Een kiadekea werd geboren. A, De Braauien-De Wont In Vrije Verkoop KOLENHANDEL Ei."?*kolen, vooi» vulkachels 140 fi*. Eierkolen, voor keuken 144 fr. de 100 kq. thuis gebracht. ten en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 21 December 1947 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON Postcheckrekening 1882.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove NINOVi Handelsregister Aalst 1 ZALIG KERSTFEEST Gods eniggeboren Zoon... een kind De Verlangde der volkeren, de Mes sias... een kind De prins van vrede, de stichter van Gods Rijk en de wereld, niet van de wereld... een kind, een arm. onmondig kind. op wat strooi en in een kribbe Waarom Ja. waarom - Inte ressante Kerstvraag en heilzaam het ant woord. gelet op het glanzende spoor dat het Christuskind, door de eeuwen heen. in het, gemoed der mensheid heeft ge trokken. Het kind. dat is het beginnende leven, al schoonheid en belofte. Is er iets liefe lijker en aantrekkelijker dan een kind O Die eerste ontroering om het kind! Hoe is die in schoonheid vertolkt gewor den Hoe hebben grote mensen getracht in het bewustzijn te dringen van het kinderlijke wezen, er her geheimzinnige van te ontdekken, de raadselen er van op te lossen en ze in meesterlijke kunst gewrochten te vertolken? Het kind leert grote mensen echt kinderlijk denken, voelen en handelen, dat wil zeggen echt waar. goed en schoon zijn. Het Christuskind is het betoverend model geworden van alle mensenkinde ren. God schiep de mens naar Ziin beeld en gelijkenis», dat zijn wij maar eerst ten volle gaan beseffen, wanneer het Woord is vlees geworden en het onder ons heeft gewoond Het oude Kerstprentje, het Christus kind en de kribbe, heeft, door de kracht van geloof en liefde, wonderen gewekt van iedere en grootse schoonheid, in liet ontvankelijk gemoed van alle kunste naars. zo schrijvers als denkers en schil ders en beeldhouwers en toondichters. Om van dit Christuskind, in zijn ont roerende en schamele liefelijkheid te kunnen verhalen hebben de vrome kun stenaars alles aangewend wat zij. met tedere ontroering, bij hun eigen kinde ren of bij die van anderen hebben op gemerkt. Zo zien wij, in de oude pren tjes van de Middeleeuwen, als in de ver rukking van een zoeten droom, ai de lieve gebaartjes vertolken van het jonge kindje hoe het bloemeke van het kin derhandje dwaalt over de moederborst, hoe het vlindermondje gretig aansluit, hoe de twelinglampen van de oogjes lichten, hoe de lachsterretjes op de don zige wangjes komen, hoe het kraait van pret of goddelijk slaapt. En dan zeggen die grote mensen erbij dat zij dit alles vertolken, omdat zij droef te moe zijn en bedrukt van harte en zij zich opbeu ren willen en vertroosten, aan dit ont roerend kinder visioen. GAUDIUM MAGNIUM Sprak de Engel niet van een grote vreugde, voor geheel het volkn». Ja. vreugde, dat is 'iet eerste gevoel dat het ondoorgronde lijk wonder van hot Christuskind in ons opwekt. Doch het kinderlijk wezen heeft voor ons nog een andere aantrekkelijkheid, namelijk die van kinderlijke onschuld en wanneer wij. met betrekking tot het Christuskind, bij die onschuld voegen, zijn ondenkbare vernedering en onvoor waardelijke gehoorzaamheid, dan wordt dat voor ons een teken en een bood schap van een andere wereld. Zegde de Engel niet En dit zij U ten teken gij zult een kindeken vinden, in doeken gewonden en in een kribbe gelegen Is het dan te verwonderen dat. bij alle gaar gebleven volkeren, het kind geldt als een religieus symbool, als een aan duiding in deze droeve wereld, dat er ergens een Hemel moet zijn en een Licht waarom het stralende kinderoog den weerschijn heeft bewaard, dewijl het nog van dichtbij de oneindigheid schijnt te bezien, waaruit het kwam Zijn wij immers niet allen naar het vlees, broertjes van het Kindeken dat ons is geboren, van den Zoon Gods, die ons is gegeven, die de heerschappij op Zijn schouders draagt en die ge noemd wordt de Engel van den Groten Raad. dat wil zeggen de Boodschapper van de goddelijke geheimen en van het eeuwig leven»? (Begin der Dagmis). Laat ons daar nog aan toevoegen dat Gods Zoo i, onder ons. als een kind is verschenen, omdat de Vader ons wil leren hoe lief Hem de kinderen zijn en omdat Hij. als voorwaarde tot toelating in Zijn eeuwig Rijk. door Zijn Zoon. van ons vragen zal dat wij als kinde ren zouden worden rein en ootmoedig, gehoorzaam, betrouwend en liefdevol. Kinderen, die