ZIEKTEVERZEKERING GRONDBELASTING (Vervolg van voorgaande week) ""Bij de wet van 13 Juli 1930 werd er dan ook van afgezien en werd de voor keur gegeven aan een methode van for faitaire schatting zowel voor het inko men van de verhuurde als voor dat van de niet-verhuurde eigendommen. Deze formule spaart veel moeite aan de zettingsdiensten maar biedt ook scha duwzijden. Wanneer de kadastrale hei> ziening plaats heeft in een periode van economische welvaart valt er te vrezen dat zodra deze plaats maakt voor een tijdperk van crisis de eerst toegekende kadastrale inkomens merkelijk hoger zullen komen te liggen dan de werkelij ke inkomsten in de depressie. Vandaar talrijke aanvragen om kwijtschelding of vermindering der grondbelasting. An derzijds wanneer tussen twee kadastrale herzieningen in. een gebeurtenis zich voordoet die van aard is de huurwaarde der immobiliën aanzienlijk te doen stij gen dan liggen de kadastrale inkomens te laag hetgeen de opbrengst van de grondbelasting ten overstaan van deze van de andere inkomstenbelastingen op een gering peil handhaaft. (Er dient im mers in acht genomen dat alleen het ka dastraal inkomen van de in huur gege ven en tot bedrijfsdoeleinden aangewen de onroerende goederen in dit geval kan verhoogd worden). De financiën der on dergeschikte besturen lijden in dit op zicht meer dan deze van de Staat door dat de opbrengst van de opcentimes ver boven de hoofdsom van de grondbelas ting reikt. In zijn wetsontwerp van 8 Februari 1949 had de Hr EYSKENS, de toenmali ge minister van Financiën, daarin wil len verhelpen door de grondbelasting te vestigen op het werkelijk netto-inko men van het vorig jaar overal waar dit klaarblijkelijk is ttz. voor de tegen nor male voorwaarden in huur gegeven on roerende goederen voor de andere goe deren zou de belasting berekend worden op het vermoed inkomen vastgesteld bij vergelijking met het werkelijk inkomen van gelijkaardige onroerende goederen. Daar dit stelsel aanleiding gaf tot vrij algemene kritiek werd er vanaf gezien en het behoud van het kadastraal inko men bekrachtigd. De grondbelasting wordt thans be paald op 6 van het kadastraal inko men. Zij wordt verhoogd met provincia le en gemeentelijke opcentirnes (zonder t beperking). Wat betreft de onroerende goederen van na- or bestemming dient het per- egepast op 150 van het be- in de kadastrale bescheiden schreven worden. Sedert de invoering van de wet van 13 Juli 1930 is de grondbelasting geen zui vere zakelijke belasting meer er wordt inderdaad rekening gehouden met de ge- zinslasten voor zover de betrokkene hoofd is van een gezin met minstens 3 kinderen in leven. De invaliditeit van de belastingschuidenaar kan soms ook recht geven op vermindering De inkomsten van de in het buitenland gelegen onroerende goederen worden be last met de mobiliënbelasting tegen 12 De nationale crisisbelasting op onroeren de inkomsten is een dubbelganger van dë grondbelasting daar zij terzelfdertijd en volgens dezelfde modaliteiten als de ze laatste gevestigd wordt. Het belastingpercentage schommelt van 2 tot 15 naargelang het bedrag van het kadastraal inkomen. Een laatste vraag blijft nog te beant woorden welk is de incidentie van de grondbelasting en de nationale crisisbe lasting op onroerende inkomsten. Inci dentie is de bepaling van de werkelijke last die een belasting daarstelt en van