De Koningskwestie. Ik heb een mensch gedood F. C. NINOVE en F. C. NEDERBRAKEL ten en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 23 November 1947 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Rostcheckrekemng 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. Zo is do toestand I. Do Koning heeft zijn grondwettelijke eed altijd streng nageleefd. II De Koning heeft voortdurend de autoritaire strekkingen afgekeurd en al tijd breed opgevatte en menselijke sociale politiek aangeprezen. III De Koning heeft tot de organisatie van ae verdediging van België tegen Duitsland ruimschoots bijgedragn IV. De Koning heeft tot het einde toe zijn plicht als bevelhebber van het le ger volbracht. V. Door bij zijn soldaten te blijven, heeft de Koning overeenkomstig zijn grondwettelijke eed gehandeld. VI. De Koning heeft niet met den vijand onderhandeld en ook nooit het in zicht gehad er mede te onderhandelen. Vil. De Koning heeft de volmachten van de Regering van Londen bekrach tigd. Hij heeft de Belgen verzocht niet voor den vijand te werken. VIII. De Koning alleen heeft de Regering belet met de vijand te onderhande len. IX. Het was Hitler die om het onderhoud in Berchtesgaden verzocht. De Koning heeft daar geen politieke kwesties willen bespreken. X. De Koning heeft niets onverlet gelaten om het lijden van het Belgisch Volk te verzachten. XI. In Mei 1945. hebben de bij den bevrijden Koning afgevaardigde Ministers Hem aangeraden zijn terugkeer naar het land te verdagen. Heden Zondag te Brussel. Nationaal Congres voor de oplossing van het Ko- ningsvraagstuk. Al wi« kan- ëaat er heen Voor rechtvaardigheid en recht. LEVE LEOPOLD lil. DE WEEK. Feestzaal ONS HUIS Dinsdag 25 November te 19.30 u Het Nieuw Nederlands Toneel voert op Drama in 3 bedrijven en voorspel door M. Rostand Regie Frans Poos Treden op Gaby Bouaert, Diane de Ghouy, Frans Roggen, Gust Boubaert, Gaston Gijselinck Cyriel Verbrugge. Prijzen 25 - 20 en 15 fr. Kaarten op voorhand «Ons Huis» DAVIDSFONDS NINOVE DINSDAG 2 DECEMBER te 20 u. in de zaal ONS HUIS UIT ONZE OUDE KUNSTSCHATTEN Concert door het VOCAAL KWINTET JOHANNES OCKEGHEM leiding K. R. Druwé op het programma werken uit het bloeitijdperk der Nederlandse Muziek. Kaarten te bekomen aan den ingang. Ingang 20 frank - Leden 15 frank. 16 GEMEENTERAADSZITTING K b v. B. ZONDAG 23 NOVEMBER 1947. om 15 uur, op het terrein aan de DOORN Grote schok tussen de twee oud-rivalen uit Provinciale Afdeling Beide ploegen staan ongeveer gelijk in de rangschikking. Dus een spannende wedstrijd in 't verschiet. SUPPORTERS OP P0S1 Zondag 30 November om 19 uur Groot Ledenbal van F. C. in de Roxy. vervolg op tweede blad. OP DEN UITKIJK Op 15 November vieren wij het naam feest van Koning Leopold. Wij ja maar zij niet Zij Dat is het officieel België in cartel met de republikeinen van alle tij den de socialisten en communisten. Bij dat cartel hebben aangesloten een soort mensen voor wie cartelsluiten en oude gewoonte is. Oude gewoonten zijn kwade om te laten Het officieel België is nog altijd in handen van les pour fendeurs de bo- chesdie te Londen hebben genesteld na hun heldendaad van Limoges. Spijts de aigemene verkiezingen, spijts de openbare opinie zijn het nog altijd de mannen van Londen die ons beheerschen en zijn met zekere maar mvsterieuse banden gebonden aan een zekere caste voor wie de bom het sym bool is der vaderlandsliefde. Die van Londen behoren tot een der drie grote historische partijen. Zij heb ben hun partijen niet dichter bij mal kaar gebrachtdat kunnen ze niet. Ze zijn zelf én in hun partij gebleven en dicht bij malkaar lis s'entendent com- me larons en foire.Ze bezetten de sleutelposities in al de delen van het publieke leven in het Land en ze bezet ten al de sleutelposities in de onder scheidene partijen. Daar ze de bompa- triotten op hun hand hebben zijn ze al machtig; in onze naoorlogse democratie al zijn de anti-koningsgezinden in ons Land hoop en al vijftien ten honderd der bevolking sterk. Üp hun bekering valt er niet te re kenen. Leopold behoort met hart en ziel tot de oud-christelijke westerse beschaving zij niet. Zij kunnen met Christus niet over de baan de Koning wel. Toen de Joden Christus kwamen van gen in den donkeren nacht liet Hij zijn leerlingen vluchten en liet zich zelf in de boeien slaan. Koning Leopold be grijpt en waardeert dit gebaar en hij volgde het na. Zij niet. Wij hebben het miserabel spectakel gezien van onze grote mannen die met