De wereld rond. Pasen als Kalenderdacr. Door de Periscoop Koloniale Loterij VLOEREN 53 soorten Huis VAN BELLE NINOVE éfïïïk lambrizeringen I- Zeven en twintigste Jaargang. Prijs per nummer T.50 Fr. Zondag 15 Maarï T#5f Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drakker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat. 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093* De Zondagsmis in België Limburg 80,0 West-Vlaanderen 72,2 Oost-Vlaanderen 51,5 Antwerpen 51,5 Hoeveel mensen vervullen hun Zondagsplicht. Het is niet mogelijk deze vraag anders dan bij benadering te beantwoorden. Toch is door het Belgisch Studiecentrum voor Godsdienstige Sociologie, een belangrijk onderzoek gedaan, waarvan de resultaten onlangs werden gepubliceerd 1) Per Provincie Antwerpen Brabant West-Vlaanderen Oost-Vlaanderen Henegouwen Luik Limburg Luxemburg Namen 2) Vlaanderen Wallonië Brussel-Arr. 3) Het Rijk en militaristische mededeling. Arbeiders, Collectieve landbouwers, Intellectuelen, Zo lezen we in het bericht van hei Cen traal Comité van de Kornmunistische Partij van de Sovjet-Unie, waarin het overlijden van J. Stalin wordt bekerd gemaakt. Het klinkt burgerlijk en doet denken aan onze standorganisatie. Leger en Vloot krij gen ook een speciale vermelding. Het is mi litaristisch. Speciaal nog een woord over de inlichtingsdiensten of spionnagediensten. Het overtreft onze kapitalistische organisatie Als ge die dingen leest krijgt ge de in druk dat het in Rusland zo stilaan terug is. zoals bij ons nu is. Van de revolutie blijft r.iet veel meer over. Demany afbreken Werenfried opbouwen. Demany heeft een onzalige reputatie. Hel is een koppensneller. De man aie zeker het grootste woord heeft gevoerd bij de onzalige uitingen van de repressiepoliiiek, Demany is nu sedert een tijdje in de so cialistische schaapstal, na stage te hebber, gedaan bij de communisten. Iedere dag een stukje proza. .1 Maart jl. een stukje venijn tegen het jongste opzet van Oost-Priesterhulp wo ningbouw voor de ontheemden. Pater Werenfried zcu dat niet in Duits land mogen doen. Duitsland om van te griezelen. En zeggen dat zo iets verschijnt op de eer ste bladzijde van een krant uitgegeven door de partij van «Arbeiders aller landen ver enigt U» Pater Werenfried zou het in België moe ten doen. Wij hebben zo'n grote nood aan woningen. Ik dacht dat de socialisten liet woonpro bleem in ons land al lang hadden opgelost met of langsom de paperassen, dossiers, for mulieren, berekeningen en staten van een maatschappij door de Staat betaald en waar in ze zich goed hebben vastgenesteld. Pater Werenfried zou rekenschap moeten geven van de giften aan de brave katholie ken. Langsom de rode moniteur en Mr Demany. Dat hij eerst eens rekenschap geeft van de fondsen van het onafhankelijkheidsfront. Mr Demany zou er goed mede doen voor eigen dorpel te vagen. Meer dan 30 millioen. braenten de katholieken bij mekaar voor steun aan de geteisterden van de waterramp. In de socialistische bladen hierover geen woord. Als informatie cn volksvoorlichting kan het er goed door. Kwestie van de men sen dom te houden. Controle op Jeugdbibliotheken. Strengere maatregelen inzake slechte lec tuur. Eindelijk Ja: maar het is in Holland. De Belgische Regering heeft voor deze problemen geen oog, of geen tijd. «ïci aiicaan wacnt uezorga de ontwikkeling af. De eerste berichten over de stemming in het Vaticaan bij het overlijden van J. Stalin vinden we in de Maasbode. Hij is zonder twijfel een der belangrijkste figuren van de eerste helft der twintigste eeuw en zijn invloed op da wereldgebeur tenissen kan niet anders dan buitengewoon groot genoemd worden. Men is zich zeer goed ervan bewust, dat, ondanks de name loze smart, die zijn koelberekende politiek Approximatief Totale bevol Procent getal v.d. Zondags- king op den ten practiserenden 31/12 50 totale bevolk. 