De nieuwe vooriitter aan het woord Tot besluit van clc talloze spreekbeur ten van deze dag komt de nieuwe voor zitter dhr De Riemaecker aan de beurt en richt zich in de eerste plaats tot zijn voorganger dhr Carlier die hij. in aan sluiting met de woorden van de minister huldigt als de onbaatzuchtige en toege wijde promotor van de CVP in het ar rondissement. De voorzitter zegt dat dit congres een duidelijk bewijs heeft geleverd voor de vitaliteit van de partij in het gewest hij roept alleen op in de bres te blijven staan, paraat voor het offensief. GRONDBELASTING Onder het oude regime werd de grond belasting gemeenlijk geheven onder de benaming van taille en twintig sten De taille was een repartitiebelas ting; zij trof de inkomsten van de eigen dommen op het platte land. De twintigsten troffen in principe de inkomsten van al de schatplichtigen. Wij zeggen in principe want in feite werden zij gevestigd op de inkomsten van onroerende goederen die toenter- tijde alleen bekend waren. Te dien tijde bestond er ook een soort van cadaster der grondeigendommen en grondrechten. Zo vermeldden de kohie ren van 1686 in het hertogdom Brabant onder de naam van elke buitengemeente de uitgestrektheid in dagwanden van de bebouwbare gronden, van de weiden, de heigronden, de gemeentegronden en de vijvers alsook het aantal huizen, het vermoed inkomen van de tienden, van de molens, van de brouwerijen en an dere nijverheidsinstellingen en van de drankhuizen. Dank zij dit cadaster kenden de Sta ten het inkomen van elk dorp gelegen in Brabant. Wanneer zij bijgevolg één. twee of meerdere twintigsten goedkeur den wisten zij seffens het totaal bedrag der toegestane subsidies en het aandeel dat iedere dorpsgemeenschap daarvan moest voor haar rekening nemen. De twintigsten waren dus feitelijk evenals de taille repartitiebelastingen. Met de Franse omwenteling werden ïjffe wijzigingen op het stuk van de fasting der onroerende goederen in gevoerd. Voortaan werd als basis geno- <*men het* zuiver inkomen, dat geraamd werd naar de doorsnee-opbrengst gedu rende een tijdperk van 15 jaar ongeacht de vruchten die de grondeigendom jaar lijks zou hebben opgebracht. Het contin gent der grondbelasting werd jaarlijks bij de wet .vastgesteld. Inmiddels werd het kadaster «bij de wet van 1807 inge richt. *4 In het Verenigd-Koninkrijk der Ne derlanden werd de .grondbelasting, in gevoerd bij de wet v^n 12 Juli 1821, na genoeg volgens dezelfde modaliteiten geheven. Voor de gebouwde eigendom men dienden de oude kohieren door Go- gel in' 1803 opgemaakt, tot grondslag voor de ongebouwde eigendommen wa ren geen vaste gegevens voorhanden. Tijdens de onafhankelijkheidsperiode (1830-1914) kwam er in die toestand geen meldenswaardige veranderingen tenzij dat het kadaster in 1843 werd vol tooid en dat het aloude repartitiesys teem dat tot zoveel ongelijkheid aanlei ding gaf. in een quotiteitsbelasting werd herschapen met ingang van 1868. Zoals het voorheen steeds het geval was, bleef de opbrengst van de grond-' belasting ver beneden het peil dat had moeten bereikt worden, gelet op de stij ging van de werkelijke opbrengsten der grondeigendommen. Dit is wel begrijpe lijk als men weet dat het in 1843 voltooi de kadaster reeds 20 jaar ten achteren was met de economische evolutie op dit tijdstip. Met de algemene hervorming van het Belgisch belastingstelsel in 1919 werd de grondbelasting ingeschakeld in een ce- dulair belastingsysteem aangevuld door een belasting op het globaal inkomen. Niet de gehele netto-opbrengst van de grondeigendommen doch enkel de grond rente of kapitaalrente wordt door de grondbelasting getroffen. Het deel, dat aan de landbouwer die de grond ge bruikt, toekomt wordt geacht door de arbeid te zijn verworven en derhalve aan de bedrijfsbelasting onderworpen. De basis van de grondbelasting zou