F. C. Ninove - Volharden Aalst A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE 52, Denderkaai, Tel. 172 Drie en twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,25 Fr. 10 Apr tpH? GOEDE VRIJDAG DE WEEK K< )I,K^ IIA> I>KI^ CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN. Koepooilstraat, 10, Ninove Goede Vrijdag is de dag van boetvaardigheid en van dankbaarheid om de buitenge wone grote gunst van de Verlossing. Meer en meer vergeten de mensen die grote weldaad en vervallen ze dan ook in onverschilligheid. Wij willen geen ondankbaren zijn en daarom is en blijft voor ons Goede Vrijdag, de grote, de echt goede» Vrijdag, de dag van boete en dankbaarheid. Daarom zullen wij dit jaar die gevoelens lucht geven en op Goede Vrijdag zullen wij 's morgens het Kruis gaan vereren, naar de kerk, en de dienst bijwonen. Over dag zal op 11 plaatsen in de stad een groot Kruisbeeld uitgesteld worden 1op de Weggevoerden straat2) in de Nederwijk li) in de Kapel van de Koepoort 's Namiddags, om 3 uur, in de kerk, herdenking van het stervensuur van Onze Goddelijke Verlosser, 's Avonds, om 7.30 uur. Kruisweg, daarna Boeteprocessie naar de drie uitgestelde Kruisen waar dan ook een Kruishulde zal plaats hebben. Wij durven verhopen dat de mensen, die zich nog als kristen beschouwen, aan die Boetetocht en Kruishulde zullen deel nemen Wij vragen ook dat op Goede Vrijdag, in heel de stad, het Kruisbeeld aan de vensters zou uitgesteld en versierd worden en 's a- vonds verlicht. Langs de weg waar de Boeteprocessie voorbijgaat, namelijk Statiestraat Weggevoerdenstraat - Dreef en Pamelstraat - Nederwijk - Koepoortstraat - Edmond De Deynstraat, dat in die straten, gedurende de doortocht van de processie, de lichten zou den gedempt worden maar dat er licht zou branden rond het uitgesteld Kruisbeeld. Goede Vrijdag wordt dit jaar, voor de bevolking van Ninove. de dag van dankbaar heid voor het heil van de Kerk en de wereld K.B.V.B. - F.C. Ninove Zondag 10 April 1949 op het terrein Doorn GROTE KAMPIOENSCHAPSMATCH Verleden Zondag deden onze |ongens - tegen alle verwach ting in - de leiders in he* zand bijten Zullen zij er in gelukken ook de nieuwe leiders te verslaan SUPPORTERS, op post ONZE GOEDE WEEK Op Aswoensdag gingen wij naar vroom christelijk gebruik ter kerke om het Askruis- je te krijgen, teken en inzet van de grote jaarlijkse Boetetijd. Vijf weken lang maken wij die grote re traite van de Kerk, van heel Gods volk, mee ter voorbereiding van het Hoogfeest van Pa sen. Wij bidden meer en beter, we gaan 'n keer naar de H. Mis, misschien beluisteren wij een Vastcnpreek, als was het maar aan de Zondagse radio, en zeker hebben wij al ten pijpje of sigaret minder geproefd, omdat het Vasten is en wij niet ondankbaar willen rijn tegenover O.L. Heer-! Nu staan wij voor de schoonste week van het jaar, de GOEDE WEEK Is die naam niet raak gevonden Het i.- immers door Zijn Lijden en Dood dat Jezus weer alles GOED gemaakt heeft tussen God en de mensen Het begint op PALMaONDAG. Wij doer, zoals bet volk van Jerusalem, dat de Zalig maker plechtig inhaalde met palmgcwuif en koninklijk Hosannageroep. Daarom wijdt de Kerk palmen voor de processie. En die ge wijde palmen zullen achteraf dienen om ons huis te besehermen, ons land en onze hof te zegenen. Dat is geen bijgeloof Door het ge bed van de Kerk hebben gewijde dingen kracht voor ziel en lichaam! Iedereen weet dut het op deze dag een a lang evangelie i-, dat wil zeggen dat heel het lijdensverhaal gelezen wordt. Het is- de moeite waard die dag eens naar de Plechtige Hoogmis te gaan en de Passie te horen zingen door drie priesters, waarvan een het eigen lijke verhaal zingt, oen ander op zeer ernstige toon de woorden van Jezu.