I Het Woelige China Wij en onze Kiesplicht A. DE BRAUWER-DE MONT ninove Prijs pax rgummex ]^25'Fx. 52, Denderkaai, Tel. 172 Drfe 'en twintigste; 'Jaargang Zpndag 2,4 ApriJ 19H9 Po.stoheckrekeninfc 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraut, lü, Ninove Handelsregister Aalst 1091 DAVIDSFONDS - Ninove DINSDAG 3 MEI in de zaal ONS HUIS te 8 u. komt Pater BOUTSEN, gewezen missionnaris in China, zijn tweede voordracht geven over Wie de eerste voordracht bijgewoond heeft, zal zeker ook deze niet willen missen Toegangsprijs 15 Fr. Davidsfondsleden en familie 10 Fr. p- De volwassenen, iedei man en vrouw die 21 iaar is. /al weldra worden opgeroepen om deel ie nemen aan Wetgevende Verkiezingen. Dus stelt zich de kwestie nopens de zedelijke houding die de stemgerechtigden moeten aan nemen. Moet i': stemmen Hoe moet ik -tem men Niet liet gevoel, wel het verstand moet op deze vragen het jui-te antwoord geven. De mens moet immers redelijk zijn. dus met ver standelijk overleg handelen. 1) EEN BELANGRIJKE ZAAK. Naar gelang het belang van een daad is het nodig met meer nadruk te wijzen op de zede lijke verplichtingen. Welnu, de uitslag van de Wetgevende Verkiezingen is van een ver strekkende betekenis, du.-, is voor ieder mens het. uitbrengen van zijn stem een belangrijke daad Hel belang an de samenstelling der Wet gevende Kamers blijkt, uit de problemen die rioor deze instelling moeten bei list worden Wanneer men de Annaler van een Parlements zittijd naslaat, staat men verbaasd over de verstrekkende invloed die er van uitgaat. De Staat grijpt diep it en slaat zijn stempel op het leven van «"ie mensen. Vele handelingen van de burger- ondergaan de invloed van de wetgeving. Kijk een- even in uw eigen familieleven. Uw woongelegenheid uw geneeskundige ver zorging uw sociale veiligheid uw verzeke ring tegen werkonbekwaamheid de jeugd organisatie de kinderverzorging de school de kulturele instellingen; leger; radio; film; pers enz enz. Overal ontmoet ge. direct of indirect, de wetgever. Ieder katholiek dient te weten, dat hii er voor moet zorgen dat mensen die rekening houden met de natuurlijke en zedelijke orde, mensen die het gezag van Ciod erkennen en aanvaarden, mensen die de rechten van de Kerk willen erkennen. mensen die inderdaad het algemeen belang op het oog hebben, aan geduid worden als wetgevers. 2) DE PAUS HEEFT GESPROKEN. N iet-katholieken komen steeds terug met dezelfde opwerping, nl.. dat de Kerk zich niet moet bemoeien met politiek Van deze men- -en is dit te begrijpen omdat zij God uit hun leva ii verbannen en hun Schepper ook uit het leven van de Staat willen uitstoten. Het komt ook veel voi r, dat katholieken onder de in vloed komen van de niet-katholieken. en in feite geen gehoor geven aan de kerkelijke leer, terwijl ze met vele drogredenen hun houding zoeken te rechtvaardigen. Paus I'ius Xll iieett het gezaghebbend ant woord gegeven np al de drogredenen die ge zocht worden, om de Kerk de plaats te be- twi-ten die haar toekomt. Onder het voorwendsel de Kerk te be schermen tegen het gevaar zich in hot «tij delijke-» te verliezen bhjtl een enkele tien tallen jaren geleden uitgegeven wachtwoord in de wereld de ronde doen terug naar het louter geestelijke Kn daaronder verstaat men, dat men de Kerk zorgvuldig tot het ge bied van het godsdienst onderwij.