hem die ze in laatste instantie draagt. Voor het jaar 1949 raamt Prof. BAU- DHUIN de inkomsten uit onroerende goederen op 12.500 millioen fr. Anderzijds worden de ontvangsten in zake grondbelasting en nationale crisis- taxe voor dienstjaar 1950 geraamd als volgt hoofdsom grondbelasting 360 millioen fr 118 millioen fr 1260 millioen fr provincieopcentimes gemeenteopcentimes crisisbelasting op 'inkomsten uit onroe rende goederen 425 millioen fr Totaal 2163 millioen fr of 17.3 van het inkomen uit immobi liën. Wat de kwestie aangaat van te weten wie de belasting op inkomsten uit vaste goederen in laatste instantie draagt mag in 't algemeen worden vooropgesteld dat wanneer de vraag naar huizen of land het aanbod overtreft (bv. in tijden van voorspoed) de belasting gemakkelijk in de huur- of pachtprijs zal kunnen begre pen worden en diensvolgens door de huurder of pachter zal gedragen worden Wanneer integendeel het aanbod van huizen of land de vraag overtreft (bv. in tijden van economische depressie) de belasting niet zal kunnen opgenomen Verledenasweek hebben wij het gehad over de vergoeding voor primaire onge schiktheid. Zoals reeds vroeger aan onze lezers uitgelegd wordt deze slechts ver leend voor de eerste 150 dagen der ziek te. Na deze periode wordt de primaire vergoeding vervangen door de invali- diteitsvergoeding Deze vergoeding wordt enkel verleend indien de belanghebben de een invaliditeit van 66 heeft. Deze invaliditeit moet door de Rijksdienst voor Ziekte en Invaliditeit als zodanig erkend zijn. De invaliditeitsvergoeding wordt niet verleend aan hen die een ouderdomsren te genieten, of die de wettelijke ouder dom van oppensioenstelling hebben be reikt. De invaliditeitsvergoeding wordt ver leend vanaf de 151e dag van werkonbe kwaamheid, dus zonder onderbreking na het einde der zo genaamde primaire on geschiktheid. Die vergoeding wordt zo lang verleend zolang de verzekerde als invalide van meer dan 66 door de Me dische Raad van het Rijksfonds voor Ziekte werd erkend. In sommige geval len wordt die vergoeding soms jaren ver leend. spijtig genoeg voor de personen die ze ontvangen. Indien de invalide het werk hervat en binnen de 75 dagen na de werkhervat ting opnieuw ten minste 66 werkon bekwaam wordt, zal hem de invalidi teitsvergoeding opnieuw verleend wor den zonder wachttijd. Wordt hij opnieuw vrerxonbekwaam na meer dan 75 dagen na de werkhervatting, dan zal hij op nieuw voor primaire ongeschiktheid aan spraak kunnen maken. Het wordt dus beschouwd als een nieuw geval. Moest nu de arbeid hervat zijn zonder schrif telijke toelating van de geneesheer, dan wordt bovengenoemde termijn op 100 Gemiddeld dagelijks loon Niet hoger dan 30 fr. Hoger dan 30 fr. en niet hoger dan 40 fr. Hoger dan 40 fr. en niet hoger dan 50 fr. Hoger dan 50 fr. en niet hoger dan 60 fr. Hoger dan 60 fr. en niet hoger dan 80 fr. Hoger dan 80 fr. en niet hoger dan 100 fr Hoger dan 100 fr. en niet hoger dan 120 fr. Hoger dan 120 fr. dagen gebracht. Hij zal dus slechts aan spraak op de vergoeding mogen maken, zo de werkhervatting voorkomt meer dan 100 dagen na de werkhervatting. De invaliditeitsvergoeding wordt al- worden in de huur- of pachtprijs en dien volgens ten laste van de eigenaar zal blijven. Zitdagen van de heer MOR1AU Volksvertegenwoordiger EERSTE MAANDAG 9 uur St Lievens Houtem - Zaal Pa tronaat 10.30 uur Herzele Katholieke Kring 16 uur Erpe - Zaal Pax 18.30 uur Zottegem - Gildenhuis TWEEDE MAANDAG 9 uur Welle - Zaal Eendracht 10 uur Denderleeuw - Muziekzaal 16.30 uur Ninove - Ons Huis DERDE MAANDAG 15 uur Haaltert - Soc. Secretariaat 17 uur Kerksken - Café Meganck Jozef Driehoek. 