-> weergeeft, ter wijl oen derde het volk, de schriftgeleerden en de andore personen verbeeldt. Zo stelt de H. Kerk ons pakkend voor ogen heel het pro gramma van het gewichtig gebeuren dat nu punt voor punt zal worden ontwikkeld tij dens de volgende dagen. Op WITTE DONDERDAG is er witte vreug de aan het altaar. Jezus stelt het 11 Sacra ment des Altaars, de H Eucharistie, in en meteen het H Priesterschap Het past dat wij O L Heer bedanken voor die twee onschat bare gaven van Zijn Liefde Zijn het niet de allergrootste weldaden, waardoor Hij Zijn Tegenwoordigheid op aarde en Zijn Werk voortzet onder alle mensen tot het einde der tijden Men kan geen schonere dag uitkiezen voor de Paascommunie. Ln toch vooral in het Avondofficie komt het tot uiting hangt er een droeve stem ming in de kerk. Heeft Judas die avond zijn Meester niet verraden door een valse, be drieglijke kus'' In die zin begrijpen wij wel waarom de klokken weggaan waarom het orgel zwijgt op Witte Donderdag In de Kathedraal worden door de Bisschop de H. Oliën gewijd Hij, vader Bisschop, is toch de grote herder, de echte pastoor van heel het bisdom. Met de H Olie door de Bis schop gewijd, zalft de priester het kind bij het H Doopsel, worden wij gevormd, worden wij gesterkt in het II Oliesel Het is een schoon gebruik dat de mensen in de stad de hofkensbezoeken in de verschillende kerken. Maar eigenlijk gaat het nog veel vromer op de buiten toe. waar iedere boerenfamilie haar uur aanbidding gaat hou den in de parochiekerk. GOEDE VRIJDAG breekt aan, Zwarte Vrijdagzouden wij moeten zeggen in te genstelling van Witte Donderdag Maar toch verdient hij zijn naam Goede Vrijdag dag van de verzoening tussen hemel en aarde. Er wordt geen H Mis opgedragen. De Kerk wil al onze aandacht trekken op het offer van Calvarië. Na het lange lijdensverhaal ho ren wij wellicht de schoonste gebeden van heel het jaar voor de Paus, voor de noodlij denden, voor de ketters, voor de gevangenen, voor. do ongelovige Joden, kinderen van hen, die Jezus aan het schandhout sloegen Geen wonder dat de Kerk dan met de roe- rendste gezangen het kruis vereert 011 ter aanbidding voorstelt het schandhout is voor ons ailen geworden een teken van bevrijding en glorie Om die ontroerende plechtigheid te ein digen nuttigt de priester de H. Hostie, die op di vorige dag ter aanbidding werd uitgesteld. In het kerkgebouw hangt de rouw om de dood van Jezus, de stilte van het graf! Geen Godslamp brandt er. de altaren zijn ontbloot. Bij voorkeur op het uur van Jezus' Dood komen de gelovigen de kruisweg bidden en het kruis vereren alle K A.-groeperingen waaronder vooral de K.A.J. en de B.J.B heb ben sinds jaren het ordewoord gelanceerd Stilte op het werk en kort herdenkingsge bed om 3 uur op Goede Vrijdag Hoe schoon en treffend zou het zijn als dat over heel de wereld, bij alle volkeren, raspen en sociale standen zou gebeuren Wat wij nu vieren in de morgen van ZA TERDAG. gebeurde eertijds pas in de nacht van Zaterdag op Zondag. Dat moeten wr steeds voor ogen hebben om alles goed te be- grij pen. Êr wordt nieuw vuur geslagen en gewijd aan de deur van de kerk Processiegewijs brengt men hc nieuw licht naar het koor echte jubelklanken wordt de schone Pans Zij verbeeldt Mei kaars gewijd en aangestoken, het licht dat Christus Zeil is Na de lange profetieën wordt de Doopvont gewijd en als er een kind is in de parochie dat moet worden gedoopt, dan is het de wens var. de H. Kerk dat dit Doopsel nu zou ge beuren. Wij weten ook waaromVroeger werd in de heilige nacht van Pasen het doop- sel toegediend aan de geloofsleerlingen. die zich gedurende de lange Vastentijd zorgvul dig hadden voorbereid. Dit is dus de dag