's Konings Naamfeest Leve onze Koning Leopold HI M/s YANj 8IL&1 A. DE BRAUWER-DE MCNT NINOVE TE NINOVE 52, Denderkaai, Tel. 172 KOLENHANDEL Drie en twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,25 Fr. ZoruBag 13 November 1940 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1003. n 15 NOVEMBER Naamfeest van Z. M. de Koning. De plaatselijke N.K.B.-afdeiine, cl- plechtigheid van dit feest verlegd op Zondag 20 November (zie hierover de speciale plakbrieven». Die dag is en moet een ware feestdag zijn voor alle BELGEN d. w. z. deze die met hart en ziel de grootheid, de eenheid, de eer en het voortbestaan van het Vaderland betrachten. Wij vieren het dit jaar voor de zesde maal in af wezigheid van de Grote Banneling, doch zen er ten volste van verzekerd dat 1950 onze geliefde Vorst zal terugbrengen aan 't hoofd van 's Lands bestuur. Gemene politiekers hadden gehoopt dat de tijd voor hen zou werken, dat ze België wel zouden ten onder krijgen, doen ze hebben zich deerlijk misrekend en binnen enkele weken zal het volk de gelegenheid krijgen in geweten uit spraak te doen over die schandige en laffe praktijk. Onder de geduldige kalmte smeult in de brede volkslagen het brandend verlangen naar die grote dag Ook de kleine man begrijpt maar al te wel« wie er in het land ontbreekt en waar de oorzaak ligt van de algemene misnoegdheid, namelijk er is één Koning te kort. doch er zijn politieke ploerten te veel Het ogenblik is daar waarop elkeen begrijpt wat er aan Vorst.Volk en Land is misdaan sedert 1945 -t Is meer dan tijd dat deze meest enterende en bedroevende bladzijde onzer geschiedenis gesloten wordt. Met de terugkeer van onze grondwettelijke Vorst zullen vrede, rust en voorspoed in het land wederkeren, naar de woorden van Koning Leopold III zelf Vergeten wij wat ons scheidt en denken wij aan wat ons bindt Laat ons allen dit jaar gedurende de II Mis. opgedragen voor Z. M Ko ning Leopold III. een vroom gebed storten voor het behoud van het Vorsten huis en voor de spoedige terugkeer van Hem die er de grondwettelijke verte genwoordiger van is C IJ F E R S In onze vorige bijdrage hebben wij de ons bekende cijfers gegeven over de Vlaamse dagbladpers Xn willen we onze lezers deze van gans de Belgische dagbladpers geven. Er verschijnen tik dagbladen, uitgegeven door 47 uitgeverijen. De dagelijkse oplage beloopt 3.364 10U exemplaren, niet uitzonde ring van (I beursbladen, waarvan ons geen cij fers bekend zijn. De 42 Franstalige bladen hebben een op lage van 1 904.300 exemplaren de 2.0 laam- se bladen bereiken 1.380.000 nummers Een Duits 13 000 exemplaren. Wanneer we de cijfers nemen om een idee te krijgen van de oplage der dagbladen vol gens hun zedelijke waarde, dan zijn de re sultaten de volgende Voor gans het land toegelaten 1.312.100 voorbehouden 170.000 niet-toegelaten 1 863.000 De verhouding tussen de katholieke en de niet-katholieke dagbladpers in België valt dus ten nadele van de katholieke dagbladen uit, wanneer we de Vlaamse en de Franse bladen samen nemen. Afzonderlijk genomen verschijnen er meer katholieke dan niet-ka tholieke dagbladen in 't Vlaamse landsge deelte katholieke oplage 784.800 ex niet- katholieke oplage 002.000 ex. Het voorbehoud, bij deze cijfers in de vo rige bijdrage gemaakt, blijft natuurlijk van kracht De invoer van vreemde dagbladen zal zeker de verhouding tot de katholieke per- in een ongunstige zin beïnvloeden. An derzijds meen ik, dat uit de totale oplage blijkt, dat de cijfers wel hoger liggen dan de werkelijke oplage. Zou het waar zijn, dat 1 dagblad verschijnt voor minder dan 3 in woners Het nader bestuderen van de cijfers leert ons, dat de liberale pers teel sterker is dan de socialistische. de Vlaamse bladen 304.000 liberale tegen 1;»8.(M0 socialistische Voor de Franse bladen .