Senator«Queslor De Clercq Viering A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE Hl is VAN BELLE 52, Denderkaai, Tel. 172 TE NINOVE Drie en twintigste 'Jaargang Prijs per nummer 1,25 Fr. Zondag 30 October 1949 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN. VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTIïRMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1091. Zondag jl. werd dhr. Senator-Questor Jozef De Clercq in onze stad gevierd naar aanlei ding van zijn zilveren ambtsjubileum als lid van de Hoge Vergadering. Dit initiatief werd genomen door het C.V.P. bestuur van het arrondissement Aalst, terwijl de eigenlijke inrichting berustte in handen var. de C.V.P.-afdeling Ninove, onder de lei ding van de heer Advocaat Armand De Rie- maecker, plaatselijk Voorzitter Hulde der geburen Zondagvoormiddag kwamen de geburen van den Heer Senator aanbellen om hem hunne hartelijke gelukwensen aan te bieden. De Heren Jan Wachtelaer en J.-P. Van dei- Roost overhandigden den jubilaris, in naam van al de geburen, twee geschenken en een prachtige bloemengarve De heer De Clercq dankte, diep ontroerd, voor du prachtig ge baar. Dankmis Te 11.30 werd de jubilaris, vergezeld van de lieer Orban. Minister van Landbouw, afge haald door de Harmonie Door Eendracht Sterk het bestuur van de plaatselijke C V.P afdeling en talrijke personaliteiten en afge vaardigden van katholieke verenigingen der stad. Langs bevlagde straten trok men kerk waarts om te 12 uur de Plechtige Dankmis bij te wonen, opgedragen door Mgr Broeekx, Senator. Talrijke senatoren, volksvertegen woordigers. provincieraadsleden en vrienden van de jubilaris hadden er aan gehouden deze plechtigheid bij te wonen. Z.E.H. Deken Delfosse hield er aan zich bij deze hulde aan te sluiten omdat de jubilaris zijn politieke loopbaan in dienst had gesteld van de verdediging van de hoogste kristelijke waarden. De geestelijkheid der stad had plaats ge nomen ui het gestoelte. Speciaal opgemerkt E. 11. V Demel. Hon gaars priester, met het oog op de plechtigheid uit het buitenland aangekomen om zijn peter, jubilaris De Clercq. blijk te geven zijner in nige verkleefdheid Na de H Mi- had een korte plechtigheid plaats aan het Monument der Gesneuvelden. De gevierde Senator legde er bloemen neer. bij het spelen van het Vaderlands Lied. De Ontvangst Stoetsgewijze ging het dan naar De Kei zer waar een receptie gehouden werd van de overheidspersonen. Een delegatie uit Nederbrakel. geboorte- stad der familie De Clercq. was op post om dt' gevierde bloemen aan te bieden en hem de groet van liet naburig arrondissement te bivngen. De perstotografen waren er duchtig in de weer. Het Banket Te 2 u 15' ging het feestmaal door in de ruime feestzaal van het Kiooster der Zustors van de H.H Harten. Een prachtig versierde zaal met vlaggen en bloemen, nfffzikale uitvoeringen op het podium door een symphonic onder leiding van de heer Edg Branckaert en niet het minst een zeer select gezelschap van 250 disgenoten gaven een zeer feestelijke en voorname stem ming in de feestzaal van voormelde onder wijsinrichting. Aan de eretafel hadden naast en in de on middellijke omgeving van de" gevierde plaats genomen minister Orban - staatsminister De Schrijver - senators Struye - De Haeck - Graaf de la Barre d'Erquelines - Van Pe- tegem - Catala - Van den Storme - Van Steen, bergen - Baron Orban de Xivry Barones de ia Faille d'Huyse volksvertegenwoordi gers Van den Berghe - Moyersoen - Moriau - Fransman - Herman bestendig afgevaardig de Van Pottelberghe en de Provinciale ver- kozenen van de kantons Ninove. Aalst, Her- zele en Zottegem. benevens dhr Carlier, 9i- rondissementsvoorzitter van de C.V.P. Hadden zich laten verontschuldigen de hh. Eyskens. eerste-minister De Vleeschouwer, minister Baron Rom. Moyersoen, Mullie, ondervoorzitter van de Senaat - de senatoren Graaf d'Aspremont-Lynden - Henri Moreau de Melen - Custers - Baron de Dorlodot - Fervn - Gabriel - Hanquet - Huart - Lagae - Graaf Charles de Limbourg-Stirum - Louis Steel - De Winter - Lohest - Derbaix. enz. Met een kort gebed werd het feestmaal aangevangen. Spreekbeurten Tussen de gerechten