- in strikte zin. het opdragen van het Misoffer, de toe diening der Sacramenten wil beperken en haar ieder ingrijpen, zelf- ieder recht van toezicht op het gebied van 1 et openbaar leven en iedere tussenkomst tn de burgerlijke en maatschappelijke orde. ontzegt. Alsof het dogma niet alle gebieden van het menselijk leven raakt, alsot de geheimen van het geloot en zijn bovennatuurlijke rijkdom men zich ervan zouden moeten onthouden het leven van de individuen te steunen en te ster ken en als uitvloeisel daarvan het openbare leven met de wet van God in overeenstem ming te brengen en van Christus' geest te doordringen Een dergelijk kortwieken i- onder meer anti-katholiek. Het wachtwoord moei precies het tegen overgestelde zijn z.ovet 1 mogelijk voor het geloof en voor Christus overal aanwezig zijn waar vitale belangen op het spel staan en waar wetten besproken worden die de god delijke eredienst, het huwelijk, het gezin, de school en de maatschappelijke orde betreffen kortom, overal waar de ziel van een volk dooi de opvoeding gevormd wordt De Paus heeft gesproken. De zaak is beslist De opwerping, dat we ons hoekje zouden te buiten gaan en ons met zaken bemoeien die de Kerk niet aangaan en dat deze bijdrage buiten het godsdienstig onderwijs zou vallen, is hiermede van de baan. Geen oprecht katho liek kan dit nog rechtzinnig beweren 3) IEDERS STEM IS VAN BELANG. In one land zijn de verkiezingen vrij. Door de Staat worden de lijsten van de kandidaten niet zó opgemaakt of aangenomen dat in feite allen maar mensen van één partij kunnen verkozen worden. De uitslag van de verkie zing is volledig afhankelijk van do kiener, en zijn zedelijke verantwoordelijkheid blijft ten volle. Ons kiesstelsel is daarbij zó, dat iedere stem haar volle belang heeft bij het bepalen van het aantal gekozenen. Niemand weet op voorhand of zijn stem al dan niet zal be- lissen over de verkiezing van een of ander kandidaat. Het is dus niet mogelijk te ver klaren mijn stem is van geen belang op één tem komt liet niet aan of ik stem niet. er zal toch niets veranderen. Deze en andere beschouwingen zijn drogredenen waarmede men z'n geweten wellicht kan geruststellen, maar liet t on vals geweten, dat men moet afleggen en veranderen. Bij vrije verkiezin gen. zoals in on» land, is iedere stem var belang. 4) ONTHOUDING OF ONGELDIG STEMMEN Uit hetgeen voorafgaat, bliikt reeds het op deze vraag. Paus Pius XII heeft westie beslist, dat twijfel de antwoord zó duidelijk niet redelijk Iedere man go reck .gd is 1 woordelijkheid. b> of iedere vrouw, die stern- wil dus een zware verant- •O' iai wanneer er godsdien- - e tie tangen op het spel staan: laten zij goed bi -effen dat niet-stemmen in dat geval op zichzelf reeds een ernstige en noodlottige zonde van verzuim is. Wanneer men echter van dit recht gebruik en een goed gebruik maakt, draagt men daadwerkelijk bij tot het welzijn van het volk en handelt men als een 'Uwe verdediger van de zaak van God en van di Kerk. 51 VOOR WIE STEMMEN Iedereen stemt en -,emt geldig, dit is een zekere leer. Nu blijft nog de kapitale vraag te beantwoordenvoor wie stemmen Naar- zedenleer de vrijheid nauwkeuriger wordt het aangesneden vraagstuk k een bron van kittelorigheid. nog niet mogelijk bij voorbaat te weike partijen bij de eerstvolgende zullen stellen zo- .