Sa memoriaal PROSPER POULLET fl. De Brauuuer-De JMont In Vrije Verkoop c. V. P.- er- Zijt gij reeds ingeschreven voor het banket van de partij op Zondag 21 dezer zo niet haast u morgen is het allicht te laat KOLENHANCEL Eierkolen, v/oor vulkachels 140 fr. Eierkolen, voor keuken 144 fr. de 100 kg. thuis gebracht. £en en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 14 December 1947 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcneckrekening 1882.84 Drukker-Uiigever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 189». Het was Zondag tien jaar geleden dat Burggraai Prosper Poullet met groote staatsie ten grave weid gedragen. De ze pijnlijke verjaardag mag niet onop gemerkt voorbijgaan. Wij Katholieken moeten onze groote Staatslieden in eer houden.Dit schijnt ons, helaas, moeilijk te vallen. Tijdens hun leven wijzen wij bij voorkeur op hunne tekortkomingen Een man uit eigen kamp ophemelen, dat kunnen we niet. Wij vergeten dat wij daarmee vaak onrechtvaardig zijn. en ook dat wij een doeltreffend middel van beïnvloeding der massa en opwekking van geestdrift in eigen gelederen veronachtzamen. Na hunne dood bewijzen wij hen niet de hulde die hun toekomt. Wat deden wij. en doen wij om den naam in eer te houden van den wijzen staatsman Beernaart. den moedigen en durvenden Schollaert. van de uitzonder lijke leidersfiguur de Broqueville n In de rei der grooten. alhoewel hij op een ander plan dient geplaatst te wor den, mag Poullet niet vergeten worden. Wij zijn hem veel dank verschuldigd. De Vlamingen moeten gedenken dat deze man. die door traditie, vorming en omgeving, tot de Franse Kuituur be hoorde. de advocaat is geweest der Vlaamse Zaak De groote wetten tot Vlaams Rechts herstel werden door hem gerapporteerd, en met een onbetwist gezag verdedigd. Moedig is hij daarin geweest, want geen hoon en spot werd hem gespaard. Hij werd uitgescholden en geban vloekt, doch dit alles belette hem niet zijn groot talent, zijn overredingskracht ten dienste te stellen van wat hij recht vaardig achtter De Christene Volksbeweging is hem veel verschuldigd. Hij was hare raads man gn. hare» verdediger. Hij was een echte aristocraat door zijne afkomst en in zijn gemoed, hij behoordë tot den be zittende stand, doch juist daarom kon hij strijden voor het recht van den klei nen man zonder haat of afgunst te ver wekken, en aan zijn optreden voor hen tiet prestige geven van een onverdachte Ijelangloosheid. Met hem trad de Christene Democra tie in de hoogere sferen, in de weten schappelijke kringen, in de salons, en tot bij de Kroon Ook voor haar heeft hij geofferd. Ton einde het vertrouwen der werklieden niet op proef te stellen, en zijne volle dige bewegingsvrijheid te behouden, wees hij een aanbod der Sociétc Géne rale af. die hem een plaats van commis saris in haar schoot wilde aan de hand doen. Ook België in zijn geheel is Poullet dank verschuldigd. Het is mede aan hem te danken dat wij vóór den oorlog 1914- 18 de persoonlijke en algemene dienst plicht verkregen. Wat hij gedaan heeft voor het Vlaams Rechtsherstel deed hij uit welbegrepen vaderlandsliefde. Wat hij bekomen heeft, de pacificatie die hij aldus heeft helpen bewerken, is gans het gemeene- best ten goede gekomen. Hij is een der voorlopers geweest der zelfstandigheidspolitiek Indien deze ons niet tegen een tweede aanval dei- Duitsers heeft behoed, dan mag men. ten eerste, niet vergeten dat zij een machtige factor is geweest om de een dracht in dit land te herstellen, en dan mag men, ten tweede, er nog niet uit besluiten dat zij niet de goede, de enig mogelijke, de juiste politiek was. Diegenen die het tegenovergestelde beweren, blijven nog steeds in gebreke de inhoud van een andere aan te geven en de praktische mogelijkheid ervan te bewijzen. Poullet moest hij nog leven zou zeker met verbazing de bewering aan horen dat de zelfstandigheidspolitiek een eigen politiek van Koning Leopold III is geweest, hij die ze reeds met Beyens tijdens de oorlog 1914-18 vooropstelde, die meermalen haar in artikels en tijd- schrilten scherp heeft omschreven, en die in 1930. na de uiteenzetting die hij in de «Académie Diplomatique Inter nationale te Rome gehouden heeft, mocht vernemen hoezeer Koning Al- bert zich over zijn optreden ten