om terug te denken aan onze H. Doopseldag. de voornaamste dag van heel ons leven om onze doopbeloften te hernieuwen zoals wij dat de den bij onze Plechtige H Communie. Nu mag de Paasvreugde uitbreken De klokken komen terug en zingen uit hun bron zen monden het Alleluia van Het Atlantisch Pact werd, Maandag laatst te Washington plechtig getekend. Dit is wellicht de aanzienlijkste wereldge beurtenis sinds de capitulatie van Duitsland. De toestand is thans Helemaal duidelijk moest Rusland de onvoorzichtigheid begaan één van de landen die tot het Pact zijn toege treden aan te randen, het zou met de Verenig de Staten, het Britse Rijk en de landen van West-Europa af te rekenen krijgen. Op zichzelf is het natuurlijk geen verblij dend nieuws dat zo kort na de tweede we reldoorlog een nieuw defensief bondgenoot schap moet opgericht worden het is al te veel dat de eventualiteit van een aanranding en van een nieuwe mensenslachting moet on der ogen genomen worden. Doch struisvogel politiek zou zeker niet bijdragen om het on heil af te wenden. En zoals de zaken staan is het wellicht best dat met open kaart gespeeld wordtaldus zullen ten minste verkeerde berekeningen vermeden worden. Generaal Bradley heeft verklaard dat, in geval van aanranding, West-Europa zou ver dedigd worden. Wat wil zeggen dat Amerika ons met zijn legers, zijn luchtmacht en zijn vloot zou ter hulp komen, net zoals in 1914- 1918 en in 1940-1945. Het gezond verstand zegt ook dat, opdat de Amerikaanse huip zou kunnen op tijd ko men, de West-Europese landen zelf een ef fectieve strijdmacht moeten kunnen inzetten. Wat insluit dat. gedurende de eerstkomende iaren, een militaire krachtinspanning, zal onvermijdelijk worden en heel wat geld voor de landsverdediging zal moeten uitgegeven worden. Men kan nogmaals betreuren dat zoiets nog nodig is in het jaar Onzes Heren 1949 doch tenzij wij een onverhoopte ontspanning van de internationale toestand mochten be leven, gaat het die weg uit. Nieuwe legers moeten uitgerust worden, vooraleer ine* de oude puinen opgeruimd is. Droef is dat, wij hadden het zeker allemaal anders gedroomd en gehoopt. Maar wij kun nen ons niet bogochelenwij moeten tot weerbaarheid bereid zijn, willen wij in de gehainaste onze man s wereld taan. waarin wij, eilaas, leven, van een be- ditmaal staan rebellen, met Much en wij verleden week trekkelijke windstilte gewagen, de zaken anders. In Griekenland hebben de ,-teun die zii uit Albanië kregen, een tamelijk krachtige aanval tegen het Grammosgebergte ingezet Zij weiden tot staan gebracht, vol gens het c-ffieieel communiqué, doch de ver bittering is groot in Griekenland en het is niet overdreven van een Grieks-Albanese spanning te gewagen. De Balkanse heksenke tel gaat weer eens aan het garen. Ook m Bulgarije, waar een grootscheepse uivei mg aan de gang is een aantal commu nistische leiders werden ingerekend. Broeide er ginds een wederspannigheid met nationale inslag Het wordt beweerd. Tito zou navolging gekregen hebben. Het is na- tuurliik moeilijk om klaar te zien in de warboel, doch het zou niet moeten verwon deren indien wij het voorspel beleefden van een drama in die wereldhoek Heren Verrij zenis Duivel en dood. hel en zonde werden overwonnen door de goddelijke Held. En wij allen krijgen deel aan Zijn Triomf. Door ons 11 Doopsel stierven wij aan de zonde en verrezen tot «en nieuw leven, een godde lijk leven. De Mis voor Paaszaterdag is al de Mis van de Verrijzenis in afwachting dat Paasdag zelt aanbreekt. Wij begrijpen vanzelf de bedoeling van de Kerk Ieder jaar. als het weer Pasen wordt, als de Lente in het land komt. moet het ook VERRIJZENIS en NIEUW LEVEN worden in de christenziel. 