>91.500 liberale tegen 209.500 socialis tische. Voor gam het land geeft dit dus 95,'» >00 liberale dagbladen en 407.500 socialis tische dagbladen. Het dagblad Le Soir dut voor de Franse bladen zo ongeveer de positie inneemt van Het Laatste Nieuws voor de Vlaamse bladen, geeft een oplage van 300.000 exemplaren op. Dit blad Wordt zeer veel ge kocht voer z.'n kleine aankondigingen. De politieke richting van Le Soiris sedert enkele jaren meer socialistisch dan liberaal. «- Uit deze cijfers blijkt duidelijk, dat een groot arbeidsveld vooi de persactie openligt. Het hoger opvoeren van de degelijkheid der christelijke bladen ts ongetwijfeld een be langrijk element De publiciteit niet minder. Wanneer al do katholieken konsekwent zou den zijn en de publiciteit voor hun zaken in de katholeke bladen plaatsen, dan zouden de katholieke dagbladen over meer financies be schikken en dit is en blijft nu eenmaal een beslissende factor bij het uitbouwen van een dagblad. Niet alleen de grote firma's kunnen hierbij een grote rol spelen. De plaatsaan- vragen en -aanbiedingen, dus de kleine aan kondigingen, spelen een niet te verwaarlozen rol bij de verspreiding van een dagblad. Hoe veel katholieke mensen geven niet de voor keur aan Het Laatste Nieuws of De Soir voor het plaatsen van een aankondi ging En is dit niet toe te schrijven aan on begrip en aan een tekort aan katholieke daad vaardigheid Een ziekte genezen doet men best door het wegnemen van de oorzaken. Ten minste één van de oorzaken, die de massale oplage van de hoger■genoemde bladen moet verklaren is de publiciteit. Bijgevolg moge ook wel eens de leuze weerklinken Publiciteit van katho lieken alleen in de goede pers p. B. Janssens, o.p. Bezoekt de PERSTENTOONSTELLING in de zaal van hef KLOOSTER der H.H HARTEN (ingang neven de Denderbrug) TOEGANKELIJK Op 12 en 13 November van 9 tot 12 uur en van 1 4 tot 20 uur Internationaal Financiewezen De openbare financiën omvatten niet al leenlijk de vraagstukken betreffende de be groting. de belastingen en de munt zij heb ben ook betrekking op internationale kwesties De oprichting van talrijke internationale openbare diensten onderstelt noodzakelijker wijze de financiële deelneming der Staten in de beheerkosten van deze diensten. In dit artikel stellen wij ons tot doel een bondig overzicht van de thans bestaande fi nanciële instellingen op internationaal plan opgericht, te geven Vooreerst hebben wij de akkoorden van de Leen- en pachtwet en de financiële samenwerking van de oorlogsvoe rende Staten. De leen- en pachtwet van 11 Maart 1941 heeft aan de Verenigde Staten de mogelijk heid gegeven aan de tegen de as-mogendhe- der. oorlogvoerende landen het nodige ma teriaal te verschaffen. In den beginne werden de leveringen gedaan mits terugbetaling het zij in natura, iietzi.i in geld. Nadat de Verenig de Staten eveneens aan de oorlog deelgeno men hadden, werden de financiële voorwaar de:: gewijzigd daar de Verenigde Staten op hun beurt nulp kregen van de geallieerde mogendheden namelijk door de prestaties aar. dz Amerikaanse legers verstrekt. Terioop- dient gezegd dat de leen- en pachtwet voordelig is geweest voor ons land daar het op het einde van de vijandelijk heden crediteur was van de Verenigde Sta ten. Dit voordeel kwam te goeder ure daar het ons toeliet onze economische balans slui tend te maken. Vervolgens zijn daar de Duitse herstelbe talingen. Deze werden in natura geregeld in beslagneming van de in het buitenland voorhanden zijnde Duitse activa, levering van materieel en uitrusting aan de slachtoffers van Duitsland. Ten slotte dient het Marshall-plan genoemd Het doei van dit plan is gekend econo misch herstel van de door de oorlog verarmde landen. De juridische grondslag ervan is de wet van 3 April 1948. gestemd door de Ameri kanen. Deze wet houdt opening van kredieten ten bate van de Europese mogendheden voor de duur van een jaar. Deze kredieten kunnen van jaar tot jaar verhoogd worden tot in 1952. Buiten deze financiële instellingen met een tijdelijk karakter, hebben wij ook nog deze met een bestendig karakter. Vooreerst de financiering van de internatio nale lichamen opgericht met een economisch, sociaal, cultureel, opvoedkundig of een ander verwant doeleinde Het is de organisatie der Verenigde Naties die het financieel beheer van deze instellingen waarneemt. Vervolgens de internationale samenwerking op het stuk van belastingen. Akkoorden ter voorkoming van dubbele zetting werden reeds in groten getale afgesloten De oplossing van het vraag stuk der belastingontduiking loopt minder vlot van stapel. Ten slotte hebben wij de akkoorden van Bretton-W'oods en de daarbij horende internationale financiële instellingen. Het Internationaal Muntfonds heeft voor doel de wisselkoersen te normaliseren en aan de naties de nodige vreemde deviezen te be zorgen om hunne betalingen te kunnen re gelen t.o.v de landen die hun koopwaren en diensten hebben geleverd. De Staten die DOOR DE PERISCOOP De geleerde bollen le trust