in werd een aanvang genomen met de spreekbeurten De heer Carlier eerste spreker, drukt eerst zijn voldoe ning uit over de prachtige inrichting van dit huldebetoon aan Senator-Questor De Clercq, en wenst het plaatselijk bestuur der C.V.P - afdeling en vooral haar Voorzitter de heer Advocaat Armand De Riemaecker, van harte geluk. Laatsgenoemde mocht dan ook een da verend applaus in ontvangst nemen. Voorzitter Carlier heeft de heer De Clereq vóór veertig jaar in de politiek ontmoet en hem in 't verleden gekend als een strijdvaar dig man, een voorvechter van de democra tische en Vlaamse belangen. Bij wijze van dank biedt hij aan de jubilaris een geschil derd portret aan. het werk van kunstschilder Van der Kelen Tevens geeft de voorzitter lezing van een telegram aan de Koning, waar van de laatste woorden Sire. wij verwach ten 1'». luide worden toegejuicht. Oud-Minister Struye Dhr Struye spreekt over dhr De Clercq al- de meest sympathieke onder de senatoren en looft zijn werk als voorzitter van het col lege der questoren in de Hoge Vergadering de oud-minister van Justitie wil deze gelegen heid niet laten voorbijgaan zonder met klem te protesteren tegen de uitlatingen van dhr Spaak aan een Brussels blad volgens de welke de voorstanders van de volksraadple ging een aanslag plegen op de eenheid van het land. De C V.P. is en blijft de enige par tij die het opneemt voor de Belgische een heid en teven- de enige partij die in haar rangen geen enkel federalist telt. De volks raadpleging heeft een nationaal karakter bij uitstel: Spreker noemde het, als antwoord op ahr Spaak, een dictatoriale daad met een percentage van GÓ p.e. voor de pinnen te komen. Doodgravers van de democratie zijn zij. aldu.- spreker, die eisen dat 'n meerderheid van p e. het moet neerleggen voor 'n min derheid van 35 p.c. De gezaghebbende sena tor besluit met een oproep tot strijdvaardig heid in de zaak van de Koning. Graaf de la Barre d'Erquelinnes neemt het woord in de franse taal om in uii ge. ezen bewoordingen, namens zijn Waalse cohega.- uit de Senaat, den jubilaris geluk te wensen. Het slot zijner rede waarin hij een oproep doet tot e-nsgezindheid tussen Walen en Vla mingen wordt op donderend applaus ont haald. Staatsminister De Schrijver Voorzitter van het Nationaal Comité richt een kort en humoristisch compliment tot den jonggezel, gehuwd met de C.V P Volgens de staatsminister is de heer De Clercq steeds zichzelf gebleven, bezield met een onwrikbaar geloof in de sterkte en de tucht der partij. De huidige macht en invloed van de Christelijke volkspartij is in niet ge ringe mate te danken aan de trouw der oude ren en aan de grote principes die de partij hebben geschraagd. Omdat de C V.P. geloofd heelt, niet in personen en afbrekers van de pers. maar in een programma, daarom is het ons mogelijk de Koning terug te brengen. Minister Orban wenst namens zijn collega's uit de regering zijn goeden vriend Jozef De Clercq geluk en wijdt even uit over de algemene politiek der regering. Hij geeft enkele beschouwingen ten beste over Benelux en de Belgische land bouw. Het landbouwprobleem moet. zoals elk ander economisch vraagstuk, in het kader van onze algemene welvaart geplaatst wor den. zegt de minister, maar anderzijds geeft hij de stellige verzekering dat Benelux met zal verwezenlijkt worden ten ko^te en op de rug van de Belgische landbouw Ten minste zolang hij titularis blijft van het departement dat thans onder zijn leiding staat. Handelend over de Koningskwestie, drukte dhr Orban als zijn overtuiging uit. dat de huidige rege ring ons de lang verwachte oplossing in na tionale geest zal brengen Hiermee zal de C.V.P een harer hoofdobjectieven in ver vulling zien gaan. De Jubilaris Ten slotte was het eindelijk de beurt van de gevierde zelf om. enigszins ontroerd, zijn dank uit te spreken aan allen die deze hulde op touw hadden gezet en tot de luister er van hadden bijgedragen Hij herinnerde aan zijn debuut als politieker en schetste de voornaamste gebeurtenissen uit zijn politieke loopbaan. Dhr De Clercq wees er nog eens op. dat hij steeds als bijzonderste bekommer nis heeft gehad, de verloren gelopen