voorde le van de gezonde opvatting van de eisen onzer zelfstandigheid verheugde. De loopbaan van Prosper Poullet. zij ne eerlijkheid, de edele motieven die hem steeds hebben geleid, zijn klaar ziendheid, de wijding van gans zijn le ven aan een hoog ideaal, verdienen aan de jeugd als voorbeeld gesteld te wor den. Een partij die politieke roepingen wil wekken moet hare groten huldigen en eren. Een regime dat zich wil doen respec teren. moet zijn beste dienaars opheme len. Poullet was een groot-parlementair. Aan zijne verdraagzaamheid, aan zijn fairehouding tegenover tegenstre vers. die hem niet beletten forsig te strijden voor zijne overtuiging, kunnen de jongeren nog veel leeren. Als minister van de Kroon is de schoolwet Poullet van 1914 zijn groot werk geweest. In de maandenlange debatten die de stemming der wet voorafgingen heeft Poullet een ze! Lame dialectiek ontwik keld, een verhevenheid van gedachte ge toond. die de bewondering en de dank baarheid afdwingen van al diegenen die begaan zijn met de hogere waarden dei- volksopvoeding. Zijne redevoeringen zouden moeten deel uitmaken van al onze bloemlezingen ten behoeve der stu derende jeugd. Wij hebben behoefte aan staatsbur gerlijke opvoeding. Meer dan theoretische uiteenzettingen en oppervlakkige redevoeringen zal de kennis van het leven der groten en de bewondering voor hun werk, machtig daartoe bijdragen. L. Moyersoen. Volksvertegenwoordiger. DE WEEK. Op het ogenblik dat deze regelen gt. schreven worden de kopij voor het blad moet de Woensdag binnen zijn is in de Kamer een nieuw debat aan de gang over de Koningskwestie. 4 1. ESttr<?!tt(lttiiii - rF**l. 172 Wij kunnen er. eilaas, weinig goeds van verwachten Het Parlement is nu eenmaal de plaats niet waar dit vraag stuk in gnede voorwaarden kan behan deld worden. Ten eerste orridai, op dit stuk. de par lementaire groepen de gezindheid in het land absoluut NIET trouw weerspiege len. Dhr Van Acker bekende het des tijds er is. in het land. een meerderheid VOOR de Koning in het parlement is er een meerderheid TEGEN de Koning. Iedereen van ons kent socialisten, libe ralen. die voor de Koning zijn en in dit opzicht anders denken en voelen dan hun partijleiding. Een parlementair de bat kan de zaak derhalve geen stap ver der brengen. Integendeel, een openbaar debat leidt zo licht tot verwarring. En dat is de tweede reden waarom wij er weinig goeds van verwachten al deze die roet in het eten willen gooien, krijgen daar toe nu de gelegenheid. Wij hadden veel liever gezien dat er voort, in kalmte en door de regering, was onderhandeld ge worden. Verleden week mocht de hoop gekoesterd worden dat er bevredigende vorderingen geboekt werden, dat stil aan een oplossing in het nabije verschiet lag. Het zou ons verwonderen en aan genaam verassen indien, wanneer dit ar tikeltje verschijnt, de vooruitzichten nos even bemoedigend waren. In Frankrijk heeft, zoals sinds verle den week te voorzien was, de regering het pleit gewonnen de C.G.T. is. onder de druk van de openbare mening en we gens hc-t toenemend verzet van do gro te meerderheid van de arbeiders, ver plicht geworden te capituleren en het bevel van staking in te trekken. Dit is een harde knauw voor de communisten. Maar het is. spijtig genoeg, een niet minder harde slag geweest vooi het land dat nu de gebroken potten mag betalen. Want de staking he<Tt stukken van men sen gekost, de siotrekening loopt in do tientallen milliarden - en wie zal hel gelag vereffenen tenzij, per slot van re kening. het Franse volk Dat is dan de zedeles van het jammer lijk. misdadig avontuur de staking zal nog lang in de lenden hangen, zij heeft nog een boel puin bijgemaakt in een reeds zo zwaar gehavend land. Wat de heropbouw en de heropstanding zeker niet zal vergemakkelijken Grote zor gen wachten nog dhr Sehuman en zijn regering. Redelijker wijze mag verwacht wor den dat de communistische nederlaag in Frankrijk ook haar weerslag zal hebben op de toestand in Italië, zodat het daar eerlang ook een beetje rustiger zou kun nen worden. Te beter voor Europa Inmiddels hebben de Russen hun kwaad humeur om de communistische nederlaag in Frankrijk gelucht door het opzeggen van het repatriëringsaccoord en het afbreken van de handelsbetrek kingen met onze