- reed- met nauw- voor wie zeker NIET mag gestemd worden Anderzijds is het zonder enige moeilijk heid uit de voorbije iaren at te leiden ooi welke nu vertegenwoordigde partner., een katholiek en zelfs een burger, die het alge meen welzijn op het oog heeft, zeker NIET stemt. Drie partijen nl. de liberale socialis tische tn communistische vormen in de Wet gevende Kamers steeds een anti-katholiek of links blok Zij laten geen enkele gelegenheid voorbijgaan om de verwezenlijking. zeifs van de meest eenvoudige katholieke rech ten. te bestrijden en te beletten, wanneer dit in hun macht ligt. Aan de grond van deze houding, vinden we een philo.-ophi-ch conflict. zoals de socia- 1 ierard tijdens het debat over de school- bekende. dat op practisch politiek oplossing dient te krijgen De om de conflicten op te losser. veroveren van mate de t -1 Het is bepalen v e: z.ieznngen kandidaten dat het ons niet te doen is keurigheid aan te duiden kwest ii terrein een enige manier ligt voor de katholieken in het een zo groot mogelijk politieke rnacht. Een katholiek stemt zeker niet voor de liberale, oeiali.-tische of communistische partii. omdat deze anti-katholiek zijn en hun politieke macht gebruiken, om katholieke rechten bevechten ('t Vervolgt). p.B. JANSSENS, o.p. C.V.P.-LEVEN C.V.P.-Vrouwenaktie - Arrondissement Aalst Op Zondag 24 April te 2.30 uur in de zaal der EE PP Jozefieten Karmeliet enst raat. Geeraards bergen GROTE GALA DER C.V.P. Vrouwelijke Verantwoordelijke PROGRAMMA 1 Welkomwoord door Mw F Broekaert-De Somer. 3 Cabaret: Xavier Geerolf van Brugge Muziek - Zang - oordrachten - Humor. 'I Spreekbeurt door de Heer Jan Verreken. adj Nat. Sekretaris. 4. Koffietafel. Spreekbeurt door Juffrouw Vertongen. Alg Nat Sekretaresse. ti Cabaret Xavier Geerolf van Brugge, i Feesvrede dooi de Heer F Tanghe, Nat Sekreta ris. 8. «De vrouwen gaan», gezamenlijke zang. 9 Slotwoord door de Heer A. Carlier, Arron dissement Voorzitter. Het Secretariaat' van de C.V.P. is open alle Zondagen van 10 tot 12 uur in ONS HUIS Dreef- straat, Ninove. INKOMSTENBELASTINGEN De derde cedulaire belasting treft de baten van om 't even welk beroep of de baten van elke winstgevende betrekking. Artikel 25 der samengeschakelde wetten deelt de Dedrijfsinkomsten in als volgt 11 de winsten van nijverheids-, handels- of landbouwbedrijven, hetzij zij toebehoren aan particulieren of aan vennootschappen. Ut* belasting treft zowel de buiten het land gedane verrichtingen ais de in Belgié door vreemdelingen uitgeoefende bedrijvigheid. 2) de jaarwedden en bezoldiginegn van de ambtenaren, de openbare of private bedien den. alsmede de lonen met uitsluiting van de gezinstoeiagen of gezinsvergoedingen toege kend voor eik kind ten laste. de reinen en pensioenen van allen aard met uitzondering van de aiimentatierenten en de pensioen ver leend krachtens de wetten op de ouderdoms pensioenen. de toekenning van hulp in geval van vroegtijdige invaliditeit ol van overlijden de pensioenen aan cie invanden. de weauwen, wezen en verwanten in ae opgaande linie van oudstrijder.-. aan de slachtoffers van werkon- g -widen en aan de aangeboren verminkten. ■U <ie baten onder weike naam ook van de zr.je otiocpeii, amoten ui posten van elke wn.».gevende betiekking niet bedoeld bij 1) en 2i. V, egons haar bedrijfskarakter is deze be- iasi...g niet toepasselijk up daden van louter burgernjken aam, weike een particulier, zeifs at ware nij ha.idetaar, steil voor het beheer van zijn met ui zijn iiandeisorderneming ge- sioken pa.i iino.num. Me. des te meer redenen :s de meerwaarde van een gedeelte van dit patrimonium cue 10e te schrijven is aan eco- nonuscne omstandigheden, met vatbaar voor bedi ijsöeiasiuig. an het bedrag der