'v genade van hun Doop sel verloren. n het ware Leven weervinden door een oprechte Paasbiecht en een goede Paascommunie de anderen zullen door het vieren van de Paasliturgie opstijgen tot een schoner, volmaakter en konsekwenter christenleven Wat is er treffender om zien dan de rijen biechtelingen die aanschuiven 's avonds laat, vaak vermoeid en afgewerkt na een zware en veel eisende dagtaak Terwijl het kerk gebouw met pracht van bloemen en tapijten getooid wordt, terwijl moeder thuis de paas- boste kleren te voorschijn haalt en zuster de fijnste paasgerechten klaar maakt, brengen wij orde en netheid in eigen ziel dank zij de barmhartige Liefde van de Verlosser, die Zijn Kruisdood toepast op onze zielen. Laat het nu Lente zijn met zon en bloemen, met vogelenzang en ontwakende natuur Als de Paasklokken over het land galmen, is het ook lente en nieuw leven in de harten van de christenen. Alleluia! God is groot, Overwin naar van de dood Wie zou er niet graag meeleven, met zijn Moeder de 11. Kerk. dat grote Paasmysterie, die Heilige Week, die Goede Week? Vroeger werd er nic gewerkt de drie laatste dagen vóór Pasen, dat was vooral waar in onze mid deleeuwen. toen wij, Vlamingen, als christe nen en als mensen nog de toon aangaven in de beschaafde wereld. Zo iets kan nu niet meer. zeker niet in de stad, zelfs niet op onze buiten. Maar wat wij. christen mensen, wel kunnen dat is zo goed als 't gaat de kerkelijke diensten bijwonen en vooral de ZIN en de GEEST van de feesten meedragen in ons deen en laten gedurende die heilige dagen In China laait de strijd ook weer op. De communisten en de nationalisten waren sa mengekomen om vredesvoorwaarden te be spreken. wat toelaat te veronderstellen dat een basis voor onderhandelingen gevonden was. Toen stelden de communisten onver hoeds een ultimatum onvoorwaardelijke ca pitulatie vanwege de nationalisten de Jang-tse linie aanvallen en overschrijden Het schijnt dat de onderhandelingen afge sprongen zijn en dat een voortzetten van de vijandelijkheden nakend is Het zal natuurlijk veilig zijn de verdere berichten af te wachten in het Oosten moet men steeds rekening houden met mogelijke coups de theatreHet is moeilijk klaar te zien in het gekonkel en in de kronkelingen van de Aziatische sluikdiplomatie. Doch ook m Azië staat de einder weer dreigend overtrokken. Handelsregister Aalst 109X OP DEN UITKIJK Het Atlantisch Pact is getekend. Europa vormt bloc om het gevaar van een nieuwe overrompeling af te weren. Spanje is er nog niet bij. Het is er nog niet bij omdat het niet uitgenodigd werd. Spanje is het zwarie schaap De rode mannetjes die de plak zwaaien en de westerse democratién hebben Franco nog altijd niet vergeven dat hij een einde gesteld heeft aan hun lustige moord, brand en roof- partijtjes. 't Is toch zo plezierig en vernuftig daarbij uw sadisme de teugels te vieren en ondertussen uw slachtoffers te bespreken en er op te wijzen dat het niet christelijk is L te verweren en uw beulen onschadelijk te maken. Maar dat komt wel in orde Als de grote bazen bedenken dat Spanje wellicht hc veilige toevluchtsoord worJt in geval van oorlog, zullen zij er wel voor zorgen dat zij des gevallend ontvangen worden met al Alhier schijnt de regeringscrisis moeilijk te vermijdenEerste Minister Spaak, die thans uit de Verenigde Sfaten terug is. zal de stier moeten bij de horens vatten. De ge dachte vindt meer en meer ingang dat de al gemene verkiezingen op 12 Juni zouden kun nen doorgaan. Afwachten is de boodschap, doch practisch is de kiesstrijd ingezet. In die gedachtenorde moet het betreurd worden dat de besprekingen tussen senator de Dorlodot en de C.V.P. afgesprongen zijn. Zodat thans bijna zeker met een rechtse scheurlijst