/V[A f Quldensporenviering Het geval Karei Fransman NINOYE CAB, A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE —Au. ik 52, Dcnderkaai, Tel. 172 KOLENHANDFL Drie en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 Fr. Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove NINOVE DAVIDSFONDS NINOVE Het Davidsfonds nodigt zijn leden en alle belangstellenden uit tot de jaarlijkse op MAANDAG 11 JULI Programma Lof in de dekanale Kerk, optocht met de jeugd verenigingen naar het lokaal Ons Huis Dreef, feestzitting, .it In stad en streek werd de mare rondverspreid als zou onze vriend en leider Karei Fransman niet verkozen zijn als Volksver tegenwoordiger. Hoe zit de vork aan de steel Het hoofdbureel der Provincie, voorgezeten door den heer Steyaert, voorzitter der Rechtbank van eersten aanleg te Gent, had te beslissen over de toekenning der zetels, vermits al de C. V.P.-lijsten der provincie Oost-Viaanderen apparenteerden. De berekeningen wezen uit dat de C V P in het arrondisse ment Aalst een vierden zetel behaalde. De heer Karei Fransman werd dan ook als volksvertegen woordiger uitgeroepen voor het arrondissement Aalst door het Hoofdbureel der Provincie. Die uitspraak heeft voor gevolg dat onze vriend volksverte genwoordiger zal zijn. Naderhand werden klachten ingediend door kandidaten- die niet slaagden, zo uit ons Arrondissement als uit de Arrondisse menten Oudenaardeen Dendermonde, zo uit eigen partij als uit andere. Het gevolg dier klachten De speciale Kamercommissie, die de geloofsbrieven der ver- kozenen moet onderzoeken, zal zich moeten uitspreken over de ai dan niet gegrondheid dier klachten. Uit bevoegde bron vernamen we dat de klachten, die enkel op cijfervergissingen van zeer ondergeschikt belang gestaafd zijn, geen schijn van kans hebben om weerhouden te worden. De Kamer bijeengeroepen zijnde op 12 Juli aanstaande, zo zullen we op dien dag definitief ingelicht zijn, ten spijt van wie het benijdt. EEN 11 JULI BOODSCHAP AAN HET VLAAMSE VOLK De hieronder vermelde verenigingen behar tigen, elk op hun gebied, maar buiten alle partijpolitiek, de belangen van het Vlaamse volk Nu de verkiezingsstrijd voorbij is en het naderen van de Guldensporenherdenking tot bezinning en strijdvaardigheid maant, achten zij het een dringende plicht een noodkreet te slaken over de huidige stand van de Vlaam se zaak en een ernstige waarschuwing te rich ten tot al dezen die de belangen van ons volk verwaarlozen of met voeten treden. 1 - De taalwetten zijn falikant uitgevallen Het toevoegen van sancties aan deze wetten zou ze niet doeltreffender doen i.m het zou alleen maar slachtoffers maken onder de klei nen. terwijl de grote pliehtigen ongestraft zouden blijven Grondige structuurhervormin gen. in de zin van een doorgedreven decen tralisatie. dringen zich op voor de vrijwaring van onze taal en kuituur. 2. - Do atmosfeer waarin do jongste talen telling is geschied en de wijze waarop ze ge beurde m de taalgrensgemeenten, het Land van Overmaas en hot Brusselse, ontnamen haar alle waarde Met de grootste krachtda digheid moet worden ingegaan tegen de toe passing bij de wet van haar uitslagen. Eens en voorgoed moet de grens tussen Vlaanderen en Wallonië worden vastgelegd. - Zo ook moet de Brusselse agglomeratie op taalgebied definitief afgebakend worden. Binnen deze omschrijving, die historisch Vlaams is, moeten de hierboven bedoelde her vormingen het nationaal karakter van Vla mingen en Walen weten te handhaven, niet het minst door een aangepaste inrichting van het onderwijs en van de bestuursorganen. 