ING. ROBERT DRUWÉ De Geheimen van Rubens Atelier,, Op Zondag 3 April A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE $ria en twintigste -baring Pr iIs per nummer3 ^25 fjr, .ZAncteg 2D Meert 1949 52. Denderkaai, Tel. 172 Postcheckrekenim: 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LU YSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093. NINOVE - DAVIDSFONDS. DINSDAG 22 MAART 1949 te 8 uur 's avonds in «ONS HUIS» Dreefstraaf, 6 spreekt over 19 met illustratie van lichtbeelden TOEGANG 20 Fr. 10 Fr. voor Davidsfondsleden en familie. Veelbelovende en leerrijke avond. gebed- en boetedag voorgeschreven door Z.H. de Paus richt Davidsfonds-Ninove een in, in de zaal van «ONS HUIS», Dreefstraat E P. De Clippele van De Vlaamse Linie zal over de Kardi naal en de Hongaarse toestand komen spreken, en hoogst waar schijnlijk zal daar dien avond ook een Hongaarse priester beluis terd worden. 30 GEMEENTERAADSZITTING De publieke omheining is zeer goed gevuld wanneer de vergadering te 20 uur voor geo pend verklaard wc rdt. Do heer Fransman, door ziekte belet, liet zich verontschuldigen. De heer Cornelis is af wezig. niet-verontschuldigd. Lezing wordt gegeven van het verslag dor vorige zitt'ng dat werkelijk al te bondig is. Mr De Riemaecker - We zijn gewoon ob jectieve verslagen te horen uitbrengen over de raadszittingen. Het. verslag der vorige zit ting a werkelijk te beknopt. Ik stel met ver bazing \ast dat er geen woord voorkomt, noch zells geen zinspeling op de behandelde punten. di« onaangenaam waren voor zekere leden van de meerderheid. Zo b. v. over de k we-tie der werken uitgevoerd aan zogezegde niet-verhuurde gemeentelijke eigendommen. In Ik id uitdrukkelijk akte gevraagd ever de kwestie van de verhuring van vijf klassen in de school op de Oude Kaai aan de Rijks middelbare school. Ik vroeg namelijk dat het \erslag de verklaring zou weergeven van dhr ioion als zou do stad een briljante zaak gedaan hebben met het accoord van 15.000 fr. voor de verwarming en verlichting van die vijf klassen. Mr Violon - Ik heb dat niet gezegd. Mr De Riemaecker - Ik zou me zeer moe ten vergissen maar dat is hier toch gezegd door een lid van het schepencollege. Mr Violon - Ja. maar door mij niet Mr Van Tnmpont - Ik heb dat gezegd. Mr De Riemaecker - Ik excuseer mij bii Mr Violon Maar ik had toch akte gevraagd van die verklaring Mr Van Trimpont - Ja Hewel we zullen het verslag wijzigen in dien zin. Mr De Riemaecker - Voor wat de subsidie aan do aangenomen scholen betreft was er beslist die kwestie te verzenden naar de Com missie van Financiën Ge hebt dan ook uit drukkelijk beloofd. Mr de Burgemeester, dit punt op de dagorde te brengen van do eerst komende zitting van den Raad Mr Van Trimpont - Dat moet een misver- tand zijn jk verkeerde in de mening dat dit punt verzonden werd naar de eerstkomende zitting van de Commissie. Mr Van Vaerenbergh - Ik meen uit hut ver sing te moeten afleiden dat de Raad zou bo- h»t hebben een conducteur te voorzien bin nen het kader van het personeel voor den F.lectriciteitsdiens» De Raad besliste zo niet. Mr Van Trimpont - Kr werd wol beslist één conducteur aan te stellen die de leiding op zich zou nemen zo van de openbare werken als van de elecirieiteit. Op de laatste zitting werd er zoveel ge sproken en besproken dat het begrijpelijk ;s dat niet alles kan weergegeven worden in het verslag. BUITENGEWONE BEGROTING ONTVANGSTEN Art 1:> - Overschrijving gewone dienst 1.1(05.704.04 Zonder opmerkingen goedgekeurd met ll -temmen. Art 21A - Staatstoelage aankoop brandweermateriaal 8.700 Mr Van Trimpont - We waren zinnens 1000 meter slangdarmen to bostellen De Staats- toelage strekt echter maar over 800 meter. Het is dat bedrag dat voorkomt onder dezen post der begroting. Goedgekeurd met 11 stemmen UITGAVEN Art 1 Geraamd te kort op 1 -1 -4y 560.404.04 goedgekeurd niet 8 stemmen tegen 3. Art 2 - Aankoop grond stortplein 260.000.00 zonder opmerkingen goedgekeurd met 10 stemmen bij 1 onthouding «Mr Vanden Ber ghe). Art 7A - Onteigeningen 250.000,00 het gaat om onteigeningen uit te voeren aan