574.000 1.310.311 43.8 33.9 620.500 1.832.603 620.000 1.009.842 61,4 539.000 1.231.328 43.8 269.000 1.236.795 21,7 276.000 973.443 38,6 330.000 485.519 68 138.000 214.774 64,3 192.000 359.038 53.5 2.236.000 4.360.864 51.2 1.029.500 2.969,395 34.6 393.000 1.323.394 29,7 3.658.500 8.653.653 42,2 tot mishoren geh.'en bev. 51.5 39.9 72.2 51,5 25.5 45,4 80 75,0 62,0 60.2 40.7 34.9 49.6 ganse werelddelen heeft berokkend, zijn aan wezigheid op het wereldtoneel een bepaalde waarborg betekende. Dc resultaten van zim politiek er. vooral de doeleinden, die hij zich stelde, vertegenwoordigen een constante fac tor die aan allen bekend was de uiteinde lijke wereldheerschappij var. Soviet-Rut land. Dat cr thans anderen zullen komen om de leiding van het ontzaglijke Sovjet-rijk on zich te nemen, betekent een wending in de geschiedenis, die gekenmerkt wordt door een karakter van vrijwel absolute onbereken baarheid. Men neemt stilzwijgend aan. dat de maarschalk reeds overleden is; maar men is er vast van overtuigd dat de «strijd om de opvolging» al reeds in volle gang is. Wat de persoonlijkheid van maarschalk Stalin betreft, vait het op. dat er op dit o- genblik alleen wordt gedacht aan zijn per soonlijk lot. Hij zal misschien later worden beschouwd als «de grootste vervolger van Gods Keik». Maar deze zelfde Kerk ontving het parool van het lijden en weet dat zij slechts door te lijden zal blijven voortbe staan. waarbij de belofte van haar Godde lijke Stichter de glorieuze cn enige zeker heid vormt «Ik zal met u zijn tot het einde der tijden». In het licht van deze belofte ziet de Kerk terug op een geschiedenis, die eer. lange rif van dictatoren tn despoten vijanden en ver volgers heeft zien voorbijgaan, terwijl zij ax:s enige, als laatste bleef. En men wordt ge- dwongen om op dit ogenblik de vergelijking u n o6", tussen de oppermachtige maar schalk Stalm en de ongewapende Paus van «ome. Op een verschrikkelijke manier heeft Sta lin deze Paus vervolgd in Diens kinderen. Kardinalen, Bisschoppen, priesters en gelo vigen in ongekende duizendtallen zijn ge slachtofferd. En op het toppunt van zijn macht, toen de «ndere grote mogendheden aan zijn Wensen moesten toegeven, heeft Maarschalk Stalin aan Churchill tijdens de conferentie van Teheran de honende vraag gesteld «Over hoeveel divisies beschikt do Paus?». Zonder één enkele divisie. Maar de Paus heeft zonder één enkele divisie stand gehouden. Telkens weer heeft Hij er op gewezen, dat het lijden voor do jvoik van Christus een ere-opdracht is. Bis- schoppen heeft hij gewezen op hun plicht om te oiijven. daar waar ze geroepen waren en de gelovigen heeft Hij gesterkt door Zijn woord en Zijn voorbeeld. En het is juist vandaag, dat de Apostoli sche brief van de Paus tot alle volkeren van Rusland en de satellietlanden zich aan de herinnering van de gelovigen opdringt. In Ju.i van het afgelopen jaar schreef de H bii'H^ÏTideze volkeren, die Hij bovendien bij die gelegenheid toewijdde aan de bij zondere voorspraak van de Moeder Gods onder meer het volgende Wij hebben zeer zeker de dwalingen veroordeeld en af gewezen, die de voormannen van het God loze communisme onderwijzen maar de- genem die dwalen, wijzen wij niet af In egendeel, W.j hopen en bidden dat zij zul len terugkeren tot de waarheid en zullen worden teruggeleid tot de rechte weg J 'VCn en?ele zin uit dez<? historische buef. En men kan er zeker van zijn, dat op d.t moment de Kerk bidt voor haar grote hit tHanS verlamd e* verstomd neer ligt. ontdaan van zijn macht, terwijl rond zijn sterfbed