scha pen terug te brengen. Steeds heb ik op het gevaar gewezen aldus de jubilaris steeds heb ik voorgehouden dat een partij KOLENHANDEL ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR die louter aan afbrekende politiek deed, grote rampen over het volk en vooral over haar leden zou brengen. We kennen de gevolgen. Aan ons en vooral aan de jongere generatie te beletten en te voorkomen dat dergelijke luiten zich nog voordoen. Dat wenste ik u, zelfs vandaag, als jubilaris, toch te zeggen besloot dhr De Clereq zijn lange en kernach tige dankrede Het Concert 's Avonds werd door de Katholieke Fan fare van Geeraardsbergen een prachtig con cert gegeven dat moest doorgaan op het Sta tieplein. maar gezien de slechte weergestel- tenis plaats had in de feestzaal van Ons Huis Een talrijke menigte stelde op prijs deze prachtige uitvoering bij te wonen. De bestuurder, Georges Destrebecq en zijn muzi- kanden haalden eer van het geleverde werk. Het was muziek van het hoogste gehalte en gelukwensen dienden dan ook niet gespaard. Het Volksbal Tot slot van deze heugelijke dag had een Volksbal plaats in de zaai Roxy. dat ook de nodige bijval kende en waar plezier, dans en muziek hoogtij vierden. De inrichters van deze huidebetoging mo gen waarlijk fier zijn over de geleverde prestaties alles was tot in de puntjes ver zorgd en sloot als een bus. De Denderklok wenst de heer Senator- Questor. van harte geluk bij zijn Zilveren Jubileum en drukt de hoop uit dat hij nog vele jaren ziin mandaat zou mogen vervullen, om mede te werken aan het welzijn van Gods dienst Vorst en Vaderland. Biedt U oprechte gelukwensen aan. Betreur verhinderd te zijn plechtige huidebetuiging bite wonen doch geef U verzekering dat ik aansluit bij blijken achting, erkentelijkheid en sympathie l' heden gegeven ter gelegen heid viering Uw 25-jarig lidmaatschap se naat Antwerpen. 22 October 1949. Waarde Vriend. Het spijt mij zeer dat ik slechts op afstand zal kunnen deelnemen in de feestelijke her denking van Uw 25-jarig lidmaatschap van den Senaat, maar mijn gelukwensen zijn er niet minder hartelijk om. Wanneer ik morgen te Leuven spreken zal over den lange strijd dien we voor ons Vlaams rechtherstel en in 't bijzonder de hervorming van het hoger On derwijs hadden te voeren, dan zal ik ook aan U denben. die steeds zo trouw en kloekmoedig voor ons Volk hebt gestreden in den Senaat. Maar de hulde die U morgen zal worden ge bracht zal ook gericht zijn tot den beginsel vaste katholiek en volksman en de sympa thie. welke L' zal worden betoond door vrien den en collega's, zai haar beste voedsel vin den in de vriendelijkheid, dienstvaardigheid en eerlijkheid met welke gij hun genegen heid hebt beantwoord en verdiend. Ik ben persoonlijk steeds in de aangename gelegen heid geweest de waarde en de trouw van L"w vriendschap te ondervinden. Ik dank er U om en bid den Heer dat hij U nog vele en vrucht bare jaren van senator moge schenken I Uw verkleefde. 'get.) Frans Van Cauwelaert. CHRISTUS-KONING ALLERHEILIGEN ALLERZIELEN Wij staan, in de liturgie vóór drie mooie feesten. Het zijn de feesten van de grote ker kelijke gemeenschapszin. Christus-Koningdag is het feest van de Strijdende Kerk. Aller heiligen het feest van de Verheerlijkte Kerk en Allerzielen dat der Lijdende Kerk. Zondag, 30 October Dit feest is nog zeer jong. Het dateert van 11 December 1925. toen P. Pius XI z.g. zijn encycliek Quas Primas de wereld inzond. Wat dit feest beoogt, is duidelijk plechtig en formeel de opperheerschappij van Chris tus en Zijn wet in ons privaat, familiaal en openbaar leven erkennen Het is het feest der Strijdende Kerk op aarde. Dat dergelijk feest ingesteld werd in volle 20ste eeuw. is geen louter toeval. Immers, nooit werd het Koningschap van Christus bestreden als thans. Het cynisme der moderne godloosheid gaat zó ver. dat zelfs het bestaan van Chris tus van God zelf. ontkend wordt. En de Roomse Kerk. die Christus' taak moet voort zetten. ervaart, vaak op zeer bloedige wijze, wat het zeggen wil een teken van tegen spraak te zijn. zoals haar goddelijke Stich ter het reeds was. Zij bloedt de dag van he den uit duizend-en-een-wonden. Doch