in het Walenland - en misschien ook in het Brusselse en daarbuiten - moet afgerekend worden. De Libre Belgique wist Donderdag laatst mede te delen dat katholieke conservateurs van de nuance Dorlodot in samenwerking met liberale conservateurs het zouden over- er - de eer en al het comfort dat aan hun ïang verschuldigd is. Tot hiertoe hebben ze daar niet aan gedaent Generaal Bradiey hoofd van de generale staf van het Amerikaans leger heeft ter ge legenheid van de ondertekening van het pact verklaard dat Europa afdoende moet verde digd worden op zijn grenzen en niet bloot gegeven aan de invasie om daarna bevrijd te worden. Dank u generaal Geen enkel van onze grote mannen heett tot hiertoe hart ge noeg in zijn lijf gehad om aan de Angel-Sak sische wereld te laten weten dat wij onzen buik vol hebben van bevrijd te worden en dat zii het geen derde maar moeten doen Generaal Bradley heeft het vanzelf gevoeld en gezien, 't Is een schrander man. Zijn woord geeft ons de vaste overtuiging dat onze staats lieden niet meer zullen moeten uitwijken naar Le Havre of naar Londen cm daar nun be sluitwetten te gaan uitvaardigen die het land meer en voor langer over hoop zetten dan de oorlog zelf. Wij hebben onze bekomste van de bevrijdingen en nog meer van de besluit wetten. En a propos van besluitwetten, wanneer geraakt ons leger weer eens op vredesvoet Wij beginnen kramp te krijgen van zolang op dien oorlogsvoet te staan. Het ondertekenen van het Atlantisch Pact is beklemtoond geweest door een grootscheeps vredesoffensief an wege de dictatuur van het proletariaat. Iedere maai ik per train naar Brussel rijd vallen mijn ogen te Dilbeek op een slagwoord waarmede de socialistische jonge wachten kiespropaganda maakten in de laa'.ste verkie zingsperiode van voor de oorlog. A bas la guerrehet was de gezegende tijd van de R.U.P. rassemblement Universel tpour la) Paix de fameuze passionaria kwam te dier gelegenheid naar Brussel vuisten maken en twee Spaanse priesters stonden mee op het verhoog vuisten te maken.. Dan gelijk nu waren er sukkelaars die zich lieten beet nemen en de agressie in de hand werkten door de verdediging te ontmannen. Een ezel schopt maar eenmaal tegen denzeifden steen Wat zijn dan die mensen die het nu ten min ste voor de tweede maal doen Ezels zijn ze niet. En ander veronderstelling maken zelfs met een vraagteken achter durf ik niet. Pierre Fontaine van Le Phare zit er voor op het bankske en kameraad Lailemand vraagt zo maar honderd duizend frank om zijn geschonden eer weer te vergulden INLICHTINGSBUREEL K.W.B. NINOVE Zoals reeds gemeld zetelde het Inliehtings- bureel van de Kristene Werkliedenbond in Ons Huis op Zondag 3-4-49. Reeds hebben onze Arbeiders de weg naar dit bareel ge vonden. Hierna volgen de gevallen die werden voorgelegd 2 gevallen voor deblokkage. 3 gevallen voor aanvragen van premies aan de Compensatiekas. 2 pcnsioengevallen. 2 gewone vragen om inlichtingen Deze eerste uitslag belooft voor de toe- konrst van het Bureel. Het zal het vertrouwen die de Arbeiders in hem stelt, niet beschamen. Ter herinnering De Zitdag heeft p.u«is elke Zondag voormiddag van 10 tot 12 uur. Het Bestuur Het Secretariaat van de C.V.P. is open alle Zondagen van 10 tot 12 uur in ONS HUIS Dreef- straat, Ninove. wegen om in verschillende arrondissementen grondwettelijke lijsten voor te dragen. Wanneer deze regelen verschijnen zal daar wellicht al meer over geweten zijn. Welke de kansen zouden zijn van een dergelijke constellatie is moeilijk af te wegen doch dat een nieuwe partij zou in 't gelid treden lijkt thans waarschijnlijk, zoniet zeker. ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR De Denderklok

Denderklok | 1949 | | pagina 1