4 - Vlaanderen moet aanspraak maken op een ekonomische politiek (landbouw, nij verheid. handel, scheepvaart» die zijn moge lijkheden volledig en ongehinderd tot ont plooiing laat komen. Zo moet reeds onmiddel lijk het compensatiestelsel worden afgeschaft, dat het Vlaamse steenkolenbekken schatplich tig maakt aan het Waalse. 5. De sociale wetgeving moet rekening houden met een gezonde gezinspolitiek. 6. - De Vlaming is in Belgisch-Congo een burger van tweede rang. Aan zijn wraakroe pende achteruitstelling tegenover de Fransta lige!! moet dadelijk een einde komen door een \ollodig gelijkheidsstatuut. Ook moet de belangstelling van de inlander voor de voor naamste taal en van het Moederland én van de Beneluxlanden én van het nabuurland, de Zuid-Afrikaanse Unie. worden opgewekt, zo als voor de kuituren, waarvan deze taal de draagster is. 7. - Alle betrekkingen met Nederland moe ten m het Nederlands geschieden. 8. - De Vlaamse provincie- en gemeentebe sturen. de Vlaamse academiën e.z.m.. dienen zich. zoals voorheen, om de strijd voor ons volksbestaan te bekommeren. Het is ten zeer ste nodig dat zij in dezen hun strijdvaardig heid \an vóór de oorlog terug aan de dag zouden leggen. i'. - Amnestie moet verleend worden voor de gerechn i éne straffen toegepast op mensen die weiden getroffen >p politieke overwegin gen. omdat ze Vlaming zijn. Rechtsherstel „ekend aan dergelijke slachtoffer: van administratieve sancties. De hieronder vermelde verenigingen be zweren liet Vlaamse volk zijn duldzaamheid van de jongste jaren, ja zijn onverschillig heid tegenov er het eigen kultureel en econo misch belang af te leggen, evenals zijn ramp spoedig gebrek aan eerbied voor de moeder taal. die. zoals in alle beschaafde landen, be schaafd moet gesproken worden Zij waar schuwen het tevens tegen zekere pogingen om de Guldensporen-herdenking te verlagen tot een soort kei mis-met-bal. dan als ze uitslui tend behoort te zijn een vroom en dankbaar herdenken van de offers die doorheen gans onze geschiedenis voor Vlaanderen werden gebracht, een bezinnen op het treurige heden maar nog meer een strijdhaftige voorberei ding van een betere toekomst. Het ligt aan het Vlaamse volk zelf om. in afwachting dat 's lands overheid haar plicht begrijpt, van 11 Juli een ware Nationale Feest dag te maken. A'gemcati Apothekersverbond Algemeen Nederlands Zangverbond Comité der Bedevaarten naar de Uzer Comité ter Bevordering van het Vlaams Leven te Brussel Davidsfonds Katholieke Vlaamse Hogeschooluitbreiding Nieuw Verbond van Vlaamse Oudstrijders VOOR UWE REIZEN IN BINNEN EN BUITENLAND, wendt U in volle vertrouwen tot de Telefoon 895 - 171. Vereniging der Vlaamse Geneesheren van België Vlaamse Automobilistenbond Vlaamse Kruis Vlaamse Toeristenbond Kristelijke Arbeidersvrouwen Poststraat, 111, Brussel HET PROGRAMMA van de Studiedagen voor belangstellenden, ingericht door de Kristelijke ArbeidersVrou- wengilde in de Poststraat, 111 te Brussel van 25 tot 29 .Juli e. k. Zoals men weet. richt het Nationaal Ver bond der Kristelijke Arbeiders Vrouwengilden op het einde van deze maand studiedagen in over e De huidige situatie en Verantwoorde lijkheden van de Arbeidersvrouwen Op deze studiedagen werden alle personen verwacht, die zich interesseren aan de be langrijke sociale evolutie die zich aan het voltrekken is en aan de grote rol die de ar beidersvrouwen daarin zullen spelen tot het vestigen van welvaart en christelijke cultuur. Dames en ook Heren, die van naderbij zou den willen kennis maken met de Kristelijke Sociale Vrouwenwerken, in 't bijzonder met de Vrouwengilde, mogen niet nalaten deze studiedagen te volgen. Een verblijf van 5 dagen in de Poststraat te Brussel, in de hoofdzetel van al wat in ons land kristelijk sociaal vrouwenwerk heet, een gedurig en levend contact met de verschei dene leidsters en propagandisten, zal hen op die korte tijd meer leren en beter inwijden in het leven van de Sociale Vrouwenwerken in ons land. dan het doorlezen van ettelijke bro chures en boeken. De lessenreeksen die ge geven worden door eminente personen zullen hun nieuwe horizonten openen, problemen belichten die ze misschien nog niet vermoe den en hun een beter inzicht geven in de sociale toestand van de Vlaamse arbeiders vrouwen. Ziehier het programma Maandag 25 Juli om 10.30 u. - Inleiding bedoeling van deze studiedagen. 