vrouw en kind naar Londen vluchtten na secretarissen- generaal te hebben aangesteld die het gezag in het Land zouden vertegen woordigen en uitoefenen en na de be vrijding door de vierkante vaderlanders die van Londen terugkwamen in den bak werden gedraaid en veroordeeld. Had Christus den wijk genomen naar Egypte onder voorwendsel dat hij on misbaar was. en het zaakje laten op knappen door zijn leerlingen Hij ware hun man geweest. Had de Koning dat gedaan hij ware ook hun man geweest. Nu kan noch Ch istus. noch de Koning hun man zijn. Er kan geen gemeenschap bestaan tussen de zich zelf offerende edelmoedigheid en de slimme berekende en berekenende zelfzucht. De Koning werd in onze kerken ge vierd en zijn sacrificie werd er in ver band gebracht met het sacrificie van Christus. Wij. aanhangers van de christelijke westerse beschaving, waarover Roose velt en Churchill het hadden in '42, wil len onzen Koning terug. Willen wij Wij kunnen, wij zijn de macht Laat de sleutelposities in ONZE partij uit de handen nemen van de coalitie uit Londen en de wagen is aan 't rollen TE KOOP Radio Duvan - Kanarie vogel - spiegel en 2 Iedere tassen. Adres Arth. Cornells. Poulckstatie 318 Meerbcke. De Denderklok de De grote betoging van de \t eerstand en Politieke Gevangenen, gesteund door de Oud-strijders uit de twee oorlogen. Zondag laatst te Brussel, heeft een kalm en waardig verloop gehad de inrichter? nebben woerd gehouden, wanneer zij waarborgden dat aile.- ordentelijk zou verlopen, l'itslekend. Volgens LE SOIR waren van tien tot vijftien duizend man opgekomen. Veei min der dan door de inrichters verwacht werd voorzeker, wanneer men overweegt dat zij dagenlang over de publiciteit van de natio nale radio hadden beschikt en wekenlang ven intensieve perspropaganda hadden ge voerd Rekening gehouden met het feit dat honderden afdelingen vim ambtswege hun vlag met een afvaardiging hadden gestuurd en dat Brussel zeil wet het steikste lontigen. zul geleverd hebben, komt men tol de sal e lijke vaststelling dat de manifestatie als mas sademonstratie mislukt is Dit ligt ongetwijfeld bij haar gemengd karakter. Er werd gemanifesteerd VOOR iets en TEGEN iet-- Waar de deelnemers betoogden OOR een milde beloning en bejegening van de slacht offers van de Duitse gruwelen, hadden si ondubbelzinnig de sympathie van het iand met zich. Waar zij stelling namen TEGEN het regeringsbeleid in zake repressie, hebben zij moeten ondervinden dat de bevoh ing vertrouwen schenkt aan de bevoegde ïns.an- ties. namelijk aan het Gerecht en aan de Regering, en dat /ij wenst dat rust gelaten worde, waar stilaan rust aan het intreden was. De tijd der straatagitatie is vuorbo in ons bezadigd land Dat is de zeden Twee dagen nadat de betoging doorging, werd oud-senator Van Dieren, die opvolgen- lrk tot acht. vr; en fine jaar was veroordeeld geworden, uiteindeli vrijgesproken. Toch heeft hij echter, op tamelijk gevorderde leef tijd en in ziekelijke toestand, twee jaar in voorarrest gezeten en intussen onbereken bare schade geleden in zijn beroep Wat dan bewijst dat. zo schuldigen te zacht kunnen bejegend worden, onschuldigen an derzijds te hard getroffen werden Hier ook is do zedeles evident vergissin gen in een zin zoals m een andgie werden onvermijdelijk begaan. Laten wij vertrou wen schenken aan de bevoegde maeiMruien en aan hot verantwoorde! ik gezag om de kerk in het midden te zetter; De Commissie Servais heeft geantwoord op de beruchte artikelenreeks destijds doo: dhr Pierlot in EE SOIR gepubliceerd. Dit antwoord laat aan duidelijkheid niets te wen sen over. Elk onbevoordeeld mens moet tot het be sluit komen dat het gewezen regeringshoofd wel erg lichtvaardig met de gevestigde tra ditie had afgebroken, die wil. dat niet uit de biecht wordt gepraat inzake de persoonlijke betrekkingen tussen de Koning en zijn mi nisters. De Commissie bewijst onom stoot baar dat al de verwijten, welke de ex Premier de Ko ning tooricht. in feite hem zelf treffen. Ko ning Leopold heeft, in 1940. gehandeld zoals Koning Albert in 1H14 en :n 1918 heeft ge handeld. toen ons leger gevaar liep afgesne den te worden in beide omstandigheden wei- genie Koning Albert zijn soldaten te verla ten. op liet gevaar af gevangen genomen te worden. Het enig verschil, zoals de Commis sie het onderlijnt, is dat de toenmalige Pre mier. graaf de Broqueville, tot het uiterste aan di ziide van de Koning bleef, terwijl dhr Pierlot dit niet heelt gedaan. Te zwijgen