logischerwijze het werkelijk in komen moeten zijn. doch de vaststelling er van, wat betreft de niet-verhuurde of abnor maal verhuurde eigendommen stuit op moeilijkheden. Bij de invoering van de wet van 1919 was de wetgever er blijkbaar op uit de grondbelasting te vestigen op het werke lijk inkomen, doch het stelsel welk hij met dit doel invoerde bleek naderhand moeilijk te verwezenlijken. Bij de wet van 13 Juli 1930 werd er dan ook van afgezien en werd de voor keur gegeven aan een methode van for faitaire schatting zowel voor het inko men van de verhuurde als voor dat van de niet-verhuurde eigendommen. <Vervolgt) ZIEKTEVERZEKERING Ir. een paar vorige bijdragen hebben wij U reeds een en ander verteld over deze aange legenheid. Vandaag willen wij het speciaal hebben over de zogenaamd^ vergoeding voor primaire ongeschiktheid. Aan de verzekerden tegen ziekte wordt een ziektevergoeding toegestaan gelijk aan 60 van het verdiende loon, dit volgens vastge stelde looncategoriën en vergoedingen. Een zieke die in een ziekenhuis wordt op genomen voor rekening van de ziekenbond, zal slechts 20 van het verloren loon ont vangen, op voorwaarde dat hij geen gezins- last heeft. Indien man en vrouw verplicht ver zekerd zijn wordt de vrouw bij opname in een ziekenhuis als verzekerde zonder gezins- last aanzien en zal zij enkel de 20 kunnen ontvangen van haar verloren loon. Hier volgt nu het barema in kwestie Gemiddeld dagelijks loon Niet hoger dan.30 fr. Hoger dan 30 fr: en niet hoger dan 40 fr. Hoger dan 40 fr. en niet hoger dan 50 fr. Hoger dan 50 fr. en niet hoger dan 60 fr. Hoger dan 60 fr. en niet hoger dan 80 fr. Hoger dan 80 fr. en niet hoger dan 100 fr. Hoger dan 100 fr. en niet hoger dan 120 fr. Hoger dan 120 fr. en niet hoger dan 140 fr. Hoger dan 140 fr. Nu stelt zich de vraag hoe wordt het ge middelde dagelijks loon bepaald? Voor de gewone arbeiders en arbeidsters is dat vrij eenvoudig. Het loon dat voorkomt op de laatst bij de ziekenbond ingebrachte ziekenbon wordt gedeeld door het aantal dagen dat er op voorkomt. Aldus bekomt men de gemiddel de dagelijkse bezoldiging waarop de bereke ning van 60 zal gedaan worden. Voor de bedienden wordt het bedrag van de ziekenbon gedeeld door 75 om het gemiddelde dagelijkse loon vast te stellen. De ziektevergoeding wordt minstens een maal per maand betaald. In de meeste geval len gebeurt dit wekelijks zodat aan deze voor waarde is voldaan. Wij trekken er uw aandacht op dat van de ziektevergoedirg de pensioenbijdragen afge houden worden, ten belope van volgende bij dragen Gevraagd GOEDE MEID boven de 16 jaar - deftig en eerlijk. Onnodig aan te bieden indien niet zeer ernstig. Bevragen R. Janssens, bonneterie NORMAL, Oud-Strijders plaats, Ninove. Dogmaverklaring te Rome Het hoogtepunt van het Heilig Jaar te Rome zal bereikt worden op 1 November ek. dank de dogmaverklaring door de Paus. van Maria's Hemelvaart. De laatste dogmaverkla ringen zijn gebeurd in 1854 over de Onbe vlekte Ontvangenis, in 1870 over de Pauzelij- ke Onfaalbaarheid. Een Mariaal wereldcon gres zal te Rome deze uitzonderlijke gebeur tenis voorafgaan. Als massaplechtigheden worden daarbij voorzien op 29 Oktober een Internationale massavergadering in de ther men van Caracalla, op 30 Oktober een ge meenschappelijk rozenkransgebed voorgebe den door Z. H. de Paus, op 31 Oktober een lichtstoet met Mariabeelden uit Rome Italië en Buitenland. Een viertal gekroonde Maria beelden uit België zullen daarin opgenomen worden. De plechtigheid van de dogmaver klaring op Allerheiligen zal voor het eerst in de geschiedenis op het St Pietersplein ge schieden ingevolge de massale opkomst uit alle werelddelen, kardinalen, bisschoppen en hoge kerkprelaten vooraan. Onder de aus piciën van het Maria-Halfuurtje dat door E. P. Leopold o.c.d. #ike Zaterdag in het BNRO-Studio van