Verbruikers, eist uw Loten A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE Hits VAN BI££I 52, Denderkaai, Tel. 172 TE NINOVE Drie en twintigste 'Jaargang Prijs per nummer 1,25 Fr. Zondag 4 December 1949 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 181)2.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1091 Wanneer gij uw aankopen doet, let goed op de winkels, welke deelnemen aan de Verkoopmaand, ingericht door de Ka tholieke Middenstandsbond van Ninove IN DIE WINKELS koopt gij aan de laagste prijzen, krijgt gij de allerbeste kwaliteit, knjgt gij de trouwste bediening, krijgt gij een Lot per 10 Fr. VERBRUIKERS Eist van de winkeliers-deelnemers de loten waar U recht op hebt van 1 tot 31 December 1949. Toekomende week ontvangt ieder inwoner van het kanton Ninove een strooibriefje waarop U de lijst der deelne mers zult vinden. IN UW BELANG Eist uw loten welke U recht geven tot deelname aan de GRATIS-TOMBOLA met meer dan 20.000 fr. prijzen. EEN WETSVOORSTEL VAN M. Lud. MOYERSOEN strekkende tot de familiale aanpassing der belastingen Volksvertegenwoordiger Moyersoen heeft deze week een wetsvoorstel bij de Kanier in gediend. dat voor doei heeft de vrijgestelde minima en de verminderingen wegens ge- zinslasten in zake rechtstreekse belastingen aanzienlijk te verhogen. Het wetsvoorstel bevat al de familiale be- van M. Eys- het belasting- palingen. die het wetsontwerp kens, houdende hervorming van systeem, reeds inhield. Het doel van M. Moyersoen 1.- te bekomen dat de iamiliale aanpasMng der belastingen niet langer zou worden uitgesteld. Bizondere Bepalingen Het voorstel voorziet ten eer-U verhoging van de vermindering toegestaan aan de huis vaders, op de grondbelasting - voortaan zal die vermindering 10 in de plaats van 7 bedragen Het verhoogt ten tweede de vrijgestelde minima. Ten opzichte van de bedrijfsbelas ting en de crisistaxe, zullen voortaan in komsten beneden de 15.000 fr in kleine ge meenten. 17.000 fr. in middelmatige en 22.000 fr in grote gemeenten bedragen Die minima worden verhoogd mot 5 000 fr. twee eerste gezinsleden ten laste iastingplichtige. voor het dorde lid \an het gezin oor eik 4 voor elke en 5 gezinslid gezinslid ten laste bo- voor elk de van de bel 10.000 fr. ton laste 15.000 Ir. 20.000 fr. ven het vijfde. Voorbeeld Een huisvader met 5 kinderen (0 personen ten laste i zal dus in oen middelmatige ge meente geen bedrijfsbelasting betalen, indien zijne inkomsten de sum van 8T.0U0 fr. niet overtreffen. Ten opzichte van de aanvullende personele belasting worden de minima tot 10,000 34 000 en 44.000 fr De verhogingen wegens gezinsla>ten wor den der twee eerste gezins- dk gezinslid gezinslid lid ten laste gemeente min dan die 194.000 fr. in een fr. M Moversoen voor- 10.000 fr voor leden 20.000 fr. voor het derd< 30.000 fr. voor hot 4 en 40.000 fr. voor elk gezinslid ten laste boven het vijfde. Voorbeeld Een huisvader met vijf kinderen zal in een gemeente van min dan 5 000 inwoners, geen aanvullende personele belasting betalen, in dien zijn inkomsten de som van 190.000 fr. niet overtreft m een middelmatige 30.000 inwoners) wordt grote gemeente 204.000 Het wetsontwerp van ziet ten slotte verminderingen voor de belas tingbetalers die personen ten laste hebben en wier inkomsten de bovengemelde minima o- vertreffen. Die verminderingen zijn dezelfde voor de bedrijfsbelastingen, crisistaxe en aanvullende personele belasting. Zij behelzen 5 voor elk der 2 eerste gezinsleden ten laste. in voor het derde gezinslid 15 'I voor elk 4e en 5e gezinslid. 