van 19 lot 27 Oogst 1950, in 't College De Nieuwe Drama's van Parijs WIE IS ROCAMBOLE Stedelijke Muziekschool Inlichtingen bij de Heren Edgar Avoux, Biexenttraat, 22 en Paul Luysterman, Kocpoortatraat, 10, Tel. 727. Een grootscheeps initiatief van de Christelijke Mutualiteiten Twintigduizend kinderen op verlof waarvan meer dan zevenduizend naar Zwitserland Een ongeëvenaarde prestatie. Dank zij de storting door honderd-duizen den leden van een kleine aanvullende bijdra ge, verhoogd met de staatssubsidies, is het de Landsbond der Christelijke Mutualiteiten mogelijk geworden op het gebied van kin- dervacanties een activiteit te ontplooien wel ke tot nog toe onvermoede mogelijkheden in zich sluit. Wie had het immers enkele jaren geleden durven dromen dat men er eens zou in slagen meer dan zevenduizend kinderen voor tien dagen met verlof naar Zwitserland te sturen. Dank zij het doortastend initiatief van en kele durvers is het nu zo veralle veertien jarige kinderen wier ouders lid zijn van een mutualistisch verbond aangesloten bij de Dienst der Preventieve Luchtkuren, wordt thans de mogelijkheid geboden een heerlijke vacantie in de Zwitserse bergen door te bren gen. Vanaf 16 Juli tot 17 Augustus a. s. zullen er van uit verschillende steden van ons laad om de acht dagen speciale treinen naar Zwit seriand vertrekken, telkens met een konvooi van nagenoeg elfhonderd kinderen, met be stemming Melchtal en Grandvillard. Een kinderdorp midden in de bergen. Melchtal is een prettig kinderdorp gelegen midden een adembenemende natuurpracht, niet ver van het Vierwoudstedenmeer bij het stadje Sarnen, terwijl Grandvillard meer in het Zuiden van het iand ligt. nabij het meer van Genève. Beide kampen omvatten een reeks frisse paviljoenen welke met alle mogelijk modern comfort zijn uitgerust. De keuken wordt verzorgd door Belgisch personeel, terwijl geschoolde moniteurs en monitricen van bij ons, benevens tal van aal moezeniers, instaan voor de bewaking der kinderen. Tijdens hun verlof in dit sprookjesland zullen die duizenden kinderen in de gelegen heid worden gesteld te genieten van een schoonheid welke vroeger slechts toeganke lijk was voor enkele bevoorrechten. Zo wordt er o. m. een boottocht voorzien op het Vierwoudstedenmeer, met een bezoek aan Kiissnacht, waar de kinderen een pië teitsvol bezoek zullen brengen aan de Kapel welke daar ter nagedachtenis van onze be treurde Koningin Astrid werd opgericht. Voor de kinderen welke te Grandvillard zullen ver blijven wordt tevens een rondvaart georga niseerd op het meer van Genève, benevens tal van andere uitstappen te lang om hier te vermelden. Sommigen sceptici zullen wellicht de be denking makenAllemaal goed en wel, maar hoeveel gaat zoiets niet kosten Welnu, wij staan erop hier te verklaren dat de Landsbond er in geslaagd is door een ra tionele organisatie en ingevolge de groot scheepse omvang van het initiatief, de kost prijs zó laag te stellen, dat het verblijf der kinderen in Zwitserland niet duurder kost dan de plaatsingen welke in het binnenland gebeuren. Daar maar alleen de jongens en meisjes welke dit jaar 14 jaar zijn geworden, naar Zwitserland mogen vertrekken, zullen al ne overige kinderen een niet minder prettige va cantie doorbrengen. Zo zullen 700 jongens per periode van 10 dagen in totaal 