Kortrijk wordt geleid, wordt een Romereis ingelegd voor deelname aan de bovengenoemde Roomse plechtighe den. Alle inlichtingen, met omstandig prospek- tus, kunnen aangevraagd worden aan adres Sekretariaat Maria-Halfuurtje, Karmelieten klooster, Paterstraat, 5 te leper. NINOVE ZONDAGDtENST. Apotheek open van Mr J. LIEVENS Oud-Strijdersplaats. Voor de werklieden 25 fr. per maand. Deze som wordt aar: de Algemene Spaar- en liifrentekas overgemaakt. Voor de bedienden 7 van de vergoe ding over te maken aan het verzeker:ngsor- ganisme waarbij de bediende is aangesloten voor zijn pensioen. Voor de mijnwerkers 8 van de ver goeding over te maken aan de voorzorgskas waarbij de verzekerde is aangesloten. Er worden geen pensioenbijdragen meer af- Basislocn Vergoeding 25 Fr. 35 45 55 70 90 110 130 150 gehouden op de gebeurlijke aanvullende ver goedingen die een zieke mijnwerker ontvangt tussen de 150e en de 300e dag van zijn ziekte. Belangrijk. De pensioenstorting is verschuldigd voor de maand waarin de verzekerde de pensioen- ouderdom heeft bereikt. De pensioenstorting is niet vereist voor de maand waarin de verzekerde overleden is. Wat de mijnwerkers betreft is evenwel de pensioenstorting nog verschuldigd voor het gedeelte der maand dat het overlijden voorafgaat. Ingeval van sanctie, moet de afhouding ge daan worden alsof de verzekerde vergoedin gen zou genoten hebben. Ofschoon de vergodding miet uitbetaald wordt, moet de pensioenstorting toch gedaan worden. Het is de ziekenbond die daarvan de kosten moet dragen. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Annie Cooreman dochter van Albert en Alice Menschaert. Paul Van Holen zoon van André en Ghis- laine Van Den Haute. Etienne Danau zoon van Maurits en Maria- Theresia Souffreau. HUWELIJKEN: José De Mont 25 j., sociaal assistent en Hilda Van Den Haute. 22 j., zonder beroep beiden te Ninove. Roger D'Hondt 24 j. fabriekwerker Meerbe- ke en Suzanne Van Den Meersch 17 j. fa briekwerkster, Ninove Theofiel Allaer 27 j. koolmijner, Outer en Elise Van Londersele 25 j. fabriekwerkster Ninove. Prosper Vanderbiest 24 j., beenhouwers- gast en Georgette Meert 20 j. brodeerster beiden te Ninove. Jean Baudewijn 23 j., handelaar en Paula Steenhout, 22 j. naaister beiden te Ninove. 60 20 15 Fr. 5 Fr. 21 7 27 9 33 11 42 14 54 18 66 22 78 26 90 30 1950 Zij zullen het zich niet beklagen want er wacht hen een aangename verrassing. Voor wie het niet weet herinneren wij dat er verleden seizoen een kampioenschap onder de leden heeft plaats gehad. Vooreerst voegen wij hier aan toe dat alle schutters, reeds lid van andere maatschappij en of niet kunnen en mogen lid zijn en kun nen meedingen in ntet kampioenschap. Op het verleden kampioenschap terugko mend zal het de schutters aanbelangen hopen wij, te vernemen wat er gebeurde en hoe het ingericht was. Het ging door - niet per man - maar per peleton van drie man. Ieder schutter van het winnend of kampioenpeleton bekwam een schoon couvert. Dit systeem is ingevoerd ge weest om te beletten dat de beste en altijd die ene beste met de gedenkenis wegloopt. Een tweede en derde klasschutter heeft dus met dit systeem ook de kans én kampioen te zijn én een couvert te winnen. Het begon een Donderdag der maand Ok tober en eindigde een Donderdag van de maand April en gewoonlijk de eerste Donder dag. der maand De andere Donderdagen is er regelmatig oefenschieting met verrassin gen geweest. Wie verleden seizoen onder on ze toren kwam heeft het zich niet beklaagd. En om het relaas van dit kampioenschap te volledigen geven wij er hierna de uitslag van: 1) Peleton V Luysterman Pr. - Van der Kelen Ol. - Coppens Alf. 59 ptn 2) Peleton III Walckiers René - De He- nau Jos. - Couck Jos. 55 ptn 3) Peleton VII De Schepper Alf. - De Ridder - Van Rossom R. 43 ptn 4) Peleton IV Jacobs Alg. - Moeremans Edg. De