1. - Algemene sociale situatie en taken om 10.45 u. - De hoofdproblemen van de Bel gische democratie in het huidige wereldge beuren Heer P. W. Segers. om 2 u. - De plaats van de arbeidnemers in de huidige economie. Heer A. Cool, om 4.3 Ou. - Van klassenstrijd tot dictatuur en het christelijk verweer Heer Dr. K. Van Cauwelaert. Dinsdag 26 Juli om 9.15 u. - Sociaal-economische toestand van de familie in ons land Heer Dr. W. Leen om 10.30 u. - Persoonlijke rechten en sociale instellingen Z.E.H. Kan. Mag. Janssens 2. - Kulturele en godsdienstige problemen om 2 u - Oorzaken van godsdienstig verval van het vc Ik. Z.E.H. P. De Coninck S.J. om 4 u. - Huidige taken van het christen volk. Heiligen voor het volk. Z.E.H. Kan. Prof. Dondeyne Woensdag 27 Juli om 9.1 i u. - olkskultuur en arbeidershuma- nisnto. Z.E.H. Verhaeghe om 10.30 u. - Modern Vlaams volksleven. E. Pater V. Walgrave o.p. 3. - Algemene Vrouwenvraagstukken om 2 ii. - rouwentaken in het huidig inter nationaal leven. Mej, M. Baers om 3 u. - Gemeenschapppeli ike vrouwentaken in ons land Mej. Ph. Vande Putte, om 3.30 u. - Vrouwentaken in Congo. Mej. M. Wouters 4. - Eigen verantwoordelijkheden en pogingen van de arbeidersvrouwen om 4.30 u - De vrouwen die buitenhuis wer ken situatie - gesteltenis - pogingen. Mej. M. Nagels Donderdag 28 Juli om 9.15 u - De rol van de vrouw in de ma teriële en kulturele verheffing van de ar beidersstand Mej. Ph. Vande Putte, om 10.30 u. - De verdediging van de sociale belangen van en door de arbeidersvrouwen Mej. R. Cattrysse om 2 u. - Een programma tot vestigen van rechtmatige, juridische toestand van de ge huwde vrouwen Mevr. Dr. De Riemaecker om 4.30 u. - Verhef!ing door samenhorigheid. De rol van de soc ale die ns U n Mej. N. Elsocht Vrijdag 29 Juli om 9.15 u - Een programma van huishoude lijke vorming voor de huisvrouw van heden Mej. M. Vande Kcybus om 10.30 u. Het scheppen van familiale kui tuur. Mej. E. Moelants. om 2 u Situatie en pogingen van de jonge vrouwen. Mej. A. De Ben om 3 u. - De moederlijke taken. Mevr. Roets-Van Canneyt om 4.30 u. Het hofke van devotie een pro gramma van godsdienstig leven voor do huisvrouw z.e.h. Kan. Bolpaire AVONDEN Dinsdag 26 Juli om 8 u. - Zo kunnen volksvrouwen samen zingen door de componist Heer E. B. Van Eeckhout vervolg op tweede blad Handelsregister Aalst 1093. ONDER DEN TOREN Onbevangen wordt hier de stelling verde digd dat er een einde dient gemaakt aan het vermenigvuldigen tot in het honderd van wijk kermissen allerhande. Op gevaar af van aan herbergiers, winkeliers, neringdoeners, poli tiekers, brouwers, burgemeesters, sportlieden, gemeenteraadsleden, kandidaten ?i en la te mishagen. De jaarlijkse gemeentekennissen volstaan' Hoe ontstaat een wijkkermis? Op een bepaalde wijk .-taan er herbergen (er zijn geen wijken meer zonder herbergen) de bazen spannen samen om eens een vatten os te kunnen slachten Als 't niet gaat zullen ze den toestand forceren, in alle geval ze willen eens veel volk in hun drankgelegen heid. Ze vergaderen en zoeken iemand om hun zaak bij het publiek en bij de overheid (de geestelijke buiten beschouwing gel;.