des cerveaux van de socialistische partij hebben verleden week congres gehouden. Onder de kundige leiuing van Meester Buset hebben ze de maat gegeven aan hun weten en kunnen Ge moet er in bewondering voor staan en bekennen dat het verstand in de varkens niet zit. Ze hebben de sociale kwestie opgelost en de koningskwestie ook. Spijtig dat ze hun verstand niet vroeger ge kregen hebben. Sedert de bevrijding hebben ze onafgebroken in de regering gezeten. Se dert Pierlot de leiding van de regering in de handen van Achiel heeft gegeven, denkelijk om die le laten doen wat hijzelf niet dierf doen met de Koning, hebben ze de regering in handen gehad tot aan de laatste verkie zingen. De werkloosheid die er met was. hebber ze er laten komen. Als ze er was hebben ze er tegen gevochten, indien wij de opvolgende regeringsprogramma's mogen geloven. Ze wa ren nog bezig met er tegen te strijden dat zij er bij zweetten en eten en slapen bij lie ten toen ze de bons kregen. Ze zijn er nu af en nu hebben ze de remedie gevonden en geven ze les aan de nieuwe mi nisters. Kwakzalvers In de koningskwestie zijn ze beneden alles gebleven. In de geschie denis van het antieke Griekenland staat er een schoon historie. Vóór de verovering van dat Land door Ko ning Philippus van Macedonië, vader van Alexander de Grote, was Griekenland een mozaïk van kleine Staten gelijk het was in wat nu België is vóór de eenmaking door de Hertogen van Burgondië. Athene. Sparta en Thebes waren de drie steden die de grote rol speelden. Die Griekse republieken waren eerst koningrijken geweest, zo ook Athene. Het gebeurde dat Athene in oorlog kwam met een buurstaat en het ging er voor er op of er or.derDe Atheners raadpleegden het orakel van Delphes. Het antwoord luidde dat dit rijk het zou halen wiens koning zich zou opofferen. De koning van Athene sprong moedwillig al kappen en kerven in de vijan delijke benden tot hij de dood vond en Athene behaalde de overwinning. Toen de zegeroes uitgefeest en uitgedanst was moest er voorzien worden in de vervanging van da koning Toen ontdekten de Atheners dat nie mand waardig was zo'n koning op te volgen, en ze riepen de republiek uit De geschiedenis heeft de naam van die koning opgetekend. Maar waarom er uw ge- heuger mee bezwaren V 't Was toch maar een koning. Ware het een Buset. Achiel of Spaak geweest wij zouden hem niet onvernoemd durven laten Die Atheners waren eer beschaafde mensen en hun zin voor humor was zeer ontwikkeld. Dat wil nu niet zeggen dat le trust des cer- veaux onbeschaafd en lomp is. En ze hebben ook hoedanigheden. Ze beschikken over een buitengewoon aanpassingsvermogen. Denk aan Buset die van leider van een jongensklas leider geworden is van een grote partij en heel de toekomst van het Land heeft in han den gekregen. Vergeet Achiel niet die in alle handen goed is en Spaak dan Die kon de pompon zijn onder de studenten van de hogeschool met een pet op tu -en de proletariërs van Brussel de stad ovei p zetten of met een artisten- hoed met brede rand een voorname rol spelen tussen de politiekers van internationaal for maat Maar beschaafd en fijn als ae Atheners van meer dan vijf honderd jaar vóór Chris tus zijn ze niet. Om een republiek te krijgen moeten zii hun koning, hun leger en hun Land bezwadderen deze akkoorden medeondertekenden hebben de beperking aanvaard van hun soeverein recht de koers van hun munt unilateraal te bepalen. De Internationale Bank voor Wederopbouw heeft voor doel leveringen op lange termijn toe te staan ten behoeve van de wederopbouw en de economische uitbreiding van de Lid staten van de organisatie. Zij werkt als een onderlinge kredietmaatschappij. Al deze instellingen kunen de vooruitgang dienen op voorwaarde dat zij doelmatig wor den beheerd. Zij mogen alleszins geen ego ïstische noch onredelijke politiek nastreven. GEVELSTENEN «Sas» - «Cobricam» - «Nieuwpoort» - «Kesselt» in alle soorten en alle formaten. CERABOS vloertegels in 8 1 2 x 1 7 - 17 x 17 en 25 x 25 cm. «WASSERBiLLIG» ceramiektegels 10x1 Oen 15x15 vanaf 150 Fr. «CHROMOLITH kunstgevelbezettirig in alle kleuren. SILEXORE vochtwerende verf voor binnen- en buitenmuren. IN UITSLUITEND ALLEENVERKOOP BIJ OUD STRIJDERSPLAATS, nr 19 TEL. nr 5 ETERNIT - ELO - ETERNIT EMAILLE - FAIENCEN DAKPANNEN Pottelberg en Sterreberg ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR De Denderklok

Denderklok | 1949 | | pagina 1