2.800 kinderen worden on dergebracht in een der grootste hotels van Blankenberge. De instelling welke vroeger voor de high life was gereserveerd, werd thans omgebouwd tot een aan ai de moderne vereisten beantwoordende vacantiekolonie, met verzorgde sanitaire installaties waaron der nagenoeg honderd stortbaden ruime luch tige slaapzalen met warm en koud stromend water, een grote keuken met de laatste snuf jes op technisch gebied, veiligheidsmaatrege len welke een volledige evacuatie in een mi nimum tijds toelaten, theater, speelzalen, ka pel enz. enz. De kinderen hoeven zich bovendien niet te mengen tussen het gewoel der badgasten, gezien een deel van net strand voor hen zal worden gereserveerd, even buiten de stad. Voor de meisjes werden gelijkaardige in stellingen voorbehouden te Wenduine en te Westenüe. Verder worden kinderen geplaatst i» volle Ardennen, in de Limburgse heide en zelfs in Nederland nl. te Breda en Oosterhout. Gans het land door is er een net van een dertigtal vacantiehuizen, waar het ene eon- tigent kinderen, telkens na 10 dagen ver blijf. het andere zal aflossen. Daarvoor is het nodig geweest tientallen speciale treinen en honderden autocars te reserveren om het vervoer van al die jonge vacantiegangers te kunnen mogelijk maken, zodat U zich een idee kunt vormen, voor welke organisatorische problemen de inrich ters zich geplaatst zagen. Een kader van nagenoeg 1.500 moniteurs en monitricen. Een van de belangrijkste problemen welke dienden opgelost, was dit van de moniteurs en monitricen. Dank zij de edelmoedigheid waarmede werd gevolg gegeven aan de oproep der christelijke mutualiteiten, door tal van lei ders en leidsters van onze katholieke jeugd- groeperingen welke bereid werden gevonden onze vacantiegangers te begeleiden, kon ook deze kwestie haar oplossing vinden. De Landsbond, zich evenwel terdege be wust van zijn verantwoordelijkheid mede op pedagogisch gebied, heeft niet geaarzeld ook dit aspect naar behoren te verzorgen. Zo werd aan de bevoegde diensten opdracht gegeven ten behoeve van de moniteurs een handboek op te stellen dat volkomen beant woordt aan de vereisten in verband met de organisatorische en opvoedkundige proble men van een vacantiekolonie. Al wie op een vacantiekolonie een leidende functie heeft te vervullen, kan zodoende vooraf beschikken over alle nodige gegevens welke hem moeten toelaten zich terdege voor te bereiden op zijn taak. Bovendien werden er, zowat heel het land door, vormingscursussen georganiseerd on der vorm van week-end. met de bedoeling alle moniteurs en monitrices vertrouwd te maken met de taak welke hun te wachten staat op gebied van jeugdzorg. Nagenoeg 1.500 jonge mannen, juffrouwen en talloze aalmoezeniers hebben zich aldus bereid verklaard geestdriftig mede te werken aan de vacantiekoloniën der Christelijke Mu tualiteiten, zodat, wij twijfelen er niet aan deze een schitterend succes tegemoet gaan. V.K.AJ. K.AJ. Werk voor 30.000 w ark lor an Beroepsopleiding voor allen! Dit is het eerste punt van de Congresbood- schap die de K.A.J. op 3 September aan ons land en de wereld zal bekend maken. Jonge mensen van 16 - 17 jaar die willen werken, maar de gelegenheid niet krijgen die in volle beroepsopleiding plots op straat gesmeten worden en als enige vaste bezig heid nog hebben, het