voor Juni '41 ook hun dossier ne keer open te doen namelijk van hen die de landsverdedi ging hebben gesaboteerd van hen die van de eerste dagen vrijwillig naar Duitschland zijn gaan werken en na en kele weken terugkwamen geladen gelijk kleine ezelkens met worst - d'origine - en witte bloem en andere goede dingen; van hen die den bezetter feestelijk heb ben ingehaald en hartelijk hebben ge collaboreerd Mijnheer de minister, als ge nog een «kik» hoort beken ik openlijk mijn ver gissing gelijk Thorez TE KOOP Radio Duvan Kanarie vogel - spiegel en 2 iedere tassen. Adres Arth. Cornells. Poulckstatie 318 Meeroeke. i>e Denderklok

Denderklok | 1947 | | pagina 1