20 voor elk gezinslid ten laste boven het 5e Geen enkele vermindering wordt verleend up de belasting die betrekking heeft op het gedeelte van het belastbaar inkomen hoger dan 250.000 fr. Volgens dit stelsel /.til een huisvader met drie kinderen 35 vermindering genieten met 5 kinderen 70 '7 met 7 kinderen en meer 100 '7. Begrenzing op 250.000 fr. inkomsten In de toelichting die het wetsvoorstel voor afgaat lezen wij het volgende over dit sys teem. waarbij de vermindering niet wordt toegestaan op het gedeelte van het inkomen hoger dan 250.000 fr. Er zijn tegen deze eenvormige beperking op 250.000 fr. voor gelijk welk gezin, hoe groot het ook weze, bezwaren uitgedrukt Terecht deed men opmerken dat de belas tingbetaler met acht personen ten laste en meer dez<-.:de verminderingen genieten als die-gene die t personen ten laste hebben en in.) vermindering bekomen op het gedeelte van :iun inkomen dat de 250.000 fr niet over treft Er is gev raagd geweest dat ten be hoeve van di- eerste «het plafond» van 25o!ii,(j zou verhoogd worden. Deze eis sciiyri', ons volstrekt niet onge grond. Het leek nochtans, om reden van opportu niteit, en in een geest van gematigdheid, ver kieselijker het systeem voorgesteld door de vorige Regering in de. en zin niet te wijzigen. temeer, dat zoal- gezegd, de huidige Re gering in haar wetsontwerp toepasselijk voor het dienstjaar 1950 reeds dit systeem is bij getreden Verantwoording van het voorstel. De Heer Moyersoen verantwoordt als volgt zijn voorstel Over de dringende noodzakelijkheid om zonder uitstel onze belastingen aan de fami liale toestand aan te passen, moeten we niet lang uitweiden De fiscaliteit moet steeds streven naar een billijke verdeling der lasten, en moet meer ci. meer op de persoon afgestemd worden. Die verdelende rechtvaardigheid wordt niet a geleefd wanneer men slechts rekening houdt met het bedrag der inkomsten, men dient rekening te houden met de onontwijk bare lasten die de belastingschuldige te dra gen heelt. liet betalingsvermogen van diegene wiens inkomsten alleen voor hem zelf of voor een beperkt aantal personen moet dienen is heel wat groter, dan het betalingsvermogen van diegene die met eenzelfde bedrag van in- ki rusten het onderhoud en de opvoeding moet verzorgen van talrijke kinderen Men werpe ons niet op dat de voorgestelde ontlastingen en verminderingen de inkom sten van den Staat in te grote mate zullen verlagen. opwerping spruit voort uit een voi- ledige miskenning van de tragische toestand var, onze bevolking op dit gebied Ver bo\ en de helft van de belastingbetalers hebben geen kinderen ten laste, het getal dergene die er drie en meer hebben bedraagt geen 10 het getal van diegene die 5 kin deren hebben en meer geen 2 c'<Deze laatste percentages zullen nog verminderen, naarmate de vrijgestelde maxima verhoogd worden Men vergete daarbij niet dat de jongste wet ten aanzienlijke verminderingen hebben inge voerd ten voordele van de uitgehuwden en de gehuwden zonder kinderen, waar zij de opeentimes ten laste van deze hebben afge schaft. Thans is het uur geslagen om rechtvaardig te zijn tegenover de families». Wij hopen dat het voorstel spoedig zal ge steund worden. Op het Nationaal C.V.P.-Congres te Brussel Volksvertegenwoordiger Albert Van Den Berghe schenkt klare wijn. Documenten in handen, bewijst de spreker dat de twee voorgaande regeringen - en ook de huidige - de akkoorden en beloften tegen over het Vrij Onderwijs in 't algemeen, en tegenover de leerkrachten van Lager-, Tech nisch- en Normaal onderwijs niet eerlijk uit voeren. Hij eist de integrale naleving van de aan- KOlzENHAIMUKI, ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR gegane verbintenissen. Over de benoemingen door het departement van Openbaar Onderwijs gedaan, wijst de redenaar het congres op de bekomen resul taten sedert 1 September 1949. waarbij 169 leerkrachten met een diploma door katholieke Instituten afgeleverd aan het rijksonderwijs werden benoemd Het is een stap in de goede richting. Hij dankt ministers en medehelpers om de blijken van gezond verstand en van eerlijk heid. Waar het