dagelijks aanschuiven aan het stempellokaal. Dat gedwongen niets doen maakt van hen onverschilligen, moed^iozen, verbitterden. Dat geeft hun het gevoel van overbodig, onnuttig te zijn. En dat voor jonge mannen die hun toekomst moeten opbouwen, die nu moeten werken aan hun later geluk, die zich moeten voorbereiden op hun levensroeping c opvoe der van nieuwe mensen in een nieuw gezin Dat mag niet blijven duren Op 3 Septem ber zullen wij, door onze boodschap aan gans het land deze wantoestanden aanklagen. Wij vragen aan iedere arbeider Bekommerd te zijn voor de jonge werk lozen, mee naar werk te zoeken en hun on middellijk te verwittigen wanneer zij de kans zien iemand te plaatsen. Aan de gezagdragers vragen wij Aandacht voor dit belangrijk vraagstuk. Al de initiatieven die genomen worden om de vrije tijd en de morele gevaren van de jeugdwerkloosheid te bestrijden, volledig te steunen. Een der meest onheilspellende vraagstuk ken van heden is zeker dat der beroepsoplei ding van de arbeidersjeugd. Een groot ge deelte van de arbeidersjeugd is nog niet in de mogelijkheid haar opleiding te krijgen in het technisch onderwijs. Anderen ontvangen hun beroepsopleiding langs het leerlingwezen Zij krijgen de tijd om een beroep aan te le ren maar het is dikwijls een schande voor de betrokken patroons, wanneer men ver neemt hoe zij de waardigheid van ieder ar beiderskind miskennen. - Leerjongens en meisjes werken dikwijls 12 uur en meer per dag. leren niet hunne stiel, ontvangen een kleine of gene vergoeding. En na het verloop van hun kontrak! de naam die destijds in alle landen op ieders lippen lag i de naam die met af grijnzen entevens met bewondering uitge sproken werd ROCAMBOLE is de sinistere held van een zeer boeiende Roman uit gekend over de ganse wereld. Het Drama van de HAAT - WROK - WRAAK AVONTUREN STRIJD - OPOFFERING - LIEFDEen het begint en ein digt op deGALEIEN. De Gentleman-Misdadiger die uit liefde voor een vrouw optreedt ale beschermer der verdrukten Verschijnt vanaf deze week in geïllustreerde WEKELIJKSE AFLEVERINGEN ong. 1700 lijnen tekst op dubbel kolom - editiepapier en slechts tegen 3,75 Fr. Ieder vaste lezer krijgt gratis een zeer mooie kleurenomslag op glanzend pa pier om de Afleveringen in boekvorm te bundelen. ROCAMBOLE IS TE VERKRIJGEN BLJ ALLE DAGBLADVERKOPERS VAN AF DEZE WEEK. worden zij aan de deur gezet, zonder degelijk hun beroep te kennen. En dat in 1950! Om deze toestanden op te lossen zullen wij op 3 September ieder Kajotster en Kajotter voor zijn verantwoordelijkheid stellen, al de arbeiders moeten meewerken om dat pro bleem te helpen oplossen. Aan de openbare gezagdragers vragen wij Het voor ieder arbeiderskind mogelijk te maken een aangepast beroep aan te leren, die het toelaat zonder vrees aan de toekomst te denken. Wij vragen aan alle weldenkende mensen, het Congresteken te kopen en te dragen als bewijs dat ze met onze eisen akkoord gaan. NIEUWE TIJDEN GAAN WIJ BOUWEN! NINOVE Examenuitslagen 1949-1950 NOTEN LEER Lagere Afdeling Eerste Jaar Hebben het overgangsexamen afgelegd Met de grootste Onderscheiding Covens Michel 60 op 60 Met grote onderscheiding: Stevens André 59 Bourguignon Daniel 58.5 Bourguignon Milo 58.5 Covens Henri 57.5 Met Onderscheiding: De Jonge Paul 55.5 Bij eenparigheid: Van Lser Gerard 51.5 De Latte Yoland^ 50.5 De Looze Christiane 50 Verpaelst Soiange 50 De Smet Godelieve 48 De Jonghe Lydie 48 Creytens Ewald 48 Zonder speciale vermelding De Latte Paul 47 De Jonge Walter 44.5 Covens Albert 42 Maus Lena 42 De Latte Magda 41.5 Van Der Poorten Theo 41 Leuckx Wilfried 40.5 Van Damme Rita 39.5 Coppens Christiane 38.5 Van Paepegem Betsy 36.5. Van Damme Christiane 36 Watripont Delphine 36 Van Den Bossche Mar.