De Ouders eo de Jeugdbeweging. fl» De Bnaumer-De JVTont In Vrije Verkoop Vernieuwing van de abonnementen 1948 KOLENHANDEL Eierkolen, voor vulkachels 140 fr. Eierkolent|voor keuken 144 fr. de 100 kg. thais gebracht ten en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zon.dag 7 December 194*7 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Poslchecfcrekening 1862.54Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. Ik ben er van overtuigd dat ge u reeds meer dan eens de vraag gesteld hebt Wat gaan ve niet on'/en opgroeien- den jongen doen en dat ge uit pure besluiteloosheid het antwoord op die vraag maar steeds uitgesteld hebt. Denk nu niet dat ik hier ga handelen over de keuze van een school of een beroep, on derwerpen op zich zelf wel belangrijk genoeg, neen Ik wil u spreken over de jeugdbeweging waarvan U toch zó weinig weet over haar noodzakelijk heid en belang, vooral in onze tijden en ten slotte even onder beschouwing ne men. hoe uw houding er tegenover is. en hoe ze zou moeten zijn. Naast zo vele andere problemen is het jeugdprobleem zeker een van de belang- i ijkste en ook één dat het meest om een oplossing schreeuwt - Maar de mensen zijn zo begaan met hun materieel bezit en met hun louter stoffelijke zorgen en bekommernissen dat ze maar al te dik wijls de hoofdzaken vergeten. Spreek hun niet over geestelijke waarden, niet over idealen die liggen immers te ver. en daarbij daar leeft men niet van Zo worden dan ook systematisch alle voor stellen tot gezondmaking van geest- en gemoedsgesteltenis, bij mensen die do zware erfenis van twee oorlogen met zich slepen, achteruit- en weggeschoven. En nochtans willen we eens terugkeren tot normale omstandigheden in onze op - haar - kop staande samenleving dan moeten we beginnen mot de in eerher stelling van de geestelijke waarden en maatstaven en moeten we onze jeugd een andere levensvisie meegeven dan die. welke ze nu krijgt op de straat. On ze jeugd is een straatjeugd geworden - Begrijpt u zelf wel, ouders, wat dat wil zoggen een straatjeugd, en zijl ge u bewust van de grote schuld die ook u daaraan hebt. U zuit me zoggen, het is toch normaal dat jongens van 8 tot 14 jaar elkaar zoeken en mot elkaar spe len en dat zulks meest gebeurt op de straat, waar ze elkaar kunnen vinden. Waarom ook niet. het gebeurde zo tei rijde van Christus, door alle verdere eeuwen en wij zeil. hebben we onze grootste kindervreugde niet beleefd bij vrolijke kwajongensstreken op de straat Volledig akkoord, en ik voeg er zelfs aan toe dat onze gezonde, pittige Vlaamse schilder Breughel zijn kinderen naar hai telusl laat spelen en stoeien in hot kader van dorpplaats en -straat op zijn bekend schilderij De Kinderspelen Onze tijden stellen nochtans andere ei sen. Waar vindt men nog de gezonde onbedorven, joviale atmosfeei waarin kindervreugde en kinderspel zo goed ge dijen. Zoek die in onze grootsteden, zoek die zelfs in een stad als de onze. die god dank nog haar karakter van landelijke gemeente benaard heeft. De kinderen van onzen tijd zijn veel te vlug grote mensen De zaken waarover ze horen spreken en zelf spreken zijn grote-men- sen-zaken. In hun vrijen tijd dien ze doorbrengen buiten school en familie kring komen ze te gauw in kontakt met de werkelijkheden en laagheden van het dagelijks leven. Deze stompen hun jeug dige ziel af en maken van hen kinderen met grijsaards-mentaliteit zoals Pa'/jr Aerts het destijds zo treffend zegde. Het is niet meer normaal, ouders, dat uw kinderen wekelijks naar de cinema lopen waar hun gemoeds- en geestesle ven zo vergiftigd worden door cowboy- en detectivenromantiek en door wat goedkope erotiek, die ze nu nog niet gans begrijpen maar waarvan de verra derlijke invloed zich later des te meer zal doen gelden. In de cinema's kweekt men van uw kinderen levensvreemde en geestelijk misvormde fantasten rugge- graatlozen, die later hun kop zullen stuk lopen op de werkelijkheid. Het is ook niet normaal ouders en on verantwoordelijk van uwentwege, dat uw opgroeiende jongens 's avonds langs de stiaten slenteren, doelloos en willoos. L kent ze maar al te wel, die groepjes van uit de kleren gewassen slungels, die met een stompje sigaret in den mond. de stiaten afdrentelen, lamlendig en zon der enige fierheid, de mond vol voetbal en bioscoophelden, het hoofd vol prono- stiekberekeningen, onbenullige praat, en zagemeel. Ja. ge klaagt dat ge geen tijd hebt om u steeds met hen bezig te houden. Dat ye al uw aandacht moet besteden om het hoofd boven water te houden. enz. Maai dat neemt uw verantwoordelijk heid niet weg. want er zijn