bedrijfsinkomsten mo gen de oedrijisuugaven afgetrokken worden t.t.z. degene ene gedurende de belastbare tijd werden gedaan om cue inkomsten te verkrij gen oi te Denouden Worden inzonderheid al- bedrijfslasten aan gezien de werkelijke huurwaarde der on- roerende goederen, dienende tot net uitoefe nen van het bedrijf, de kosten wegens het onderhouden, verwarmen, verlichten daarvan, de algemene uitbatingskosten, de r.odige af schrijvingen enz. Mogen niet worden afgetrokken de uit gaven welke tot het uitoefenen van het be rin.; met noodzakelijk zijn, nl. de kosten an onderhoud van het gezin van de belang hebbende. Zelfs het loon. dat de ondernemer zich wegens zijn persoonlijken arbeid toe kent, komt niet in vermindering Wanneer het netto-inkomen aldus vast gesteld is, dient nog het bedrag der reeds aan do grondbelasting en aan de mobiliën- beiasting onderworpen inkomsten afgetrokken ten einde dubbele aanslag van één zelfde inkomen in hoofde van éénzelfde belasting plichtige te vermijden (art. 52) Het saldo van de winst wordt dan in de bedrijfsbelasting beiast. Wat de bezoldigin gen van de ambtenaren, bedienden en loon- trekkenden betreft, worden de bedrijfslasten, bij gebreke van bewijskrachtige gegevens, bepaal-op het vierde indien de bezoldigingen geen ho.oou fr. te boven gaan en op het vijfde, met minimum van 7.500 fr.. indien zi.i meer dan di* cuter bedragen. Krachtens de bepa'ingcn van artikel 32 woiden de gedurende do twee \orige iaren of tijdens de twee vorige boekjaren geleden bedrijfsverliezen afgetrokken Deze vermindering is niet van toepassing op de bedrijtsinkomsten van de ambtenaren, bedienden en loontrekkenden De taxe is niet verschuldigd wanneer het belastbaar inkomen het hieronder aangeduid minimum niet bereikt 9 900 fr. in de gemeenten met minder dan vOoi) inwoners; 11 20.) fr. in de gemeenten met 5.000 inwo ner- tot en zonder 30.000 inwoners 14.400 fr. in de gemeenten met 30.000 in woner- en meer. Dit minimum kan opgevoerd worden naar aio van het aantal personen ten laste De bedrijfsbelasting wordt gevestigd op de vast gestelde ol vermoedelijke inkomsten van het voric jaar. Worden geheel beschouwd als winsten van het vorig jaar, de inkomsten van het tijdens het lopend jaar afgesloten boekjaar, indien het schatplichtigen geldt die een boekhouding voeren anders dan per burgerlijk jaar. Or dei oorbehoud van latere regularisatie is de belasting betreffende de wedden en lo nen verschuldigd op 't ogenblik zelf hunner betaling. De bedri jfsinKomsten moeten aangegeven worden Hij gibiek aan bewijskrachtige gegevens, geleveid hetzij door d.- belanghebbenden, hetzij door het beheer, worden de belastbare inkomsten uit nijverheids-, handels- en land bouwbedrijven. alsmede de baten van de vrije beroepen, ambten of posten bepaald naar de normale winsten of baten van soortgelijke OP DEN UITKIJK Ik heb op 2de Paasdag van verre een gou den bruiloft gevolgd. Het was een doodgewo ne jubelviering en de biaden hebben er in vijf lijnen verslag over uitgebracht. Dat juist was er eigenaardig aan dat het allemaal zo doodgewoon was - en daarom is het mij meer dan vijf lijnen waard. Toen ze trouwden waren ze niet rijk. Er waren toen zo weinig riike mensen. Maar ze waren toch rijk. Kijk aan innige liefde die gegroeid was uit wederzijdse hoogscnatting en onwankelbaar vertrouwen. Voor hem was zij een parel en hij was voor haar een uit duizend Ze waren rijk aan levensenergie en werklust Lr kwa men