Zuiderburen. Speeta- eulaii gebaar, natuurlijk, berekend voor nnenlands gebruik terwijl de sow- jetische bladen daarover blokletteren. kunnen zij de mislukking van de com munistische machtsgreep verdoezelen. Tot het bevorderen van een internatio nale ontspanning draagt dit echter niet bij Zo kruipen de dagen en de weken dan voorbij, zonder dat de Conferentie van Londen beslissende vorderingen boekt. Het lijkt een processie van Echternach twee stapjes vooruit, één achteruit. En soms twee stappen achteruit voor één vooruitdat is de variante welke dhr Molotov aan de klassieke diplomatieke slakkengang heeft aangebracht. It 's a long, long way... naar de vrede in die voorwaarden. Kan het anders, wanneer het reinste van de tijd wordt verbeuzeld aan stelselmatig obstructionnistisch mug genziften vervolg op tweede blad. OP DEN UITKIJK Het debat over de Koningskwestie is achter den rug. De uitslag is statu quo. Er zijn geen grote malheuren gebeurd. Mijnheer Spaak en zijn medewerkers blijven mi- nistres du roi Ze mogen hun minis- terlrakske behouden. De boksmatch van Mr Van Giabbeke eindigde op een de len der punten. Ministres du roi» van een koning die buiten zit. In het familieleven is er één dag in t jaar dat de kinderen meester zijn. Op sommige plaatsen is het op Sint Thomas op andere op onnozele kinderendag. In het Belgisch familieleven duurt het een beetje lang om wel te zijn. Dat neemt niet weg dat zij die verle den Woensdag overdreven verwachtin gen koesterden ongelijk hadden. Socialisten en communisten zijn als partij altijd republikein geweest. Al de leden dier partijen zijn het niet. Zij hebben hun actie tegen den per soon van den Koning, gekoppeld aan een verklaring van koningsgezindheid. Ze mogen hun koningsgezinde kiezers niet ontstemmen, 't Is ook om die reden dat ze gekant staan tegenover een re ferendum buiten alle partijverband. Onder Koning Albert waren en bie- ven de socialisten republikeingezind. Om zich niet te pletter te lopen tegen de populariteit van den Koning hebben ze toen hun princiepen op zak gestoken. De zoon van Koning Albert deelde in de populariteit van zijn Vader en ook te gen hem durven ze niet te velde trekken Hitier heeft den Koning uit het Land verwijderd. Zonder blikken of blozen hebben ze de hulp van Hitier aanvaard om hun republikeins ideaal te dienen Zonder schrik voor de Belgische tri bunalen die in 't groot veroordelingen uitspreken om de trouw aan den Vorst aan het wankelen te hebben gebracht en voor «samenwerking met den vijand» Om hun houding te verrechtvaardi gen tegenover hun partijgenoten hebben ze moeten grieven uitvinden. Als er een vei sleten was moest er een ander uitgevonden worden. Voor een ontwikkelt mens bij wie het gevoel van zelfrespect levendig is. is dat baantje weinig aantrekkelijk. Mr Buset leider der socialistische partij met zijn vei sleten kop van versleten schoolmees ter mag dat karweitje opknappen. De koningsgezinde liberalen zijn bij de Marxisten bijgedraaid uit antikleri kalisme. Mr Deveze zet het serieuste gezicht op dut hij zetten kan om plechtig te ver klaren dat de koning met het oog op het hoger belang van het Land moet hara kiri doen. Die oude heer heeft wellicht nooit over zich zelf nagedacht. De grootste dienst aan het Land zal hij bewijzen op den dag dat hij zelf zal vaarwel zeg gen aan de politiek. De politiek van het haantje van den toren dat naar allé winden draait kan zeei piotijtelijk zijn voor zich zelf maar kan bezwaarlijk dienst bewijzen aan het Land. De aanwezigheid van enkele niet ko- ningsgezinden in de rangen van C.V.P. heeft, geen invloed uitgeoefend op de beslissingen van Woensdag laatstleden. Als een vrouw een «sloef» van een man heeft moet ze, om haar huisgezin aan een te houden veel water in haar w ijn doen. Zij die dat doen kan is een wijze, voorzichtige vrouw; niet zij die haar huisgezin uiteenrammelt. Het politiekhuishouden C.V.P.-Socia- listen is er nodig voor het hoger belang van het Land. Zonder het socialisme voor te stellen als de sloef van een vent» mogen wij vaststellen dat het niet te gemoetkomend is. C.V.P. moet offers brengen. Die offers krijgen hun loon als het vertrouwen der kiezers C.V.Paan de macht brengt. En dat komt i ..I De Denderklok

Denderklok | 1947 | | pagina 1