Astndlaan. Fern. TavemestraatDoorn kwartier, enz. Goedgekeurd met 11 stemmen Art. 11 Herstellingswerken 150.000,00 zi.it ge zin e eei stad hui- Mr De Riemaecker - Wanneer i.ens daarmee te beginnen Mr Van Trimpont - Wij beschikken over geen techniek* r Wij waren zinnens die kwes tie voor te behouden. Mr De Yille zal wellicht raderen uitleg willen verstrekken. Mr De Vllle - Dezen post bek,eist een kre diet om we; ken uit te voeren aan de schik king der burelen en voor het lokaal der po litie. Ook voor werken buiten. Mr De Riemaecker - Is het uist dat het Vredegerecht eiders zal ondergebracht wor den Mr Van Trimpont - Daar weet ik niets van. Mr De Riemaecker - Er is sprake van het en van een administratief centrum in gebouw in de stad. Zou het Vre degerecht daar binnengebracht worden? Mr Van Trimpont - We kunnen on r.' g niet over uitspreken. Mr Dc- Riemaecker - Ziehier de bijzonde. opir.» rKinge.n die we over dezen post begeren te d c:i. De ingang van het -tadhuis moe. veranderd worden. Die ingangsdeur i nw ardig -..in net stadhuis van een stad met Juni) mwer.cr-. Ge iiebt trouwens een opgemaakt ten tijde van dhr Fransman ind dat het zonder uitstel zou mogen uit gevoerd worden Het publiek heeft zeer dik- wi,:- den indruk dat het stadhuis gesloten i?. gedurende de bureeluren. I1- begrijp verders niet waarom al de mu ien van het stadhuis volneklad zijn met plak brieven Indien gij werkelijk van oordeel zijt dat er hier moet uitgeplukt worden, doe het dan op eéno en dezelfde plaats en op een or dentelijke wijze. De pylone van de electriek aan de hoek van net stadhuis ontsiert gans het gebouw omdat uit v.vru zeer hecht en slordig afgewerkt werd. Tenslotte bei. ik de mening toegedaan dut bet r.iet hoort het stadhuis in een stempellc- de daar zrste ab- is plan Ik der kaal te omvormen. Het is niet gepast werk lieden te verplichten in liet center stad en het zicht van iedereen die formaliteit te moeten vervullen. Het gebouw is er ooit niet toe geschikt. Mr Van Tnmpont - Ik ben het roerend eens nu t al de opmerkingen die gij komt te doen. Het stempelen moet in een officieel ge bouw gebeuren. We hebben er geen die daar toe geschikt zijn. Voor het ingangsportaal zullen we zorgen. Aan de electrieiteitspyloon weid reeds ge welkt. Doch daar staan we voer moeilijk heden. Ik vraag me af hoe gij die zoudt op lossen Mr De Weghe - Er zijn drie oplossingen mogelijk. Mr Van Trimpont We kunnen daar straks over spreken Mr Dc Riemaecker - Ik veronderstel dat de commissie kennis en inzage zullen krijgen van uwe plannen, indien gij zinnens zijt grote werken aan het stadhuis aan te vangen Mr Van Trmpont - Zeker, Goedgekeurd met 11 stemmen Art 14 -Straatwerken Fernand Tavernestraat 475.000.00 Mr Dc Riemaecker - Mogen we vernemen op vv.it die raming steunt Mr Dc Vllle - Er was voorzien die straat m beton aan te leggen. Verders een voetpad aan te leggen, nieuwe borduren en werken aan de rioleering. Mr Van Tnmpont - Spijtig genoeg zal er geen sprake kunnen zijn van beton. De Com missie van Openbare Werken zal in elk geval ten gepasten tijde kennis krijgen van onze ontwerpen. Mr De Riemaecker - Zal dit werk geschie den bij prioriteit voor 1949 Mr Van Trimpont - Het was reeds voorzien v ooi 1948. V e staan nog voor zekere betwis tingen. Maar dit jaar zullen we dat zeker verwezenlijken. Goedgekeurd met 11 stemmen. .Art. 14A - Opmaken plans en projecten. 50.006,00 Art. I4B - Opruimen en in orde stel len park langs den Dender 100.000,00 Mr Vanden Berghe - Waarom moeten die 50.000 fr. dienen. Mr Van Trimpont - Volgens de memorie van toelichting studie van een nieuw kerk hof, aan te leggen park langs den Dender, enz. Mr Van Vaerenbergh - Is in die som van 100.000 fr. de toelage begrepen van de hogere besturen Mr Van Trimpont - Neen. Wij geven 100.000 fr. De Staat voegt ei 50 bij en de Provincie 10 fr. Mr Van Vaerenbergh - Dan is dit omdat dit werken betreft ter bestrijding van de werkloosheid Mr Van Trimpont - Zeker. De memorie van toelichting zegt het Opruimen en in orde brengen van park in aangekochte eigendom Uninon Aliumettière. Werk uit te