van Vader totaal alhanke- Iijk zijn. die eten aan Zijn tafel en dra gen Zijn vorstelijk kleed, die luisteren naar Zijn stem en spieken zoals Hij. die steunen steeds op Zijn gezag, nooit op het hunne, betrouwend op Hem in alles, argeloos, oprecht, en Hem daarbij harts tochtelijk beminnend. Broeders, wanneer wij heden, vóór de krib van het Christuskind, dat alles eens grondig mochten inzien en bevroeden, dan zouden wij, zowel ais de Herders en later de Apostelen, mogen getuigen «dat wij Gods heerlijkheid hebben aan schouwd. heerlijkheid als van den Enig- geborene uit den Vader, vol van genade en waarheid». (Evangelie van de Dag mis). Dat LT zuiks moge gebeuren is onze innigste Kerstwens, ons vurig Kerstge bed voor U allen. WAT IK DENK OVER DE BOUWPOLITIEK Is het nodig een onderzoek te doen naar het tekort aan woningen. Opper vlakkig gezien zou men zeggen, neen maar bij nader onderzoek blijkt het wel nodig te zijn. als men vaststelt hoe wei nig er wordt gedaan om de wonings- nood op te lossen. Men spreekt van 400.000 woningen te kort in ons land. Zou dat waar zijn Vooraleer verder te lezen zet U in Uw zetel en overloopt in Uw verbeel ding Uw straat van huis tot huis. Hoeveel mensen worden bedreigt met uitzetting Hoeveel gezinnen kunnen niet tot nor malen bloei komen bij gebrek aan ruim te Hoeveel familieleden kwijnen, omdat ze met zieken zitten die ze geen ruimte kunnen geven Hoeveel wonen er in een slecht en bouwvallig huis Hoeveel zijn er in een noodwoning ge kropen Kom U hebt geen officiële sta tistiek nodig, om de woningsnood in al zijn gruwelijkheid te zien op eigen ge hucht. straat, dorp of stad. Hoe het komt 9 Heel eenvoudig. Sinds 1940 geen nieuwe huizen ge bouwd. Wol verbouwd, met zwarte -4 1. Hurolndntn - Tol. 172 markt materialen en zwart geld. Veranderingen, vermodernisering en verfraaiing, maar geen uitbreiding der woonruimte. De oorlog heeft ook huizen vernie tigd. Niet overal. De buizen werden niet onderhouden zooals vroeger. De lage huishuren zijn voor geldbe zitters geen aanmoediging om huurhui zen te bouwen. Urbanisme, bouwvergunning, bouw lening. plannen, steekt dat alles in een zak en er zal bureaucratie uitkomen. Allemaal nodige dingen als het rede lijk wordt gedaan. En redelijk blijft. Help U zelve zoo helpe U God. Betrouw niet te veel op anderen. Het ideaal dat wij nastreven ieder zijn nestje. U moet niet bang zijn. Sinds de socia listen zeil kapitalisten zijn geworden, is eigendom geen diefstal. En hoe meer eigendom ge hebt hoe minder communist ge zult zijn. De praktische formuul. Koopt U een huis en betaal het op 20 jaar. Uw maan delijkse afbetalingen, het bedrag zal niet hoger zijn dan een normale hushuur. voor een gelijkaardig huis Na 20 jaar kunt ge zeggen, dat is het mijn. Na 20 jaar huishuur aan Uw huisbaas hebt ge niets, en ge zult evenveel heb ben betaald. ledereen heeft het voordeel begrepen, maar hoe toepassen. Het voorstel van onzen collega DE TAEYE wil U helpen. Hij wil het gemakkelijker maken. Hi.i wil het rapper doen gaan. Wat was het oude stelsel Vroeger kon men 70 lenen om te bouwen of te kopen bij de maatschappij van goedkope woningen en andere. Dat betekende dat U nog 30 V moet bezitten, met daarbij de te betalen rech ten en misschien de grond. Volgens het nieuw voorste] zou de staat de 30 waarborgen en zoudt ge IOC kunnen lenen om te bouwen en 90 om te kopen. De premien die daarbij worden toege staan. berekend volgens gezinslasten zou den er toe bijdragen om de rechten te betalen. Het blijft waar dat wie wil bouwen nog een kapitaaltje zal nodig hebben Zonder iets, bouwt men niet. Dat dezen die het kunnen onmiddel lijk hun plannen bespreken met moe der de vrouw, op die wijze zullen hun huizen vrij komen voor iemand die niets bezit en niet kan bouwen. Dit voorstel, indien het wet wordt blijft van kracht gedurende 5 jaar. of tot 50.000 nieuwe goedkope woningen zijn gebouwd. Men moet er dus rap bij zijn Meer technische aanduidingen zsllen kunnen worden gegeven nadat de wet is gestemd en de koninklijke besluiten van uitvoering zijn verschenen. Dit voorstel is een eerste stap. Dat laat aan de staat en de gemeenten vrij. de woningnood zelf op te lossen, en het betekend een welgekomen aanmoedi ging voor de durvers. Om te besluiten, kunnen wij nog me- delen dat de katholieke arbeidersvrou wen en de katholieke werkliedenbonden van het algemeen christen werkersver bond zich aan den