achi kinderen. Lr was er geen eentje te veel en had O.L. Heer er nog ge- 'ei zo waren even welkom geweest. «Zij» heeft nooit gedacht dat ze te beklagen was met haar groot gezin en ze i- onder de last roet be zweken Zij draagt met elegantie haar vijf en zeventig jaar, ziet er fris en jeugdig uit en zou de jonkheid nog leren werken. Hij is er tachtig maar gebaart dat hij het niet weet. Voor hem is de horloge op zijn trouwdag stil gevaiien hij wil niet weten dat er sinds dien iets veranderd is. en nu. evenmin al toen kan hij stil zitten. Van de acht is een het vroegtijdig afge stapt naar betere oorden. Dat is de rentenier van de familie. Zes zaten Maandag aan de feestdis, elk met hun halve trouwboek en hun kinderen. En ook dat was weer gewoon Bij mensen die meegaan met hun tiid en pioniers ziin van de vooruitgang zijn er min kleinkinderen dan kinderen. Hier wemelde het van de kleinkinderen. Met vier en dertig hebben ze rond peetje en meetje gedanst en de prijzen zijn nog niet gegeven. Peetje en meetje zouden niet kunnen zeg gen wie ze lief-t zien en voor ieder uit den hoop zouden ze zich doodvechten. Moesten ze een klein beetje voorkeur voe len. dan zou het zeker en va.-t voor nummer zeven zijn die op het feest niet was. Die nummer zeven zit achter slot en gren del in 't Klooster van Hunnegem te Gee raard-bergen en is tante nonneken van de vier en dertig die daar juichen en joelen, dansen en springen. Tussen de geschenken en ruiker- za! haar geestelijke ruiker wel de schoonste geweest zijn. Ze is naar de dank mis nie' geweest maar ze heeft h, t schoonst gebeden \an allemaai om G*od te danken die haar zulke ouders gaf en om Hem te vragen dat ze nog lang en gelukkig samen zouden mogen leven. Ze hebben ook het gebruikeiük geschenk gekregen op het gemeentehuis. Daar geven ze nog geen zetel. In de moderne wereld doen ze dat wei. On der voorwendsel dat ze hun rust meer dan verdiend hebben w. rrit hun zetel ir: de hoek en zij in c:e zetel gezet. Daarmee lopen ze niet meei in de weg. Ilie: zou dat niet pakken. Ze waren volle dig uitgegroeid toen ze trouwden De kin deren hebben nooit kunnen dennen dat moe der hun oudste zuster was. Hun gezag was van zelfsprekend gevestigd en als die grote jongens aan het hoofd van hun kroostrijk ge zin voor vade er, moeder staan, staan ze daar -.ol, gelijk kleine jongens ader en moeder ijn nog altijd de spil waar de kleine wereld rond draait Ze zijn niet gedecoreerd. Dat is ook weer doodgewoon. Hadden ze dertig mensen ver moord ze waren misschien helden geweest Nu zijn ze doodgewoon misschien iets min der. Zij die m ons Land de lakens uitdelen zijn 'Y rncn,!'- toegedaan dat gij zwierigst leeft als gij uw kapitaal opdoet - zelfs kapitaal. uw levens- Ik houd van doodgewone zaken. En omdat "ij l. jubilarissen, alles zo dood gewoon is. -a ik voor u in garde-a-vous en krrgt gij een eervolle vermelding in deze uitkijk C.V.P. - PARTIJLEVEN Wij herinneren er aan dat cc vrienden die niet ingeschre ven zijn op Woensdag 27 April a. s. niet meer in aanmerking zullen genomen worden, voor de aanstaande verkiezing der afge vaardigden voor de poll. Het Bestuur. belastingplichtigen. Het beheer kan te dien einde in overleg met de betrokken bedri ifs- groepenngen. forfaitaire grondslagen van aan Ma*; vaststellen. tAVordt vervolgd) KOLE^HANDKIj ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR "KAC,ETEN' De Denderklok di is Y 11 u li1 i li te

Denderklok | 1949 | | pagina 1