voeren met werklozen en subsidiering van het Steun fonds Mr De Riemaecker Ik ben hoegenaamd niet accoord met de subsidies die gij voor ziet voor het aanleggen van een park. Ik heb daar drie welbepaalde redenen toe. De eerste gij zijt nog geen eigenaar van die gronden van de Union Aliumettière. De tweede dit druist in tegen de overeen komst tussen de verschillende partijen van den Raad bij de besprekingen over den grond van den Union Aliumettière. We hebben er dan op gewezen dat die gronden van aard waren om het uitzicht en de economie van dc stad volledig te veranderen indien ze wel aangewend werden. We hebben gevraagd dat niemand beloften zou afleggen, noch zich zou verbinden tegenover om het even wie. De be doeling was de handen volledig vrij te heb ben en niet te staan voor voldongen feiten, die de benuttiging dier gronden zou belem meren. De derde het is een iuxe-uitgave. Ik wil hoegenaamd niet zeggen dat er geen park mag noch moet aangelegd worden. Maar het ogenblik thans slecht gekozen. Ge kunt •verken doen die veel nuttiger zijn. Zo b. v. op liet Doornkwartier. Daar bestaan welbe paalde plannen voor het aanleggen van stra ten. Due het trace trekken van die straten en de grondwerken uitvoeren. Ge zult een gans kwartier in orde brengen en tal van bouwmogelijkheden scheppen. Dat zal veel nuttiger zijn in den tegenwoordigen tijd dan hei aanieggen van een park op een uitkant dei -tad En het doel van het bestrijden der werkloosheid zal op dezelfde wiize bereikt zijn. Mr Van Trimpont Morgen worden we eigenaars van die gronden want morgen wordt de akte ondertekend. Er ;s geen accoord tussen de partijen afge sloten geweest. Het park van den Union betekent entwat voor on. Ge weet zeker niet dat daar bomen staan van onschatbare waarde We willen die redden. We wihen ook een park hebben dat wij tei beschikking kunnen stellen van onze jeugd. Mr De Riemaecker - Ha, we zijn er. Mr Van Trimpont - Wel ja, Ik zegde van onze jeugd, omdat we dat terrein ter be schikking willen stellen van alle jeugdver- eenigingen ook van de uwe. Van de Katho lieke Scout-- zoo goed als van de Vrije Scouts als van de Rode Valken, enz Mr De R.emaecker - Ik vind uw redenee ring zeer flauw. Mr Van Trimpont - Natuurlijk. Mr De Riemaecker - Maar natuurlijk. Ob jectief samengevat geeft gij drie redenen op om aan dat park te werken li liet betee- kent entwat 2er staan boomen van zekere wamde die moeten gered worden 3)do jeugd gr. .epermgen Het nazicht van die redenen wijst uit dat gij alleen het laatste voor oog en hebt. Het park bette .ent entwat Maar daar is niets meer. Gij vertrekt van niets. Mr Van Trimpont - Het is een juweeltje. Mr Vanden Berghe - Het was een juweeltje Mr De Riemaecker - Van de boomen ge- sproken. AIie> is daar weg, buiten enkele boomen die te groot waren om af te zagen en enkele onbenullige stammen die de moeite niet waard waren om mee te non Mr Van Trimpont - Gij overdr. ïjt gij daar ooit geweest Mr üe Riemaecker - Onder andere met U en met bijn; al de andere leden van den Raad ben ik daar geweest. Mr Van Trimpont - Dan hobt'gij slecht ge- koken. Mr Dc Riemaecker - Willen we de waarde van de resterende bomen doen schatten Ge zult verwonderd zijn over den uitslag. Mr Van Trimpont - Ge hebt u waarschijn lijk juist vergist omdat het daar een soort van wildernis is. Mr De Riemaeoker - Een oerwoud mis schien Mr Van Trimpont Ais ge wilt Mr De Riemaecker - In de twee zinnen van liet woord gelach) Mr Van Trimpont - liet gaat hier zooveel niet om het aanleggen van een nieuw park, dan wel om opruimingswerken. Mr üe Riemaecker - Dan dient de uitgave OP DEN UITKIJK Er wordt beweerd dat er in Ninove veel communisten zijn. 