promoties en samenstelling van examen-jury's betreft, worden de katholieken gedupeerd er. zulks moet en zal eindigen, verklaart de heer Van den Berghe Sprekend ovei de toepassing der taalwetten in het onderwijs biijkt het zonneklaar dat de wet van 1932 gesaboteerd wordt. De Vla mingen verliezen gestadig terrein. In 1949 zijn er in de Vlaamse klassen van de Brus selse aglomeratie en op de taalgrens circa 24.000 leerlingen minder dan 4 jaar geleden. Overtredingen, bij honderdtallen, worden door de taalinspeclie vastgesteld - die inspec tie verdient onze dank - maar sancties van hogerhand blijven uit er, alles gaat zijn gang. tot grote schade van Vlaanderen. Die toestand, aldus Volksvertegenwoordiger Van Den Berghe, mogen noch kunnen wij langer dulden. De wetten moeten worden nageleefd. Sprekend over de Kolonie en de te voeren politiek, stelt de interpellant volgende amen dementen voor en motiveert ze nagenoeg ais volgt Nog nooit hebben onze katholieke missies het zo la<tig gehad ais heden tendage er is vanwege de regering geen samenwerking, geen steun genoeg voor het katholiek onder wijs i:i Congo. Daarenboven meent de rede naar dat liet moment gekomen is om de na tionale missies de voorrang in onderwijzen te geven. Congo is Belgisch en moet het blij ven. zeker, tot de inboorlingen zich zelf kun nen regeren; buitenlandse en vreemde in vloeden dienen niet aangemoedigd door gun- sten. De nationale missies moeten mild worden geholpen, zi verdienen het ruimschoots - die geven daarenboven waarborgen, wat de na tionale opvoeding betreft. Daarom dit amendement Dringt aan op gezonde samenwerking tus sen regering en missies op gebied van onder wijs en opvoeding, met voorrang voor het i nderwi s en opvoeding gegeven door de na tionale missies Het congres juichte geestdriftig toe het bureau aanvaardde het amendement. Spreker drukte er daarna zijn verbazing over uit. geen woord te vinden in de drie door het congres voorgestelde besluiten over de sociale kwestie in Congo. Wil een politiek van werkelijke bezorgd heid voor de sociale noden en wantoestanden onder de inlandse bevolking voornamelijk op gebied van veelwijverij onder de inlandse bevolking, warnings- en vverkvoorwaarden der inlanders in dienst van de blanken Het bureau kon dit besluit niet aanvaarden, gezien hun eigen eerste besluit de studie van het tienjarenplan voorziet en het sociaal pro bleem daarin zijn plaats vindt. Volksvertegenwoordiger Albert Van Den Berghe bepleit daarna de rechten der Vla mingen in Congo Niemand zal betwisten, zegt de spreker, en het kan voor niemand een geheim zijn, dat de Vlaamse rechten in liet departement van Koloniën en in Congo zelf van weinig tel zijn. Wij willen aan die wantoestand een einde stellen, aldus de redenaar en verzoeken het congres om steun. Het zou ons grieven om die reden bij de bespreking van de begroting van Koloniën ons opnieuw te moeten ont houden oij de goedkeuring ervan Ziehier het besluit Vraagt dat de rechten der Vlamingen in de kolonie in werkelijkheid zouden geërbie- digd worden Congressisten en burea*i waren liet met de Heer Van Den Berghe eens en ook dit timen dement werd aanvaard. 5de Arrondissementeel C.V.P. - CONGRES te Geeraardsbergen Brussel had op 2G en 27 November zijn Na tionaal C.V.P.