Vidts Theo 34 ptn AUTO'S Een goede occaaie-wagen Dan een FORD. MERCURY, LINCOLN. Voordelige prijzen. Laatste modellen - ge* waarborgd. - Krediet op vraag: Tel. Ninove 949 VER!.OREN Een grote hond van het vrouwelijk ge* slacH:. Terug te brengen mits goede belo ning bij Charles Van Tricht, Vallelstraat, 11 Meerbeke. Grote Brusselse Verwerij en Nieuwwasserij Nieuwkuisen van allerlei Mans- en Dames kledingstukken in wol en in zijde. Stoors, gordijnen, tapijten, sargien, «na. Manshoeden gekuist, geverfd, en hervormd. Al de kledingstukken worden in volle naphte gekuist. Het huis gelast zich met het «toppen van kleeding en kousen Verzorgd werk. Spoedig* bediening. Kinderen V. DE ROECK Beverstraat, 21 NINOVE Reohtover de apotheek Do Ruyvor Overdekte Wip DE STER Statieplein NINOVE Het verleden seizoen 1949-1950 kende een buitengewone bijval. Al wie zich schutter noemde heeft er aan gehouden zijn geliefd sport ook in 't winterseizoen, onder de toren der O. W. voort te zetten. Het winterseizoen is vlug voorbij. Zo is het ook met het Zomerseizoen. Het lijkt dat het nauwelijks begonnen is. Nochtans Oktober nadert met snelle schreden en dan is het uit met pijl en boog in open lucht. De terugkeer naar de binnenoefeningen na dert snel. Nauwelijks nog enkele dagen blij ven er over voor het buitenseizoen en om te beslissen of de boog verder, het jaar rond zal gespannen worden. Het ontbreekt er in Ninove niet aan die gelegenheid want met een winterstand als die der O W. van Ninove, de schoonste en aangenaamste binneninrich ting van het land, mag de boog niet ontspan nen en in de hoek gestoken worden. Vast en zeker toch niet door de liefhebbers van het Ninoofse en van de omliggende gemeenten. Het bestuur der O. W. herinnert de schut ters eraan dat de opening zal plaats hebben op Donderdag 5 Oktober te 19 uur. De schut ters worden opgeroepen tegenwoordig te zijn bij die eerste winterschieting van het seizoen 1950-1951. Er wordt dan ook een talrijke opkomst ver wacht zowel van geoefende als van beginnen de of zij reeds deel uitmaken var. een maat schappij of niet. Jonge en oude, beste en le- reede zijn verwacht op Donderdag 6 Oktober 5) Peleton I Kieckens Art. - De Vle- minck P. - Bogaert Rob. 29 ptn 6) Peleton II Boer Vidts - Beeckman Van Londersele V. 18 ptn 7) Peleton VI Coppens Fr. - Fransman K. - De Roeck Alb. 13 ptn De Kampioenen ontvingen hun couvert en de tweede ploeg een verrassing van een schoon zilveren koffielepel. De uitslag bewijst dat er harde strijd heeft geweest tussen de twee winnende peletons. Maar natuurlijk als een Speireken alleen 35 punten doet voor zijn ploeg was het moei lijk zijn peleton te kloppen. Het Bestuur der O. W. wil niet ongevoelig zijn aan het genoten succes van 1949-1950 en zal voor 1950-51 opnieuw dit kampioenschap inrichten. Het begin ervan zal kortelings be kend gemaakt worden. De Ster verwacht een talrijke opkomst van alle schutters der Denderstreek. STAD NINOVE Commissie van Openbare Onderstand Openbare aanbesteding voor levering van 12.000 kgr. eetaardappelen aan het Burgerlijk Hospitaal van Ninove. Er zal op Zaterdag 7 October aanstaande om 4 uur *s namiddags in de zittingzaal van het Burgerlijk Hospitaal te Ninove, openbaar worden overgegaan tot de opening der in schrijvingen voor de levering van 12.000 kgr. eetaardappelen aan voornoemd gesticht ver deeld als volgt 6.000 kgr. half-late aardappelen. 