't Is bijna met te geloven en tocher oesuian zoveel wondere duigen. Lr zijii een rnasau christen mensen die min of meer de theorie van hun godsdienst Ken nen maar die leven precies oi zij er niets van weten. En er zijn een massa mensen die van de communistische theorien niets aiwe- ten maar die spreken en handelen precies of zij er het tijne van weten. Zou er m onze goede stede één man zijn die de theorie van het Marxisme grondig heefu bestudeerd t tn toch lopen er nonder den roua die zweren bij MarxEn Nmove staat niet aiieen. H&ei de wereid is zo. Eu Raus en bisschoppen moeten steeds op nieuw vermanen dat de kloot tussen cnxisten- dom en communisme niet te overoruggen is. Er zijn mensen die zien Diind kijken op een of ander prent. De eerste Kerk, te jerusaiem, na de liemeivaart van Christus, was commu nistisch ingerient. De Kloosters van Eaters, Broeders en Nonnen zijn de tijden door en op neden nog cuinmunistiscn ingerient en de Russische koicnhozen mogen gerust bij hen te leren komen. Maar wat ze niet zien is dat het christen communisme gegrondvest is op het dogma van net bestaan van God en op de zedenleer der naastennetde terwijl het communisme gegrondvest is op het dogma dat er geen God bestaat, dat de mens geen ziel heelt, mets aan een lijf, gelijk de ander beesten en dat naastenliefde weekneid en zwakheid is. Ik heb van leven een communistische ca- ricatuur gezien een lange, lange ladder die van op de grond tot in de women rentteeen arbeider met hamer en sikkel was naar boven geklauterd om God uit zijn hemel te haien en God de Vader met zijn grijze baard stak. versenrikt zijn armen omhoog en deed a ka meraad - Het spreekt van zelf voor wie nadenkt, dat die ladder daarboven geen steun heeft en onvermijdelijk met haar neid van een werk man moet naar beneden donderen. Maar zo ver dennen ze niet na. eei mensen die m God geloven en in het bestaan van ae zielaie zouden gioeiende kwaad zijn moest ge hun zeggen aat ze oees- ten zijn laten zien zonder nadenken aan de kar van de duivel spannen en vechten mee tegen God. Het spreekt van zelf dat ze God uit zijn he mel niet Kunnen iiaien maar ze kunnen Hem wel wegwerken uit het hart van veie mensen. Die theorie ïeest ge nier in hun bladen, hoort ge niet m hun meetings, ze heb oen het decor a.ieen over stoftenjke voorde,en. Arme drommels laten zien vangen en lopen iijk een muis in c.e val, om wiile van een stukje kaas of spek. Ge zoudt nog zeggen 't is menselijk, in dien die kaas of dat spek nu juist bij hen aiieen te vu.den was. Maar juist bij hen is dat spek geen spek vuur den bek der kleinen. De kleinen mogen het ne keer bekijken en c.an verdwijnt net in den bu der groten... met de ooioite dat liet de volgende maai voor nen is... morgen scheert men gratis 't Is triestig om bekijken voor iemand die het goed meent met de mens heid. maar er is niets aan te doen uitrugge- laars en charlatans gaan altijd met de vette brokjes lopen - en voor een mens volleerd is moet hij sterven zeker tot mets. vermits gij niet eens zeker zijt dat uw park daar zai blijven. Mr Van Tnmpont - We wilien toch een piaatsjen aanleggen waar onze mense* kun nen genieten. Mr Ue R.emaecker - Tegen een park zelf zijn wij niet gekant maar wel tegen net feit dat gij ons voor voldongen feiten zuit stenen wanneer hot er zai op aankomen de gronden van den Union degelijk te gebruiken. Een terrein aaineggen voor de jeugd, uwe jeugd, dat al zeker wel de werkelijke be doeling zijn Mr Van Trimpont - De Katholieke Scouts hebben net mij gevraagd. Mr De Riemaecxer - Het verwonderd mij dat wij daar niets van afweten. Mr Van Trimpont - Ik ontving zelfs een brief. Mr De Riemaecker - Van wie Mr Van Trimpont - Van E. H De Clercq. Ik houd hem ter uwer beschikking Mr De Riemaecker - Uwe ontkenning over liet afsluiten van een accoord tussen de par tijen verwondert mij. Mr Van Trimpont - Een accoord Mr De Riemaecker - Eene belofte, als ge w-ili. Een woord is toch een woord Mr Violon - Daar is zeker over gesproken geweest tussen dj partijen. Burgemeester, bestaat or een plan voor de gronden van den Union Mr Van Trimpont - Neen. Nog niet. Mr Violon - Ik vind dan dat we zouden moeten wachten totdat wij een plan hebben. Mr Vanden Berghe - Zeer juist. Mr Violon - W'e zullen onze belofte houden. Mr Van Trimpont - We zullen eerst onzen urbanist moeten aanspreken. vervolg op tweede blad. KOLEMIAN I KIj ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR De Dender klok .1 i i ndsze n I va vond

Denderklok | 1949 | | pagina 1