was. in zijn geval, onverbeter lijk geweest. Zijn voorganger heeft hem trouwens, van uit zijn. graf, een les gegeven. Ook graaf de Broqueville had aan het hoofd van een oorlogsregering gestaan. Ook hij be zat documenten en persoonlijke herinnerin gen. Zijn erfgenamen hebben zopas zijn pri vaat archief aan de Staat geschonken, doch op voorwaarde dat het slechts OVER DER TIG JAAR toegankelijk zal gesteld worden voor het publiek. Dat is de correcte handelwijze en er zijn er geen twee. w De Raad van State is er dan toch geko men zonder de kandidaat voor het Voorzit terschap. waartegen dhr Achiel Van Acker zijn veto had gesteld. Wij zijn het niet altijd eens geweest met de socialistische ex-Premier. Doch in deze aangelegenheid had hij gelijk. Met kop te houder, heeft hij een bewijs van karakter sterkte geleverd, dat navolging verdient Namelijk ook vanwege onze C V. P. leiders, wanneer zij gelijk hebben wij kunnen slechts hopen en wensen dat zij. in dergelijk geval even kloek cp hun stuk zullen weten te blijven staan Het wordt misschien stil aan tijd. dat zij zich herinneren dat ook het woordje neennog in het woordenboek hlciHt Te 20 ure stipt wordt de zitting voor ge- opend verklaard. Dhr Wachielaer. weerhou den door ziekte, wordt verontschuldigd Ta- meüike belangstelling. Het verslag der vorige zitting wordt goed gekeurd. na eene kleine opmerking van dhr Fransman. Voor de behandeling der dagorde vraagt dhr De Riemaecker het woord in verband met vaderlandse plechtigheid van 11 Novem ber. Mr Van Tnmpont Het is niet noodig aan te dringen. We zijn aecoord dat het te wen sen overliet. Mr De Riemaecker Ik beperk mij tot twee puntenvooreerst verlangen wij dat liet schepencollege zelf in de toekomst zijne ver antwoordelijkheid ipneme voor de organisa tie der plechtigheden en vervolgens vraagt onze groep in de toekomst voorafgaandelijk inzage te krijgen van plan en programma dei- plechtigheden. Mr Van Tnmpont - Aecoord. We gaan over tot de behandeling der dagorde. I. Grondconcessie op kerkhof. F.r zijn drie vragen ingediend. Mr Gustaaf De Coninek-De Pril. De familie Arthur Vande Weghe-Verschaf ie'. Walckiers Malvina. Wed Cyriel De Paepc. Goedgekeurd niet 12 stemmen. II. Begrotingswijziging 1947 Nijverheids school. Mr Violon brengt verslag uit over deze kwes tie die daags te voren behandeld werd in de commissie van financiën. Er was eene op merking getreffende hot subsidiëren door de buitengemeenten wier inwoners de les.cn der nijverheidsschool volgen. Mr Van den Berghe verklaart namens de min derheid dat de kwestie onderzocht werd en m orde blijkt en vraagt dat er rekening zou gehouden worden der gedane opmerkingen. Mr Van Trnnpont Natuurlijk. Vermits we m princiep allen aecoord zijn laat ons stem men. Goedgekeurd met 12 stemmen. III. Begroting 1948. Nijverheidsschool. Mr Vioion brengt verslag uit over do bespre king in de commissie van financiën en wijst erop dat geen enkele bizonderr opmerking gedaan werd. Goedgekeurd met 12 stemmen IV. Begroting 1948 C. O. O. Mr Violon De Commissie van financiën heeft het budget onderzocht. Er werd vastge steld dat de burgerlijke steun zeer zwaar drukt op het budget.Het gaat over een bedrag van boven de 80U.000 frank en iedereen was het erover eens dat er moet nagegaan wor den of dit bedrag niet kan ingekrompen wor den. Mr Van Trimpont -- Ik heb de activiteit der CO.O. zoo goed mogelijk gevolgd. Zelf heb ik eens al de gevallen der steuntrekkenden nagezien om te bestatigen dat er verschillen de mensen onder waren die recht hadden op pensioen. Ik heb daarvoor gezorgd hetgeen onmiddellijk eene grote bezuiniging voor de kas meebracht. Te vele mensen verwaarlo zen de aansluiting bij mutualiteiten, 't Is maar als de miserie in huis is dat men de zware gevolgen der nalatigheid beseft. In vele gevallen zijn wij verplicht tussen te komen voor geneeskundige kosten en zorgen, hetgeen tegenwoordig aanzienlijke uitgaven meebrengt. Mr De Riemaecker De ongelukkigei. moe ten geholpen worden. De bespreking in de commissie bracht echter aan 't licht dat er zekere misbruiken bestonden met onregel matige gezinnen Mr Violon Juist Mr Van Trimpont Ik weet dat. Moreel ge zien ware het beter daarvoor de punten op de i te plaatsen, maar dat kost veel duurder aan de kas. Mr Van den Berghe Ik hoop dat gij niet zult twijfelen en dat de morele kant zal pri meeren. Mr Van Trimpont Er zal rekening gehou den worden van de bespreking en de wensen

Denderklok | 1947 | | pagina 1