wagen hebben ge spannen om door de macht van hunne organisaties druk uit te oefenen op de bevoegde instanties. Een volkse propaganda zal hier het aangewezen middel zijn. Dat iedereen in de mate van het mo gelijke zijn steentje bijbrenge. EUGEEN MORIAU. Volksvertegenwoordiger. DE WEEK. De voornaamste gebeurtenis van de verleden week is wel het onverrichter- zake uiteengaan van de Conferentie dei- Vier, te Londen. Een knal heeft dit niet gegeven de wereldopinie was op de mislukking voor bereid Reeds waren de hh. Marshall. Bevin en Bidault het eens geweest om hun onmogelijke collega Molotov acht en veertig uren bedenktijd te laten, van de Vrijdag avond tot de Maandag. Toen het bleek dat de sovjetische gevolmach tigde in zijn obstructionnistisc-he hou vervolg op tweede blad. OP DEN UITKIJK De vier ministers van Buitenlandse zaken, de vier grotezijn naa>- huis. Zij hebben geen zaken kunnen cioen. Waar is de tijd dat wij bijna dagelijks de openbare bekentenis kregen van de vergissingen die begaan waren in 1919 en die de oprzaak waren dat =wij 20 jaar nadien terug in de miserie van den oorlog zaten. En nu zou het anders gaan. Primo Duitsland moest onvoorwaardelijk over geven en zou het vredestractaat niet meer kunnen saboteren. Secundo de kleine Landen hadden vorigen keer met hun overdreven en tegenstrijdige pretenties den boel in de war gestuurd nu zouden de groten den vrede maken on aan de wereld afleveren gelijk een costuum gemaakt gekocht Van democratisch standpunt ui. ge zien was het zelfbeschikkingsrecht en de gelijkberechtiging der volkeren heel schoon. De voogdij der grote vier is ze ker en vast een achteruitgang volgens de democratie op zijn Westers. Voigens de democratie op zijn Oosters is het vooruitgang. En zo komt het dat de vier grote democratiën niet accoord geraken. Er is geen vijand meer, hij is vernietigd en toch krijgen wij geen vrede en het leger blijft op oorlogsvoet... hioe moede wij ook allemaal zijn van op den «voet» te staan en te leven. Het gaat nu veel slechter dan in 1918 en de vergissingen zijn veel groter en het logisch gevolg zou zijn dat de vol gende oorlog geen twintig jaar zal wacjh ten: Gelukkig ook dat wij de periode der logika achter den rug hebben. Wat volgens de regels van de logika zou moeten gebeuren, gebeurt nooit meer en de oorlog die zou moeten uitbreken vol gens de logische wet van oorzaak en ge volgen komt er wellicht niet. De vergissingen van 1919 waren 'het werk van de linkse ideologie. Rederïij- ker wijze zouden wij nu meer rechte moeten rijden. Wij rijden uiterst links. De vergissingen van het heden zijn reus achtig, laat zeggen monsterachtig. De wereld zou zijn koers naar uiterst links moeten stopzetten de volksmassa die altijd het grote slachtoffer is. zou moeten het roer omwerpen. Komin- form. Confédération Générale du Tra vail. Eenheidssyndikaat, enz. sturen steeds meer uiterst links. Links voert ons bergaf regelrecht den dieperik in en toch ligt de toekomst «links» Vivant de slinken Redelijker wijze gesproken had onze linkse minister van onderwijs allang moeten bevelen dat de kinderen op school met de linkse hand moeten schrij ven. Indien het niet gebeurd is komt het weer hierbij dat de logica uit het mo derne leven verbannen is. Chariot was een mensengeslacht lang de grote komiek van het witte doek. De essentie van zijn komiek lag juist hierin dat nooit gebeurde wat redelijker wijze gebeuren moest. Als de toeschouwer overtuigd was dat hij in den put ging vallen viel hij er niet in en hij viel er in als juist niemand dacht dat hij er in vallen zou. De huidige leiders der wereldecono mie spelen komedie a la Chariot Ze verrassen ons alle dagen door hun on verwachte zetten. Jammer dat het leven geen komedie is maar een zeer ernstige zaak Chariot viel altijd, hoe onver wacht ook. altijd zonder letsel hij viel altijd op zijn poten. Als onze samenle ving onverwachts zal vallen zullen niet alleen gebroken potten te betalen zijn er zullen veel gebroken armen en benen zijn en veel gebroken halzen daarbij I In 1939 heeft Vadertje Staline de twe- de wereldoorlog mogelijk gemaakt door zijn accoord met Hitler. Van 1945 tot 1947 incluis heeft Vadertje Staline de vrede onmogelijk gemaakt. De walvis voelt zich bedreigd door de sprot en als hij de sprot inzwelgt is het omdat hij hem niet meer zou bedreigen. Maar toch- Leve Vadertje Stalise I De Donderklok

Denderklok | 1947 | | pagina 1