precies daarin vindt ze haar volle levenskracht I Wij vieren vandaag het feest der christelij- Vervolg op het tweede blad. ZALIGEN HOOGDAG DOOR DE PERISCOOP De storm van Woensdag heeft mij een reu zekans Tioen missen. Ik droomde er zolang van eens het gezicht der socialistische voor mannen te zien terwijl zij aan anti-konings- propaganda doen. Hun gezicht zien en zien of ze kunnen ernstig blijven kijken terwijl zij aan het praten zijn Horen heeft geen belang, 't Is lang op voorhand geweten wat zij te vertellen hebben en ook reeds menigmaal gehoord. Het socia lisme is van bij zijn geboorte republikeins geweest. Marianne met haar rode phrvgiaanse muts is altijd hun zinnebeeld geweest. Ze staat op menige van hun vaandelstokken en er zijn woonkamers waar ze op de scho„ w de plaats heeft ingenomen van het Lievi Vrouwbeeld. Ze zijn altijd republikeins geweest en ze hebben altijd de monarchistische gedachte bevochten. Gans de Socialistische Kamer fractie kan begraven worden onder de bergen papier die ze gebruikt hebben om de monarchie af te breken. Het ging eerst tegen Leopold II die aan België Kongo schonk, of liever opdrong. Bel gië wilde Kongo niet. Kongo dat in de laatste ooriog de spaarpot van België was en ons in de gelegenheid stelde onmiddellijk na de bevrijding, na vier iaar gedwongen vasten, weer onze volle bekomste te eten Ha ware die spaarpot geschonken geweest door Anseele of Vander Velde Enze tegen koning Albert gevochten. Na de eerste wereldoorlog hebben ze hun bek gehouden. De koning was te populair en ze moesten wachten op betere tijden. De ne derlaag van 1940 bracht de betere tijd en de wegvoering van de koning bracht de gedroom de omstandigheid. Zij zijn overtuigd dat de massa rap ver geet. Na de tragische Meidagen werd Koning Leo pold te Antwerpen gehuldigd. Hij werd over- stelpd met bloemen en iedere bloem verbeel de een mensenleven dat Hij had gered. Gans het Land dacht als Antwerpen. Er ont brak maar de gelegenheid om hetzelfde te doen. 1940 is reeds zo ver weg Zij die nu de belangen van het volk verdedigen te gen de volksvijandige Vorst hebber, in 194G het volk in de steek gelaten. Zij hebben in razende vlucht het vege lijf gered en de zee geplaatst tussen hen en de gevreesde germaan. Toen zij in veiligheid waren werden ze held haftig en ze zouden weerstand geboden heb ben tot de laatste belg er ziin knoken bij liet. Maar 1940 is lang voorbij Zij zijn kwaad op de Duitsers maar aan vaarden toch graag een vrienden dienst zij hebben Leopold verbannen en het moet zó maar blijven. En om de massa te bedotten verdonkeremanen zij Marianne haar rode muts. Neen. horen moest ik niet. maar zien... En ik zat in mijn confortabel bureel kij- kensgereed, te wachten op de vertoning die zou beginnen. Daar komt een vod papier plakken op de opening van de periscoop. Ze plakte en bleef plakken en ik moest de periscoop inhalen om het voddepapier te verwijderen. En dan heb ik dat papier bekeken en 't was het recente nummer van een blad dat sinds lang de naam ontleend heeft van een eigen schap van God om zijn geestelijke en morele armoede te dekken. Is het mogelijk dat er mensen gevonden worden om zo iets te schrij ven en andere nog om het te drukken J.-H Fabre. de beroemde insectenkenner heeft het in zijn «Souvenirs entomclogiques» over mestkevers. Ik lees nog liever d&t De heer KAREL FRANSMAN, Volksvertegenwoordiger zal ZIT DAG houden, ten zijnen huize, Beverstraat, 9, iedere DINSDAG van 10 tot 1 2 uur. GEVELSTENEN «Sas» - «Cobricam» - «Nieuwpoort» - «Kesselt» in alle soorten en alle formaten. CERABOS vloertegels in 8 1/2 x 1 7 - 17 x 17 en 25 x 25 cm. «WASSERBILLIG» ceramiektegels 10x10 en 15x1 5 vanaf 150 Fr CHROMOLITH kunstgevelbezetting in alle kleuren SILEXORE vochtwerende verf voor binnen- en buitenmuren IN UITSLUITEND ALLEENVERKOOP BIJ OUD STRIJDERSPLAATS, nr 19 TEL. nr 5 ETERNIT - ELO - ETERNIT EMAILLE - FAIENCEN DAKPANNEN Pottelberg en Sterreberg De Denderklok EEN TELEGRAM VAN DE EERSTE MINISTER Evskens. eerste Minister. EEN BRIEF VAN DEN VOORZITTER DER Kamer van Volksvertegenwoordigers Feest van Christus-Koning

Denderklok | 1949 | | pagina 1