-Claire 36 Van Der Talen Hubert 36 Lagere Afdeling - Tweede Jaar 1° Eerv. Vermelding - Grote Onderscheiding Hertveldt Luc 59 op 60 Linthout Hilaire 57 1° Eervolle Vermelding - Met Onderscheiding Lambrechts Albert 56 Ooghe Willy 56 Baelis Yvette 56 Van Bellingen Roger 55.5 De Vriendt Christiaae 55.5 Walraevens Nelly 54.5 1° Eervolle Vermelding Bij Eenparigheid De Wit Christiane 51.5 Van Nieuwenhuyze Jeanine 51 Walraevens Magda 51 Minner Emiel 48.5 2° Eorvoile Vermelding: De Vriendt Herman 46.5 Van Der Smissen Annie 44.5 De Wit Simone 44 3° Eervolle Vermelding: Van Laer Malv. 40 Middelbare Afdeling - Eerste Jaar Hebben het overgangsexamen afgelegd: Met Onderscheiding: Schietecatte Magda 55 op 60 Van Der Maelen Etienne 54 Bij eenparigheid Londoz Jozef 52 Jacobs Denise 48 Zonder speciale vermelding: De Buyst Andrée 47.5 De Vos Denise 47 Jacobs Dany 45.5 De Backer Freddy 44.5 Despretz André 42 Middelbare Afdeling - Tweede Jaar Eerste Accessit Van Der Poorten Georges 49 op 60 De Smet Denise 49 Tweede Accessit Agneessens Magda 42 Hogere Afdeling Eerste Jaar Eerste Prijs- met Grote Onderscheiding Agneessens Jozef 58 op 60 Eerste Prijs met Onderscheiding: Van Den Houtte Norma 56.5 Lievens Maurits 56 Klas van KLAVIER Aanyankeiijke Graad Hebben het overgangsexamen afgelegd: Met grote onderscheiding: Londoz Jozef 58 op 60 Met Onderscheiding: Desmarre Arlette 55.5 Jacobs Dany 55.5 Bij eenparigheid: Van Der Maelen Etienne 51 Zonder speciale vermelding: Despretz André 44.5 Lagere Afdeling - Eerste Jaar Hebben het overgangsexamen afgelegd: Met grote onderscheiding: De Buyst Andrée 58 op 60 Bij Eenparigheid: De Vos Denise 50 Lagere Afdeling - Tweede Jaar f° Eervolle Vermelding bij Eenparigheid: Luysterman Lea 50 op 60 Klas van VIOOL Lagere Afdeling - Eerste Jaar Hebben het overgangsexamen afgelegd Bij Eenparigheid Jacobs Denise 52 op 60 Klas van BLAAS-IN8TRUMENTEN-eiarinet Middelbare Graad - Eerste Jaar Hebben het overgangsexamen afgelegd: Met Onderscheiding Van Der Poorten Georges 55 op 60 Zonder specials Vermelding j De Backer Freddy i&A DAVIDSFONDS - NINOVE <t JULI VIERING Gehecht aan de goede traditie had het Da- vidsfonds ook dit jaar zijn leden uitgeno digd om in een intieme en gezellige viering de slag der Gulden Sporen te komen herden ken. Spijtig genoeg kwam een kwade donderbui bij velen de geestdrift koelen en moest er met vertraging begonnen worden. Maar alles komt nog goed, de zaal loopt stilaan vol en na de Rubensmarsch van Peter Benoit, ge speeld door de harmonie van de Kristefie Werklieden kan de voorzitter zijn welkom- woord richten tot een ontvankelijk publiek. En dan gaan de leeuwen voorgoed aan het dansen. Een afwisseling van gedichten, mas sazang, koorzang door de K.A.V. en solonum mers door de heer Louis Van Poelvoorde brengt in de zaal een hoge stemming van Vlaamse fierheid en Vlaamse vreugde, 0e beide thema's van deze