6.000 kgr. late aardappelen. De waar moet gezond zijn en van normale grootte. De inschrijvers moeten de soort der aard appelen opgeven die zij aanbieden en van elk als staal 50 kgr. leveren aan het hospitaal. De aanbiedingen moeten gestuurd worden aan de heer Emiel Evenepoel, voorzitter der Commissie van Openbare Onderstand van Ninove, per aangetekende zending en onder dubbele omslag, ter post besteld uiterlijk op 5 October 1950. Op de buitenomslag vermelden Aan besteding Eetaardappelen Hospitaal Namens de C.O.O. van Ninove De Secretaris, De Voorzitter, V. DESPRETZ. E. EVENEPOEL. HUIS TE HUREN Huis te huren met hof en koer en ruime plaatsen. - Zeer voordelig. - Zich te bevragen ten burele van het blad. TE KOOP CITROEN 1948 typo 11 licht. In zeer goede staat Nieuwe banden. Zich wenden tot i Sleetrietté Dondnt Studie van Deurwaarder Clem. SCHOUPPE TE NINOVE Bij Rechtsmacht OPENBARE VERKOPING van Roerende Goederen Deurwaarder Clement SCHOUPPE te Ni nove zal overgaan op DINSDAG 26 SEPTEMBER 1980 om 11 uur op de Openbare Markt te Ninove Oud-Strijdersplaats, tot de openbare en rech terlijke verkoping van MEUBELS en MOBILAIRE VOORWERPEN Als buffet - tafel - stoelen - radio toestel - wasmachien met motor en andere voorwer pen te lang om te melden. Gereed geld. Zonder'kosten. Bij Rechtsmacht OPENBARE VERKOPING van Roerende Voorwerpen Deurwaarder Clement SCHOUPPE te Ni nove zal overgaan op DINSDAG 26 SEPTEMBER 1950 om 11 uur op de Openbare Markt te Ninove Oud-Strijdersplaats, tot de openbare en rech terlijke verkoping van ROERENDE GOEDEREN Als twee nieuwe mansvélos - radiotoestel merk Radian Gereed geld. Zonder kosten, - OPENBARE VERKOPING van een HOFSTEDE Boomgaard, Land en Weide TE DENDERWINDEKE Hoogstraat, Houteveld, Vreehom. en Brugskensveld Notaris Jean*René VAN ROSSOM verblij vende te Ninove, Graanmarkt, 33 zal over gaan tot de openbare verkoping van de hier na beschreven onroerende goederen Gemeente DENDERWINDEKE KOOP 1 Een hofstede gelegen aan de Hoogstraat ter plaats genaamd Hoogstrop groot volgens titel 24 aren 76 ca. gekend ten kadaster sectie B nrs 1044e-1042d en 1043e met een oppervlakte van 22 aren 20 ca. Ingebruiktreding 25 December 1950. KOOP 2 Een perceel boomgaard en wei de aan de Hoogstraat groot volgens titel 36 aren 35 ca. gekend ten kadaster sedtie B nr 1041e met een oppervlakte van 35 aren 20 centiaren. Ingebruiktreding 25 December 1950. KOOP 3 Een perceel land gelegen ter plaats genaamd Vreckomveld of Hoei- weg groot volgens vroeger gedane meting 40 aren 38 ca. gekend ten kadaster sectie B nr 1056a' met een oppervlakte van 40 aren 60 ca. V In gebruik bij Mr Omer Cammaert tot 25 December 1951. KOOP 4 Een perceel land gelegen ter plaats genaamd Vreckomveld of Hoei- weg groot volgens vroeger gedane meting 15 aren 72 ca. gekend ten kadaster sectie B nr 1057c met een oppervlakte van 16 aren. In gebruik bij Mr Gaston Janssens tot 25 December 1951. KOOP 5 Een perceel land gelegen ter plaats genaamd Hoogstrop groot volgens titel 29 aren 30 ca. gekend ten kadaster sec tie B nr 1025 met een oppervlakte van 27 aren 30 ca. In gebruik bii Mr Omer Cammaert tot 25 December 1951* KOOP 6 Een perceel weide gelegen ter plaats genaamd Brugskensveld groot vol gens titel 42 aren 98 ca. gekend ten kadaster sectie B nr 1241a met een oppervlakte van 43 aren 30 ca. In gebruik bij Mr Gaston Janssens tot 25 December 1951. Boomprijs 10.000 Fr. KOOP 7 Een perceel land doorsneden met een voetweg gelegen ter plaats genaamd Groot Houteveld gekend ten kadaster sec tie B nr 974 c met een oppervlakte van 86 a- ren. Verdeeld in 2 loten eerste lot de helft zuid-west-waarts. tweede lot de helft noord-oostwaarts In gebruik bij Mr Jozef Suys tot 25 Decem ber 1951. KOOP 8 Een perceel land gelegen ter plaats genaamd Groot Houteveld groot volgens titel 25 aren 30 ca. gekend ten ka daster sectie B nr 981b met een oppervlakte van 23 aren 70 ca. In gebruik bij Mr Jozef Suys tot 25 De cember 1951. ENKELE ZITDAG DINSDAG 3 OKTOBER I960 om 1.30 uur 's namiddags ter herberg van Mr Omer Cammaert-Persoons te Liefferinge Windschoof UITERHAND TE KOOP Stad NINOVE 1) Een herenhuis met afhankelijkheden en tuin aan de Burchtdam, sectie B nummers 1337c, 1339c, 1339d, 1338e «a 1340, groot M ft. r-

Denderklok | 1950 | | pagina 2