middelen om uw jongens aangename en vormen de ontspanning te geven. Hoe dikwijls hebt ge ze ai niet zien opstappen, onze katholieke jeugdgroepe- ringen Fiere jongens, met korte broek sportief hemd. fleurige das... hun blote armen en knieën getuigen van hun kor daatheid en zin voor hardheid. Luid galmen ze in hun liederen hun overtui ging uit boven de hoofden van de be langstellende toeschouwers. En toch kan niemand onverschillig blijven bij het zien vooibijtrekken van zulk oen groep jongens, wier ideaal spreekt uit hun o- gen en uit hun fiete houding en geschre ven staat op hun flapperende vlaggen wier fris en jongensachtig uitzicht een hoon is voor alle straatslungels maar vooral wier natuurlijk spel en werk hun jeugdige geestdrift en overtuiging op ene gezonde en vormende wijze laten uitvieren. Vader, wiens jongens in de jeugdbeweging is. gij weet hou uw jon gen terugkomt na zo een tocht door veld en bos. lichamelijk vermoeid ja., en moe der. gij moppert weeral omdat er zo cel te kuisen valt. maar beseft ge dan va. geestelijke klacht uw jongen mee gekregen heeft, welke bezieling en wel ke oveituiging Breekt die dan niet. maar veest er fier ovei en helpt deze levenshouding opgroeien in uw jongen zo zal hij eens een mannelijk en weer baar burger worden, geen doodse dro- meimaai een man die uit droom en daad werkelijkheden smeedt. Begrijpt ge nu ouders, dal er een jeugdbeweging moet zijn. Dat waar fa miliekring en school te kort schieten hun taak om den jongen een gezonde ontspanning te geven, de jeugdbeweging in de bies gesprongen is. Verlengde sc hooiplicht en meer algemeen versprei de middelbare studiën hebben aan de jeugd meer vrijen tijd geschonken. Hoe dikwijls hoort men nog vaders en moe ders zeggen als ze hun jongens zien op kamping trekken gedurende het verlof als wij zo oud waren als gij stonden wij al van s morgens tot 's avonds op de fa briek om onze ouders mee te helpen den dagelijksen boterham te verdienen. Ou ders, bedankt God. dat uw kinderen het zo veel beter hebben maar vooral helpt hen om hun vrijen tijd. hun ontspan ning zo in te richten dat ze er iets aan hebben, dat ze niet verloren lopen te slenteren langs de straten, waar ze toch niets kunnen leren maar dat ze in een jeugdbeweging staan waar ze niet hun jonge krachten overmoed iets nuttigs kunnen presteren. En vooral breekt het werk van den jeugdleider niet afDe taak van jeugdleider is reeds hard en ondankbaar genoeg, dat gij nog niet moet meehelpen om het werk zwaarder te maken. Ouders, uw jongens zullen een schone 41, £S u rolt tela m - Tel. 172 Binnen enkele dagen zullen de kwitanties, voor de vernieu wing van de jaarlijkse abonne menten, aangeboden worden. Daar deze kwitanties slechts éénmaal aangeboden worden ver zoeken wij onze abonnés de no dige schikkingen te treffen op dat het verschuldigde bedrag, zijnde 67.50 fr. vereffend worde. We rekenen op een goed ont haal en danken U op voorhand. jeugd hebben als gij het maar wilt. Ais ge buiten uw dagelijkse beslommerin gen om nog tijd vindt en dien moet ge vinden om u eventjes met uw jon gen bezig te houden. Interesseeren aan het werk dat hij verricht in de jeugdbe weging. geeft hem uw rnorelen steun en laat niet na bij elke gunstige gelegen heid te betonen dat ge het mooie maar harde werk van den jeugdleider waar deert. Zo dikwijls toeh miskent ge dit werk en breekt gij in een slag af wat hij met veel moeite opgebouwd heeft. Weet wel dat zonder u. school, noch jeugdbeweging., uw kinderen niet of heel weinig kunnen helpen. Van uw houding hangt het grotendeels af of uw jongen met geestdrift en overtuiging naar school én jeugdbeweging zal gaan. Steunt dan het werk van de katho lieke jeugdbewegingen. Toont dat ge u daadwerkelijk interesseert.zo zullen veel meer jeugdige mensen kunnen bereikt en geholpen worden. Hebt ge al ooit ge sproken met een jeugdleider hij zal u trekken van uw jongen openbaren aai ooi ge tot hiertoe blind gebleven waart en ge zult hem uw jongen beter leien begrijpen en zo de mogelijkheid geven hem beter te beinvloeden. Weest dan fier met uw jongens als zij opstappen in onze straten bereid voor een nieuwen tocht, een nieuw avontuur. (n zij met jongensachtige overtuiging zingen Komt maar aan de deuren kijken opent uwe ramen wijd Want hier zijn de Vlaamse trekkers, bouwers van den nieuwen tijd.. Zo zult ge ze heipen om later bereid te staan voor het grote avontuur het LEVEN DE WEEK. Inzake de koningskwestie mag wel licht nieuws verwacht worden en goed nieuws Op de vergadering van de sc- naatgroep van de C.V.P.. Dinsdag laatst, legde dhr Struye