de strijd tussen zijn volgeSn gen is begonnen En ook al vreest men hier tal a°mw tat CCn £espannen e» critieke tijd zal aanbreken, men weet dat dit tevens een «nieuwe tijd» zal zijn en dat er nieuwe hoop nieuwe verwachtingen mogen ontstaan voor wat de H. Vader zelf heeft genoemd Een betere wereld Hebben we dit jaar een vroege of een late Pasen t Een jaar valt het in Maart, 't an der jaar in April, wie krijgt daar nog kop of staart aan Iedereen weet dat het op een Zondap valt en aldus als betaalde verlofdag verloren is en dat op Paasmaandag de congé ervan ver leend wordt en aldus de tweede Paasdag nog een halve feestdag is. Het Paasfeest ter gedachtenis v«n de ver rijzenis van Christus heeft zijn naam ont leend aan het Joodse Pascha, het Oudisraelie- tisch voorjaarsfeer dat bij de eerste volle maan in de Lente werd gevierd en waarbij de eerste lammeren der kudde werden geof ferd. In andere talen behield het feest dc oude heidense naam van 't lentefeest (Duits- Osters; Engels: Eastcr) genoemd naar de Germaanse godin Ostara. In de eerste eeuwen was de Paasviering niet overal gelijk. De Aziatische Christenen vierden de ver lossing door de dood van Christus en leg den de nadruk op de dag der maand, na melijk de eerste volle maan wolke volgde Staline is bijna vergeten. Zijn overschot is bijgezet in het Mausoleum van Lenine. Bij ons worden de Overleden koningen in de ko ninklijke begraafplaats van Laken bijgezet. In de republiek van de kameraden worden de staatshoofden bijgezet in het Mausoleum op het Rode Plein, 't Verschil Bij de rode ka meraden worden er voor de katten met lan ge staarten nog een beetje meer complimen ten gemaakt uan bij ons. Als wij over een gewoon sterveling spre ken word! het cadaver gewoon weg het «stof felijk» overschot, omdat er ook een «geeste lijk» overschot is. Voor Staline moet er van «geestelijk» niet gesproken worden. Hij wilde geen ziel. Hij behoorde lot de gelovigen van de zuivere Marxistische leer die niets erken nen wil dan stof. Misschien beeft ook hij. als hij voelde dat de wereld hem ontviel, naar God gegrabbeld gelijk een drenkeling naar de redplank. Dat zullen wij nooit weten en wij eeibiedigen zijn officieel laatste wil. De republiek van de kameraden heeft voor eigen gebruik redelijk veel overgenomen uit de doening van de kapitalistische landen; en natuurlijk het beste niet. Als de blanken naar Congo gegaan zijn om die nog niet ontwikkelde volkstammen te beschaven, hebben de negers van de blanken eerst hun gebreken geleerd en voornamelijk het misbruik van alcohol. De Belgische vluchtelingen die in '14-'18 in Engeland vertoelden en de Engelse soldaten die na '18 in België verbleven, hebben ons volk in contact gebracht met de Engelse be schaving. Ons volk heeft gulzig toegebeten - en t slechtste uit de Engelse zeden en ma nieren overgenomen. Na 1944 heeft Amerika ons overstroomd met zijn sjikken, zijn ciga- rotten en nog andere dingen die wij liefst niet vernoemen. De kameraden hebben hetzelfde gedaan. Voor de rest is er groot verschil; vooral in op de lentenachtevening (21 Maart). De verrijzenis vierden ze twee dagen later. De Westerse Christenen vierden de ver rijzenis van Christus en letten op de dag der week. steeds de eerste Zondag na de voile maan volgend op de dag en nacht evening. De concilie van Nicëa in 325. trachtte hier in orde te scheppen en men besloot er van Pasen altijd op een Zondag te vieren. Viel de 14e Nisan (betekent zevende maand van de Joodse kalender) echter op een Zondag dan zou men Pasen een week uitstellen. Zo werd de vroegste datum 22 Maart en de laat ste 25 April; namelijk indien het 21 Maart volle maan en dan tevens Zaterdag is. dan valt Tasen op 22 Maart 'gebeurde