avond. Oud en jong doen hun best en dat gaat als de droge kelen tijdig gelaafd worden. Tegen het einde van de viering heeft ook de uitlo ting plaats van drie waardevolle prijzen een gothische Lieve Vrouw een reproductie naar De Boodschap van de veelbesproken Nederlandse schilder Han Van Meegeren en een bronzen leeuwenschiid. Zo komt dan ook het einde van deze prach tig geslaagde avond. Gedicht en zang hebben een nieuwe band van vriendschap en ver trouwen gesmeed en brachten ook nieuwe geestdrift. Vol vuur werd door al de recht staande aanwezigen tot passend slot van deze avond een dreunende Vlaamse Leeuw gezon gen. Waarlijk een Sporenviering in de beste zin van 't woord. STAD en OMLIGGEND! NINOVE ZONDAGDIENST. Apotheek open van Mr FRANS GS ERTS Burehtstrsat. Vrijdag 21 Juli - Apotheek open van M. André De Ruyver Beverstraat. STAD NINOVE Het stadsbestuur van Ninove richt, ter ge legenheid van de Juli kermis, op Zondag 23 Juli a. s. te 14 uur een GROTE ZOMERCA- VALCADE MET REKLAAMSTOET in. Aan deze folkloristische optocht, waaraan 200.000 fr. geldprijzen verbonden zijn, zullen on geveer 2.000 verklede personen deel aan ne men De meestgekende en mooiste groepen uit Verviers - Herzele - Dendennonde - Au derghem (bij Brussel) - La Louvière - Sint Pieters-Leeuw - Gremoergen - Willebroek Kortrijk - Tienen - Hamme - Lokeren, Evere (bij Brussel) - Waver - Meesen (bij Ieperen) St Niklaas - Gent - Grimde - Oostende - St Michiels (bij Brugge) - Welle - Lessen - He- mik se m - Zelzaete enz... alsmede de-Ninoofoe Reuzen zullen deze folklorestoet door hun aanwezigheid opluisteren. Bizondere trein-, tram- en autobusdiensten zullen ingericht worden. Uit auto gevallen. Langsheen de AstJridlaan kwam de autogeleider Pr. Van der Straeten met zijn echtgenote gereden. Toen de deur plots opensloeg met het ongelukkig ge volg dat de vrouw uit de wagen viel. De man haastte zich naar zijn vrouw te grij pen doch de snelheid was zo groot dat hij meegesleurd werd, zodat beiden met geweld op de grond terecht kwamen, waar ze bewusteloos bleven liggen. Dadelijk kwamen personen toegesneld die hen in de woning droegen van ée heer Van Poelvoorde, waar ze genees kundige hulp ontvingen. KAATSEN KA AT8TORNOO! NINOVE Volgende lutten worden deze week gespeeld, met aanvang te 19 uur 18-7 Sigtay-Fabelta Statieplein Post-Durant Kuipken De Dobbeleer-Ninofina Preulegem Stadspersoneel-La Dendre Kuipken Durant-Post Statieplein 18-7 19-7 19-7 20-7 BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Willy D'hondt zoon van Petrus en Lucienne Grijsseels. Rita Van den haute dochter van Ar thur en Julia Chavatte. Ludwig Van Achter zoon van Frans en en Maria Van den Berghe. HUWELIJKEN: Maurits Muylaert 25 j., bankbediende en Suzanne De Leenheer, 19 j., zonder beroep beiden te Ninove. August Haegeman 77 j., zonder beroep Geraardsbergen en Johanna Van den Berghe, 58 j., zonder beroep te Ninove. Maurits Engels 22 j., bediende en Ju lienne Beeckmans, 19 j., zonder beroep beiden te Ninove. Maurits De Pauw, 25 j., spoorwegbe diende, Nederhasselt en Emilienne De Prijck, 20 j., zonder beroep, Ninove. OVERLIJDEN Maria De Prijck, 76 j., weduwe Josef Timmermans, Zuidstraat. Jules Van Caulaert, 67 j., Weggevoer denstraat. f 4 'C- 3*liaodels- en Landbouwfoor van \inove

Denderklok | 1950 | | pagina 2