een verklaring af. die volgens het verstrekt communiqué dooi de aanwezige senatoren goedgekeurd werd. Oflicieel werd daar niet méér over me degedeeld. Doch officieus werd onthuld dat dhr Spaak aan de Koning een brief geschreven heeft om te vragen dat de koninklijke Prinsen naar België zouden terugkeren. Waarop Koning Leopold, door een boodschapper, z.ou geantwoord hebben, dat Hij bereid is daar in toe te stemmen, op voorwaarde dat de rege ring een openbare verklaring zou afleg gen. behelzend dat Zijne eer ongerept is gebleven. Gebeurt dit. dan zal eindelijk een stap gezet zijn in de goede richting: een eerste stap. doch één die telt. Dan ligt de baan open voor de verzoening en voor de terugkeer naar de grondwet telijkheid. Vermag dhr Spaak werkelijk het terrein te effenen voor de nationale verzoening, dan zal hij daarmede het land een onschatbare dienst bewijzen, zijn persoonlijk gezag versterken bij al le bewuste staatsburgers en sympathie verwerven in ruime kring, ook bij zijn politieke tegenstanders. Dan legt hij meteen de grondvesten voor een lange en vruchtbare samenwerking van de C. V. P. met de socialistische partij. Want dan is de grootste hinderpaal weggeno men. die hen scheidt. En. zoals het er thans in de wereld toe gaat, is het méér dan wenselijk, dat een stevige regering, met een kloeke parlementaire meerder- vcrvolg op tweede blad. OP DEN UITKIJK Triestig weder gezien van op mijn uit kijkpost 't was om te bibberen al het te bekijken. En triestige mensen gezien; 't was ook om van te bibberen. Pas enkele weken is de Komintern verrezen onder den naam van Komin- form. Waarom aie verandering van naam Misschien om geen ander reden dan dat het in Rusland en russisch re giem ae gewoonte is van onder een an der naam te leven. De Kominform leeft en is rap vol groeid. De warboel in Italië en Frank rijk zijn reeds vruchten van zijn werk. t Is te peinzen dat hij lang geboren was als ze hem ten doop hebben gedragen. Hij is ten gepasten tijde op het toneel verschenen. Sinds de Kominform spec- takel houdt kan Mr Molotoff heel wat vriendelijker zijn. Heel de actie van Kominform gaat te gen het Marshalplan. Amerika wil Euro pa helpen maar Amerika mag niet hel pen. Amerika dat is de ploutocratie ofte geldmacht die de democratie wil nek ken. De hulp van Amerika dat is het paaid van Troja waarmee de vijand zich binnensmokkelt - zo leert het com munisme. Toen in 1917 Frankrijk uitgebloed was heeft Amerika de manschappen aange bracht die Frankrijk, uit gemakzucht niet had willen kweken. Toen de oorlog gewonnen was zijn de Amerikanen weer vertrokken - min .•->0.(100 die in Frankrijk begraven liggen. Ze zijn vertrokken na aan Frankrijk reusachtige hoeveelheden eetwaar en kleding te hebben verkocht die Frank- iijk oooit betaald hekelt... en Amerika werd isolationist Toen in 1940 Frank- i ijk plat geslagen was heeft Roosevelt Amerika weer tot hulp verlening over gehaald. Zonder Amerika bleef Europa in de greep van Hitler. f tankiijk ligt weer uitgebloed en leeg geplunderd. Amerika wil na zijn grote offers zijn werk voltrekken en Europa in t algemeen en Frankrijk in 't bijzon der weer in orde brengen. Amerika is de vijand. Rusland liet in 1917 zijn bondgenoten in den steek. Frankrijk had in het Cza- icniijk milliarden goud-frank belegd. De Soviets gaven Frankrijk een plak in zijn hand. In 39 sloot Rusland een ver bond met Duitschland waardoor het West-Europa onder den voet kon lopen. Toen daarna Rusland zelf aangevallen werd moesten Engeland en Amerika bij springen of het werd ook onder den voet gelopen. Onze bevrijding werd daardoor ongeveer twee jaar vertraagd. Rusland is de vriend. Amerika dat met vier duizend kilome- tei water van Frankrijk gescheiden ligt is het groot gevaar. Rusland dat met zijn legers op vier hondetd kilometer van do Franse grens staat is gevaarloos. Zo leren de grote vaderlanders-com munisten die in 1939 Frankrijk hebben verraden. Dat geloven in Frankrijk honderddui- zende communisten die nu lijden onder de ellende die hun voormannen in 1940 over hun Land hebben gebracht. Dit geloven ook onze communisten. Voor dat het spel op den wagen ging ui Ft ankrijk heeft Thorez zijn publieke biecht gesproken en zijn mea culpa ge klopt dat ze het hoorden bonken tot in Rusland. Veiledcn week heelt oud-minister Lalmand ook zijn mea culpa geklopt. Als het in Parijs regent druppelt het te Brussel. Gaat het spel hier ook op den wagen gaan. Is het om de grens in het oog te hou den dat Minister Spaak naar Wallonië is gaan praten De Denderklok kiiri /.i' /mi/-i»4i

Denderklok | 1947 | | pagina 1