18.30 uur Geraardsbergen - Ons Huis VIERDE MAANDAG 19 uur Nieuwerkerken - Inlichtings- bureel. ELKE ZATERDAG Van 10 tot 12 uur. Aalst Groen Kruis. AAN HUIS Op afspraak Lieve Vrouwtjes van ons land naar Rome Zoals reeds werd medegedeeld zal Zij ne Heiligheid ^us Pius XII op het aan staande Allerheiligenfeest de Hemel vaart van de Lieve Vrouw tot geloofs punt uitroepen. Deze dogmaverklaring zal de hoogste en luistervolste plechtig heid uitmaken van het Heilig Jaar. Op de vooravond van deze gebeurtenis Dins dag 31 Oktober, zal te Rome een licht- stoet de straten van de Eeuwige Stad doortrekken en tevens voor de H. Vader defileren, waarin de speciaal vereerde Lieve Vrouwebeelden uit Rome, uit Ita lië en ook. uit het buitenland. Zijne Em. Kardinaal Van Rcey heeft beslist dat voor wat ons land betreft de volgende gekroonde Mariabeelden aan de Roomse Mariastoet zouden deelne men Onze Lieve Vrouw van Halle - de Sedes Sapientiae van Leuven - Onze Lieve Vrouw van Chèvremont en Onze Lieve Vrouw7 van Walcourt. Er wordt geijverd opdat elk van deze venerabele Mariabeelden uit ons land met een pas sende erewacht van landgenoten zou omgeven zijn. Onder de auspiciën van het Maria-Halfuurtje dat door/E P. Leo pold wordt geleid, elke Zaterdag in het BNRO-Studio van Kortrijk, is een Rome reis ingelegd van 26 Oktober tot 4 No vember. voor deelname aan de dogma* Gevrtagd GOEDE MEID boven dt 16 jaar - daftig en eerlijk. Onnodig aan te bieden indien niet xeer ernstig. Bevragen R. Janssen*, bonneterie NORMAL, Oud-Strijders- piaats, Ninove. leen voor de werkdagen verlèend. De be taalde feestdagen worden met de werk dagen gelijkgesteld. Er wordt dus geen enkele vergoeding betaald voor de Zon dagen, de betaalde verlofdagen en de niet betaalde feestdagen. Bedrag van de Invaliditeitsvergoeding Gedurende de eerste 150 werkdagen van invaliditeit bedraagt de vergoeding 60 van het verloren loon. Wanneer men nu de tijdspanne van de primaire vergoeding mederekent, zijn er in totaal 300 dagen waarop de vergoeding 60 bedraagt. Vanaf de 151e dag van invaliditeit be taald het verzekeringsorganisme voor iedere werkdag, een vergoeding die als volgt wordt bepaald 50 de vergoeding bedraagt 50 van het verloren loon voor de verzeker de met gezinslast. 1/3 de vergoeding bedraagt 1/3 van het verloren loon voor de verzekerde zonder gezinslast. Hier is een uitzonde ring en wel deze. Wanneer een verze kerde voortdurend de hulp van een der de persoon nodig heeft, mag hij aanzien worden als een verzekerde met gezins last. Hij zal dus ook recht hebben op 50 20 Voor de invalide zonder gezins last, die voor rekening van de zieken- bond in een ziekenhuis werd opgenomen, zal de vergoeding slechts 20 van het verloren loon bedragen. Wij geven U hieronder nog een bare- ma waarop U zelf zult kunnen aflezen hoeveel U te trekken hebt: Basisloon Vergoeding 50 1/3 20 25 Fr.