-Congres. Ons arrondissement zal het zijne hebben, te Geeraardsbergen. op Zaterdag 10 en Zondag 11 December, respec tievelijk te 14.30 uur en te 10 uur Wat is een Congres Een gewetensonderzoek en een Studievergadering Een gewetensonderzoek Het arrondissementeel bestuur brengt ver slag uit over zi.in beleid tijdens het yerlopen jaar liet geeft een overzicht van de ge beurtenissen die zich voordeden en de be- Vervolg op het tweede blad. DOOR DE PERISCOOP Panama is gekend als slecht geld. Panama de wespentaille van Amerika. Panama met zijn luxe-stroohoeden, zijn Panamaschandaal en zijn Panama-kamwol.en nu om zijn drie presidenten. Panama is een republiek in zakformaat. Ik geloof dat er wel acht honderd duizend in woners zijn blanken en kleurlingen al door een gerekend De Verenigde Staten riepen ze in 't leven om met alle gemak ket kanaal te kunnen graven. Toen het oorlog werd. werd het kanaal bewaakt door Amerikaanse sol daten. kanonnen en schepen. Na de oorlog werden ze vriendelijk ver zocht hun matten op te rollen en ze hebben hun spullen bijeen gepakt en ze zijn r.aar huis gegaan. Sindsdien gaat het slecht in het huishouden van Panama ze mogen onverstoord ruzie maken ze moeten op hun woorden niet meer letten omwille van de vreemdelingen. Panama behoort tot Latijns Amerika. In Latijns Amerika zijn er doorgaans zoveel generaals als bij ons advokaten. En gelijk hier de advokaten tegen malkaar pleiten, v echten daar de generaais Ze gaan niet in tweegevecht Dat ware ongezond voor de corporatie er, voor de enkelingen. Ze vech ten door tussenkomst van hun partizanen. In Panama is er geen leger generaals. Er is zelfs geen leger. Maar er is een politie korps en die gewapende macht heeft een commissaris met ronkende titel en die weet handig gebruik te rnaken van zijn wapens en hij stelt Presidenten aan en af als waren het marionetten. Zo hebben ze verleden week drie presiden ten gehad. Een die gedwongen werd vrijwillig ontslag te nemen. Een tweede die hem verving. En toen de eerste zijn ontslag introk, een derde om de zaak in der minne te regelen. President zijn moet toch plezierig zijn. Een gewoon mens tracht naar een vaste positie en verzekerde broodwinning. Niets is zo onzeker en zo voorlopig als de positie van president in Latijns Amerika. Toch zijn er altijd meer kandidaten dan plaatsen. Mensen blijven altijd mensen in tijd en ruimte. Is het dan wonder dat er bij ons ook men sen zijn die zouden willen President worden. En mensen die gewoon zijn hun wensen al- lijd te zien in vervuiling gaan dromen van alles, gelijk bedorven kinderen. Karniel moest maar even spottend zeggen dat hij wel eens eerste minister zou wiiien zijn om bijna da delijk zi.in zin te krijgen. Om President te kunnen worden mag er geen koning zijn. Mensen die hun fcvenlang gedroomd hebben van een republiek hebben dankbaar gebruik gemaakt van de oorlog om de kans te wagen. Neem geen aanstoot aan het woord dankbaar. Er zijn mensen die tuisen het kansspel is hun groot genot Er zijn er die met kaarten spelen andere spelen met dobbelstenen. De grote pieten spelen met mensenlevens. Het oorlog.-pel was een enige gelegenheid en de koning was de inzet. Daarom is de koningskwestie een zo inge wikkelde kwestie geworden. De zaak was anders eenvoudig In ons Land altijd geweestals de minis ters niet accoord waren met de koning nemen ze ontslag en ei kwam een nieuw ministerie. En 't is nooit gebeurd dat de koning ontslag nam. Ais Pierlot, Spaak en Co te Wiinendale niet accoord waren met de koning moesten zi.i het aftrappen. Als de zaken in ons Land recht liepen moes ten zij op het bankje en niet Leopold Maar het is aan het beteren en wie weet. de zaak Rinchard zal misschien nog de laat ste niet zijn De heer KAREL FRANSMAN# Volksvertegenwoordiger zal ZIT DAG houden, ten zijnen huize, Beverstraat, 9, iedere DINSDAG van 10 tot 12 uur. GEVELSTENEN «Sas» - «Cobricam» - «Nieuwpoort» - «Kesselt» in alle soorten en alle formaten. CERABOS vloertegels in 8 1 2 x 17 - 17 x 17 en 25 x 25 cm. «WASSERBILLIG» ceramiektegels 10x1 0 en 1 5x1 5 vanaf 1 50 Fr. CHROMOLITH kunstgevelbezetting in alle kleuren. SILEXORE vochtwerende verf voor binnen- en buitenmuren. IN UITSLUITEND ALLEENVERKOOP BIJ OUD STRIJDERSPLAATS, nr 19 TEL. nr 5 ETERNIT - ELO - ETERNIT EMAILLE - FAIENCEN DAKPANNEN Poftelberg en Sterreberg De Denderklok 1. Dezi

Denderklok | 1949 | | pagina 1