- aanhangig te maken. Die bemiddelaar kan be middeld zijn in geld en zeer onbemiddeld in verstand, of bemiddeld van geest en onbe middeld van kas. Hij wordt door het aanbod getroffen in de gevoeligste snaren van zijn ambitie cm ook eens chef d'équipe te spelen... misschien wordt hij eens gemeenteraadslid door al do stemmen van die wijk; Mijnheer Pluk uit de radio ook dacht het en van de non-stopisten behaalde hij nul stemmen en van de stopisten ook nul. Eens die chef gekozen, begint het tijdperk van de vergaderingen, die belegd worden in een van die herbergen of beurtelings in alle... Nutteloos en langdradig wordt er geparlesan- terd Er komen weetgierigen bij ieder gezin van de wijk wordt uitgenodigd op de verga deringen (behalve die welke «toevallig» ver geten worden, fout die dan plots maar eilaas te laat moet goed gemaakt worden). Er is verteer, er wordt gedronken en plannen wor den gemaakt. Een strategie zonder weerga «zouden wij een tent plaatsen zouden wij puitenkoers geven., of een velokoers... of een kiosk plaatsen voor een muziekfestival., een stoet organiseren Het bier wordt besproken en de uitzetters of brouwers zijn allergedien- stigd. De jeugd loopt een beetje verwaarloosd en vangt min of meer onvoorzichtige woorden op over den toekomenden kermis. De jeugd weet dat er iets op handen is dat met de school- opvoeding niets te maken heeft Nadat alle motten uit de kleerkast en de honden uit het kegelspel zijn geraakt is men klaar Eindelijk is daar de grote dag 't Is een Zondag. De godsdienstplichten op een rap- peke vervuld of misschien niet. Er zitten ze nuwen te prikkelen in de benen van de jonk heid. De dochters uit de herbergen van de wijk mogen voor deze .keer iets gewaagder doen en voorkomen en er wordt al eens ge mompeld over dien uitgesneden hals en die zeer lichte-dui.no -to;. De zenen, beneden den soldatendienst hebben rozen op hun vest.. Ze klappen in en uit en zeveren als beroepssnot neuzen. De ba.-en en bazinnen hebben Sint Antonius iets beloofd om 't goed weer en 't vele volk. 'n Dutje na den middag een laatste dweil over den vloer en 't volk kan komen. On schuld te koop Dat volk komt traag er moet- een airke gespeeld worden. De tristigsten riskeren wat dc boer doet vóór hij aal uitvoert in den put roeren, 'n Deftige toerist die voorbij komt. krijgt den walm in zijn gezicht en in zijn oren Iedereen op den wijk voelt het aan; een opgemaakt spel met dwangcachetten. Lege harten die samenstromen en wie zai ze vul len Och ja. veel plezier en veel leute zullen ze maken Als het grauw wordt en avond in de natuur, dan wordt het dag bij de mensen... ze veria ten hun huis als voor een geheime samen zwering liefst weinig gezien... 't Duurt tot diep in den nacnt. tot ver op den morgen. De enige vlaggen die nog uitstoken, zullen 's an derendaags nog de verraadsters zijn dat et- iets te doen is geweest. En de gevallen, moede ogen ook. de nadorst. de duivelse zetten en zinspelingen. En dat alles zal vergoelijkt wor den d< 'Or «hot maar ééns kermis op een jaar» op dezen zoveelsten wijkkermis van deze pa.- begonnen zomer. Oi ik overci: i Onze mensenkennis is gro ter da;; alle vrijwillig zelfbedrog van de Kermisgasten samen hoe groot dat ook is. Onder den toren liggen intussen de licha men van do ontslapenen te wachten op de verrijzenis in een frissen genadigen dauw- morgen om den Rechter tegemoet te gaan, Die stierf voor de zonden van do mensen, terwijl diezelfde veel kermisten In hun verdwazing hebben ze hun loon vooraf genomen op de wereld... nu volgt de eeuwige restitutie. Was het maar restitutie! 't Is een verdiende straf zonder uitkomst De heer MORI AU, Volksverte genwoordiger houdt ZITDAG op Maandag 11 Juli a.s. in ONS HUIS Dreef, van 9.30 uur tot 11 30 uur. ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR De Denderklo 1 dient Uier Ninove-Car

Denderklok | 1949 | | pagina 1