in 1761 en 1818»; is het pas 18 April volle maan en dan tevens Zondag: dan valt Pasen op 25 April «had plaats in 1886 en 1943). De bedoeling van deze eigenaardige paas- rekening was. dat het Paasfeest nooit met het eveneens door de maanphase geregelde joodse Pascha roti samenvallen: hoewel het onafhankelijk van dit laatste bepaald werd. Met de Paasdata voor de toekomst te be tekenen liebben zich verscheidene personen met min of meer succes onledig gehouden: tot zelfs de beroemde Duitse sterrekundige Gauss, die een betrekkelijk eenvoudige wis kundige formule vastlegde voor de Paasdata van het jaarinterval 1901 tot 2099. Voor de eerstkomende vijf jaar zal Pasen vallen op 195* 18 April 1955 io April 1956 i April 195? 21 April I958 6 April erscheidene kerkelijke vieringen op Zon dagen en feestdagen zijn afhankeliik van de Paasdatum het beredeneren. Ze kunnen bijna anders niet dan de zaken op hun kop zetten - ginds in Rusland en ook hier. 't Was voor enkele dagen - het nieuws van Staline's dood was juist rond gebazuind. In de statie van Denderleeuw stond er een kloosterzuster met haar bruine scapulier aan - een van die van Ninove die de zieken ten huize gaan verzorgen. Twee werklieden die dezelfde trein moes ten hebben stonden daar ook te wachten. Het zien van dat nonneken bracht hun conversa tie op godsdienstig terrein. De ene was een kameraad, vurig bewonderaar van Staline, Hij was natuurlijk over de godsdienst niet te spreken. Daar is niets aan dat deugt... Staline had ook kunnen pastoor worden, hij was op 't seminarie geweesthij had inge zien dat de godsdienst niet deugde en hij was communist geworden. Dus... Klopt dat of klopt dat niet. Is het dan wonder dat ie mand die verstandig redeneert en een com munist wil overtuigen, eenvoudig zijn poeder naar de mussen verschiet Die mensen kunnen een verstandige rede nering met begrijpen evenmin als een Vla ming koeler-waals verstaat. Staline is effectief seminarist geweest in een seminarie van de Russische Kerk. dat* is pre cies nog geen Rooms-katholiek seminarie. Hij is er buiten gezet geweest Dat vait natuurlijk altijd aan de besten voor... en hij is zijn suk kelgang door het leven begonnen en langs revolutionnair socialisme tot communisme gekomen. Godsdienst, zelfs al is hij Rus sisch schismatiek, is nog altijd een beetje «liefde» voor de evenmens, niet waar zus- terke Communisme is de godsdienst van de haat. Er zijn mensen die veel aanleg hebben om te haten en veel plezier hebben van leed vermaak,^ juist gelijk de duivel. Ze lopen met de duivel mee en lopen naar de duivel, 't Is triestig, maar 't is zo 1) Vóór vasten Dagen voor Pasen Zondag Septuagesima 63 Zondag Sexagesima 56 Zondag Quinquagesima 49 2) Vasten Aswoensdag 4^ Vier Zondagen van de Vasten Passiezondag 14 Palmzondag 7 3) Pasen 4)Paastijd Dagen na Pasen vijf Zondagen na Pasen Ons-Heer-Hemelvaart 40 5) Pinksteren 6) H. Drievuldigheidszondag 57 7) H. Sacramentsdag «Donderdag nu 6) 61 MEN VOORSPELT gouden regen in Maart Een voorspelling die zeker uitkomt. want op 21 Maart wordt de 4de schijf 1953 van de getrokken te Lendelede Eens te meer worden 18 miilioen verdeeid. KOOP UW BILJETTEN NU. ALLEENVERKOOP DER Echte "CERABOS,, tegels ongeëvenaard in hun soort Mosaskvioeren "MARBRAGGLÖ,, de fijnste en mooiste Ceramiektegefs "WASSERBILLIG,, de koning der ceramieken Prijzen vanaf 105,- frank per vierkante meter. FAIENCE - GRESTEGELS WASBAKKEN - SILEXORE - CROMOLITH GEVELSTENEN - ARDUIN - MARMERS Algemene Bouwstoffenhandel Agentschap der orachtiae zo mooi als eiken. 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 Agentschap der echte producten MERK 6Ï1CE.6 BJI a JL II Hehhpn w#* Hit iaor - Hf

Denderklok | 1953 | | pagina 1