- 12.50 Fr. 8 Fr. 5 Fr. 35 17.50 12 7 45 22.50 15 9 55 27.50 18 11 70 35 23' 14 90 45 30 18 110 55 37 22 120 60 40 24 Wij zijn van oordeel dat onze lezers aan dit barema genoeg hebben. Aleen willen wij er uwe aandacht op trekken dat ook van deze vergoeding de afhou dingen voor pensioen gedaan worden, zoals in ons vorig artikel medegedeeld. verklaring en de begeleidende plechtig heden te Rome. De zorg over de deel name der Belgische Mariabeelden aan de Roomse lichtprocessie werd overigens door Zijne Em. de Kardinaal aan EP Leo pold, ocd opgedragen. Alle inlichtingen over bedoelde plech tigheden en Romereis kunnen aange vraagd worden aan adres Sekretariaat Maria-Halfuurtje. Karmelietenklooster, Paterstraat, 5 te leper. V.T.B.-HOEKJE Niet het getal... maar de overtuiging. Het is niet het getal dat de Vlamingen ontbreekt, wel de overtuiging en de wil. Het getal Zij zijn ook geen onaan zienlijke groep in Europa. Er zijn meer Vlamingen dan Denen, meer Vlamingen dan Noren, meer Vlamingen dan Finnen, meer Vlamingen dan Ieren, meer Vla mingen dan Zwitsers. Het Nederlands taalgebied - waartoe de Vlamingen be horen - telt in Europa 14 millioen men sen. Dat is meer dan tweemaal zoveel als de Grieken, meer dan tweemaal zo veel als de Portugezen, meer dan de Zweden de Noren en de Denen te samen Wij moeten deze verschillende kleine volken niet benijden om hun getal wel echter om hun nationale fierheid. MAX LAMBERTY In de Koninklijke Musea voor Kunst en Geschiedenis te Brussel. De voordrachten-cyclus 1950-1951 in 't Nederlands belooft bijzonder belang wekkend te zullen zijn. Hij wordt op 1 Oktober ingezet door Dr A. van Schendel. directeur-generaal van het rijksmuseum te Amsterdam, o- ver Rembrandts Nachtwacht, zijn geschiedenis en zijn restauraties met lichtbeelden. Begin te 10,30 uur stipt. Toegang 5 Fr. voor leden VAB en VTB, op ver toon hunner persoonlijke lidmaatschaps kaart voor het lopende jaar, slechts 2.50 Fr. Aan al onze leden uit het Ninoofse, bevelen wij zeer warm het bijwonen van de maandelijkse voordrachten aan Secretariaat 24. Bieznstraat. STAD en OMLIGGENDE NINOVE UITSLAG VAN AANBESTEDING J Bouwen van 15 Woonhuizen aan de Pollare- straat te Ninove voor rekening van de S. M. Ninove-Welzijn. Inschrijving Cyriel Raes - Ninove Fr. 3.264.100,61 Richard Impens St Antelinks 3.553.596,36 Omer De Ville - Denderv/indeke 3.581.805,90 Uitslag na verbetering Inschrijving Cyriel Raes - Ninove Fr. 3.551.688,56 Richard Impens - St Antelinks 3:555.759,90 Omer De Ville - Denderwindeke 3.581.903,40 Koninklijke Handbooggilde SINT SEBASTIAAN Al de leden worden vriendelijk en dringend uitgenodigd tot de buitengewone algemene vergadering welke zal plaats hebben op Zon* dag 1 Oktober a. s. t« 11 uur 'tvoermiddags in de Roxy Wij rekenen op de aanwezigheid van al de leden zonder uitzondering. HET BESTUUR. SOLO-SLIM In het café Petrus Steppe, Statiestraat, werd een solo-slim gespeeld door Theophiel Van den Haute met derde van troeveh aas plus derde van de negen en vijf vijfde van klaveren aas met de zes. Medespelers £dwar$ De Deyn, Petrus Van Laere en Maurits Van Laethem. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: ■Michel Groeninckx zoon van Gilbert en Delphine Van de Velde. Ginette Jacobs dochter van Charles en Ma ria De Mol. Linda Van der Straeten dochter van Pros per en Madeleine Van Londersele Ariane Leboutte dochter van Marcel en Dorothée Dujardin. Eliane De Schuyteneer dochter van Emiel en Anny Cobbaert. HUWELIJKEN: Edmond Jacques 25 j. handelaar, Dender- houtem en Simonne De Mol 24 j. fabriek werkster, Ninove. Men zegt... koffie is duur In de koffiebranderij ALBERT DE ROECK Lavendelstraat, NINOVp bekomt men v beste geurige koffie aan voordelige prijzen APPELTERRE FAMILIEDRAMA Man slaat zijn vrouw mot stoeftfefesel De gemeente Appelterre werd Dinsdaga vond in rep en roer gezet door een moordpo ging in het gezin van Kamiel Dherde en 2ijn echtgenote Julia Perdaens, wonende te Voor de. Het was al een heel tijdje dat het niet te best ging in het gezin. De vrouw bleek zoVeel slagen van haar man gekregen te hebben dat ze schier onkennelijk was en hierdoor het huiselijk dak verlaten had om haar intrek met haar kind te nemen bij haar ouders die te Apelterre in de Hellestraat wonen. De man had reeds meermalen zijn vrouw aangespoord om terug huiswaarts te keren doch de vrouw wilde wachten tot zij van de bekomen slagen hersteld was. Lichtjes bedronken bood ^le man zich ech ter aan bij de schoonouders waar hij opnieuw aan zijn vrouw vroeg om met hem huis waarts te keren. De vrouw weigerde zeggende dat zij met geen dronkaard meeging waarop hij in woede ontstoken het stoofdeksel nam en hiermee zijn vrouw zoveel slagen op het hoofd toebracht dat het bloed over haar aan gezicht vloeide. Ze bezat nog de moed en de kracht om met haar kind te vluchten in een naburige woning waar zij bewusteloos neer viel. Dadelijk werd beroep gedaan op Dr De Meyer die vaststelde dat haar hoofd totaal doorkapt was en zij zeven gevaarlijke won den had opgelopen. Ondertussen had men ook de rijkswacht van Zandbergen verwittigd die ter plaatse de nodige vaststelling deed en overging met het stoofdeksel in beslag te nemen dat gans ineengedrukt was. Verder ging men op zoek naar de dader die ondertus sen naar Voorde was gevlucht waar hij kort nadien werd aangehouden. Hij verklaarde spijt te hebben doch zegde dat hij in woede ontstoken was daar zijn vrouw weigerde hem te vergezellen. De dader werd naar Oudenaarde gevoerd waar hij werd opgesloten. De toestand van het slachtoffer alhoewel erg zou toch niet levensgevaarlijk zijn. ZONDAGDIEN8T. Apotheek open van Mr L. B9GAERT Brusaelstraat. DENDERWINDEKE WEELDERIG LEVEN DERTIEN ENZEVEN I Onder de kleurloze rubriek c .Denderwin deke werden af en toe in alle openhartig heid feiten en feestelijkheden, fouten en wan toestanden aangeklaagd of aangekondigd De routine van een dorpsleven knaagt soms aan het beste, tot er dan weer een knal los barst van een blijde gebeurtenis. Deze keer keren wij terug naar de tijd dat Keizer Karei hier kwam peter zijn. Luistert Op Vreckom voorbij en achter de oude Feyerik hoeve ligt een ander hof dat toebehoort aan de heer Richard Hemeryckx die in 1932 in het huwelijk trad met Juffrouw Paula De Jonge, geboortig van Ninove en on derwijzeres aan het Klooster te Denderwin deke. In die eerste tijden moet de echtgenoot eens aan zijn vrouw een kleine profetie ge daan hebben: «gij hebt uw klas verlaten... om in een andere te komen En op hun trouwboekje van veertien namen werd vorige Zondag het dertiende kind in geschreven. Reeds acht jongens en vier meisjes deden hun blijde intrede op het hof: Maria - Paul Annie - Marcel - Denise - Madeleine - Jozef Jean - Edgar - Herman - Luc en Eric. Het laatstgekomen broertje - zevende opeenvol gende jongen - zal een Koninklijke Deter hebben en Boudewijn worden gedoopt. •- 1r—WW———— MiBil in in lima

Denderklok | 1950 | | pagina 2